Pisanie CV programisty – dokładny przewodnik

Na polskim rynku pracy brakuje programistów. Duże zapotrzebowanie na pracowników branży oznacza, że łatwiej jest im negocjować lepsze warunki zatrudnienia. Mimo tego, jeżeli chcesz zdobyć posadę w dobrej firmie i otrzymać najlepsze benefity i pensję, musisz postarać się napisać powalające CV programisty.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Wzór CV programisty

Jan Skoczylas
Programista
Lublin
123 321 123
jan.skoczylas@gmail.com

Profesjonalne podsumowanie

Od trzech lat pracuję jako programista. Za pomocą języków programowania usprawniam codzienne obowiązki pracowników w firmie, dzięki czemu ich produktywność wzrosła o 70%. W Państwa firmie chcę rozwijać swoje umiejętności na stanowisku Junior Java Developer.

Doświadczenie

Programista

Firma ABC
2018-2020

 • Programowałem w środowisku .NET
 • Zaimplementowałem rozbudowane systemy informatyczne
 • Rozbudowałem systemy obsługi klientów o trzy nowe funkcje, dzięki czemu zadowolenie korzystających z usług osób wzrosło o 20%.


Wykształcenie

Licencjat – Informatyka, specjalizacja programowanie
Politechnika Lubelska
2015-2018

Umiejętności

 • C++ zaawansowany
 • System SVN/Jira
 • Wzorce projektowe
 • Scrum
 • Cierpliwość
 • Umiejętność pracy w zespole
 • Umiejętność komunikacji
 • Przykładanie wagi do szczegółów

Dobrze napisane CV pozwoli ci wyróżnić się na tle konkurencji i zdobyć więcej zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne. Być może wiesz wszystko o programowaniu, ale pisanie podania o pracy może być dla ciebie ogromnym wyzwaniem. Nie martw się jednak – pomożemy ci w tym.

Przygotowaliśmy dla ciebie ten artykuł, w którym opisaliśmy, jak stworzyć poszczególne sekcje życiorysu krok po kroku. Znajdziesz w nim także przykłady, które pomogą ci lepiej zrozumieć, w jaki sposób możesz zainteresować najlepszych pracodawców – niezależnie od tego, czy pracujesz w branży już od jakiegoś czasu, czy dopiero zaczynasz.

Fakty na temat pracy programisty

Spójrz na informacje na temat osób pracujących w branży:

 • Programista specjalista może liczyć na średnią pensję w wysokości 8 360 złotych brutto.*
 • Zarobki na najniższym szczeblu młodszego specjalisty zaczynają się od 5 530 złotych brutto miesięcznie.*
 • Starsi specjaliści zarabiają średnio ponad 12 000 złotych brutto miesięcznie.*
 • Zaledwie 5% programistów to kobiety.
 • Około połowa zatrudnionych w branży cieszy się takimi benefitami, jak elastyczny czas pracy, możliwość pracy zdalnej oraz prywatna opieka medyczna.

*Według danych z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, umieszczonych na stronie wynagrodzenia.pl.

CV programisty – jakie sekcje zawiera i jak powinny być one uporządkowane?

Jeżeli chcesz pracować na stanowisku programisty, być może nie spotkasz się z ogromną konkurencją. Pamiętaj jednak, że im lepszy pracodawca i lepsze warunki zatrudnienia, tym więcej kandydatów będzie chciało zdobyć posadę. Z pewnością zależy ci na najlepszej możliwej opcji. Napisz więc takie CV, które zachwyci rekruterów.

Oto kilka przydatnych rad, które powinieneś wziąć pod uwagę pisząc CV informatyka programisty:

 • Celem każdego CV jest przekonanie pracodawcy, że jesteś właściwym kandydatem. Dokument powinien podkreślać twoje mocne strony i nieco tuszować ewentualne braki.
 • Przed wysłaniem CV do firmy, spersonalizuj je tak, aby pracodawca wiedział, że przeczytałeś ogłoszenie o pracę i że zależy ci właśnie na tym stanowisku.
 • Zawsze podawaj tylko te informacje, które mogą mieć znaczenie podczas rekrutacji.
⚠️Średni czas, jaki rekruterzy poświęcają każdemu CV to od sześciu do dziesięciu sekund. Zadbaj o to, by twoje CV programisty przyciągnęło ich wzrok na dłużej.

Format CV programisty – jaki sprawdzi się najlepiej?

Za właściwe uporządkowanie danych w życiorysie zawodowym odpowiada format CV. Wybierz taki, który podkreśli twoje najmocniejsze strony. Spójrzmy na możliwe opcje:

Format funkcjonalny

Układ funkcjonalny skupia się przede wszystkim na umiejętnościach kandydata, dzięki czemu można w nim nieco zatuszować braki w doświadczeniu zawodowym, czy też luki w zatrudnieniu. Będzie idealny dla początkujących kandydatów, którzy znają języki programowania i mogą podkreślić potrzebny zestaw umiejętności, ale jeszcze nie mają historii zatrudnienia, którą mogliby się pochwalić.

Format chronologiczny

To najpopularniejszy układ życiorysu. Najważniejsze jest w nim doświadczenie zawodowe, a także wykształcenie. Choć umiejętności nadal są ważne, znajdują się one poniżej sekcji z historią zatrudnienia. Według ekspertów, ze względu na swoją popularność, może zostać użyty przez niemal każdego kandydata, choć polecany jest w szczególności osobom ze średnim i dużym wykształceniem.

🎁Najlepiej, jeżeli przedstawisz swoje doświadczenie zawodowe i wykształcenie za pomocą odwróconego porządku chronologicznego. W ten sposób masz pewność, że pracodawca dostrzeże twoje najnowsze doświadczenia i osiągnięcia jako pierwsze.

Układ łączony

Jak sama nazwa wskazuje, taki format to połączenie dwóch poprzednich. Jego użycie sprawdzi się w przypadku kandydatów z dużym doświadczeniem, na przykład starszych specjalistów ubiegających się o stanowisko kierownicze.

Sekcje w CV programisty

Istnieje kilka sekcji, bez których CV nie spełni swojej roli. Są to:

 • Nagłówek, gdzie wymieniasz swoje dane osobowe i kontaktowe
 • Doświadczenie/historia zatrudnienia
 • Wykształcenie/Edukacja
 • Umiejętności/Kompetencje
⚠️Jeżeli w swoim CV programista pominie którąkolwiek z tych części, najprawdopodobniej rekruter od razu odrzuci podanie.

📌Kolejność sekcji w CV jest zależna od formatu, który wybrałeś.


cv programisty

Możesz mieć pewność, że większość kandydatów stworzy CV programisty z tymi sekcjami. Ty jednak musisz napisać CV, które wyróżni cię na tle innych. Jak to zrobić?

 • Dodaj podsumowanie zawodowe, czyli krótką sekcję, w której w przekonujący sposób przedstawisz siebie jako idealnego kandydata, pokazując najważniejsze doświadczenie, osiągnięcia, umiejętności, a także cele związane z karierą.
 • Stwórz dodatkowe sekcje, dzięki którym zaprezentujesz swoje zainteresowania, umiejętności językowe, znajomość programów czy ukończone kursy.

Jeżeli brzmi to dla ciebie skomplikowanie, nie martw się. Przy użyciu naszych wzorów stworzysz swoje CV programisty w łatwy i przyjemny sposób. Przeczytaj dalszą część artykułu, aby dowiedzieć się, co powinno znaleźć się w każdej z wyżej wspomnianych sekcji.

Nagłówek w CV programisty – tytuł i dane kontaktowe

Nagłówek to najkrótsza i najprostsza do napisania część, którą powinno zawierać każde profesjonalne CV. Jej stworzeniu poświęć dużo uwagi. Przede wszystkim, jest to sekcja, na którą rekruterzy spojrzą w pierwszej kolejności, musi więc być przyjemna dla oka. Po drugie, to od danych w niej zawartych zależy, czy rekruter będzie w stanie zaprosić cię do dalszych etapów rekrutacji.

⚠️Twoje CV programisty nie może zawierać żadnych błędów. Szczególnie ważny jest nagłówek. Jeżeli twój adres e-mail ma literówkę lub przekręciłeś cyfrę w numerze telefonu, pracodawca nie będzie mógł się z tobą skontaktować. Upewnij się także, czy podany numer jest nadal aktualny oraz czy twoja skrzynka mailowa nie jest zapchana starymi mailami.

Dane kontaktowe mogą pojawić się w nagłówku w dowolnej kolejności. Pamiętaj jednak, że twoje imię i nazwisko to niejako tytuł CV, dlatego umieść je na samej górze. Aby je wyróżnić, użyj nieco większej czcionki lub pogrubienia.

Oto przykład:

Poprawny przykład
Karol Wiśniewski

123 143 143

karol.wiśniewski123@gmail.com

Elbląg


Niepoprawny przykład

Karol Wiśniewski

09876543 domowy 111222333 drugi 123412345

122313s1odkik4rol@buziaczki.pl

Ul. Przekątna 123

90-090 Elbląg

Polska


Nie ma wątpliwości, że pierwszy przykład od razu rzuca się w oczy. Jest on schludny i przejrzysty. Rekruter bez problemu może dostrzec numer telefonu oraz adres e-mail. Oddzielenie numeru telefonu spacjami to bardzo dobry pomysł – potencjalny szef doceni taki gest. Pogrubione imię i nazwisko z pewnością zwrócą uwagę i być może zostaną lepiej zapamiętane przez rekrutera.

Drugi przykład raczej odstrasza niż przyciąga uwagę. Jest w nim zdecydowanie za dużo informacji. Wystarczy podać jeden, aktualny numer telefonu zamiast kilku. Pamiętaj, aby każda informacja znalazła się w osobnej linijce. Nie podawaj adresu domowego. Większość rekrutacji odbywa się online – nikt nie będzie wysyłał tradycyjnego listu do osoby ubiegającej się o stanowisko programisty. Nazwa kraju jest zbędna, chyba że starasz się o pracę poza granicami kraju zamieszkania.

Zwróć uwagę na adres e-mail. Bardzo trudno go odczytać, a do tego zawiera nieprofesjonalne zwroty. Adres e-mail to twoja wizytówka, niech więc wygląda profesjonalnie.

📌Według ekspertów najlepiej sprawdzą się adresy e-mail składające się z imienia i nazwiska kandydata. Polecają oni także użyć bardziej znanych platform, np. Gmail lub Outlook.


cv programisty

Czy potrzebujesz CV programisty ze zdjęciem?

Wiele osób zastanawia się, czy kandydaci ubiegający się o pracę w branży IT powinni umieszczać zdjęcie w swoim CV. Wielu zagranicznych pracodawców odchodzi od tej praktyki, aby uniknąć oskarżeń o dyskryminację. Jednak na polskim rynku pracy nadal pojawiają się oferty, w których kandydat jest proszony o dołączenie zdjęcia do CV.

Jaka decyzja jest więc właściwa? Eksperci radzą kierować się zasadą, że jeśli pracodawca nie mówi wprost o zdjęciu, nie należy go dołączać do podania. Jeśli jednak taka informacja znalazła się w ogłoszeniu o pracę, warto jest dodać fotografię.

Pamiętaj też, że według obecnego prawa, pracodawcy nie mogą wymagać od kandydatów zdjęć w CV. Choć prawo tego zabrania, potencjalny szef może to niestety zrobić. Z pewnością nie chcesz jednak zacząć pracować dla kogoś, kto od samego początku łamie prawa pracownicze.

⚠️Zdjęcie będzie twoją wizytówką. Musisz więc sprawić, że pracodawca pomyśli o tobie jako o profesjonalnym pracowniku. Unikaj używania selfie czy zdjęć z wakacji. Zamiast tego możesz użyć portretu na gładkim tle – wykonaj go sam, z pomocą znajomych lub udaj się do profesjonalnego fotografa. Nie zapomnij też o ubiorze odpowiadającym dress code firmy i schludnym uczesaniu.

📌Zamiast tracić czas na projektowanie graficzne, wybierz takie przykładowe CV, które ma opcję wgrania zdjęcia.

Podsumowanie zawodowe w CV programisty

Zagraniczni pracodawcy przywykli już do otrzymywania podań z podsumowaniem życiorysu. Jednak w Polsce to nadal mało powszechna praktyka. Możesz wykorzystać to na swoją korzyść.

Celem podsumowania zawodowego jest przyciągnięcie uwagi potencjalnego szefa i przekonanie go, że powinien on przeczytać dalszą część twojego życiorysu. Krótko opisz swoje najważniejsze dokonania i osiągnięcia, aby pokazać, że jesteś idealnym kandydatem.

📌Podsumowanie zawodowe jest umieszczane zaraz pod nagłówkiem. Będzie to jedna z pierwszych rzeczy, jaką zauważy rekruter. Możesz jednak napisać podsumowanie zawodowe na sam koniec. Dzięki temu twoja pamięć będzie odświeżona po napisaniu swojego CV programisty.

Oto przykład podsumowania we wzorze CV programisty:

POPRAWNIE👇

Od ponad trzech lat pracuję w zawodzie programisty. Biegle władam językiem programowania C++ oraz pracuję w środowisku Java. W poprzedniej firmie stworzyłem trzy e-commercowe aplikacje, z czego jedna otrzymała nagrodę XYZ. W Państwa firmie chcę rozwijać moje umiejętności na stanowisku Senior Java Developer.


NIEPOPRAWNIE👇

Jestem programistą. Obecnie poszukuję pracy i chcę dołączyć do Państwa firmy. Ukończyłem studia informatyczne.


Pierwszy przykład zawiera treściwe informacje, które przedstawiają doświadczenie kandydata, jego najważniejsze umiejętności, a także osiągnięcia. Kandydat przedstawił też, dlaczego jest zainteresowany przedstawioną ofertą pracy. Tak napisane podsumowanie sprawi, że przyciągniesz uwagę rekrutera.

📌Dane liczbowe to coś, co kochają pracodawcy, w szczególności ci z branży IT. Użyj ich, aby podkreślić swoje osiągnięcia. Dzięki temu będą oni mogli w mierzalny sposób określić, jakie korzyści przyniesie firmie zatrudnienie właśnie ciebie.

Błędny przykład jest zbyt ogólny. Niemal każdy kandydat aplikujący na dane stanowisko mógłby powiedzieć to samo. Twoim celem jest wyróżnienie się, a nie prezentowanie informacji, które nie mają znaczenia dla potencjalnego szefa.

📌Osoby, które są początkujące w branży, zamiast podsumowania zawodowego, powinny przedstawić swoje cele zawodowe. W tej sekcji CV programista bez doświadczenia może podkreślić ukończoną przez siebie uczelnię, najważniejsze umiejętności, a także plany związane z pracą na stanowisku informatyka w danej firmie.

Jakie umiejętności potrzebne są na stanowisku programisty?

Niezależnie od tego, czy ubiegasz się o stanowisko programisty po raz pierwszy, czy masz już doświadczenie w branży, twój wzór CV musi zawierać sekcję z umiejętnościami. Jest ona niezbędną częścią życiorysu, ponieważ:

 • Pozwala pracodawcy zrozumieć jakie masz kompetencje,
 • Pełni kluczową rolę podczas wczesnego procesu rekrutacyjnego.

W celu prowadzenia rekrutacji firmy informatyczne często używają specjalnych programów, które analizują i odrzucają CV niespełniające wymagań. Systemy śledzenia kandydatów bazują na wprowadzonych słowach kluczowych. Musisz więc zadbać o to, aby te słowa znalazły się w twoim CV.

Tworząc tę część swojego życiorysu, pamiętaj o następujących rzeczach:

 • Dokładnie przeczytaj ofertę i zapoznaj się z umiejętnościami, których wymaga się od kandydata. To właśnie one będą twoimi słowami kluczowymi.
 • Na potrzeby rekrutacji dostosowuj każde podanie do opisu pracy. Zapisuj umiejętności w dokładnie takim samym brzmieniu jak w ogłoszeniu o pracę.
 • Jako pierwsze wymieniaj umiejętności, które zostały wymienione w ofercie pracy.
 • Twoje dokumenty aplikacyjne (CV i list motywacyjny) muszą mieć słowa kluczowe, aby nie zostały odrzucone przez systemy śledzenia kandydatów.
⚠️Z punktu widzenia pracodawców, nikt nie jest idealny – zbyt doskonały profil pracownika wzbudzi ich podejrzenia. Jeżeli chcesz zdobyć pracę, nie dodawaj do swojego CV umiejętności, których faktycznie nie masz. Pracodawca bardzo szybko może zweryfikować, czy to co mówisz jest prawdą. Nie strać swojej szansy przez kłamstwo.


cv programisty

Umiejętności twarde

Kompetencje twarde, zwane też technicznymi, są nabyte. Można się ich nauczyć podczas praktycznej pracy lub na uczelni. Warto pamiętać, że bez nich wykonywanie danego zawodu nie byłoby możliwe. W branży IT umiejętności twarde stanowią podstawę zatrudnienia.

📌Znajomość języków programowania to klucz do sukcesu w tej branży. Jeżeli chcesz dostać pracę, powinieneś podkreślić te swoje kompetencje, tworząc osobą podsekcję w części z umiejętnosciami. Pamiętaj, aby podać swój poziom zaawansowania.

Spójrz na poniższy przykład:

Umiejętności twarde

Języki programowania:

 • .NET (średniozaawansowany)
 • C++ (zaawansowany)
 • SQL (średniozaawansowany)
 • JavaScript (zaawansowany)

Umiejętności IT:

 • Programowanie PHP
 • SVN/Jira
 • Testy jednostkowe

Inne:

 • Prowadzenie i odczytywanie dokumentacji technicznej
 • Prawo jazdy kat. B,
 • Język angielski, poziom C1

Miękkie umiejętności

W CV informatyka programisty umiejętności miękkie nie są aż tak istotne. Najważniejsze są twoje techniczne kompetencje. Mimo to, pracodawca może wziąć je pod uwagę, w szczególności, jeżeli masz pracować w zespole lub być liderem grupy. Informatycy i programiści pomagają usprawniać codzienne obowiązki w firmie, a więc pracodawca doceni pozytywne cechy twojego charakteru, które mogą przyczynić się do dokładnej i dobrej pracy.

Oto przykładowa lista umiejętności, które pracodawcy najbardziej lubią:

 • Punktualność,
 • Umiejętność komunikacji,
 • Umiejętność pracy pod presją czasu,
 • Realizacja powierzonych zadań na czas,
 • Precyzja,
 • Umiejętność pracy w zespole,
 • Przywództwo.

cv programisty

Doświadczenie zawodowe we wzorze CV programisty

Sekcja z doświadczeniem jest bardzo ważna. Tworząc ją we właściwy sposób możesz zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie w lepszej firmie, a także na wyższą pensję.

W tej części powinny znaleźć się informacje o:

 • Twoim stanowisku,
 • Nazwie firmy,
 • Okresie zatrudnienia.

Pamiętaj, że takie dane znajdą się w niemal każdym CV. Dokładniejsze opisanie swoich osiągnięć i głównych obowiązków zwiększy twoje szanse na zdobycie pracy.

Skuteczne CV programisty – sekcja z doświadczeniem

Net Developer

Firma XYZ

2015-2020

 • Pracowałem w języku Java i .NET.
 • Dzięki zmianom w systemach zwiększyłem bezpieczeństwo danych firmy o 50%.
 • Nadzorowałem pracę pięciu młodszych Java Developerów.

📌Podanie danych liczbowych potwierdzających twoje działania, przekona pracodawcę, że to właśnie ty jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko.

A co, jeśli nie możesz się jeszcze pochwalić imponującym podsumowaniem zawodowym?

Osoby początkujące na rynku pracy często martwią się, że nie będą w stanie wypełnić tej sekcji. Jeżeli nie masz absolutnie żadnego doświadczenia praktycznego, postaraj się zrobić staż, czy praktyki zawodowe, dzięki którym zdobędziesz doświadczenie. Pamiętaj, że pracodawcy w branży IT często szukają świeżo upieczonych absolwentów, którzy o nowościach technicznych wiedzą wszystko, dlatego nie możesz się zniechęcać. Pomyśl też o zrealizowanych przez siebie projektach. Może to być nawet projekt zrealizowany na uczelni, w którym użyłeś języka programowania do tworzenia aplikacji. Właśnie takie małe rzeczy udowodnią pracodawcy, że jesteś ambitny i chcesz działać na rynku.

Młodszy Programista

Projekt “Kaloria”

Firma ABC

2018- 2019

 • Wraz ze starszym Java Developerem opracowałem aplikację do liczenia kalorii.
 • Rozwinąłem swoje umiejętności z zakresu tworzenia aplikacji w różnych językach programowania.
 • Aplikacja otrzymała ocenę użytkowników 4,8 na Google Play.

Zajrzyj tutaj, aby dowiedzieć się, jak krok po kroku stworzyć podanie dla świeżo upieczonych absolwentów. Z tego artykułu dowiesz się, jak podkreślić swoje zalety tak, aby zdobyć pracę na danym stanowisku.

📌W branży IT nawet początkujący kandydaci mogą liczyć na dość dobre zarobki. Pamiętaj, że od razu nie zbijesz kokosów, ale z pewnością zdobędziesz cenne doświadczenie, a także nawiążesz kontakty, które mogą ci się przydać podczas szukania pracy w przyszłości.

Wykształcenie w CV

Każdy życiorys zawodowy powinien zawierać tę sekcję. Jest ona bardzo istotna w CV programisty, szczególnie jeżeli nie możesz wykazać się dużym doświadczeniem zawodowym.

Od pracowników szefowie oczekują ukończenia konkretnej, dobrej szkoły. Jeżeli masz wykształcenie politechniczne i ukończyłeś odpowiednią specjalizację, zdobycie wymarzonego stanowiska nie powinno być problemem.

Przedstawiając swoje wykształcenie w CV, koniecznie podaj:

 • Zdobyty tytuł naukowy (licencjat, magister, inżynier itd.) oraz ukończony kierunek,
 • Nazwę uczelni,
 • Okres nauki.

Spójrz na przykład sekcji z wykształceniem w CV:

Programista – magister

Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego

2018-2020

 • Otrzymywałem stypendium rektora dla wybitnie uzdolnionych studentów.
 • Ukończyłem studia ze średnia 4,8.


cv programisty

Jeżeli zajmujesz się pracą programisty od lat i masz doświadczenie, które zachwyci rekruterów, nie musisz tak szczegółowo opisywać swoich dokonań w szkole. Początkujący kandydaci mogą jednak wykorzystać wolną przestrzeń CV, aby przedstawić swoje największe dokonania, pokazując w ten sposób ambitne podejście i gotowość do działania.

📌W tej sekcji wpisz tylko najwyższe zdobyte wykształcenie. Jeżeli wpisujesz ukończone studia, nie ma potrzeby wspominania o szkole średniej.

Zachwyć pracowników działu HR tworząc dodatkowe sekcje

Aby wyróżnić się na tle innych programistów, stwórz dodatkowe sekcje w CV. Przedstaw w nich swoje zainteresowania, ukończone kursy oraz znajomość języków obcych.

📌Pamiętaj, że informacje w CV powinny mieć związek z pracą, o którą się starasz. Nawet jeżeli opisujesz swoje zainteresowania, powinny być one jakoś związane z branżą IT lub stanowić poświadczenie twoich umiejętności.

Kursy i szkolenia

Praca programisty wymaga nieustannego rozwoju. Technologia pędzi do przodu, a więc pokaż pracodawcy, że nadążasz za zmianami. Stwórz dodatkową sekcję, w której wymienisz swoje dodatkowe szkolenia. Kursy programowania są oferowane przez wiele szkół. Można je także zrealizować online. Jeżeli masz certyfikat potwierdzający podawane przez ciebie informacje, koniecznie o nim wspomnij.

Języki obce

W branży IT znajomość języka angielskiego często jest podstawą. Co więcej, na polskim rynku pracy znajomość języka obcego oznacza, że możesz liczyć na lepsze warunki zatrudnienia. Jeżeli ubiegasz się o pracę w międzynarodowej korporacji lub pracodawca za konieczne podał znajomość konkretnego języka obcego, stwórz osobną sekcję z językami. W ten sposób nie ryzykujesz, że ta umiejętność zostanie przegapiona przez rekruterów.

Spraw, by twoje CV było jeszcze lepsze

Użyj naszego kreatora CV

Kreator CV oferuje szeroki wachlarz wzorów i szablonów CV. Skorzystaj z nich, aby stworzyć profesjonalne i estetyczne podanie o pracę. Używając szablonów masz też pewność, że nie pominiesz przez przypadek żadnej istotnej informacji.

Sprawdź błędy

Przed wysłaniem swojego podania, koniecznie przeczytaj CV i list motywacyjny. W żadnym z dokumentów aplikacyjnych nie powinno być błędów. Sprawdź, czy w twój życiorys zawodowy nie wkradły się literówki i czy wszystkie zdania brzmią poprawnie.

Podsumowanie artykułu

Oto kilka porad podsumowujących artykuł:

 • Oszczędzaj miejsce, które masz w CV – zawieraj w nim wyłącznie te dane, które mają związek z posadą, o którą się starasz.
 • Podsumowanie zawodowe przyciągnie spojrzenie rekrutera.
 • Korzystając z gotowych szablonów CV ułatwisz sobie zadanie pisania podania o pracę.
 • Twoje CV i list motywacyjny powinny mieć współgrającą że sobą szatę kolorystyczną i graficzną.
 • Do CV dodaj aktualną klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych. Jeżeli tego nie zrobisz, pracodawca nie będzie mógł kontynuować procesu rekrutacji.

cv programisty

Nasze szablony CV pomogą ci napisać zniewalające podanie o pracę, które zachwyci rekruterów. Zajrzyj na naszą stronę, aby znaleźć więcej artykułów, które sprawią, że zdobędziesz pracę marzeń.

Najczęściej zadawane pytania

Czy list motywacyjny programisty jest konieczny?

Wielu pracodawców wprost prosi o list motywacyjny informatyka programisty w ogłoszeniu o pracę. Wówczas nie ma wątpliwości, że jest to obowiązkowy dokument, który powinien zostać dołączony do każdego CV. Jeżeli pracodawca o niego nie prosi, mimo wszystko nadal warto jest go dodać.

W ten sposób pokazujesz, że naprawdę zależy ci na pracy. Dajesz sobie także dodatkową przestrzeń na przedstawienie informacji, na które zabrakło miejsca w CV, a także zaprezentowanie unikatowej osobowości, którą przekonasz pracodawcę, że to właśnie ty sprawdzisz się idealnie na danym stanowisku.

Brałem udział w programie Erasmus. Gdzie powinienem wpisać tę informację?

Wymiana zagraniczna to doskonały sposób na zdobycie nowych znajomości i rozwój naukowy i zawodowy. Koniecznie wspomnij o niej w swoim życiorysie zawodowym. Jeżeli ukończyłeś praktyki Erasmus, wówczas zapisz to w sekcji z doświadczeniem. Jeżeli byłeś na wymianie uczelnianej, wpisz to w części z edukacją.

Wybierz jeden z naszych profesjonalnych wzorów CV programisty już dziś i stwórz podanie, które pomoże ci w zdobyciu pracy marzeń.

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV