CV kadrowej: jak stworzyć idealne CV
Ubiegając się o pracę w dziale ds. kadr i płac, musisz posiadać konkretny zestaw umiejętności, odpowiednie doświadczenie oraz wykształcenie. Przydadzą ci się też konkretne kompetencje miękkie i twarde. Co najważniejsze, starając się o pracę w branży, będziesz musiał przedstawić wszystkie te informacje w interesujący sposób w CV kadrowej.
CV na stanowisko kadrowej – wzór
Małgorzata Konieczna
małgorzata.konieczna@gmail.com
234 243 876
Gdynia
Podsumowanie zawodowe
Od 10 lat pracuję na stanowisku specjalistki ds. kadr i płac w międzynarodowej firmie. Z łatwością nawiązuję relacje z innymi, dzięki czemu otrzymałam nagrodę pracownika roku. W Państwa firmie chcę rozwijać moje umiejętności z zakresu budowania pozytywnej atmosfery w firmie.
Doświadczenie zawodowe
Specjalistka ds. kadr i pracy
Biuro HR
Firma Międzynarodowa XYZ
2018-2021
- Sporządzałam deklaracje ZUS i PIT
- Przygotowywałam umowy o pracę i przeprowadzałam pracowników przez proces ich podpisywania.
- Opracowałam autorski program motywacyjny, który sprawił, że ponad 78% pracowników pracowała w firmie dłużej niż 1.5 roku.
Wykształcenie
Zarządzanie zasobami ludzkimi
Studia Licencjackie
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
2012-2015
- Otrzymywałam stypendium Marszałka Województwa dla najlepszych studentów.
- Moja praca dyplomowa na temat przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć w miejscu pracy otrzymała wyróżnienie w konkursie na najlepsze prace dyplomowe Uniwersytetu.
Umiejętności:
- Obsługa programów Symfonia i Płatnik
- Znajomość prawa pracy i prawa cywilnego
- Sporządzanie umów
- Dokumentacje ZUS i PIT
- Inteligencja emocjonalna
- Logiczne myślenie
- Umiejętność pracy w stresogennym środowisku
- Dyskrecja
- Empatia
Nawet osoby, które pracują w branży przez wiele lat, mogą mieć problem z napisaniem odpowiedniego podania. Jest to zadanie wymagające nieco czasu, a także pewnych umiejętności. Nie martw się jednak – pomożemy ci z tym. Tak jak ty znasz się na kadrach i płacach, tak i my potrafimy pomóc każdemu w napisaniu idealnego podania o pracę.
W tym artykule wyjaśnimy ci, krok po kroku, jak stworzyć aplikację specjalisty ds. kadr i płac. Pamiętaj, że CV działa podobnie do firmy. Dobrze wiesz, że aby przedsiębiorstwo działało poprawnie, każdy musi spełniać swoje funkcje w odpowiednim miejscu i czasie. Nie inaczej jest w CV: każda jego mała część i jej element odpowiada za to, jak działa całe podanie.
Nasz wzór curriculum pozwoli ci lepiej zrozumieć, jak może wyglądać twoje CV. Sięgnij także po nasz kreator życiorysów, aby jeszcze bardziej ułatwić sobie zadanie pisania idealnego CV.
Fakty
Oto kilka faktów na temat pracy w dziale kadr i płac:
- Według portalu pl specjalista ds. kadr i płacy zarabia średnio 4 880 złotych miesięcznie brutto. 💰
- Zaledwie 5% zatrudnionych w branży to mężczyźni.
- Na zarobki w tej branży ma wpływ staż pracy, wykształcenie, wielkość firmy, a nawet region.
- Ponad 95% osób pracujących w zawodzie specjalisty ds. kadr i płac jest zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.
Jak stworzyć życiorys zawodowy kadrowej?
Jako kadrowa być może miałaś okazję uczestniczyć w procesie rekrutacyjnym. Wiesz więc z pewnością, jak ciężko jest znaleźć dobre CV. Kandydat może mieć wspaniałe doświadczenie, wykształcenie oraz umiejętności, jeżeli jednak nie umie tego przedstawić w CV, może stracić szansę na pracę.
Pamiętaj też, że na stanowisko specjalisty ds. kadr i płac ubiega się wiele osób. Wyróżnij się na tle innych kandydatów: wybierz szablon CV, który pomieści wszystkie najważniejsze informacje oraz który przyciągnie uwagę rekrutera.
👇Spójrz na krótki paragraf, w którym wyjaśniamy, jakich części nie może zabraknąć w dobrym CV.
Jak napisać CV z idealną konstrukcją?
Z pewnością wiesz, że proces rekrutacyjny i onboarding kandydatów w firmie zajmuje dość sporo czasu. Musisz więc zrobić wszystko, aby rekruterzy to właśnie tobie poświęcili swoją uwagę.
Rekruter prawdopodobnie nie będzie nawet kontynuował czytania, jeżeli zauważy, że w twoim CV nie ma najważniejszych części. Oto co każde CV dla specjalisty ds. kadr i płac powinno zawierać:
- Nagłówek lub tytuł, w którym podasz dane kontaktowe i podkreślisz imię i nazwisko,
- Podsumowanie (profil) zawodowy lub cele, w którym opiszesz najważniejsze umiejętności i osiągnięcia,
- Doświadczenie,
- Wykształcenie,
- Umiejętności, zarówno twarde, jak i miękkie.
Perfekcyjne CV będzie także zawierać dodatkowe sekcje, w których zademonstrujesz specjalne umiejętności, takie jak zainteresowania, znajomość języków obcych, ukończone kursy, czy znajomość programów komputerowych.
W tym artykule dokładnie omówimy każdą z tych sekcji i zaprezentujemy przykładowe CV, abyś mógł lepiej przyjrzeć się, jak każda część powinna wyglądać. Najpierw spójrzmy jednak na temat formatów życiorysów.
Jaki format życiorysu powinien wybrać specjalista ds. kadr i płac?
Pisząc swój życiorys, możesz skorzystać z jednego z trzech formatów. Są to:
Format funkcjonalny
Taki format na pierwszy plan wysuwa umiejętności kandydata. Ze względu na to, że nie skupia się na historii zawodowej, będzie dobrą opcją dla osób z niewielkim doświadczeniem. To także dobry wybór dla kandydatów, którzy zmieniają branżę.
Format chronologiczny
To najbardziej powszechny układ życiorysu. Jest on szeroko rozpoznawalny przez rekruterów i pracodawców. Główną rolę gra w nim doświadczenie i wykształcenie, a więc sprawdzi się w przypadku kandydatów ze średnim i dużym doświadczeniem. Ze względu na jego rozpoznawalność, eksperci ds. zatrudnienia polecają go także mniej doświadczonym kandydatom, którzy jednak mają za sobą staż lub praktyki zawodowe.
Układ mieszany
Taki format jest bardzo rzadki. Łączy w sobie cechy formatu chronologicznego i funkcjonalnego. Sprawdzi się tylko w przypadku CV dla specjalisty ds. kadr i płac z ogromnym doświadczeniem. Może być dobrym wyborem, jeżeli ubiegasz się o stanowisko szefa działu.
Nagłówek CV – miejsce na twoje dane kontaktowe
Nagłówek, nazywany też tytułem życiorysu, to najkrótsza i stosunkowo najłatwiejsza część, jaką będziesz musiał napisać. Nie bagatelizuj jej jednak i poświęć na nią odpowiednio dużo uwagi.
W tej części musisz wymienić swoje imię i nazwisko, a także podstawowe dane kontaktowe. Choć nie ma określonej kolejności, w jakiej dane kontaktowe mają być wymienione, to twoje imię i nazwisko powinno znaleźć się na samej górze. Życiorys jest o tobie, a więc będzie to niejako tytuł twojego CV. Aby wyróżnić nieco tytuł, pogrub go lub użyj nieco większej czcionki.
Spójrz na poniższe przykłady, aby lepiej zrozumieć, jak powinna wyglądać ta część życiorysu.
Dobry i zły przykład nagłówka
Janina Kot
767 938 234
janina.kot@gmail.com
Zamość
Janina Kot
767janeczka090kotecz878ka@buziaczki.pl
989765767 domowy: 878654655, nr 2 9897876656
Adres: Ul. Wyzwolenia 15
87-090 Zamość
POLSKA
Pierwszy przykład jest przejrzysty. Rekruter bez problemu zauważy wyróżnione imię i nazwisko, a także odczyta prosty e-mail oraz numer telefonu. Dane są podane w osobnych liniach, dzięki czemu wyglądają schludnie.
Drugi przykład jest bardzo trudny do odczytania. Kandydatka wymieniła w nim zdecydowanie za dużo informacji. Dane są bardzo nieczytelne. Adres e-mail nie tylko zawiera nieprofesjonalny zwrot, ale jest też chaotyczny, ponieważ dodano do niego przypadkowe liczby. Nie ma konieczności podawania kilku numerów telefonów. Jeden, który odbierzesz, wystarczy. Pamiętaj też, aby podawać numer z odstępami między trzema cyframi. W ten sposób będzie on bardziej czytelny.
W CV nie należy podawać dokładnego adresu, nazwa miejscowości wystarczy. Nie ma też konieczności podawania kraju, chyba że ubiegasz się o pracę za granicą.
Zdjęcie w CV – tak czy nie?
Temat zdjęcia w CV sprawia, że wielu kandydatów nie wie co robić. W teorii pracodawca nie powinien wymagać fotografii od pracowników. W wielu państwach podania ze zdjęciem są od razu odrzucane, ponieważ pracodawcy chcą uniknąć oskarżeń o dyskryminację kandydatów. W praktyce jednak wiele polskich firm nadal prosi o CV ze zdjęciem.
Co więc zrobić? Jeżeli pracodawca prosi wprost o zdjęcie w ogłoszeniu o pracę, lepiej jest je umieścić. Jeśli jednak nie ma takiej informacji, nie dodawaj fotografii do podania.
Doświadczenie zawodowe w CV specjalisty ds. kadr i płac
Ubiegając się o pracę w tej branży, musisz być przygotowany na sporą konkurencję. Ważne jest więc, aby opisać doświadczenie zawodowe w taki sposób, który zachwyci potencjalnego pracodawcę.
Opisując swoją historię zatrudnienia, pamiętaj, by przy każdej pełnionej posadzie podać:
- Nazwę stanowiska
- Firmę
- Czas zatrudnienia
Życiorys musi być tak zwięzły, jak to tylko możliwe. Opisując swoje poprzednie zatrudnienia, podawaj tylko te informacje, które są istotne dla stanowiska, o które się starasz.
Kadrowa
Firma XYZ
Warszawa
2018-2020
- Byłam odpowiedzialna za prowadzenie rekrutacji nowych pracowników.
- Opracowywałam programy motywacyjne dla nowych pracowników, które zaowocowały tym, że 98% z nich spędziło w firmie ponad rok.
- Prowadziłam dokumentację zwolnień lekarskich pracowników, z uwzględnieniem ubezpieczeń społecznych.
A jeżeli nie masz doświadczenia zawodowego…
Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę na rynku pracy, często czują się przytłoczone podczas pisania tej części. Jednakże nawet osoby, które nie mają dużego doświadczenia, mogą użyć ja na swoją korzyść.
Aby się nie demotywować, pamiętaj, że nawet najlepsze osoby z branży, pracujące obecnie na wysokich stanowiskach, kiedyś od czegoś zaczynały. Zastanów się nad wolontariatami, stażami zawodowymi i praktykami, które realizowałeś. To idealne praktyczne doświadczenie, które możesz dodać do tej sekcji. Możesz nawet wpisać tutaj swoją pracę tymczasową.
Oto wzór CV dla kadrowych bez doświadczenia
Stażysta kadrowy
Firma informatyczna XYZ
Łódź
2021-obecnie
- Pomagałem głównej kadrowej w przygotowywaniu papierów rekrutacyjnych,
- Zajmowałem się działalnością rachunkowo księgową przy współpracy z innymi kadrowymi.
- Obserwowałem proces prowadzenia dokumentacji pracowniczej.
Edukacja w CV dla specjalisty ds. kadr i płac
Konieczne kwalifikacje kadrowej nie kończą się na doświadczeniu zawodowym. Specjalista do spraw kadr i płac musi posiadać też odpowiednie wykształcenie. Ukończenie odpowiedniej szkoły może znacznie zwiększyć twoje szanse na rynku pracy.
Przykłady
Edukacja
Finanse i rachunkowość
Studia magisterskie
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
2010-2015
- Ukończyłam studia z wyróżnieniem i średnią 4.9.
- Otrzymywałam stypendium rektora dla najlepszych studentów.
Umiejętność rekrutacji nowych pracowników: jakie jeszcze kompetencje powinien posiadać specjalista do spraw kadr i płac?
Sekcja z umiejętnościami w CV jest kluczowa. Musisz mieć odpowiednie kwalifikacje, aby sprawdzić się na danym stanowisku. Co więcej, to właśnie ta sekcja pomoże twojemu podaniu trafić na biurko rekrutera. Jak?
Wiele firm korzysta obecnie z systemów śledzenia kandydatów. Są to programy, które skanują życiorysy i listy motywacyjne, aby odrzucić te, które nie spełniają wymagań i nie zawierają słów kluczowych. Nie martw się jednak: słowa kluczowe nie są pilnie strzeżoną tajemnicą, po prostu musisz wiedzieć, gdzie je znaleźć.
W ogłoszeniu o pracę rekruterzy wymieniają, co jest wymagane od kandydatów, a także to, jakie umiejętności powinni oni mieć. Właśnie te kompetencje będą słowami kluczowymi.
Nigdy nie wymieniaj tych kompetencji, których faktycznie nie masz. Jeżeli szef odkryje na rozmowie kwalifikacyjnej, że skłamałeś w CV, z pewnością nie będzie chciał cię zatrudnić.
👇Poniżej znajdziesz twarde i miękkie kompetencje, które mogą pomóc ci w zdobyciu pracy w branży.
Umiejętności twarde:
Dzięki umiejętnościom twardym, pracownik jest w stanie wykonywać techniczną część pracy. Zdobywa się je najczęściej podczas praktycznej pracy, a także w ciągu edukacji.
Oto przykłady:
- Obsługa programów Symfonia i Płatnik
- Duża wiedza z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego
- Sporządzanie umów
- Prowadzenie dokumentacji związanej z urlopami,
- Przyjmowanie i dokumentowanie zwolnień lekarskich
- Prawo jazdy kat. B
Kompetencje miękkie
Kompetencje miękkie to te związane z cechami osobowości. Niektóre z nich są wrodzone, inne mogą być wykształcone podczas nauki i praktyki, podobnie jak kompetencje twarde. Niezależnie od tego, czy ubiegasz się o pracę w małym przedsiębiorstwie, czy w międzynarodowej firmie, możesz mieć pewność, że rekruter spojrzy na tę sekcję. Podczas pełnienia swoich obowiązków, będziesz musiał niemal nieustannie kontaktować się z innymi pracownikami. Przyszły szef musi mieć więc pewność, że jesteś osobą kontaktową i wytrzymałą.
Oto niektóre z kompetencji, które będą istotne podczas pracy, jako kadrowa:
- Umiejętność pracy w stresogennym środowisku
- Dyskrecja
- Empatia
- Logiczne myślenie
- Rozwiązywanie konfliktów
- Łatwość w komunikowaniu się.
Chwytliwy wstęp do CV eksperta do spraw kadr i płac – podsumowanie zawodowe
Być może słyszałeś już o pisaniu podsumowania zawodowego, czy też profilu. Jeżeli tak, jesteś już o krok przed konkurencją. Ten krótki, ale zwięzły opis najważniejszych umiejętności i osiągnięć, wciąż rzadko pojawia się w polskich CV.
Zachwyć rekrutera, prezentując krótkie podsumowanie swojej kariery. Umieść ten życiorys zaraz pod nagłówkiem, aby był jedną z pierwszych rzeczy, które zauważy rekruter.
Oto przykład poprawnego i niepoprawnego podsumowania
Posiadam 5-letnie doświadczenie jako kadrowa. Współpracowałam z różnymi firmami, w tym z branżą IT i medyczną. Dzięki moim autorskim programom motywacyjnym ponad 95% pracowników zostało w firmie przez ponad rok, z czego 76% pracowało ponad trzy lata.
Pracuję jako kadrowa. Mam duże doświadczenie. Jestem idealna na proponowane stanowisko.
Poprawny przykład jest zwięzły, ale zawiera dużo informacji. Kandydatka dodatkowo potwierdziła swoje osiągnięcia danymi liczbowymi, prezentując mierzalne osiągnięcia, do których może się odnieść pracodawca.
Błędny przykład jest zbyt ogólny. Nie ma w nim rzetelnych informacji, które przyciągnęłyby uwagę rekrutera. Choć kandydatka twierdzi, że jest idealna do danej pracy, nie podaje na to żadnych dowodów.
Dodatkowe sekcje
Droga do zdobycia wymarzonej pracy jest długa, a sam proces rekrutacji może być bezlitosny. Tylko ci kandydaci, którzy wyróżnią się na tle innych, otrzymają zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.
Aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie, dodaj dodatkowe sekcje w swoim CV. Mogą to być na przykład:
- Ukończone kursy,
- Umiejętności informatyczne,
- Znajomość języków obcych,
- Hobby.
Umiejętności informatyczne
Osoby pracujące w dziale kadr i płac muszą umieć obsługiwać specyficzne programy. Jeżeli chcesz mieć pewność, że rekruter zauważy twoje kompetencje w tym zakresie, zamiast zapisywać je w sekcji z umiejętnościami, stwórz osobną część, specjalnie dla nich.
Przykładowe programy, jakimi powinna posługiwać się osoba aplikująca na to stanowisko to:
- Płatnik,
- ERP Optima,
- Symfonia.
Znajomość języków obcych
Języki obce to idealny sposób na zwiększenie swoich szans na zatrudnienie. Ich znajomość może też znacząco wpłynąć na oferowaną pensję. Jeżeli ubiegasz się o pracę w międzynarodowej korporacji lub jeżeli język pojawił się jako jedno z wymagań w ofercie pracy, koniecznie wyróżnij umiejętności językowe w osobnej sekcji w CV.
Aby dowiedzieć się więcej, na temat przedstawiania języków w CV, zajrzyj do naszego artykułu.
Kursy
Pracodawca musi wiedzieć, że jesteś gotowy poszerzać swoje zainteresowania i umiejętności. Szkolenia i dodatkowe kursy to idealny sposób na pokazanie, że jesteś ambitnym kandydatem, który chce się nieustannie rozwijać.
Przykładowe kursy to:
- Pracownicze plany kapitałowe,
- Kampanie rekrutacyjne i wizerunkowe,
- Strategie Employer Branding,
- Zapobieganie dyskryminacji w miejscu pracy.
Spraw jeszcze lepsze pierwsze wrażenie!
Chcesz zrobić jeszcze lepsze wrażenie na rekruterze?
- Sięgnij po wzór CV i kreator życiorysów zawodowych, aby stworzyć estetyczne podanie, w którym niczego nie zabraknie.
- Do CV dołącz list motywacyjny, w którym lepiej opiszesz swoje umiejętności i przedstawisz siebie w jak najlepszym świetle.
- Sprawdź, czy nie popełniłeś żadnych błędów w dokumentach aplikacyjnych. Zweryfikuj literówki, błędy ortograficzne i gramatyczne, a także sprawdź, czy wszystkie podane dane są aktualne.
Specjalista ds. kadr i płac: podsumowanie artykułu
Spójrzmy jeszcze raz na najważniejsze rzeczy, o których musisz pamiętać, tworząc życiorys:
- Kreator CV i szablony ułatwią i przyspieszą proces pisania podania o pracę.
- Profil zawodowy wyróżni twoją aplikację i przyciągnie wzrok rekrutera.
- Aby pokazać, że jesteś ambitnym kandydatem, gotowym na rozwój, dodaj dodatkowe sekcje w życiorysie.
- Opisz szczegółowo swoje osiągnięcia w liście motywacyjnym.
- Podawaj tylko te informacje, które mają związek ze stanowiskiem, o które się ubiegasz.
- Dodaj aktualną klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych, abyś mógł brać udział w procesie rekrutacyjnym.
Sprawdź nasze inne przykłady życiorysów. Skorzystaj z artykułów na temat tworzenia podań i użyj naszego kreatora CV, aby szybko stworzyć piękną i skuteczną aplikację, która pomoże ci w zdobyciu pracy marzeń.
FAQ
Czy konieczne jest wysłanie listu motywacyjnego?
W niektórych ofertach pracy rekruterzy wprost proszą o dołączenie listu motywacyjnego do podania. Wówczas jego napisanie powinieneś traktować jak obowiązek.
Jednak nawet jeżeli taka informacja nie pojawia się w ogłoszeniu, zawsze warto dodać list motywacyjny. W ten sposób pokażesz pracodawcy, że umiesz wyjść z inicjatywą i że naprawdę zależy ci na pracy.
List motywacyjny to także idealne rozwiązanie dla początkujących kandydatów, którzy mogą przedstawić swoją wyjątkową osobowość i przekonać pracodawcę, że to właśnie oni powinni otrzymać pracę.
Możesz mieć pewność, że jeżeli rekruter zobaczy podania dwóch kandydatów z bardzo podobnymi umiejętnościami, doświadczeniem i wykształceniem, o wiele większe szanse na zdobycie pracy będzie miał ten, który dołączył list motywacyjny.
Czy muszę ukończyć studia, aby pracować jako kadrowa?
Choć wykształcenie wyższe nie jest warunkiem koniecznym, aby być zatrudnionym w branży, to jednak większość firm będzie poszukiwać osób z ukończonymi studiami. Możesz ukończyć studia z zakresu ekonomii, zarządzania czy administracji. Pamiętaj też, że aby pracować jako specjalista do spraw kadr i płac, będziesz musiał znać prawo pracy i prawo podatkowe.
Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.
Stwórz swoje CV w 15 minut
Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.