Profesjonalne CV dietetyka krok po kroku – kompletny przewodnik
Praca dietetyka staje się coraz bardziej popularna. Ludzie bardziej dbają o zdrowie. Nie chodzi tu tylko o diety odchudzające, ale o stworzenie jadłospisów, które pomogą osobom utrzymywać zdrowy styl życia. Na rynku pojawia się coraz więcej kandydatów, którzy chcą rozwijać się w tej branży. Właśnie dlatego, aby zdobyć pracę marzeń, będziesz musiał stworzyć idealne CV dietetyka.
Wzór CV dietetyka
Laura Dąbrowska
676 565 434
laura.dąbrowska@gmail.com
Zielona Góra
Profesjonalne podsumowanie
Od dwunastu lat pracuję jako dietetyczka. Udzielam porad z zakresu leczenia chorób przewlekłych za pomocą odpowiednio dobranej diety. Ponad 90% moich klientów zauważyło znaczne polepszenie zdrowia oraz zmniejszenie objawów chorobowych po zastosowaniu polecanej przeze mnie diety. Moje badania na temat wpływu diety w leczeniu choroby Leśniowskiego-Chrona zostały opublikowane w trzech punktowanych czasopismach naukowych.
Doświadczenie zawodowe
Dietetyczka
Sanatorium “Złoty Łan”
2010-2021
- Opracowywałam indywidualne diety dla pacjentów sanatorium, z uwzględnieniem ich stanu zdrowia.
- Stworzyłam od podstaw program leczenia za pomocą diety osób z chorobą Hashimoto.
- Doradzałam pacjentom, jak ograniczyć spożywane kalorie, dzięki czemu 87% z nich uzyskało prawidłową masę ciała.
Wykształcenie
Dietetyka
Uniwersytet Medyczny
Poznań
2007-2010
- Ukończyłam studia z wyróżnieniem i średnią 4,9.
- Otrzymałam wyróżnienie na trzech ogólnopolskich konferencjach naukowych.
Umiejętności:
- Badanie jakości żywności,
- Analizowanie procesów przygotowywania żywności,
- Wykrywanie i leczenie niedożywienia,
- Prowadzenie dokumentacji leczenia,
- Dyspozycyjność,
- Punktualność,
- Cierpliwość,
- Łatwość w nawiązywaniu kontaktów.
Z pewnością wiesz, jak ważne jest, by dostarczać organizmowi pożywne składniki. Zjedzony posiłek wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Podobnie w twoim CV, nawet najmniejsze wybory mogą mieć wpływ na całość. Każdy element CV jest istotny i musisz mu poświęcić wystarczająco dużo uwagi, aby stworzyć idealny dokument.
Nasze porady i wzory CV to doskonały sposób na to, aby stworzyć skuteczny życiorys, który przekona rekrutera, że jesteś ekspertem z zakresu dietetyki, a także że sprawdzisz się w tej pracy.
Niezależnie od tego, czy szukasz swojej pierwszej pracy w zawodzie dietetyka, czy też jesteś już doświadczonym ekspertem ds. żywienia, w tym artykule znajdziesz przydatne informacje na temat pisania życiorysów.
Fakty
Oto najważniejsze informacje dotyczące pracy dietetyka:
- Średnio dietetycy zarabiają 3 550 złotych brutto miesięcznie,
- 25% osób pracujących w branży zarabia ponad 4 090 złotych miesięcznie,
- Ponad 90% osób zatrudnionych w branży to kobiety,
- Na pensje mogą wpływać takie czynniki jak miejsce zamieszkania, staż zawodowy, wykształcenie czy wielkość firmy.
Jak napisać CV dietetyka?
Jeśli zdrowe odżywianie jest twoją pasją, z pewnością chcesz rozpocząć pracę, w której będziesz mógł się dzielić swoją wiedzą na temat żywienia. Aby zdobyć posadę dietetyka, musisz stworzyć perfekcyjne CV.
W tej części życiorysu przedstawiamy, jakie sekcje muszą znaleźć się w CV dietetyka. Tak jak ty znasz się na zdrowym odżywianiu, tak my wiemy wszystko na temat tworzenia życiorysów.
Struktura, format i układ
Nawet, jeżeli jesteś dietetykiem z ogromnym doświadczeniem, zawsze może znaleźć się ktoś, kto będzie lepiej wykształcony lub będzie miał ciekawsze umiejętności. Właśnie dlatego tak istotne jest stworzenie CV, które będzie przekazywało wszystkie ważne informacje o tobie w ciekawy sposób.
W swoim CV nie możesz pominąć następujących sekcji:
- NAGŁÓWEK/TYTUŁ – wpisz w niego swoje imię, nazwisko i dane kontaktowe.
- PODSUMOWANIE ZAWODOWE – opisz w nim krótko swoje najważniejsze osiągnięcia w zawodzie dietetyka.
- DOŚWIADCZENIE
- WYKSZTAŁCENIE
- UMIEJĘTNOŚCI
Aby jeszcze bardziej wyróżnić się na tle konkurencji, stwórz w swoim CV dodatkowe sekcje.
Format w CV dietetyka
Wszystkie wspomniane wyżej części życiorysu muszą być dobrze uporządkowane. Profesjonalne CV powinno mieć odpowiedni format. Wybierając format, pamiętaj, że twoje CV powinno podkreślać twoje największe zalety.
Format funkcjonalny
W tym formacie można nieco “ukryć” braki w historii zatrudnienia, ponieważ to umiejętności odgrywają tu największą rolę.
Dla kogo?
Ten format sprawdzi się u początkujących dietetyków: zarówno świeżo upieczonych absolwentów, jak i tych, którzy myślą o przebranżowieniu.
Format chronologiczny
W tym układzie najbardziej liczy się doświadczenie zawodowe.
Dla kogo?
To jeden z najpowszechniejszych formatów życiorysu. Jest rozpoznawany niemal przez wszystkich rekruterów. Poleca się go przede wszystkim kandydatom ze średnim i dużym doświadczeniem zawodowym. Jednak ze względu na swoją popularność, może też być dobrym wyborem dla osób po stażu zawodowym.
Format mieszany
Taki układ łączy w sobie dwa wcześniejsze.
Dla kogo?
Taki format sprawdza się wyłącznie w przypadku kandydatów z ogromnymi osiągnięciami i imponującą ścieżką kariery. Z tego powodu jest wybierany dość rzadko. Sprawdzi się jednak, jeżeli aplikujesz na stanowisko kierownicze.
Nagłówek i dane kontaktowe
Nagłówek często nazywany jest tytułem życiorysu. Jest to najmniejsza i też najmniej wymagająca jego część. Pamiętaj jednak, że jest ona bardzo ważna, a więc poświęć jej wystarczająco dużo uwagi.
Rekruter musi być w stanie skontaktować się tobą w prosty sposób. W przypadku, gdy w adres e-mail wkradnie się literówka lub numer telefonu będzie nieaktualny, pracodawca nie będzie szukał innych sposobów na skontaktowanie się z tobą.
Choć nie ma ustalonej kolejności, w jakiej dane kontaktowe powinny pojawiać się w nagłówku, to twoje imię i nazwisko powinno być umieszczone na samej górze. Użyj pogrubienia lub większej czcionki, aby je wyróżnić, a być może rekruter bardziej zapamięta twoje CV.
Przykłady nagłówków w CV dietetyka
545 434 434
ludmiła.sęk@gmail.comPrzemyśl
Ludmiła Sęk
434432121, domowy 4543432414 nr 989876765
1213słodka12212lodz1a@buziaczek.plUl. Szkolna 123
65-909 Przemyśl
POLSKA
Nietrudno zauważyć, że poprawny przykład jest bardzo przejrzysty i czytelny. Od razu widać wszystkie podane w nim informacje. Numer telefonu jest przedzielony spacjami, przez co łatwiej go odczytać. Adres e-mail składa się z imienia i nazwiska kandydatki, tak jak zalecają eksperci ds. zatrudnienia.
W drugim przykładzie zgromadzono za dużo danych. Nie ma potrzeby podawania więcej niż jednego numeru telefonu. Spójrz na adres e-mail. Jest on trudny do odczytania i chaotyczny. Dodatkowo zawiera nieprofesjonalne zwroty, które raczej odstraszą pracodawcę. Dokładny adres nie jest potrzebny, a tylko wprowadza dodatkowy chaos. Podaj nazwę kraju tylko wtedy, gdy ubiegasz się o pracę za granicą.
Zdjęcie w CV osoby ubiegającej się o stanowisko dietetyka
Kandydaci często zastanawiają się, czy dodanie zdjęcia do podania o pracę to dobry pomysł. Nic zresztą dziwnego: to bardzo kontrowersyjna sprawa. Za granicą pracodawcy odchodzą od przyjmowania podań ze zdjęciem ze względu na możliwą dyskryminację kandydatów.
W Polsce jednak nadal można spotkać oferty pracy, w których szef prosi o załączenie zdjęcia w CV. Tylko wtedy takie działanie ma sens. W innych przypadkach, lepiej nie ryzykować i nie dodawać zdjęcia do CV.
Doświadczenie zawodowe w CV dietetyka
Aby objąć stanowisko dietetyka, musisz mieć odpowiednią wiedzę, ale także doświadczenie zawodowe. Nie ma wątpliwości, że pracodawca zajrzy do tej sekcji w twoim CV.
Pamiętaj, aby w życiorysie zawodowym umieszczać tylko te informacje, które mają związek z pracą, o którą się starasz.
Tworząc tę sekcję, nie zapomnij podać następujących informacji:
- Nazwa stanowiska,
- Nazwa firmy,
- Okres zatrudnienia.
Przykład doświadczenia w Curriculum Vitae
Doświadczenie zawodowe
Dietetyk kliniczny
Prywatny Szpital Psychiatryczny “Promyk”
2018-obecnie
- Ustalałam dietę pacjentów z uwzględnieniem typów zaburzeń odżywiania, których doświadczali.
- 60% moich pacjentów doświadczyło poprawy zdrowia psychicznego pod wpływem stosowania stworzonych przeze mnie planów dietetycznych.
- Wraz z lekarzami wspierałam pacjentów w walce z zaburzeniami psychicznymi.
- Otrzymałam nagrodę pracownika roku.
Doświadczenie zawodowe w CV początkującego dietetyka
Osoby z wieloletnim doświadczeniem z pewnością mają większe szanse na zatrudnienie. Jednak nie oznacza to, że początkujący kandydaci powinni się poddawać. Wykorzystaj część z doświadczeniem na swoją korzyść. Jak to zrobić?
Pomyśl o stażach zawodowych lub praktykach, które ukończyłeś. Mogą to być nawet doświadczenia związane z twoim programem nauczania. W tej sekcji mogą też pojawić się odbyte wolontariaty.
Nawet z niewielkim doświadczeniem możesz przekonać rekrutera, że zawód dietetyka jest dla ciebie.
👇Oto przykład sekcji z doświadczeniem dla początkującego dietetyka
Doświadczenie zawodowe
Stażysta dietetyk
Prywatne Przedszkole ABC w Warszawie
2018-2019
- Opracowywałem plan posiłków dla dzieci pod nadzorem starszego dietetyka.
- Pomagałem w prowadzeniu dokumentacji leczenia żywieniowego uczniów z ADHD.
Pamiętaj, że twoja pierwsza praca raczej nie przyniesie ci dużych zysków. To jednak idealny czas na zdobycie potrzebnego doświadczenia, a także rozwinięcie kontaktów zawodowych.
Jeżeli jesteś świeżo upieczonym absolwentem dietetyki i nie wiesz, jak zacząć pisanie CV, zajrzyj do tego artykułu.
Wykształcenie z zakresu dietetyki – jak przedstawić je w CV?
Zawód dietetyka wiąże się z opieką nad różnymi ludźmi. W związku z tym musisz mieć rozległą wiedzę z zakresu nie tylko dietetyki, ale także leczenia niektórych chorób, czy nawet znać się na psychologii. Możesz mieć pewność, że niezależnie od tego, czy specjalizujesz się w dietetyce klinicznej, czy też pomagasz ludziom zgubić zbędne kilogramy, twój pracodawca zajrzy do tej części CV.
Prezentując swoje wykształcenie musisz podać:
- Swój tytuł zawodowy,
- Nazwę ukończonej szkoły,
- Czas trwania nauki.
Przykład
Magister Dietetyki
Uniwersytet Medyczny w Warszawie
2021-2015
- Otrzymałam nagrodę rektora dla najlepszych studentów.
- Ukończyłam studia ze średnia 4,8 i obroniłam pracę magisterską z wynikiem bardzo dobrym.
Umiejętności twarde i miękkie w CV
Aby przejść proces rekrutacji, musisz w swoim curriculum vitae umieścić konkretne umiejętności. Nie tylko zaimponujesz nimi swojemu pracodawcy, ale także przejdziesz wstępną selekcję systemów śledzenia kandydatów. Są to specjalne programy używane w celu prowadzenia rekrutacji, które odrzucają CV bez słów kluczowych.
Te słowa kluczowe są łatwe do odszukania. Wystarczy, że dokładnie przeczytasz ofertę pracy. Znajdziesz tam umiejętności, które są wymagane od kandydatów – to właśnie one będą słowami kluczowymi.
Pisząc CV pamiętaj, by były one wypisane tak samo, jak w ofercie pracy. Na przykład jeżeli pracodawca wymaga od pracowników umiejętności “dobra komunikacja z innymi”, nie pisz, że jesteś komunikatywny, lecz zapisz tę kompetencję dokładnie tak, jak sformułował ją pracodawca w swoim ogłoszeniu.
👇Poniżej przedstawiamy listę umiejętności, które mogą się przydać dietetykowi:
Umiejętności twarde
Są to takie kompetencje, których możesz nauczyć się podczas edukacji lub zdobyć w pracy. Bez nich wykonywanie zawodu nie byłoby możliwe. Są to na przykład:
- Znajomość składników odżywczych,
- Ustalanie diet,
- Prowadzenie dokumentacji żywieniowej,
- Wdrażanie programów żywieniowych,
- Tworzenie jadłospisów dla osób chorych,
- Prawo jazdy kat. B.
Umiejętności miękkie
Aby pracować jako dietetyk, bez wątpienia musisz posiadać szereg umiejętności twardych, które pozwolą ci na przykład na tworzenie odpowiednich jadłospisów. Jednakże praca ta polega także na kontakcie z ludźmi. Bardzo często będziesz pracować z osobami chorymi, a twoim zadaniem będzie zdrowa motywacja do schudnięcia lub przybrania na wadze. Pracodawca musi więc wiedzieć, że posiadasz umiejętności miękkie, które pozwolą na wykonywanie takiej pracy.
Oto lista przykładowych umiejętności miękkich:
- Łatwość nawiązywania kontaktów,
- Empatyczne podejście,
- Cierpliwość,
- Przyjazne usposobienie,
- Punktualność,
- Rzetelność.
Podsumowanie zawodowe – potrzebujesz CV, które przyciągnie uwagę rekruterów
Podsumowanie zawodowe, nazywane też profilem zawodowym, to krótka sekcja życiorysu, w której opisujesz swoje największe osiągnięcia, a także najważniejsze obowiązki. W Polsce niewielu kandydatów używa podsumowania zawodowego, a więc zawarcie go w CV może okazać się dla ciebie bardzo korzystne i ostatecznie przekonać pracodawcę, że to ty jesteś idealnym kandydatem do pracy.
Pamiętaj, że dodanie podsumowania zawodowego do twojego CV sprawi, że pokonasz nawet tych kandydatów, którzy mają lepsze doświadczenie lub wykształcenie niż twoje.
Ta sekcja umieszczona będzie na samej górze twojego CV, zaraz pod nagłówkiem. Dzięki temu rekruter momentalnie zauważy, jakim jesteś kandydatem.
Spójrz na poprawny i niepoprawny przykład:
Od ponad pięciu lat pracuję jako specjalista ds. diety. Specjalizuję się w diecie w leczeniu zaburzeń odżywiania. W poprzednim szpitalu otrzymałem nagrodę Dietetyka Roku. Pragnę zaoferować Państwu moje umiejętności z zakresu dietetyki klinicznej.
Jestem dietetykiem. Jedzenie to moja pasja. Chcę dołączyć do waszego zespołu.
Pierwsze podsumowanie jasno prezentuje specjalizację dietetyka. Kandydat wspomniał o tym, jakie ma doświadczenie, a także wymienił swoją najważniejszą nagrodę. Przedstawił wprost to, co może zaoferować pracodawcy.
Drugi przykład jest zdecydowanie za krótki. Nie ma żadnych szczegółów, które potwierdzałyby doświadczenie tego kandydata. Jeżeli takie podsumowanie przyciągnie uwagę rekrutera, to z pewnością nie zagra ono na korzyść kandydata.
Dodatkowe sekcje w CV dietetyka
Dodanie sekcji w życiorysie zawodowym to idealna metoda na to, aby przyciągnąć uwagę rekrutera. Możesz do swojego CV dodać takie sekcje jak na przykład:
- Języki obce,
- Szkolenia i kursy,
- Zainteresowania,
- Umiejętności komputerowe.
Pamiętaj, że twoje CV ma ograniczoną przestrzeń. Zapisuj w nim tylko takie informacje, które mają związek ze stanowiskiem, o które się starasz. Pracodawcy pewnie nie będzie obchodziło to, że zbierasz znaczki. Ale jeżeli pasjonujesz się kulinariami, może to być dobra informacja dla CV dietetyka.
Kursy
Jako dietetyk musisz się nieustannie dokształcać. Pojawia się coraz więcej diet, na które warto spojrzeć trzeźwym i profesjonalnym okiem. Warto też rozwijać swoją wiedzę z zakresu żywienia. Pracodawca z pewnością doceni cię jako pracownika, jeżeli zauważy, że lubisz rozwijać swoją wiedzę. Wypisz w tej sekcji wszystkie ukończone szkolenia.
Oto przykładowe kursy, które mogą zaimponować potencjalnemu szefowi:
- Żywienie osób starszych.
- Dieta podczas opieki paliatywnej.
- Leczenie zaburzeń odżywiania.
- Wpływ niedoborów żywieniowych na stan psychiczny pacjentów.
Jeżeli kurs zakończył się egzaminem, nie zapomnij o dodaniu odpowiednich certyfikatów potwierdzających zdobytą wiedzę.
Języki
Znajomość języków obcych zwiększa szanse na zatrudnienie. Według badań, pracodawcy cenią osoby znające więcej niż tylko język ojczysty, co ma odzwierciedlenie w pensjach pracowników. Jeżeli ubiegasz się o pracę w placówce, w której pojawiają się zagraniczni klienci, warto wspomnieć o swoich umiejętnościach językowych w osobnej sekcji.
Jeżeli pracodawca napisał w ofercie o pracę, że znajomość języka to warunek konieczny zatrudnienia, koniecznie wpisz język w osobnej sekcji. Nie wiesz jak to zrobić? Sprawdź nasz artykuł, w którym krok po kroku wyjaśniamy, jak stworzyć sekcję z językami w życiorysie.
Pamiętaj, że pracodawca może chcieć zweryfikować poziom znajomości języka na rozmowie kwalifikacyjnej. Przygotuj się więc na rozmowę w języku obcym.
Spraw, by twoje CV było jeszcze lepsze
Po przeczytaniu naszego CV z pewnością możesz napisać takie podanie, które zwróci uwagę rekruterów. Oto kilka porad jak sprawić, żeby twoje CV jeszcze bardziej zachwyciło rekruterów:
Użyj kreatora CV
Skorzystaj z naszego kreatora i szablonów CV. W ten sposób sprawisz, że twoje podanie będzie bardzo estetyczne, a także nie zabraknie w nim żadnych kluczowych sekcji. Co więcej, szablony są łatwo edytowalne, co oznacza, że wystarczy kilka kliknięć, aby zaktualizować swoje podanie w zależności od pracy, o którą się starasz.
Sprawdź błędy
Zanim wyślesz swoje CV, dokładnie zweryfikuj, czy nie ma w nim żadnych błędów. Dopilnuj, żeby ani w liście motywacyjnym, ani w CV nie było żadnych literówek. Przeczytaj podanie na głos, aby wiedzieć, czy wszystkie zdania są napisane w jasny sposób.
List motywacyjny dietetyka
Być może wydaje się, że potencjalnego pracodawcy nie interesuje twój list motywacyjny, skoro nie poprosił o niego w ogłoszeniu o pracę. To jednak błąd. List motywacyjny to idealny sposób na pokazanie pracodawcy, że ci zależy. Możesz w nim opisać wszystkie te rzeczy, na które nie miałeś miejsca w CV, a także przedstawić swoją unikalną osobowość.
List motywacyjny dietetyka jest szczególnie istotny dla osób, które dopiero rozpoczynają pracę w branży. Pokaż, że jesteś ambitnym kandydatem, gotowym do działania.
CV dietetyka – podsumowanie
O pisaniu CV dla dietetyka wiesz już wszystko. Spójrz na najważniejsze informacje:
- Aby ułatwić sobie zadanie tworzenia CV, użyj kreatora do tworzenia życiorysów.
- Dobrze napisane podsumowanie zawodowe pozwoli ci się wyróżnić nawet na tle kandydatów ze znacznie większym doświadczeniem.
- Dodaj dodatkowe sekcje w CV, aby zwrócić uwagę rekrutera.
- Skorzystaj ze wzoru listu motywacyjnego, dzięki któremu krok po kroku napiszesz idealne podanie.
- Twój list motywacyjny i CV powinny mieć taką samą szatę graficzną.
Pamiętaj, że każdy dokument aplikacyjny musi zawierać aktualną klauzulę przetwarzania danych osobowych. Inaczej pracodawca nie będzie mógł się z tobą skontaktować.
Sięgnij po nasz kreator CV, aby napisać idealne podanie o pracę, w którym niczego nie zabraknie. Zajrzyj też na naszą stronę, na której znajdziesz więcej praktycznych porad oraz artykułów na temat tworzenia dokumentów aplikacyjnych. Nie czekaj ani chwili dłużej. Stwórz idealne CV, które pomoże ci zdobyć pracę marzeń.
FAQ
Czy muszę ukończyć studia, aby zostać dietetykiem?
Nie jest to warunek konieczny, choć pracodawca może bardziej docenić osoby z dyplomem ukończenia szkoły wyższej. Według polskiego prawa, aby zostać dietetykiem musisz posiadać:
- Dyplom studiów licencjackich lub magisterskich na kierunku dietetyka,
- Dyplom ukończenia szkoły policealnej (profil dietetyk),
- Ukończyć kurs dietetyki.
Gdzie mogę się ubiegać o pracę jako dietetyk?
Jeżeli chodzi o możliwości zatrudnienia dla dietetyków, są one naprawdę duże. Dietetycy są poszukiwani w różnych placówkach zdrowotnych, w tym: szpitalach, przychodniach, sanatoriach i poradniach chorób metabolicznych. Coraz częściej dietetycy mogą też znaleźć pracę w restauracjach, firmach cateringowych oraz sklepach ze zdrową żywnością. Dietetycy są też często zatrudniani przez kluby fitness. Możesz także aplikować o pracę w korporacjach tworzących suplementy diety i zdrową żywność.
Zajrzyj na naszą stronę i skorzystaj z szablonów CV. Stwórz idealne podanie o pracę dla dietetyka już dziś!
Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.
Stwórz swoje CV w 15 minut
Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.