Jak napisać CV do pracy za granicą – poradnik

Zdecydowałeś się na wyjazd do pracy do innego państwa, a teraz musisz stworzyć dokumenty aplikacyjne i nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się. Pomożemy ci w tym.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy przewodnik, w którym wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę pisząc CV do pracy za granicą. Zaczynajmy!

Czy mogę po prostu przetłumaczyć moje CV?

cv do pracy za granica

Curriculum vitae, które wysyłasz do polskich pracodawców, wygląda podobnie do tego, które powinieneś przygotować aplikując o pracę w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy innym kraju. Pamiętaj jednak, że samo przetłumaczenie CV nie wystarczy, ponieważ istnieją drobne niuanse, które muszą być wzięte pod uwagę.

Zanim zabierzesz się za pisanie CV do pracy za granicą, koniecznie zweryfikuj, jakie zasady panują w danym kraju. Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy poradniki na temat pisania CV:

 • W języku niemieckim (kliknij tutaj)
 • W języku francuskim (kliknij tutaj)
 • W języku angielskim (kliknij tutaj)
💡 Według badań CBOS, w ciągu pierwszej dekady tysiąclecia za granicą pracowało ponad 3 miliony 300 tysięcy Polaków.

Jakie sekcje powinny znaleźć się w CV do pracy za granicą?

Struktura CV jest podobna niemal w każdym kraju. Choć istnieją pewne niuanse, które zawsze powinieneś zweryfikować przed wysłaniem swojego podania do pracodawcy, to jednak z pewnością w swoim dokumencie musisz umieścić:

 • Nagłówek z danymi kontaktowymi,
 • Sekcję z umiejętnościami,
 • Sekcję z wykształceniem,
 • Sekcję z doświadczeniem zawodowym.
📌Kolejność pojawiania się sekcji w CV zależy od wybranego formatu życiorysu zawodowego. Koniecznie sprawdź, czy w danym kraju istnieją reguły dotyczące kolejności sekcji w CV.

Doświadczenie zawodowe

Dobre CV to takie, które przedstawia ciebie jako najlepszego kandydata na dane stanowisko. Opis doświadczenia zawodowego jest w oczach pracodawcy bardzo cenną informacją na temat kandydata. Zdobyte doświadczenie pokazuje pracodawcy, jak sprawdzisz się na oferowanym stanowisku.

W tej sekcji postaraj się wymienić:

 • Nazwę poprzednich pracodawców,
 • Nazwę poprzednich stanowisk,
 • Okres zatrudnienia.

W tej sekcji pochwal się też, jakie były twoje obowiązki na poprzednich stanowiskach oraz co osiągnąłeś na określonym stanowisku.

📌Mówiąc o swoim doświadczeniu zawodowym, postaraj się użyć danych liczbowych, na przykład procentów. W ten sposób pokażesz w mierzalny sposób, jak przyczyniłeś się do rozwoju poprzedniej firmy.

Jeżeli nie masz doświadczenia zawodowego, nie musisz się martwić. Coraz więcej pracodawców decyduje się na zatrudnienie kandydatów bez praktycznego doświadczenia. Zanim jednak zupełnie zrezygnujesz z napisania tej sekcji, pomyśl, czy nie ukończyłeś praktycznych szkoleń, staży, praktyk, a nawet wolontariatu. Dla przyszłego pracodawcy nie ma znaczenia, czy zdobyłeś swoje doświadczenie w płatnej pracy na etacie, czy też na bezpłatnym stażu. Warto się więc pochwalić nawet takimi osiągnięciami.

cv do pracy za granica

Wykształcenie

Niezależnie od tego, czy ubiegasz się o pracę fizyczną, czy też o konkretne stanowisko w korporacji, wymagające wykształcenia wyższego, koniecznie wpisz swoje wykształcenie do CV. Potencjalny pracodawca na pewno sprawdzi tę sekcję.

Napisz:

 • Na jakiej uczelni ukończyłeś studia /podaj nazwę ukończonej szkoły,
 • Zdobyty tytuł zawodowy lub naukowy (jeżeli dotyczy),
 • Okres trwania zatrudnienia.

W niektórych krajach w tej sekcji powinny się także pojawić twoje szkolenia i kursy dodatkowe.

Umiejętności

Zdobyte umiejętności są kluczem do znalezienia pracy, niezależnie od tego, czy jesteś osobą początkującą czy ekspertem w dziedzinie. Właśnie dlatego ta sekcja powinna znaleźć się w twoim CV. Wypisz tu zarówno umiejętności miękkie, jak i twarde, ponieważ oba typy odgrywają dużą rolę podczas zatrudniania.

Sprawdź ofertę pracy, aby dowiedzieć się, jakie umiejętności są najważniejsze dla konkretnego pracodawcy i to właśnie je wymień w pierwszej kolejności w swoim CV.

Dodatkowe sekcje

Dodatkowe sekcje w CV pozwalają ci wyróżnić się na tle konkurencji. Mogą to być na przykład:

 • Ukończone kursy dodatkowe,
 • Twoje zainteresowania,
 • Znajomość obsługi komputera,
 • Znajomość języków obcych,
 • Wolontariaty.

Wyjazdy zagraniczne

Wyjechałeś za granicę na program au pair, praktyki w ramach Erasmus+, a może spędziłeś kilka miesięcy pracując na polu namiotowym w cieplejszym kraju? Koniecznie pochwal się tym w swoim CV. Nie tylko pokażesz pracodawcy, że masz dodatkowe doświadczenie, ale także udowodnisz, że nie masz problemu z pobytem za granicą, z dala od swojego kraju i bliskich.

To często ważny atut, który może utwierdzić pracodawcę w przekonaniu, że nie zrezygnujesz z posady zaraz po tym, jak otrzymasz zatrudnienie.

Znajomość języków obcych w CV, które wysyłasz za granicę

Na polskim rynku pracy kandydaci znający dodatkowy język obcy, nawet język angielski, mają szansę na otrzymanie wyższej pensji. Właśnie dlatego twoje polskie CV powinno zawierać informacje o tym, że władasz językiem obcym.

Jeżeli jednak aplikujesz o pracę za granicą, koniecznie poświęć swoim umiejętnościom językowym dodatkową sekcję. W ten sposób pokażesz, że jesteś osobą, która będzie w stanie porozumieć się ze współpracownikami. Zaznacz znajomość języka narodowego oraz wszelkie dodatkowe języki.

Jeżeli wybrałeś pracę w korporacji, prawdopodobnie język angielski wystarczy, jednak jeśli znasz język kraju, w którym masz zamiar pracować, nawet na poziomie komunikatywnym, pochwal się tym. W ten sposób dajesz pracodawcy znać, że poważnie traktujesz swoją przeprowadzkę i że chcesz odnaleźć się w nowym kraju zamieszkania.

Uważaj na dane osobowe

Aby napisać dobre CV, musisz znać zasady panujące na rynku pracy w danym kraju. Zwróć szczególną uwagę na dane osobowe. Coś, co w jednym kraju uchodzi za konieczną informację, na przykład miejsce urodzenia czy wiek, w innym może być przyczyną odrzucenia dokumentów aplikacyjnych.

W Polsce najlepiej jest ograniczyć swoje dane osobowe do imienia i nazwiska, telefonu kontaktowego, adresu e-mail i miejscowości. Zweryfikuj, jakie dane są wymagane w kraju, w którym chcesz znaleźć pracę, a jakich lepiej jest unikać. Przeczytaj także ofertę pracy, aby dowiedzieć się, czy pracodawca potrzebuje dodatkowych informacji na temat kandydatów.

Zdjęcie w CV do pracy za granicą

Zdjęcie w CV może być naprawdę problematyczne. O ile w Polsce wysłanie CV ze zdjęciem jest często praktykowane, o tyle w innych krajach, na przykład w Wielkiej Brytanii, może równać się z odrzuceniem twojej kandydatury. Podobnie, jak w przypadku danych kontaktowych, decydując się na zdjęcie w CV, koniecznie sprawdź, czy jest to coś, co przekona do ciebie pracodawcę, czy raczej zniechęci.

📌Pisząc CV, w którym respektujesz reguły rynku pracy danego kraju, zwiększasz swoje szanse na sukces. Nie tylko dlatego, że twoje CV spełnia standardy, ale także dlatego, że pokazujesz potencjalnemu pracodawcy, że znasz zasady, zwyczaje i kulturę pracy danego kraju. To duży atut kandydatów, którzy są zatrudniani z zagranicy.

cv do pracy za granica

Dodatkowe porady

Zadbaj o poprawność językową

Niezależnie od tego, czy aplikujesz o pracę przy zbieraniu truskawek, czy na wysokim stanowisku, zadbaj o to, by twoje CV i list motywacyjny były napisane poprawnie. Zwróć uwagę na błędy językowe i postaraj się, żeby twój dokument nie zawierał nieczytelnych zdań czy błędów gramatycznych.

Jeżeli jeszcze nie opanowałeś języka, w którym musisz stworzyć CV na odpowiednim poziomie, poproś o pomoc kogoś, kto włada nim biegle. W ten sposób będziesz mógł napisać CV, które zachwyci pracodawcę.

Wpisz odpowiednią klauzulę o ochronie danych osobowych

W wielu krajach, w szczególności w krajach Unii Europejskiej, konieczne jest wpisanie odpowiedniej klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych. Zgodnie z art. 6 ust 1 lit. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego, pracodawca nie może wziąć pod uwagę twojego CV, jeżeli nie ma w nim odpowiedniego zapisu.

Zadbaj o to, by klauzula była napisana w formie zgodnej z zasadami kraju, w którym ubiegasz się o pracę.

Wykorzystaj nasze narzędzie do tworzenia CV

Jeżeli chcesz stworzyć CV do pracy za granicą w szybki i skuteczny sposób, sięgnij po nasz kreator CV. Za pomocą kilku kliknięć zmienisz język szablonu. Następnie musisz tylko wypełnić poszczególne sekcje twojego curriculum vitae i wygenerować dokument w odpowiednim formacie. To bardzo proste!

📌Używając naszych szablonów, masz pewność, że nazwy poszczególnych sekcji zapisane są w poprawny sposób.

cv do pracy za granica

Najczęściej zadawane pytania

Czy moje CV musi być napisane w języku kraju, w którym ubiegam się o pracę?

Niekoniecznie. Wiele przedsiębiorstw akceptuje od zagranicznych kandydatów podania w języku angielskim (lub innym), nawet jeżeli nie jest to oficjalny język kraju. Najlepiej sprawdź wymagania w ogłoszeniu o pracę. Jeżeli oferta pracy napisana jest w narodowym języku i nie ma w niej informacji o możliwości przesłania CV w innym języku, najlepiej jest użyć języka kraju, w którym chcesz zdobyć pracę. W takiej sytuacji prawdopodobnie rozmowa kwalifikacyjna także będzie przeprowadzona w narodowym języku.

Jak znaleźć pracę za granicą?

Pracę za granicą możesz znaleźć za pośrednictwem Internetu, w tym stron przeznaczonych do wyszukiwania ofert w danym kraju, portalu LinkedIn i innych portali z ogłoszeniami o pracę, na przykład Glassdoor. Wiele osób korzysta także z pomocy pośredników.

Napisz idealne CV do pracy za granicą i zdobądź ją już dziś!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV