Jak napisać skuteczne CV (operator kamery) – poradnik krok po kroku
Praca na planie filmowym lub w studiu telewizyjnym może być prawdziwą przygodą. Pasjonaci z pewnością chcą rozpocząć swoją karierę najszybciej, jak to możliwe. Niezależnie od tego, czy pracujesz jako operator kamery od lat, czy też dopiero zaczynasz swoją przygodę z branżą, musisz stworzyć dobre CV kamerzysty.
Wzór CV dla operatora kamery
Jan Kostaszuk
Operator kamery
jan.kosztaszuk@gmail.com
111 111 111
Jestem doświadczonym operatorem kamery, który od ponad dziesięciu lat współpracuje ze znanymi reżyserami filmowymi. Sześć filmów, przy których pracowałem, zostało nominowanych do prestiżowych konkursów, w tym Festiwalu Filmowego w Cannes. Obecnie szukam nowych wyzwań zawodowych, jako operator kamery w filmach dokumentalnych.
Doświadczenie
Operator kamery
Film XYZ
2020-2022
- Nagrywałem i montowałem obraz.
- Współpracowałem z reżyserem i ponad stuosobowym zespołem filmowym.
- Dbałem o trwałość sprzętu.
- Konsultowałem z reżyserem poszczególne sceny, aby uzyskać jak najlepszy efekt artystyczny.
Wykształcenie
Realizacja obrazu – studia magisterskie
Szkoła filmowa
Kraków
2012-2015
Umiejętności
- Obsługa sprzętu nagrywającego (podaj nazwę kamer)
- Znajomość technik operatorskich
- Znajomość technicznego żargonu
- Język angielski na poziomie biegłym
- Umiejętność pracy w zespole
- Umiejętność pracy pod presją czasu
- Dokładność i skrupulatność
- Zmysł artystyczny
- Kreatywność
Na rynku jest dość spora konkurencja, a więc zrób wszystko, aby podanie wyróżniało cię na tle innych i pokazało pracodawcy, że sprawdzisz się w pracy na oferowanym stanowisku. Być może o kamerowaniu wiesz wszystko, ale możesz nie wiedzieć, jak napisać dobre podanie. Nie martw się – jesteśmy od tego specjalistami. W tym artykule znajdziesz wszystkie informacje na temat tego, jak stworzyć CV krok po kroku.
Stanowisko operatora kamery – kilka faktów
Za moment przejdziemy do omówienia tego, jakie sekcje są niezbędne w CV. Najpierw jednak przyjrzyjmy się kilku informacjom.
- Według portalu pl operator kamery może liczyć na średnie wynagrodzenie w wysokości 5 660 złotych brutto na miesiąc.
- 25% najlepiej zarabiających może liczyć na wynagrodzenie powyżej 7 720 złotych brutto na miesiąc.
- Praca operatora kamery jest związana z różnymi branżami, w tym telewizyjną i filmową. Zarobki mogą się znacząco różnić w zależności od projektu, przy którym się pracuje.
- Zaledwie 8% osób zatrudnionych na tym stanowisku to kobiety.
Doświadczenie zawodowe na stanowisku operatora kamery
Sekcja z doświadczeniem zawodowym jest bardzo ważna. Może wpłynąć nie tylko na decyzję o zatrudnieniu, ale także na warunki i pensję, jaką zaoferuje ci pracodawca. Postaraj się więc napisać tę część tak, aby zwróciła uwagę rekruterów.
Spójrz, jakie dane muszą znaleźć się w tej sekcji:
- Nazwa pełnionego stanowiska (np. kamerzysta, operator kamery)
- Nazwa firmy, projektu, etc.
- Czas trwania pracy.
Jeżeli nie jesteś związany z jednym pracodawcą, lecz pracujesz jako wolny strzelec przy różnych projektach, zamiast nazwy pracodawcy podaj nazwę filmu lub projektu, nad którym pracowałeś.
Wzór CV – sekcja z historią zatrudnienia
Studio filmowe XYZ
Warszawa
2015-2020
- Realizowałem polecenia reżysera i współpracowałem z ponad pięćdziesięcioosobowym zespołem.
- Zrealizowałem zdjęcia do ponad dziesięciu filmów i dwóch seriali.
- Moje pomysły w zakresie nagrywania klipów spotkały się z uznaniem operatora obrazu i reżysera.
- Dbałem o powierzony sprzęt, redukując koszty produkcji.
Jeżeli masz taką możliwość, opisz swoje doświadczenie za pomocą danych liczbowych. Dzięki temu pokażesz pracodawcy jak w mierzalny sposób sprawdzisz się w oferowanej pracy.
CV bez historii zatrudnienia
Musisz pamiętać, że każdy od czegoś zaczynał i nawet z małym doświadczeniem masz szansę na zdobycie pracy marzeń. Zanim zdecydujesz się pominąć tę sekcję, pomyśl o projektach, w których miałeś okazję wykorzystać swoje umiejętności w praktyczny sposób. Nie musi być to od razu praca nad filmem Netflixa. Staż w studiu filmowym, praca nad etiudą studencką czy nawet nakręcenie filmu promocyjnego dla NGO w ramach wolontariatu to coś, czym można się pochwalić. Pamiętaj, że w młodych kandydatach pracodawcy cenią proaktywną postawę i gotowość do działania.
Jakie umiejętności powinien mieć operator kamery?
Umiejętności w CV to jedna z najważniejszych sekcji. Dzięki niej rekruterzy dowiadują się, jakie są twoje kompetencje. Aby mieć pewność, że ta sekcja jest stworzona w odpowiedni sposób, pamiętaj o poniższych radach:
- Jako pierwsze wymień umiejętności, które pojawiają się w ogłoszeniu jako obowiązkowe;
- Postaraj się zapisywać umiejętności w takim samym brzmieniu, jak w ogłoszeniu o pracę, na wypadek użycia przez pracodawcę specjalnych programów do skanowania podań;
- Nigdy nie kłam w CV – kłamstwo szybko wyjdzie na jaw, a ty nie tylko najesz się wstydu, ale także stracisz swoją szansę na zatrudnienie.
Umiejętności twarde
Umiejętności twarde to takie, które da się zmierzyć. Można je zdobyć poprzez naukę i pracę. Są one ściśle związane z wykonywaniem danego zawodu. Bez nich praca na danym stanowisku nie byłaby możliwa. Możesz mieć pewność, że rekruterzy będą chcieli wiedzieć, jakie są twoje kompetencje.
Pamiętaj, że powinieneś skupić się przede wszystkim na tych umiejętnościach, które są istotne dla danego stanowiska i branży. Kamerzyści pracujący nad filmem artystycznym muszą mieć nieco inny zestaw kompetencji niż ci, którzy pracują w studiu telewizyjnym.
Oto przykładowe umiejętności twarde:
- Posługiwanie się sprzętem do nagrywania obrazu,
- Znajomość żargonu technicznego,
- Biegła znajomość języka angielskiego,
- Znajomość technik operatorskich i fotograficznych,
- Adobe premiere,
- Dobra kondycja fizyczna.
Umiejętności miękkie
Umiejętności miękkie, a więc te związane z ludzkimi interakcjami i cechami charakteru, są coraz bardziej cenione na rynku pracy. Niezależnie od branży, w której chcesz pracować, rekruterzy chcą mieć pewność, że będziesz umiał działać zarówno w zespole, jak i samodzielnie. Koniecznie przedstaw swoje umiejętności miękkie, aby zwiększyć szanse na zatrudnienie.
Przykładowe umiejętności miękkie, które mogą się przydać w pracy operatora kamery to:
- Dbałość o szczegóły,
- Kreatywność,
- Koncentracja i zdyscyplinowanie,
- Umiejętność pracy pod presją czasu,
- Dokładność,
- Umiejętność przewidywania efektów.
Wykształcenie w CV – zwiększ swoje możliwości zatrudnienia
Praca operatora kamery, oprócz zmysłu artystycznego, wymaga sporej wiedzy technicznej. To właśnie dlatego pracodawcy tak często sprawdzają, czy kandydaci mają odpowiednie wykształcenie. Koniecznie pochwal się ukończonymi studiami z zakresu realizacji obrazu. Choć otrzymanie pracy przez samouka jest możliwe, to jednak może być to bardzo kręta i trudna droga.
W tej sekcji zaprezentuj:
- Zdobyty tytuł zawodowy (o ile dotyczy),
- Nazwę uczelni,
- Miejscowość,
- Czas trwania nauki.
Spójrz na poniższy przykład:
Akademia Filmowa
Łódź
2020-2022
- Brałem czynny udział w działaniach Samorządu Uczniowskiego.
- Otrzymywałem stypendium artystyczne od marszałka województwa.
- Etiuda filmowa, przy której współpracowałem, została wyróżniona na konkursie filmowym ABC.
Jeżeli jesteś osobą, która pracuje w branży już od jakiegoś czasu, nie musisz tak szczegółowo opisywać swoich osiągnięć w szkole. Jednak jeśli dopiero zaczynasz, warto się nimi pochwalić. W ten sposób pokazujesz pracodawcy, że jesteś osobą ambitną i gotową do działania. To na pewno może zwiększyć twoje szanse na zdobycie pierwszej pracy.
Podsumowanie zawodowe
Chcąc wyróżnić swoje CV na tle większości podań, jakie otrzyma potencjalny szef, koniecznie dodaj do niego podsumowanie zawodowe. Jest to krótki “wstęp” do twojego CV, w którym opisujesz najciekawsze i najbardziej adekwatne informacje o sobie. Jego celem jest przekonanie pracodawcy, że warto poświęcić nieco więcej czasu na przeczytanie reszty twojego CV.
Warto wiedzieć, że w Polsce zwyczaj pisania podsumowania zawodowego nadal nie jest bardzo popularny. To oznacza, że wkładając trochę wysiłku w jego napisanie, możesz pokonać nawet tych kandydatów, którzy mają lepsze kwalifikacje niż ty.
Spójrz na poniższy przykład:
Chcesz mieć pewność, że napisałeś doskonałe podsumowanie zawodowe? Nasz poradnik ci w tym pomoże. Znajdziesz tam porady nie tylko dla ekspertów z branży, ale też dla początkujących kandydatów.
Dodatkowe sekcje w CV
Oprócz podstawowych sekcji, twój życiorys zawodowy powinien także zawierać dodatkowe sekcje z ciekawymi informacjami, które wyróżniają cię na tle innych. Możesz na przykład opisać osobno swoje umiejętności komputerowe, znajomość języka, a nawet zainteresowania.
Niezależnie od tego, na ile i jakie sekcje się zdecydujesz, pamiętaj, że wszystkie informacje zawarte w CV powinny mieć ścisły związek ze stanowiskiem, o które się ubiegasz.
Znajomość języków obcych
Umiejętność mówienia w co najmniej jednym języku jest bardzo ceniona na rynku pracy. Może ci pomóc nie tylko w zdobyciu zatrudnienia, ale także w otrzymaniu lepszego wynagrodzenia. W świecie filmowym taka umiejętność może być wymagana, zwłaszcza jeżeli pracujesz z międzynarodowym zespołem.
Jeżeli znasz język obcy, na przykład angielski, pochwal się tym w osobnej sekcji, aby mieć pewność, że pracodawca nie przeoczy tej informacji.
Przeczytaj nasz artykuł na temat dodawania znajomości języka do CV, aby dowiedzieć się więcej na temat tego, jak skutecznie przedstawić te umiejętności. Pamiętaj też, że nasz kreator CV daje ci możliwość zmiany języka szablonu za pomocą jednego kliknięcia. Jeżeli więc aplikujesz o pracę za granicą, nadal możesz się cieszyć wszystkimi korzyściami naszej strony.
Ulepsz swoje CV
List motywacyjny kamerzysty
List motywacyjny uznawany jest za dodatek do CV. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy pracodawca prosi o niego wprost w ogłoszeniu o pracę. Według ekspertów warto go jednak wysłać nawet wtedy, gdy nie ma takiego wymagania. Robiąc to, pokazujesz, że naprawdę zależy ci na pracy i że jesteś ambitną osobą, która potrafi zrobić nieco więcej niż tylko wymagane minimum. W liście motywacyjnym rozwiń informacje z CV. Możesz na przykład opisać sytuacje, w których miałeś okazję wykorzystać swoje umiejętności w praktyce.
Błędy w CV
Błędy w dokumentach aplikacyjnych to często zmora pracodawców. Zanim wyślesz swoje podanie do potencjalnego szefa, sprawdź, czy CV nie zawiera błędów. Zwróć uwagę na interpunkcję, gramatykę i ortografię. Upewnij się też, że dokument nie zawiera nieczytelnych zdań.
Sprawdzenie listu motywacyjnego i CV zajmie ci maksymalnie dziesięć minut, a może znacząco zwiększyć twoje szanse na zdobycie wymarzonego zatrudnienia.
Ciekawa szata graficzna
Oczywiście treść twojego CV jest bardzo ważna, jednak niemalże tak samo istotne jest to, jak wygląda twój życiorys zawodowy. W naszym kreatorze CV masz do wyboru kilka szablonów, które możesz łatwo edytować, aby pokazać swój unikatowy styl.
Wystarczy kilka kliknięć, aby dodać sekcję, zmienić język, wybrać kolor i czcionkę oraz wiele więcej. Ponadto, możesz też dobrać szatę graficzną do wszystkich dokumentów aplikacyjnych. W ten sposób stworzysz spójne, estetyczne podanie, które nie umknie uwadze pracodawcy.
Wzór CV dla operatora kamery – podsumowanie artykułu
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, jak stworzyć idealne CV. Skorzystaj z poradników na naszym blogu, aby dowiedzieć się więcej na temat tworzenia dokumentów aplikacyjnych.
Wiemy, że pisanie CV może stanowić nie lada wyzwanie. Jednak z naszymi poradami i kreatorem CV powinieneś być w stanie stworzyć życiorys zawodowy szybko i efektywnie. Skorzystaj z naszych porad i odkryj łatwe projektowanie z naszymi szablonami.
Sięgnij po nasze szablony przygotowane przez ekspertów, aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie zatrudnienia.
Najczęściej zadawane pytania
Czy powinienem umieścić portfolio w moim podaniu?
Nic nie pokazuje twoich umiejętności i kwalifikacji lepiej niż poprzednie projekty. Jeżeli masz już na koncie realizacje obrazowe, na przykład filmy, programy czy seriale, koniecznie zaprezentuj je w swoim portfolio online. Link do portfolio możesz dodać w nagłówku, gdzie znajdują się twoje dane kontaktowe.
Czy moje CV musi zawierać klauzulę o ochronie danych osobowych?
Tak, taka klauzula musi się znaleźć w CV, aby pracodawca mógł przetwarzać twoje dane osobowe dla potrzeb niezbędnych do realizacji rekrutacji. Taką klauzulą wyrażasz zgodę na to, by twoje dokumenty aplikacyjne brały udział w rekrutacji.
Upewnij się, że zapisałeś klauzulę w aktualnej formule i że znajduje się na wszystkich stronach CV. Możesz ją umieścić w stopce dokumentu. Zmniejsz nieco czcionkę, a nie będzie ona zajmowała dużo miejsca i odwracała uwagi od treści twojego życiorysu zawodowego. Twój list motywacyjny nie musi zawierać klauzuli, chyba że pracodawca zaznaczył inaczej w ogłoszeniu o pracę.
Już dziś napisz swoje CV operatora kamery, korzystając z naszych szablonów.
Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.
Stwórz swoje CV w 15 minut
Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.