CV mieszane/łączone – czym jest, kiedy go używać, a kiedy lepiej sięgnąć po CV chronologiczne lub funkcjonalne?

To, co znajduje się w twoim CV jest bardzo ważne. Musisz jednak pamiętać, że także to, gdzie umieszczasz poszczególne informacje, ma ogromne znaczenie. O tym, gdzie znajdą się sekcje w życiorysie, decyduje jego układ, czy też format.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Pisząc profesjonalne CV, musisz najpierw zastanowić się, jak chcesz uporządkować dane. Ten artykuł poświęcamy wyjaśnieniu czym jest układ łączony/mieszany. W tekście znajdziesz informacje na temat tego, kiedy go użyć oraz jakie są jego zalety i wady.

Pamiętaj, że nasze wzory CV mają różne formaty, dlatego też bez problemu znajdziesz taki, który będzie odpowiadał twoim kwalifikacjom i preferencjom.

Wybór rodzaju CV

💡Na każdy otrzymany życiorys zawodowy pracodawcy poświęcają około sześciu sekund. Z pewnością chcesz, by wzrok rekrutera zatrzymał się na twoim podaniu na nieco dłużej.

To właśnie z tego powodu to, jak wygląda twoje CV, jest niezwykle ważne. Niezależnie od tego, czy możesz pochwalić się bogatym doświadczeniem zawodowym, czy też dopiero zaczynasz w branży, twoim celem jest sprawienie dobrego pierwszego wrażenia. Nawet jeżeli jesteś ekspertem w branży, a twoje CV będzie nijakie lub słabo czytelne, pracodawca nie zwróci na nie uwagi.

CV mieszane, nazywane też łączonym, jest formatem, który, jak wskazuje nazwa, zawiera w sobie cechy dwóch innych układów.

Aby zrozumieć, czym jest CV mieszane, musisz wiedzieć, co to format chronologiczny i funkcjonalny.

CV chronologiczne

To jeden z rodzajów CV. Jest on najbardziej znanym i rozpoznawalnym formatem. W CV chronologicznym najważniejszym elementem jest doświadczenie zawodowe. Właśnie dlatego taki format jest idealny dla osób:

 • Które mogą pochwalić się ciągłą historią zatrudnienia,
 • Chcą postawić na klasyczny układ, rozpoznawany przez niemal wszystkich pracodawców;
 • Nie mają luk w życiorysie;
 • Są początkującymi kandydatami, którzy zdobyli swoje pierwsze doświadczenie zawodowe np. w formie stażu, praktyk, czy też wolontariatu.

CV funkcjonalne

CV funkcjonalne na pierwszy plan wysuwa umiejętności kandydatów. Sprawdzi się w przypadku osób, które:

 • Miały przerwy w zatrudnieniu;
 • Nie mają żadnego doświadczenia;
 • Zmieniają branżę.

Niektórzy pracodawcy zaczynają być podejrzliwi, kiedy widzą CV funkcjonalne. Może one bowiem sprawiać wrażenie, że chcesz coś ukryć przed pracodawcą. Jeżeli zdecydujesz się na ten układ, koniecznie skorzystaj z porad ekspertów, na temat tego, jak wykorzystać CV funkcjonalne, aby zachwycić rekrutera.

Format a formatowanie CV

Choć te dwa słowa są bardzo podobne i dotyczą tego, jak wygląda twoje CV, nie są one tym samym. Rodzaje CV, zwane formatami, decydują o kolejności pojawiania się sekcji w życiorysie zawodowym. Formatowanie z kolei pozwala na przedstawienie wszystkich danych w estetyczny i przejrzysty sposób.

Formatując swoje CV, postaraj się:

 • Wyrównać marginesy ze wszystkich stron.
 • Zachować odstępy między wierszami, tak aby życiorys był czytelny (nie powinny być mniejsze niż 1.0).
 • Skorzystaj z klasycznego, czytelnego fontu, na przykład Times New Roman, Calibri, czy Arial.
 • Twoje CV powinno mieścić się na jednej, maksymalnie dwóch stronach maszynopisu A4.
 • Nawet jeżeli chcesz “ścisnąć” wszystkie informacje na jednej stronie, twój font nie powinien być mniejszy niż 10 pkt.
 • Przed i po nazwach sekcji, dodaj niewielki odstęp.
 • Użyj pogrubienia, aby wyróżnić niektóre informacje.

Wybierając nasze szablony, masz pewność, że twoje CV będzie wyglądało profesjonalnie, a także, że jest odpowiednio sformatowane!

📌Jeżeli chcesz mieć pewność, że CV trafi do rekruterów w takiej samej formie, jak je stworzyłeś, zapisz je w formacie PDF.

Czym jest CV mieszane?

Mówiąc w skrócie, jest to format, który łączy w sobie CV funkcjonalne i CV chronologiczne. Choć skupiasz się na doświadczeniu zawodowym, podkreślasz także swoje umiejętności. Nie musisz tu jednak stosować porządku chronologicznego.

Oznacza to, że jako pierwsze możesz wymienić te swoje stanowisko, które najbardziej pasuje do wymagań oferty pracy. Przykładowo, jeżeli ubiegasz się o pracę w sklepie z odzieżą i masz doświadczenie na tym stanowisku sprzed pięciu lat, a w międzyczasie pracowałeś w restauracji, w CV mieszanym jako pierwsze wymienisz doświadczenie ze sklepu.


cv laczone

Następnie w twoim CV może pojawić się informacja o wykształceniu kierunkowym, a dopiero potem inne pełnione funkcje, mniej związane z posadą, o którą się ubiegasz.

📌Dzięki temu formatowi CV możesz dopasować swój życiorys zawodowy do stanowiska, o które się ubiegasz. Właśnie dlatego tak ważne jest, abyś dokładnie przyjrzał się ofercie pracy i dostosował swoje podanie do wymagań pracodawcy.

Ten rodzaj CV pozwoli ci przedstawić się w jak najlepszy sposób. Jako pierwszą sekcję potraktuj część, w której umieścisz informacje o doświadczeniu, umiejętnościach i wykształceniu najbardziej związanych z posadą, o którą się starasz. Następnie wymień pozostałe informacje w kolejnych sekcjach, w odwróconym porządku chronologicznym (czyli tak, jak w klasycznym CV chronologicznym).

📌Odwrócony porządek chronologiczny jest polecany niemal przez wszystkich ekspertów. Stosując go, jako pierwsze podajesz informacje o swoich najnowszych doświadczeniach i osiągnięciach, a dopiero potem wymieniasz informacje o poprzednich stanowiskach. Taki zabieg pomaga pracodawcy dostrzec najnowsze informacje jako pierwsze.

Kolejność sekcji w CV mieszanym

Typowa kolejność sekcji w tym rodzaju CV wygląda następująco:

 • Nagłówek.
 • Podsumowanie zawodowe.
 • Doświadczenie zawodowe, umiejętności i wykształcenie najbardziej związane z posadą, o którą się starasz.
 • Pozostałe umiejętności miękkie i twarde.
 • Dodatkowe sekcje (wyróżnienia, nagrody, referencje, certyfikaty).
 • Doświadczenie zawodowe opisane w odwróconej kolejności chronologicznej.
 • Wykształcenie.
 • Zainteresowania (opcjonalnie).
 • Klauzula o przetwarzaniu danych osobowych.

Nie jesteś pewien, jak napisać sekcję z zainteresowaniami lub chcesz, aby podsumowanie zawodowe zachwyciło rekruterów? Zajrzyj na naszego bloga na temat pisania podań o pracę, na którym znajdziesz praktyczne porady.


szablon cv Zmieszany

CV mieszane – kiedy wybrać taki format zamiast CV chronologicznego?

CV mieszane sprawdzi się, jeżeli jesteś osobą podchodzącą do życia nieszablonowo. To dość “awangardowy” układ życiorysu. Podkreśla on umiejętności, ale także doświadczenie kandydata i obowiązki, jakie miał w pracy.

Taki układ sprawdzi się przede wszystkim w przypadku kandydatów z bardzo dużym doświadczeniem. Będzie idealny, jeżeli masz wiele umiejętności i/lub doświadczenia, które pokrywają się z wymaganiami, jakie ma od kandydata pracodawca.

Wybierając CV mieszane, będziesz o krok dalej od konkurencji. Dlaczego? Rekruter momentalnie zwróci uwagę na twoje CV. Przedstawienie kwalifikacji, które są idealne dla pracy na danym stanowisku, sprawi, że zostaniesz uznany za kandydata godnego uwagi.

Taki układ sprawdzi się także, jeżeli:

 • Chcesz podkreślić umiejętności, które zdobyłeś na różnych stanowiskach.
 • Aplikujesz na stanowisko, które nieco różni się od twojego poprzedniego doświadczenia, ale ty masz wszystkie niezbędne umiejętności, potrzebne w danej pracy.

Przykłady mieszanych CV

Zalety CV łączonego

Takie CV jest bardzo nowoczesne, a więc może pokazać pracodawcy, że potrafisz myśleć nieszablonowo i wykazać się kreatywnymi pomysłami. Dodatkowo możesz dostosować je do oferty pracy, uwypuklając swoje najlepsze strony.

Podczas prezentowania doświadczenia zawodowego w klasyczny sposób, rekruterzy mogą przeoczyć niektóre informacje. W tym układzie masz pewność, że twoje najważniejsze umiejętności i osiągnięcia na pewno zostaną zauważone.

Wady tego formatu

Podobnie, jak w przypadku CV funkcjonalnego, rekruter może pomyśleć, że chcesz coś ukryć. Jeżeli masz dziury w życiorysie zawodowym albo często zmieniałeś pracę, takie informacje będą uwypuklone w CV mieszanym.

Choć dla wielu pracodawców kreatywne myślenie to zaleta, dla niektórych tak nowoczesne CV może być wadą. Jeżeli aplikujesz o pracę w “konserwatywnej” firmie, lepiej postaw na klasyczne CV chronologiczne.

Życiorys mieszany – podsumowanie artykułu

Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś wiedzieć, kiedy sięgnąć po CV mieszane i jak je napisać. Oto kilka słów na podsumowanie:

 • Aby stworzyć jak najlepsze CV mieszane, dostosuj je do konkretnej oferty pracy.
 • Takie CV pozwoli podkreślić ci najważniejsze doświadczenie zawodowe i umiejętności.
 • Unikaj tego układu, jeżeli aplikujesz o pracę u konserwatywnego pracodawcy.

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj CV się zdecydujesz, koniecznie sięgnij po nasze wzory CV. Nasz kreator CV sprawi, że twój list motywacyjny i życiorys zawodowy zachwycą każdego pracodawcę. Wybierz taki szablon, który będzie odpowiadał twoim potrzebom i stwórz idealne dokumenty aplikacyjne już dziś!


pobierz cv Mixed

Najczęściej zadawane pytania

Czy wybrany przeze mnie rodzaj życiorysu zawodowego może wpłynąć na moje szanse na zatrudnienie?

Tak. Pamiętaj, że celem życiorysu jest podkreślenie twoich zalet, a nie uwypuklenie wad. Zastanów się więc, jaki format życiorysu zawodowego pomoże ci w zaprezentowaniu się w jak najlepszy sposób, a jaki może obniżyć twoje szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Czy w CV mieszanym muszę zawrzeć klauzulę na temat przetwarzania danych osobowych?

Tak, niezależnie od rodzaju CV, ten dokument musi zawierać klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych. Bez takiej informacji twój potencjalny szef nie będzie mógł skorzystać z twoich danych w celu prowadzenia rekrutacji.

Jeżeli nie umieścisz klauzuli w CV, zostaniesz od razu zdyskwalifikowany, ponieważ jest to wymóg prawny wynikający z RODO.

Napisz idealne CV już dzisiaj! Skorzystaj z naszych profesjonalnych szablonów życiorysów i listów motywacyjnych.

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV