Przykładowy życiorys inżyniera budownictwa: szablony i porady

Napisanie dobrego CV inżyniera budownictwa jest nie lada wyzwaniem. Inżynier budownictwa wie, jak stworzyć projekt budowlany i jak nim zarządzać na wszystkich etapach. Jednak nawet najlepszy kandydat może nie wiedzieć, jak stworzyć skuteczne CV. Za pomocą naszego kreatora do budowy CV stworzysz list motywacyjny i życiorys, które przyciągną uwagę rekruterów. Niezależnie czy jest członkiem polskiej izby inżynierów budownictwa, czy też wolnym strzelcem, pokażemy ci jak napisać idealne CV inżyniera produkcji.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Przykładowy życiorys inżyniera budownictwa

Tomasz Nowak

726 524 630
tomasz.nowak@gmail.com
Warszawa

Profesjonalne podsumowanie

Jestem zorientowanym na szczegóły i sumiennym inżynierem budowy z ponad 5-letnim doświadczeniem. Posiadam doświadczenie w zarządzaniu projektem oraz nadzorowaniu prac budowlanych. Mam też wyjątkowe umiejętności interpersonalne i komunikacyjne, dzięki którym z łatwością zarządzam zespołem. Jestem bardzo zorganizowanym i skutecznym liderem, którego celem jest realizacja zadań z jak najlepszym rezultatem.

Doświadczenie zawodowe

Starszy inżynier budowy
Zakłady Budowlane, Warszawa

2018-obecnie

 • Współpracowałem z młodszymi inżynierami budowy w celu realizacji projektów budowlanych.
 • Szkoliłem młodszych inżynierów budownictwa.
 • Kontaktowałem się z członkami polskiej izby inżynierów budownictwa w celu zapewnienia jak najlepszych rezultatów projektu.
 • Przygotowałem i sfinalizowałem budżet projektu w porozumieniu z działem finansowym firmy

Wykształcenie

Magister Inżynier Budowy
Politechnika Warszawska
2018-2020

 • Ukończyłem studia magisterskie z najwyższą średnią na roku.
 • Otrzymałem stypendium rektora za wybitne osiągnięcia z zakresu inżynierii wodnej.

Umiejętności:

 • Zarządzanie zespołem
 • AutoCad na poziomie zaawansowanym
 • Uprawnienia budowlane
 • Znajomość przepisów BHP

Według danych zebranych przez Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń, średnie wynagrodzenie inżyniera budownictwa, na stanowisku specjalista wynosi 5 260 złotych brutto. Z kolei zarobki starszego specjalisty inżyniera budownictwa zarabiają średnio między 6 050 a 7 260 złotych brutto.💰

Stworzenie CV inżyniera budownictwa, które przyciągnie uwagę rekruterów, jest niezwykle istotne. Skorzystaj ze wzoru CV, aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie idealnej pracy. Przy użyciu naszych przykładów CV i listów motywacyjnych zdobędziesz pracę marzeń.

Jak stworzyć CV inżyniera budowy?

inzyniera budownictwa

W tej sekcji wyjaśnimy ci, jak stworzyć profesjonalny wzór CV. Nasi eksperci zajmują się pisaniem CV od lat, a więc możesz mieć pewność, że z ich wiedzą i pomocą naszego narzędzia do tworzenia CV, stworzysz życiorys idealny dla inżyniera budownictwa.

Idealna konstrukcja

Masz tylko kilka sekund, aby wyróżnić się na tle konkurencji. Właśnie dlatego stworzenie CV dla inżyniera, które będzie miało idealną konstrukcję, jest kluczowe. Poświęć mu uwagę i sięgnij po sprawdzone wzory CV, zanim zaczniesz aplikować o pracę.

Oto niektóre z sekcji, jakie każdy inżynier budownictwa powinien zawrzeć w swoim życiorysie:

 • Odpowiedni nagłówek, który przedstawi ciebie jako profesjonalnego inżyniera budowy.
 • Zwięzłe podsumowanie zawodowe, które będzie dostosowane do pracy, o którą się starasz.
 • Sekcja z doświadczeniem, w której przedstawisz swoje najważniejsze osiągnięcia.
 • Sekcja z umiejętnościami, w której zaprezentujesz swoje najważniejsze umiejętności, zarówno techniczne, jak i miękkie.
 • Dodatkowa sekcja, w której zawrzesz dodatkowe informacje o tobie. Dzięki nim twój życiorys zawodowy będzie wyróżniał się na tle konkurencji i pozwoli ci wyróżnić się jako inżynier budownictwa.

Najbardziej odpowiednia struktura dla CV inżyniera budownictwa

Proces rekrutacji jest bardzo złożony. Pamiętaj, że o pracę na stanowisku inżynier budownictwa ubiega się bardzo dużo kandydatów. Spraw, aby twoje CV wyróżniało się na tle konkurencji.

Większość rekruterów tylko rzuci okiem na życiorysy.

💡Średnio rekruterzy poświęcają 6 sekund na jeden życiorys.

Właśnie dlatego tak istotne jest, aby stworzyć życiorys w taki sposób, aby informacje zawarte w dokumencie natychmiast przyciągnęły uwagę rekrutera.

Przykładowe CV inżyniera budowy może zawierać jeden z trzech formatów:
 • Format chronologiczny

W tym formacie doświadczenie zawodowe i edukacja przedstawione są w porządku chronologicznym. Najlepiej jest przedstawić swoje curriculum vitae w odwróconym porządku chronologicznym, czyli w taki sposób, aby ostatnie doświadczenia zawodowe pojawiały się jako pierwsze. W ten sposób twój pracodawca w pierwszej kolejności zobaczy najwyższe stanowiska pełnione przez ciebie.

 • Format funkcjonalny

W formacie funkcjonalnym uwaga skupia się bardziej na umiejętnościach niż na doświadczeniu zawodowym.

 • Format mieszany

Profesjonalne CV inżyniera budowy może mieć format mieszany. Taki format łączy ze sobą cechy formatu funkcjonalnego i chronologicznego.

Format chronologiczny i mieszany sprawdzą się, jeżeli inżynier budownictwa ma już jakieś doświadczenie zawodowe. W przypadku mieszanego formatu warto po niego sięgnąć, jeśli masz imponujący życiorys i doświadczenie. Z kolei osoby z mniejszym doświadczeniem lub jego brakiem, na przykład świeżo upieczeni studenci, najbardziej skorzystają, używając funkcjonalny wzór CV. Inżynier, który zmienia ścieżkę kariery, także może po niego sięgnąć.

Tytuł i dane kontaktowe

Nagłówek życiorysu jest bardzo istotny. To pierwsza rzecz, którą zauważy rekruter. Pamiętaj, że w tytule musisz przedstawić swoje stanowisko, a następnie podać dane kontaktowe. Jeżeli nawet najlepszy inżynier budownictwa nie poda danych kontaktowych, rekruter nie będzie mógł się z nim skontaktować. Pamiętaj, żeby podane dane kontaktowe były poprawne i zaktualizowane, inaczej możesz stracić swoją szansę. Choć nie ma określonego formatu, którego należy użyć w tej sekcji, pamiętaj, aby była ona przejrzysta i jasna do odczytania.

Poprawne i niepoprawne przykłady

👍 Poprawny przykład

Tomasz Nowak

726 524 630

tomek.nowak@gmail.com

Warszawa


Niepoprawny przykład

Tomek Nowak

726 524 630

Tomeczek.buziaczki@gmail.com

Ul. Słoneczna 15

65-900 Warszawa


Czy powinienem zamieścić zdjęcie w CV inżyniera?

Odpowiedź brzmi: to zależy. Zamieszczanie zdjęcia w CV jest kontrowersyjnym tematem.

Za granicą coraz częściej odchodzi się od umieszczania zdjęć w podaniach o pracę. W ten sposób eliminuje się ryzyko dyskryminacji ze względu na wygląd. Firmy również chcą uniknąć zarzutów o faworyzowanie kandydatów ze względu na aparycję i proszą o niezamieszczanie zdjęcia w CV. Inżynier budownictwa powinien dokładnie przejrzeć ogłoszenie o pracę. W Polsce nadal często stosowaną praktyką ze strony pracodawcy jest proszenie o zdjęcia. Wówczas lepiej jest dołączyć fotografię do swojego podania. Jeżeli jednak firma nie prosi o zdjęcie, pomiń je.

📌Porada: Jeżeli pracodawca prosi o zdjęcie, sięgnij po taki wzór CV, do którego łatwo dodasz fotografię.

⚠️Uwaga: Niezależnie od stanowiska, o jakie się ubiegasz, w CV dla inżyniera budowy nie powinieneś dodawać niewyraźnych, a także nieprofesjonalnych zdjęć. Swoje selfie dodaj na Instagrama, ale nie do CV.

inzyniera budownictwa

Doświadczenie zawodowe: jak opisać swoje doświadczenie inżynierskie?

Aby wyróżnić swój życiorys inżyniera budownictwa, zacznij od opisu najistotniejszego doświadczenia zawodowego. Dzięki tej sekcji rekruter wie, że umiesz pełnić funkcję inżyniera budownictwa i posiadasz doświadczenie, które potwierdza te umiejętności.

💡Fakt: Pamiętaj, że rekruterzy poświęcają bardzo mało czasu na przejrzenie życiorysu.

Właśnie dlatego inżynier budownictwa powinien zawrzeć w życiorysie tylko to doświadczenie, które jest istotne dla stanowiska, o które się ubiega. To, że uczestniczyłeś w warsztatach z kreatywnego pisania, jest interesujące, ale nie wspominaj o tym w swoim CV. Inżynier budownictwa musi skupić się przede wszystkim na tych informacjach, które zachwycą rekrutera.

Jeżeli nie wiesz, jak stworzyć sekcję z doświadczeniem zawodowym, sięgnij po wzór CV dla inżyniera. W ten sposób stworzysz tę sekcję życiorysu w szybki i łatwy sposób.

Tworząc sekcję z doświadczeniem zawodowym, pamiętaj, że każdy jej punkt powinien zawierać:

 • tytuł zawodowy,
 • nazwę firmy,
 • twoje poprzednie stanowisko,
 • czas trwania pracy.
📌Pamiętaj też, aby dokładnie opisać swoje obowiązki i osiągnięcia na danym stanowisku.

Nawet jeżeli nie masz dużego doświadczenia, ta sekcja może pomóc ci stworzyć doskonałe CV. Inżynier budownictwa bez dużego doświadczenia nadal ma szanse na zdobycie dobrej pracy. Skup się na doświadczeniach, które zdobyłeś podczas stażu czy wolontariatu i postaraj się je przedstawić w interesujący sposób w swoim CV.

Przykłady

Doświadczony inżynier budownictwa

Doświadczenie zawodowe

Starszy inżynier budowy
Zakłady Budowlane, Warszawa

2018-obecnie


 • Współpracowałem z młodszymi inżynierami budowy w celu realizacji projektów budowlanych.
 • Szkoliłem młodszych inżynierów budownictwa.
 • Kontaktowałem się z członkami polskiej izby inżynierów budownictwa w celu zapewnienia jak najlepszych rezultatów projektu.
 • Przygotowałem i sfinalizowałem budżet projektu w porozumieniu z działem finansowym firmy

Początkujący inżynier budownictwa

Jeżeli nie masz jeszcze dużego doświadczenia zawodowego, które mógłbyś umieścić w swoim curriculum vitae, nie łam się! Każdy inżynier budowlany od czegoś zaczynał. Doświadczenie zawodowe zdobyte na stażu czy wolontariacie także się liczy.

Doświadczenie zawodowe

Praktykant inżynier budowy
Zakłady Budowlane, Warszawa

2017-2018


 • Współpracowałem z starszymi inżynierami budowy, ucząc się realizować projekty budowlane.
 • Pracowałem na oprogramowaniu AutoCad, uzyskując zaawansowany poziom.

Edukacja: Jak zilustrować swoją wiedzę z zakresu inżynierii lądowej i wodnej?

W większość, jeżeli nie we wszystkich przykładach CV dla inżyniera, znajdziesz sekcję z wykształceniem. Jeżeli chcesz zostać inżynierem budowy i rozwinąć swoją karierę, być może będziesz musiał także ukończyć studia magisterskie. Większość firm poszukuje kandydatów z wykształceniem wyższym. Niezależnie od tego, jaki jest poziom twojego wykształcenia, koniecznie umieść je w swoim życiorysie.

Przykłady

Magister Inżynier Budowy

Politechnika Warszawska

2018-2020


 • Ukończyłem studia magisterskie z najwyższą średnia na roku.
 • Otrzymałem stypendium rektora za wybitne osiągnięcia z zakresu inżynierii wodnej.

📌 Jeżeli podczas swoich studiów otrzymałeś specjalne wyróżnienia, nie zapomnij o nich wspomnieć w swoim opisie wykształcenia. W szczególności w przypadku początkujących kandydatów, pracodawcy szukają osób, które wykazywały się aktywną postawą na studiach.

inzyniera budownictwa

Umiejętności: co wpisać do CV inżyniera budownictwa?

Każde curriculum vitae musi zawierać sekcję z umiejętnościami. Bez niej szablon CV będzie niepełny. Dzięki tej sekcji możesz zaprezentować te umiejętności, które pozwolą ci z powodzeniem pełnić swoją funkcję.

Pamiętaj, że umiejętności powinni cię wyróżniać na tle innych kandydatów, jednak nie kłam i nie przesadzaj. Niektóre umiejętności są mile widziane w CV, jednak pracodawcy mogą szybko zweryfikować czy nie kłamiesz. Na pewno nie chcesz zacząć swojej rozmowy o pracy przyłapanym na ubarwianiu swoich umiejętności.

Większość firm prosi, by kandydaci przesyłali dokumenty aplikacyjne online. Dzieje się tak, ponieważ używają oni systemów śledzenia kandydatów. Jest to oprogramowanie, które wstępnie odrzuca te CV, które nie zawierają słów kluczowych. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby sięgnąć po wzory CV i stworzyć dokumenty aplikacyjne, które przejdą wstępny proces selekcji.

W ogłoszeniach o pracę pracodawcy często podają zakres obowiązków i umiejętności, które są wymagane. Będą to twoje słowa kluczowe, które powinieneś zawrzeć w swojej sekcji z umiejętnościami.

👇 Poniżej znajdziesz listę najważniejszych umiejętności, które powinny być zawarte w CV na stanowisko inżyniera budownictwa.

Umiejętności twarde:

Umiejętności:

 • AutoCad na poziomie zaawansowanym
 • Uprawnienia budowlane
 • Znajomość przepisów BHP
 • Optymalizacja kosztów
 • Nadzorowanie budowy
 • Planowanie prac przy pomocy programów komputerowych
 • Dokumentacja techniczna
 • Opiniowanie planów inwestycyjnych

Umiejętności miękkie:

 • nadzorowanie budowy
 • planowanie prac
 • umiejętność zarządzania robotnikami
 • Umiejętność negocjacji

W CV inżynier budownictwa powinien umieścić zarówno umiejętności twarde, jak i miękkie. Choć twarde umiejętności są ważniejsze, pracodawcy poszukują osób odpowiedzialnych za nadzorowanie zespołem. Właśnie dlatego kierownik budowy powinien mieć umiejętności, które pomogą mu w zarządzaniu ludźmi, a także pomogą być graczem zespołowym.

Jak napisać podsumowanie zawodowe?

Podsumowanie to sekcja życiorysu, w której krótko opisujesz swoje kluczowe umiejętności, doświadczenia oraz osiągnięcia. Pamiętaj, że w podsumowaniu zawodowym wszystkie informacje powinny być przedstawione w prosty i zwięzły sposób.

📌Jeżeli jesteś początkującym kandydatem, zamiast podsumowania zawodowego przedstaw swoje cele zawodowe.

Ta część CV jest niezwykle istotna i powinna pomóc ci zdobyć nową pracę. Wybierz taki szablon CV, który wyróżnia tę sekcję. Powinna się ona znajdować na samej górze CV. Inżynier powinien poświęcić jej dużą uwagę, ponieważ jest to pierwsza rzecz, którą zobaczy w twoim podaniu.

Poniżej znajdziesz przykłady poprawnej i niepoprawnej sekcji zawodowej:

👍 Poprawne

Jestem absolwentem studiów politechnicznych o profilu budowlanym. Od 5 lat pracuję jako inżynier produkcji, gdzie nadzoruję i koordynuję inwestycje budowlane. Nadzorowałem 10 dużych projektów inwestycyjnych, które zakończyły się sukcesem. W Państwa firmie chcę rozwinąć umiejętności z zakresu koordynacji budowy tuneli, a za pomocą moich umiejętności, zwiększyć kapitał zakładowy.


Niepoprawne

Jestem inżynierem budowy. Ukończyłem szkołę o profilu budowlanym. Mam 5 lat doświadczenia. Ukończyłem 10 projektów. Chcę zarabiać, więcej więc aplikuję o posadę w państwa firmie.


Poprawny przykład zawiera informacje o osobie zawarte w prosty, czytelny sposób. Zostały w nim omówione umiejętności, które zostały potwierdzone konkretnymi danymi. Kandydat przedstawił też swoje cele zawodowe związane z firmą, a także informacje o tym, jak może przyczynić się do rozwoju firmy.

W drugim przykładzie łatwo zauważyć, że opis jest zbyt ogólny, nie podaje szczegółowych informacji. Dodatkowo, pracodawca raczej nie będzie zadowolony widząc, że kandydat aplikuje na dane stanowisko tylko ze względu na pieniądze.

Dodatkowe sekcje w życiorysie inżyniera budownictwa

Kiedy chcesz stworzyć idealne CV inżyniera budownictwa, powinieneś użyć dostępną przestrzeń, jaką masz. Dodatkowe sekcje są mile widziane i mogą sprawić, że twój życiorys zawodowy wyróżni się na tle innych kandydatów.

Kolejne sekcje życiorysu zawodowego to na przykład: certyfikaty, umiejętności z zakresu obsługi komputera, zainteresowania, a także języki. Choć dane osobowe, wykształcenie i umiejętności są najważniejsze, to dodatkowe sekcje mogą wynieść twój życiorys na wyższy poziom.

Umiejętności informatyczne dla inżynierów

Znajomość programów do rysunku technicznego to podstawa. Pamiętaj, aby przedstawić swoje umiejętności komputerowe w tej sekcji. Możesz także zaznaczyć poziom zaawansowania.

Przykład

Umiejętności informatyczne:

 • Projektowanie przy pomocy AutoCAD,
 • Zaawansowana znajomość pakietu MicrosoftOfiice

Języki

Bardzo często pracodawcy poszukują osób odpowiedzialnych za nadzór nad projektami z zagranicznymi pracownikami lub firmami. Właśnie dlatego warto wspomnieć o tym, jakie języki znasz.

Pamiętaj, aby podać poziom biegłości. Najlepiej, jeżeli posiadasz certyfikaty, poświadczające twoje umiejętności. Dla języka angielskiego może to być TOEFL lub IELTS, a dla hiszpańskiego SIELE.

inzyniera budownictwa

Wskazówki, jak poprawić CV inżyniera budownictwa

Jeżeli chcesz, aby twój życiorys się wyróżniał, sięgnij po wzór CV. W ten sposób będziesz miał pewność, że twoje podanie jest dobrze sformatowane i estetyczne. Pamiętaj, aby dokładnie przeczytać dokumenty przed ich wysłaniem. Sprawdź interpunkcję i usuń błędy ortograficzne.

⚠️Pracodawcy mogą odrzucić twoje podanie, jeżeli zauważą, że ma ono błędy.

Choć niektórzy pracodawcy nie proszą o list motywacyjny, to warto go dołączyć do swojego podania. List motywacyjny inżyniera to miejsce, w którym przedstawisz swoje umiejętności, ale także pokażesz wyjątkową osobowość. Doprecyzuj swoją specjalizację i pochwal się najlepszymi osiągnięciami i wykształceniem wyższym, które zdobyłeś. Jeżeli nie jesteś pewien, jak napisać odpowiedni dokument, sięgnij po wzór listu motywacyjnego.

Podsumowanie: pisanie CV dla inżyniera budownictwa

Jeżeli chcesz stworzyć idealne podanie i zdobyć nową pracę, pamiętaj o tych najważniejszych punktach:

 • Sięgnij po wzór CV i przykładowy list motywacyjny inżyniera lub użyj narzędzia do budowania CV.
 • Napisz imponujące podsumowanie zawodowe.
 • Przedstaw swoje doświadczenie, wykształcenie oraz umiejętności, w czytelny i dokładny sposób.
 • W swoim CV możesz dodać dodatkowe sekcje, w których przedstawisz dodatkowe umiejętności. Muszą być one związane z pracą, o którą się ubiegasz.
 • Pomyśl o dodaniu listu motywacyjnego, aby wyróżnić się na tle konkurencji.

Sprawdź nasze wzory CV i listu motywacyjnego, aby pomóc sobie w procesie tworzenia idealnego podania.

FAQs

Czy list motywacyjny jest konieczny?

Jeżeli pracodawca nie prosi wprost o list motywacyjny, jego dołączenie jest opcjonalne. Pamiętaj jednak, że na twoje wymarzone stanowisko ubiega się wielu innych kandydatów, a więc warto zrobić wszystko, aby wyróżnić się na tle konkurencji.

Dlaczego warto użyć narzędzia do tworzenia CV online?

Tworzenie życiorysu od zera będzie nie lada wyzwaniem. Szablony życiorysów i listów motywacyjnych są stworzone przez ekspertów ds. rekrutacji. Wiedzą oni, czego pracodawcy szukają w życiorysach, a także rozumieją, jak istotna jest estetyczna strona życiorysu. Nie trać swojego czasu i zaufaj ekspertom.

Czy mogę zawrzeć znajomość języków w sekcji z umiejętnościami?

Twoje umiejętności językowe mogą być zawarte w sekcji z umiejętnościami. Jeżeli jednak ubiegasz się o pracę, w której znajomość konkretnego języka jest wymagana, postaraj się stworzyć dodatkową sekcję. W ten sposób będziesz mieć pewność, że rekruterzy nie przeoczą twoich umiejętności językowych.

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV