CV funkcjonalne – czym jest i jak je wykorzystać na swoją korzyść?
Format CV porządkuje treści zawarte w podaniu. Za pomocą odpowiednio dobranego formatu, można przedstawić wszystkie informacje w czytelny i zrozumiały sposób. Pamiętaj, że podanie o pracę powinno podkreślać twoje zalety i nieco “ukrywać” wady.
CV funkcjonalne – czym jest i jak je wykorzystać na swoją korzyść?
CV funkcjonalne nie jest najpopularniejszym wyborem. Pracodawcy są często podejrzliwi i zastanawiają się, dlaczego kandydat zdecydował się właśnie ten układ CV. Właśnie dlatego musisz być ostrożny wybierając taki układ.
Jeżeli jednak wiesz, jak wykorzystać ten format, podkreślisz swoje atuty i zaprezentujesz się jako świetny kandydat. Nasz artykuł ci w tym pomoże! Zawarliśmy w nim informacje na temat tego, kiedy warto zainteresować się CV funkcjonalnym oraz w jaki sposób je przygotować, aby przekonać pracodawcę do zaproszenia cię na rozmowę kwalifikacyjną.
Jeżeli przeczytałeś ofertę pracy i postawione w niej wymagania pokrywają się z twoim doświadczeniem, a także jeżeli nie masz żadnych luk w zatrudnieniu, powinieneś sięgnąć po najpopularniejszy układ życiorysu, czyli format chronologiczny (CV chronologiczne).
Jeżeli jednak twoje doświadczenie zawodowe nie pokrywa się z tym, czego oczekuje pracodawca lub masz luki w historii zatrudnienia, czy też pracowałeś w innej branży, być może dobrym pomysłem jest wybranie właśnie formatu funkcjonalnego.
Oto kilka sytuacji, w których funkcjonalne CV może okazać się lepszym wyborem niż CV chronologiczne:
- Często zmieniałeś pracę, przez co twoja kariera może wydawać się chaotyczna,
- Przebranżowiłeś się, a twoje doświadczenie zawodowe nie pokrywa się z wymaganiami stanowiska,
- Masz wiele przerw i luk w historii zatrudnienia,
- Jesteś świeżo upieczonym absolwentem,
- Nie pracowałeś jeszcze w danym zawodzie, ale posiadasz niezbędne umiejętności do jego wykonywania (na przykład zdobyte w szkole lub innej pracy),
- Pracowałeś na podobnym stanowisku kilkanaście lat temu, gdzie zdobyłeś potrzebne umiejętności,
- Pracowałeś u wielu pracodawców na tym samym stanowisku, przez co wykonywałeś podobną pracę, rozwijając podobne umiejętności. (Taka sytuacja ma często miejsce w przypadku podań o pracę dla rzemieślników, np. stolarzy, piekarzy)
CV funkcjonalne | CV chronologiczne | |
Dla kogo? | Dla osób, które zaczynają karierę, chcą się przebranżowić lub mają luki w zatrudnieniu. | Dla niemal każdego kandydata, choć może się nie sprawdzić w przypadku osób z bardzo małym doświadczeniem lub jego brakiem. |
Co jest najważniejsze? | Umiejętności kandydata. | Sekcja z doświadczeniem i wykształceniem. |
Gdzie znajduje się historia zatrudnienia? | Na dole CV i nie jest istotna. | Na górze CV i jest bardzo istotna. |
Gdzie znajduje się sekcja z umiejętnościami? | Na górze CV i jest kluczowa. | W środku CV i jest ważna. |
Układ | Unikatowy, może wzbudzać podejrzenia, ale także przyciągać wzrok rekrutera. | Tradycyjny, wygląda profesjonalnie. |
Największa zaleta | Podkreśla najważniejsze konkretne umiejętności, ukrywa braki w historii zatrudnienia. | Jest powszechnie znany, a więc wzbudza zaufanie. |
Największa wada | Może wzbudzać podejrzenia. | Wygląda jak większość innych podań. |
Kto nie powinien używać tego formatu CV | Osoby doświadczone. | Osoby, które bardzo często zmieniają branżę. |
Jakie korzyści przynosi CV funkcjonalne?
Aby dobrze napisać CV funkcjonalne, musisz się najpierw zastanowić, dlaczego to robisz. Jeżeli jesteś osobą znajdującą się w jednej z wyżej wymienionych sytuacji, CV funkcjonalne pomoże ci w następujących kwestiach:
- Braki zatrudnienia nie będą aż tak widoczne, ponieważ nie musisz podkreślać okresu zatrudnienia, a także dlatego, że doświadczenie zawodowe pojawi się w dalszej części CV, a nie na początku (jak w CV chronologicznym).
- Wyróżnisz umiejętności, które są najważniejsze dla przyszłego szefa.
- Pokazując jako pierwsze swoje kompetencje, sprawisz, że twoje CV przyciągnie uwagę, nawet jeżeli jestes poczatkujacym kandydatem.
CV funkcjonalne a CV chronologiczne – porównanie rodzajów CV
Te dwa formaty różnią się od ciebie i powinny być wykorzystane w odpowiedni sposób, aby przekonać pracodawcę, że nadajesz się do pracy. Spójrz na zestawienie tych dwóch formatów:
Funkcjonalne CV – jak przedstawić podsumowanie zawodowe?
W CV funkcjonalnym ważne jest, aby przekonać pracodawcę, że twoje umiejętności są idealne dla danej pracy. Przyciągnij uwagę rekrutera, tworząc podsumowanie zawodowe. W tej części życiorysu musisz pokrótce opisać swoje najważniejsze umiejętności, które mają związek z oferowaną pracą oraz przedstawić jak te kompetencje pomogą pracodawcy w realizowaniu celów firmy.
Pamiętaj, że mimo braku odpowiedniego doświadczenia zawodowego, napisanie podsumowania życiorysu w CV funkcjonalnym może pomóc ci w zdobyciu pracy.
Spójrz na poniższy przykład
Jestem grafikiem komputerowym, który doskonale zna język angielski. Specjalizuję się w tworzeniu modeli 3D oraz tworzeniu grafik reklamowych. Moją umiejętność tworzenia przyciągających uwagę grafik chciałbym wykorzystać przy projekcie ABC.
Sekcja z umiejętnościami – gdzie powinna się znaleźć i dlaczego jest ważna?
Stworzenie CV funkcjonalnego oznacza wysunięcie swoich umiejętności na pierwszy plan. Muszą się więc one znaleźć na górze twojego podania. Pamiętaj, by wypisać tutaj te umiejętności, które są istotne dla pracy, o którą się ubiegasz.
Postaraj się także, aby wymienić listę umiejętności w takim samym brzmieniu jak w ogłoszeniu o pracę.
W funkcjonalnym CV skup się nie tylko na swoich podstawowych umiejętnościach. Wymień też dodatkowe umiejętności, które choć nie są wymagane przez pracodawcę, mogą mu zaimponować.
Spójrz na poniższy przykład funkcjonalnego CV dla grafika komputerowego:
Kluczowe kompetencje:
- Projektowanie materiałów reklamowych,
- Doskonała znajomość PhotoShop i Lightroom,
- Znajomość CSS.
Dodatkowe umiejętności:
- Doskonała znajomość social media,
- Znajomość trendów w projektowaniu graficznym.
Pamiętaj, że w większości zawodów techniczne umiejętności to nie wszystko. Z punktu widzenia pracodawcy, bardzo często umiejętności miękkie są równie ważne, co twarde. Pamiętaj, aby wymienić je w takiej kolejności, w jakiej pojawiają się w ofercie o pracę. Dzięki temu przyciągniesz wzrok rekrutera.
Oto przykład:
- Cierpliwość,
- Empatia,
- Zarządzanie zespołem,
- Dobra komunikacja,
- Praca pod presją czasu,
- Umiejętność wywiązywania się z powierzonych obowiązków.
Historia zatrudnienia w CV funkcjonalnym
Czy do CV funkcjonalnego należy dodać swoją historię zatrudnienia? Cóż, skoro zdecydowałeś się na życiorys funkcjonalny, to pewnie masz niewielkie doświadczenie zawodowe albo starasz się napisać CV, w którym nieco ukryjesz przerwy w pracy. Jednak jeżeli już pracowałeś, nawet poza branżą, w której obecnie starasz się o stanowisko, warto wspomnieć o tym w CV.
Tworząc tę sekcję, pamiętaj o następujących rzeczach:
- Ta sekcja powinna zawsze znajdować się pod częścią z umiejętnościami.
- Unikaj podawania czasu zatrudnienia. Zamiast odwróconego układu chronologicznego możesz tu zastosować technikę podawania najpierw tych swoich doświadczeń zawodowych, które są związane z wymarzonym stanowiskiem.
- Jeżeli posiadasz doświadczenie związane z konkretną branżą, w której ponownie chcesz pracować, wyróżnij je podpisując “Doświadczenie branżowe”.
- W CV chronologicznym opis obowiązków i osiągnięć w pracy jest bardzo ważny. Jeżeli jednak twoje doświadczenie nie jest związane z branżą, wystarczy że podasz nazwę firmy i pełnione stanowisko.
Spójrz na przykładowy opis doświadczenia w CV elektryka:
Doświadczenie branżowe:
Firma Naprawcza ABC
Stanowisko: Stażysta elektryk
Obowiązki: Naprawa trakcji elektrycznych
Historia zatrudnienia:
- Sprzedawca biletów w Muzeum Narodowym
- Roznosiciel ulotek
- Sprzątacz w firmie XYZ
Jak wygląda CV funkcjonalne – sekcja z doświadczeniem
Nawet jeżeli ukończona przez ciebie szkoła nie ma związku z branżą, w której chcesz dostać pracę, warto o niej wspomnieć. Nie musisz jej szczegółowo opisywać, chyba że miałeś szczególne osiągnięcia, które poświadczyłyby wspomniane przez ciebie umiejętności twarde lub miękkie.
W sekcji z wykształceniem CV funkcjonalne powinno zawierać:
- Nazwę szkoły
- Nazwę specjalizacji
- Czas trwania nauki.
Oto przykład:
Studia licencjackie – Logistyka
Uniwersytet Łódzki
2010-2013
Dodatkowe sekcje
CV funkcjonalne powinno przedstawiać nie tylko kluczowe umiejętności kandydata, ale także prezentować wszystkie dodatkowe kompetencje i kwalifikacje. W dodatkowych sekcjach koniecznie pochwal się:
- ukończonymi szkoleniami, dołączając do podania uzyskane certyfikaty,
- Znajomością języków obcych (które są bardzo cenione na polskim rynku pracy),
- Zdolnościami związanymi z obsługą komputera.
W przypadku układu chronologicznego, te sekcje znalazłyby się w dalszych częściach życiorysu. Jeżeli jednak chcesz przyciągnąć uwagę pracodawcy do życiorysu funkcjonalnego, podaj te umiejętności na górze. W końcu to one są najważniejsze w CV.
Końcowe porady: stwórz idealne CV funkcjonalne
Sprawdź błędy
Czytając twoje CV, pracodawca może podejrzewać, że coś ukrywasz. Mimo to, nadal może dać ci szansę. Postaraj się nie zepsuć jego dobrego wrażenia błędami w CV. Zanim wyślesz podanie, dokładnie zweryfikuj, czy twój list motywacyjny i życiorys nie mają literówek i czy są czytelne. Pamiętaj też, aby upewnić się, że dane personalne są zapisane poprawnie i są aktualne.
Stwórz list motywacyjny
Osoby korzystające z formatu funkcjonalnego najczęściej mają małe doświadczenie w danej branży. Właśnie dlatego do podania powinny dołączyć list motywacyjny. Zrób to nawet jeżeli pracodawca nie prosi o ten dokument w ogłoszeniu o pracę.
W liście motywacyjnym możesz pokazać swoją unikatową osobowość, a także szerzej omówić wymienione umiejętności. Skorzystaj z okazji, aby zaprezentować się jako ambitny i gotowy do działania kandydat.
Dodaj klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych
Według obecnego prawa, każdy kandydat musi wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Jeżeli tego nie zrobi, pracodawca nie będzie mógł przeprowadzić rekrutacji. Pamiętaj więc o dodaniu klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych. Aby nie tracić cennego miejsca w swoim CV, dodaj ją w stopce strony.
Użyj wzoru CV
Jeżeli chcesz się wykazać i stworzyć idealne podanie, skorzystaj z naszego kreatora CV. Oferujemy różne rodzaje CV, dostosowane do twojego doświadczenia i gustu. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że wszystkie ważne dane zostały zawarte w podaniu. Zapewniamy też estetyczny wygląd, który zachwyci nawet najbardziej wymagających pracodawców.
Nie zapomnij, że gdy tylko twój życiorys zawodowy stanie się nieco bogatszy i zdobędziesz nowe doświadczenia w pracy, możesz w łatwy sposób napisać CV chronologiczne. Wszystko to z pomocą naszego kreatora!
Zajrzyj na naszą stronę, aby znaleźć podobne artykuły, z których dowiesz się, jak zaprezentować swoje mocne strony w życiorysie; znajdziesz tam również szeroko omówione przykłady CV.
Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.
Stwórz swoje CV w 15 minut
Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.