Jak napisać CV projektanta mody – dokładny przewodnik

Branża modowa jest bardzo konkurencyjna i potrzebujesz życiorysu zawodowego projektanta mody, który będzie się wyróżniał i współgrał z twoim portfolio. Musisz także nadążać za trendami w modzie, rozwijać nowe pomysły i poświęcać swój czas na naukę wszystkiego, co jest potrzebne, aby poprawić rozpoznawalność i tożsamość marki.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Wzór CV – projektant mody

Karolina Bończyk
Projektantka mody
222 111 333
karolina.bończyk@gmail.com

Podsumowanie zawodowe

Od ponad czterech lat pracuję jako niezależna projektantka mody. Cztery z pięciu moich kolekcji otrzymały nagrodę XYZ. Uważam, że mój osobisty styl, bazujący przede wszystkim na inspiracjach z natury, pasuje do kreatywności Państwa marki. Bardzo cenię jakość wykonania ubrań, dlatego chcę dołączyć do Państwa zespołu, aby pracować z liderami w branży mody ekologicznej.

Doświadczenie zawodowe

Projektantka mody
Wolny strzelec
Lipiec 2019 – obecnie

 • Opracowywałam rysunki i projektowałam ubrania.
 • Wybierałam materiały i wzory, z uwzględnieniem tego, czy oferowane produkty są ekologiczne.
 • Przygotowałam pięć kolekcji ubrań, które spotkały się z dużym uznaniem w branży i zostały wyprzedane w ciągu miesiąca od pokazu.
 • Współpracowałam z pięcioma stażystami i realizowałam projekty dodatkowe korzystając z ich pomocy.

Wykształcenie

Technikum krawieckie
Warszawa
2013-2018

Umiejętności

 • Mierzenie ubrań
 • Adobe Cad
 • Dobieranie kolorów
 • Produkcja materiałów
 • Analiza rynku i trendów
 • Znajomość ekologicznych materiałów
 • Projektowanie odzieży i biżuterii
 • Precyzja i dokładność
 • Umiejętność pracy w zespole

Oprócz portfolio z projektami, które pomoże ci pochwalić się twoimi najnowszymi koncepcjami projektowymi, potrzebujesz CV projektanta mody, umożliwiające ci zademonstrowanie doświadczenia zawodowego, wykształcenia i umiejętności.

Spójrzmy na porady ekspertów, które pomogą ci przy tworzeniu nowego życiorysu zawodowego, dzięki któremu zdobędziesz pracę marzeń.

Fakty na temat pracy projektantów

Za moment przejdziemy do omówienia, w jaki sposób napisać CV, aby odnieść sukces na rynku pracy. Najpierw jednak przyjrzyjmy się kilku faktom na temat pracy w branży:

 • Według portalu pl, projektanci zarabiają średnio 6 430 złotych brutto na miesiąc.
 • Zarobki projektanta zależą od stażu pracy, wykształcenia oraz firmy zatrudniającej.
 • Aż 90% osób pracujących w branży to kobiety.

Jakie sekcje musi mieć CV do pracy w branży modowej?

Być może słyszałeś lub nie, że przeciętnie menedżerowie ds. rekrutacji poświęcają mniej niż dziesięć sekund każdemu CV. Oznacza to, że twój dokument musi przyciągnąć uwagę rekrutera w ciągu pierwszych kilku sekund. Twój życiorys zawodowy projektanta mody powinien podkreślać twoje umiejętności i zdolności twórcze w sposób wyróżniający cię na tle wszystkich innych osób poszukujących pracy.

cv projektanta mody

Najlepszym sposobem, aby to zrobić, jest użycie prawidłowego formatu CV, który zademonstruje twoje doświadczenie rekruterowi; można także skorzystać z narzędzia do tworzenia CV. Powinieneś również upewnić się, że twój życiorys zawodowy zawiera wszystkie istotne informacje. Oto sekcje, które musisz zawrzeć w swoim CV projektanta mody.

 • Nagłówek

Ta sekcja powinna zawierać twoje imię i nazwisko, dane kontaktowe i informację o portfolio.

 • Podsumowanie kariery lub cele zawodowe

Podsumowanie kariery jest idealne, jeśli masz odpowiednie doświadczenie w branży modowej. Jeśli dopiero zaczynasz karierę i nie masz doświadczenia, dobrym rozwiązaniem jest stworzenie sekcji prezentującej twoje cele zawodowe.

 • Doświadczenie zawodowe

Ta sekcja zawiera podsumowanie twojej historii pracy; wymienia się w niej stanowiska, które pełniłeś wcześniej. Zawsze lepiej jest dodać tylko te stanowiska, które pasują do pozycji, o którą się ubiegasz.

 • Sekcja z wykształceniem

W tej sekcji prezentujesz zdobyte wykształcenie, zwłaszcza jeśli ma ono związek z pracą projektanta mody, o którą się ubiegasz.

 • Sekcja z umiejętnościami

W tym miejscu wspominasz o twardych i miękkich umiejętnościach, które posiadasz i które są związane z pracą, o którą się starasz.

Na koniec wymień wszelkie certyfikaty lub wolontariaty, które pomogą wyróżnić twój życiorys zawodowy projektanta mody.

Jaki jest najlepszy format dla CV projektanta mody?

Odpowiedni format życiorysu zawodowego projektanta mody pomoże ci w zdobyciu wymarzonej pracy. Z kolei nieodpowiednio dobrany format może sprawić, że stracisz wspaniałą okazję na zatrudnienie. Dzieje się tak, ponieważ poprawny format CV pozwala ci zaprezentować swoje doświadczenie i umiejętności w sposób, który pomoże ci się wyróżnić. Choć zwariowany układ może wydawać się dobrym pomysłem, lepiej trzymać się profesjonalnych formatów życiorysów.

Istnieją trzy różne formaty, których możesz użyć, tworząc swoje CV projektanta mody:

 • Odwrócony porządek chronologiczny

Większość menedżerów ds. rekrutacji preferuje ten format, ponieważ jest najłatwiejszy do zeskanowania przez systemy śledzenia kandydatów. Najpierw wymieniasz w nim swoją ostatnią pracę. Jest on najlepszym formatem, jeśli masz duże doświadczenie zawodowe jako projektant mody.

 • Układ funkcjonalny

Funkcjonalny życiorys zawodowy skupia się na twoich umiejętnościach, a nie na doświadczeniu. Jeśli jesteś świeżo upieczonym absolwentem lub zmieniasz ścieżkę kariery i nie masz żadnego doświadczenia w branży modowej, jest to doskonały format dla ciebie. Pozwala on pokazać twoje umiejętności, które zdobyłeś, pracując na innych stanowiskach.

 • Układ mieszany

Ten format łączy najlepsze cechy formatu CV z odwróconą chronologią i funkcjonalnego. Sprawdzi się dobrze w przypadku kandydatów, którzy mają już jakieś doświadczenie w pracy jako projektanci mody.

Rozpocznij swoje CV od nagłówka przykuwającego uwagę

Nagłówek jest niezbędny w życiorysie zawodowym projektanta mody, ponieważ zawiera twoje imię i nazwisko, dane kontaktowe oraz linki do twojego portfolio i profilu na LinkedIn. Jeśli nie masz pewności, jak stworzyć nagłówek w życiorysie zawodowym projektanta mody, możesz przejrzeć różne szablony CV dla projektantów mody. Sprawdź nasze przykłady życiorysów zawodowych.

cv projektanta mody

Jeśli twoje profile w mediach społecznościowych prezentują twoją pracę, również możesz uwzględnić je w nagłówku. Adres zamieszkania jest opcjonalny, ale jeśli starasz się o pracę za granicą, należy go dodać. Spójrzmy na przykładowy nagłówek w CV projektanta mody.

Przykład

Anna Kowalska
Projektantka Mody
725 652 456
anna.kowalska@gmail.com
AnnaKow.com

Informacje kontaktowe w życiorysie zawodowym projektanta mody mają kluczowe znaczenie, ponieważ menedżer ds. rekrutacji nie będzie mógł się z tobą skontaktować, jeśli podasz nieprawdziwe informacje. Właśnie dlatego musisz dokładnie sprawdzić życiorys zawodowy projektanta mody zanim go wyślesz i upewnić się, że dodałeś dokładne dane kontaktowe.

Ta sekcja nagłówka powinna zawierać twoje imię i nazwisko, numer telefonu, miasto, kod pocztowy, adres e-mail i adres domowy (opcjonalnie). Możesz również dodać link do swojego profilu LinkedIn i inne linki, np. do swojej strony internetowej lub portfolio.

Projektant mody – podsumowanie zawodowe

Podsumowanie zawodowe w CV dla projektanta mody daje ci szansę na przyciągnięcie uwagi potencjalnego pracodawcy. W jednym krótkim akapicie musisz podsumować swoje cele zawodowe i kluczowe osiągnięcia. Ta sekcja jest jak pitch sprzedażowy i powinna przekonać potencjalnego pracodawcę do dalszego czytania twojego CV projektanta mody.

Jeśli nie masz dużego doświadczenia, rozważ dodanie celów zawodowych w swoim CV i zaprezentuj wartość, którą wniesiesz do firmy.

Eksperci ds. kariery doradzają projektantom mody, aby stworzyli podsumowanie życiorysu zawodowego, które pozwoli im się wyróżnić, skupiając się na tym, co odróżnia ich od innych projektantów ubiegających się o to samo stanowisko.

Jakie umiejętności powinni mieć projektanci mody?

Praca projektanta mody wymaga nie tylko nadążania za najnowszymi trendami mody i dobrego wyczucia stylu, ale także pewnych specyficznych umiejętności, które pozwolą ci osiągnąć sukces w branży modowej. Talent to nie wszystko, musisz nieustannie doskonalić swoje kompetencje. Jeśli stworzysz CV dla projektanta strojów bez tej sekcji, będzie ono mniej atrakcyjne i najprawdopodobniej system śledzenia kandydatów je odrzuci.

Polecamy ci uważnie przeczytać opis posady i dodać do swojego życiorysu zawodowego te umiejętności, które są wymagane w pracy projektanta mody. Warto jest podzielić swoje umiejętności na twarde i miękkie.

cv projektanta mody

Jedną z najważniejszych rad ekspertów, o której powinieneś pamiętać, jest dodanie tylko tych umiejętności, które faktycznie posiadasz, ponieważ rekruter może cię o nie spytać lub nawet przetestować. Najlepiej też przedstawić umiejętności używając wypunktowania, ponieważ to sprawi, że rekruterowi będzie łatwo je zobaczyć.

Spójrzmy na sekcję z wypunktowanymi umiejętnościami w życiorysie zawodowym projektanta mody.

Umiejętności twarde

 • Adobe Photoshop
 • Adobe Illustrator
 • Projektowanie wspomagane komputerowo (CAD)
 • Adobe InDesign
 • Dobór materiałów
 • Pakiety techniczne
 • Dobieranie kolorów
 • Projektowanie biżuterii
 • Inżynieria tekstylna
 • Reklamowanie produktu
 • Doskonałe wyczucie koloru i stylu

Umiejętności miękkie

Jako projektant często będziesz pracować samemu, ale może się zdarzyć, że będziesz musiał wykonać zadanie wraz z zespołem. Musisz więc wiedzieć, jak komunikować się z ludźmi, na przykład dostawcami materiałów. Projektant współpracuje z wieloma osobami podczas procesu tworzenia strojów. Ze względu na to, pracodawca zaglądając do twoich dokumentów aplikacyjnych, na pewno zwróci uwagę na twoje umiejętności miękkie. Nie zapomnij więc wspomnieć o nich w swoim CV. Oto kilka przykładów:

 • Kreatywność
 • Dbałość o szczegóły
 • Praca w zespole
 • Umiejętności analityczne
 • Umiejętności techniczne i projektowe
 • Umiejętności organizacyjne
 • Zdolność do porozumiewania się
 • Zarządzanie czasem

Dodatkowe porady na temat tego, jak stworzyć idealne CV

Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, świat mody jest bardzo konkurencyjny, a więc musisz upewnić się, że twój życiorys zawodowy projektanta mody się wyróżnia. Sprawdź przykłady innych życiorysów, aby stworzyć swoje najlepsze CV. Jednym ze sposobów na ulepszenie twojego życiorysu zawodowego projektanta mody jest stworzenie w nim dodatkowych sekcji, które wyróżnią cię na tle konkurencji. Poniżej przedstawiamy przykładowe sekcje, które możesz zawrzeć, aby sprawić, że twój życiorys zawodowy będzie jeszcze lepszy:

cv projektanta mody

 • Profesjonalne osiągnięcia i nagrody

Jeśli niedawno otrzymałeś nagrodę w dziedzinie mody lub zaprezentowałeś swoje nowe projekty na jednym z nowojorskich pokazów, powinieneś o tym wspomnieć tutaj.

 • Certyfikaty

Jeśli masz dodatkowe szkolenia lub certyfikaty, które pozwolą ci się wyróżnić, dodaj je w tej sekcji.

 • Języki

Ważne jest, aby wymienić języki w osobnej sekcji tak, aby rekruter mógł je łatwo zauważyć.

 • Wolontariaty

Jeśli byłeś wolontariuszem w domu mody lub masz inne odpowiednie doświadczenie wolontariackie, dodaj je w tej sekcji.

 • List motywacyjny

Niektóre firmy nie wymagają listu motywacyjnego, ale zawsze powinieneś dołączyć go do życiorysu zawodowego projektanta mody. To zwiększy twoje szanse na sukces.

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Najczęściej zadawane pytania

Jak długi powinien być życiorys zawodowy projektanta mody?

Eksperci radzą, by CV mieściło się na jednej stronie A4. Dobrze dobrany szablon pomoże ci przedstawić wszystkie fakty o twojej karierze w ciekawy i uporządkowany sposób. Postaraj się być tak precyzyjny, jak to możliwe. Unikaj “lania wody”.

Pamiętaj, aby nie zmniejszać zbytnio czcionki i nie usuwać marginesów. Jeżeli to zrobisz, twoje CV może być mało czytelne.

CV dłuższe niż jedna strona mogą napisać jedynie kandydaci, którzy mają naprawdę ogromne doświadczenie w projektowaniu.

Czy moje CV musi zawierać klauzulę o ochronie danych osobowych?

Tak, klauzula o ochronie danych osobowych to niezbędny element twojego CV. Bez niej pracodawca nie będzie mógł wziąć pod uwagę twojej kandydatury, nawet jeżeli o projektowaniu wiesz wszystko i jesteś najlepszym kandydatem.

Taką klauzulę najlepiej jest umieścić w stopce dokumentu. Zmniejsz nieco czcionkę, aby zaoszczędzić miejsce i nie odciągać uwagi od treści twojego dokumentu. Klauzula powinna się znaleźć na wszystkich stronach CV i być zapisana w aktualnej formie.

Nie ma konieczności dodawania klauzuli do twojego listu motywacyjnego, chyba że pracodawca zaznaczył inaczej w ogłoszeniu o pracę.

Już dziś stwórz idealne CV dla projektanta mody.

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV