CV księgowego – poradnik na temat tworzenia idealnego podania o pracę
Jako księgowy jesteś odpowiedzialny za organizowanie i zarządzanie informacjami finansowymi firmy. Wszystko, od budżetu i podatku, po należności oraz bilanse finansowe, musi być odpowiednio zaksięgowane, a następnie wysłane do właścicieli i kierowników firm, aby pomóc im podjąć odpowiednie decyzje. Z pewnością więc wiesz, jak ważny jest każdy element twojej pracy do poprawnego działania całej firmy.
Wzór CV – księgowa
Ludmiła Konieczna
ludmiła.konieczna@gmail.com
676 656 211
Sopot
Podsumowanie zawodowe
Pracuję na stanowisku księgowej od 5 lat. Zajmuje się prowadzeniem podatków w międzynarodowej korporacji. Dzięki mojej kompleksowej obsłudze wszystkie podatki zostały zapłacone na czas. W Państwa firmie chcę rozwijać swoje umiejętności na stanowisko głównej księgowej.
Doświadczenie zawodowe
Twoje Finanse
2015 - 2018
Warszawa
- Wykonywałam wszystkie zadania księgowe dla startupu zajmującego się doradztwem finansowym.
- Obsługiwałam listy płac pracowników, tworzyłam miesięczne sprawozdania finansowe, zarządzałam podatkami.
- Zmniejszyłam rachunki firmy za dostawę o 10% poprzez usprawnienie procesu i wyszukiwanie konkurencyjnych cen.
Wykształcenie
Matematyka, specjalizacja finanse
Studia Licencjackie
Uniwersytet Wrocławski
2012-2015
- Ukończyłam studia z najwyższą średnią na roku.
- Moja wyjątkowa znajomość pojęć matematycznych oraz tematów rachunkowości została wyróżniona w konkursie XYZ.
Umiejętności:
- Finanse i rachunkowość
- Płace i kadry
- Obsługa księgowa
- Raporty i sprawozdania
- Punktualność
- Precyzja
- Umiejętności pracy w stresogennym stanowisku
- Umiejętność pracy pod presją czasu
Podobnie jest z CV księgowego. Każda jego część, a nawet najmniejszy element w części, może odegrać kluczową rolę w procesie zatrudniania. Do tego, tak jak w księgach finansowych, wszystkie dane muszą się zgadzać i tworzyć spójną całość.
Jeżeli twoje profesjonalne CV będzie w atrakcyjny sposób przedstawiało, twoje umiejętności i doświadczenie, masz szansę na wyróżnienie się na tle kandydatów – nawet tych, którzy mają większe osiągnięcia w branży.
Ty wiesz jak sprawić, by wszystkie dane w księgach firmy się zgadzały. My z kolei jesteśmy ekspertami od tworzenia życiorysów.
W tym artykule pokażemy ci, jak krok po kroku stworzyć idealne CV księgowej, dzięki któremu bez trudu znajdziesz pracę w biurze rachunkowym czy korporacji. Skorzystaj także z naszych wzorów i szablonów, a także kreatora życiorysów zawodowych, aby stworzyć idealne podanie o pracę.
DOŚWIADCZENIEFakty
Spójrz na kilka faktów na temat pracy księgowych:
- Osoba piastująca stanowisko księgowego może spodziewać się średniej miesięcznej pensji brutto w wysokości 5 200 złotych (za Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń).
- Około 86% osób pracujących w branży to kobiety.
- Zarobki mogą zależeć od stażu pracy, miejsca zamieszkania, a także wykształcenia. Osoby na stanowisku głównej księgowej zarabiają najlepiej.
- Osoby zatrudnione jako księgowe mogą liczyć na dodatkowe benefity na przykład prywatną opiekę zdrowotną, karnety na siłownię, a także możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej.
Jak stworzyć CV księgowego?
Wiele osób ma wykształcenie i doświadczenie, dzięki któremu bez problemu można znaleźć pracę. Problem pojawia się wówczas, kiedy osoby nie wiedzą, jak je poprawnie przedstawić w życiorysie zawodowym.
Praca w księgowości oferuje stosunkowo dobre zarobki. Właśnie dlatego istnieje tak duża konkurencja. Wybierz więc taki szablon CV księgowej, który przyciągnie uwagę rekruterów.
👇Spójrzmy na to, jakie części życiorysu powinny się obowiązkowo pojawić w każdym CV księgowego.
CV księgowej z idealną konstrukcją
Proces rekrutacji jest czasochłonny, zarówno dla kandydatów, jak i rekruterów. Musisz więc od razu przekonać ich, że jesteś osobą, której warto poświęcić więcej uwagi.
Jeżeli na pierwszy rzut oka rekruter zauważy, że twoje podanie nie zawiera najważniejszych części, z pewnością od razu je odrzuci. Pamiętaj więc o najistotniejszych sekcjach w CV księgowej.
Są to: nagłówek, w którym musisz przedstawić swoje dane kontaktowe oraz podać imię i nazwisko. Tuż pod nim powinno znaleźć się podsumowanie zawodowe, w którym przedstawisz swoje największe osiągnięcia i najważniejsze doświadczenia. Następnie, w zależności od formatu życiorysu pojawią się sekcję z doświadczeniem, edukacją i wykształceniem. CV księgowego przyciągnie uwagę rekrutera, jeśli dodasz w nim specjalne sekcje np. kursy i szkolenia, znajomość języków obcych i hobby.
W tym artykule omówiliśmy szczegółowo, jak stworzyć każdą sekcji, nawet jeżeli jesteś osobą, która dopiero rozpoczyna pracę w branży. Zanim jednak przejdziemy do nich, spójrzmy na możliwe formaty życiorysu zawodowego.
Jaki format powinno mieć profesjonalne CV księgowej?
Istnieją trzy ogólnie przyjęte formaty CV. Oto one:
Format funkcjonalny
W takim układzie najważniejsze są umiejętności kandydatów. Ze względu na to, że historia pracy odgrywa drugorzędną rolę, eksperci ds. zatrudnienia polecają go początkującym kandydatom, lub osobom zmieniającym branże.
Format chronologiczny
W tym formacie najważniejsze jest wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Sprawdzi się więc idealnie w przypadku kandydatów ze średnim i dużym doświadczeniem. To najpopularniejszy format życiorysu. Właśnie dlatego polecany jest także osobą z niewielkim doświadczeniem, które ukończyły już praktyki lub staż zawodowy.
Układ mieszany
Format ten łączy w sobie cechy dwóch poprzednich. Jest on jednak używany bardzo rzadki. Sprawdzi się wyłącznie w przypadku kandydatów z naprawdę pokaźną historią zatrudnienia. Polecany jest osobom ubiegającym się o wysokie stanowiska np. jako dyrektorzy finansowi.
Nagłówek w CV księgowej
Napisanie nagłówka będzie najłatwiejszym i najszybszym do zrealizowania zadaniem. Nie ignoruj jednak jego wagi. To kluczowa część życiorysu. Umieść w niej aktualne dane kontaktowe.
Na samej górze powinno znaleźć się twoje imię i nazwisko. To w pewnym sensie tytuł twojego życiorysu, warto więc go wyróżnić pogrubieniem lub używając nieco większej czcionki. Kolejność pozostałych informacji nie ma większego znaczenia.
Poniżej znajdziesz przykład nagłówka w CV księgowej.
Dobry i zły przykład nagłówka
878 767 543
janusz.kowal@gmail.comKraków
Janusz Kowal
87januszek1212puszek78ka@buziaczki.pl767543123 domowy: 12363737, nr 2 21216721
Adres: Ul. Solidarności 1215
87-090 Kraków
POLSKA
Pierwszy przykład jest łatwy do odczytania. Od razu można dostrzec wszystkie ważne informacje. Wyróżnione imię i nazwisko sprawią, że rekruter być może bardziej zapamięta twoje CV. Umieszczenie danych w osobnych liniach sprawia, że ta część życiorysu wygląda bardzo schludnie.
Drugi przykład zawiera za dużo informacji. Nie musisz podawać kilku numerów kontaktowych: wystarczy jeden, pod którym będziesz dostępny. Ze względu na nagromadzenie danych, ten przykład jest nieczytelny. Nie musisz podawać dokładnego adresu – wystarczy miejscowość. Podawanie kraju zamieszkania ma sens tylko wtedy, gdy aplikujesz o pracę za granicą.
Zwróć uwagę na adres e-mail. Przez nagromadzone liczby jest on chaotyczny. Zawiera też nieprofesjonalne, osobiste zwroty, które odstraszą pracodawcę.
Zdjęcie w CV księgowej – tak czy nie?
Zdjęcie w CV to bardzo kontrowersyjny temat. Niektórzy rezygnują z tej praktyki, aby nie być posądzonym o dyskryminacją kandydatów. W Polsce wysłanie podania o pracę ze zdjęciem nadal cieszy się sporą popularnością.
Kandydaci mają więc wątpliwości, czy powinni umieszczać zdjęcie w CV. Eksperci radzą, by robić to tylko wtedy, gdy pracodawca wprost poprosił o to w ogłoszeniu o pracę. W innym przypadku lepiej jest pominąć fotografię w CV.
Doświadczenie zawodowe w CV księgowej
Przygotowując swoje CV, księgowa musi pamiętać o dużej konkurencji, która jest na rynku. Aby zdobyć wymarzone stanowisko księgowego, należy więc dokładnie przedstawić swoje doświadczenie zawodowe. Zrób to w sposób, który zaimponuje pracodawcy.
Opis doświadczenia musi zawierać następujące informacje:
- Nazwa pełnionej funkcji lub stanowisko księgowej
- Nazwa firmy, lub korporacji
- Okres zatrudnienia
Pamiętaj, że masz ograniczone miejsce do napisania życiorysu zawodowego. Ponadto rekruter nie ma czasu na czytanie kilkustronicowych podań. Podczas tworzenia CV, podawaj więc tylko te doświadczenia zawodowe, które są istotne dla funkcji, o którą się ubiegasz.
Samodzielny księgowy
Firma ABC
Warszawa
2018-2020
- Zajmowałem się księgowaniem wyciągów bankowych.
- Tworzyłem i monitorowałem wydajność, aby zwiększyć produktywność i zmniejszyć rotację o 50%.
- Wprowadzałem informacje do programu ABC, wykonywałem rozliczenia bankowe i miesięczne zestawienia dochodów.
- Współpracowałem z 4 młodszymi księgowymi.
A jeżeli nie masz doświadczenia zawodowego…
W przypadku osób, które dopiero zaczynają przygodę na rynku pracy, ta część życiorysu może być wielkim wyzwaniem. Co bowiem można zapisać w sekcji z historią zawodową, jeżeli nie było się jeszcze zatrudnionym na pełnym etacie? Pomyśl o stażach i praktykach zawodowych, które pełniłeś.
Pamiętaj, że nawet główna księgowa kiedyś od czegoś zaczynała. Pomyśl też o pełnionych wolontariatach. Jeżeli ubiegasz się o stanowisko młodszego księgowego, potrzebujesz CV, w którym ważniejsze będą twoje umiejętności. W części z doświadczeniem możesz w ciekawy sposób uwypuklić praktyczne zajęcia, które miałeś na studiach.
Spójrz na to, jak może wyglądać skuteczne CV
Księgowa – stażystka
Firma rekrutacyjna XYZ
Piotrków Kujawski
2021-obecnie
- Współpracowałam z główną księgową, pomagając prowadzić dokumentację finansową firmy.
- Rozwijałam swoje umiejętności z zakresu obsługi programów księgowych takich jak QuickBooks i Xero.
Edukacja w CV księgowej/księgowego
Doświadczenie zawodowe to nie wszystko. W pracy księgowego bardzo ważne jest wykształcenie. Jeżeli szukasz pracy w tej branży, musisz liczyć się z tym, że będzie się od ciebie wymagać ukończenia odpowiedniej szkoły lub kursu.
Pamiętaj, aby napisać CV, które będzie w jasny sposób opisywało twoje wykształcenie.
Przykłady
Edukacja
Finanse i rachunkowość
Studia licencjackie
Uniwersytet Ekonomiczny w Gdańsku
2010-2015
- Otrzymywałam stypendium Marszałka Województwa dla najlepszych studentów.
- Ukończyłam studia ze średnią 4.8.
- Byłam przewodniczącą koła naukowego dla osób zainteresowanych księgowością.
Jakie umiejętności powinny znaleźć się w CV księgowej/księgowego?
Niemal każdy gotowy wzór CV zawiera sekcję z umiejętnościami. Nic zresztą dziwnego – jest ona kluczowa w procesie rekrutacji. Zabierając się do pisania CV, musisz pamiętać, że większość procesów odbywa się online.
W celu prowadzenia rekrutacji większe firmy, a także mniejsze placówki, do których aplikuje wielu kandydatów, korzystają z systemów śledzenia kandydatów. Te specjalistyczne programy skanują CV i list motywacyjny, sprawdzając, czy kandydat zawarł w nim słowa kluczowe.
Nie martw się jednak: te słowa to nie tajemnica. Czytając ofertę pracy, z pewnością znajdziesz zakres obowiązków księgowej, a także listę umiejętności, jakie są wymagane od kandydatów. Wpisz je w swój życiorys, aby przejść wstępną selekcję online.
Skuteczne CV to takie, które zawiera tylko te umiejętności, które posiadasz. Nigdy nie kłam na temat swoich kompetencji. Zawód księgowego to bardzo odpowiedzialna profesja. Błąd może prowadzić do tragicznych skutków finansowych dla firmy. Jeżeli dostaniesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, a pracodawca przyłapie cię na kłamstwie, możesz mieć problemy.
👇Spójrz poniżej, aby poznać niektóre z kompetencji wymaganych od księgowych.
Umiejętności twarde:
Umiejętności twarde są niezbędne do wykonywania konkretnego zawodu. Bez nich pracownik nie poradziłby sobie z codziennymi obowiązkami. Możesz się ich nauczyć w trakcie kursów lub studiów oraz praktycznej pracy.
Oto przykłady:
- Prowadzenie pełnej księgowości spółek,
- Zdolności analityczne,
- Prowadzenie ksiąg rachunkowych,
- Znajomość ustaw podatkowych i innych przepisów systemowych,
- Obliczanie ulg podatkowych,
- Znajomość prawa podatkowego,
- Obsługa programów komputerowych.
Umiejętności miękkie
Te umiejętności związane są przede wszystkim z cechami osobowości, choć niektóre z nich mogą być wyuczone, a także rozwinięte podczas pracy. Aby zainteresować pracodawcę, musisz pokazać, że posiadasz cechy, które sprawdzą się w pracy na proponowanym stanowisku. Młodszy księgowy raczej nie będzie musiał być dobrym przywódcą, ale od starszej księgowej, która musi nadzorować kadrę, z pewnością będą wymagane doskonałe umiejętności komunikacyjne. Praca księgowej być może nie wymaga kreatywności, ale precyzyjność to bardzo dobra cecha.
W pierwszej kolejności podkreśl umiejętności miękkie, które są związane ze stanowiskiem, o które się ubiegasz.
Spójrz na poniższe przykłady:
- Dobra komunikacja,
- Precyzja w wykonywaniu obliczeń,
- Poczucie odpowiedzialności,
- Przywództwo,
- Umiejętność pracy w grupie,
- Umiejętność pracy pod presją.
Podsumowanie zawodowe, czyli chwytliwy wstęp życiorysu zawodowego
Podsumowanie zawodowe można zaliczyć do najważniejszych sekcji, jakie powinien mieć życiorys zawodowy. To krótki opis twoich największych osiągnięć i najważniejszych obowiązków.
Krótkie podsumowanie kariery zwróci uwagę pracodawcy, w szczególności dlatego, że dodawanie profilu życiorysu nie jest w Polsce praktyką powszechną. Umieść go zaraz pod nagłówkiem, aby rekruter mógł go szybko zauważyć.
Spójrz na poniższe przykłady podsumowania życiorysu z omówieniem.
W 2010 roku zdobyłem certyfikat księgowego. Od ponad 10 lat zajmuję się prowadzeniem księgowości międzynarodowej firmy. Dzięki mojej dokładności udało się zapobiec stratom finansowym o wysokości 100 000 euro. W Państwa firmie chcę rozwijać moje zainteresowania dotyczące międzynarodowego prawa podatkowego.
Jestem samodzielną księgową. Księgowość to moja pasja. Jestem idealną kandydatką na proponowane stanowisko.
Pierwszy przykład jest krótki, ale też zawiera dużo ciekawych informacji. Pracodawca widzi największe osiągnięcia kandydata potwierdzone danymi liczbowymi. Dodatkowo kandydat podkreślił, w jaki sposób chce się rozwijać w firmie – a więc wyjaśnił, jaki jest jego cel zawodowy.
Drugi przykład jest zbyt krótki. Co więcej, nie ma w nich żadnych konkretnych danych. Mimo tego, że kandydat uważa, że jest idealny na proponowane stanowisko, nie podaje żadnych informacji, które by to potwierdzały.
Dodatkowe sekcje
W branżach takich jak księgowość, gdzie konkurencja jest bardzo duża, tylko najlepsi kandydaci zdobędą pracę. Zrób więc wszystko, aby pokazać się od jak najlepszej strony.
Doskonałym sposobem na przykucie uwagi zatrudniających, jest dodanie specjalnych sekcji do CV, w których przedstawisz swoje wyjątkowe umiejętności. Mogą to być na przykład sekcje prezentujące:
- Ukończone szkolenia,
- Obsługiwane programy informatyczne,
- Znajomość języków obcych,
- Zainteresowania.
Umiejętności informatyczne
Czasy liczenia wszystkiego odręcznie, czy na kalkulatorach już dawno minęły. Obecnie księgowe muszą znać specjalistyczne programy komputerowe, których używają w codziennej pracy. Pamiętaj, że powinnaś je wymienić w osobnej sekcji, szczególnie wtedy, kiedy są podane w ofercie pracy, jako wymagane przez pracodawcę.
Oto przykładowe programy, których umiejętnością obsługi powinna pochwalić się księgowa:
- Rachmistrz,
- Optima,
- Wapro erp,
- Mała księgowość,
- Symfonia.
Znajomość języków obcych
Znajomość języków obcych może mieć wpływ nie tylko na szanse na zatrudnienie, ale także stawkę, jaką zaproponuje ci pracodawca. Jeżeli język obcy jest wymagany do danej pracy lub jeżeli ubiegasz się o pracę w międzynarodowej firmie, warto stworzyć osobną sekcję, w której przedstawisz swoje umiejętności językowe. W ten sposób będziesz miał pewność, że pracodawca je zauważy.
Istnieje kilka sposobów na zapis swoich umiejętności językowych. Sprawdź nasz artykuł na temat języków w CV, aby wiedzieć, jak poprawnie je przedstawić w CV.
Kursy
W pracy księgowej rozwój jest bardzo ważny. Zaimponuj potencjalnemu szefowi, pokazując ukończone kursy i szkolenia. Dzięki temu rekruterzy będą wiedzieli, że mają do czynienia z ambitnym kandydatem.
Przykładowe kursy rozwijające dla księgowych to:
- Kurs pełnej księgowości,
- Kurs rachunkowości zaawansowanej,
- Podatek VAT w obrocie krajowym,
- Podatek VAT w obrocie zagranicznym.
Spraw doskonałe pierwsze wrażenie
Pamiętaj o następujących sprawach:
- Kreator CV i szablony życiorysów sprawią, że twoje podanie będzie miało profesjonalną szatę graficzną i będzie zawierało wszystkie istotne informacje.
- List motywacyjny to doskonały sposób na wyróżnienie się i sprawienie doskonałego wrażenia na potencjalnym szefie.
- Zweryfikuj, czy twój list motywacyjny, lub CV nie mają błędów lub literówek. Sprawdź też, czy twoje dane kontaktowe są nadal aktualne.
Podsumowanie artykułu:
Oto najważniejsze rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę, tworząc aplikację:
- Kreator CV oraz szablony listów motywacyjnych to wspaniały sposób na ułatwienie sobie zadania.
- Podsumowanie zawodowe sprawi, że rekruter poświęci nieco więcej uwagi na twoje CV.
- Dodatkowe sekcje w życiorysie pokazują, że jesteś ambitnym kandydatem, który nieustannie się rozwija.
- List motywacyjny to świetne miejsce na dokładniejsze opisanie swoich osiągnięć.
- Życiorys zawodowy powinien zawierać tylko te informacje, które mają znaczenie dla stanowiska, o które aplikujesz.
- Aby twoje podanie przeszło do dalszego procesu rekrutacyjnego, dodaj aktualną klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych. Powinien ją zawierać zarówno życiorys zawodowy, jak i list motywacyjny.
Skorzystaj z naszego kreatora CV i stwórz swoje podanie szybko i bez problemów.
Zajrzyj na naszą stronę, aby znaleźć więcej porad na temat tego, jak napisać skuteczne CV i list motywacyjny.
FAQ
Czy muszę ukończyć studia, aby zostać księgowym?
Mimo że niektóre firmy nie wymagają od księgowych dyplomów ukończenia studiów, większość pracodawców preferuje kandydatów, którzy posiadają wykształcenie wyższe lub przynajmniej ukończyli kurs z zakresu rachunkowości, lub z pokrewnej dziedziny.
Jednak istnieją także firmy, które zatrudniają księgowych po szkole średniej. Jeżeli jednak planujesz rozwijać karierę w tej branży, najlepiej jest zainwestować w studia lub specjalistyczne kursy, dzięki którym zdobędziesz większe kompetencje, które mogą przyczynić się np. do awansu lub podwyżki.
Czy tworzyć osobną sekcję na kursy na księgową?
Jeżeli ukończyłeś studia związane z księgowością, utwórz osobną sekcję na dodatkowe kursy. Jeżeli jednak twoje wykształcenie wyższe dotyczyło innej branży, warto dodać ukończony kurs na księgową w sekcji z edukacją. W ten sposób będziesz mieć pewność, że pracodawca nie odrzuci twojego życiorysu po spojrzeniu na sekcję z wykształceniem.
Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.
Stwórz swoje CV w 15 minut
Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.