Napisz idealne CV inżyniera elektryka
Zapotrzebowanie na inżynierów nieustannie rośnie. Są oni potrzebni w niemal każdej branży. Pamiętaj jednak, że istnieje też dość spora konkurencja na rynku. Musisz więc napisać takie CV inżyniera elektryka, które pomoże ci wyróżnić się na tle innych kandydatów.
Przykładowe CV elektryka inżyniera
Karol Lis
767 767 545
karol.lis@gmail.com
Gdynia
Profesjonalne podsumowanie
Od ponad 10 lat pracuję jako inżynier elektryk. W firmie XYZ zajmowałem się diagnozowaniem awarii elektrycznych. Dzięki mojej uważności zapobiegłem ponad 50 awariom sprzętu, oszczędzają firmie ponad 500 000 euro. W Państwa firmie chcę rozwinąć swoje umiejętności z zakresu elektryki statków.
Doświadczenie zawodowe
Inżynier elektryk
Firma XYZ
2012-2022
- Testowałem ciągłość obwodów w okablowaniu za pomocą testerów i mierników.
- Nadzorowałem sprzęt.
- Szybko i efektywnie wyłapywałem awarie sieci elektrycznych, oszczędzając firmie 100 000 złotych.
Wykształcenie
Inżynier
Specjalność: elektryka
Politechnika Poznańska
2009-2012
- Zostałem wyróżniony w konkursie studenckim “Elektryk roku”.
- Otrzymywałem stypendium rektora dla najlepszych studentów.
Umiejętności:
- Czytanie schematów elektrycznych
- Odczytywanie dokumentacji technicznej
- Znajomość systemów stosowanych w budownictwie
- Naprawa urządzeń elektrycznych
- Projektowanie instalacji elektrycznych
- Prawo jazdy kat. B
- Diagnozowanie awarii elektrycznych
- Logiczne myślenie
- Punktualność
- Precyzja
Nawet najlepsi eksperci w dziedzinie mogą mieć problem z napisaniem CV elektryka. Pomożemy ci w tym – ty jesteś specjalistą w branży inżynierii, my z kolei wiemy wszystko na temat tworzenia idealnych i przyciągających wzrok podań o pracę.
Z tego artykułu dowiesz się, jak stworzyć zapierającą dech w piersiach aplikację o pracę. Niezależnie od tego, czy pracujesz w zawodzie elektryka inżyniera od lat, czy dopiero zaczynasz przygodę z rynkiem pracy, znajdziesz tu najważniejsze porady na temat tworzenia CV.
Poznaj fakty o pracy na stanowisku inżyniera elektryka
Spójrz na poniższe fakty dotyczące pracy w branży:
- Według portalu pl inżynier elektronik może liczyć na zarobki w wysokości około 6 750 złotych brutto miesięcznie. 💰
- 25% osób pracujących w branży może liczyć na pensje powyżej 8 660 złotych brutto miesięcznie.
- Na zarobki wpływa miejsce pracy, staż zawodowy, wykształcenie, a także wielkość firmy.
- Zaledwie 5% osób w branży to kobiety.
- Wiele osób pracujących na stanowisku inżyniera elektryka cieszy się dodatkowymi benefitami, takimi jak prywatne ubezpieczenie zdrowotne, karnety na siłownie, a także możliwością elastycznego czasu pracy.
Pracodawcy poszukują dobrych specjalistów. Pokaż, że nim jesteś, tworząc idealne CV.
CV dla inżyniera elektryka – jak powinno wyglądać?
W procesie rekrutacyjnym najważniejszym dokumentem jest CV. Bez niego rekrutacja w tej branży nie byłaby możliwa. Musi być ono doskonale opracowane, a także oryginalne, aby przyciągnąć spojrzenia rekruterów. To, jak zbudujesz swoje CV, nie tylko pozwoli ci zyskać przewagę nad innymi, ale także może wpłynąć na stawkę proponowaną przez pracodawcę.
Najlepszym sposobem na ułatwienie sobie tego wymagającego zadania, jest użycie kreatora CV i naszych szablonów listów motywacyjnych i życiorysów zawodowych.
Nie zapominaj, że przestrzeń w twoim CV jest ograniczona. Zawieraj w nim więc tylko kluczowe informacje, które są adekwatne do pracy, o którą się ubiegasz.
Idealna konstrukcja
Inżynier elektryk może znaleźć naprawdę ciekawą pracę. To zawód, który oferuje nie tylko interesujące środowisko pracy, ale także obietnicę dość wysokich zarobków. W związku z tym, o pracę w branży, mimo niedoborów kadrowych, nadal walczy sporo osób. Musisz więc być przygotowany na to, że będziesz musiał zaprezentować się pracodawcy w jak najlepszy sposób.
Pamiętaj, że aby rekruter w ogóle był zainteresowany twoją kandydaturą, w twoim CV powinny być umieszczone obowiązkowe sekcje. Są to: nagłówek, z twoim imieniem i nazwiskiem oraz danymi kontaktowymi; podsumowanie zawodowe, w którym zwięźle opiszesz swoje najważniejsze osiągnięcia; sekcje z doświadczeniem, edukacją, umiejętnościami. Pamiętaj też, że aby się wyróżnić, warto dodać w życiorysie dodatkowe części, na przykład demonstrujące twoje zdolności językowe, umiejętności z zakresu obsługi programów informatycznych, czy nawet twoje hobby.
Sięgnij po właściwy format CV
Istnieją trzy formaty życiorysów, z których możesz wybrać jeden właściwy dla ciebie. Oto one:
Format chronologiczny
To najpopularniejszy format życiorysu. Wyróżnione w nim są historia zawodowa i sekcja z wykształceniem.
Dla kogo?
Ten życiorys polecany jest przede wszystkim osobom ze średnim i dużym doświadczeniem. Warto jednak pamiętać, że jest to najpopularniejszy format życiorysu, szeroko rozpoznawany przez pracodawców, a więc możesz go także użyć, jeżeli nie masz dużej historii zatrudnienia, ale ukończyłeś staż zawodowy lub praktyki.
Format funkcjonalny
Ten format przede wszystkim podkreśla umiejętności kandydata. Oznacza to, że możesz w nim nieco “ukryć” braki w swojej historii zatrudnienia.
Dla kogo?
Ten format sprawdzi się idealnie w przypadku początkujących kandydatów, świeżo upieczonych absolwentów, a nawet tych osób, które zmieniają branże.
Format mieszany
Łączy on w sobie cechy dwóch poprzednich układów CV.
Dla kogo?
Taki format sprawdzi się wyłącznie w przypadku osób z ogromnym doświadczeniem zawodowym. Możesz z niego skorzystać, jeżeli ubiegasz się o wysokie stanowisko, np. kierownika.
Imię i nazwisko oraz dane kontaktowe, czyli nagłówek życiorysu
Tworzenie nagłówka zajmie ci dosłownie chwilę. Pamiętaj jednak, że jest to bardzo istotna część życiorysu. Nie może w niej być żadnych błędów. Co więcej, przed wysłaniem podania powinieneś zawsze sprawdzić, czy twoje dane kontaktowe są nadal aktualne.
Nie ma określonej kolejności, w jakiej dane kontaktowe powinny się pojawiać w nagłówku. Pamiętaj jednak, że życiorys jest o tobie, a więc twoje imię i nazwisko to niejako tytuł CV. Umieść je więc na samej górze nagłówka. Dodatkowo możesz je wyróżnić pogrubieniem lub nieco większą czcionką.
Poprawnie i niepoprawnie zapisany nagłówek
545 545 545
karol.żelazny@gmail.comOpole
Karol Żelazny
1331313 Domowy 354545454 #2 9878786545
12karolek12333.buziaczki33@gmail.comUl. Promienista 23/b
76-878 Opole
POLSKA
Na pierwszy rzut oka widać, że pierwszy przykład jest czytelny i wygląda schludnie. Zwróć uwagę, że trzy cyfry w numerze są oddzielone spacją. W ten sposób numer jest łatwiejszy do odczytania. Adres e-mail jest profesjonalny. Dodatkowo kandydat wyróżnił swoje imię i nazwisko pogrubieniem, co może sprawić, że rekruter zapamięta tego kandydata.
Drugi przykład zawiera za dużo informacji. Trzy chaotycznie zapisane telefony nie przekonają rekrutera. Lepiej jest umieścić jeden numer, pod którym będziesz dostępny. Zwróć uwagę na adres e-mail. Zawiera on nieprofesjonalne zwroty i liczby, które wprowadzają chaos do aplikacji.
Nie ma też potrzeby podawania tak dokładnego adresu. Wystarczy sama nazwa miejscowości. Nazwa kraju przyda się tylko i wyłącznie w przypadku kandydatów ubiegających się o pracę za granicą.
Czy CV elektryka inżyniera powinno zawierać zdjęcie?
Zdjęcie w CV to jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów, jeżeli chodzi o aplikowanie o pracę. W niektórych firmach nie przyjmuje się podań ze zdjęciami, ze względu na możliwość dyskryminacji kandydatów. Mimo to, w Polsce nadal wiele firm prosi o CV ze zdjęciem.
Co więc robić w takiej sytuacji? Eksperci ds. pisania CV radzą, by zdjęcie umieszczać w podaniu o pracę tylko w przypadku, gdy pracodawca o to prosi w ogłoszeniu. W innym razie lepiej jest pominąć fotografię w CV elektryka inżyniera, w szczególności, jeżeli aplikujesz o pracę w zagranicznej firmie.
Profesjonalne CV – jak przedstawić doświadczenie zawodowe?
Ta sekcja jest kluczowa w CV dla elektryka inżyniera. Historia zatrudnienia w znaczącym stopniu wpływa na twoje szanse na zatrudnienie.
Twoje CV powinno być jak najbardziej zwięzłe. Jeżeli pracujesz jako inżynier elektryk czy technik elektryk od wielu lat, nie musisz wymieniać swoich pierwszych dorywczych prac. Zamiast tego, skup się na tych obowiązkach i osiągnięciach, które przekonają potencjalnego szefa, że jesteś idealnym kandydatem.
Przedstawiając każde pełnione stanowisko, musisz podać informacje o:
- Nazwie pełnionej funkcji
- Nazwie firmy, w której pracowałeś
- Okresie zatrudnienia.
Przykłady
CV elektryka inżyniera
Doświadczenie zawodowe
Starszy inżynier elektryk
Firma XYZ
2018-2020
- Diagnozowałem i usuwałem awarie elektryczne.
- Nadzorowałem prace 5 stażystów.
- Dzięki mojej uwadze udało się zapobiec 15 dużym awarią w magazynach, a tym samym zapobiec utracie ponad 1 miliona złotych w stratach produkcyjnych.
Jak opisać doświadczenie w przypadku początkujących kandydatów?
Ta część życiorysu stanowi największe wyzwanie w przypadku osób z małym doświadczeniem. Początkujący technik elektryk lub inżynier mogą zastanawiać się, czy nie zostawić tej części pustej – nie rób tego! Nawet jeżeli nie masz pokaźnej historii zatrudnienia, z pewnością znajdziesz coś, co możesz wpisać w tę sekcję.
Pomyśl o swoich stażach zawodowych i praktykach, które odbywałeś na studiach. Być może brałeś udział w wolontariacie lub nawet miałeś praktyczne zajęcia na uczelni, gdzie mogłeś wykonać konkretny projekt. Wszystko to może być wpisane w sekcję z doświadczeniem.
Zobacz poniższy przykład
Doświadczenie zawodowe
Praktykant
Technik elektryk
Firma XYZ
2017-2018
- Współpracowałem z inżynierami elektrykami podczas rozpoznawania awarii elektrycznych.
- Pomagałem w odczytywaniu i przygotowywaniu dokumentów technicznych.
Jeżeli dopiero skończyłeś szkołę i szukasz swojej pierwszej pracy, przeczytaj nasz artykuł na temat tworzenia CV dla absolwentów.
Jak opisać wykształcenie w CV elektryka inżyniera?
Sekcja z wykształceniem jest obecna we wszystkich szablonach życiorysów. Jest ona bardzo istotna w przypadku twojego zawodu. Musisz bowiem ukończyć odpowiednią szkołę, aby zacząć pracę w branży. Przygotuj profesjonalne CV, które podkreśli twoją edukację.
Większość firm preferuje kandydatów, którzy zdobyli wykształcenie zawodowe na poziomie magistra inżyniera. Niezależnie od tego, jaki jest twój poziom wykształcenia, koniecznie stwórz tę sekcję w swoim życiorysie.
Przykłady
Inżynieria
Specjalizacja: elektryka
Politechnika Warszawska
2018-2020
- Otrzymywałem stypendium rektora dla wybitnie uzdolnionych studentów.
- Moja praca magisterska otrzymała wyróżnienie w konkursie na najlepsze prace dyplomowe Politechniki Warszawskiej.
Umiejętności w curriculum vitae
CV bez sekcji z umiejętnościami to CV niepełne. Nie sprawdzi się podczas rekrutacji, a prawdopodobnie nawet nie trafi na biurko rekrutera. Dlaczego? Obecnie firmy, w szczególności duże korporacje, w procesie rekrutacji używają systemów śledzenia kandydatów.
Te specjalistyczne programy komputerowe skanują podania o pracę (CV i list motywacyjny) i odrzucają te, które nie zawierają odpowiednich słów kluczowych. Nie musisz się jednak martwić. Słowa kluczowe łatwo znaleźć. Wystarczy, że dokładnie przeczytasz opis ogłoszenia o pracę. Znajdziesz tam listę kompetencji wymaganych od kandydatów. To właśnie one będą twoimi słowami kluczowymi.
Pamiętaj, że dobre CV to takie, które zawiera tylko te umiejętności, które faktycznie posiadasz. Kłamstwo w życiorysie może być szybko zweryfikowane na rozmowie kwalifikacyjnej. Ty nie tylko najesz się wstydu, ale też stracisz szansę na zatrudnienie.
👇 Poniżej znajdziesz umiejętności twarde i miękkie, które inżynier elektryk może wpisać w swoim CV.
Umiejętności twarde:
Umiejętności twarde są niezbędne do wykonywania zawodu. Bez nich nie będziesz w stanie spełniać swoich obowiązków. Można je zdobyć podczas pracy oraz w trakcie edukacji.
Umiejętności:
- Diagnostyka i naprawa urządzeń elektrycznych,
- Konserwacja sieci elektrycznej,
- Projektowanie instalacji elektrycznych,
- Zdolności manualne,
- Usuwanie awarii w sieciach elektrycznych,
- Prawo jazdy kat. B.
Umiejętności miękkie:
Te kompetencje związane są z osobowością, choć części z nich można się nauczyć i rozwinąć podczas pracy. Oto niektóre z nich:
- Punktualność,
- Cierpliwość,
- Zarządzanie zespołem,
- Praca zespołowa,
- Umiejętność słuchania ze zrozumieniem.
W pracy inżyniera elektryka najważniejsze są umiejętności twarde. Pracodawca jednak może spojrzeć też na twoje kompetencje miękkie, aby wiedzieć, jak będzie się z tobą współpracować. Będą one szczególnie istotne, jeżeli ubiegasz się o stanowisko, gdzie będziesz musiał współpracować z innymi lub zarządzać młodszym personelem.
Jak wyróżnić podsumowanie zawodowe?
Podsumowanie zawodowe to zwięzły, ale atrakcyjny opis twoich najważniejszych osiągnięć i doświadczeń. Jest to część życiorysu, która w Polsce rzadko pojawia się w podaniach o pracę. Tworząc ją, możesz więc zyskać znaczną przewagę nad innymi kandydatami.
Umieść tę część na samej górze. W podsumowaniu zawodowym podaj te informacje, które momentalnie przyciągną uwagę pracodawcy i sprawią, że będzie dalej czytać twoje podanie.
Oto poprawny i błędny przykład:
Jestem inżynierem elektrykiem z 5-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w naprawianiu usterek elektrycznych na statkach. Dzięki mojej pracy zapobiegłem ponad 150 usterkom, w efekcie oszczędzając ponad 500 000 euro na naprawy. W Państwa firmie chcę rozwijać się w zakresie elektroniki łodzi podwodnych.
Jestem inżynierem elektrykiem. Mam duże doświadczenie. Chcę dołączyć do Państwa firmy.
Pierwszy przykład zawiera zwięzłe informacje. Kandydat pochwalił się swoim doświadczeniem, a także osiągnięciami. Dzięki temu, że podał potwierdzające je dane liczbowe, pracodawca lepiej rozumie, jakie korzyści finansowe niesie za sobą zatrudnienie właśnie tego kandydata.
Drugi przykład jest zbyt ogólny. Nie ma w nim żadnych szczegółowych informacji, które potwierdzałyby doświadczenie kandydata. Takie podsumowanie raczej odstraszy, niż przekona potencjalnego szefa.
Dodatkowe sekcje w CV dla elektryka inżyniera
Dodanie dodatkowych sekcji w CV to doskonały pomysł, w szczególności, jeżeli ubiegasz się o pracę w tak wymagającej dziedzinie, jak inżynieria.
Oto przykładowe dodatkowe sekcje, które możesz zawrzeć w swoim CV elektryka inżyniera:
- uprawnienia,
- programy komputerowe,
- zainteresowania,
- języki obce.
Wyróżnienie takich sekcji w życiorysie sprawi, że zwiększy się twoja szansa na zatrudnienie. Co więcej, dodatkowe umiejętności mogą mieć także wpływ na proponowaną przez pracodawcę stawkę.
Języki
Języki obce są bardzo cenioną umiejętnością. W szczególności, jeżeli pracujesz jako inżynier, mogą się one przydać w pracy, choćby do obsługi konkretnych programów komputerowych. Nie pozwól by pozostały niezauważone w sekcji z umiejętnościami i stwórz dla nich osobną część w życiorysie.
Dobrze jest potwierdzić znajomość języków obcych odpowiednim certyfikatem. Istnieje kilka sposobów na to, aby wyróżnić znajomość języków obcych w swoim CV. Ten artykuł poprowadzi cię przez cały proces krok po kroku.
Uprawnienia
Aby móc wykonywać swoją pracę, inżynier elektryk musi mieć odpowiednie uprawnienia. Wymień je w osobnej sekcji, aby pokazać pracodawcy, że nie tylko wiesz jak wykonywać swoją pracę, ale też masz do tego konkretne pozwolenia.
Przykłady uprawnień, jakie mogą przydać się w pracy:
- Uprawnienia SEP do 1kV,
- Uprawnienia rzeczoznawcy SEP.
Idealne podanie o pracę na wyciągnięcie ręki – końcowe porady
Kreator CV
Jeżeli chcesz, by twoje CV dla elektryka inżyniera wyglądało estetycznie, a także zawierało wszystkie niezbędne informacje, sięgnij po szablony CV. W naszym kreatorze CV znajdziesz różne wzory, z których możesz wybrać taki, który pasuje do twoich kwalifikacji, a także osobistych preferencji.
Weryfikacja błędów
Przed wysłaniem swojego podania o pracę, zawsze sprawdź, czy nie ma w nim błędów. Zwróć uwagę na błędy gramatyczne, literówki i ortografię. Możesz poprosić o pomoc znajomego, aby spojrzał na twoją aplikację świeżym okiem.
List motywacyjny
Czasami w ofercie pracy pracodawca wprost wymaga od kandydatów dołączenia listu motywacyjnego do CV. W takiej sytuacji nie ma wątpliwości, że musisz stworzyć ten dokument.
Jednak nawet jeżeli pracodawca nie prosi o list, warto go napisać. Możesz w nim odpowiedzieć informacje, na które nie było już miejsca w CV, a także rozwinąć te, które opisałeś w swoim życiorysie. Początkujący kandydaci mogą też pokazać swoją unikatową osobowość.
Podsumowania artykułu
Tworząc swoje podanie, pamiętaj o tym, że:
- Stworzenie CV i listu motywacyjnego będzie znacznie prostsze, jeżeli użyjesz szablonów i wzorów.
- Podsumowanie zawodowe może wyróżnić cię na tle konkurencji i pomóc w pokonaniu nawet tych kandydatów, którzy mają znaczne większe doświadczenie.
- Każda informacja, która pojawia się w CV, musi mieć związek ze stanowiskiem, o które się ubiegasz.
- Dołączenie dodatkowych sekcji sprawi, że przyciągniesz wzrok rekrutera.
- Aby pracodawca mógł się z tobą skontaktować, dodaj do swoich dokumentów aplikacyjnych treść aktualnej klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych.
Marzysz o pracy inżyniera? Działaj! Z naszą pomocą bez problemu stworzysz CV i list motywacyjny, które pomogą ci w zdobyciu doskonałej posady. Skorzystaj z naszego kreatora CV i w łatwy sposób wygeneruj idealne CV.
Zajrzyj na naszą stronę, aby przeczytać więcej porad na temat aplikowania o pracę.
FAQ
Dlaczego warto użyć szablonów życiorysów?
Tworzenie podania o pracę jest czasochłonne. Jeżeli nie masz szablonu życiorysu, zajmie ci to o wiele dłużej. Będziesz musiał zaprojektować estetyczny wzór od zera. Może to być szczególnym wyzwaniem, jeżeli nie znasz się na projektowaniu graficznym. Co więcej, wybierając szablon, masz pewność, że zawiera on wszystkie istotne sekcje życiorysu. Nie musisz się więc martwić, że pominiesz jakąkolwiek istotną część.
Czym się różni technik elektryk od inżyniera?
Technik elektryk zajmuje się montażem i konserwacją elementów elektrycznych, a także naprawą infrastruktury. Z kolei inżynier elektryk projektuje i bada sprzęt, urządzenia i systemy elektryczne. Musi posiadać wiedzę z takich dziedzin jak elektronika i elektromagnetyzm.
Aby zostać technikiem elektrykiem, konieczne jest ukończenie specjalistycznej szkoły średniej, z kolei inżynierowie muszą ukończyć uczelnię wyższą, co najmniej na poziomie licencjatu.
Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.
Stwórz swoje CV w 15 minut
Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.