Jak stworzyć profesjonalne CV - poradnik krok po kroku
Aby zdobyć pracę, musisz pokazać pracodawcy, że masz odpowiednie umiejętności, sprawdzisz się lepiej niż reszta kandydatów oraz że jesteś ambitny i wykwalifikowany. CV to doskonały sposób na zaimponowanie rekruterom.
Choć może ci się wydawać, że napisanie CV to bułka z masłem, musisz wiedzieć, że jest to kluczowy dokument podczas rekrutacji. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla ciebie przewodnik krok po kroku na temat pisania dobrego CV. Znajdziesz tu szereg porad oraz omówienie kluczowych sekcji życiorysu zawodowego. Zaczynajmy!
Format życiorysu zawodowego
- Wybór formatu CV jest bardzo ważny. To od niego zależy, w jakiej kolejności będą się pojawiać poszczególne sekcje życiorysu zawodowego, a w efekcie, jakie informacje zostaną podkreślone, a jakie nieco "ukryte".
Przemyśl, co chcesz uwypuklić w swoim curriculum vitae, bazując na swoich kwalifikacjach i umiejętnościach. Zastanów się też, czego oczekuje pracodawca i dostosuj treść CV do wymagań.
Do wyboru masz trzy popularne formaty CV:
- Format funkcjonalny (dowiedz się więcej tutaj)
- Format chronologiczny (kliknij tutaj, aby przeczytać poradnik)
- Format mieszany (przeczytaj nasz artykuł)
Wybierając idealny format, odpowiedz sobie na następujące pytania:
- Czy masz duże doświadczenie zawodowe?
- Czy miałeś przerwy podczas swojej kariery (na przykład urlop rodzicielski, dłuższe chorobowe, etc.)?
- Co jest najważniejsze dla pracodawcy? Czy jest to wykształcenie, doświadczenie, a może umiejętności?
Jakie sekcje powinno zawierać skuteczne CV?
W swoim CV musisz umieścić wszystkie najważniejsze informacje - powinny być ciekawe i dobrze uporządkowane. Dobre CV to takie, które zawiera sekcje takie, jak:
- nagłówek, gdzie umieszczasz dane osobowe i kontaktowe, w tym adres mailowy i numer telefonu,
- doświadczenie zawodowe/historia zatrudnienia, gdzie opisujesz swoje poprzednie stanowiska,
- edukacja/wykształcenie, gdzie przedstawiasz ukończone studia czy szkoły, do których uczęszczałeś,
- umiejętności, w której opisujesz informacje na temat swoich kompetencji miękkich i twardych.
Bez dodania tych sekcji do swojego CV, raczej nie będziesz mieć szans na zatrudnienie. Pamiętaj jednak, że wymagane minimum nie zawsze wystarcza. Właśnie dlatego twoje CV powinno zawierać ciekawe informacje, które mogą ci pomóc w zdobyciu danej pracy. Poświęć trochę miejsca na dodatkowe sekcje, a także na podsumowanie zawodowe, w którym opiszesz pokrótce podsumowanie swojej kariery.
Kwalifikacje zawodowe w CV
Opis kwalifikacji zawodowych jest bardzo ważny. Musi się znaleźć w każdym CV. Na jego podstawie pracodawca może określić, czy nadajesz się do pracy na danym stanowisku, a także zdecydować, jaką stawkę ci zaoferuje.
W tej sekcji koniecznie podaj:
- nazwę pełnionego stanowiska,
- nazwę pracodawcy,
- czas trwania zatrudnienia.
Powyższe informacje to jedynie wymagane minimum. Jeżeli chcesz się wyróżnić, koniecznie podaj też swoje najważniejsze obowiązki i osiągnięcia na danym stanowisku.
Doświadczenie zawodowe w CV początkujących kandydatów
Pracodawcy coraz częściej są otwarci na zatrudnianie młodych kandydatów. Pokaż się z jak najlepszej strony, nawet jeżeli dopiero zaczynasz na rynku pracy. Jeżeli nie masz żadnego doświadczenia, sięgnij po życiorys funkcjonalny. Nigdy nie wpisuj w tę sekcje słowa "brak". Rekruterzy wiedzą, że jesteś początkującą osobą, a CV nie powinno podkreślać twoich braków, tylko uwypuklać zalety.
Zastanów się jednak dokładnie nad swoim doświadczeniem. Pamiętaj, że może być ono zdobyte nie tylko podczas płatnej pracy na etacie. Jeżeli ukończyłeś praktyki zawodowe, staż, a nawet wolontariat, koniecznie pochwal się nimi w tej części życiorysu zawodowego. Opisując te doświadczenia, postaraj się uwypuklić zdobyte umiejętności, które wyróżniają cię na tle innych kandydatów.
Umiejętności zawodowe
W każdym CV kompetencje są bardzo ważne. Niezależnie od tego, o jaki zawód się ubiegasz, potrzebujesz zestawu pewnych umiejętności. Pochwal się nimi w swoim CV.
Pamiętaj, że zarówno umiejętności twarde, jak i miękkie, powinny być dostosowane do konkretnej oferty pracy. Dokładnie przeczytaj ofertę pracy, zanim zabierzesz się, za pisanie tej części swojego CV.
Kompetencje miękkie
Opis umiejętności miękkich jest często ignorowany przez kandydatów. Warto jednak wiedzieć, że niezależnie od stanowiska czy branży, coraz więcej pracodawców zwraca uwagę na kompetencje miękkie swoich pracowników. To na ich podstawie są oni w stanie określić, czy sprawdzisz się w pracy zespołowej, będziesz umiał zarządzać, czy też pracować pod presją czasu.
Poniżej prezentujemy przykłady umiejętności miękkich. Pamiętaj, że lista powinna być dostosowana do stanowiska, o które się ubiegasz.
- Umiejętności komunikacyjne
- Umiejętności negocjacyjne
- Wysoka kultura osobista
- Umiejętność pracy pod presją
- Punktualność
- Umiejętność pracy w zespole
Umiejętności twarde
Te umiejętności nazywane są także technicznymi. Bez nich wykonywanie zawodu nie byłoby możliwe. Koniecznie wpisz je w swoje curriculum vitae, jeżeli chcesz, by pracodawca zaprosił cię na rozmowę kwalifikacyjną. Umiejętności twarde różnią się, w zależności od wykonywanego zawodu. Niektóre z kompetencji, które mogą się przydać na wielu stanowiskach to:
- Prawo jazdy
- Biegła obsługa komputera
- Znajomość zasad BHP
- Znajomość języków obcych
Sekcja wykształcenie
Szeroka wiedza na temat danej branży może być warunkiem niezbędnym do zdobycia pracy. Niezależnie od tego, czy twoja posada wymaga ukończenia studiów wyższych, czy też może być wykonywana bez konkretnego wykształcenia, twoje CV powinno zawierać sekcję, w której opiszesz swoje wykształcenie.
W sekcji z edukacją podaj:
- swój tytuł zawodowy lub naukowy (jeżeli dotyczy)
- nazwę ukończonej szkoły/uczelni
- czas trwania edukacji
Początkujący kandydaci mogą też pochwalić się szkolnymi sukcesami, na przykład stypendiami naukowymi, udziałem w kołach naukowych, organizacjach studenckich, etc. W ten sposób pokazujesz, że jesteś osobą ambitną i mimo młodego wieku, jesteś otwarty na naukę i wyzwania.
Dodatkowe sekcje w CV
Na dane stanowisko może aplikować naprawdę wielu kandydatów. Wysoko wykwalifikowana osoba może jednak mieć mniejsze szanse niż taka z mniejszym doświadczeniem, jeżeli CV tej drugiej się wyróżnia. Doskonałym sposobem na uatrakcyjnienie swojego CV jest dodanie do niego dodatkowych sekcji.
Informacje zawarte w ofercie pracy mogą podpowiedzieć ci, jakie sekcje warto umieścić w swoim CV. Nasz kreator CV daje ci możliwość dodania jednej lub więcej sekcji. Przykładowe dodatkowe sekcje to:
- Języki obce
- Obsługa komputera
- Kursy i szkolenia
- Zainteresowania
Znajomość języków obcych
Umiejętności językowe są coraz bardziej cenione na rynku pracy. W wielu branżach znajomość języka obcego to już podstawowe wymaganie. Warto też wiedzieć, że takie umiejętności mogą wpłynąć na twoją pensję.
Jeżeli więc znasz jeden lub więcej języków obcych, warto przedstawić poziom znajomości w twoim CV. Zrób to w estetyczny sposób, który przyciągnie wzrok rekrutera, używając naszych szablonów.
Przeczytaj nasz poradnik na temat tworzenia CV, aby w łatwy sposób zaprezentować swoje umiejętności językowe.
Kursy i szkolenia
Kursy i szkolenia to nie tylko doskonały sposób na pokazanie pracodawcy, że posiadasz zestaw wymaganych umiejętności i ich potwierdzenie. Dodanie tej sekcji do CV pokazuje pracodawcy, że jesteś ambitną osobą, która stawia na rozwój. Osoby pragnące poszerzać swoje horyzonty i dostosowujące się do zmiennego rynku pracy są bardzo cenione wśród pracodawców.
Zainteresowania
Wielu kandydatów dodaje swoje zainteresowania do CV. Niestety mało który kandydat wykorzystuje ogromny potencjał tej sekcji. Niestety, wymienienie wszystkich twoich hobby nie wystarczy, a wręcz może zaszkodzić twojej aplikacji.
Zainteresowania, które podajesz muszą być związane z pracą, o którą się ubiegasz, albo też rozwijać umiejętności niezbędne do radzenia sobie na oferowanym stanowisku.
Dowiedz się więcej na temat tego, jak wykorzystać tę część CV na swoją korzyść, czytając nasz poradnik.
Podsumowanie zawodowe/profil zawodowy
Podsumowanie zawodowe to idealny sposób na to, by twój życiorys zawodowy od razu się wyróżnił. Jest to zwięzły, ale i ciekawy opis najważniejszych aspektów twojej kariery. Możesz w nim przedstawić np. informacje o dużym doświadczeniu, pochwalić się unikatowymi umiejętnościami, zaprezentować swoje najważniejsze projekty, a nawet wspomnieć o prestiżowym wykształceniu.
Celem tej sekcji jest przekonanie rekruterów, że warto przeczytać resztę twojego CV. Pamiętaj, że w Polsce jest to nadal mało popularna metoda, a więc dodając podsumowanie do swojego CV, możesz zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie, nawet jeżeli konkurujesz z bardziej doświadczonymi kandydatami.
Ta część CV powinna się znaleźć na samej górze twojego życiorysu zawodowego, zaraz pod nagłówkiem. Warto jednak zostawić jej pisanie na sam koniec. Dzięki temu będziesz na świeżo pamiętać o swoich sukcesach i najważniejszych informacjach na temat kariery.
Wyróżnij swoje profesjonalne CV
Wiesz już, jak stworzyć doskonałe CV. Na koniec podajemy kilka porad, które pozwolą ci wyróżnić je na tle innych.
Napisz list motywacyjny
Pisanie listów motywacyjnych jest dla wielu kandydatów trudne. Nic dziwnego - to kolejny dokument, nad którym trzeba solidnie popracować. Warto jednak poświęcić mu swój czas, ponieważ napisanie listu motywacyjnego to jeden z lepszych sposobów na wyróżnienie swojego podania.
Przedstaw w nim te informacje, na które zabrakło miejsca w CV. Rozwiń informacje o projektach, obowiązkach, umiejętnościach, którymi chcesz zwrócić uwagę rekrutera. Postaraj się zaprezentować w liście motywacyjnym swoją unikatową osobowość.
Zwróć uwagę na błędy ortograficzne
Podanie pełne błędów ortograficznych czy literówek, z pewnością odstraszy pracodawcę. Zadbaj więc o to, by wszystkie dokumenty były nieskazitelne. Wystarczy, że po napisaniu CV, przeczytasz jeszcze raz jego treść. Zwróć uwagę na:
- literówki,
- błędy ortograficzne,
- nieczytelne zdania,
- błędy gramatyczne.
Poprawność językowa w CV jest szczególnie ważna, jeżeli aplikujesz o pracę, w której kluczową umiejętnością jest przykładanie wagi do szczegółów, a także w przypadku wszelkich stanowisk związanych z pisaniem, edycją tekstu, etc., na przykład dziennikarz, copywriter, tłumacz.
Wybierz ciekawy szablon CV
Dokumenty aplikacyjne, które są estetyczne i wyglądają profesjonalnie, zwiększą twoje szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Sięgając po nasze szablony CV, masz pewność, że nie zabraknie w nich żadnych istotnych sekcji, ale też, że podanie od razu przyciągnie uwagę pracodawców.
Nasze szablony są edytowalne, dzięki czemu możesz szybko dostosować treść CV do danej oferty pracy. Wybierz szablon i spersonalizuj go według swojego gustu, wybierając odpowiednią czcionkę, kolor i szatę graficzną.
Dodatkowe dokumenty aplikacyjne
CV to najważniejszy dokument aplikacyjny. W zależności od tego, o jaką pracę i gdzie się starasz, pracodawcy mogą poprosić o dodatkowe dokumenty. Niektóre z popularnych dokumentów, które wymagane są od kandydatów to:
- portfolio,
- książeczka sanepidowska,
- zaświadczenie o niekaralności.
Dokładnie przeczytaj wymagania pracodawcy i dostarcz wszystkie potrzebne dokumenty, aby nie odpaść z rekrutacji na samym początku.
Dodatkowe porady
Dostosuj swoje podanie do konkretnej oferty pracy
Kluczem do napisania dobrego CV, jest uwzględnienie swoich kwalifikacji i kompetencji oraz informacji zawartych w ofercie pracy. Dostosuj swoje CV do wymagań pracodawcy, a znacząco zwiększysz swoje szanse na to, że rekruter zadzwoni do ciebie z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną.
Przedstawiaj tylko adekwatne informacje
Podczas rekrutacji pracodawcy mają ręce pełne roboty. Rekruterzy chcą zobaczyć twoje najważniejsze umiejętności i kwalifikacje zawodowe. Powinny być one więc widoczne na pierwszy rzut oka. Przedstaw tylko te informacje, które mają znaczenie dla danego stanowiska. Jeżeli masz duże doświadczenie w branży, pracodawca nie musi wiedzieć o tym, że jako student pracowałeś w barze. Pamiętaj, że masz ograniczone miejsce, wykorzystaj je więc mądrze.
Rekruterzy spędzają na każde CV około 6 sekund. Upewnij się, że przedstawiłeś tylko te informacje, które mogą sprawić, że ich wzrok zatrzyma się na twoim podaniu na dłużej.
Jak napisać CV, które zachwyci rekrutera - podsumowanie artykułu
Dzięki naszemu poradnikowi powinieneś wiedzieć, jak napisać dobre CV. Zajrzyj na naszą stronę, gdzie znajdziesz poradniki wraz z przykładami życiorysów zawodowych i listów motywacyjnych dla wielu różnych profesji. Sprawdź też naszego bloga, który zawiera ciekawe artykuły na temat tworzenia dokumentów aplikacyjnych oraz przygotowywania się na rozmowę kwalifikacyjną.
Sięgnij po nasze szablony CV i już dziś stwórz idealne podanie o pracę.
Najczęściej zadawane pytania
Jak długie powinno być moje CV?
Dokumenty aplikacyjne powinny zawierać tylko te informacje, które są istotne dla danej oferty pracy. Ważne jest, aby ograniczyć treść CV i listu motywacyjnego do jednej strony A4. Potencjalni pracodawcy nie mają zbyt wiele czasu na czytanie zbyt długich podań, więc jeżeli twoje dokumenty aplikacyjne są dłuższe, mogą zostać odrzucone bez czytania.
Wyjątek stanowi sytuacja, gdy jesteś osobą z ogromną historią zatrudnienia, pracujesz przy różnych projektach, lub/i aplikujesz na stanowisko kierownicze. Wówczas możesz nieco wydłużyć treść CV, ale pamiętaj, by była ona związana z pracą na konkretnym stanowisku. Jeżeli tworzysz życiorys zawodowy dłuższy niż jedna strona, najistotniejsze informacje muszą znaleźć się na pierwszej stronie CV.
Czy moje CV musi zawierać klauzulę o ochronie danych osobowych?
Tak, taka klauzula jest konieczna, aby twoje CV mogło wziąć udział w rekrutacji. Jeżeli jej nie umieścisz w dokumencie, pracodawca będzie zmuszony odrzucić aplikację, nawet jeżeli jesteś idealnym kandydatem do danej pracy.
Umieść klauzulę w stopce dokumentu i zmniejsz jej czcionkę. W ten sposób zaoszczędzisz cenną przestrzeń w CV, a także klauzula nie będzie odciągała uwagi od treści twojego CV. Pamiętaj, aby znalazła się ona na wszystkich stronach dokumentu i była zapisana w aktualnej formule.
List motywacyjny nie musi zawierać takiej klauzuli, chyba że pracodawca zaznaczył inaczej w ofercie pracy.
Już dziś sięgnij po nasze szablony i stwórz idealne CV!
Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.
Stwórz swoje CV w 15 minut
Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.