CV cukiernika: kompletny przewodnik

Praca cukiernika ma w sobie wiele wyzwań. Z pewnością jest słodka, zarówno dosłownie, jak i w przenośni, ale aby stać się profesjonalnym cukiernikiem, potrzebujesz długiej praktyki, znajomości przepisów i odpowiednich umiejętności. Wielu uważa, nie bez przyczyny, że cukiernictwo to sztuka kulinarna.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Cukiernik – wzór CV

Radosław Nowak
radosław.nowak@gmail.com
656 898 121
Radom

Profil zawodowy

Z wyróżnieniem ukończyłem Zespół Szkół Gastronomicznych w Radomiu. Mam 5-letnie doświadczenie w pracy jako cukiernik. Specjalizuję się w wypiekaniu tortów na wesela, a także tworzeniu wegańskich słodkości na zamówienie. 100% moich klientów jest zadowolonych z usług, co zwiększyło przychód piekarni o 300% w ciągu 3 lat.

Historia zawodowa

Starszy cukiernik

Cukiernia “Pączuś”

2015-2019

 • Tworzyłem autorskie przepisy na wegańskie desery i wypieki tradycyjne takie jak pączki, drożdżówki, jagodzianki, pralinki i krówki.
 • Nadzorowałem pracę dziesięciu stażystów i stażystek.
 • Stworzyłem ponad 100 tortów weselnych, uwzględniając potrzeby klientów. 100% projektów zrealizowałem na czas.

Wykształcenie

Zespół Szkół Gastronomicznych w Radomiu

2012-2015

 • Brałem udział w 40-godzinnych praktykach w cukierni specjalizującej się w wypiekaniu tortów weselnych.
 • Ukończyłem szkołę z wyróżnieniem.

Umiejętności:

 • Dekoracja pralinek,
 • Tworzenie nowych przepisów,
 • Wypieki bezglutenowe,
 • Torty weselne,
 • Wypieki wegańskie,
 • Ważenie produktów,
 • Obsługa mikserów i robotów kuchennych,
 • Znajomość zasad BHP,
 • Punktualność,
 • Kreatywność,
 • Łatwość w komunikacji.

Marzysz o tym, aby pracować jako profesjonalny cukiernik? Będziesz musiał napisać CV cukiernika, które zachwyci pracodawcę i wyróżni cię na tle konkurencji.

Cukiernicy przygotowują słodkie wypieki, takie jak drożdżówki, pączki, jagodzianki, ciasta, a także torty. Jako cukiernik z pewnością wiesz, że aby wypiek się udał, potrzebujesz odpowiednich składników w odpowiednich proporcjach. Co więcej, muszą być one dodane w odpowiedni sposób i we właściwym czasie.

Nie inaczej jest z procesem tworzenia CV, który może być porównany do pieczenia tortu: najpierw decydujesz, jaki ma być końcowy efekt, potem przygotowujesz składniki, mieszasz je ze sobą, aż do uzyskania całości. Na koniec musisz jeszcze “udekorować” swój życiorys dodatkowymi sekcjami, sprawdzając błędy i używając odpowiedniego koloru wzoru CV, a także dostosowując go do okazji.

Ty znasz się na tworzeniu słodkości, a my z kolei specjalizujemy się w przygotowywaniu idealnych życiorysów. W tym artykule podajemy przepis na to, jak stworzyć perfekcyjne podanie o pracę. Wybierz odpowiedni profesjonalny wzór CV, aby stworzyć dokumenty aplikacyjne, które przyciągną wzrok rekruterów tak, jak najpiękniejszy urodzinowy tort.

Fakty

Oto ciekawe fakty na temat pracy cukiernika

 • W Polsce cukiernik na etacie zarabia średnio 4 050 złotych brutto miesięcznie (za Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń)💰
 • 53% osób pracujących jako cukiernicy to kobiety.
 • Choć coraz więcej osób decyduje się na zakup wypieków w supermarketach, to cukiernictwo wciąż dobrze sobie radzi, w szczególności w zakresie wypieków sezonowych, takich jak pączki na Tłusty Czwartek, Rogale Marcińskie, czy torty weselne w okresie letnim. Popularność wyrobów cukierniczych utrzymuje się także ze względu na kawiarnie.

Jak napisać dobre CV cukiernika?

cv cukiernika

Aby dostać pracę w cukierni lub w kawiarni jako cukiernik, będziesz musiał wyróżnić się na tle konkurencji. Hipermarkety mogą poszukiwać osób bez doświadczenia, które będą wytwarzać wyroby z półproduktów, jednak w takiej pracy nie masz za dużo szans na rozwój. Choć może to być jakiś pomysł na start, to jeżeli traktujesz karierę cukiernika poważnie, z pewnością nie będziesz chciał zostać w takiej “cukierni” na długo.

Aplikując o pracę w branży, spotkasz się z dużą konkurencją. Szczególnie dotyczy to stanowisk w lokalnych cukierniach ekologicznych czy stylowych kawiarniach. Właśnie dlatego musisz pamiętać, że dobre curriculum vitae to podstawa dla zdobycia pracy. Skuteczne CV pomoże ci nie tylko zdobyć posadę, ale także może wpłynąć na stawkę, jaką zaoferuje ci potencjalny pracodawca.

Aby stworzyć idealne CV, cukiernik powinien sięgnąć po szablon CV. Dzięki kreatorowi i wzorom z łatwością stworzysz podanie, które wyróżni cię na tle konkurencji.

👇Zapoznaj się z informacjami poniżej.

Perfekcyjna konstrukcja

Zaczynając szkolenie na cukiernika, z pewnością marzysz o pracy, która da ci możliwość rozwoju, a także takiej, w której będziesz mógł się wykazać. Z pewnością nie chcesz tworzyć ciast z gotowych mieszanek, które potem trafią do supermarketu. Aby dostać się do pracy w małej cukierni lub stylowej kawiarni, musisz zaprezentować się potencjalnemu szefowi w jak najlepszy sposób.

💡Fakt: Rekruterzy poświęcają na jedno curriculum vitae około 6 sekund. Zrób wszystko, aby twój szablon CV przyciągnął ich uwagę na dłużej.

Aby to zrobić, sięgnij po odpowiedni wzór CV, który będzie zawierał wszystkie potrzebne sekcje:

 • Nagłówek, w którym podasz dane osobowe,
 • Podsumowanie zawodowe, w którym pochwalisz się najważniejszymi osiągnięciami,
 • Sekcje doświadczenie zawodowe, wykształcenie oraz umiejętności,
 • Dodatkowe sekcje, w których pochwalisz się swoimi szczególnymi kompetencjami.

Zanim omówimy każdą z wymienionych sekcji, spójrzmy na formaty curriculum vitae

Jaki format CV cukiernik powinien wybrać?

Istnieją trzy układy, czy też formaty curriculum vitae, spośród których możesz wybrać. Są to:

Układ funkcjonalny

W tym formacie najważniejsze są umiejętności kandydata. Ze względu na to, że doświadczenie zawodowe gra drugoplanową rolę, łatwiej będzie w nim ukryć pewne braki w historii zatrudnienia. Jest on więc idealny dla początkujących kandydatów, a także osób zmieniających branżę.

Format chronologiczny

Ten układ jest najpopularniejszy i szeroko rozpoznawalny przez pracodawców. Można stwierdzić, że niemal każdy pracodawca i rekruter widział już kiedyś ten format.

Najważniejsza jest w nim historia zawodowa, a także wykształcenie kandydata. Właśnie dlatego poleca się go w szczególności osobom z dużym lub średnim stażem pracy. Ze względu na popularność formatu chronologicznego, może być także dobrym wyborem dla początkujących kandydatów, którzy mają za sobą staż lub praktyki zawodowe.

📌Według ekspertów ds. zatrudnienia najlepiej jest sięgnąć po odwrócony układ chronologiczny. Oznacza to, że twoje ostatnie stanowisko pojawi się jako pierwsze, a potem kolejno będziesz wymieniać wcześniejsze, aż do swojej pierwszej adekwatnej pracy. W ten sposób masz pewność, że pracodawca w pierwszej kolejności zauważy twoje najważniejsze kwalifikacje.

Format mieszany

Taki układ łączy w sobie cechy obu wymienionych powyżej. Pamiętaj jednak, że sprawdzi się tylko w przypadku kandydatów z ogromnym doświadczeniem zawodowym. Możesz z niego skorzystać, jeżeli np. starasz się zostać kierownikiem cukierni.

📌Wybierając format CV, cukiernik powinien kierować się własnymi potrzebami i doświadczeniem. Sięgnij po taki wzór CV, który spełnia twoje wymagania i ma właściwy format.

cv cukiernika

Tytuł życiorysu i nagłówek z danymi kontaktowymi w CV dla cukiernika

Nagłówek musi znaleźć się na samej górze życiorysu. Jego napisanie zajmie ci najmniej czasu, ale pamiętaj, żeby nie lekceważyć tego zadania. Dokument aplikacyjny bez poprawnie zapisanych danych z pewnością nie pomoże ci w znalezieniu pracy.

Nie ma znaczenia, w jakiej kolejności umieścisz dane kontaktowe. Pamiętaj jednak, że imię i nazwisko powinno być na samej górze. W końcu CV jest o tobie, a więc twoje imię i nazwisko będzie niejako tytułem dokumentu. Możesz je dodatkowo wyróżnić pogrubiający czcionkę.

Pamiętaj, aby sprawdzić, czy w twój adres e-mail nie wkradła się literówka. Zweryfikuj też, czy numer telefonu, który podałeś, jest nadal aktualny.

⚠️Jeżeli rekruter nie będzie się mógł z tobą skontaktować, stracisz szansę na zatrudnienie

Szablon CV – poprawny i niepoprawny przykład

Poprawnie
Anna Jankowska

767 138 212

anna.jankowska@gmail.com

Września


Niepoprawnie

Aneczka Jankowska

1212aneczka8782skakaneczka@buziaczki.pl

887654376 Domowy 675654343 #2 543138 323

Adres: Ul. Leśna 15

32-029 Września

POLSKA


Pierwszy przykład jest przejrzysty. Na pierwszy rzut oka rekruter zauważy wszystkie istotne dane.

Drugi kandydat zawarł zbyt dużo informacji. Nie ma konieczności podawania kilku telefonów. Wystarczy jeden, pod którym będziesz dostępny. Nieczytelne, oddzielone spacją numery wprowadzają chaos. Nie musisz też podawać pełnego adresu zamieszkania. Informacja o kraju zamieszkania ma sens tylko wtedy, kiedy ubiegasz się o pracę za granicą.

W niepoprawnym przykładzie adresu e-mail pojawiły się nieprofesjonalne zwroty. Nagromadzenie przypadkowych liczb sprawia, że jest on bardzo nieczytelny.

🎁Eksperci do spraw tworzenia CV uważają, że najlepiej jest użyć poczty Gmail lub Outlook. Twój adres powinien składać się z imienia i nazwiska. Jeżeli musisz dodać liczby, ponieważ adres jest już zajęty, pamiętaj, by znajdowały się one w jednym miejscu, na początku lub na końcu adresu.

Czy w swoim CV cukiernik powinien umieszczać zdjęcie?

Zdjęcie w CV to temat kontrowersyjny, nad którym głowi się większość kandydatów. W większości krajów za zachodnią granicą, pracodawcy od razu odrzucają te aplikacje, które mają zdjęcia. W Polsce jednak zwyczaj dodawania fotografii do życiorysu wciąż jest popularny.

Choć odpowiedź na pytanie, czy należy umieszczać zdjęcie w CV, nie jest zawsze jednoznaczna, polecamy kierować się prostą zasadą: jeżeli pracodawca nie prosi, by w swoim CV cukiernik umieścił zdjęcie, nie należy go dodawać. Jeśli jednak w ogłoszeniu o pracę podkreślono, że dokumenty aplikacyjne powinny zawierać fotografię kandydata, powinna ona znaleźć się w CV.

📌Sięgnij po wzór CV, np. w klasycznej wersji graficznej, do którego wgranie fotografii będzie łatwe i bezproblemowe.

⚠️Fotografia w CV to twoja wizytówka. Właśnie dlatego musisz sprawić, abyś wyglądał na niej jak najbardziej profesjonalnie. Zapomnij o selfies, zdjęciach z imprezy czy z wakacji. Zamiast tego dodaj klasyczny portret na gładkim tle. Możesz je wykonać samemu lub zlecić to profesjonalnemu fotografowi.

Historia zawodowa

Jeżeli chcesz opracować skuteczne CV, nie możesz zapomnieć o sekcji z doświadczeniem. W swoim CV cukiernik musi przedstawić je w jak najatrakcyjniejszy sposób, który zachwyci potencjalnego pracodawcę.

🎁Poświęć tej sekcji nieco więcej czasu. Kwalifikacje aplikującego mogą bowiem wpłynąć nie tylko na szansę na zatrudnienie, ale także zarobki, jakie zaproponuje ci pracodawca.

Podczas tworzenia tej sekcji, pamiętaj, że przy każdym wpisie powinny znaleźć się następujące informacje:

 • Nazwa poprzedniej firmy, cukierni, kawiarni,
 • Twój tytuł zawodowy (np. czeladnik, mistrz),
 • Okres zatrudnienia.
📌Powyższe informacje to jedynie minimum, które musi podać cukiernik. Wzór CV pozwoli ci także na przedstawienie danych na temat najważniejszych osiągnięć i obowiązków, jakie pełniłeś na poprzednim stanowisku.

Pamiętaj, że w życiorysie masz ograniczoną przestrzeń. Wykorzystaj ją dobrze, wpisując tylko te informacje, które mają znaczenie dla stanowiska, o które się starasz.

👇Oto wzór CV dla cukiernika z dużym doświadczeniem

Starszy cukiernik

Karczma Weselna “Weselicho”

Płock

2017-2020

 • Tworzyłem autorskie przepisy na torty weselne, w tym torty wegańskie i bezglutenowe.
 • Upiekłem i ozdobiłem ponad 500 tortów weselnych, w tym tortów wielopiętrowych oraz ponad 2000 ciast na przyjęcia.
 • Nadzorowałem pracę 10-ciu stażystów.
 • 100% moich klientów było zadowolonych z moich wypieków.

📌 Podaj dane liczbowe, aby zaprezentować się jak najlepiej. Dodatkowo, efekty pracy podane za pomocą liczb mogą sprawić, że pracodawca zrozumie, jakie mierzalne korzyści może mu przynieść zatrudnienie ciebie.

cv cukiernika

Wzór CV dla cukiernika bez doświadczenia

Wielu początkujących kandydatów zastanawia się, co wpisać w tą sekcję. Większość osób nie ma jeszcze za sobą sporej historii zawodowej, a więc próba napisania tej części może być nieco przytłaczająca. Nie martw się jednak: nawet jako początkujący adept cukiernictwa, możesz użyć sekcję z doświadczeniem na swoją korzyść.

Być może imponuje ci jakiś szef cukiernictwa. Pamiętaj, że te osoby także zaczynały kiedyś od zera. Pomyśl o praktykach zawodowych, ukończonych kursach lub wolontariatach, które zrealizowałeś. Upiekłeś doskonały tort na wesele siostry? Wspaniale! Wspomnij o tym w swoim życiorysie.

Większość szkół zawodowych i technikum wymaga od uczniów ukończenia odpowiedniej liczby godzin praktyk zawodowych. Możesz je wpisać w tej części swojego życiorysu – w końcu to właśnie wtedy po raz pierwszy zdobywałeś praktyczne doświadczenie.

⚠️Nigdy nie wpisuj w tej części słowa “brak”. Pracodawca wie, że dopiero zaczynasz przygodę w branży. Postaraj się być kreatywny i pokaż, że nawet będąc tylko po praktykach zawodowych, jesteś ambitnym kandydatem, który wie, co potrafi i zna swoją wartość.

Oto przykład tej sekcji w CV dla cukiernika z niewielkim doświadczeniem

Stażysta zawodowy

Cukiernia “Pączek”

Warszawa

2020-2021

 • Asystowałem cukiernikowi mistrzowi w przygotowywaniu wypieków i zdobieniu pralinek.
 • Pomagałem w dekoracji ponad 100 tortów w tym 20 piętrowych tortów weselnych.

Wykształcenie w życiorysie cukiernika

Choć w cukiernictwie najbardziej będą liczyły się twoje umiejętności i doświadczenie, to edukacja jest również brana pod uwagę. Jeżeli możesz pochwalić się wykształceniem kierunkowym, koniecznie to zrób. W ten sposób wyróżnisz się na tle konkurencji. Przyszły pracodawca może przychylniej spojrzeć na kandydatów, którzy mają fach w ręku, i którzy zdali egzaminy potwierdzające ich umiejętności.

Przykłady

Wykształcenie

Cukiernik

Zespół Szkół Gastronomicznych w Poznaniu

2015-2018

 • Zdałem egzamin, potwierdzający możliwość wykonywania zawodu.
 • Ukończyłem szkołę z wyróżnieniem.
 • Otrzymałem nagrodę w szkolnym konkursie na najlepszą bezę.

📌Choć cukiernik z dużym doświadczeniem nie musi być aż tak szczegółowy, opisując swoje wykształcenie, to początkujący kandydaci powinni opisać swoje osiągnięcia. W ten sposób pokażesz, że jesteś osobą ambitną i przekonasz pracodawcę do siebie.

🎁 Jeżeli ukończyłeś szkołę średnią, nie musisz wymieniać tu gimnazjum, czy też szkoły podstawowej.

Jakie umiejętności powinny znaleźć się w życiorysie?

Sekcja z umiejętnościami jest kolejną kluczową częścią każdego życiorysu. Ze względu na ochronę danych osobowych, a także to, jak wielu kandydatów może ubiegać się o rolę cukiernika, proces rekrutacji bardzo często prowadzony jest w Internecie.

Wówczas pracodawcy i rekruterzy korzystają z systemów śledzenia kandydatów. Są to specjalne programy, które pozwalają na wstępne odrzucenie kandydatów, których podania nie zawierają odpowiednich słów kluczowych.

Możesz je jednak bardzo łatwo znaleźć. Przyjrzyj się dokładnie ogłoszeniu o pracę, przeczytaj opis zawodu i zwróć szczególną uwagę na umiejętności, których oczekuje się od kandydatów. Dla aplikującego wyszczególnione umiejętności staną się słowami kluczowymi.

📌Aby przejść wstępną selekcję, użyj słów kluczowych zarówno w życiorysie zawodowym, jak i liście motywacyjnym.

Nie ważne jak dużą pokusę czujesz, nigdy nie kłam w CV. Kiedy dokument znajduje się przed pracodawcą na rozmowie kwalifikacyjnej, rekruter może szybko wyłapać, czy mówiłeś prawdę. Pamiętaj, że cukiernictwo to zawód cechowy, w którym wiele osób się zna. Jeżeli zostaniesz przyłapany na kłamstwie, możesz stracić szansę nie tylko na pracę w danej cukierni, ale także cieszyć się złą sławą w całym mieście.

⚠️Unikaj wysyłania podania w formacie PDF, ponieważ niektóre systemy śledzenia kandydatów mogą go nie odczytać poprawnie.

👇 Oto kompetencje, które są cenione w cukiernikach.

cv cukiernika

Kompetencje twarde dla piekarza:

Bez tych kompetencji, cukiernik nie może wykonywać pracy. Są one niezbędne, aby osoba mogła realizować powierzone zadania.

📌Zawsze wymieniaj jako pierwsze te umiejętności, które zostały wymienione w ogłoszeniu o pracę.

Kompetencje twarde

 • Przygotowywanie tortów,
 • Dekoracja wyrobów cukierniczych,
 • Wypieki wegańskie i bezglutenowe,
 • Prawo jazdy kat. B,
 • Zarządzanie personelem kuchni,
 • Tworzenie dokumentacji produkcji wyrobów,
 • Tworzenie nowych przepisów,
 • Język angielski na poziomie B2.

Kompetencje miękkie potrzebne w zawodzie cukiernika

Cukiernicy rzadko pracują sami. Bardzo często muszą pracować w zespole lub nim nadzorować. Dodatkowo jednym z twoich obowiązków może być pozyskiwanie produktów, a także kontakt z klientem. Możesz mieć ogromną wiedzę techniczną, ale jeżeli nie jesteś kreatywny i nie masz zmysłu artystycznego, dekorowanie wypieków może być niemożliwe. Pokaż pracodawcy, że sprawdzisz się idealnie jako cukiernik, podając swoje umiejętności miękkie.

Oto niektóre z nich:

 • Praca zespołowa,
 • Możliwość pracy pod presją,
 • Umiejętność słuchania,
 • Odpowiedzialność,
 • Punktualność,
 • Organizacja czasu,
 • Kreatywność,
 • Zmysł artystyczny,
 • Zaangażowanie,
 • Pozytywne nastawienie

Podsumowanie zawodowe

Tworzenie podsumowania zawodowego jest praktyką nadal mało znaną w Polsce. Wykorzystaj to i stwórz je, aby zachwycić pracodawcę.

To zwięzła część, w której powinieneś zaprezentować informacje o swoich kluczowych doświadczeniach i osiągnięciach. Umieść tę sekcję zaraz pod nagłówkiem. Będzie to pierwsza rzecz, na którą spojrzy pracodawca, dzięki czemu przyciągniesz jego wzrok.

Podsumowanie zawodowe to idealny sposób, aby pokonać nawet tych kandydatów, którzy są bardziej doświadczeni niż ty.

📌Osoby, które dopiero zaczynają w branży, zamiast pisać podsumowanie, powinni skupić się na celach zawodowych.

Oto poprawny i niepoprawny przykład doświadczenia.

Poprawnie

Z wyróżnieniem ukończyłem Szkołę Gastronomiczną w Poznaniu. Od 5-ciu lat pracuję jako cukiernik w ekskluzywnych cukierniach. Zajmuje się wyrobem tortów, ciast, a także pralinek. Specjalizuje się w cukiernictwie wegańskim. W Państwa hotelu chcę rozwinąć moje umiejętności z zakresu wyrobu słodyczy północnych Włoch.


Niepoprawnie

Uwielbiam słodkie wyroby. Mam doświadczenie. Ukończyłem szkołę zawodową o profilu cukiernictwo.


W poprawnym przykładzie kandydat w zwięzły sposób opisał najważniejsze osiągnięcia oraz umiejętności. Wypisał też swoją specjalizację oraz podkreślił, dlaczego chce zostać zatrudniony przez danego pracodawcę.

W drugim podsumowaniu informacje są zbyt ogólne. Brakuje w nim esencji, z której rekruter mógłby dowiedzieć się więcej o kandydacie. Takie podsumowanie nie wyróżni aplikacji.

🎁Eksperci radzą, by tworzenie tej części życiorysu zawodowego zostawić na sam koniec. Dzięki temu świeżym okiem spojrzysz na swoje najważniejsze osiągnięcia i doświadczenia, tworząc unikatowe podsumowanie.

Dodatkowe sekcje

Dodatkowe sekcje w życiorysie to doskonały sposób na wyróżnienie aplikacji. Mogą to być na przykład:

 • Znajomość języków obcych,
 • Przebyte kursy,
 • Zainteresowania,
 • Znajomość programów informatycznych.
🎁Podawaj tylko te informacje, które teoretycznie zainteresują potencjalnego pracodawcę. Jeżeli coś nie jest adekwatne dla stanowiska, o które się ubiegasz, lepiej pomiń to w swoim życiorysie.

Kursy

Z pewnością znasz podstawy cukiernictwa, jednak aby być dobrym ekspertem musisz nieustannie się rozwijać. Stwórz sekcje, w których wymienisz specjalne kursy i szkolenia, w których brałeś udział. Pokażesz tym samym, że jesteś ambitny oraz starasz się nieustannie rozwijać. Taki kandydat może zapewnić firmie nowe możliwości i wzbogacić ofertę.

Niektóre z kursów, które mogą pojawić się w życiorysie cukiernika to:

 • Wypiek deserów,
 • Wyrabianie pralin,
 • Wypieki bezglutenowe,
 • Wypieki bez cukru,
 • Torty wegańskie,
 • Słodycze francuskie.
cv cukiernika

Zainteresowania i hobby

Choć pracodawcy pewnie nie zainteresuje to, że lubisz pływać, warto wspomnieć o hobby związanych z pracą, o którą się starasz. Na przykład, jeżeli twoja pasja to dietetyka, warto o tym powiedzieć. Istotna może być też zainteresowanie podróżami, dzięki którym możesz poznawać słodkości z różnych zakątków świata.

Jak ulepszyć życiorys?

Skorzystaj ze wzorów CV

Skorzystaj z kreatora CV lub szablonów życiorysu, aby ułatwić sobie zadanie. Dzięki niemu będziesz miał pewność, że twoje podanie o pracę prezentuje się nieskazitelnie.

Przeczytaj podanie dwa razy

Zawsze przed wysłaniem zadania do rekrutera dokładnie przeczytaj swój życiorys i list motywacyjny. Dzięki temu będziesz miał pewność, że nie ma w nich błędów. Poproś o pomoc znajomych, którzy spojrzą na dokumenty świeżym okiem.

⚠️Czasami pracodawcy mogą cię zdyskwalifikować za literówkę lub błąd ortograficzny.

Napisz list motywacyjny

Dodanie listu motywacyjnego to idealny sposób na to, aby wyróżnić się na tle konkurencji. Możesz w nim szerzej omówić swoje doświadczenie i umiejętności, a także pokazać swój unikatowy charakter.

Nawet jeżeli pracodawca nie domaga się listów motywacyjnych, warto je dodać, w szczególności, jeżeli jesteś początkującym kandydatem. W ten sposób pokażesz, że jesteś gotowy do działania i ambitny.

Jeżeli nie wiesz jak zacząć, sięgnij po wzór listu motywacyjnego.

Cukiernik: wzór curriculum vitae

Z pewnością po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, jak stworzyć dobry życiorys. Przypominamy najważniejsze punkty:

 • Szablony i kreator życiorysów pomogą w stworzeniu podania o pracę.
 • Podsumowanie zawodowe zwróci uwagę rekruterów.
 • Zaprezentuj się jak najlepiej, tworząc dodatkowe sekcje.
 • Napisz list motywacyjny, aby zaimponować pracodawcy.
 • Podawaj tylko te informacje, które mają znaczenie dla stanowiska, o które się starasz.
⚠️Nie zapomnij o dodaniu aktualnej klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych.

Praca w zawodzie cukiernika da ci satysfakcję. Zdobądź ją, korzystając z naszych porad oraz wzorów życiorysów, które poprowadzą cię przez proces tworzenia podania o pracę.

FAQ

Jakie jeszcze dokumenty będę potrzebować?

Oprócz listu motywacyjnego i CV, pracodawcy oczekują od cukierników aktualnej książeczki sanepidowskiej. Ponieważ będziesz pracować z jedzeniem, pracodawca z pewnością jej zażąda. Czasem wystarczy ją wyrobić po przyjęciu do pracy, choć wielu szefów oczekuje jej jeszcze podczas procesu rekrutacyjnego.

Czy muszę dodać portfolio?

Jeżeli na widok twoich weselnych tortów, pralinek lub ciast każdemu klientowi usta układają się w literę O z zachwytu, być może warto jest dołączyć CV do twojego podania. Choć smak ma ogromne znaczenie, to w dobie social mediów pracodawcy troszczą się także o wygląd oferowanych produktów. Jeżeli masz się czym pochwalić, dołącz do podania portfolio ze zdjęciami swoich cukierniczych dzieł.

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV