CV piekarza: jak napisać doskonałe podanie o pracę

Świeży zapach pieczonego chleba to coś, co przyciąga klientów. Praca piekarza jest bardzo potrzebna. To osoby znające się na fachu zapewniają dostawę tego podstawowego produktu żywnościowego. Aby pracować w tym zawodzie, będziesz potrzebować konkretnych umiejętności oraz doświadczenia

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Przykładowy wzór CV piekarza

Karol Zieliński
karol.zieliński@gmail.com
909 898 787
Rzeszów

Podsumowanie zawodowe

Ukończyłem Zespół Szkół Gastronomicznych w Warszawie, zdobywając fach piekarza. Od 5 lat pracuję w piekarni ekologicznej, gdzie dziennie wypiekam około 500 sztuk pieczywa, w tym wegańskie pączki i bezcukrowe drożdżówki. Odkąd zająłem stanowisko piekarza nadzorującego w 2018 roku, przychody piekarni zwiększyły się o 60%.

Historia zawodowa

Piekarz
Piekarnia “Zielona Łąka”

2017-2022

  • Zajmowałem się przygotowywaniem i wypiekiem pieczywa.
  • Stworzyłem autorskie przepisy na bezglutenowe drożdżówki i wegańskie pączki.
  • Nadzorowałem pracę 5-ciu stażystów piekarzy.

Wykształcenie

Zespół Szkół Gastronomicznych w Warszawie
2014-2017

  • Zdobyłem przyuczenie do zawodu, wykonując 40-godzin praktyk w osiedlowej piekarni.
  • Ukończyłem szkołę z wyróżnieniem.

Umiejętności:

  • Dekoracja pralinek,
  • Wypiekanie chleba,
  • Opracowywanie nowych receptur,
  • Prawo jazdy kat. B,
  • Słodkie wypieki,
  • Precyzyjne ważenie produktów,
  • Obsługa maszyn i pieców,
  • Znajomość zasad BHP,
  • Punktualność,
  • Umiejętność czasowego wywiązywania się z obowiązków,
  • Łatwość w komunikacji.

Jeżeli pragniesz zdobyć pracę w tym zawodzie, będziesz potrzebował CV piekarza, które sprawi, że pracodawca zwróci na ciebie uwagę.

Osoba zajmująca się tą profesją wie jak stworzyć smaczny chleb, jak przygotować ciasto, jak je urozmaicić. Piekarze bardzo często specjalizują się w wyrobie słodyczy, nie tylko ciast, ale też słodkich drożdżówek czy uwielbianych przez Polaków pączków. Jeżeli jesteś piekarzem, wiesz na pewno, że aby przepis był efektywny, nie może w nim zabraknąć żadnych składników. Muszą być one dodane w odpowiednim momencie, z odpowiednią troską, aby pieczywo wyrosło.

W związku z tym możesz spojrzeć na swój życiorys jak na proces pieczenia. Musisz dodać odpowiednie składniki, aby pieczywo było nieco kruche, ale i puszyste – takie, jakie zasmakuje każdemu. Podobnie w życiorysie zawodowym, musisz pamiętać o wszystkich sekcjach, które połączone razem stworzą interesujące i rzetelne podanie o pracę.

Tak jak ty znasz się na pieczeniu chleba, tak my znamy się na tworzeniu idealnych dokumentów aplikacyjnych. Być może nie rozumiesz, jak zabrać się za pisanie doskonałego życiorysu. Nie martw się jednak! Jesteśmy tu po to, żeby ci pomóc.

W niniejszym artykule znajdziesz informacje na temat tworzenia dokumentów aplikacyjnych od podstaw. Podkreśl swoje mocne strony i doświadczenie używając odpowiednich szablonów. Nawet jeżeli nie masz dużego doświadczenia praktycznego, nie martw się: razem z nami i naszym kreatorem stworzysz idealny życiorys i list motywacyjny.

Fakty

Poznaj ważne informacje na temat pracy w piekarnictwie:

  • Portal pl donisi, że średnia miesięczna pensja brutto piekarza utrzymuje się na poziomie około 4130 złotych.💰
  • Tylko 13% osób w tej profesji to kobiety.
  • W porównaniu do poprzednich 30 lat, spożycie pieczywa w Polsce spadło o połowę.
  • Coraz częściej ludzie decydują się na zakup pieczywa i wyrobów cukierniczych w supermarketach, a nie lokalnych piekarniach.

Jak napisać życiorys piekarza?

cv piekarza

Ze względu na spadek przychodów małych piekarni, a także obniżenie konsumpcji chleba, coraz trudniej znaleźć pracę w tej branży, ponieważ zapotrzebowanie na profesjonalistów z branży maleje. Częściej można liczyć na zatrudnienie w sieciówce, gdzie wypieki przygotowuje się z półproduktów. Prawdopodobnie nie jest to jednak praca z pasją, którą poszukujesz. Tam nie będziesz potrzebował dużego wykształcenia, ale też nie nauczysz się, jak być mistrzem, bo twoje zadania będą ograniczone.

Jeżeli bardziej interesuje cię praca w małej, ale dobrej piekarnii, musisz liczyć się ze sporą konkurencją. Należy pamiętać, że dobrze przygotowany życiorys zawodowy może sprawić, że znalezienie pracy będzie łatwiejsze. Co więcej, uwypuklenie doświadczenia zawodowego, które już masz, może dodatkowo wpłynąć na płacę, jaką zaoferuje ci przyszły szef.

Aby sprawić, że twoje podanie będzie doskonałe, najlepiej sięgnij po szablony życiorysów lub wzory CV. Zanim jednak zabierzesz się do pisania, zrób małe ćwiczenie. Wyobraź sobie, że przychodzi do ciebie uczeń, który chce wiedzieć, jak upiec idealny bochenek chleba. Z pewnością dokładnie objaśnisz mu cały proces, podkreślając jego najważniejsze aspekty. Podobnie jest z tworzeniem aplikacji: musisz przedstawić siebie całościowo, używając poszczególnych sekcji. Pamiętaj, by każda z nich zawierała tylko adekwatne informacje.

👇Spójrz poniżej.

Perfekcyjna konstrukcja

Zaczynając przyuczenie do zawodu, z pewnością nie myślisz o pracy, w której będziesz używał gotowych, przetworzonych składników. Praca jako piekarz w sieciówkach czy hipermarketach wygląda trochę tak, jakby kucharz pracował w KFC. Twoja wiedza nie będzie w pełni wykorzystana, a ty nie będziesz w stanie się rozwijać. Jeżeli chcesz ubiegać się o lepsze stanowisko np. w małej, ekologicznej piekarni, musisz liczyć się ze sporą konkurencją.

💡Fakt: Według badań, średni czas, jaki rekruterzy poświęcają na jedno CV to 6 sekund. Zrób wszystko, aby przyciągnąć ich uwagę na dłużej.

Możesz to zrobić, pamiętając o najważniejszych sekcjach życiorysu. W swoim CV piekarz powinien zawrzeć nagłówek z danymi osobowymi, podsumowanie zawodowe, w którym opisze najważniejsze osiągnięcia, a także poświęcić nieco czasu na stworzenie sekcji ze zdobytym doświadczeniem, wykształceniem i umiejętnościami. Może także dodać dodatkowe sekcje np. języki, zdolności informatyczne, kursy.

W tym artykule dokładnie zaprezentujemy, jak stworzyć każdą z tych sekcji. Najpierw jednak zobacz, z jakich formatów życiorysów możesz skorzystać.

Format życiorysu zawodowego – jaki i dla kogo?

Tworząc życiorys, możesz wybrać spośród 3 formatów. Są to:

Format funkcjonalny

Taki format jest idealny dla osób zmieniających branżę lub tych, którzy nie mają dużego doświadczenia zawodowego. Najważniejszą rolę grają w nim bowiem kompetencje. Ponieważ historia zawodowa jest drugoplanowa, ten format może pomóc ci “ukryć” niektóre braki.

Format chronologiczny

Format chronologiczny jest najczęściej używany przez kandydatów, a także szeroko rozpoznawalny przez pracodawców. Bezpiecznie można założyć, że każdy potencjalny szef będzie zaznajomiony z tym stylem przedstawiania informacji.

Najważniejszą rolę odgrywa tu historia zawodowa i wykształcenie. Sprawdzi się zarówno w przypadku osób ze średnim i dużym stażem pracy, jak i początkujących kandydatów, którzy mają za sobą wolontariat, staż zawodowy, praktyki.

📌Eksperci ds. tworzenia życiorysów zawodowych radzą, by używać odwróconego porządku chronologicznego, w którym twoje najświeższe osiągnięcia będą pojawiać się jako pierwsze. W ten sposób pracodawca szybko zauważy istotne informacje.

Format mieszany

Jak sama nazwa wskazuje, to format, który łączy cechy dwóch poprzednich. Sprawdzi się wspaniale tylko w przypadku osób z ogromnym doświadczeniem zawodowym. Jeżeli ubiegasz się o pracę szefa piekarni, być może ten format będzie dla ciebie najlepszy.

📌Wybierając przykładowy wzór CV, kieruj się swoimi potrzebami i doświadczeniem. Wzór CV powinien mieć właściwy format, aby łatwiej było ci wprowadzić wszystkie adekwatne dane.

Tytuł życiorysu i nagłówek z danymi kontaktowymi

Ta część życiorysu jest najkrótsza i stosunkowo najłatwiejsza do napisania. Musisz jednak poświęcić jej odpowiednio dużo uwagi, bo jest ona kluczowa w procesie rekrutacji. Nagłówek powinien znaleźć się na samej górze życiorysu.

Choć nie ma znaczenia, w jakiej kolejności umieścisz w nich swoje dane kontaktowe, pamiętaj, by twoje imię i nazwisko znalazło się na samej górze. Podkreśl je dodatkowo, używając pogrubienia lub nieco większej czcionki.

Zanim wyślesz swoje CV, zawsze zweryfikuj, czy twoje dane są aktualne! Sprawdź też, czy nie zrobiłeś żadnej literówki w adresie e-mail.

⚠️Podając błędne dane możesz stracić swoje szanse na pracę.

Poprawny i niepoprawny przykład

Poprawnie
Dariusz Kasprowicz

345 138 323

dariusz.kasprowicz@gmail.com

Lublin


Niepoprawnie

Dareczek Kasprowicz

1212dareczekwhatever@buziaczki.pl

87137139 Domowy 28137891 #2 345 138 323

Adres: Ul. Laskowa 12

32-029 Lublin

POLSKA


Z pewnością zauważyłeś, że pierwszy przykład jest przejrzysty, a wszystkie informacje od razu są widoczne. Pogrubione imię i nazwisko może bardziej zapaść w pamięć rekruterowi. Adres e-mail jest profesjonalny.

W drugim przykładzie kandydat nagromadził za dużo informacji. Nie musisz podawać kilku numerów telefonów. Jeden, pod którym będziesz dostępny, kiedy zadzwoni rekruter, w zupełności wystarczy. Podawanie nieczytelnych numerów tylko wprowadza chaos do twojego podania. Nie ma też potrzeby dodawania pełnego adresu ani kraju zamieszkania. Ta ostatnia informacja jest istotna tylko, jeżeli ubiegasz się o pracę za granicą.

Adres e-mail nie tylko zawiera nieprofesjonalne zwroty, ale także, przez nagromadzenie przypadkowych liczb, wydaje się chaotyczny i jest trudny do odczytania.

🎁Według ekspertów ds. tworzenia CV, najlepiej jest utworzyć adres e-mail ze swojego imienia i nazwiska, ewentualnie dodając ciąg cyfr na końcu lub początku. Pracodawcy za najbardziej profesjonalne uznają adresy Gmail i Outlook.

cv piekarza

Zdjęcie w CV piekarza – tak czy nie

Temat zdjęcia często trapi kandydatów. Istnieje tak wiele sprzecznych informacji, że przyszli pracownicy są naprawdę zagubieni. A więc, czy piekarz powinien wysyłać życiorys, czy też nie? Cóż, to zależy.

W krajach zachodnich coraz częściej odrzuca się życiorysy ze zdjęciem, ze względu na potencjalną dyskryminację, jaka może spotkać kandydatów. W Polsce jednak niektórzy pracodawcy oczekują podania, które będzie zawierać fotografię. Kieruj się zasadą, że jeżeli potencjalny szef nie prosi wprost o zdjęcie, nie musisz go umieszczać. Jeżeli jednak w ofercie pracy jasno jest zaznaczone, że oczekuje się życiorysu ze zdjęciem, lepiej umieścić fotografię w podaniu.

Choć w teorii pracodawca nie może zdyskwalifikować kandydatów ze względu na brak zdjęcia, to w praktyce może to wyglądać zupełnie inaczej. Z pewnością jednak nie chcesz pracować z kimś, kto łamie prawa pracownicze.

📌Aby ułatwić sobie zadanie, sięgnij po wzór CV, który umożliwia wgranie zdjęcia.

⚠️Fotografia w życiorysie musi być jak najbardziej profesjonalna. Unikaj nieostrych zdjęć. Zapomnij też o selfie czy zdjęciach z wakacji. Zamiast tego wybierz prosty portret na gładkim tle, najlepiej wykonany przez profesjonalnego fotografa.

Jak przedstawić historię zawodową – zawód piekarza?

W pracy na tym stanowisku najważniejsze jest doświadczenie. Pamiętaj więc, aby przedstawić je w atrakcyjny sposób w swoim CV.

🎁Poświęć tej sekcji wystarczająco dużo uwagi. Jest ona szczególnie istotna nie tylko, jeśli chodzi o szanse na zdobycie pracy, ale także o kwotę, jaką potencjalny pracodawca może ci zaproponować.

Zapisując swoje doświadczenie, nie zapomnij o podaniu następujących informacji:

  • Nazwa firmy, w której pracowałeś,
  • Tytuł zawodowy (np. czeladnik, mistrz),
  • Czas trwania zatrudnienia.
📌Pamiętaj, że informacje podane powyżej, to tylko minimum, którego oczekuje się od kandydatów. Aby naprawdę zachwycić potencjalnego szefa, opisz swoje najważniejsze obowiązki oraz osiągnięcia.

Profesjonalny życiorys to taki, w którym zawarte są wyłącznie informacje, które są adekwatne dla pożądanego stanowiska. Pamiętaj, że tylko takie informacje mogą wpłynąć na twoje zatrudnienie. Masz ograniczone miejsce do stworzenia życiorysu, wykorzystaj je więc jak najlepiej.

👇Zobacz poniższy przykład w życiorysie doświadczonego pracownika.

Starszy piekarz

Piekarnia rodzinna “Dom pachnący chlebem”

2017-2020

  • Nadzorowałem pracę 3 stażystów,
  • Przygotowywałem autorskie przepisy na ciasta i chleb,
  • Wypiekałem około 500 sztuk pieczywa dziennie.

📌 Kiedykolwiek to możliwe podaj dane liczbowe. W ten sposób twój potencjalny szef będzie mógł zauważyć twoje mierzalne osiągnięcia w pracy.

Jak napisać życiorys zawodowy bez doświadczenia?

To pytanie zadaje sobie wielu kandydatów. Jeżeli dopiero szukasz pierwszej pracy, napisanie tej sekcji może być dla ciebie trudne. Nie martw się jednak – pokażemy ci, jak obrócić tę część życiorysu na swoją korzyść.

Nawet osoby, które teraz zarządzają własną piekarnią, zaczynały kiedyś od zera. Nie zniechęcaj się więc. Zamiast tego, zastanów się, czy ukończyłeś jakiś kurs, staż zawodowy lub praktyki, którymi mógłbyś pochwalić się w CV. Możesz także przedstawić wolontariat, w którym brałeś udział, a nawet takie doświadczenie jak np. wypiekanie chleba na wesele twoich znajomych.

⚠️W CV musisz zaprezentować swoje mocne strony. Nie podkreślaj więc, czego ci brakuje. W tej sekcji nigdy nie pisz, że nie masz żadnego doświadczenia, ani nie zostawiaj jej pustej. Pracodawca będzie wiedział, że dopiero zaczynasz swoją profesjonalną karierę, ale wpisanie “brak” w sekcji z doświadczeniem, może zagrać na twoją niekorzyść.

Spójrz na poniższy przykład zapisu doświadczenia w CV początkującego piekarza

Wolontariusz

Festiwal Letni i Dożynki

Dom Dziecka w Łubiankach

04.2021

  • Pomagałem głównemu piekarzowi w wypiekaniu chleba i dekoracji wyrobów cukierniczych na wydarzenie kulturalne.
  • Przygotowując zaczyn i ciasto, uwzględniałem alergie pokarmowe i problemy zdrowotne dzieci.

cv piekarza

Jak przedstawić wykształcenie w CV piekarza?

Nie ma wątpliwości, że w piekarnictwie liczy się przede wszystkim twoje doświadczenie i to, co potrafisz zrobić. Jednak przedstawienie wykształcenia w życiorysie, może wyróżnić cię na tle innych kandydatów i przyciągnąć uwagę potencjalnego pracodawcy.

Przykłady

Wykształcenie

Piekarz

Pomorskie Szkoły Rzemiosł w Gdańsku

2010-2013

  • Uzyskałem dyplom potwierdzający możliwość wykonywania zawodu.
  • Ukończyłem dodatkowy 15-godzinny kurs przyrządzania chleba z mąk odpowiednich dla osób uczulonych na gluten.

📌W swoim CV, piekarz z dużym doświadczeniem nie musi być aż tak szczegółowy. Jeżeli jednak dopiero zaczynasz w tej branży, pochwal się, że byłeś ambitnym uczniem. W ten sposób pokażesz potencjalnemu pracodawcy, że jesteś dobrym kandydatem.

🎁 Nie ma potrzeby wymieniania w tej sekcji szkoły podstawowej czy gimnazjum, jeżeli ukończyłeś szkołę średnią.

Jakie umiejętności powinny znaleźć się w życiorysie?

Sekcja z kompetencjami to jedna z najistotniejszych części życiorysu. Bardzo często rekrutacja prowadzona jest w Internecie. W jej celu, pracodawcy korzystają ze specjalnych programów nazywanych systemami śledzenia kandydatów. Pozwalają one na wstępne odrzucenie tych podań, które nie zawierają odpowiednich słów kluczowych.

Nie martw się tym jednak – bez trudu możesz znaleźć słowa kluczowe, dokładnie przeglądając ofertę pracy. Zazwyczaj pracodawcy wymieniają w nich kwalifikacje i kompetencje, które wymagane są od kandydatów. Zestaw kompetencji podanych przez przyszłego szefa w ogłoszeniu to twoje słowa kluczowe.

📌CV i list motywacyjny muszą zawierać słowa-klucze, aby przejść przez wstępną selekcję systemu śledzenia kandydatów.

Pamiętaj jednak, aby nigdy nie kłamać w CV. Choć wypisanie kompetencji, których faktycznie nie masz, może wydawać się kuszące w szczególności dla nowych kandydatów, nie rób tego. Na rozmowie kwalifikacyjnej pracodawca może szybko zweryfikować czy to, co mówisz, jest prawdą. Cechy rzemieślnicze mają to do siebie, że wielu czeladników zna siebie nawzajem, a więc jeżeli jeden pracodawca przyłapie cię na kłamstwie, być może ostrzeże przed tobą także inne osoby.

👇 Poniżej znajdziesz te kompetencje, które pomogą ci znaleźć pracę jako piekarz:

Kompetencje twarde, które powinien umieścić w swoim CV piekarz:

Twarde kompetencje to umiejętności, bez których piekarz nie może się obejść. Są one związane z twoją wiedzą praktyczną.

📌Aby zwrócić uwagę rekrutera, w pierwszej kolejności wymień te kompetencje, które pojawiają się w opisie stanowiska w ogłoszeniu o pracę.

Kompetencje twarde

  • Przygotowywanie zakwasu,
  • Dekoracja wyrobów cukierniczych,
  • Tworzenie wypieków z mąki bezglutenowej,
  • Prawo jazdy kat. B,
  • Obsługa pieców do wypiekania chleba i pizzy,
  • Opracowywanie nowych receptur,
  • Język angielski na poziomie B2.

Kompetencje miękkie potrzebne w zawodzie piekarza

Jako piekarz będziesz współpracował z ludźmi. Może to być nadzór nad zespołem młodszych piekarzy, współpraca z szefem, a nawet bezpośredni kontakt z klientami. Zapewne będziesz musiał pracować w święta i weekendy, a także wstawać wcześnie rano, żeby upiec i/lub rozwieźć chleb. Właśnie dlatego pracodawca może zwrócić uwagę na twoje kompetencje miękkie.

Oto niektóre z nich:

  • Umiejętność wykonywania obowiązków pod presją czasu,
  • Punktualność,
  • Umiejętność pracy w zespole,
  • Dobra organizacja czasu,
  • Przestrzeganie zasad BHP
  • Zaangażowanie,
  • Odpowiedzialność,
  • Pozytywne nastawienie
cv piekarza

Podsumowanie zawodowe

Dodawanie profilu czy też podsumowania zawodowego nadal jest praktyką mało popularną w Polsce. Właśnie dlatego warto je dodać do swojego życiorysu, aby pozytywnie zaskoczyć pracodawcę i zwrócić uwagę na swoje podanie.

W tej części musisz zawrzeć najważniejsze informacje o sobie i swoich osiągnięciach w zaledwie kilku zwięzłych zdaniach. Musi się ona znaleźć tuż pod nagłówkiem. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że rekruter na dłużej zawiesi wzrok nad twoim CV.

Pamiętaj, że podsumowanie zawodowe może pomóc ci wyróżnić się na tle nawet tych kandydatów, którzy mają znacznie bogatszą historię zawodową.

📌Początkujący kandydaci, zamiast na podsumowaniu życiorysu, powinni skupić się na celach zawodowych.

Spójrz na dobry i zły przykład podsumowania zawodowego.

Poprawnie

Otrzymałem tytuł czeladnika, kończąc kurs Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej, z wyróżnieniem. Posiadam 3-letnie doświadczenie w pieczeniu chleba i tworzeniu wyrobów cukierniczych. Specjalizuję się w produkcji chleba i słodyczy dla osób uczulonych na gluten i diabetyków. Mój autorski “bezmączny” otrzymał laur konsumenta i został uznany za najlepsze pieczywo bezglutenowe w regionie.


Niepoprawne

Jestem piekarzem. Kocham piec ciasta, chleby, bułki i pączki. Chcę dołączyć do waszego zespołu.


Poprawny przykład zawiera zwięzłe zdania, które jednak przekazują dużo informacji o kandydacie. Piekarz pochwalił się swoją specjalizacją oraz otrzymaną nagrodą.

Choć nie ma wątpliwości, że osoba w drugim przykładzie lubi to, co robi, to brakuje informacji na temat rzeczywistych kwalifikacji. Przykładowe podsumowanie jest zbyt pobieżne i zawiera za mało informacji.

🎁Według ekspertów ds. tworzenia CV najlepiej zostawić pisanie podsumowania na sam koniec. W ten sposób masz szansę na to, aby spojrzeć na swoje najważniejsze osiągnięcia i doświadczenie świeżym okiem.

Dodatkowe sekcje

Dodatkowe sekcje w życiorysie są mile widziane przez rekruterów. Dają one dodatkowe informacje na temat kandydata, a w efekcie ułatwiają pracodawcy podjęcie decyzji co do zatrudnienia. Sekcje dodatkowe mogą zawierać takie informacje jak na przykład:

  • Zdolności językowe,
  • Dodatkowe kursy,
  • Zainteresowania i hobby,
  • Znajomość programów informatycznych.
🎁Wszystkie informacje, które pojawiają się w twoim CV, muszą być adekwatne dla stanowiska, o które się ubiegasz.

Kursy

Po ukończeniu szkoły zawodowej lub kursu w izbie rzemieślniczej na pewno znasz podstawy piekarnictwa. Warto jednak zaimponować pracodawcy, demonstrując ukończone dodatkowe kursy, np. z tworzenia tortów z masy cukrowej, wytwarzania ciastek z użyciem naturalnych zamienników białego cukru itd.

Zainteresowania i hobby

Pracodawcy raczej nie będzie interesowało to, że lubisz pływać, ponieważ nie ma to związku z pracą, o którą aplikujesz. Jeżeli np. interesujesz się dietetyką i zdrowym stylem życia, to jest to coś, co może być atutem w twojej branży. Wówczas jak najbardziej możesz wymienić takie hobby w życiorysie. Dobrym zainteresowaniem będą też np. podróże kulinarne, podczas których masz okazję poznać inne metody wypiekania pieczywa czy słodkie wyroby innych krajów.

cv piekarza

Co zrobić, żeby twój życiorys był jeszcze lepszy?

Skorzystaj z wzorów CV

Aby mieć pewność, że twój życiorys przykuje uwagę rekruterów, skorzystaj z porad ekspertów. Możesz także sięgnąć po kreator życiorysu lub wzór CV, dzięki którym w szybki i łatwy sposób stworzysz podanie.

Sprawdź błędy

Zanim wyślesz dokumenty aplikacyjne do potencjalnego pracodawcy, sprawdź dokładnie, czy nie zawierają one żadnych błędów. Możesz poprosić o pomoc znajomego, który spojrzy na twój życiorys ze świeżej perspektywy.

⚠️Pracodawcy mogą odrzucić twoje podanie nawet za błąd ortograficzny.

Napisz list motywacyjny

List motywacyjny to wspaniały sposób na to, aby przedstawić się pracodawcy w jeszcze lepszym świetle. Nawet, jeżeli w ogłoszeniu o pracę nie ma informacji o liście motywacyjnym, poświęć czas na jego przygotowanie. To wyróżni cię na tle konkurencji.

Nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź przykłady listów motywacyjnych.

Idealny życiorys – podsumowanie

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu stworzenie podania o pracę będzie mniejszym wyzwaniem. Przypominamy nasze najważniejsze porady:

  • Podsumowanie zawodowe to dobry sposób na zwrócenie uwagi pracodawcy.
  • Szablony i kreator życiorysów sprawią, że stworzysz swoje dokumenty w mgnieniu oka.
  • Dodaj sekcje związane z hobby lub ukończonymi kursami, aby zaprezentować się od najlepszej strony.
  • Dołącz do podania list motywacyjny.
  • Zapisuj w swoim podaniu tylko te informacje, które są istotne dla posady, o którą się starasz.
  • Dodaj klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych.

Przejrzyj inne przykładowe szablony życiorysów, a także sięgnij po nasze narzędzie do tworzenia CV, aby ułatwić sobie proces szukania zatrudnienia. Na naszej stronie internetowej znajdziesz też podobne artykuły i porady na temat kariery.

FAQ

Co jeszcze jest potrzebne do pracy w tym zawodzie?

Oprócz wykształcenia zawodowego i odpowiedniego doświadczenia pracodawcy będą od ciebie wymagać także aktualnej książeczki sanepidowskiej. Niektórzy z nich pozwalają na jej wyrobienie po tym, jak zostaniesz zaakceptowany na dane stanowisko, ale większość z nich oczekuje jej już podczas procesu poszukiwania kandydatów.

Jakie szkoły mogę ukończyć, aby zostać piekarzem?

Możesz wybrać szkołę zawodową, na przykład:

  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zamościu,
  • Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Warszawie

Jako osoba dorosła, możesz też zdecydować się na półroczny kurs zawodowy, po którym będziesz musiał zdać pierwszy egzamin. Kolejnym krokiem będzie zaliczenie egzaminu czeladniczego. Dopiero potem, po trzech latach aktywnej pracy w zawodzie możesz zdawać egzamin na mistrza. Egzaminy na czeladników prowadzone są przez Izby Rzemieślnicze w danym rejonie.

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV