Sekcja wolontariat w CV – kompletny przewodnik

Udział w wolontariacie może być wspaniałą przygodą, podczas której zawrzesz nowe znajomości, dowiesz się więcej o sobie, a także zdobędziesz wiedzę i umiejętności, które mogą się przydać w karierze zawodowej.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Wiele osób zastanawia się, czy warto wpisać praktyki czy też wolontariat do swojego CV. Choć to zależy od niektórych czynników, zdecydowanie w większości przypadków warto wpisać wolontariat w CV.

Niezależnie od tego, czy zrealizowałeś go z altruistycznych pobudek, czy też nie, wolontariat to doskonała szansa na zdobycie praktycznych doświadczeń. W jaki sposób przedstawić takie doświadczenie zawodowe w CV? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule.

Czym jest wolontariat?

Zdobywanie doświadczenia nie zawsze oznacza umowę na pełen etat. Bardzo często kandydaci zdobywają doświadczenie zawodowe w inny sposób, na przykład odbywając staż, praktyki lub wolontariat.

Wolontariat różni się od pracy przede wszystkim tym, że osoba wykonująca powierzone zadania, nie otrzymuje wynagrodzenia finansowego lub otrzymuje jedynie niewielką zapłatę, także w innej formie niż pieniądze (na przykład pokryte są koszty wyżywienia wolontariusza).

Aby wykonywana aktywność mogła się nazywać wolontariatem, musi spełniać kilka warunków:

  • Być wykonywana dobrowolnie,
  • Być bezpłatna,
  • Mieć jasno określone zasady współpracy,
  • Być związana z pomocą komuś, kto nie należy do grona rodziny czy przyjaciół; na przykład może być świadczona na rzecz organizacji pozarządowej, czy społeczności lokalnej.

Tematyka wolontariatu może być różna i to od wolontariusza zależy, na jaką pracę się godzi. Może to być na przykład działalność społeczna na rzecz bezdomnych, pomoc w organizacji zajmującej się ochroną środowiska, opieka nad dziećmi w domu dziecka, itd.

W przypadku wolontariatu można zdobyć mnóstwo umiejętności, zarówno miękkich, czyli takich, które są związane z pracą w określonych sytuacjach i środowiskach, jak i twardych, czyli kompetencji technicznych.

Oprócz umiejętności twardych związanych z branżą, w której wykonujesz wolontariat, możesz też zdobyć wiedzę i umiejętności dotyczące pracy organizacji charytatywnych czy NGO, a także działań promocyjnych oraz wykonywania zadań administracyjnych.

Czy do CV warto wpisać wolontariat?

Wpisanie wolontariatu do CV ma szczególne znaczenie wtedy, gdy kandydat nie ma bogatego doświadczenia zawodowego. Pracodawcy doceniają to, że młodzi na rynku pracy potrafią działać. Wolontariat to znakomita okazja na zdobycie praktycznych umiejętności, które przydadzą się na rynku pracy.

Osoby, które realizują staże czy wolontariaty, postrzegane są jako ambitne i takie, które nie boją się podejmować wyzwań. Poświęcanie swojego czasu dla konkretnego celu wskazuje także, jakimi wartościami kieruje się kandydat.

Nie są to tylko puste słowa. Według badania Deloitte na temat wolontariatu, aż 82% rekruterów jest bardziej skłonna zatrudnić kandydatów, którzy wpisali w swoje CV wolontariat i aż 85% stwierdziło, że przymknęłoby oko na inne niedociągnięcia w życiorysie zawodowym, jeżeli kandydat brał udział w wolontariacie. To bardzo budujące statystyki, które sugerują, że odbycie wolontariatu to dobra inwestycja w karierę.


wolontariat w cv

Nawet jeżeli nie jesteś uczniem czy studentem, a wręcz masz już spore doświadczenie zawodowe, możesz wpisać do CV wolontariaty związane z pracą, o którą się starasz.

📌Pamiętaj, aby ograniczyć swoje CV możliwie do jednej strony A4. Jeśli masz już ogromne doświadczenie zawodowe, nie “wpychaj” na siłę informacji o wolontariatach.

Gdzie powinna znaleźć się informacja o wolontariatach?

Jeżeli nie masz dużego doświadczenia, swoje wolontariaty możesz wpisać w sekcję z doświadczeniem. Profesjonalne CV wygląda lepiej, jeżeli pojawia się w nim historia zatrudnienia. W sytuacji, gdy nie możesz jeszcze pochwalić się odpłatną pracą, wykorzystaj informacje o wolontariatach. Możesz tu też wpisać praktyki studenckie czy staże.

Jeżeli sekcja z historią zatrudnienia zawiera już nieco informacji, możesz utworzyć dodatkową sekcję z wolontariatami. W taki sposób wyróżnisz swoje curriculum vitae.

📌Nasz kreator CV daje ci możliwość stworzenia specjalnej sekcji, gdzie możesz wpisywać wolontariat. Użyj opcji edytowania, aby przesunąć ją w takie miejsce, które najbardziej odpowiada twoim potrzebom.

Kiedy najlepiej wpisać informacje o wolontariacie?

Skuteczne CV to takie, które podkreśla twoje najlepsze cechy. Sekcja z wolontariatem także powinna coś wnosić do twojego curriculum vitae. Jeżeli chcesz przygotować CV, które przekona pracodawcę, że jesteś świetnym kandydatem, musisz pamiętać, w jakich sytuacjach wpisanie informacji o wolontariacie lub stażu zadziała na twoją korzyść. Oto przykłady takich sytuacji:

Brak doświadczenia zawodowego

Informacje o wolontariacie zamieszcza się przede wszystkim w CV bez doświadczenia. W ten sposób nieco tuszujesz braki w doświadczeniu zawodowym i nadal możesz zwrócić uwagę potencjalnego pracodawcy na swoje umiejętności oraz praktyczne doświadczenie.

Pamiętaj, że w takiej sytuacji musisz wpisać staż, wolontariat czy praktyki zawodowe, w taki sam sposób, w jaki wpisałbyś normalne stanowisko pracy. W twoim CV musi więc się znaleźć informacja o:

  • Pełnionej roli,
  • Nazwie organizacji,
  • Czasie trwania wolontariatu.

wolontariat w cv

Oprócz tego, koniecznie opisz swoje obowiązki i wykonywane zadania. Pochwal się zdobytymi umiejętnościami, zarówno technicznymi, jak i miękkimi. Jeżeli zdobyłeś certyfikat, także o tym wspomnij.

Zmiana branży

Jeżeli nie widzisz w swojej starej pracy przyszłości, być może czas na zmianę. Ukończenie stażu czy wolontariatu to dobry krok w stronę zmiany branży. Mając poprzednie doświadczenie zawodowe niezwiązane z sektorem, w którym chcesz pracować, możesz mieć problem ze zdobyciem pracy.

Warto wówczas postarać się o wolontariat w organizacji, w której możesz zdobyć odpowiednie umiejętności i wiedzę.

📌Informacja o wolontariacie w branży może być nawet cenniejsza niż wieloletnie doświadczenie w innym sektorze.


wolontariat w cv

Ukończenie wartościowego wolontariatu

Aktywność wolontariacka jest w większości przypadków szlachetna. W końcu ktoś poświęca swój czas, a często też wiedzę, aby pomóc innym. Jeżeli pracujesz od lat, ale lubisz pomagać, koniecznie pochwal się tym pracodawcy.

Doświadczeni kandydaci powinni podkreślić wartościowe wolontariaty, w których wykorzystywali umiejętności wymagane przez pracodawców. Na przykład, jeżeli jesteś księgową, dobrym pomysłem jest wolontariat w domu dziecka, gdzie możesz pomóc pro bono z finansami. Z kolei będąc artystą, możesz zorganizować zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży zagrożonej wykluczeniem, itd.

Podanie informacji o wolontariacie może zwiększyć twoje szanse i przechylić szalę na twoją stronę podczas rekrutacji!

CV – informacje o wolontariacie

Zastanawiasz się, jak opisać wolontariat w CV? Zajrzyj w pierwszej kolejności do oferty pracy. Zapoznaj się z wymaganiami stawianymi kandydatowi i pomyśl, czy pracując jako wolontariusz miałeś szansę zdobyć oczekiwane umiejętności lub wykorzystać je w praktyce. To właśnie te informacje powinny znaleźć się na początku opisu wolontariatu.

📌Pamiętaj, aby być jak najbardziej szczegółowym. Nie pisz “zdobyłem umiejętność komunikacji”, lecz “na co dzień rozmawiałem z 15 podopiecznymi domu dziecka i cierpliwie wysłuchiwałem ich potrzeb i problemów”.

Pochwal się także osiągnięciami. Nie musi to być od razu coś wielkiego, jak uratowanie świata. Nawet najmniejszy sukces się liczy.

Spójrz na przykład:

Stworzyłem nowy program nauczania, dzięki któremu zdawalność matur wśród młodzieży wzrosła o 12%.


wolontariat w cv

To, jak wygląda twoje CV jest bardzo ważne. Zastosuj pogrubienia i wypunktowanie, aby sprawić, że tekst będzie wyraźny i czytelny. Nie redukuj marginesów i unikaj dużych bloków tekstowych.

Pamiętaj, że dla pracodawcy szczególnie istotne jest to, jakie miałeś obowiązki i jakie umiejętności wykorzystywałeś, a nie rodzaj twojej umowy.

Przykład sekcji wolontariat w CV

Wolontariaty wyglądają nieco inaczej niż praktyki zawodowe czy staż studencki. Powinieneś je jednak opisać w podobny sposób. Pamiętaj, aby skupić się przede wszystkim na tych informacjach, które są ważne z punktu widzenia pracodawcy.

📌Wolontariat to wspaniała okazja na zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego i wejście na rynek pracy. Choć nie jest płatny, często przynosi wiele korzyści, od osobistych po zawodowe. Podczas wolontariatu możesz także zdobyć cenne znajomości biznesowe.

Wzór CV – sekcja wolontariat

Stanowisko: Wolontariusz Zbiórki WOŚP

Galeria Handlowa ABC

Warszawa

Styczeń 2022

Główne obowiązki:

  • Zachęcałem przechodniów do przekazania darowizn na rzecz WOŚP
  • Wręczałem serduszka osobom, które wpłacały pieniądze
  • Kontaktowałem się z osobą odpowiedzialną za puszki
  • Dostarczyłem puszkę do określonego punktu na czas.

Osiągnięcia:

  • Wraz z innymi wolontariuszami przyczyniłem się do zebrania rekordowej sumy pieniędzy.
Dodatkowe obowiązki:
  • Szkoliłem młodszych wolontariuszy z technik komunikacji.
  • Nadzorowałem pracę 12 młodszych wolontariuszy.


wolontariat w cv

Podsumowanie artykułu – wolontariat w CV

Już wiesz, że praca w ramach wolontariatu może być doskonałą okazją na rozwój osobisty, ale też zawodowy. Warto wpisać go do swojego CV, w szczególności wtedy, gdy nie masz konkretnego doświadczenia zawodowego.

Z naszymi poradami stworzenie tej sekcji życiorysu nie powinno być problemem. Zajrzyj na naszego bloga, aby dowiedzieć się więcej o pisaniu CV bez doświadczenia i odkryj artykuły z ciekawymi poradami na temat pisania podania o pracę.

Skorzystaj z naszych szablonów CV, które pozwalają na dodanie sekcji z wolontariatami i jej edycję, a także przestawianie poszczególnych części w dokumencie. Nie czekaj ani chwili dłużej. Zdobądź wymarzoną pracę już dziś!

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy lepiej nie wpisywać informacji o wolontariacie w CV?

Istnieje kilka sytuacji, w których lepiej nie wpisywać wolontariatów do CV. Nie rób tego, jeżeli wolontariat był związany z działalnością polityczną (na przykład na wiecach wyborczych), a także, gdy nieodpłatna praca została wykonana tylko raz lub brakowało jej ciągłości.

W swoim CV możesz też pominąć tę sekcję, jeżeli masz duże doświadczenie zawodowe, a dodanie wolontariatów odciągnęłoby uwagę od historii zatrudnienia lub sprawiło, że twoje CV byłoby zbyt długie.

Czy mogę wpisać zagraniczny wolontariat do mojego CV?

Tak, jak najbardziej. Informacja o odbytym wolontariacie zagranicznym wysyła pracodawcy sygnał, że potrafisz wyjść poza strefę komfortu. Może być też potwierdzeniem twoich praktycznych umiejętności językowych, które wyróżnią cię na tle innych kandydatów. Niezależnie od tego, czy zorganizowałeś wolontariat samodzielnie, czy wyruszyłeś w podróż z jakimś programem, na przykład European Solidarity Corps, koniecznie wspomnij o tym w swoim CV.

Sięgnij po kreator CV, z pomocą którego z łatwością stworzysz podanie zawierające sekcję z wolontariatem.

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV