Kompletny poradnik - jak napisać wspaniałe CV kierownika działu księgowości
Jeżeli pracujesz jako księgowa, być może nadszedł czas na awans zawodowy. Chcesz pracować jako szef czy szefowa działu księgowości? Musisz napisać idealne CV dla kierownika ds. księgowości.
Przykładowe CV - kierownik działu księgowości
Lucjan Rygiel
Główny księgowy
lucjan.rygiel@gmail.com
222 333 222
Podsumowanie zawodowe
Od ponad pięciu lat pracuję w księgowości, a od dwóch zajmuję się prowadzeniem pełnej księgowości międzynarodowej firmy XYZ. Dzięki moim umiejętnościom i wiedzy w dziedzinie rachunkowości udało mi się zapobiec 12% stratom. Obecnie poszukuję pracy w biurze rachunkowym na stanowisku kierowniczym.
Doświadczenie zawodowe
Główny księgowy
Firma XYZ
2021-obecnie
- Przydzielałem projekty i kierowałem pracownikami w celu zapewnienia zgodności
- Skutecznie realizowałem cele rachunkowości finansowej
- Zapobiegłem 12% stratom, wykorzystując moja wiedzę w zakresie rachunkowości
Wykształcenie
Finanse i rachunkowość - studia magisterskie
Uniwersytet Ekonomiczny
Poznań
2015-2018
Umiejętności
- biegłość w obsłudze operacji i procesów finansowych,
- prowadzenie ksiąg rachunkowych,
- monitorowanie i analizowanie danych księgowych,
- zarządzanie operacjami finansowymi,
- znajomość przepisów o rachunkowości,
- umiejętność pracy pod presją,
- doskonałe umiejętności komunikacyjne,
- wysoka kultura osobista,
- zarządzanie zespołem.
Koniecznie pochwal się w nim swoim bogatym doświadczeniem w tej dziedzinie, a także podkreśl wszystkie niezbędne umiejętności. Być może wiesz wszystko o podatkach i rozliczeniach, ale czy wiesz, jak zaimponować potencjalnym pracodawcom dobrym podaniem? Z tego artykułu dowiesz się, jak napisać idealne CV, dzięki któremu pokonasz konkurencję.
Ile zarabia kierownik działu księgowości?
Z danych podanych na portalu wynagrodzenia.pl wynika, że kierownicy ds. księgowości mogą liczyć na średnie wynagrodzenie w wysokości 8 400 złotych brutto miesięcznie. 25% najlepiej zarabiających otrzymuje ponad 12 720 złotych brutto. Aż 79% osób zatrudnionych na tym stanowisku to kobiety. Wynagrodzenie może zależeć od takich czynników jak staż pracy, wykształcenie czy umiejętności kandydata.
Kierownik działu księgowości - CV i jego części
Podczas procesu rekrutacyjnego ważne jest, aby pracodawca od razu zobaczył, co masz do zaoferowania. Dlatego tak ważne jest, aby wszystkie istotne informacje znalazły się w twoim CV. Zadbaj o to, by dokument zawierał wszystkie ważne sekcje, czyli:
- nagłówek z danymi osobowymi,
- doświadczenie,
- wykształcenie,
- umiejętności.
Oprócz tych podstawowych sekcji możesz też dodać podsumowanie zawodowe, które pozwoli ci wyróżnić się na tle większości kandydatów. Zadbaj też o to, by twoje CV odznaczało się dodatkowymi sekcjami, w których zaprezentujesz wyróżniające cię fakty, na przykład sekcję, w której zaprezentujesz swoją biegłość w językach obcych.
Nagłówek w CV
Nagłówek może ci się wydawać błahą sprawą, ale jest on bardzo ważny. W końcu to pierwsza rzecz, jaką zauważy w twoim CV rekruter. Zadbaj więc o to, by był on czytelny i wyglądał profesjonalnie. Pamiętaj też, że dane, które w nim umieścisz, posłużą pracodawcy do skontaktowania się z tobą.
Pamiętaj, że w tej sekcji należy ograniczyć się do podstawowych danych. Nie ma potrzeby, aby podawać szczegółowy adres ani też prywatne dane, takie jak stan cywilny. Wprost przeciwnie, mogą ci one wręcz zaszkodzić. Zweryfikuj w ofercie pracy, czy pracodawca wymaga jakichś dodatkowych informacji. Jeżeli nie, ogranicz się do podstaw, czyli:
- imienia i nazwiska,
- tytułu zawodowego (opcjonalnie),
- numeru telefonu,
- adresu e-mail,
- miejscowości.
Doświadczenie zawodowe - jak je opisać?
Jeżeli aplikujesz na stanowisko kierownika ds. księgowych, na pewno masz już spore doświadczenie. Zadbaj o to, by zaprezentować je w jak najlepszy sposób w swoim CV. W sekcji z historią zatrudnienia koniecznie musi się znaleźć:
- nazwa pełnionego stanowiska,
- nazwa firmy, która cię zatrudniała,
- czas trwania zatrudnienia.
Jeśli chcesz wyróżnić się na tle innych kandydatów, koniecznie dołącz do tych podstawowych informacji listę twoich obowiązków i sukcesów, jakie miałeś na danym stanowisku.
Przykładowa sekcja z doświadczeniem zawodowym
Starszy specjalista ds. księgowości
Firma XYZ
2021-obecnie
- Przydzileałem projekty i kierowałem pracownikami w celu zapewnienia zgodności.
- Skutecznie realizowałem cele rachunkowości finansowej.
- Odpowiadałem za procesy finansowe, egzekwowanie danych i prezentację wyników oraz prognoz finansowych.
- Zapobiegłem 12% stratom, wykorzystując moją wiedzę w zakresie rachunkowości.
Doskonałym sposobem na zwrócenie uwagi pracodawcy, jest opisanie sukcesów za pomocą danych liczbowych. W końcu chcesz się dostać do świata finansów, a w nim najważniejsze są liczby.
Wykształcenie w CV - wiedza z zakresu rachunkowości
Aby pracować w księgowości, musisz mieć odpowiednie wykształcenie. Choć wymagania pracodawców mogą się od siebie nieco różnić, w większości firm, kierownicy ds. księgowych muszą mieć wykształcenie wyższe. Niezależnie od tego, jaką szkołę ukończyłeś, musisz w tej sekcji przedstawić:
- otrzymany tytuł zawodowy i/lub naukowy,
- nazwę uczelni,
- czas trwania edukacji.
Oto przykład:
Finanse i rachunkowość - studia magisterskie
Uniwersytet Ekonomiczny
Poznań
2015-2018
Umiejętności w CV specjalisty w zakresie księgowości
Umiejętności są bardzo ważnym elementem CV. Jeżeli chcesz prowadzić księgowość, musisz mieć ich naprawdę dużo. W końcu odpowiadasz nie tylko za prawidłowe prowadzenie finansów, ale także za komunikację z innymi członkami zespołu. Możesz mieć niemal stuprocentową pewność, że pracodawca zweryfikuje tę część twojego życiorysu zawodowego.
Pamiętaj, aby zawsze dokładnie przeanalizować ofertę pracy i sprawdzić, jakie konkretnie kompetencje są wymagane od kandydatów. Przedstaw je jako pierwsze, aby momentalnie przykuć uwagę rekrutera.
Nigdy też nie kłam w CV. Zaprawieni w bojach rekruterzy bardzo szybko rozpoznają kłamstwo. Jeżeli zostaniesz na nim złapany, możesz stracić swoje szanse na zatrudnienie. Pamiętaj też, że jeżeli prawda wyjdzie na jaw już po tym, jak zdobędziesz pracę, może to być podstawą do dyscyplinarnego zwolnienia. Pracując w księgowości, masz styczność z finansami i wrażliwymi dokumentami. Pracodawca nie będzie zadowolony, jeżeli okaże się, że jesteś nieuczciwym kandydatem.
Przygotowywanie sprawozdań finansowych - jakie jeszcze umiejętności twarde muszą mieć kandydaci?
Wykonywanie wielu prac nie jest możliwe bez konkretnych umiejętności twardych. W przypadku księgowych, są one kluczowe do odniesienia sukcesu. Spójrz na poniższe przykłady, które pomogą ci napisać ciekawe CV:
- biegłość w obsłudze operacji i procesów finansowych,
- prowadzenie ksiąg rachunkowych,
- monitorowanie i analizowanie danych księgowych,
- zarządzanie operacjami finansowymi,
- znajomość przepisów o rachunkowości,
- nadzorowanie pracy działu księgowości,
- sporządzanie raportów i sprawozdań finansowych,
- rozliczanie podatków,
- budżetowanie,
- znajomość technik pozytywnej motywacji.
Umiejętności miękkie
Pracodawca chce też wiedzieć, czy kandydat jest odpowiedzialny, czy będzie sprawował dobry nadzór nad działem księgowości i czy dogada się z innymi członkami działu księgowości. Właśnie dlatego nie możesz zapomnieć o przedstawianiu swoich kompetencji miękkich w CV. Oto kilka przykładów:
- umiejętność pracy pod presją czasu,
- umiejętność efektywnej organizacji pracy,
- umiejętność pracy w zespole,
- zarządzanie zespołem,
- efektywna komunikacja.
Jeżeli chcesz wiedzieć, jak najlepiej zapisać swoje kwalifikacje w tej części CV, zajrzyj do naszego kompletnego przewodnika.
Dodatkowe sekcje
Aplikując na stanowisko kierownicze, możesz spotkać się ze sporą konkurencją. Właśnie dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby twoje CV wyróżniało się nieco na tle innych. Jak to zrobić? Choćby za pomocą dodatkowych sekcji.
Nasz kreator CV daje ci możliwość dodania jednej lub więcej dodatkowych sekcji, które sprawią, że zachwycisz pracodawcę. Mogą to być na przykład:
- zainteresowania,
- obsługiwane programy,
- języki obce,
- wolontariaty,
- kursy i szkolenia.
Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, zadbaj o to, by wszelkie informacje jakie podajesz, były związane ze stanowiskiem, o które się ubiegasz.
Języki obce
Języki obce to doskonały sposób na zdobycie większych szans na rynku pracy. Pracodawcy nie tylko chętniej zatrudniają osoby, które władają dodatkowym językiem, ale są też w stanie więcej zapłacić za tę umiejętność.
Jeżeli aplikujesz o pracę w dużej, międzynarodowej korporacji albo do działu księgowości, który współpracuje z firmami zza granicy, znajomość języka obcego może okazać się ogromnym atutem.
Dowiedz się, jak zapisać swoje umiejętności w CV, czytając nasz poradnik.
Obsługiwane programy
Pracując jako księgowy, musisz znać wiele programów komputerowych. Czasy, kiedy księgowość była prowadzona w wielkich księgach, już minęły. Koniecznie pochwal się programami, które znasz w osobnej sekcji, aby wyróżnić te swoje umiejętności.
Podsumowanie zawodowe
Jednym z ciekawszych dla rekruterów elementem CV jest podsumowanie zawodowe. W Polsce nadal pojawia się ono dość rzadko w dokumentach aplikacyjnych. Wykorzystaj to na swoją korzyść. Jeżeli stworzysz ciekawe podanie, możesz wyróżnić się nawet na tle tych kandydatów, którzy posiadają więcej doświadczenia.
Celem tej sekcji jest przekonanie pracodawcy, że warto poświęcić czas na zapoznanie się z resztą twojego CV. Oznacza to, że powinieneś w nim przedstawić te informacje o swojej karierze, które są kluczowe dla danego stanowiska. Posiłkuj się informacjami z oferty pracy, aby stworzyć przekonujące podsumowanie zawodowe.
Możesz w nim napisać na przykład o:
- wyjątkowych umiejętnościach,
- prestiżowym wykształceniu,
- długoletnim doświadczeniu,
- celach zawodowych,
- ciekawych osiągnięciach i projektach.
Napisz list motywacyjny
W wielu ofertach pracy można zauważyć, że pracodawca prosi o wysłanie CV z listem motywacyjnym. Wówczas nie ma wątpliwości, że taki dokument powinien zostać napisany. Według ekspertów jednak, nawet jeżeli pracodawca o niego nie prosi, należy dołączyć list motywacyjny do podania.
W ten sposób pokazujesz pracodawcy, że naprawdę zależy ci na posadzie, a także, że potrafisz zrobić więcej, niż tylko wymagane minimum. List motywacyjny to również dodatkowe miejsce na wszelkie informacje, na które nie wystarczyło już przestrzeni w twoim CV.
W takim liście postaraj się przedstawić ciekawe projekty, które są dowodem na posiadane umiejętności, o których wspominasz w dokumencie. Rozwiń fakty z CV, ale nie powtarzaj na sucho tych samych informacji. To także doskonałe miejsce na przedstawienie swoich celów zawodowych. Nie zapomnij opisać, w jaki sposób podjęcie konkretnego zatrudnienia przybliży cię do ich realizacji.
Podsumowanie artykułu
Wiesz już, jak stworzyć dobre CV dla kierownika działu księgowości. Zdajemy sobie sprawę z tego, że pisanie CV jest wyzwaniem, dlatego zostawiamy ci najlepsze materiały na ten temat. Wystarczy, że zajrzysz na naszego bloga, gdzie znajdziesz masę porad o tworzeniu poszczególnych sekcji dokumentu, przygotowywaniach do rozmowy o pracę etc.
Skorzystaj już dziś z naszych szablonów, aby stworzyć doskonałe podanie i zdobyć pracę marzeń!
Najczęściej zadawane pytania
Jak długie powinno być moje CV?
Eksperci radzą, aby CV nie było dłuższe niż jedna strona A4. Jednak w przypadku osób, które aplikują na stanowisko kierownika ds. księgowości, możesz mieć bardzo duże doświadczenie. Pisząc swoje CV, stosuj się do zasady, że tylko informacje adekwatne do stanowiska powinny pojawić się w twoim podaniu. Przykładowo, pracujesz w księgowości już od dłuższego czasu, nie musisz więc przywoływać swoich pierwszych dorywczych prac z czasów studenckich. Jeżeli skupisz się na najważniejszych aspektach, twoje CV będzie bardziej efektywne, a także ograniczysz liczbę stron.
Nigdy nie zmniejszaj czcionki czy też nie usuwaj marginesów. Pamiętaj, że jeżeli CV nie będzie czytelne, pracodawca może je odrzucić bez zagłębiania się w jego treść.
Jeśli zdecydujesz się na CV dłuższe niż jedna strona, koniecznie sięgnij po układ mieszany CV. Dzięki niemu najważniejsze dla stanowiska informacje, w tym wykształcenie wyższe, doświadczenie oraz umiejętności, znajdą się na samej górze życiorysu zawodowego.
Czy muszę umieszczać swoje zdjęcie w CV?
Pracodawcy powinni rekrutować kandydatów wyłącznie na podstawie ich kwalifikacji, a nie wyglądu. Właśnie dlatego, według prawa, nie masz obowiązku dodawania zdjęcia do CV. Warto pamiętać, że w niektórych krajach, dodanie zdjęcia do CV może się nawet równać z automatyczną dyskwalifikacją.
Czasami jednak pracodawcy proszą o zdjęcie w ogłoszeniu o pracę. W takiej sytuacji musisz zadecydować, czy chcesz je dodać do CV, czy też nie. Jeżeli zdecydujesz się na tę pierwszą opcję, pamiętaj, aby twoje zdjęcie przedstawiało cię w profesjonalnym świetle. Unikaj selfie, a zamiast tego wykonaj portret na gładkim tle.
Już dziś zdobądź wymarzoną pracę jako kierownik ds. księgowości, korzystając z naszych szablonów CV.
Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.
Stwórz swoje CV w 15 minut
Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.