CV baristy: jak powinno wyglądać i jak je napisać? Kompletny przewodnik

Praca baristy to praca z pasją. Wiele osób nie tylko kocha smak tego napoju, ale także traktuje parzenie kawy bardzo poważnie, niemal jak rytuał. Jeżeli chcesz rozpocząć pracę w zawodzie, z pewnością jesteś prawdzim pasjonatem dobrej kawy.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Janina Nowak
janina.nowak@gmail.com
989 787 121
Radom

Podsumowanie zawodowe

Od 5-lat pracuję jako barista. Specjalizuję się w latte art. Otrzymałam wyróżnienie w konkursie “Najlepsza Kawa” organizowanym przez firmę XYZ. Chcę współpracować w Państwa kawiarni podróżniczej, aby rozwijać moją wiedzę na temat różnych metod parzenia kawy.

Historia zawodowa

Barista
Kawiarnia “Lwowska”

2015-2020

 • Przygotowywałam kawę i napoje kawowe z ekspresu, dripu, shemexa.
 • Otrzymałam wyróżnienie w konkursie na latte art.
 • Szkoliłam 5 młodszych baristów.

Wykształcenie

Zespół
Szkół Gastronomicznych w Płocku

2012-2015

 • Ukończyłam szkołę z wyróżnieniem.
 • Skończyłam dodatkowy, 20-godzinny kurs na temat wypalania i parzenia kawy.

Umiejętności:

 • Latte Art,
 • Wypalanie ziaren kawy,
 • Obsługa kasy fiskalnej,
 • Wiedza na temat temperatury parzenia kawy,
 • Znajomość zasad BHP,
 • Punktualność,
 • Pozytywne nastawienie,
 • Kreatywność,
 • Łatwość w komunikacji.

Z pewnością masz świadomość, że praca baristy jest bardzo popularna. O to stanowisko ubiega się wielu kandydatów. Właśnie dlatego swoje CV barista musi przygotować ze szczególną uwagą. Potrzebujesz takiego życiorysu, który wyróżni cię na tle konkurencji i zachwyci pracodawcę.

Jako profesjonalny barista z pewnością wiesz, że parzenie kawy to złożony proces. Końcowy smak zależy od wielu czynników, w tym rodzaju wybranych ziaren, poziomu kwasowości, a także metody parzenia kawy, a nawet temperatury wody. Podobnie jest z CV – na jego końcowy wygląd mają wpływ pomniejsze elementy, takie jak jego format, poszczególne sekcje, a nawet wybrany wzór CV.

Ty znasz się na parzeniu kawy, my z kolei wiemy, jak napisać idealny życiorys. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak stworzyć profesjonalne CV. Skorzystaj z kreatora CV i naszych szablonów życiorysów, aby stworzyć idealne podanie, dzięki któremu otrzymasz pracę marzeń.

Fakty na temat pracy baristy

Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy zestawienie informacji na temat pracy baristy na polskim rynku.

 • Strona pl podaje, że średnie zarobki baristy wynoszą w Polsce 3 410 złotych brutto miesięcznie.
 • Na to, ile zarabia barista, wpływa długość stażu pracy, wielkość firmy, a także województwo, w którym dana osoba jest zatrudniona.
 • 65% osób pracujących jako barista to kobiety.
 • Ponad 55% osób w branży cieszy się benefitem zniżek na produkty w firmie, w której pracuje.

Profesjonalne CV baristy – jak je napisać?

cv baristy

Jeżeli szukasz pracy w kawiarni jako barista, musisz liczyć się ze sporą konkurencją. Kawiarnie często zatrudniają do pracy studentów, ale praca baristy to nieco inny poziom. Z pewnością wolisz pracować w profesjonalnej kawiarni, a nie w sieciówce, w której kawy parzy się pod ustalony schemat.

Pamiętaj, że dobre curriculum vitae jest podstawą do znalezienia wymarzonej pracy. Pozwoli ci ono wyróżnić się na tle konkurencji i zdobyć posadę. To, jak będzie wyglądało twoje CV, może nawet wpłynąć na oferowaną przez pracodawcę stawkę.

Aby ułatwić sobie proces pisania CV, barista może sięgnąć po wzory CV. Używając kreatora życiorysów, stworzenie podania będzie bezproblemowe.

👇Spójrz poniżej, aby dowiedzieć się, czego barista nie może pominąć w swoim CV.

Perfekcyjna konstrukcja

Jeżeli traktujesz pracę jako barista na poważnie, z pewnością chcesz rozpocząć karierę w firmie, która doceni twoje umiejętności, ale też pozwoli je rozwijać. Przekonaj pracodawcę, że jesteś idealnym kandydatem, zawierając w swoim CV wszystkie niezbędne informacje i przedstawiając je w interesujący sposób.

💡Fakt: Na każde CV, które trafia na biurko rekrutera, zostaje poświęconych około 6 sekund. Spraw, aby uwaga potencjalnego szefa skupiła się na twoim podaniu nieco dłużej, używając dobrych szablonów CV.

Idealny wzór CV to taki, w którym znajdują się następujące sekcje:

 • Tytuł, czy też nagłówek życiorysu, w którym kandydat umieszcza swoje dane kontaktowe.
 • Zwięzłe podsumowanie zawodowe, w którym barista opisuje swoje najważniejsze osiągnięcia i umiejętności.
 • Części, w których zaprezentuje swoje doświadczenie, wykształcenie, a także umiejętności.
 • Dodatkowe sekcje, dzięki którym barista zaprezentuje szczególne kompetencje, np. znajomość języków obcych czy ukończone szkolenia.

W tym artykule znajdziesz dokładne omówienie każdej z wymienionych sekcji, z informacjami, jak je napisać. Spójrzmy jednak najpierw na to, jaki format życiorysu powinien wybrać barista.

CV dla baristy – jaki format sprawdzi się najlepiej?

Istnieją trzy popularne formaty życiorysów, po które możesz sięgnąć, tworząc swoje CV.

Układ funkcjonalny

To taki format, w którym doświadczenie zawodowe nie odgrywa aż tak istotnej roli. Ważniejsze są umiejętności kandydata. Ze względu na to, barista może nieco “ukryć” ewentualne braki w historii zawodowej. Właśnie dlatego układ funkcjonalny będzie najlepszy dla osób, które dopiero zaczynają pracę w branży.

Format chronologiczny

To najpopularniejszy format życiorysu, znany przez większość kandydatów i rekruterów, a także pracodawców. Najważniejszą rolę odgrywa w nim twoje doświadczenie zawodowe. Właśnie dlatego ten format powinien być wybrany przez osoby ze średnim i dużym doświadczeniem. Eksperci ds. zatrudnienia, ze względu na jego popularność, polecają ten układ także tym osobom, które ukończyły staż lub praktyki zawodowe.

📌Najlepszym sposobem przedstawienia danych jest odwrócony porządek chronologiczny. Oznacza to, że jako pierwsze powinieneś zamieścić swoje najnowsze stanowiska, a dopiero potem kolejno wymieniać poprzednie, kończąc na swojej pierwszej, adekwatnej do stanowiska pracy. W ten sposób masz pewność, że pracodawca jako pierwsze zauważy twoje najnowsze i najważniejsze osiągnięcia.

Format mieszany

Ten układ zawiera w sobie cechy dwóch poprzednich. Polecany jest tylko w przypadku baristów z ogromnym doświadczeniem zawodowym.

📌Sięgnij po taki wzór CV, który ma format odpowiadający twojemu poziomowi doświadczenia oraz potrzebom.

Nagłówek: zapisz dane kontaktowe w CV baristy

Nagłówek to najmniejsza część życiorysu. Jej napisanie zajmie ci dosłownie chwilkę, ale pamiętaj, że musi być ona stworzona w odpowiedni sposób. Jest bowiem kluczowa dla procesu rekrutacyjnego.

Choć dane kontaktowe mogą pojawiać się w dowolnej kolejności to twoje imię i nazwisko powinno być umieszczone na samej górze. To niejako tytuł twojego życiorysu. Wyróżnij go pogrubieniem lub używając nieco większej czcionki.

Zanim wyślesz podanie, sprawdź, czy adres e-mail nie ma literówki i czy numer kontaktowy jest zapisany poprawnie, a także czy jest nadal aktualny. Poświęć temu szczególną uwagę, jeżeli edytujesz stare CV.

⚠️Błędne lub nieaktualne dane kontaktowe sprawią, że pracodawca nie będzie mógł się z tobą skontaktować, a ty stracisz swoją szansę na zatrudnienie.

Szablon CV – poprawny i niepoprawny przykład

Poprawnie
Laura Zając

878 765 456

laura.zając@gmail.com

Lublin


Niepoprawnie

Laura Zając

153laura999ztwoich821snów@buziaczki.pl

876564545 Domowy 767656545 #2 909765565

Adres: Ul. Radosna 1215

62-029 Lublin

POLSKA


Z pewnością widzisz, że pierwszy przykład jest schludny i czytelny. Pracodawca zauważy, kim jest kandydatka, a także będzie miał jasność, jak można się z nią skontaktować.

W drugim przykładzie wszystko jest chaotyczne. Podanie kilku numerów telefonów sprawia, że żaden z nich nie jest czytelny. Wystarczy podać jeden, pod którym będziesz dostępny. Zwróć też uwagę na to, że oddzielenie trzech cyfr numeru spacją sprawia, że staje się on bardziej przejrzysty.

Nie podawaj swojego dokładnego adresu zamieszkania. Nazwa kraju też jest zbędna, chyba że ubiegasz się o pracę za granicą.

Adres e-mail jest nieczytelny, ze względu na chaotyczne liczby, które się w nim pojawiły. Dodatkowo zawiera nieprofesjonalne zwroty, które sprawią, że kandydatka będzie wyglądać nieprofesjonalnie.

🎁Według ekspertów najbardziej profesjonalnie wyglądają adresy e-mail składające się z imienia i nazwiska kandydatów. Jeżeli taki adres jest zajęty, możesz do niego dodać ciąg cyfr. Pamiętaj jednak, by znalazł się on na początku lub na końcu nazwy. Choć możesz wybrać dowolną pocztę, eksperci polecają założyć profesjonalnego maila na Outlook lub Gmail.

cv baristy

Zdjęcie w CV baristy – czy należy je dodawać?

Temat zdjęcia w CV wzbudza spore kontrowersje. Zdania na temat dodawania fotografii do CV są bardzo podzielone. W wielu krajach pracodawcy nie akceptują CV ze zdjęciem, ze względu na możliwość dyskryminacji kandydatów. W Polsce jednak praktyka wysyłania podań o pracę ze zdjęciem wciąż cieszy się sporą popularnością.

Eksperci ds. zatrudnienia radzą kierować się prostą zasadą: pracodawca wprost prosi o zdjęcie w CV? Dołącz je do podania. W ogłoszeniu o pracę nie ma o nim mowy? Pomiń je!

Pamiętaj jednak, że według prawa żaden pracodawca nie może odrzucić kandydatów tylko za brak zdjęcia w podaniu o pracę.

📌Skorzystaj z takiego wzoru CV, do którego wgranie zdjęcia będzie możliwe. W ten sposób zaoszczędzisz czas na tworzenie skomplikowanych projektów graficznych.

⚠️Pierwsze wrażenie na twój temat pracodawca tworzy, oglądając twoje CV. Nie inaczej jest ze zdjęciem. Zrób więc wszystko, aby także i ta część życiorysu wyglądała profesjonalnie. Nie dodawaj zdjęć z imprezy, rozmazanych fotek, czy selfies. Zamiast tego wykonaj portret na gładkim tle. Pamiętaj, aby założyć ubrania odpowiadające zasadom dress code firmy, w której ubiegasz się o pracę.

Historia zawodowa

Znasz powiedzenie “Praktyka czyni mistrza”? Twój pracodawca z pewnością o tym pamięta. Sekcja z doświadczeniem jest jedną z najważniejszych w życiorysie zawodowym, ponieważ pokazuje pracodawcy, jakie masz praktyczne umiejętności.

Pamiętaj, by zademonstrować swoje doświadczenie zawodowe w jak najlepszy sposób, aby zachwycić potencjalnego szefa.

🎁Warto poświęcić tej części odrobinę więcej czasu, ponieważ wpływa ona nie tylko na twoje szanse na zatrudnienie, ale także może mieć ogromne znaczenie przy ustalaniu stawki miesięcznej za twoją pracę.

W sekcji z doświadczeniem każde wymienione stanowisko powinno zawierać następujące informacje:

 • Nazwa firmy, w której pracowałeś
 • Tytuł zawodowy (np. stażysta, starszy barista itd.)
 • Czas trwania twojego zatrudnienia.
📌Podanie powyższych informacji to jedynie wymagane minimum. Możesz mieć pewność, że spora większość kandydatów zawrze te informacje w swoich życiorysach. Wyróżnij się i zaprezentuj w lepszy sposób niż konkurencja, podając swoje najważniejsze obowiązki i największe osiągnięcia, jakie miałeś na danym stanowisku.

Życiorys ma ograniczoną przestrzeń. Pamiętaj więc, aby wykorzystać ją mądrze. Podawaj tylko te informacje związane z historią zatrudnienia, które mogą mieć znaczenie dla pracy, o którą obecnie się starasz.

👇Oto przykład tego, co barista z doświadczeniem może zawrzeć w swoim CV.

Starszy Barista

Kawiarnia “Moment”

Łódź

2017-2020

 • Otrzymałem wyróżnienie na mistrzostwach świata baristów.
 • Nadzorowałem pracę dziesięciu młodszych baristów.
 • 98% moich klientów regularnie wracało, aby napić się parzonej przeze mnie kawy.

📌 Podanie danych liczbowych jest dobrą metodą na przyciągnięcie uwagi rekrutera. Co więcej, w ten sposób prezentujesz mierzalne dane, dzięki którym pracodawca w lepszy sposób może zrozumieć, co rzeczywiście możesz zaoferować jego firmie.

Zapis historii zatrudnienia w CV baristy z małym doświadczeniem

Osoby, które zaczynają swoją przygodę na rynku pracy, bardzo często nie wiedzą, jak stworzyć taką sekcję. Być może potrafisz zrobić dobrą kawę, ale jak przekonać do siebie pracodawcę, jeżeli jeszcze nigdy nie miałeś etatu? To nie takie trudne, jak myślisz.

Nawet barista, który teraz jest mistrzem, kiedyś od czegoś zaczynał. Pomyśl o stażach i praktykach zawodowych, które ukończyłeś. Być może zrealizowałeś kurs na baristę, który mógłby ci pomóc w zdobyciu praktycznych doświadczeń. Nawet jeżeli zajmowałeś się parzeniem kawy na profesjonalnym poziomie podczas wolontariatów i wydarzeń pro bono, warto o tym wspomnieć w swoim CV.

⚠️Najważniejsze jest, żebyś pod żadnym pozorem nie wpisywał w tej części “brak doświadczenia”. Z jednej strony pracodawca wie, że dopiero zaczynasz w branży. Jednak podkreślanie tego może tylko zadziałać na twoją niekorzyść. Zamiast tego wykaż się kreatywnością, podkreślając nawet najmniejsze praktyczne doświadczenie jako barista.

Jeżeli nie masz bogatej historii zawodowej, spróbuj opisać swoje doświadczenie podobnie, jak w poniższym przykładzie:

Barista – praktykant

Kawiarnia “Coffee Shop”

Płock

2020-2021

 • Asystowałem głównemu bariście podczas parzenia kaw i uczyłem się sztuki tworzenia wzorów w spienionym mleku.
 • Zajmowałem się pozbywaniem fusów po przeprowadzeniu ekstrakcji.

Wykształcenie – jak barista może zapisać swoją ścieżkę edukacyjną?

W przypadku pracy w kawiarni czy na eventach barista musi posiadać przede wszystkim zestaw konkretnych umiejętności, a także pewne doświadczenie zawodowe. W dużych miastach, gdzie konkurencja jest naprawdę duża, być może będziesz musiał wykazać się czymś jeszcze.

Niemal każdy szablon CV ma sekcję z wykształceniem. Wykorzystaj ją do przedstawienia swojej ścieżki edukacyjnej.

Przykłady

Wykształcenie

Barista

Szkoła Baristyczna Coffee Art Masters

2017-2018

 • Ukończyłem 50-godzinny kurs na temat kawy i sposobów jej parzenia.
 • Brałem udział w 15-godzinach praktycznych zajęć z wypalania kawy.
 • Utrzymałem kurs z wyróżnieniem.

📌Jeżeli barista posiada spore doświadczenie, nie ma potrzeby, aby tak szczegółowo opisywać swoją ścieżkę edukacyjną. Jednakże w przypadku początkujących baristów, podkreślenie szczególnych osiągnięć i zdobytej wiedzy jest dobrym pomysłem. Pracodawca z pewnością doceni ambitnych kandydatów.

🎁 W tej sekcji wymieniaj tylko najwyższy lub najbardziej adekwatny kursy i/lub szkoły które ukończyłeś. Na przykład, jeżeli skończyłeś studia, nie musisz już wspominać o swojej szkole średniej.

cv baristy

Jakie umiejętności powinny znaleźć się w życiorysie baristy?

Sekcja z umiejętnościami musi znaleźć się w życiorysie, nie tylko dlatego, abyś mógł zademonstrować je pracodawcy. Na porządku dziennym jest to, że rekruterzy używają systemów śledzenia kandydatów. Są to specjalistyczne programy, które selekcjonują podania o pracę. Z pewnością odrzucą one te, które nie zawierają odpowiednich słów kluczowych.

Nie musisz się jednak martwić. Te słowa kluczowe nie są pilnie strzeżoną tajemnicą tylko dla wybrańców. Każdy ma do nich dostęp – musisz tylko wiedzieć, gdzie szukać.

Dokładnie przejrzyj ogłoszenie o pracę i zwróć uwagę na umiejętności, które są wymagane od kandydatów. To właśnie te kompetencje będą słowami – kluczami, których nie może zabraknąć w twoim CV.

📌Słowa kluczowe powinny pojawić się zarówno w twoim CV, jak i liście motywacyjnym.

Niektórzy kandydaci, w szczególności ci, którzy zaczynają przygodę na rynku pracy, mogą czuć pokusę, by wymienić wszystkie umiejętności, które pojawiły się w ogłoszeniu o pracę, nawet jeśli ich nie mają. Nie rób tego: pracodawca szybko może zweryfikować twoje umiejętności, a ty możesz stracić swoją szansę na zatrudnienie, nawet jeżeli i bez nich sprawdziłbyś się na danym stanowisku.

👇 Czytaj dalej, aby odkryć kompetencje, które powinien posiadać barista.

Kompetencje twarde:

Bez umiejętności twardych, wykonywanie zawodu byłoby niemożliwe. Można się ich nauczyć podczas zajęć praktycznych lub edukacji teoretycznej.

📌Aby zwiększyć swoje szanse na pracę, wymieniaj jako pierwsze te umiejętności, które także pojawiają się w ogłoszeniu o pracę.

Kompetencje twarde
 • Wykonywanie wzorów na spienionym mleku,
 • Wypalanie ziaren kawy,
 • Chemex,
 • Aeropress,
 • Obsługa kasy fiskalnej,
 • Wiedza na temat temperatury parzenia kawy,
 • Znajomość zasad BHP,
 • Prawo jazdy kat. B,
 • Zarządzanie personelem.

Kompetencje miękkie, które powinien mieć barista

Jako barista będziesz miał nieustanny kontakt z innymi. Będziesz musiał komunikować się nie tylko z klientami, ale także z innym personelem, a nawet dostawcami. Pracodawca musi więc wiedzieć, czy sprawdzisz się w takiej roli. Przekonaj go odpowiednimi umiejętnościami miękkimi.

Oto niektóre z nich:

 • Praca zespołowa,
 • Umiejętność pracy w stresie,
 • Punktualność,
 • Pozytywne nastawienie,
 • Łatwość w nawiązywaniu kontaktów z innymi,
 • Kreatywność,
 • Dobra organizacja czasu.

Podsumowanie życiorysu

Podsumowanie życiorysu, zwane też profilem zawodowym, to idealny sposób na przyciągnięcie uwagi pracodawcy. W tej sekcji używasz krótkich, ale dobitnych zdań, aby opisać swoje największe osiągnięcia i najlepsze umiejętności.

Ze względu na to, że mało osób w Polsce dodaje podsumowanie życiorysów do CV, masz szansę wyróżnić się nawet na tle tych kandydatów, którzy mają znacznie większe doświadczenie niż ty.

📌Początkujący barista może stworzyć sekcję z celami zawodowymi.

Spójrz na poprawny i błędny przykład podsumowania:

Poprawnie

Pracuję jako barista od 12 lat. Ukończyłem mistrzostwa polski baristów z wyróżnieniem. Specjalizuję się w wypalaniu ziaren kawy z Indii. W Państwa kawiarnii szukam możliwości rozwoju mojej wiedzy na temat kaw ekologicznych.


Niepoprawnie

Kocham kawę, więc pracuję, jako barista. Chcę dołączyć do waszego zespołu.


Dobry przykład jest zwięzły i zawiera ważne informacje o kandydacie. Aplikujący przedstawił swoje najważniejsze osiągnięcia, a także podkreślił, dlaczego chcę zdobyć proponowaną pracę.

Drugie podsumowanie jest zbyt ogólne. Nie zawiera żadnych istotnych informacji i z pewnością nie przekona pracodawcy, że kandydat zasługuje na uwagę.

🎁Choć tą część życiorysu musisz umieścić zaraz na początku, pod nagłówkiem, to jej pisanie możesz zostawić na sam koniec. W ten sposób będziesz miał pewność, że nie pominąłeś żadnych istotnych informacji.

cv baristy

Dodatkowe sekcje

Aby wyróżnić swoją aplikację, warto jest dodać dodatkowe sekcje. Dzięki nim będziesz mógł podkreślić swoje wyjątkowe umiejętności, które z pewnością zwrócą uwagę potencjalnego szefa.

Oto niektóre z nich

 • Odbyte szkolenia,
 • Języki obce i kursy,
 • Zainteresowania i hobby,
 • Umiejętności informatyczne.
🎁Eksperci ds. zatrudnienia radzą, by życiorys miał jedną stronę, w wyjątkowych wypadkach dwie. Pamiętaj więc, że masz ograniczoną ilość miejsca. Wpisuj więc w dokumenty aplikacyjne tylko te informacje, które są adekwatne do stanowiska, o które się starasz.

Kursy

Kandydaci, którzy doszkalają się, są cenieni przez pracodawców. Twoje kursy wskazują, że jesteś osobą ambitną, rzeczywiście zainteresowaną branżą, która chcę się rozwijać, biorąc udział w różnych eventach i szkoleniach. Wyróżnij ukończone szkolenia w osobnej sekcji.

Oto lista kursów, które mogą wpłynąć na szansę bycia zatrudnionym na stanowisko baristy:

 • Latte Art,
 • Wypalanie ziaren,
 • Zestaw baristy i jego użycie w pracy.

Zainteresowania i hobby

Pamiętaj, że pracodawców nie musi interesować to, co robisz w czasie wolnym. Jeżeli twoją pasją jest łucznictwo, nie ma to żadnego związku z pracą, jaką wykonuje barista. Jeżeli jednak interesujesz się podróżowaniem i poznawaniem lokalnych kuchni, jest to informacja, która może zainteresować potencjalnego szefa.

Jak sprawić, by twój życiorys był jeszcze lepszy?

Wybierz odpowiedni wzór CV

Aby mieć pewność, że do swojego CV wpisałeś wszystkie niezbędne informacje, nie tracą przy tym pięknego, estetycznego wyglądu, sięgnij po szablony życiorysów zawodowych.

Przeczytaj życiorys przed jego wysłaniem

Zanim wyślesz CV do pracodawcy, zawsze ponownie go przeczytać. Zweryfikuj, czy dostosowałeś go do stanowiska, o które się ubiegasz. Niezwykle ważne jest też, żeby wszystkie dane kontaktowe były aktualne.

Sprawdź, czy w twoim podaniu o pracę, także w liście motywacyjnym, nie pojawiły się żadne błędy w tym literówki oraz błędy ortograficzne.

⚠️W przypadku, gdy na miejsce aplikuje dużo kandydatów, rekruterzy często odrzucają podania z błędami i literówkami, aby skrócić proces zatrudniania.

Napisz list motywacyjny

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy list motywacyjny powinien się znaleźć w dokumentach aplikacyjnych. Odpowiedź zawsze brzmi tak.

W przypadku, gdy pracodawca wprost prosi o list motywacyjny, nie ma wątpliwości, że kandydat musi go dołączyć. W innym razie zostanie od razu zdyskwalifikowany.

W momencie, gdy taka prośba nie pojawia się w ogłoszeniu o pracę, najlepiej również jest wysłać list motywacyjny. Dzięki temu pracodawca zauważy, że jesteś ambitnym kandydatem, gotowym, by zrobić nieco więcej niż oczekiwane minimum. List motywacyjny daje ci też nieco więcej miejsca na przekonanie pracodawcy, że to właśnie ty jesteś idealnym kandydatem.

Dodaj portfolio

Jeżeli zajmujesz się także wizualną stroną parzenia kawy, np. tworzysz wzory z mleka, dodaj do swojej aplikacji portfolio ze zdjęciami najlepszych filiżanek. W ten sposób w wizualny sposób pokażesz pracodawcy, co potrafisz.

Idealne CV dla baristów – podsumowanie artykułu

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł ci lepiej zrozumieć proces tworzenia podania o pracę dla baristów. Oto kilka zwięzłych informacji:

 • Przykładowe CV, wzór życiorysu oraz kreator CV to idealne narzędzia, które pomogą ci w stworzeniu perfekcyjnego podania o pracę.
 • Podsumowanie zawodowe to ta część życiorysu, w której możesz się wykazać i wyróżnić na tle innych.
 • Dodatkowe sekcje mogą pomóc ci w zwróceniu uwagi rekrutera.
 • Dobrze napisana sekcja z doświadczeniem zawodowym może wpłynąć na to, ile zarabia barista.
 • List motywacyjny powinien być wysłany do pracodawcy, nawet jeżeli nie ma o nim mowy w ogłoszeniu o pracę.
 • Pamiętaj, że masz ograniczoną przestrzeń na zapisanie wszystkich informacji. Dodawaj więc tylko te, które są adekwatne dla pracy, o którą się ubiegasz.
⚠️Pamiętaj, aby w CV i list motywacyjny wpisać klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych.

Zdobądź pracę baristy z naszą pomocą. Przejdź na naszą stronę, aby znaleźć podobne artykuły. Skorzystaj z materiałów dostępnych na naszej platformie, w tym kreatora CV i szablonów listów motywacyjnych, aby znaleźć zatrudnienie w branży.

FAQ

Czy książeczka sanepidowska jest potrzebna, aby zacząć pracę jako barista?

Tak. Taki dokument jest wymagany od wszystkich osób pracujących z jedzeniem i piciem. Pracodawca może cię o nią poprosić już podczas procesu rekrutacji, bądź więc na to przygotowany.

Czy muszę ukończyć studia lub szkołę zawodową, aby zostać baristą?

Nie. Większość baristów zaczyna pracę po ukończeniu specjalnego kursy na baristę. Takie kursy są dostępne w wielu szkołach i ośrodkach szkoleniowych, a także w Internecie.

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV