Jak napisać życiorys artystyczny – CV dla muzyka – kompletny przewodnik

Praca muzyka znacznie różni się od innych zawodów, dlatego aby napisać życiorys artystyczny, który zachwyci pracodawców, nie wystarczy jedynie dodać sekcji z doświadczeniem czy umiejętnościami.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

CV artysty muzyka – przykład

Jan Struss
Muzyk – pianista
jan.struss@com.pl
111 222 333
Portfoliojanstruss.com

Pełnoetatowy muzyk – pianista
Orkiestra Ludowa
2015-2020

  • Wykonywałem 20 utworów na ponad 300 koncertach.
  • Otrzymałem nagrodę publiczności dla najlepszych twórców orkiestry.

Muzyk pianista – wolny strzelec
2020-2022

  • Zagrałem wiele indywidualnych koncertów, w tym otwierałem Koncert Chopinowski w Warszawie.

Muzyka – pianino
Akademia Muzyczna
Poznań
2012-2017

Umiejętności

  • Pianino,
  • Skrzypce,
  • Śpiew – sopran,
  • Harfa,
  • Postprodukcja muzyczna, program Ableton,
  • Wysoka kultura osobista,
  • Radzenie sobie ze stresem,
  • Umiejętność pracy w grupie.


Nagrody i wyróżnienia

Prestiżowa nagroda ABC za wykonanie utworu XYZ, 10.2020
Nagroda QWERT za utwór Nocturn no. 1 Chopina, 11.2020

Za moment omówimy krok po kroku, jak stworzyć klasyczne części CV, a także jak sprawić, by twoje CV muzyka wyróżniało się na tle innych.

Jak pewnie wiesz, to, czy ktoś potrafi tworzyć muzykę, nie zawsze jest związane z formalnym wykształceniem. Właśnie dlatego podkreślanie innych informacji może udoskonalić twoje CV artystyczne. Pamiętaj też, że muzyka to bardzo szeroka dziedzina. Oznacza to, że twoje CV muzyka musi od razu pokazywać, jaka jest twoja specjalizacja i umiejętności oraz w czym konkretnie jesteś ekspertem.

Nawet będąc wybitnym kompozytorem, możesz czuć się nieco przytłoczony, słysząc o wszystkich informacjach, które muszą znaleźć się w CV. Nie martw się jednak: ty znasz się na muzyce, a my z kolei jesteśmy ekspertami ds. zatrudnienia. Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o sztuce pisania CV.

Fakty na temat pracy muzyków

Według portalu wynagrodzenia.pl średnia pensja muzyków wynosi 3 900 złotych brutto na miesiąc. Oczywiście stawki wahają się od tej kwoty aż do kilkudziesięciu tysięcy złotych za jeden koncert. Kwoty są uzależnione od popularności danego muzyka, ale i miejsca, w którym odbywają się koncerty. Inne stawki zarabiają artyści estradowi, inne osoby pracujące w orkiestrze, a jeszcze inne zespoły grające na różnych eventach.

Doświadczenie w CV muzyka

W CV dla różnych zawodów najpopularniejszym sposobem na przedstawienie doświadczenia zawodowego jest zaprezentowanie historii zatrudnienia w sposób chronologiczny. Jednak aby zaprezentować swój rozwój artystyczny, powinieneś podzielić swoje doświadczenia w oparciu o rodzaj występu muzycznego.

Opisując swoje doświadczenie w CV, wybierz tytuł czy nazwę stanowiska, które najlepiej opisuje wykonywane przez ciebie zadania. Może to być na przykład: gość na festiwalu, pełnoetatowy muzyk w klubie jazzowym, etc. Poniżej podaj nazwę firmy, organizacji czy osoby, która cię zatrudnia. Możesz także podać instrument muzyczny, na którym grałeś.

Jeżeli jesteś muzykiem, który gra wiele koncertów i pracuje jako wolny strzelec, nie musisz spisywać wszystkich najmniejszych występów. Postaraj się wyróżnić te najbardziej prestiżowe oraz zaprezentować umiejętności. Pamiętaj też, że informacje w tej sekcji powinny być dostosowane do pracy, o którą się ubiegasz. Przykładowo, jeżeli chcesz pracować jako saksofonista, lepiej jest podkreślić eventy, podczas których wykonywałeś utwory na tym instrumencie, nawet jeżeli są mniej prestiżowe.

📌 Aby wyróżnić się na tle innych kandydatów i zrobić dobre wrażenie na pracodawcy, opisz także swoje osiągnięcia, na przykład otrzymane nagrody.

cv muzyka

Doświadczenie zawodowe – CV artysty muzyka

Pełnoetatowy muzyk – wiolonczelista
Orkiestra Narodowa
2015-2020

  • Odbyłem ponad 200 koncertów.
  • Otrzymałem nagrodę przyznawaną najlepszym muzykom w orkiestrze.

Muzyk wiolonczelista – wolny strzelec
2020-2022

  • Brałem udział w wielu koncertach, na które byłem zapraszany przez różne organizacje, w tym prestiżowy Royal Albert Hall w Londynie.

Nie masz jeszcze dużego doświadczenia? Nie martw się! Jeżeli byłeś stażystą, a nawet grałeś w mniej prestiżowych ośrodkach, choćby w orkiestrze uniwersyteckiej, koniecznie pochwal się tym w swoim CV. Jeżeli umiesz grać na instrumencie, to znaczy, że poświęciłeś dużo czasu na praktyczną naukę.

⚠️Nigdy nie wpisuj w tę część CV słowa "brak". Nawet jeśli nie masz dużego doświadczenia, możesz się wykazać. A gdy nie jesteś w stanie znaleźć absolutnie żadnego doświadczenia praktycznego, po prostu pomiń tę sekcję, tworząc życiorys zawodowy o układzie funkcjonalnym. Pamiętaj, że CV ma podkreślać twoje zalety, a nie wady.

Wykształcenie w CV artysty muzyka

Pewnie wiesz, że aby zostać sławnym muzykiem, ukończenie akademii muzycznej nie jest konieczne. Jednak takie wykształcenie może pomóc ci w zdobyciu pracy, w szczególności w bardziej oficjalnych i konserwatywnych środowiskach, takich jak orkiestra, opera czy teatr.

Niezależnie od tego, czy masz dyplom magistra sztuki, czy ukończyłeś studia artystyczne z zakresu muzyki albo technikum muzyczne, czy też nie masz żadnego wykształcenia kierunkowego, koniecznie wpisz informacje o swojej edukacji w CV.

W tej sekcji oprócz danych na temat szkoły, koniecznie pochwal się też swoimi sukcesami, na przykład udziałem w koncertach, otrzymywanymi stypendiami, a także nagrodami i wyróżnieniami. Dzięki nim pokażesz, że już jako uczeń lub student byłeś ambitną osobą, która ciężko pracowała i nieustannie rozwijała swój talent muzyczny. Takie dodatkowe informacje mogą w szczególności pomóc osobom zaczynającym karierę.

Spójrz na przykład sekcji z wykształceniem zaprezentowany poniżej:

Muzyka – fortepian

Akademia Muzyczna
Poznań
2012-2017

  • Otrzymywałam stypendium dla najlepszych studentów.
  • Przeszłam do trzeciego etapu eliminacji Konkursu Chopinowskiego.

📌 Pamiętaj, że w tej sekcji najlepiej jest dodać najbardziej adekwatny szczebel edukacji. Przykładowo, Akademia Sztuk Pięknych może zrobić wrażenie na pracodawcy, ale to wcześniej ukończone technikum muzyczne poświadcza twoje umiejętności.

CV artystyczne – jakie umiejętności powinien mieć muzyk

Umiejętności w zawodzie muzyka są niezwykle istotne. Pracodawca musi wiedzieć, na jakich grasz instrumentach, jakie techniki muzyczne znasz, czy potrafisz śpiewać, czy zajmujesz się postprodukcją etc. Sekcji z umiejętnościami kandydata nie może zabraknąć w CV.

Ogranicz tę sekcję do najważniejszych informacji, które są istotne do stanowiska, o które się ubiegasz. Dobrym sposobem jest użycie wypunktowania, dzięki któremu potencjalny szef momentalnie dostrzeże wszystkie najważniejsze informacje.

Dokładnie przeczytaj, jakie umiejętności są wymagane na dane stanowisko i to je podkreślaj. Pamiętaj też, by nigdy nie kłamać. Jak pewnie wiesz, muzyczne umiejętności można sprawdzić w prosty sposób. Jeżeli kłamiesz, możesz nie tylko najeść się wstydu, ale też wyrobić sobie złe imię w środowisku.

Umiejętności twarde

Najważniejsze są twoje umiejętności muzyczne. Koniecznie opisz wszystkie instrumenty, na których potrafisz grać. Jeżeli masz dodatkowe kompetencje, na przykład uczenie muzyki, czytanie nut, komponowanie, techniki muzyczne, postprodukcja, etc. – wspomnij o nich. Dostosuj listę z umiejętnościami do stanowiska, o które się ubiegasz.

Spójrz na przykład umiejętności:

  • Skrzypce,
  • Harfa,
  • Pianino,
  • Postprodukcja muzyczna, program Ableton,
  • Śpiew – sopran.

cv muzyka

Umiejętności miękkie

Oprócz kompetencji technicznych, pracodawca może chcieć wiedzieć, jakie są twoje umiejętności miękkie. Mogą ci one pomóc przekonać pracodawcę, że sprawdzisz się pracując w zespole, a także dzięki nim pokażesz, że będziesz odpowiedzialny i punktualny. Oto przykładowe umiejętności miękkie:

  • Gracz zespołowy
  • Punktualność
  • Wysoka kultura osobista
  • Odporność na stres
  • Kreatywność

Informacje w nagłówku – czy pseudonim artystyczny wystarczy?

Użycie samego pseudonimu artystycznego w CV dla muzyka nie wystarczy. Na samej górze dokumentu aplikacyjnego musi znaleźć się nagłówek, czyli sekcja z danymi osobowymi kandydata. Choć twój pseudonim artystyczny/muzyczny może się pojawić, musisz także podać swoje prawdziwe imię i nazwisko, aby pracodawca wiedział kim jesteś.

Powinieneś jednak pominąć szczegółowe dane, które mogą być uznane za wrażliwe, na przykład datę urodzenia, miejsce urodzenia, dokładny adres.

Koniecznie jednak podaj swoje dane kontaktowe, czyli adres e-mail i numer telefonu. Zadbaj o to, by twój adres e-mail był profesjonalny, aby rekruter mógł go łatwo odczytać i uznał ciebie za poważnego kandydata.

Podsumowanie zawodowe w curriculum vitae – notka biograficzna

Możesz urozmaicić swoje podanie o notkę biograficzną czy też podsumowanie zawodowe. W swoim CV przykujesz nim uwagę rekrutera. Opisz tutaj swoje największe osiągnięcia, najważniejsze występy, w których brałeś udział, etc. Dodając krótką notkę biograficzną, nie tylko podsumowujesz swoją karierę i zachęcasz pracodawcę do przeczytania dalszej części swojego CV, ale także sprawiasz, że twoje podanie od razu przyciąga uwagę rekrutera.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak napisać ciekawe podsumowanie zawodowe nawet jako początkujący muzyk? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik.

Dodatkowe sekcje

Oprócz wspomnianych wyżej sekcji, twoje CV może zwrócić jeszcze większą uwagę, jeżeli dodasz dodatkowe sekcje. Mogą to być na przykład:

  • Nagrody i wyróżnienia,
  • Kursy i szkolenia,
  • Znajomość języków obcych,
  • Zainteresowania.

W naszym kreatorze możesz dodać je za pomocą kilku kliknięć.

Nagrody i wyróżnienia

Swoje nagrody i wyróżnienia w konkursach możesz wypisać w sekcji z doświadczeniem, jeżeli były one związane z konkretną pracą. Jeżeli jednak uzyskałeś je osobno, koniecznie pochwal się nimi w osobnej sekcji. Dzięki temu pokażesz pracodawcy, na co cię stać i będziesz miał pewność, że rekruterzy nie pominęli żadnej ważnej informacji.

Znajomość języków obcych

Jeżeli aplikujesz o pracę z zespołem czy orkiestrą, w której wymaga się wyjazdów zagranicznych, znajomość języka obcego może zagrać na twoją korzyść. Koniecznie pochwal się, że znasz język, najlepiej w osobnej sekcji, aby ta informacja nie została przeoczona.

Aby dowiedzieć się, jak poprawnie zapisać informację o znajomości języka i poziom wiedzy, koniecznie zajrzyj do naszego specjalnego poradnika.


cv muzyka

Nie zapomnij o portfolio

Nic nie przekona pracodawcy do ciebie bardziej, niż twoje poprzednie projekty i dzieła muzyczne. Koniecznie stwórz portfolio z przeglądem twoich prac. Link do niego możesz dodać w nagłówku swojego CV albo dołączyć plik do maila, którego wysyłasz pracodawcy.

Pamiętaj, aby wyselekcjonować swoje najlepsze prace. W ten sposób z pewnością zachwycisz potencjalnego szefa.

Ulepsz swój życiorys zawodowy muzyka

Dodaj list motywacyjny

Dodawanie listów motywacyjnych do CV cieszy się dość dużą popularnością. Niestety, coraz więcej kandydatów rezygnuje z napisania takiego dokumentu, kiedy pracodawca nie prosi o niego wprost w ogłoszeniu o pracę. Pamiętaj, że list motywacyjny może znacząco zwiększyć twoje szanse na zatrudnienie.

Możesz być świetnym muzykiem, który ma za sobą wiele projektów, publikacji i koncertów. Jeżeli jednak chcesz jeszcze bardziej przekonać pracodawcę, że jesteś idealnym kandydatem na oferowane stanowisko, powinieneś przedstawić swoją unikatową osobowość. Najlepszym sposobem, aby to zrobić, jest napisanie listu motywacyjnego.

List motywacyjny daje ci także dodatkową przestrzeń na opisanie tych rzeczy, na które zabrakło już miejsca w CV artystycznym. Jest on szczególnie ważny dla kandydatów, którzy dopiero zaczynają przygodę w branży. Oprócz powyższych kwestii, napisanie tego dokumentu pozwala ci pokazać, że jesteś osobą ambitną, której naprawdę zależy na stanowisku, i która proaktywnie dąży do obranego celu.

Spersonalizuj swoje podanie z uwzględnieniem oferty pracy

Bardzo ważnym elementem każdego podania jest to, jak jest spersonalizowane. Jeżeli wysyłasz CV masowo, do każdego możliwego pracodawcy, raczej nie dostaniesz żadnego zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Zanim zabierzesz się za pisanie swojego podania, koniecznie zapoznaj się z treścią ogłoszenia o pracę. Informacje zawarte w twoim CV powinny odpowiadać wymaganiom z oferty pracy oraz twoim kwalifikacjom. Niezależnie od tego, czy ubiegasz się o pracę w instytucji kultury, czy chcesz dołączyć do orkiestry – twoje CV musi być szyte na miarę potrzeb pracodawcy.

Użyj szablonu CV

W CV artystycznym możesz pozwolić sobie na nieco więcej swobody niż w klasycznym CV. Jednak musisz pamiętać, że życiorys zawodowy to nadal oficjalny dokument, a więc musi on wyglądać profesjonalnie. Jeżeli chcesz użyć nieco kreatywności, ale jednocześnie mieć pewność, że wszystkie ważne informacje zostały zawarte w twoim CV w odpowiedni sposób, sięgnij po nasze edytowalne szablony, opracowane przez ekspertów w branży.


cv muzyka

W naszym kreatorze możesz modyfikować kolor i szatę graficzną, aby dostosować dokument do swoich potrzeb. Co więcej, masz możliwość dodania dodatkowych sekcji, dzięki którym urozmaicisz swoje podanie.

Podsumowanie artykułu – jak napisać CV muzyków

Mamy nadzieję, że rozjaśniliśmy nieco wątpliwości na temat tworzenia CV artystycznego dla muzyków. Skorzystaj z naszych porad, a z pewnością uda ci się napisać ciekawe, przyciągające wzrok podanie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat poszukiwania pracy, tworzenia dokumentów aplikacyjnych, czy trudnych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej, koniecznie zajrzyj na naszego bloga. Znajdziesz tam mnóstwo interesujących artykułów, a także wzory CV dla innych specjalizacji.

Już dziś skorzystaj z naszych szablonów, stwórz idealne CV dla muzyka i odnieś sukces w wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Najczęściej zadawane pytania

Czy mój dokument aplikacyjny musi zawierać klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych?

Tak. Klauzula o ochronie danych osobowych, znana też pod nazwą klauzula CV oraz klauzula o przetwarzaniu danych osobowych, jest niezbędnym elementem każdego CV. Bez niej pracodawca nie będzie mógł wziąć pod uwagę twojej kandydatury, nawet jeżeli jesteś najlepszym możliwym kandydatem.

Powinna ona być zapisana w aktualnej formie i być umieszczona na każdej stronie CV. Umieść ją w stopce dokumentu, aby zaoszczędzić miejsce na kartce. Możesz nieco zmniejszyć czcionkę, aby treść klauzuli CV nie odciągała uwagi od najważniejszych informacji w podaniu.

Nie ma obowiązku dodawania takiej klauzuli do listu motywacyjnego, chyba że pracodawca zaznaczył inaczej w ogłoszeniu o pracę.

Czy CV muzyka może mieć więcej niż jedną stronę?

Choć większość CV powinna mieć maksymalnie jedną stronę A4, CV artystyczne, w tym CV muzyka, rządzi się nieco innymi prawami. Podczas, gdy w “klasycznej” pracy, kandydat mógł spędzić pięć lat w tej samej firmie, w przypadku muzyków, pięć lat może oznaczać dziesiątki innych pracodawców, miejsc koncertowych etc.

W związku z powyższym, dozwolone jest, aby CV muzyka miało więcej niż jedną stronę. Pamiętaj jednak, aby najistotniejsze informacje zawsze były umieszczone na pierwszej. Ogranicz się także do naprawdę ważnych faktów ze swojej kariery, ponieważ rekruterzy rzadko mają czas na czytanie długich podań.

Już dziś sięgnij po nasze szablony i stwórz idealne CV dla muzyka!

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV