CV dla emeryta – jak napisać CV od podstaw?

Wiele osób nie rezygnuje całkowicie z pracy po przejściu na emeryturę. Choć część osób robi to dobrowolnie, to niestety zdecydowana większość jest zmuszona do tego, by kontynuować pracę ze względu na niskie stawki emerytur. Niezależnie od tego, do której grupy się zaliczasz, aby kontynuować rozwój na rynku pracy, będziesz potrzebował CV dla emeryta.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Wzór CV dla emeryta

Adam Konieczny
adam.konieczny@gmail.com
989 878 654
Elbląg

Podsumowanie zawodowe

Jestem emerytowanym księgowym i szukam pracy w niepełnym wymiarze godzin. Posiadam 20-letnie doświadczenie w branży. Jestem ekspertem w rozliczaniu podatków, który bez problemu potrafi wyjaśniać sprawy finansowe pracownikom.

Doświadczenie zawodowe

Starszy księgowy
Firma Międzynarodowa XYZ
Warszawa

2015-2018

 • Prowadziłem księgi przychodów i rozchodów.
 • Nadzorowałem pracę 5 młodszych księgowych.
 • Prowadziłem dokumentację związaną z finansami i zatrudnieniem ponad 100 pracowników.
 • Dzięki mojemu rocznemu raportowi obniżyłem koszty działu księgowego o 25%.

WykształcenieFinanse i Rachunkowość

Studia Licencjackie
Uniwersytet Ekonomiczny w Warszawie
1975-1978

Umiejętności:

 • Znajomość przepisów podatkowych
 • Rozliczanie VAT, PIT, ZUS
 • Obsługa programu Optima
 • Doskonała znajomość matematyki i rachunkowości
 • Cierpliwość
 • Punktualność
 • Umiejętność pracy w stresogennym środowisku

Nawet jeżeli masz już za sobą pracę w wielu miejscach i zgromadziłeś naprawdę wiele doświadczeń zawodowych, wciąż możesz mieć problem z napisaniem życiorysu zawodowego. Nie martw się jednak: pomożemy ci napisać CV, które sprawi, że znajdziesz pracę na emeryturze.

Nasz kreator CV pomoże ci w stworzeniu podania. Przeczytaj ten artykuł dokładnie, aby wiedzieć, jakie informacje powinny być zawarte w życiorysie zawodowym. Stwórz skuteczne CV razem z nami.

Zobacz wzór CV emeryta poniżej:

Fakty na temat emerytów na rynku pracy

Spójrz na poniższe fakty, dotyczące emerytów na rynku pracy:

 • Według danych ZUS z 2019 ponad 9% emerytów nadal pracowało zawodowo. 💰
 • Obecny wiek emerytalny dla mężczyzn to 65 lat, a dla kobiet 60.
 • Według danych w 2021 roku emeryturę pobierało około 6 milionów osób, z czego 754 tysięcy osób nadal pracuje zawodowo – liczba ta stale rośnie.

CV dla emeryta – najważniejsze sekcje

cv dla emeryta

Z pewnością masz już doświadczenie zawodowe – w końcu przepracowałeś sporo czasu. Musisz jednak wiedzieć, że znalezienie pracy jako emeryt może być nieco trudniejsze. Po pierwsze dlatego, że nie wszyscy chętnie przyjmują do pracy starsze osoby, a po drugie dlatego, że nawet wśród emerytów ubiegających się o pracę rośnie konkurencja. Przekonaj rekrutera, żeby pracodawca zatrudnił właśnie ciebie, tworząc doskonałe CV.

Wybierz wzór CV emeryta, aby przekonać rekrutera, że jesteś idealnym kandydatem. Na naszej stronie przygotowaliśmy dla ciebie wiele wzorów CV, z których możesz skorzystać.

👇Spójrz poniżej, aby dowiedzieć się, czego nie może zabraknąć w twoim CV.

Idealna konstrukcja – jak napisać CV?

Rynek pracy nieustannie się zmienia. Z pewnością nie wygląda już tak, jak wówczas, gdy zaczynałeś swoją pierwszą pracę.

💡Fakt: Obecnie, ze względu na dużą konkurencję na rynku, pracodawcy poświęcają średnio 6 sekund na każde CV! To bardzo mało czasu!

Za pomocą odpowiednich wzorów CV możesz przyciągnąć uwagę pracodawcy. Pamiętaj, że nie może w nim zabraknąć takich sekcji jak:

 • Nagłówek lub tytuł (z danymi kontaktowymi i imieniem i nazwiskiem)
 • Podsumowanie zawodowe (w którym zawrzesz swoje największe osiągnięcia)
 • Doświadczenie (gdzie opiszesz swoją historię zatrudnienia)
 • Wykształcenie (gdzie umieścisz informacje na temat swojej ścieżki edukacyjnej)
 • Umiejętności (kompetencje miękkie i twarde).

Jeżeli chcesz naprawdę wybić się na tle konkurencji, powinieneś wybrać wzór CV, który zawiera dodatkowe sekcje. Zademonstrujesz w nich swoje specjalne umiejętności, takie jak znajomość języków, ukończone szkolenia, a nawet swoje hobby.

Zanim zaczniemy omawiać każdą z części, którą powinien zawierać życiorys zawodowy, spójrzmy na format, w jakim powinno być stworzone twoje profesjonalne CV.

Format życiorysu dla emeryta

Istnieją trzy ogólnie przyjęte formaty życiorysów:

 • Chronologiczny,
 • Mieszany,
 • Funkcjonalny.

Ten ostatni wysuwa na pierwszy plan twoje umiejętności, a nieco “ukrywa” braki w doświadczeniu. Taki życiorys przyda się kandydatom z niewielkim doświadczeniem, a więc jako osoba, która spędziła długie lata na rynku pracy, raczej po niego nie sięgniesz, chyba że aplikujesz do pracy w całkowicie innej branży.

CV chronologiczne to najpopularniejszy układ życiorysu. Jest on idealny dla osób ze średnim i dużym doświadczeniem. Świetnie się sprawdzi w przypadku emerytów ubiegających się o pracę.

📌Jak już wiesz, pracodawcy spędzają bardzo mało czasu na przeglądanie curriculum vitae. Najlepiej jest więc skorzystać z odwróconego porządku chronologicznego, w którym przedstawisz swoje ostatnie doświadczenia zawodowe jako pierwsze, a dopiero potem kolejno wymienisz te poprzednie. Tak napisane CV chronologiczne daje ci pewność, że pracodawca zauważy najważniejsze osiągnięcia zawodowe.

Układ mieszany

Taki format wzoru CV jest dość rzadki. Stanowi on połączenie układu funkcjonalnego i chronologicznego. Sprawdzi się tylko w przypadku osób z ogromnym doświadczeniem zawodowym.

📌Wybierz taki wzór CV, którego format będzie odpowiadał twoim kwalifikacjom.

Nagłówek w CV dla emeryta

Ta sekcja nazywana jest też tytułem CV. Choć jest bardzo krótka, musisz pamiętać, aby poświęcić jej wystarczająco dużo uwagi, tworząc własny życiorys zawodowy.

⚠️Ta część nie może zawierać żadnych błędów. W przeciwnym razie rekruterzy nie będą mogli się z tobą skontaktować, a ty stracisz swoją szansę na zatrudnienie.

Przed wysłaniem swojego podania dokładnie zweryfikuj czy twoje dane są aktualne.

Ta część powinna zawierać twoje imię i nazwisko umieszczone na samej górze nagłówka. Wyróżnij je za pomocą pogrubienia lub większej czcionki. Następnie musisz podać swój numer telefonu oraz e-mail. Nie ma określonej kolejności, w jakiej dane muszą być umieszczone w nagłówku.

Spójrz na poniższe przykłady:

cv dla emeryta

Dobry i zły przykład nagłówka

Poprawnie
Janusz Nowak

878 767 762

janusz.nowak@gmail.com

Rybnik


Niepoprawnie

Januszek Nowak

gorący787janusz9989@buziaczki.pl

767767676 domowy: 87872122, nr 2 98989898

Adres: Ul. Radosna 165

65-090 Rybnik

POLSKA


Z pewnością zauważyłeś, że pierwszy przykład jest przejrzysty. Bez problemu można zauważyć wszystkie dane. Adres e-mail wygląda profesjonalnie.

Drugi przykład zawiera za dużo informacji. Nie ma potrzeby podawania dokładnego adresu w curriculum vitae. Podanie kraju ma sens tylko wtedy, gdy ubiegasz się o pracę za granicą. Zwróć uwagę, jak chaotycznie wyglądają numery kontaktowe. Lepiej jest podać jeden numer, pod którym będziesz osiągalny. Pamiętaj też, aby oddzielić trzy cyfry spacją, aby numer był bardziej czytelny.

Adres e-mail nie dość, że jest chaotyczny, to jeszcze zawiera nieprofesjonalne zwroty.

🎁Twój e-mail musi być profesjonalny. Eksperci ds. zatrudnienia radzą, by stworzyć go za pomocą połączenia imienia i nazwiska. Możesz też dodać do niego cyfry, o ile są na początku lub końcu, zapisane w czytelny sposób. Najlepiej jest stworzyć pocztę Gmail lub Outlook, choć nie jest to wymagane.

Zdjęcie w CV – tak czy nie?

Wiele osób tworząc podanie o pracę, zastanawia się, czy umieszczenie zdjęcia w podaniu jest dobrym pomysłem. Choć na Zachodzie odchodzi się od praktyki przyjmowania podań ze zdjęciami, to w Polsce wielu pracodawców ich wymaga.

Kieruj się prostą zasadą: jeżeli w ofercie pracy nie ma słowa o fotografii, nie dodawaj jej do swojego CV. Jeżeli jednak pracodawca wprost o nią prosi, dołącz ją do swojego życiorysu zawodowego.

📌Porada: Darmowe wzory CV mogą nie mieć opcji wgrania zdjęcia. Wybierz więc taki wzór CV, który pozwoli ci na bezproblemowe dodanie fotografii.

⚠️Zdjęcie, które wgrywasz do swojego internetowego CV, powinno być tak profesjonalne, jak to tylko możliwe. Nie dodawaj do niego zdjęć z imprez czy wakacji. Unikaj też selfie. Najlepiej sprawdzi się klasyczny portret na gładkim tle. Wykonaj go sam (zwróć uwagę na jakość zdjęcia) lub udaj się do profesjonalnego fotografa.

Doświadczenie zawodowe w CV – jak je przedstawić?

Niezależnie od stanowiska, o jakie się ubiegasz, sekcja z doświadczeniem jest jedną z ważniejszych części życiorysu. Wszystkie gotowe szablony CV będą miały tę część.

🎁Napisz tę sekcję najlepiej jak to możliwie. Wpłynie ona bowiem nie tylko na twoje szanse na zatrudnienie, ale także na stawkę, jaką zaproponuje ci pracodawca.

Przedstawiając swoją historię zatrudnienia, musisz pamiętać o podaniu następujących informacji:

 • Nazwę pełnionego stanowiska,
 • Nazwę firmy, w której pracowałeś,
 • Okres zatrudnienia na danym stanowisku.
📌Wypisanie powyższych danych to jedynie minimum. Aby zachwycić pracodawców, podaj też swoje największe osiągnięcia oraz obowiązki, które pełniłeś na danym stanowisku. Nasze wzory CV dają ci możliwość rozbudowania tej części życiorysu.

Ważne jest, aby życiorys był tak zwięzły, jak to tylko możliwe. Z pewnością jako wieloletni pracownik masz co pokazać: zawieraj jednak tylko te informacje o pracy, które są istotne dla stanowiska, o które się ubiegasz.

Spójrz, jak wygląda wzór CV dla emeryta z dużym doświadczeniem w branży, aby wiedzieć jak napisać własny życiorys zawodowy:

Kierowca autobusu

MPK

Poznań

2000-2018

 • Przewoziłem ludzi na wyznaczonych trasach.
 • W ciągu 18 lat ponad 89% moich przejazdów odbyła się na czas.
 • Sprzedawałem bilety, dbając o sprawny przepływ pasażerów.

📌 Kiedy tylko masz możliwość podania danych liczbowych, zrób to. W ten sposób przedstawisz mierzalne osiągnięcia, pokazując pracodawcy, co rzeczywiście możesz zaoferować jako pracownik.

A co, jeżeli nie pracowałeś wcześniej w danej branży?

Z pewnością nie jesteś początkujący na rynku pracy, ale może się zdarzyć, że jako emeryt będziesz szukał pracy w zupełnie innej branży. W tym przypadku wybierz przykładowe CV z formatem funkcjonalnym, gdzie główną rolę odegrają twoje umiejętności.

Tu z kolei zamieść w pierwszej kolejności te doświadczenia, które pokrywają się z wymaganiami oczekiwanymi na dane stanowisko.

⚠️Nigdy nie zostawiaj tej sekcji pustej. Pokaż pracodawcy, że nawet jeżeli nie pracowałeś w branży, jesteś ambitnym pracownikiem z ogromnym doświadczeniem zawodowym na innych stanowiskach.

cv dla emeryta

Wykształcenie w CV emeryta

Choć ukończenie szkoły nie jest wymagane we wszystkich branżach i pracach, to z pewnością może ci pomóc w zdobyciu stanowiska. Kreator CV pozwoli ci na szybkie dodanie tej sekcji i opracowanie jej w szczególny sposób.

Przykłady

Edukacja

Ekonomia

Studia licencjackie

Uniwersytet Ekonomiczny w Warszawie

1972-1975

 • Napisałem pracę magisterską na temat wpływu inflacji na jakość życia osób na podwarszawskich obszarach wiejskich.
 • Ukończyłem uniwersytet z wyróżnieniem.

📌Jeżeli pracowałeś w branży, w której się kształciłeś przez wiele lat, nie musisz tak dokładnie opisywać swoich osiągnięć w szkole. Tak dokładne przedstawienie danych może jednak zagrać na twoją korzyść, jeżeli starasz się o pracę w branży, w której masz wykształcenie, ale w której nie masz dużego doświadczenia praktycznego.

🎁 Zawsze podawaj swój najwyższy poziom wykształcenia. Przykładowo, jeżeli ukończyłeś studia, nie musisz wspominać o swojej szkole średniej.

Umiejętności w CV dla emeryta

Z pewnością masz świadomość, że proces rekrutacyjny odbywa się obecnie głównie online. Możesz szukać ofert pracy w gazetach czy na tablicach ogłoszeń, ale prawda jest taka, że większość firm rekrutuje w Internecie.

W celu prowadzenia rekrutacji większość firm używa systemów śledzenia kandydatów, czyli programów, które wstępnie selekcjonują podania. Odrzucają one te CV, które nie zawierają odpowiednich słów kluczowych.

Łatwo można jednak znaleźć te słowa – klucze. Dokładnie zapoznaj się z ofertą pracy proponowaną przez pracodawcę. Przyjrzyj się oczekiwanym umiejętnością – to właśnie one są słowami kluczowymi.

📌Ważne jest, aby zawierało te frazy CV, jak i list motywacyjny.

Pamiętaj też, aby nigdy nie kłamać w podaniu. Pracodawca szybko może zweryfikować czy faktycznie posiadasz dane kompetencje na rozmowie kwalifikacyjnej. Ponadto, w niektórych pracach pełnisz ekstremalnie odpowiedzialne stanowiska (np. pracując jako lekarz), a więc podawanie umiejętności, których rzeczywiście nie masz może być nie tylko nieprofesjonalne, ale i niemoralne.

📌Zawsze podawaj w pierwszej kolejności te umiejętności, które pracodawca wymienił w ofercie pracy.

👇Spójrz na omówienie umiejętności twardych i miękkich w życiorysie emeryta:

Umiejętności twarde:

Umiejętności twarde to specyficzne kompetencje, które pracownik musi mieć, aby być w stanie wykonywać techniczną stronę swojej pracy. W zależności od tego, w jakiej branży pracujesz, twoje kompetencje twarde będą się różnić od innych. Przykładowo, lekarz musi wiedzieć, jak badać pacjentów, z kolei adwokat musi znać się na prawie.

Istnieją jednak kompetencje, które przydadzą się w niemal każdym zawodzie. Są to na przykład:

 • Prawo jazdy kat. B
 • Obsługa Pakietu Office
 • Obsługa programów komputerowych
 • Znajomość języków obcych

Kompetencje miękkie

Umiejętności miękkie są zazwyczaj związane z cechami osobowości, choć mogą być także wyuczone. W większości zawodów, w szczególności tych, w których będziesz pracował z innymi ludźmi, kompetencje miękkie są niezbędne.

Przykładowe umiejętności miękkie to:

 • Umiejętność wykonywania obowiązków pod presją,
 • Punktualność,
 • Empatia,
 • Pozytywne nastawienie,
 • Umiejętność rozwiązywania konfliktów,
 • Odporność na stres,
 • Motywacja do pracy,
 • Chęć rozwoju,
 • Życzliwość,
 • Praca zespołowa,
 • Przywództwo.

Podsumowanie życiorysu – wstęp, który przyciągnie uwagę rekruterów

Podsumowanie życiorysu to stosunkowo nowy zabieg, który stosowany jest podczas aplikowania o pracy. Jeżeli ostatni raz ubiegałeś się o pracę kilka lat temu, być może nie słyszałeś o nim.

Jest to zwięzły opis twoich najważniejszych osiągnięć i doświadczeń. Powinien znaleźć się na samej górze twojego życiorysu i przekonać menedżera ds. zatrudnienia, że jesteś kandydatem godnym uwagi. Możesz w nim zaznaczyć, że jesteś emerytowanym pracownikiem.

Spójrz na przykład poprawnego i błędnego podsumowania zawodowego dla prawnika:

Poprawne podsumowanie

Jestem emerytowanym adwokatem z ponad 20 latami doświadczenia. Specjalizuję się w prawie pracy i podatkowym. Ponad 80% prowadzonych przeze mnie spraw zakończyło się sukcesem. W Państwa firmie chcę wykorzystać moje umiejętności z zakresu branży finansowej.


Niepoprawne podsumowanie

Jestem na emeryturze. Pracowałem jako prawnik i chcę dołączyć do Waszej firmy.


Z pewnością możesz zauważyć, że pierwszy przykład jest czytelny i przejrzysty. Zawiera dużo zwięzłych, ale istotnych informacji. Dodatkowo kandydat potwierdził swoje osiągnięcia danymi liczbowymi, a także podkreślił, co może wnieść do nowego miejsca pracy.

W drugim przykładzie nie ma żadnych informacji, które przekonałyby rekrutera, że powinien dalej czytać CV. Podsumowanie jest zbyt ogólnie: kandydat nie podał żadnych konkretnych danych.

🎁Jako emeryt z pewnością przeżyłeś już sporo, także w kontekście zawodowym. Zostaw pisanie tej części na sam koniec, aby świeżym okiem spojrzeć na najważniejsze doświadczenia i obowiązki w swojej karierze.

cv dla emeryta

Dodatkowe sekcje

Niezależnie od tego, czy masz wieloletnie doświadczenie, czy też nie, rynek pracy bywa bezlitosny. Tylko najlepsi kandydaci zdobędą wymarzone stanowisko. Zrób więc wszystko, aby twoja aplikacja wyróżniła się na tle konkurencji.

Aby twoje CV zwróciło uwagę, dodaj do niego jedną lub kilka dodatkowych sekcji, na przykład:

 • Szkolenia,
 • Umiejętności informatyczne,
 • Języki obce,
 • Zainteresowania.
🎁Ważne jest, aby dodatkowe sekcje miały tylko takie informacje, które zainteresują pracodawcę.

Umiejętności informatyczne

Obecnie w niemal każdym zawodzie wymagana jest znajomość obsługi komputera. Jako starszy kandydat możesz dodatkowo podkreślić swoje umiejętności, tworząc specjalną sekcję. Wymień wszystkie umiejętności komputerowe, które posiadasz, a które są istotne dla pracy, o którą się starasz. Mogą to być np. platformy sprzedaży, programy do obsługi klienta, czy nawet języki programowania.

Znajomość języków obcych

Znajomość języków obcych jest umiejętnością cenioną na rynku pracy. Jeśli władasz co najmniej jednym językiem obcym na poziomie komunikatywnym lub wyższym, może to wpłynąć na twoje szanse na zatrudnienie, a także znacząco podwyższyć pensję.

Wyróżniona sekcja z językami powinna znaleźć się w szczególności w życiorysach tych osób, które ubiegają się o pracę w międzynarodowych firmach, a także na stanowiskach, gdzie znajomość konkretnego języka jest wymaganym warunkiem zatrudnienia.

Nie wiesz jak przedstawić znajomość języków w CV? Przeczytaj nasz artykuł, który poprowadzi cię przez ten proces krok po kroku.

Kursy

Niezależnie od branży, dobry pracownik to taki, który się rozwija. Doskonałym sposobem na pokazanie pracodawcy, że jesteś ambitną osobą, jest dodanie sekcji ze szkoleniami i kursami, jakie zrealizowałeś. Najlepiej, jeżeli posiadasz certyfikaty, które mogą potwierdzić te informacje.

Zachwyć rekrutera, sięgając po dostępne wzory CV

Aby zachwycić rekrutera, pamiętaj, że

 • Wzory CV przyczynią się do lepszych szans na zatrudnienie.
 • Skuteczny wzór CV to taki, który zawiera dodatkowe sekcje.
 • Aby CV spodobało się rekruterowi, nie może zawierać żadnych błędów. Sprawdź więc, czy twój życiorys nie ma błędów lub literówek.
⚠️Rekruterzy są w stanie zdyskwalifikować kandydata nawet za najmniejszy błąd czy literówkę.

cv dla emeryta

Profesjonalny wzór CV – podsumowanie artykułu

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu temat pisania CV zgodnie z zaleceniami ekspertów nie jest ci już obcy. Przypominamy najważniejsze informacje na temat tworzenia życiorysu zawodowego emeryta.

 • W pisaniu CV pomoże ci kreator życiorysów.
 • Wzory CV to idealny sposób na to, aby stworzyć estetyczne podanie, w którym niczego nie brakuje.
 • Przedstaw najważniejsze osiągnięcia w profilu zawodowym, aby twoje CV wyróżniało się na tle konkurencji.
 • CV funkcjonalne sprawdzi się w przypadku kandydatów zmieniających branżę.
 • Stwórz CV z dodatkowymi sekcjami, aby zaimponować pracodawcy.
 • Wzory listów motywacyjnych pomogą ci napisać przekonujące podanie.
 • W twoim podaniu zawrzyj tylko istotne dane.
 • Aktualna klauzula o przetwarzaniu danych osobowych jest niezbędna do przeprowadzenia procesu rekrutacyjnego.

Każdy emeryt, który szuka pracy, musi wyróżnić się i pokazać pracodawcy z jak najlepszej strony. Możesz to zrobić za pomocą doskonałego listu motywacyjnego. Dobrze jest się także posłużyć szablonem CV, który sprawi, że w twoim CV niczego nie zabraknie.

Sięgnij po nasz kreator CV i przejrzyj inne wzory życiorysów, w tym życiorys lekarza, CV księgowej, CV piekarza i wiele, wiele innych.

FAQ

List motywacyjny – czy jest konieczny?

Z pewnością zauważyłeś, że w niektórych ofertach pracy zamieszczona jest prośba o list motywacyjny. Wówczas dodanie takiego dokumentu wydaje się oczywiste. Pamiętaj jednak, że rynek pracy jest znacznie inny niż 20 czy nawet 5 lat temu. Właśnie dlatego musisz zrobić wszystko, aby wyróżnić się na tle konkurencji.

Emeryci mogą opisać w liście motywacyjnym, dlaczego chcą nadal pracować, co nimi kieruje, a także jakie są ich cele zawodowe. Pracodawca z pewnością doceni ambitnych kandydatów, którzy włożyli dodatkowy wysiłek w tworzenie aplikacji.

Jakie jeszcze dokumenty dołączyć do podania?

W zależności od tego, o jaką pracę się ubiegasz, w jakiej branży, pracodawca może wymagać od ciebie dodatkowych dokumentów np. aktualnej książeczki sanepidowskiej. Osoby z branży kreatywnej mogą dołączyć do podania portfolio.

Aby mieć pewność, że załączyłeś wszystkie dokumenty, przeczytaj dokładnie opis stanowiska, o które się ubiegasz.

Pobierz wzory CV, aby stworzyć idealne podanie o pracę dla emeryta

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV