CV maszynisty – kompletny przewodnik na temat tworzenia curriculum vitae
Jeżeli chcesz zdobyć pracę jako maszynista, nie musisz mieć konkretnego wykształcenia. Praca jest ciekawa i dlatego tak wiele osób się o nią ubiega. Aby zaimponować pracodawcy, musisz stworzyć perfekcyjne CV.
Wzór CV – maszynista
Ludwik Nowak
Maszynista
Ełk
999 123 656
ludwik.nowak@gmail.com
Profesjonalne podsumowanie
Od ponad 10 lat pracuję jako maszynista w PKP cargo i PKP intercity. Jestem osobą punktualną, która sumiennie wykonuje obowiązki. Dzięki zrozumieniu budowy pojazdu zapobiegłem około 20 usterkom, tym samym oszczędzając ponad 100 000 złotych kosztów naprawy. Chcę zostać maszynistą pociągu grupy Koleje Wielkopolskie, aby pracować z najlepszymi w branży.
Doświadczenie
Maszynista pociągu
PKP intercity
2018-2021
- Odpowiadałem za sprawne działanie pociągu.
- Ponad 98% przewozów prowadzonych przeze mnie zostało zrealizowanych na czas.
Wykształcenie
Technikum Samochodowe
Poznań
2012-2015
Umiejętności
- Prowadzenie pociągu
- Naprawa drobnych usterek w pociągu
- Umiejętność pracy pod presją
- Wysoka kultura osobista
- Łatwość w nawiązywaniu kontaktów
Zwiększ swoje szanse na zdobycie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, sięgając po wzór CV opracowany przez ekspertów. Dokładnie przeczytaj też ten artykuł, aby dowiedzieć się wszystkiego, co najważniejsze o pracy na stanowisku maszynisty.
Fakty na temat pracy maszynisty
Ile zarabia maszynista?
Zarobki maszynisty wynoszą około 6 050 złotych brutto (według portalu wynagrodzenia.pl). To, ile zarobi osoba pełniąca funkcję kierownika pociągu, zależy od stażu pracy oraz firmy zatrudniającej.
Gdzie pracują maszyniści?
Największą polską firmą zatrudniającą maszynistów są Polskie Koleje Państwowe (PKP). Co roku o pracę ubiega się średnio 1500 kandydatów, ale tylko 100 przechodzi do dalszych etapów kwalifikacyjnych, z czego 80 otrzymuje pracę. Oznacza to, że musisz napisać CV, które zachwyci rekruterów, aby pokonać konkurencję.
Statystyki
Zaledwie 2% osób pracujących na stanowisku maszynisty to kobiety. Praca maszynisty zdominowana jest także przez starsze osoby – około połowy zatrudnionych ma powyżej 50 lat. Oznacza to, że PKP coraz częściej szuka nowych kandydatów, którzy mogliby zastąpić starszych maszynistów przechodzących na emeryturę.
Jak napisać profesjonalne CV – układ i format
Niezależnie od tego, czy masz już doświadczenie w branży, czy też dopiero zaczynasz, twoje CV musi być olśniewające. Z tej części artykułu dotyczącego pisania CV dowiesz się, jakich sekcji nie może zabraknąć w twoim CV.
Tworząc swoje profesjonalne CV, maszynista powinien pamiętać o następujących rzeczach:
- Celem CV jest podkreślenie zalet kandydata, a nie jego wad. Potrzebujesz CV, które będzie dostosowane do twoich kwalifikacji.
- Wzór CV to doskonały punkt wyjściowy. Nasz szablon CV możesz łatwo edytować, co jest bardzo ważne, ponieważ każde podanie powinno być spersonalizowane, z uwzględnieniem stanowiska, o które się ubiegasz.
- Wzory CV pomogą ci stworzyć podanie, w którym nie zabraknie żadnej istotnej informacji.
Kluczowe sekcje curriculum vitae
Aplikując o pracę na kolejach, potrzebujesz CV, które cię wyróżni. W pierwszej kolejności zadbaj jednak, by twoje CV miało wszystkie potrzebne sekcje. Do “obowiązkowych” sekcji w życiorysie zawodowym zalicza się:
- Nagłówek z danymi kontaktowymi,
- Umiejętności (twarde i miękkie),
- Doświadczenie,
- Wykształcenie.
Skuteczny wzór CV to taki, który zwróci uwagę rekruterów. Możesz być pewien, że niemal każdy kandydat zawrze powyższe informacje do swojego curriculum. Właśnie dlatego powinieneś dodać dodatkowe sekcje oraz podsumowanie zawodowe – taki zabieg zupełnie odmieni oblicze CV każdego kandydata.
Curriculum vitae – jaki format wybrać?
Format chronologiczny
To bardzo popularny format. Najważniejszą rolę odgrywa tu doświadczenie zawodowe. Nada się idealnie dla kandydatów ze średnim i dużym doświadczeniem.
Format funkcjonalny
W tym układzie najważniejsze są umiejętności, z kolei doświadczenie w zawodzie maszynisty schodzi na dalszy plan. Miej jednak świadomość, że format funkcjonalny często wzbudza podejrzenia pracodawców. Skorzystaj z porad zawartych w naszym artykule, aby dowiedzieć się, jak wykorzystać ten układ na swoją korzyść.
Format mieszany
Taki format nada się wyłącznie w przypadku kandydatów z ogromnym doświadczeniem zawodowym.
W naszym kreatorze CV znajdziesz wszystkie wspomniane formaty curriculum vitae.
Nagłówek w CV
Nagłówek to pierwsza rzecz, którą zauważy rekruter. Musi więc wyglądać schludnie i przejrzyście. Jego napisanie zajmie ci mało czasu, ale musisz być bardzo uważny, tworząc go. Wszystkie dane muszą być aktualne i zapisane poprawnie, inaczej pracodawca nie będzie mógł się z tobą skontaktować.
Informacje w nagłówku mogą pojawiać się w dowolnej kolejności. Imię i nazwisko powinno jednak znaleźć się na samej górze. To niejako tytuł życiorysu, a więc wyróżnij go nieco większą czcionka lub pogrubieniem.
W tej sekcji zawrzyj:
- Numer telefonu (najlepiej oddzielony spacjami, np. 123 456 678 zamiast 12345678)
- Adres e-mail (powinien wyglądać profesjonalnie. Najlepiej, jeżeli składa się z twojego imienia i nazwiska)
- Miejscowość (nie podawaj całego adresu – rekrutacje nie odbywają się za pomocą poczty tradycyjnej)
- Tytuł zawodowy (opcjonalnie)
- Nazwę kraju zamieszkania (ale tylko wtedy, jeżeli ubiegasz się o pracę za granicą)
Wykształcenie maszynisty
Jeżeli marzysz o pracy maszynisty, ale nie masz wyższego wykształcenia, nie martw się. Do pracy na kolei nie musisz kończyć technikum czy studiów, choć czasem osoby, które ukończyły kierunki techniczne, mają nieco większe szanse. Musisz jednak być gotowy na długą drogę, aby stać się maszynistą.
Testy zdrowotne
Aby zostać maszynistą, kandydat musi przejść badania i kurs oraz zdać egzamin na maszynistę. Aby pracować jako maszynista pociągu, musisz mieć doskonałe zdrowie. Lekarz zbada twój słuch, wzrok, podzielność uwagi, refleks, a także zdolność koncentracji. Kandydaci muszą być także gotowi na badania diagnostyczne krwi oraz testy psychologiczne.
Prowadzenie pociągu to ogromnie odpowiedzialny zawód, a więc kandydaci muszą być gotowi na wszelkiego rodzaju testy, które zapewnią bezpieczeństwo pasażerom.
Teoretyczny kurs na maszynistę
Jeżeli przeszedłeś badania pomyślnie, zostaniesz skierowany na pierwszy kurs, który trwa 2 miesiące. Po nim, jeżeli zdasz egzamin, otrzymasz licencję maszynisty.
Podczas kursu przyszli maszyniści uczą się:
- Zasad i przepisów ruchu kolejowego
- Zasad BHP,
- Budowy pojazdów trakcyjnych,
- Sygnalizacji.
Szkolenie praktyczne na pojazdach trakcyjnych
To ostatnie, ale też najdłuższe szkolenie. Trwa ona ponad rok, dokładnie 16 miesięcy. Podczas kursu kandydaci uczą się:
- Budowy maszyn,
- Jazdy na symulatorze
- Budowy pociągu w warsztacie (7 tygodni)
W ciągu kursu spędzisz też czas na obserwacjach elektrowozów (300 godzin) i spalinowozów (200 godzin).
Po tym szkoleniu czeka cię jeszcze jeden egzamin. Jeżeli go zdasz, będziesz mógł rozpocząć pracę na kolei.
Przysposobienie do zawodu maszynisty jest płatne.
Wykształcenie w CV
Widzisz już, że aby zostać maszynistą nie musisz mieć wcześniejszego specjalistycznego wykształcenia. Każdy wzór curriculum zawiera jednak tę część, a pracodawca na pewno do niej zajrzy. Podaj w niej podstawowe informacje o ukończonej szkole, niezależnie od stopnia.
Oto przykład:
Liceum Ogólnokształcące im. Asnyka
Poznań
2018-2021
Jeżeli ukończyłeś studia i chcesz napisać doskonałe CV, zajrzyj na naszą stronę, gdzie znajdziesz wzór CV absolwenta, który pomoże ci w zdobyciu wymarzonej pracy.
Szablon CV – jak przedstawić swoje umiejętności?
Umiejętności, to sekcja, którą zawiera każdy wzór CV. Nic zresztą dziwnego: pełni ona kluczową funkcję podczas wczesnych etapów rekrutacji. Wiele dużych firm korzysta bowiem z systemów śledzenia kandydatów, czyli specjalnych programów, które skanują CV i odrzucają te, bez słów kluczowych.
Pisząc swoje CV, maszynista powinien dokładnie przejrzeć ofertę pracę. To tam znajduje się lista umiejętności twardych i miękkich, które są wymagane od kandydatów. To właśnie one będą słowami kluczowymi, które sprawią, że twoje CV trafi na biurko rekrutera.
Twoje CV powinno zawierać umiejętności w dokładnie takim samym brzmieniu jak te w ofercie. W ten sposób masz pewność, że zostaną prawidłowo odczytane przez systemy śledzenia kandydatów. Nasz kreator CV pozwala na szybkie i łatwe edytowanie treści podania, a więc możesz spersonalizować swoje dokument przed ich wysłaniem.
List motywacyjny także powinien zawierać słowa kluczowe.
Wzór CV – maszynista i jego umiejętności
Wymieniając swoje umiejętności, pamiętaj, że powinny być one adekwatne do pracy, o którą się ubiegasz.
Umiejętności twarde
Twarde umiejętności to te, których można się nauczyć lub zdobyć w praktyce. Bez nich, wykonywanie niektórych zawodów nie byłoby możliwe. Przykładowe umiejętności twarde to:
- Umiejętność udzielania pierwszej pomocy
- Obsługa pociągu
- Naprawa usterek
- Znajomość języka angielskiego
Umiejętności miękkie
Kompetencje miękkie bardzo często wynikają z charakteru danej osoby. Niektóre z nich mogą być wyuczone (np. punktualność). Choć w pracy maszynisty liczą się umiejętności techniczne, pracodawca musi wiedzieć, czy jesteś uważną i godną zaufania osobą. Nie zapomnij więc wymienić umiejętności miękkich w swoim CV.
Przykładowe umiejętności miękkie to:
- Szybkie reagowanie, nawet w sytuacjach stresowych,
- Łatwość w nawiązywaniu kontaktu,
- Przykładanie uwagi do szczegółów,
- Pozytywne nastawienie do pracy,
- Entuzjazm,
- Umiejętność wykonywania nużących czynności przez dłuższy czas.
Nie masz pewności, jak użyć sekcję umiejętności na swoją korzyść? Zajrzyj do tego artykułu, zawierającego praktyczne porady na temat tworzenia tej sekcji CV.
Doświadczenie zawodowe
Doświadczenie zawodowe wpływa nie tylko na szanse na zatrudnienie, ale także na to, jaką stawkę zaproponuje ci pracodawca.
Przedstawiając swoją historię zatrudnienia, powinieneś wspomnieć o:
- Nazwie pracodawcy
- Nazwie stanowiska,
- Okresie zatrudnienia.
Takie informacje pojawią się w niemal każdym podaniu. Stwórz CV, które cię wyróżni, dodając informacje o swoich najważniejszych obowiązkach i szczególnych osiągnięciach.
Oto przykłady:
Wzór CV – maszynista z doświadczeniem
PKP Cargo
2018-2020
- Zrealizowałem 98% przewozów na czas.
- Prowadziłem przeglądy prewencyjne, dzięki czemu zapobiegłem ponad 15 usterkom, oszczędzając pracodawcy ponad 20 000 złotych w stratach.
Wzór CV – maszynista bez doświadczenia
Choć kandydaci bez doświadczenia często martwią się, że nie mają żadnych szans na pracę, nie jest to prawdą. Pracodawcy coraz częściej doceniają młodych i ambitnych kandydatów, którzy są entuzjastycznie nastawieni do pracy.
Być może nie masz doświadczenia w pracy na kolejach, ale może pracowałeś dorywczo w sklepie, albo ukończyłeś praktyki, a nawet zrealizowałeś wolontariat. Te doświadczenia zawodowe powinny pojawić się w twoim CV. Maszynista bez doświadczenia w branży powinien pochwalić się, jakie umiejętności zdobył w poprzedniej pracy.
Spójrz na przykład
Serwis ABC
Lipiec 2019 – Grudzień 2019
- Pod nadzorem starszego mechanika serwisowałem pojazdy.
- Dostrzegłem 10 usterek w samochodach, dzięki czemu zapobiegłem wcześniejszemu zużyciu pojazdu.
Choć pierwsza praca zazwyczaj nie oferuje dużych zarobków, to jest to doskonała okazja na zdobycie ważnych umiejętności, a także poszerzenie siatki cennych kontaktów, która może ci się przydać na kolejnych szczeblach kariery.
Wyróżnij swoje CV
Tworząc swoje CV, maszynista powinien postarać się wyróżnić na tle konkurencji. Zwykłe CV nie wyst arczy. Poniżej zawarliśmy kilka porad na temat tego, jak sprawić, by twoje CV było naprawdę wyjątkowe.
Podsumowanie zawodowe
Napisanie podsumowania zawodowego może naprawdę zmienić oblicze CV. Nawet jeżeli nie możesz pochwalić się wieloletnim doświadczeniem, podsumowanie może znacząco zwiększyć twoje szanse na zdobycie pracy.
To w tej części życiorysu przedstawiasz w skrócie swoje największe osiągnięcia, doświadczenie oraz cele zawodowe.
Początkujący kandydaci powinni skupić się przede wszystkim na swoich umiejętnościach i celach zawodowych. Aby sprawić, że twoje podsumowanie zawodowe będzie jeszcze atrakcyjniejsze, użyj danych liczbowych.
Nadal nie wiesz, jak napisać dobre podsumowanie? Zajrzyj na naszą stronę, gdzie znajdziesz artykuł na temat profilu zawodowego.
Dodatkowe sekcje
Przykładowe CV nie zawsze zawiera dodatkowe sekcje, to jednak błąd. Każdy kandydat wymieni swoje umiejętności, wykształcenie czy edukację. Jeżeli chcesz, by twoje CV się wyróżniło, dodaj specjalne sekcje przedstawiające na przykład:
- Znajomość języków obcych
- Zainteresowania
- Kursy i szkolenia.
Zajrzyj do tego artykułu, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo przedstawić języki obce w CV. Nie popełniaj też błędu wymieniania wszystkich swoich zainteresowań w podaniu o pracę – przeczytaj ten tekst, aby odkryć, w jaki sposób przedstawić swoje hobby.
Ciekawa szata graficzna
Zwykłe CV napisane w wordzie może nie wystarczyć. Zamiast pisać CV od zera, sięgnij po ciekawy wzór, który zawiera wszystkie kluczowe sekcje, wygląda profesjonalnie i estetycznie. W ten sposób zainteresuje pracodawcę swoim podaniem.
Wzory CV pomogą ci stworzyć podanie z ciekawą szatą graficzną i kolorystyczną. Co więcej, przykładowy wzór listu motywacyjnego będzie współgrał z CV, tworząc spójną całość wyjątkowego podania.
Brak błędów
Stwórz CV, które będzie nieskazitelne i zapewni ci zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Zwróć szczególną uwagę na błędy. Uważaj na literówki, błędy ortograficzne, nieczytelne zdania etc. Będą one wyglądać nieestetycznie i nieprofesjonalnie, a w niektórych przypadków nawet kosztować cię twoją szansę na zatrudnienie.
Wzór CV – maszynista: podsumowanie artykułu
Zastosuj porady ekspertów, aby napisać doskonałe podanie. Przypominamy najważniejsze punkty tego artykułu:
- Podsumowanie zawodowe pomoże ci pokonać innych kandydatów.
- CV powinno zawierać tylko informacje związane z posadą, o którą się ubiegasz.
- Postaraj się spersonalizować CV, zanim wyślesz je do kolejnego pracodawcy.
- Skorzystaj z szablonów CV, aby twoje podanie było estetyczne i wyglądało profesjonalnie.
- Zweryfikuj, czy wszystkie dane są aktualne i poprawnie zapisane.
- Sprawdź, czy list motywacyjny i CV nie mają żadnych błędów.
- Dołącz do podania klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych, aby pracodawca mógł użyć twoich danych podczas rekrutacji.
Wiesz już, jak napisać CV. Naucz się innych ciekawych rzeczy na temat tworzenia podań, zaglądając na naszego bloga. Znajdziesz tam też inne wzory CV oraz szablony, które pomogą ci w tworzeniu dokumentów aplikacyjnych. Nie zwlekaj. Zdobądź pracę marzeń już dziś!
Najczęściej zadawane pytania
Czy list motywacyjny jest konieczny?
W momencie, gdy pracodawca prosi o niego w ogłoszeniu o pracę, nie ma wątpliwości, że należy napisać list motywacyjny, aby przejść przez rekrutację. Jeżeli jednak nie ma takiej informacji, kandydat powinien poświęcić nieco więcej czasu na przygotowanie dokumentów aplikacyjnych i i tak go napisać.
Dzięki temu stwarzasz sobie dodatkową przestrzeń na informacje, na które zabrakło miejsca w CV. Tworząc dodatkowy dokument, pokazujesz też, że jesteś osobą gotową do działania i ambitną.
Jeżeli nie wiesz, jak napisać tę część podania, koniecznie sięgnij po przykładowy wzór listu motywacyjnego.
Dlaczego warto sięgnąć po wzór curriculum?
Korzystając z gotowego CV, nie musisz spędzać godzin na żmudnym projektowaniu strony. Pamiętaj, że darmowe szablony CV, które możesz znaleźć w internecie, bardzo często tworzone są przez amatorów. Wszystkie nasze wzory CV zostały stworzone przez ekspertów, dzięki czemu masz pewność, że spełnią oczekiwania pracodawców.
Co więcej, korzystając z szablonu, nie musisz się martwić, że jakakolwiek ważna informacja umknie twojej uwadze. Możesz też szybko edytować swoje CV, dzięki czemu spersonalizujesz je za każdym razem, zwiększając swoje szanse na zdobycie zaproszenia na rozmowę o pracę.
Sięgnij po nasz kreator CV! Stwórz podanie o pracę dla maszynisty, które zachwyci pracodawców!
Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.
Stwórz swoje CV w 15 minut
Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.