CV dla analityka finansowego – przewodnik krok po kroku

Praca analityka finansowego jest niezwykle odpowiedzialna. Ponieważ jest ona bardzo dobrze płatna, wiele osób się o nią ubiega. Aby zostać analitykiem finansowym, musisz mieć odpowiednie doświadczenie zawodowe, umiejętności, a także kierunkowe wykształcenie.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

CV dla analityka finansowego – przewodnik krok po kroku

Kazimierz Jędrek
Analityk biznesowy
Warszawa
111 222 112
kazimierz.jędrek@gmail.com

Profesjonalne podsumowanie

Od ponad pięciu lat pracuję na stanowisku analityka biznesowego. Dzięki moim analizom i raportom, firma mogła zaoszczędzić milion złotych i uniknęła dwóch milionów strat. Specjalizuję się w pracy dla firm międzynarodowych. Biegle władam językiem niemieckim, francuskim i angielskim.

Doświadczenie Starszy analityk biznesowy

Firma międzynarodowa ABC

Września

2018-2022

 • Nadzorowałem budżet firmy.
 • Dokonywałem analiz finansowych i sprzedażowych, które pozwoliły firmie zaoszczędzić ponad 1 mln. złotych.
 • Brałem udział w opracowywaniu modeli finansowych.
 • Przygotowywałem prezentacje, aby w jasny i prosty sposób wyjaśnić kwestie finansowe zarządowi i pozostałym członkom firmy.

Wykształcenie

Studia magisterskie –  finanse i rachunkowość

Uniwersytet Ekonomiczny

Poznań

2015-2018

Umiejętności

 • Umiejętność zarządzania budżetem
 • Świadomość komercyjna
 • Umiejętności analityczne
 • Analizowanie baz danych
 • Przygotowywanie czytelnych prezentacji
 • Wiedza z zakresu prawa podatkowego
 • Analizowanie procesów biznesowych
 • Umiejętności matematyczne
 • Wysoka kultura osobista
 • Dokładność i precyzja
 • Umiejętność pracy w zespole
 • Odpowiedzialność

Znajomość języków obcych

 • Język niemiecki – C2
 • Język angielski – C2
 • Język francuski – C2


Nawet jeżeli jesteś idealnym kandydatem na stanowisko analityka finansowego, musisz jeszcze przekonać o tym swojego pracodawcę. Do tego będziesz potrzebował profesjonalnego CV dla analityka finansowego.

Niezależnie od tego, czy pracujesz na stanowisku analityka finansowego od lat, czy ubiegasz sie o tę rolę po raz pierwszy, możesz mieć problemy z napisaniem dobrego CV. Nie martw się jednak. Tak jak ty znasz się na finansach przedsiębiorstwa, tak my jesteśmy ekspertami od pisania dokumentów aplikacyjnych. W tym artykule opisaliśmy krok po kroku, jak stworzyć doskonały życiorys zawodowy, który wyróżni cię na tle innych kandydatów.

🎁Skuteczne CV odnosi się do twoich kwalifikacji i współgra z informacjami zawartymi w ofercie pracy. Przykładowe CV powinno stanowić wyłącznie inspirację dla twojego CV analityka. Nie możesz po prostu skopiować treści CV z Internetu – nie sprawdzi się to podczas rekrutacji, ponieważ dokument nie będzie spersonalizowany.

Fakty na temat pracy analityka biznesowego

Za moment wyjaśnimy, jak powinny wyglądać poszczególne sekcje w CV analityka biznesowego. Najpierw spójrzmy jednak na kilka faktów na temat tego zawodu:

 • Analityk biznesowy zarabia średnio 7 050 złotych brutto na miesiąc (za Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń).
 • Starsi specjaliści mogą liczyć na średnie pensje w wysokości 9 460 złotych na miesiąc.
 • 48% osób pracujących na stanowisku analityka biznesowego to kobiety.
 • Ponad połowa pracowników cieszy się dodatkowymi benefitami, takimi jak: karnety na siłownie, prywatna opieka medyczna oraz możliwość pracy zdalnej.
 • Na pensję może wpłynąć lokalizacja firmy oraz jej wielkość, a także doświadczenie i wykształcenie pracownika.

Nagłówek w curriculum vitae

Choć nagłówek jest najłatwiejszą do napisania sekcją w CV, nie należy jej bagatelizować. Ponieważ znajduje się na samej górze życiorysu zawodowego, będzie pierwszą rzeczą, na którą spojrzy rekruter, dlatego tak istotne jest by prezentował się jak najlepiej. Musi być schludny i uporządkowany. Co więcej, to za pomocą danych kontaktowych zawartych w nagłówku pracodawca skontaktuje się z tobą w celu zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

⚠️Nawet tak mały błąd jak literówka w adresie e-mail czy przekręcona cyfra w numerze telefonu może kosztować cię utratę szansy na wymarzoną pracę.

Nagłówek powinien zawierać tylko kluczowe informacje o kandydacie, czyli:

 • Imię i nazwisko,
 • Numer kontaktowy,
 • Adres e-mail,
 • Miejsce zamieszkania (podaj samą miejscowość).

Czasem warto wspomnieć o tym, jakie stanowisko się pełni, w szczególności wtedy, gdy jest takie samo jak stanowisko, o które się starasz.

📌Nie marnuj cennego miejsca na podawanie większej ilości danych. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy pracodawca prosi o to w ofercie pracy. Jeżeli ubiegasz się o pracę za granicą, pamiętaj, że w obcym kraju mogą obowiązywać inne reguły związane z podawaniem danych osobowych.

Doświadczenie zawodowe w CV analityka biznesowego

Jeżeli przedstawisz swoje doświadczenie zawodowe w odpowiedni sposób w CV, masz nie tylko większe szanse na zdobycie pracy, ale także możesz otrzymać lepszą ofertę od pracodawcy. Przyłóż się więc, pisząc tę część życiorysu zawodowego.

Opisując doświadczenie w pracy, koniecznie wymień:

 • Nazwę poprzedniego pracodawcy,
 • Pełnione przez ciebie stanowisko,
 • Czas trwania zatrudnienia.

Takie kluczowe informacje pojawią się niemal w każdym CV. Z pewnością jednak chcesz napisać podanie, dzięki któremu zwrócisz na siebie uwagę. Aby zaciekawić rekrutera, w tej sekcji opisz także najważniejsze osiągnięcia oraz obowiązki, jakie miałeś na danym stanowisku.

Wzór sekcji z doświadczeniem zawodowym – analityk biznesowy

Analityk finansowy

Firma XYZ

2019-2021

 • Analizowałem budżet firmy i ustalałem działania strategiczne.
 • Dzięki moim umiejętnościom matematycznym i znajomości ekonomii, firma zaoszczędziła ponad 2 mln złotych w skali roku.
 • Przygotowywałem ponad 100 prezentacji, aby decyzyjni pracownicy lepiej rozumieli sytuację finansową firmy.

📌Jako analityk finansowy wiesz, jak ważne są liczby. To właśnie one pozwalają tobie lepiej zrozumieć sytuację przedsiębiorstwa. Nie inaczej jest w CV. Jeżeli opiszesz swoje osiągnięcia i obowiązki za pomocą danych liczbowych, pracodawca będzie w stanie lepiej pojąć, jakie korzyści może przynieść firmie twoje zatrudnienie.

Analityk biznesowy bez dużego doświadczenia zawodowego

Specjalista ds. finansów musi mieć już doświadczenie w pracy związanej z matematyką, ekonomią i prawem. Z pewnością nie jest to stanowisko, na które można dostać się nie mając doświadczenia (chyba, że jest to stanowisko juniora, pod opieką starszego analityka). Jeżeli nie masz jeszcze doświadczenia konkretnie jako analityk finansowy, nie martw się. Każdy od czegoś zaczynał.

W tej sekcji skup się wówczas na opisaniu poprzednich stanowisk, ale z podkreśleniem tych kwalifikacji i umiejętności, które można wykorzystać w pracy jako analityk finansowy. Historia zawodowa opisywana w CV powinna zawsze odnosić się w jakiś sposób do wymagań z ogłoszenia o pracę.

Jeśli ukończyłeś specjalistyczny kurs z praktykami czy stażem, który przygotował cię do praktycznej strony pracy jako analityk finansowy, wspomnij o tym w sekcji z doświadczeniem. Taka informacja z pewnością zaintryguje pracodawcę.

Umiejętności w CV

W CV jedną z najważniejszych sekcji jest ta z umiejętnościami. To na jej podstawie pracodawca dowie się, czy masz to, czego potrzeba, aby efektywnie pracować na danym stanowisku.

Co więcej, jest ona szczególnie istotna podczas pierwszych etapów rekrutacji. Coraz więcej firm sięga bowiem po specjalne programy skanujące, nazywane systemami śledzenia kandydatów. Skanują one CV i list motywacyjny w poszukiwaniu słów kluczowych. Jeżeli tych słów brakuje, odrzucają one podanie jako niespełniające wymaganych warunków.

Jeżeli nie chcesz, żeby twój życiorys zawodowy trafił do kosza zanim wyląduje na biurku rekrutera, uważnie przeczytaj ofertę pracy. Wymagane w niej umiejętności są twoimi słowami kluczowymi.

Chcesz mieć pewność, że stworzyłeś tę cześć poprawnie? Zastosuj się do poniższych porad:

 • Postaraj się zapisać umiejętności dokładnie w takim samym brzmieniu, jak w ofercie pracy.
 • Zanim wyślesz życiorys zawodowy do kolejnego pracodawcy, spersonalizuj go, uwzględniając informacje z oferty pracy.
 • W pierwszej kolejności wymień te swoje umiejętności, które pojawiły się w ofercie pracy.
⚠️Podczas rekrutacji nie kłam – czy to w CV, czy to podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Doświadczenie rekrutera pozwala szybko wyłapać kandydatów, którzy ściemniają. Jeśli zostaniesz przyłapany na kłamstwie, możesz stracić swoją szansę na otrzymanie zatrudnienia, nawet jeżeli spełniasz wszystkie konieczne wymagania. Analityk finansowy musi cechować się uczciwością, aby pracodawca mógł mu zaufać.

Jakie umiejętności twarde są potrzebne na stanowisku analityka finansowego?

Umiejętności twarde to takie, bez których wykonywanie danego zawodu nie byłoby możliwe. Zdobywa się je podczas nauki lub praktyki. Techniczne umiejętności są niezbędne do wykonywania pracy analityka biznesowego. Osoba starająca się o to stanowisko musi mieć rozległe kompetencje z zakresu analizy danych, matematyki, ekonomii, a nierzadko i prawa. Pamiętaj, żeby lista twoich umiejętności była dostosowana do konkretnej oferty pracy.

Oto przykładowe twarde umiejętności dla analityka finansowego:

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów listów motywacyjnych, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV

Przykładowe listy do pobrania

Modèle de Lettre deCandidature
Design de Lettre deMotivation
Modèle de Lettre de Motivation pour Etudiant – Universitaire
Modèle de Lettre de Motivation d’Embauche