Kompletny przewodnik po pisaniu CV – pracownik socjalny
Pracownicy socjalni pełnią bardzo ważną funkcję w społeczeństwie. Ich praca jest potrzebna i odpowiedzialna. Aby ją zacząć, potrzebne jest odpowiednie wykształcenie, zestaw konkretnych umiejętności, w tym impersonalnych, a także doświadczenie.
Wzór CV pracownika socjalnego
Janusz Kaźmierczak
Pracownik socjalny
123 222 343
janusz.kaźmierczak@gmail.com
Płock
Profesjonalne podsumowanie
Od niemal ośmiu lat pracuję jako pracownik socjalny w GOPS. W ciągu mojej kariery zajmowałem się pomocą ponad dwustu podopiecznym, dbając o to, by ich potrzeby zostały zaspokojone. Jako ekspert ds. pomocy dzieciom w spektrum autyzmu, pragnę dołączyć do Państwa ośrodka. Wierzę, że praca z najlepszymi specjalistami w kraju jest idealną okazją do rozwoju.
Doświadczenie zawodowe
Pracownik Socjalny
GOSP
Płock
2015-2022
- Rozmawiałem z podopiecznymi i wysłuchiwałem ich potrzeb.
- Na podstawie wywiadów środowiskowych opracowałem plany działania, które polepszyły sytuację mieszkalną i życiową 15 rodzin.
- Kierowałem pracami 15 wolontariuszy i przeprowadziłem staż dla 16 młodych pracowników socjalnych.
Wykształcenie
Psychologia – studia licencjackie
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
Poznań
2012-2015
Umiejętności
- Wypełnianie dokumentacji
- Dotacje unijne
- Wywiad środowiskowy
- Praca w terenie
- Psychologia społeczna
- Praca w stresogennych warunkach
- Umiejętność zapobiegania konfliktom
- Umiejętność uważnego słuchania
Jeżeli chcesz rozpocząć pracę w tym zawodzie, musisz także napisać CV pracownika socjalnego, które wyróżni cię na tle innych kandydatów.
Nawet jeśli pracowałeś już jako pracownik socjalny przez kilka lat, możesz mieć pewne trudności z napisaniem odpowiedniego curriculum vitae. Nie martw się jednak. Ty jesteś ekspertem od pomagania osobom w potrzebie, my z kolei wiemy, jak stworzyć perfekcyjne dokumenty aplikacyjne.
W tym artykule znajdziesz wszystkie potrzebne informacje na temat pisania CV, a także dodatkowe porady, dzięki którym wyróżnisz swoje podanie. Zawarliśmy tu też wzory CV, abyś jeszcze lepiej zrozumiał, co powinno się znaleźć w poszczególnych sekcjach CV.
Fakty na temat pracy w zawodzie pracownika socjalnego
Zanim przejdziemy do naszego przewodnika, spójrzmy na kilka interesujących faktów na temat pracy na tym stanowisku:
- Średnia zarobków wynosi 4 060 złotych brutto miesięcznie dla specjalistów*.
- Starsi specjaliści zarabiają około 4 110 złotych brutto miesięcznie*.
- Młodsi specjaliści zarabiają zaledwie 3 640 złotych brutto na miesiąc*.
- Aż 80% osób zatrudnionych w tym zawodzie to kobiety*.
- Zarobki polskich pracowników socjalnych są jednymi z najniższych w Europie (za: Wynagrodzenia Pracowników Socjalnych w Europie)
*Dane za wynagrodzenia.pl
CV pracownika socjalnego – jaki format sprawdzi się najlepiej?
Zrób wszystko, aby ich spojrzenie zatrzymało się na dłużej. Oprócz informacji zawartych w twoim CV, liczy się też to, w jaki sposób będą one zaprezentowane. O kolejności poszczególnych sekcji oraz tego, co zostanie uwypuklone w dokumencie, decyduje jego format.
Istnieją trzy formaty CV, spośród których możesz wybrać idealny dla siebie:
- Układ chronologiczny (skorzystaj z naszego poradnika na jego temat tutaj)
- Układ funkcjonalny (kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej)
- Format mieszany (więcej informacji na temat jego pisania znajdziesz tutaj)
Wybierz taki format, który pozwoli podkreślić twoje zalety i nieco ukryje “braki”. Weź pod uwagę swoje doświadczenie zawodowe, jego ciągłość, a także charakter pracy, o którą się ubiegasz.
Nagłówek w CV pracownika socjalnego
Pisanie nagłówka zajmie ci stosunkowo mało czasu. Jest to dość proste zadanie. Musisz jednak pamiętać, że nagłówek to pierwsza część CV, którą zauważy pracodawca. Oznacza to, że powinien być schludny i czytelny, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie. Miej też na uwadze, że to dane z nagłówka posłużą pracodawcy, aby się z tobą skontaktować.
W nagłówku powinny się znaleźć następujące informacje:
- Imię i nazwisko kandydata
- Nazwa pełnionego stanowiska, na przykład: pracownik socjalny w GOPS (opcjonalnie)
- Numer telefonu
- Adres e-mail
- Miejscowość
Dane kontaktowe mogą pojawiać się w dowolnej kolejności, pamiętaj jednak, aby twoje imię i nazwisko wpisać na samej górze i wyróżnić je większą czcionką lub pogrubieniem.
W nagłówku nie umieszczaj:
- Wrażliwych danych osobowych, na przykład stanu cywilnego;
- Dokładnego adresu zamieszkania – obecnie rekrutacje przeprowadzane są online lub telefonicznie;
- Kraju zamieszkania, chyba że starasz się o pracę za granicą.
Zdjęcie w CV pracownika socjalnego
To, czy w swoim CV powinieneś umieścić zdjęcie, czy też nie, nie jest jednoznacznie. Wybór należy do ciebie, ale aby poznać czynniki, które powinny wpłynąć na twoją decyzję, przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się z niego kiedy warto dodać fotografię do CV, a kiedy lepiej tego unikać.
Podsumowanie zawodowe w CV pracownika socjalnego
Idealnym sposobem na momentalne wyróżnienie twojego CV na tle innych, jest dodanie podsumowania zawodowego. To specjalna sekcja, w której pokrótce opisujesz swoje najważniejsze osiągnięcia, umiejętności, doświadczenie, a nawet cele zawodowe.
Ta część powinna przekonać rekrutera, że warto przeczytać resztę twojego życiorysu zawodowego; zadbaj więc o to, by informacje, które się w niej pojawiają były ciekawe i jak najbardziej konkretne.
Warto wiedzieć, że na polskim rynku pracy nie ma zwyczaju dodawania tej sekcji do CV. Oznacza to, że jeżeli ją napiszesz, masz znacznie większe szanse na pokonanie innych osób, nawet tych, które mają większe doświadczenie czy wykształcenie.
Spójrz na przykładowe podsumowanie zawodowe:
Od ponad czterech lat pracuję jako pracownik socjalny w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Wykorzystując moją wiedzę i umiejętności, pomogłem ponad 50 rodzinom w trudnej sytuacji materialnej zdobyć świadczenia społeczne, a także mieszkanie stałe lub tymczasowe. Dzięki mojemu autorskiemu projektowi pomogłem 10 osobom wyjść z kryzysu bezdomności.
Jestem doświadczonym pracownikiem socjalnym. Lubię pomagać ludziom. Pomogłem rodzinom i osobom bezdomnym.
Łatwo zauważyć, że drugi przykład jest nie tylko za krótki, ale też zbyt ogólny. Nie ma tam żadnej informacji, która wyróżniałaby kandydata na tle innych pracowników socjalnych. Z kolei poprawny przykład pokazuje doświadczenie kandydata oraz to, jakie mierzalne efekty wynikły z jego pracy.
Nasz poradnik, w którym opisaliśmy, jak stworzyć podsumowanie zawodowe dla początkującego oraz doświadczonego kandydata, pomoże ci w stworzeniu tej sekcji.
Umiejętności na stanowisko pracownika socjalnego
W celu prowadzenia rekrutacji coraz więcej pracodawców korzysta z systemów śledzenia kandydatów. Te specjalne programy skanują CV oraz list motywacyjny i odrzucają te dokumenty aplikacyjne, w których brakuje słów kluczowych.
Jeżeli chcesz napisać skuteczne CV, koniecznie dokładnie przejrzyj ofertę pracy. Dzięki temu będziesz wiedział, jakie umiejętności są wymagane od kandydatów. To właśnie one są najczęściej słowami kluczowymi.
Pamiętaj o poniższym:
- Jako pierwsze wymień te swoje umiejętności, które pojawiły się w ogłoszeniu o pracę. Zwrócisz tym uwagę pracodawcy.
- Zapisz swoje kompetencje dokładnie w takim samym brzmieniu jak w ogłoszeniu o pracę. Dzięki temu zyskasz pewność, że zostaną one poprawnie odczytane przez programy komputerowe.
- Aplikując na każde stanowisko, potrzebujesz CV spersonalizowane pod kątem konkretnej pracy. Użyj naszego kreatora CV, aby szybko edytować poszczególne sekcje w twoim życiorysie zawodowym.
Umiejętności twarde
Kompetencje twarde, nazywane też technicznymi, to takie, których można się nauczyć w teorii lub wykonując praktyczne zajęcia. Bez nich wykonywanie konkretnego zawodu nie byłoby możliwe.
Oto przykładowe kompetencje twarde, które mogą przydać się pracownikowi socjalnemu:
- Wiedza z zakresu psychologii,
- Prawo jazdy kat. B,
- Praktyczne wykorzystanie metod pracy socjalnej,
- Znajomość przepisów wykonawczych i ustawy o pomocy społecznej,
- Znajomość ustaw okołopomocowych.
Umiejętności miękkie
Jako pracownik społeczny będziesz pracował z ludźmi, bardzo często z takimi, którzy mają trudną sytuację życiową. Właśnie dlatego w tej pracy tak ważne są posiadane umiejętności miękkie. Koniecznie napisz, jakie masz umiejętności miękkie w swoim CV – jnaczej zdobycie pracy w ośrodkach pomocy społecznej może być niemal niemożliwe.
Kompetencje miękkie często związane są z cechami charakteru, choć niektórych z nich można się wyuczyć. Oto kilka z nich, które mogą być przydatne w pracy na stanowisku pracownika socjalnego:
- Chęć niesienia pomocy innym,
- Empatia,
- Cierpliwość,
- Wysoka kultura osobista,
- Umiejętność pracy w stresowych sytuacjach,
- Analityczne podejście do problemów,
- Umiejętność uważnego słuchania.
Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się więcej na temat tworzenia tej sekcji.
Doświadczenie zawodowe – stanowisko pracownika socjalnego
W pracy socjalnej duże znaczenie ma doświadczenie kandydatów. Nie pomijaj więc tej sekcji. Im lepiej opiszesz historię zatrudnienia, tym większe są twoje szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.
Koniecznie przedstaw tu:
- Nazwę pełnionego stanowiska,
- Nazwę miejsca pracy,
- Czas trwania zatrudnienia.
Możesz mieć pewność, że niemal wszyscy kandydaci wpiszą takie informacje do swojego CV. Jeżeli chcesz się wyróżnić i zdobyć wymarzone stanowisko, dokładnie opisz też swoje obowiązki i największe osiągnięcia.
Profesjonalne CV – przykład sekcji z doświadczeniem
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
Bydgoszcz
2012-2020
- Udzielałam konsultacji osobom w trudnej sytuacji życiowej.
- Pomogłam ponad stu rodzinom znaleźć lokum tymczasowe oraz stałe.
- Rozpatrywałam wnioski i przyznawałam zapomogi społeczne z uwzględniem odpowiednich przepisów i ustaw.
A co, jeżeli nie mam doświadczenia?
Nie mając doświadczenia wiele osób stresuje się tworzeniem tej sekcji życiorysu. Jeżeli nie masz absolutnie żadnych doświadczeń praktycznych, możesz pominąć tę sekcję. Jednak powinna to być naprawdę wyjątkowa sytuacja.
Pamiętaj, że nie każde doświadczenie zawodowe oznacza płatną pracę. Liczą się też staże i praktyki, a także wolontariaty. Jako pracownik socjalny z pewnością bliskie twojemu sercu jest pomaganie innym. Jeżeli zrealizowałeś nieodpłatną pracę na rzecz innych, koniecznie podkreśl to w sekcji doświadczenie.
Dopiero zaczynasz pracę jako pracownik socjalny, ale pełniłeś inne funkcje (na przykład pracowałeś dorywczo w wakacje)? Umieść takie informacje w swoim CV! Pamiętaj, że wszystkie informacje umieszczane w życiorysie zawodowym powinny wskazywać, że nadajesz się na oferowane stanowisko. Zastanawiasz się, jak przedstawić doświadczenie w innej branży tak, aby korespondowało z wymaganiami do nowej posady? Opisując je skup się przede wszystkim na zdobytych umiejętnościach, które mogą być przydatne podczas pełnienia oferowanej funkcji.
Twoje pierwsze doświadczenie zawodowe nie musi być związane z pracą na pełen etat. Jeżeli nie masz absolutnie żadnego doświadczenia i masz problem z otrzymaniem zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, być może warto zacząć od aplikowania na wolontariat lub staż.
Wykształcenie w CV
Podczas zatrudniania pracowników socjalnych, rekruterzy zwracają uwagę na ich wykształcenie. Niezależnie od tego, czy ukończyłeś studia, czy szkołę średnią, koniecznie podaj informacje o swojej edukacji w CV.
Pamiętaj, aby podać:
- Tytuł naukowy (jeśli dotyczy),
- Nazwę ukończonej uczelni,
- Czas trwania nauki lub datę obrony dyplomu.
Sekcja z wykształceniem – wzór CV
Kraków
2012-2015
- Byłam laureatką konkursu na najlepsze prace dyplomowe.
- Aktywnie działałam w studenckiej organizacji charytatywnej.
Jeżeli pracujesz w zawodzie już od kilku lat i możesz pochwalić się doświadczeniem, nie musisz tak dokładnie opisywać swojego wykształcenia. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku początkujących kandydatów. Opisując szczegółowo swoje sukcesy w szkole, pokazujesz, że jesteś kreatywnym, gotowym do działania kandydatem. Takie cechy imponują pracodawcom.
Dodatkowe sekcje w CV
Doskonałym sposobem na to, by twoje CV przyciągnęło uwagę, jest stworzenie dodatkowych sekcji. To dzięki nim pokażesz, co wyróżnia cię na tle konkurencji. Mogą to być na przykład sekcje przedstawiające:
- Twoje zainteresowania,
- Ukończone kursy,
- Wolontariat,
- Znajomość języków obcych.
Pamiętaj, że wszystkie informacje, nawet te zawarte w dodatkowych sekcjach, powinny być adekwatne do stanowiska, o które się ubiegasz.
Zrealizowane wolontariaty
Jeżeli masz już spore doświadczenie zawodowe, nie musisz wymieniać wszystkich wolontariatów w sekcji z historią zatrudnienia. Warto jednak utworzyć podsekcje lub sekcję dodatkową, gdzie umieścisz informacje o pracy na rzecz potrzebujących. Dzięki temu pracodawca zrozumie, że jesteś osobą, która jest gotowa poświęcić swój czas, energię i umiejętności dla innych. To bardzo pożądane cechy wśród pracowników socjalnych.
Kursy i szkolenia
Jako osoba pracująca z ludźmi, powinieneś nieustannie rozwijać swoje umiejętności interpersonalne. Pokaż pracodawcy, że jesteś głodnym wiedzy i gotowym do działania kandydatem – zademonstruj ukończone kursy i szkolenia. Mogą to być na przykład:
- Szkolenie z negocjacji,
- Techniki rozwiązywania konfliktów,
- Kurs z podstaw prawa socjalnego.
Spraw, by twój życiorys był idealny
Zweryfikuj, czy nie ma w nim błędów
Dokładność i przykładanie wagi do szczegółów to cechy, które przydadzą się pracownikowi socjalnemu. Pamiętaj, że wysłanie podania z błędami może negatywnie wpłynąć na twoje szanse na zdobycie zatrudnienia. Dokładnie przeczytaj swoje CV i list motywacyjny zanim wyślesz je do pracodawcy.
Zwróć uwagę na:
- Literówki,
- Błędy ortograficzne,
- Mało czytelne zdania,
- Interpunkcję.
Jeżeli nie jesteś mistrzem języka polskiego, poproś o pomoc znajomych, którzy spojrzą na twoje podanie świeżym okiem.
Skorzystaj z kreatora CV
Kreator CV ułatwi ci zadanie i pomoże łatwo stworzyć idealne dokumenty aplikacyjne. Skorzystaj z naszych szablonów w różnych wersjach językowych i napisz CV, w którym nie zabraknie żadnych ważnych informacji. Dzięki temu, że nasze szablony CV zostały zaprojektowane przez ekspertów, masz pewność, że dokumenty aplikacyjne będą wyglądać estetycznie i przyciągać uwagę.
Napisz list motywacyjny pracownika socjalnego
List motywacyjny pracownika socjalnego jest obowiązkowy tylko wtedy, gdy pracodawca prosi o niego wprost w ofercie pracy. W innej sytuacji powinien być traktowany jako dodatek do CV. Warto jednak pamiętać, że wysyłając list motywacyjny, pracownik socjalny znacząco zwiększa swoje szanse na zatrudnienie.
Tworząc list motywacyjny pracownika socjalnego, dajesz sobie dodatkową przestrzeń na omówienie kwalifikacji, na które nie było miejsca w CV. Możesz także rozwinąć informacje na temat swoich umiejętności, podając konkretne przykłady. Podaj tam też cele zawodowe, aby pokazać pracodawcy, że naprawdę zależy ci na danej posadzie.
Zakończenie
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wiesz, jak stworzyć idealne CV. Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat pisania życiorysu zawodowego czy listu motywacyjnego, koniecznie zajrzyj na naszego bloga. Znajdziesz tam wiele ciekawych i pomocnych artykułów.
Wybierz jeden z naszych szablonów i stwórz idealne CV dla pracownika socjalnego już dziś.
Najczęściej zadawane pytania
Klauzula o przetwarzaniu danych osobowych – czy jest potrzebna?
Tak! Dodanie takiej klauzuli do CV jest bardzo ważne. Jeżeli nie umieścisz jej w dokumencie, pracodawca nie będzie mógł uwzględnić twojego podania w procesie rekrutacji. Powinna ona być w aktualnej formie oraz znajdować się na wszystkich stronach CV (jeżeli dotyczy). Umieść ją w stopce dokumentu. Nie ma potrzeby dodawania jej do listu motywacyjnego, chyba, że pracodawca zaznaczył inaczej w ofercie pracy.
Czy muszę ukończyć studia, aby pracować jako pracownik socjalny?
Pracownik socjalny to zawód regulowany, czyli taki, do którego podjęcia wymaga się spełnienia konkretnych wymagań. Wymagane jest ukończenie studiów minimum licencjackich na kierunku praca socjalna lub o specjalizacji praca socjalna, na kierunkach takich jak pedagogika, politologia, polityka społeczna, socjologia lub nauki o rodzinie. Osoby, które są w trakcie zdobywania dyplomu, nie mogą jeszcze podjąć pracy w tym zawodzie.
Odkryj nasze szablony i wzory CV i stwórz idealne podanie!
Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.
Stwórz swoje CV w 15 minut
Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.