Napisz CV dyrektora/wicedyrektora szkoły - kompletny poradnik krok po kroku

Spędziłeś w pracy nauczyciela kilka lat i teraz chcesz postawić na awans zawodowy? Być może stanowisko dyrektora lub wicedyrektora to idealny pomysł dla ciebie. Jeżeli czujesz, że ta posada jest kolejnym krokiem w twojej karierze, musisz pokazać, że nadajesz się do objęcia tej ważnej roli.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Wzór CV na stanowisko dyrektora szkoły

Kornelia Ład

Nauczycielka matematyki
Kraków
111 222 321
kornelia.ład@gmail.com

Profesjonalne podsumowanie

Od ponad dziesięciu lat pracuję jako nauczycielka matematyki w liceum ogólnokształcącym. Dobro uczniów jest dla mnie priorytetem, o czym świadczy tytuł nauczyciela roku, który otrzymywałam siedem lat z rzędu. Ukończyłam studia podyplomowe z zakresu zarządzania i obecnie szukam nowych wyzwań osobistych. Właśnie dlatego aplikuję na stanowisko dyrektora Państwa szkoły.

Doświadczenie

Nauczycielka matematyki
Liceum ogólnokształcące numer 2
Warszawa
2012-obecnie

 • Przygotowywałam zdolnych uczniów do olimpiad.
 • Zdawalność matury z matematyki przez moich uczniów wynosiła 100%.
 • Pomagałam mniej zdolnym uczniom w przerobieniu materiału.


Wykształcenie

Matematyka – specjalizacja nauczycielska – studia magisterskie
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
Poznań
2015-2017

Zarządzanie placówką edukacyjną- studia podyplomowe
Szkoły podyplomowe XYZ
Poznań
2015-2017

Umiejętności

 • Integrowanie zespołu nauczycielskiego,
 • Umiejętność budowania dobrych relacji z uczniami i rodzicami,
 • Planowanie zajęć,
 • Budowanie planu lekcji,
 • Wysoka kultura osobista,
 • Odporność na stres,
 • Punktualność,
 • Łatwe komunikowanie się,
 • Zarządzanie zespołem.

Komisja rekrutacyjna na pewno będzie chciała przeczytać twoje CV dyrektora szkoły. Nawet jeśli pracujesz w danej placówce od lat, a ponadto masz doświadczenie i pełniłeś już kierownicze stanowisko, możesz nie wiedzieć, jak napisać CV, które przyciągnie uwagę rekruterów.

W tym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki i wzory CV, które pomogą ci stworzyć doskonałe podanie i wyróżnić się na rynku pracy. Zaczynajmy!

📌Pamiętaj, że przykładowe CV to jedynie źródło inspiracji. Jeżeli ubiegasz się o stanowisko kierownicze w szkole, musisz pokazać, że jesteś odpowiednią osobą. Zwykłe kopiowanie treści CV z Internetu nie pomoże. Twoje CV musi odnosić się do konkretnej oferty pracy i przedstawiać twoje kwalifikacje.

Nie tego szukałeś? Dowiedz się, jak napisać CV managera, korzystając z naszego poradnika.

Ile zarabia osoba na stanowisku kierowniczym w szkole?

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, osoby zatrudnione na stanowisku dyrektora szkoły zarabiają średnio 7 960 złotych brutto na miesiąc. 25% najlepiej zarabiających w branży może liczyć na średnią pensję powyżej 9 480 złotych. Na wysokość zarobków mogą mieć wpływ takie aspekty jak długość stażu pracy, wykształcenie, typ placówki (prywatna czy publiczna), a także miejscowość. 71% osób zatrudnionych na stanowisku kierowniczym w szkole to kobiety.

Jakie sekcje powinno zawierać CV na stanowisko dyrektora szkoły?


Wicedyrektor CV

W każdym CV powinny się znaleźć cztery podstawowe sekcje, czyli:

 • nagłówek
 • historia zatrudnienia/doświadczenie zawodowe
 • edukacja
 • umiejętności.

Takie podstawowe sekcje znajdą się niemal w każdym CV. Jeżeli chcesz wyróżnić nieco swoje podanie na dyrektora szkoły, koniecznie dodaj dodatkowe sekcje, takie jak na przykład znajomość języków obcych czy ukończone kursy. Nie zapomnij też przyciągnąć uwagi rekruterów za pomocą ciekawego podsumowania zawodowego.

Rozmieszczenie poszczególnych sekcji CV będzie się różnić w zależności od tego, jaki format wybierzesz.

Jaki format życiorysu zawodowego będzie najlepszy dla osoby ubiegającej się o pracę na stanowisku dyrektora szkoły?

CV może być napisane w różnch formatach, a najpopularnieszje z nich to:

 • układ funkcjonalny,
 • układ chronologiczny,
 • układ mieszany.

Układ funkcjonalny skupia się przede wszystkim na umiejętnościach danego kandydata i przesuwa doświadczenie zawodowe na drugi plan. W procesie rekrutacji na stanowisko kierownicze, doświadczenie jest bardzo ważne. Właśnie dlatego układ funkcjonalny może nie być najlepszym wyborem w przypadku osób aplikujących na stanowisko managera czy dyrektora szkoły.

Układ chronologiczny na pierwszy plan wysuwa doświadczenie. To doskonały wybór dla osób, które od lat pracują w branży i nie mają większych przerw w zatrudnieniu.

W przypadku układu mieszanego, na samym początku są wyróżnione te umiejętności, doświadczenie i wykształcenie, które najbardziej rezonują z posadą, o którą się starasz. Właśnie dlatego ten format także sprawdzi się w przypadku osób ubiegających się o stanowisko kierownika szkoły/dyrketora/wicedyrektora.

📌 Niezależnie od wybranego formatu, postaraj się przedstawić swoje umiejętności, używając odwróconego porządku chronologicznego. Jako pierwsze zapisz swoje najnowsze osiągnięcia, doświadczenia, etc. W ten sposób będziesz miał pewność, że pracodawca od razu zwróci na nie uwagę.

Czy w CV powinno znaleźć się zdjęcie?

Dodawanie zdjęcia do CV to nadal dość kontrowersyjny temat. W niektórych firmach, szczególnie za granicą, dodanie fotografii do CV może oznaczać automatyczną dyskwalifikację. Radzimy, by pominąć zdjęcie w CV i liście motywacyjnym. Rozważ dodanie fotografii wyłącznie wtedy, gdy pracodawca poprosił o to w ogłoszeniu o pracę.

Jeżeli zdecydujesz się na dodanie zdjęcia, zadbaj o to, by było ono profesjonalne. Nie dodawaj selfie czy rozmazanych zdjęć z imprezy. Zamiast tego wykonaj portret na stonowanym tle. Koniecznie zadbaj o odpowiedni ubiór i schludne uczesanie.

Nagłówek w CV

Ta cześć CV jest jedną z ważniejszych w życiorysie zawodowym. Choć jest bardzo łatwa do napisania, musisz poświęcić jej dużo uwagi.

Nagłówek to pierwsza rzecz, jaką zobaczy w twoim CV rekruter. Musi więc on wyglądać schludnie, być przejrzysty i zachęcać do przeczytania twojego życiorysu zawodowego.

Oprócz tego, pamiętaj, że dane z nagłówka posłużą pracodawcy do tego, by się z tobą skontaktować. Jeżeli popełnisz literówkę w adresie e-mail lub przekręcisz cyfrę w telefonie, możesz stracić swoją szansę na zatrudnienie. Bądź więc uważny, tworząc tę część.

Spójrz na poprawny i niepoprawny przykład nagłówka:

POPRAWNY
Anna Kosińska
Dyrektor szkoły
756 111 111
anna.kosińska@gmail.com
Poznań

NIEPOPRAWNY
Anna Kosińska
Dyrektor szkoły
Numer telefonu: 756111111 Numer tel. 2 1212 12121
kosa1212@gmail.com
Ul. Poznańska 112
13-121 Poznań
Data urodzenia:12.12.1990

Wicedyrektor CV

Poprawny nagłówek zawiera tylko podstawowe informacje, takie jak imię i nazwisko, tytuł zawodowy (opcjonalnie), numer telefonu, adres e-mail i miejscowość. Jest on zapisany w przejrzysty sposób, dane są od razu widoczne.

W drugim, błędnym przykładzie, zostało podanych za dużo informacji. Wystarczy, że podasz jeden numer telefonu: taki, pod którym będziesz osiągalny. Warto też oddzielić trzy kolejne cyfry numeru spacją, aby zwiększyć jego przejrzystość.

Nie ma też potrzeby podawania pełnego adresu zamieszkania - pracodawca nie potrzebuje tej informacji, ponieważ większość rekrutacji odbywa się online. Nikt nie będzie wysyłał do ciebie listu. Pamiętaj, że niektóre dane osobowe mogą być uznane za wrażliwe, a ich podawanie może oznaczać automatyczne wykluczenie z procesu rekrutacji. Nie ma konieczności podawania daty urodzenia czy stanu cywilnego w CV.

📌 Ogranicz się wyłącznie do podstawowych danych osobowych, chyba że pracodawca poprosił o więcej informacji w ogłoszeniu o pracę.

Przyjrzyjmy się jeszcze adresowi e-mail.

Zadbaj o profesjonalny adres e-mail

Adres e-mail stanowi twoją wizytówkę. Zadbaj więc o to, by prezentował cię w profesjonalnym świetle. Żartobliwe zwroty, skróty czy nadmiar znaków i liczb mogą skutecznie zniechęcić pracodawcę do twojej osoby. Najlepiej jest postawić na klasykę i stworzyć adres e-mail zawierający twoje imię i nazwisko. Jeżeli taki adres jest już zajęty, dodaj cyfry, ale pamiętaj, żeby były one przejrzyste i czytelne.

Zwróć też uwagę na adres, z którego wysyłasz swoje podanie.

Doświadczenie zawodowe w CV osoby aplikującej na stanowisko dyrektora/wicedyrektora szkoły

Pamiętaj, że sekcja z doświadczeniem zawodowym musi pojawić się w CV dyrektora szkoły, niezależnie od tego, czy szukasz pracy jako osoba z doświadczeniem na stanowisku kierowniczym, czy też bez. Warto wiedzieć, że doświadczenie zdobyte podczas pracy jako nauczyciel, może pomóc ci dostać pracę jako dyrektor czy wicedyrektor. Opisując swoje doświadczenie postaraj się podkreślić te umiejętności miękkie i twarde, które są wymagane i najbardziej pożądane na stanowisku dyrektora.

📌 Dobrze napisana historia zatrudnienia może nie tylko pomóc ci zdobyć wymarzoną posadę, ale też zwiększyć stawkę, jaka zostanie ci zaoferowana.

W sekcji z doświadczeniem powinny pojawić się następujące informacje:

 • tytuł stanowiska,
 • nazwa szkoły lub innej placówki,
 • czas trwania zatrudnienia.

Możesz mieć niemal pewność, że większość kandydatów zawrze te dane w CV. Jeżeli chcesz zachwycić potencjalnego pracodawcę, koniecznie opisz też swoje najważniejsze osiągnięcia i obowiązki na danym stanowisku.

Profesjonalne CV - sekcja z doświadczeniem

Oto przykładowa sekcja z doświadczeniem:

Wicedyrektor
Liceum Ogólnokształcące nr 5
Warszawa
2015-2020

 • Z powodzeniem przygotowywałem plan lekcji, uwzględniając potrzeby i preferencje nauczycieli.
 • Zwoływałem i przeprowadzałem rady pedagogiczne, rozwiązując problemy w szkole.
 • Nadzorowałem pracę ponad 30 nauczycieli.
 • Wykorzystałem moje umiejętności otwartej komunikacji i zarządzania, aby wspierać pracę dyrektora szkoły.

Wykształcenie w CV na stanowisko dyrektora szkoły

W przypadku nauczycieli, a potem wicedyrektorów czy dyrektorów szkoły, wykształcenie może odegrać kluczową rolę podczas rekrutacji. Koniecznie zawrzyj informacje o ukończonych studiach w tej sekcji.

Podaj tu:

 • swój tytuł zawodowy lub naukowy (jeżeli dotyczy),
 • nazwę szkoły,
 • okres trwania nauki.

Jeżeli skończyłeś dodatkowe studia podyplomowe, które przygotowały cię nie tylko do pracy w zawodzie nauczyciela, ale też na stanowisku kierowniczym, koniecznie wspomnij o nich w tej sekcji swojego życiorysu zawodowego.

Spójrz na przykład CV poniżej:

Pedagogika wczesnoszkolna - magister
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
Poznań
2010-2013

Możesz poszerzyć opis wykształcenia, dodając informacje o adekwatnych pracach dyplomowych czy udziale w praktykach zawodowych przygotowujących cię do wykonywania danego zawodu.


Wicedyrektor CV

Jakie umiejętności powinien mieć wicedyrektor (CV i jego części)

Praca rekrutera polega na poszukaniu najlepszych kandydatów do danej roli. Czasami pracodawcy używają systemów śledzenia kandydatów, czyli specjalnych programów komputerowych, które pomagają w filtrowaniu podań. Jeżeli chodzi o stanowiska kierownicze, takie jak dyrektor szkoły, rekrutacje są zazwyczaj przeprowadzane "manualnie", ponieważ selekcja kandydatów jest nieco mniejsza.

Niezależnie od tego, czy wstępna rekrutacja jest prowadzona przez komputer, czy też rekruterów, musisz napisać odpowiednią sekcję z umiejętnościami. Koniecznie przeczytaj ogłoszenie o pracę, aby dowiedzieć się, jakie kompetencje są wymagane od kandydatów.

Jako pierwsze zapisz te, które podane są za obowiązkowe. Jeżeli ubiegasz sie o stanowisko dyrektora szkoły w kilku placówkach, pamiętaj, aby zawsze personalizować swoje podanie z uwzględnieniem danej oferty. Nasz kreator daje ci możliwość szybkiej edycji CV, dzięki czemu bez problemu dostosujesz swoje dokumenty aplikacyjne.

Umiejętności twarde

Bez umiejętności twardych praca w danej branży i na danym stanowisku nie byłaby możliwa. Są to kompetencje, które można zdobyć podczas praktyki zawodowej lub po prostu się ich nauczyć.

Przykładowe umiejętności twarde, jakie mogą przydać się w pracy dyrektora szkoły to:

 • umiejętność integrowania zespołu
 • prowadzenie ewaluacji pracy nauczycieli
 • umiejętność rozwiązywania kryzysowych sytuacji
 • umiejętność zarządzania personelem

Umiejętności miękkie

Jako dyrektor czy wicedyrektor szkoły, będziesz reprezentował placówkę przed kuratorium, uczniami i rodzicami. Do tego będziesz zarządzać gronem pedagogicznym. Oznacza to, że musisz posiadać zestaw kompetencji miękkich, które pozwolą ci na wykonywanie tego zawodu.

Umiejętności miękkie, które mogą okazać się przydatne dla wicedyrektorów i dyrektorów to:

 • punktualność
 • doskonała organizacja pracy
 • umiejętność pracy w zespole
 • zarządzanie zespołem
 • wysoka kultura osobista
 • doskonałe zdolności w zakresie komunikacji
📌 Używając naszego kreatora CV możesz szybko edytować swoje podanie tak, aby było spersonalizowane pod kątem konkretnej oferty pracy.

Czy warto dodawać do CV dodatkowe sekcje?

Oprócz podstawowych sekcji, twoje CV może zawierać też dodatkowe części, które pomogą ci wyróżnić dokument i zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.

Przykładowe sekcje dodatkowe, które podwyższą wartość twojego życiorysu zawodowego to:

 • zainteresowania
 • znajomość języków obcych
 • ukończone kursy i szkolenia
 • obsługa programów komputerowych
📌 Podczas pisania CV, pamiętaj, by podawać tylko te informacje, które są adekwatne dla danego stanowiska. W ten sposób zwiększysz zainteresowanie rekrutera, a także zwiększysz swoje szanse na otrzymanie pracy.

Podsumowanie zawodowe - zwiększ swoje szanse na zdobycie pracy jako dyrektor szkoły

Podsumowanie zawodowe to idealny sposób na wyróżnienie CV. W Polsce niewielu kandydatów dodaje je do swojego podania, a to oznacza, że pisząc je, możesz zyskać przewagę nad konkurencją, nawet nad tymi kandydatami, którzy mają lepsze doświadczenie niż ty.

W tej sekcji opisz swoje najlepsze umiejętności, osiągnięcia i doświadczenie zawodowe. Cele zawodowe również mogą przyciągnąć uwagę rekruterów. Wszystko to, co pokazuje, że jesteś dobrym kandydatem, świetnie się nada.

Pamiętaj, że celem tej sekcji jest przekonanie rekruterów, że warto przeczytać całość twojego podania.

Zajrzyj do naszego artykułu, gdzie znajdziesz wzór podsumowania zawodowego zarówno dla osób z dużym, jak i małym doświadczeniem.

Jak ulepszyć swoje CV na stanowisko dyrektora szkoły?

Dodaj list motywacyjny

List motywacyjny to doskonały sposób na przekonanie pracodawcy, że to właśnie ty świetnie się sprawdzisz na stanowisku dyrektora szkoły. Użyj go, aby rozwinąć informacje zawarte w swoim CV i opowiedzieć o projektach, na które zabrakło już tam miejsca. List motywacyjny powinien przedstawiać ciebie w jak najlepszym świetle. W treści listu motywacyjnego opowiedz koniecznie o swoich celach zawodowych i planach, jakie chcesz zrealizować jako dyrektor szkoły.

📌 Pamiętaj, że dodanie listu motywacyjnego może znacząco zwiększyć twoje szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Unikaj błędów

Precyzja i przykładanie wagi do szczegółów to cechy pożądane wśród osób pełniących stanowiska kierownicze. Pokaż, że jesteś osobą, która ma te umiejętności, tworząc CV wolne od błędów.

Zanim wyślesz dokumenty aplikacyjne, jeszcze raz je przeczytaj, aby upewnić się, że nie ma w nich żadnych błędów, w tym literówek i nieczytelnych zdań. Zajmie ci to dosłownie parę minut, a może znacząco zwiększyć szanse na zatrudnienie.

Podsumowanie artykułu

Wiesz już, jak napisać skuteczne CV dla dyrektora szkoły. Mamy nadzieję, że korzystając z naszych porad, nie będziesz miał problemu ze stworzeniem efektywnego i przekonującego podania o pracę.


Wicedyrektor CV

Zajrzyj na naszego bloga, aby dowiedzieć się więcej na temat tworzenia dokumentów aplikacyjnych, tego jak napisać skuteczny list motywacyjny, przygotowywań do rozmowy kwalifikacyjnej i wielu innych rzeczy związanych z rynkiem pracy.

Już dziś sięgnij po nasze profesjonalne szablony CV i stwórz doskonałe podanie o pracę dla wicedyrektorów i dyrektorów szkół.

Najczęściej zadawane pytania

Jak długie powinno być moje CV?

Optymalna długość CV to jedna strona A4. Jeżeli system nauczania nie jest ci obcy, a placówka edukacyjna to miejsce twojej pracy od kilkunastu lat, być może będziesz musiał dodać dodatkową stronę do CV. Pamiętaj jednak, by skupiać się wyłącznie na informacjach, które są adekwatne dla twojej pracy. Nie musisz na przykład wspominać o tym, że jako student piętnaście lat temu pracowałeś w barze.

Jeżeli twoje CV jest dłuższe niż jedna strona A4, najlepiej będzie, gdy skorzystasz z mieszanego formatu. W ten sposób twoje najważniejsze umiejętności, doświadczenie i wykształcenie znajdą się na samej górze twojego CV i pracodawca nie przegapi kluczowych informacji na temat twoich kwalifikacji.

Jak długi powinien być mój list motywacyjny na stanowisko dyrektora szkoły?

List motywacyjny, podobnie jak i CV, nie powinien przekraczać jednej strony A4. Pamiętaj, że nie należy powtarzać w nim informacji zawartych w swoim CV, lecz je rozwijać. Wówczas zawarcie całości na jednej stronie nie powinno stanowić żadnego problemu.

Już dziś sięgnij po nasze szablony i stwórz profesjonalne CV wicedyrektora szkoły.

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV