Ubiegając się o pracę, musisz stworzyć CV, które zaimponuje pracodawcy. Dobre podanie to takie, które podkreśla mocne strony pracownika i nieco “ukrywa” ewentualne wady, czy braki. To, jak uporządkujesz sekcje w swoim życiorysie, ma ogromne znaczenie.
Laura Zając laura.zając@gmail.com 123 987 123 Poznań
Podsumowanie zawodowe
Mam 10-letnie doświadczenie jako lekarz dermatolog. Ukończyłam uniwersytet medyczny z wyróżnieniem za pracę dyplomową na temat raka skóry. Zadowolenie pacjentów z moich usług utrzymuje się na poziomie 100% (znanylekarz.pl).
Doświadczenie zawodowe
Lekarz dermatolog Szpital Wojewódzki w Gdyni 2015-2020
Prowadziłam dokumentację pacjentów i dostosowywałam leczenie do ich potrzeb.
Podczas konsultacji zwiększałam świadomość pacjentów na temat prewencji raka skóry.
Wykonałam ponad 1000 zabiegów usuwania znamion.
Otrzymałam nagrodę “Zaufany lekarz” przyznawaną przez miesięcznik twój styl.
Lekarz dermatolog Prywatna klinika w Pile 2012-2015
Diagnozowałam i leczyłam pacjentów z chorobami skóry, w tym infekcjami wenerycznymi.
We współpracy z lekarzem onkologiem przygotowywałam zabiegi usuwania zmian rakowych skóry.
Zadowolenie moich pacjentów wynosiło 98%.
Lekarz rezydent Szpital wojewódzki w Poznaniu 2020-2012
Pod nadzorem starszego lekarza przygotowywałam pacjentów do zabiegów usuwania pieprzyków.
Przeprowadzałam zabiegi oczyszczające skóry.
Diagnozowałam choroby i opracowywałam plan ich leczenia.
Wykształcenie
Medycyna: specjalizacja dermatologia Akademia Medyczna w Poznaniu 2008-2010
Medycyna ogólna Akademia Medyczna w Poznaniu 2005-2008
Metodą na przedstawienie danych we właściwy sposób jest użycie odpowiedniego formatu. W tym artykule znajdziesz informacje na temat CV chronologicznego. Zawarliśmy w nim fakty na temat tego, na co zwrócić uwagę wybierając ten format CV, w przypadku jakich kandydatów sprawdzi się najlepiej oraz w jakich sytuacjach lepiej go unikać.
Zajrzyj na naszego bloga, aby przeczytać więcej artykułów z poradami ekspertów ds. tworzenia dokumentów aplikacyjnych.
Zanim zabierzesz się do tworzenia CV, musisz zdecydować, jaki układ będzie dla ciebie najlepszy. W tym artykule szczegółowo omawiamy format chronologiczny, ale zanim to zrobimy, przyjrzyjmy się pozostałym opcjom.
CV funkcjonalne
Ta forma CV na pierwszy plan wysuwa umiejętności. Właśnie dlatego sprawdzi się w przypadku osób, które mają braki w historii zatrudnienia (absolwenci, osoby zmieniające branżę, osoby po chorobowym).
Ten układ CV często jednak wzbudza podejrzenia pracodawców. W przypadku funkcjonalnego CV warto wiedzieć, jak sprawić, by wyglądał on przekonująco. Jeżeli myślisz, że CV funkcjonalne to wybór właściwy dla ciebie, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Format mieszany
To połączenie układu chronologicznego i funkcjonalnego. Taki format polecany jest wyłącznie osobom, które mają naprawdę pokaźną historię zatrudnienia.
CV klasyczne
W takim formacie jako pierwsza pojawia się sekcja z edukacją, a następnie umiejętności. Obecnie ten układ CV wykorzystywany jest dość rzadko. Z punktu widzenia pracodawcy może być przestarzały.
Kolejność sekcji w CV chronologicznym – gdzie umieścić doświadczenie zawodowe
W przypadku CV chronologicznego doświadczenie zawodowe powinno być umieszczone zaraz po nagłówku i podsumowaniu zawodowym. Następnie możesz wymienić umiejętności twarde i miękkie, a potem wykształcenie.
Życiorys zawodowy, który zaimponuje pracodawcy, powinien mieć także dodatkowe sekcje, na przykład:
Zainteresowania (zajrzyj do naszego tekstu z poradami, jak najlepiej wykorzystać tę sekcję),
Kursy,
Znajomość języków obcych (przeczytaj nasz artykuł na temat tego, jak przedstawić języki obce w CV).
📌Sekcje umieszczone wyżej w życiorysie zawodowym zostaną szybciej dostrzeżone przez rekrutera.
Odwrócony porządek chronologiczny
Nazwa CV chronologiczne może być dość myląca. Choć rzeczywiście wymieniane w niej doświadczenia powinny być w ustalonym porządku chronologicznym, powinien być on odwrócony.
💡Odwrócony porządek chronologiczny to przedstawianie wydarzeń z życia zawodowego w odwrotnej kolejności.
Oznacza to, że na samej górze znajdują się najnowsze informacje, a dopiero następnie pojawiają się kolejno poprzednie, aż do ostatniej adekwatnej posady. Dzięki temu rekruter, patrząc na twoje CV, jako pierwsze zauważy najbardziej adekwatne osiągnięcia.
📌 W CV wymieniaj informacje adekwatne do stanowiska, o które się starasz. Jeżeli pracujesz w danej branży od lat, nie musisz wpisywać do życiorysu zawodowego dorywczych prac z czasów studenckich.
Odwrócony porządek chronologiczny powinien być zastosowany w następujących sekcjach:
Historia zatrudnienia,
Wykształcenia,
Certyfikaty
Szkolenia,
Kursy.
Zalety układu chronologicznego
Największą zaletą tego układu jest to, że pracodawcy bardzo go lubią. Jest tak, ponieważ mogą od razu zauważyć, jak przebiegały poszczególne etapy twojego życia zawodowego.
📌 Układ chronologiczny może sprawić, że pracodawca szybko dostrzeże przerwy w zatrudnieniu, albo bardzo krótki czas trwania pracy.
Ten rodzaj życiorysu jest także szeroko rozpoznawalny, a więc masz pewność, że każdy, nawet “konserwatywny” pracodawca, spojrzy na niego przychylnie.
Dla kogo jest CV chronologiczne?
Ten format CV będzie idealny dla kandydatów, których historia zatrudnienia jest przejrzysta oraz konsekwentna. Sprawdzi się idealnie w przypadku kandydatów ze średnim i dużym doświadczeniem, którzy nie mają luk w życiorysie.
Jeżeli jesteś na początku swojej kariery, takie CV paradoksalnie także może zagrać na twoją korzyść. Skup się wówczas na atrakcyjnym przedstawieniu dorywczego zatrudnienia, ale jako pierwsze przedstaw ukończone staże, praktyki i kursy. Podkreśl także swoje wykształcenie (również używając odwróconego porządku chronologicznego).
📌 Jeżeli chcesz wiedzieć, jak napisać CV jako świeżo upieczony absolwent, koniecznie zajrzyj do tego artykułu.
Pracowałeś na podobnym, ale nie takim samym stanowisku? Ten format CV może być dla ciebie. Pochwal się swoim doświadczeniem, podkreślając przede wszystkim pełnione obowiązki, aby pracodawca wiedział, że masz to, czego trzeba, aby być idealnym pracownikiem.
Kiedy lepiej wybrać CV funkcjonalne zamiast chronologicznego CV? Kandydaci bez ciągłej historii zatrudnienia
Choć CV chronologiczne jest najpopularniejsze i pasuje w wielu przypadkach, istnieje kilka sytuacji, w których jego wybranie może zadziałać na twoją szkodę.
CV chronologiczne nie jest dobrym wyborem, jeżeli masz przerwy w życiorysie zawodowym. Ten układ podkreśli braki w historii zatrudnienia i uwypukli je rekruterowi. W takiej sytuacji lepsze będzie użycie CV funkcjonalnego, które skupi się na posiadanych przez ciebie umiejętnościach.
💡 Nigdy nie kłam w CV – czy to na temat umiejętności, czy ciągłości zatrudnienia. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca może łatwo zweryfikować czy mówisz prawdę, a jeśli zostaniesz przyłapany na kłamstwie, stracisz swoje szanse na zdobycie pracy.
CV chronologiczne może być ryzykownym wyborem, jeżeli jesteś:
Rodzicem wracającym z urlopu macierzyńskiego lub tacierzyńskiego,
Osobą, która wybrała się na gap year lub długie wakacje,
Osobą, która chce zmienić branżę,
Osobą, która chorowała przez dłuższy czas.
Pamiętaj, że czas, który poświęciłeś na podróże, wychowanie dziecka, powrót do zdrowia etc. nie musi być w oczach pracodawcy czasem straconym. Jeżeli właściwie zaprezentujesz swoją historię w CV, pracodawca doceni umiejętności zdobyte podczas tych przymusowych lub dobrowolnych przerw.
Jeżeli często zmieniałeś pracę i nie możesz pochwalić się dłuższym stażem w żadnej z firm, prawdopodobnie CV chronologiczne nie będzie dobrym wyborem. Pracodawcy mogą pomyśleć, że nie traktujesz pracy poważnie, a także że masz problemy z utrzymaniem posady lub wypełnianiem zobowiązań.
Nigdy nie jest za późno na zmianę zawodu! Jeżeli taki właśnie jest twój cel, unikaj korzystania z CV chronologicznego. Zamiast tego sięgnij po CV funkcjonalne, które uwypukli umiejętności, które możesz wykorzystać na nowym stanowisku.
📌Układ chronologiczny jest naprawdę lubiany przez rekruterów i pracodawców. Właśnie dlatego to on powinien być twoim pierwszym wyborem. Jeżeli to tylko możliwe, zastosuj właśnie ten układ. Jeżeli jednak inny układ pasuje lepiej do twojej sytuacji, upewnij się, że podczas jego pisania skorzystałeś z porad naszych ekspertów.
CV chronologiczne – przykład (lekarz)
Jak napisać CV chronologiczne – podsumowanie artykułu
Wiesz już, kiedy i jak napisać CV w formacie chronologicznym. Oto kilka informacji, o których warto pamiętać:
Format chronologiczny sprawdzi się w przypadku osób, które nie mają przerw w zatrudnieniu i które nie zmieniały często pracy.
Skorzystaj z szablonów CV, aby napisanie życiorysu zawodowego było proste.
Zastosuj odwrócony porządek chronologiczny, aby najnowsze informacje pojawiały się jako pierwsze.
Umieść w swoim CV klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych.
Zajrzyj na naszą stronę, gdzie znajdziesz praktyczne porady na temat tworzenia podania o pracę. Skorzystaj z naszych szablonów CV chronologicznego i stwórz idealne podanie już dziś! Pamiętaj, że profesjonalne podanie to pierwszy krok w stronę otrzymania wymarzonej pracy.
Najczęściej zadawane pytania
Czy osoby z małym doświadczeniem mogą sięgnąć po CV chronologiczne?
Jak najbardziej! Choć ogólnie rzecz ujmując, CV chronologiczne skupia się na doświadczeniu, początkujący w branży mogą z niego skorzystać. Wystarczy, że pomyślisz o stażach zawodowych, praktykach, projektach, a nawet wolontariatach, które zrealizowałeś. To właśnie one będą stanowiły idealne pierwsze doświadczenie.
Dlaczego warto skorzystać z szablonów CV?
Tworzenie życiorysu zawodowego często stanowi wyzwanie. Pisanie podania od zera zajmie ci ogromną ilość czasu, bez gwarancji zamierzonego efektu. Nasze szablony CV są stworzone przez ekspertów, którzy wiedzą dokładnie, czego oczekują rekruterzy.
Sięgając po kreator CV, masz pewność, że w twoim dokumencie nie zabraknie żadnej istotnej sekcji. Co więcej, nasze szablony wyglądają profesjonalnie i estetycznie. Twój list motywacyjny może być stworzony w takiej samej szacie graficznej, co CV, co z pewnością zachwyci potencjalnego pracodawcę i sprawi, że rekruterzy zapamiętają ciebie jako kandydata.
Nasze szablony są edytowalne. Oznacza to, że kiedy zdobędziesz wystarczająco dużo doświadczenia, możesz bez problemu zmienić swoje funkcjonalne CV na chronologiczne. Za każdym razem, kiedy musisz edytować informacje (na przykład listę umiejętności), możesz to zrobić bez żadnego problemu.
Już dziś stwórz chronologiczne CV, dzięki którym pokonasz innych kandydatów i zdobędziesz pracę marzeń.