Życiorys polityka

Jako polityk musisz posiadać szeroki wachlarz społecznych i technicznych umiejętności, a także mieć dużą wiedzę z zakresu zarządzania, ekonomi i polityki. W rzeczy samej, bycie politykiem jest dość wymagające i trudne. Jednakże nawet jeżeli pracowałeś w polityce przez kilka lat, nadal możesz mieć problem z przekazaniem swojego doświadczenia na papierze.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Niezależnie od tego, jak dobry jesteś w komunikowaniu się z dużymi grupami ludzi i pracy z zespołami polityków, napisanie efektywnego życiorysu polityka może być dla ciebie trudne.

Na szczęście jesteśmy tu po to, aby ci z tym pomóc. Nasz artykuł poprowadzi cię przez proces pisania udanego życiorysu polityka przy pomocy naszych wzorów i przykładów życiorysów.

Co powinien zawierać życiorys polityka?

Świat polityki jest bardzo duży. W tej pracy istnieje wiele branż i specjalizacji. Nie musisz być Barackiem Obamą lub Hillary Clinton, aby osiągnąć sukces w tej dziedzinie!

Jednakże, aby odnieść sukces podczas szukania pracy, musisz od czegoś zacząć. Pierwszy i najważniejszy krok w twoich poszukiwaniach wymarzonej pracy to stworzenie efektywnego życiorysu polityka.

Pamiętaj, że wiele osób poszukuje pracy na rynku i próbuje zostać zatrudnionym na to stanowisko, o które ty też się ubiegasz.

Jeżeli chcesz wyprzedzić konkurencję, musisz mieć dobrze napisany życiorys. Jakość podania na stanowisko polityka zależy od kilku czynników.

zyciorys polityka

Poza nadaniem twojemu życiorysowi dobrej struktury i układu musisz także przemyśleć, jakie sekcje dodać do twojego życiorysu.

Podzielenie treści twojego podania w poszczególne sekcje sprawi, że tekst i informacje, które zawarłeś w życiorysie, będą bardziej przejrzyste i logiczne.

Oto lista wszystkich koniecznych elementów dobrego życiorysu polityka, które omówimy w tym artykule:

 • Format
 • Wzór
 • Sekcje

Jakiego formatu użyć w życiorysie polityka?

Polityka to branża z ogromną konkurencją. Każdy chce być lepszy od konkurencji, zdobyć lepsze referencje i doświadczenie. Dotyczy to również osób poszukujących pracy w tej dziedzinie.

Aby wyprzedzić konkurencję podczas poszukiwania pracy, twoim ważnym pierwszym krokiem będzie wybór efektywnego formatu życiorysu.

Powszechnie wiadomo, że osoby zatrudniające na stanowiska w polityce spędzają tylko 6 sekund na każde podanie, które otrzymują.

Ze względu na tak krótki czas, w którym możesz zaprezentować swój życiorys, tak istotne jest zrozumienie, że twój życiorys musi się składać z treści, która jest zarazem zwięzła i na temat, a także wizualnie łatwa do odczytania.

Poprawne formatowanie sprawi, że twój życiorys polityka będzie napisany w taki sposób, aby mieć największy wpływ na czytelnika.

Oto krótka lista niezbędnych elementów formatowania życiorysu, o których należy pamiętać, tworząc poprawny życiorys polityka:

Użyj zaktualizowanego życiorysu: Świat polityki nieustannie się rozwija. Będziesz więc musiał pokazać, że potrafisz nadążyć za nowymi trendami i umiejętnościami. Zbuduj nawyk regularnego aktualizowania swojego życiorysu.

Użyj chronologicznego formatowania: Obecnie akceptowanym formatem jest pisanie o swoich poprzednich doświadczeniach zawodowych i historii zatrudnienia w porządku chronologicznym. Sformatuj tę sekcję życiorysu od najnowszego stanowiska. W ten sposób sprawisz, że twoja aplikacja będzie się wyróżniać.

Użyj słów kluczowych: Powszechnie wiadomo, że rekruterzy używają programów skanujących, znanych także pod nazwą systemy śledzenia kandydatów. Te programy są stworzone, aby przeskanować wiele życiorysów, które napływają każdego dnia do firm.

Programy działają dzięki szybkiemu skanowaniu podań i zatrzymują tylko te, które zawierają poprawne słowa kluczowe, takie jak branżowy żargon.

Upewnij się, że zachowałeś równowagę między powszechnie używanymi sformułowaniami i słowami kluczowymi z branży. Nie nadużywaj słownictwa z branży, ponieważ może to zaszkodzić twojemu podaniu.

Wybierz prawidłowy format dla twojego życiorysu polityka

Poza użyciem dobrego formatowania musisz także przemyśleć, w jaki sposób sprawić, aby twoje podanie wyglądało dobrze. Możesz sprawić, że twój życiorys będzie prezentował się dobrze poprzez nadanie mu dobrze zorganizowanej struktury.

Efektywne struktury, znane także jako szablony życiorysów, sprawią, że twój życiorys polityka będzie wyróżniał się na tle konkurencji i zdobędzie uwagę rekrutera.

Dobry szablon zapewnia uporządkowany układ i sprawia, że poszczególne sekcje układają się w logiczną i odpowiednią całość.

Naszą radą dla ciebie jest napisanie sekcji życiorysu z uwzględnieniem konkretnego wzoru życiorysu. Postaraj się wyobrazić sobie wygląd twojego podania poprzez nadanie mu zaprojektowanego układu, jeszcze zanim zaczniesz pisać.

Oto lista wszystkich sekcji, o których powinieneś pamiętać w życiorysie polityka. W tym artykule przyjrzymy się każdej z nich krok po kroku. Polecamy ustrukturyzować te sekcje według poniższego porządku:

 • Dane kontaktowe
 • Profesjonalne podsumowanie
 • Sekcja z edukacją
 • Sekcja z doświadczeniem zawodowym
 • Sekcja z umiejętnościami

Kliknij tutaj, aby zobaczyć więcej pomysłów na życiorys.

Rozpocznij swój życiorys polityka podając dane kontaktowe

Po zdecydowaniu się na konkretny format i szablon swojego życiorysu polityka nadszedł czas na stworzenie sekcji z listem motywacyjnym. Pierwsza sekcja, którą omówimy, to oczywiście dane kontaktowe.

Nawet jeżeli jesteś pierwszą damą albo prezydentem, nadal musisz podać swoje dane kontaktowe. Na samej górze swojego podania, napisz swoje imię i nazwisko. To będzie tytuł twojego życiorysu. Upewnij się, że powiększyłeś swoje imię i nazwisko i zawarłeś dane kontaktowe poniżej. To będzie twoja pierwsza część życiorysu.

Po tym, jak podałeś swoje imię i nazwisko, adres e-mail, oraz telefon, istnieje kilka czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę, aby sprawić, że twój życiorys będzie jeszcze lepszy.

zyciorys polityka

Polecamy ci użyć profesjonalnie wyglądającego adresu email. Nie dodawaj żadnych śmiesznie wyglądających adresów e-mail z niejasnymi numerami. Adres e-mail powinien pasować do tonu życiorysu polityka.

Sugerujemy także dodanie swojego profilu LinkedIn, na wypadek, jeżeli twoi konkurenci też to zrobili!

Jak napisać profesjonalne podsumowanie życiorysu polityka?

Skuteczność twojego życiorysu zależy od tego, jak został on ustrukturyzowany i napisany. Dodatkowo podanie musi zwrócić uwagę czytelnika. W końcu, jak zostało wspomniane powyżej, życiorys ma tylko 6 sekund, aby zachwycić rekrutera.

Sprawdzonym sposobem na zwrócenie uwagi rekrutera jest napisanie profesjonalnego podsumowania pod danymi kontaktowymi w podaniu.

Niektóre życiorysy będą zawierały cele kariery zamiast podsumowania. Jednakże wierzymy, że profesjonalnie podsumowanie może podkreślić twoje umiejętności i wartość lepiej, w bardziej znaczący sposób.

Profesjonalne podsumowanie pełni kilka funkcji.

Ta sekcja daje ci możliwość zaprezentowania siebie jako pracownika w świecie polityki.

Musisz w zwięzły sposób opisać swoje najważniejsze umiejętności z branży, osiągnięcia, oraz motywacje, jakie kierują tobą przy wyborze konkretnego stanowiska.

Upewnij się, że wspomniałeś pokrótce o swoim dotychczasowym doświadczeniu zawodowym jako doradca polityczny lub o czasie spędzonym w biurze politycznym, lub innym środowisku politycznym.

Te wszystkie informacje muszą być zwięzłe i długie na zaledwie kilka zdań. Wyobraź sobie, że jest to rodzaj przemowy w windzie (elevator pitch), a ty starasz się zaprezentować swoją wartość przed czytelnikiem.

Poniżej zawarliśmy przykłady efektywnego profesjonalnego podsumowania. Jeżeli szukasz więcej przykładów życiorysów polityków, kliknij tutaj.

Przykłady podsumowań życiorysów doradców politycznych

Podsumowanie
POPRAWNIE

Zmotywowany doradca polityczny z 3-letnim doświadczeniem w zarządzaniu kampaniami i analizą polityczną. Umiem analizować klimaty polityczne, sprawnie zarządzać relacjami z mediami, przygotowywać działania oraz koordynować finansowanie i planowanie. Specjalizuję się przeprowadzaniem ankiet i badań w celu określenia statusu politycznego, ekonomii i maksymalizacji dostępnych zasobów.


Stwórz sekcję z wykształceniem w swoim życiorysie polityka

Jeśli chodzi o świat polityki, ludzie tacy jak doradcy polityczni głęboko doceniają i interesują się pochodzeniem swoich współpracowników. Oznacza to, że twój życiorys musi przedstawiać silny obraz twojego wykształcenia.

Aby sprawić, że twój życiorys będzie lepszy i bardziej efektywny, polecamy ci dodać sekcję z wykształceniem.

Dodanie swojego wykształcenie w życiorysie jest bardzo istotne. Jest to szczególnie ważne, jeżeli dopiero zaczynasz swoją karierę w polityce.

Napisanie jaki stopień naukowy posiadasz i jaką uczelnie ukończyłeś, daje rekruterowi więcej informacji na temat twojej wiedzy, ekspertyzy oraz politycznego doświadczenia.

Jeżeli masz więcej niż dwa lata doświadczenia, podaj nazwę uniwersytetu, miejscowość, lata, w których się uczyłeś oraz stopień naukowy.

zyciorys polityka

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją karierę w sektorze politycznym i nie masz wystarczającego doświadczenia zawodowego, możesz podać swoją średnią oraz istotne zajęcia, na które uczęszczałeś.

Polecamy ci użyć wypunktowania podczas wymieniania dodatkowych informacji, na przykład podając zajęcia dodatkowe, istotne zajęcia i średnią.

Ogólnie rzecz biorąc, sekcja z edukacją powinna znaleźć się na górze twojego życiorysu. Aby zobaczyć więcej szablonów i przykładów życiorysów, kliknij tutaj.

Jak opisać swoje doświadczenie zawodowe w życiorysie polityka?

Kiedy już ukończyłeś pisanie swojego profesjonalnego podsumowanie, musisz skupić się na kolejnych częściach swojego podania.

Sekcja z doświadczeniem zawodowym to kluczowa część życiorysu polityka. Dotyczy to zarówno osób z dużym doświadczeniem, jak i początkujących kandydatów.

W tej sekcji musisz opisać swoje poprzednie doświadczenia zawodowe oraz osiągnięcia.

Sugerujemy ci opisać swoją poprzednią pracę precyzyjnie i używając jasnych sformułowań. Użyj wypunktowania, aby informacje były bardziej przejrzyste.

Każdy punkt powinien zawierać informacje na temat twoich umiejętności albo tego, co osiągnąłeś, piastując swoje poprzednie stanowisko.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, najlepiej wymienić swoje doświadczenie zawodowe w porządku chronologicznym, od najstarszego do najnowszego. Dodatkowo upewnij się, że umieściłeś swój tytuł zawodowy oraz czas zatrudnienia ponad opisem stanowiska.

Upewnij się, że zachowałeś balans pomiędzy słownictwem z branży i istotnymi słowami kluczowymi a regularnym słownictwem, aby sprawić, że każdy punkt będzie zrozumiały.

Unikaj niejasnych informacji. Opisz swoje osiągnięcia i przedstaw metryki i dane numeryczne swoich rezultatów. To stworzy zainteresowanie twoimi umiejętnościami.

Twarde i miękkie umiejętności w życiorysie polityka

Świat polityki wymaga wielu umiejętności i informacji. Udany życiorys musi więc demonstrować, że posiadasz specjalistyczną wiedzę oraz wspaniałą znajomość z zakresu nauk politycznych.

Po skończeniu pracy nad pisaniem podsumowania życiorysu i sekcji z doświadczeniem zawodowym, a także nadaniu im odpowiedniego formatu, nadszedł czas na skupienie się na kolejnej kluczowej sekcji twojego życiorysu: sekcji z umiejętnościami.

Ta sekcja powinna zawierać wyłącznie zbywalne umiejętności techniczne i miękkie. W ten sposób zademonstrujesz, że jesteś idealnym kandydatem, który pasuje do organizacji. Postaraj się wymienić te umiejętności, które współgrają z opisem pracy.

Oto lista popularnych technicznych i miękkich umiejętności, które możesz dodać do swojego życiorysu:

 • Rozwój relacji
 • Deklaracje zgodności
 • Sprzedaż
 • Rozwój strategiczny
 • Wiedza ubezpieczeniowa
 • Planowanie z zakresu biznesu
 • Sprzedaż produktów
 • Doradztwo akademickie
 • Współpraca z klientami
 • Media
 • Public Relations
 • Usługi publiczne

Porady na temat życiorysu dla początkujących polityków

Jeżeli jesteś świeżo upieczonym studentem i chcesz zacząć karierę w polityce, będziesz musiał zacząć od napisania efektywnego życiorysu dla początkujących polityków.

Jesteśmy tutaj, aby ci w tym pomóc.

Jeżeli zauważysz, że w podsumowaniu lub sekcji z doświadczeniem zawodowym brakuje treści, postaraj się wspomnieć o swoich poprzednich pracach oraz działania, dzięki którym możesz pokazać swoje zdolności i wiedzę związane z branżą.

Dodaj do swojego profesjonalnego podsumowanie zdanie, które mówi o twoich celach zawodowych oraz o tym, jakie zdolności, doświadczenie oraz umiejętności, które posiadasz, mogą pomóc firmie.

zyciorys polityka

Ponadto, postaraj się dodać więcej treści w sekcji z wykształceniem. Używając wypunktowania, powiedz o swoich zajęciach pozalekcyjnych, które odpowiadają opisowi pracy. Wspomnij istotne zajęcia, na które uczęszczałeś.

Wymień też umiejętności techniczne z branży oraz miękkie umiejętności, które były wymienione w opisie pracy, o którą się ubiegasz.

Pamiętaj, żeby użyć w tekście politycznego żargonu oraz słów kluczowych tak, aby twoje podanie przeszło skanowanie systemu śledzenia kandydatów.

Najważniejsze punkty

Oto najważniejsze punkty, o których musisz pamiętać, tworząc życiorys polityka:

 • Zaprojektuj swój życiorys specjalnie z uwzględnieniem pracy, o którą się ubiegasz.
 • Twoje profesjonalne podsumowanie powinno w zwięzły sposób pokazywać twoje zdolności, motywacje zawodowe oraz umiejętności związane z pracą.
 • Zaprezentuj swoją wartość, przedstawiając najważniejsze wydarzenia i osiągnięcia w twojej poprzedniej pracy.
 • Wymień swoje doświadczenie zawodowe w porządku chronologicznym.
 • Połącz swoje umiejętności i doświadczenie z pracą we właściwy sposób.

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Najczęściej zadawane pytania

Co możesz zrobić z dyplomem z zakresu nauk politycznych?

Aby zdobyć pracę w polityce, niemal na pewno musisz posiadać dyplom z nauk politycznych, albo podobnej dziedziny. Obecnie od większości kandydatów wymaga się dyplomu ukończenia studiów.

Oto lista zawodów, w których możesz pracować po ukończeniu nauk politycznych:

 • Lobbysta
 • Prawnik
 • Dyplomata lub konsul
 • Politolog
 • Profesor
 • Dyrektor biznesowy
 • Doradca polityczny
 • Urzędnik państwowy
Jakie umiejętności muszę mieć, aby zostać politykiem?

Politycy muszą mieć doskonałe zdolności komunikacyjne, a także wyjątkową wiedzę na temat nauk politycznych. Muszą również być na bieżąco, między innymi, na temat klimatu politycznego na całym świecie.

Ile zarabia polityk?

Zarobki w polityce bardzo się od siebie różnią, w zależności od tego, jaką funkcję pełnisz. Przykładowo, podstawowe wynagrodzenie posła to około 8016,70 PLN miesięcznie, ale nie wliczają się w to wszystkie dodatkowe benefity.

Jak długi powinien być życiorys polityka?

Polecamy ci stworzenie życiorysu, który nie jest dłuższy niż jedna strona. Rekruterzy zazwyczaj pomijają zbyt długie życiorysy.

Dostosuj swój własny życiorys polityka używając naszego narzędzia do budowania życiorysów! Kliknij tutaj!

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV