Jak napisać CV agenta ubezpieczeniowego – poradnik krok po kroku

Aby zostać agentem ubezpieczeniowym, musisz mieć umiejętności miękkie, które przekonają daną osobę do skorzystania z oferty, a także znać techniki sprzedażowe. Być może pracujesz jako agent ubezpieczeniowy od dekady, a może dopiero stawiasz pierwsze kroki w branży ubezpieczeniowej? To nie jest istotne – w każdym z tych przypadków możesz mieć problem z napisaniem odpowiedniego CV agenta ubezpieczeniowego.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Wzór CV agenta ubezpieczeniowego

Marcin Kos
Warszawa
222 111 432
marcin.kos@gmail.com

Profesjonalne podsumowanie

Od ponad trzech lat pracuję jako agent ubezpieczeniowy. Posiadam rozbudowaną siatkę klientów i utrzymuję regularny kontakt z pięcioma dużymi potencjalnymi klientami korporacyjnymi. Do Państwa firmy chcę wnieść moje doświadczenie w pracy agenta ubezpieczeniowego oraz pragnę rozwijać umiejętności sprzedażowe z najlepszymi z branży.

Doświadczenie

Agent ubezpieczeniowy
AXA
Płock
2019-2022

  • Pozyskałem ponad 20 klientów komercyjnych.
  • Przekonałem 35% stałych klientów do rozszerzenia ich polisy ubezpieczeniowej.
  • Zbudowałem bazę ponad 500 potencjalnych klientów komercyjnych.
  • Prezentowałem klientom najlepsze oferty ubezpieczeniowe.

Wykształcenie

Finanse i Rachunkowość – studia licencjackie
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
Poznań
2015-2018

Umiejętności

  • Nawiązywanie relacji z klientami
  • Znajomość technik sprzedaży
  • Umiejętność perswazji
  • Obsługa klienta
  • Skuteczna komunikacja
  • Szybkie uczenie się
  • Umiejętność pracy w zespole
  • Pozytywne nastawienie do pracy

Dodatkowe kursy

  • Kurs z technik perswazji
  • Kurs z wykorzystywania psychologii w sprzedaży

Znajomość języków obcych

Język angielski – C2
Język niemiecki – B2

Na szczęście masz nas – ekspertów od tworzenia podań o pracę. Pomożemy ci napisać idealne dokumenty aplikacyjne, które zachwycą rekruterów. W tym artykule przedstawiliśmy najważniejsze informacje na temat pisania życiorysu zawodowego, a także zawarliśmy w nim wzory CV, które pomogą ci zrozumieć, jak powinno wyglądać twoje CV, a także list motywacyjny. Zaczynajmy!

Fakty na temat pracy na stanowisku agenta ubezpieczeniowego

Za moment przejdziemy do omawiania szczegółów tego, jak napisać CV dla agenta ubezpieczeniowego. Najpierw jednak spójrzmy na kilka ciekawych faktów dotyczących pracy na tym stanowisku:

  • Według portalu pl doradca ubezpieczeniowy może zarobić średnio 4 160 złotych brutto na miesiąc.
  • Na wysokość pensji mają wpływ takie czynniki jak doświadczenie zawodowe, wykształcenie, wielkość firmy, a także miejscowość.
  • Aż 73% osób zatrudnionych w branży to kobiety.

Jak powinno wyglądać CV agenta ubezpieczeniowego?

Tworząc swoje CV, pamiętaj o poniższych poradach:

  • Skuteczne CV będzie podkreślać twoje zalety, a nie wady. Wybierz taki format CV, który najlepiej pasuje do twojej historii zawodowej.
  • Dostosuj dokument do konkretnego stanowiska, w konkretnej firmie. Uważnie przeczytaj ofertę pracy i zawsze edytuj swój dokument uwzględniając informacje, które się tam pojawiają. Personalizuj swoje podanie za każdym razem przed wysłaniem go do kolejnego pracodawcy.
  • Użyj kreatora CV, aby być pewnym, że nie pominąłeś żadnej ważnej sekcji i że twoje podanie wygląda profesjonalnie i estetycznie.
⚠️Na każde CV pracodawcy poświęcają średnio 6 sekund. To bardzo mało czasu. Zadbaj o to, by twoje CV było przejrzyste i atrakcyjne, aby wzrok rekrutera zatrzymał się na dłużej.

Życiorys zawodowy i jego format

Od rodzaju wybranego formatu będzie zależała kolejność, w jakiej w twoim CV pojawią się poszczególne sekcje. Najpopularniejsze układy CV to:

  • Chronologiczny,
  • Funkcjonalny,
  • Mieszany.

cv agenta ubezpieczeniowego

Pierwszy jest jednym z najbardziej znanych, zarówno przez pracodawców, jak i kandydatów. Może się on jednak nie sprawdzić w przypadku początkujących kandydatów, jak i tych, którzy mają luki w historii pracy. Sprawdź poniższe artykuły, aby dowiedzieć się więcej na temat każdej z opcji. Pomoże ci to zdecydować, jaki format sprawdzi się najlepiej w przypadku twojego CV:

🎁Eksperci radzą, by w większości przypadków zapisywać historię zatrudnienia i historię wykształcenia w odwróconym porządku chronologicznym, czyli jako pierwsze podawać swoje najnowsze doświadczenia, a potem kolejno poprzednie, aż do najwcześniejszych. Dzięki temu pracodawca jako pierwsze dostrzeże najbardziej istotne i aktualne informacje.

Nagłówek w CV agenta ubezpieczeniowego

Nagłówek to najkrótsza część życiorysu zawodowego. Jest ona także relatywnie prosta do napisania. Nie ignoruj jednak tego, jak bardzo jest ważna. To pierwsza rzecz, na którą spojrzy rekruter – musi więc być czytelna i przejrzysta. Powinna wzbudzać skojarzenia z profesjonalizmem i zorganizowaniem, a nie chaosem. Pamiętaj też, że dane, które w niej umieszczasz muszą być aktualne i zapisane bezbłędnie. To za ich pomocą pracodawca skontaktuje się z tobą w kwestii umówienia się na rozmowę kwalifikacyjną.

⚠️Pamiętaj, że nawet malutki błąd, na przykład literówka w mailu, mogą kosztować cię twoją szansę na pracę. Dopilnuj też, by podany numer telefonu był aktualny.

W tej sekcji nie podawaj zbyt wielu informacji. Unikaj personalnych danych, na przykład daty urodzenia. Wystarczy:

  • Imię i nazwisko,
  • Telefon,
  • Adres e-mail,
  • Miejscowość.

Opcjonalnie możesz też dodać swój tytuł zawodowy, choć nie jest to konieczne. Jeżeli zdecydujesz się dodanie linku do twojego profilu na LinkedIn, dopilnuj, by dane, które są zawarte na stronie, pokrywały się z informacjami z twojego CV.

📌Ogranicz się do podstawowych informacji, aby być spokojnym, że nie podałeś żadnych “wrażliwych” danych. Jeżeli pracodawca prosi o inne informacje w ogłoszeniu o pracę, bezpieczniej jest je dodać w nagłówku, żeby mieć pewność że twój życiorys zawodowy nie zostanie odrzucony.

Agent ubezpieczeniowy i jego doświadczenie – sekcja z historią zatrudnienia

Na podstawie tej sekcji pracodawca weryfikuje, czy pasujesz do stawianych wymagań i będziesz rzetelny podczas wykonywania pracy. Choć doświadczenie nie zawsze jest wymagane, to może pomóc ci w zdobyciu pracy. Sposób napisania tej sekcji może także wpłynąć na to, jaką stawkę i warunki zatrudnienia zaproponuje ci pracodawca.

Obowiązkowo podaj w tej sekcji:


cv agenta ubezpieczeniowego

  • Informację o pełnionym stanowisku,
  • Nazwę poprzedniego pracodawcy,
  • Okres zatrudnienia.

Pamiętaj, że powyższe informacje znajdą się niemal w każdym podaniu. Jeżeli chcesz się wyróżnić na tle innych osób, napisz też, jakie były twoje główne obowiązki i najważniejsze osiągnięcia. Użyj wypunktowania, aby zachować przejrzystość tekstu.

Przykład sekcji z doświadczeniem

Agent ubezpieczeniowy

Agencja ABC

2019-2021

  • Utrzymywałem dobre kontakty z klientami placówki.
  • Współpracowałem ze starszym agentem ubezpieczeniowym, pozyskując 50 nowych klientów indywidualnych.
  • Przekonałem 45% stałych klientów do zwiększenia zakresu ubezpieczenia.

📌Opisując swoje osiągnięcia i obowiązki, postaraj się użyć danych liczbowych. Dzięki temu będziesz mógł w mierzalny sposób przedstawić to, co możesz zaoferować firmie.

CV dla agenta ubezpieczeniowego bez doświadczenia

To fakt, że osoby bez doświadczenia mogą mieć nieco mniejsze szanse na rynku pracy. Nie łam się jednak. Coraz więcej pracodawców preferuje gotowych do działania i ambitnych kandydatów. Sekcja doświadczenie zawodowe nie musi być jednak zupełnie pusta.

Nigdy nie wpisuj w tę sekcję słowa “brak”. Pracodawca wie, że dopiero zaczynasz. Jednak życiorys zawodowy ma podkreślać twoje mocne strony, a nie wady. Zamiast tego lepiej jest całkiem pominąć tę sekcję (wówczas wybierz funkcjonalny format życiorysu). Zastanów się jednak, czy rzeczywiście nie masz żadnego doświadczenia.

Nie myśl o doświadczeniu zawodowym jako o płatnej pracy na etacie. Jeśli zrealizowałeś staż, praktyki, a nawet wolontariat, możesz je wpisać w tę sekcję. Jeżeli nie masz jeszcze żadnego doświadczenia w branży, ale pracowałeś na innym stanowisku, powiedz o tym, podkreślając te umiejętności, które mogą się przydać w pracy agenta ubezpieczeniowego.

Oto przykład:

Agent ubezpieczeniowy – stażysta

PZU

08.2020-12.2020

  • Obserwowałem starszych agentów ubezpieczeniowych podczas realizacji rozmów z potencjalnymi klientami.
  • Aktualizowałem bazę danych klientów.
  • Przekonałem 10 stałych klientów do rozszerzenia pakietu ubezpieczeniowego na życie.

Umiejętności potrzebne na stanowisku agenta ubezpieczeniowego

Sekcja z umiejętnościami musi obowiązkowo pojawić się w każdym CV. To z niej pracodawca dowie się, co konkretnego możesz zaoferować firmie. Co więcej, jest ona niezbędna w pierwszych etapach rekrutacji.

Coraz więcej firm sięga po systemy śledzenia kandydatów, czyli specjalne programy komputerowe, które skanują CV oraz list motywacyjny i odrzucają te podania, w których brakuje słów kluczowych. Z pewnością nie chcesz, żeby twoje podanie wylądowało w koszu, zanim w ogóle trafi w ręce rekrutera. Aby się tak nie stało, dokładnie przeczytaj ofertę pracy. Znajdziesz tam spis umiejętności, które są wymagane od kandydatów. To one są słowami kluczowymi, na podstawie których komputer akceptuje lub odrzuca dokumenty aplikacyjne.

Aby sprawić, że ta sekcja będzie bezbłędna, skorzystaj z poniższych porad:

  • Umiejętności, które pojawiają się w twoim CV powinny być zapisane tak samo, jak w ogłoszeniu o pracę. Dzięki temu masz pewność, że komputer odczyta je prawidłowo.
  • Przed wysłaniem swojego CV do kolejnego pracodawcy, koniecznie zweryfikuj podane umiejętności i dostosuj tę sekcję do ogłoszenia o pracę.
  • W pierwszej kolejności wymień te umiejętności twarde i miękkie, które pojawiły się w ogłoszeniu. Dzięki temu masz pewność, że pracodawca od razu je zauważy.
⚠️Nie kłam w CV. Pracodawca szybko zweryfikuje, czy rzeczywiście masz umiejętności, które podałeś w CV. Jeżeli przyłapie cię na kłamstwie, możesz stracić swoją szansę na zatrudnienie. Jeśli prawda wyjdzie na jaw po zatrudnieniu, może to być nawet podstawą do zwolnienia dyscyplinarnego.

Umiejętności miękkie


cv agenta ubezpieczeniowego

Kandydat aplikujący o pracę w agencji ubezpieczeniowej musi mieć świadomość, że będzie pracował z ludźmi. Dlatego tak ważne w tym zawodzie są umiejętności miękkie. Są one często związane z cechami charakteru, ale mogą być też wyuczone. Koniecznie przedstaw je w swoim CV.

Oto kilka umiejętności miękkich, które mogą przydać się w tej pracy:

  • Chęć rozwoju
  • Umiejętność rozmowy i uważnego słuchania
  • Umiejętność jasnego przedstawienia klientom skomplikowanych informacji prawnych
  • Pozytywne nastawienie
  • Przykładanie wagi do detali

Umiejętności twarde

Te umiejętności nabywa się podczas pracy lub nauki. Są to konkretne umiejętności techniczne, bez których wykonywanie danego zawodu byłoby niemożliwe. Choć w pracy agenta ubezpieczeniowego najbardziej liczą się umiejętności miękkie, nie zapomnij pochwalić się kompetencjami twardymi.

Oto przykład umiejętności twardych:

  • Doskonała znajomość programu Excel
  • Tworzenie baz danych
  • Techniki perswazji
  • Tworzenie polisy ubezpieczeniowej
  • Znajomość prawa pracy

Wykształcenie w CV

Wykształcenie w CV pokazuje pracodawcy, jaką szkołę skończyłeś. Niezależnie od tego, czy jest ona związana ze stanowiskiem, o które się starasz, czy też nie, koniecznie opowiedz o niej w swoim CV.

W tej sekcji powinny znaleźć się następujące informacje: zdobyty tytuł naukowy (jeśli dotyczy), nazwa ukończonej szkoły, czas trwania edukacji.

Oto przykład:

Zarządzanie i marketing

Uniwersytet Ekonomiczny

Poznań

2015-2020

  • Byłem przewodniczącym samorządu studenckiego.
  • Ukończyłem studia ze średnia 4,9.

Jeżeli pracowałeś już na stanowisku agenta ubezpieczeniowego, nie musisz tak dokładnie opisywać swojej edukacji. Lepiej wykorzystaj tę przestrzeń do opisania swoich najważniejszych obowiązków w obecnej pracy. Jeśli jednak jesteś świeżo upieczonym absolwentem lub masz mało doświadczenia, skorzystaj z okazji, aby pokazać, że jesteś ambitną i gotową do działania osobą.

📌W sekcji z wykształceniem wymień tylko najwyższy szczebel edukacji, chyba że poprzednia szkoła jest bardziej związana z posadą, o którą się ubiegasz. Wówczas warto wspomnieć o obu szkołach.


cv agenta ubezpieczeniowego

Podsumowanie życiorysu zawodowego

Z pewnością chcesz napisać takie CV, które zainteresuje rekrutera. Doskonałym sposobem, aby tak się stało, jest dodanie podsumowania zawodowego do swojego CV. Jest to zwięzły opis najistotniejszych informacji o tobie. Możesz tu wymienić swoje najwybitniejsze osiągnięcia, szczególne umiejetności, wspomnieć o dużym doświadczeniu czy celach zawodowych.

Celem takiego wstępu jest przekonanie pracodawcy, że warto przeczytać resztę twojego CV. W Polsce dodanie tej części do życiorysu zawodowego jest nadal mało popularne, dlatego tworząc ją, masz szansę wyróżnić się nawet na tle tych agentów ubezpieczeniowych, którzy mają lepsze wykształcenie lub większe doświadczenie.

Spójrz na przykład:

Od ponad pięciu lat pracuję jako agent ubezpieczeniowy. Pozyskałem dziesięciu nowych klientów korporacyjnych i utrzymałem doskonałe relacje z pozostałymi. Dzięki moim umiejętnościom sprzedaży i perswazji, 50% klientów zdecydowało się na rozszerzenie planu ubezpieczeniowego. Aplikuję o pracę w Państwa firmie, ponieważ chcę rozwijać wiedzę pod okiem najlepszych w branży.

Jeżeli dopiero zaczynasz pracę w branży, skup się przede wszystkim na opisie swojego wykształcenia, umiejętności, a także celów zawodowych.

Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się więcej na temat pisania tej części życiorysu zawodowego.

📌Umieść tę część CV na samej górze dokumentu. Jej pisanie zostaw jednak na sam koniec. W ten sposób będziesz na bieżąco z przebiegiem twojej kariery oraz będziesz pamiętał, jakie masz kompetencje i jakie były twoje osiągnięcia. To pozwoli ci napisać podsumowanie zawodowe, które przyciągnie uwagę rekrutera.

Co zrobić, żeby moje podanie było perfekcyjne?

Sprawdź błędy

Aby zostać agentem ubezpieczeniowym, musisz mieć oko do detali. Zanim prześlesz swoje CV i list motywacyjny agenta ubezpieczeniowego do pracodawcy, sprawdź, czy nie wkradły się tam błędy. Literówki, zła interpunkcja, błędy ortograficzne i nieczytelne zdania mogą odstraszyć pracodawcę, nawet jeżeli jesteś idealnym kandydatem.

Użyj profesjonalnego wzoru CV

Profesjonalny kreator pozwoli ci stworzyć dobre CV, które momentalnie przyciągnie uwagę pracodawcy. Korzystając z szablonu, nie ryzykujesz, że pominiesz jakieś istotne informacje. Opracowane przez ekspertów wzory zawierają wszystko, czego oczekują pracodawcy. Estetyczna szata graficzna i kolorystyczna, sprawią, że pracodawca będzie postrzegał cię jako schludnego i profesjonalnego kandydata.

Napisz list motywacyjny agenta ubezpieczeniowego

Najważniejszym dokumentem podania jest CV. List motywacyjny jest nieobowiązkowy, z wyłączeniem sytuacji, w której pracodawca prosi o niego w ogłoszeniu o pracę. Warto go jednak dodać, ponieważ w liście motywacyjnym masz miejsce, aby opowiedzieć o tych rzeczach, na które zabrakło miejsca w CV. Dodatkowo, możesz tam przedstawić swoje unikatowe cechy charakteru, a także zbudować nieco lepszą więź z pracodawcą.

Dołączając list motywacyjny do podania, pokazujesz też, że bardzo zależy ci na pracy, i że jesteś ambitnym kandydatem.

Podsumowanie artykułu


cv agenta ubezpieczeniowego

Wiesz już jak napisać skuteczne CV. Pamiętaj o powyższych poradach, a z pewnością będziesz miał spore szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Jeżeli chcesz przeczytać inne artykuły na temat poszukiwania pracy, zajrzyj na naszego bloga. Znajdziesz tam porady ekspertów dotyczące tworzenia CV i listu motywacyjnego oraz ich poszczególnych sekcji. Znajdziesz tam też teksty na temat przygotowania się do pytań, które mogą paść na rozmowie kwalifikacyjnej.

Nie czekaj dłużej i sięgnij po wymarzoną pracę! Skorzystaj z naszych profesjonalnych szablonów, aby ułatwić sobie to zadanie.

Najczęściej zadawane pytania

Czy muszę umieścić klauzulę CV w moim podaniu?

Tak, aby pracodawca mógł wziąć pod uwagę twoje podanie podczas rekrutacji, musisz umieścić w nim klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych. Powinna ona znaleźć się na wszystkich stronach CV. Umieść ją w stopce dokumentu, aby nie zabierała cennej przestrzeni dokumentu, a także zmniejsz czcionkę, by nie odciągała uwagi od głównej treści.

Upewnij się, że zapisałeś ją w aktualnej formie. Twój list motywacyjny nie musi jej zawierać, chyba że pracodawca zaznaczył inaczej w ogłoszeniu o pracę.

Czy aby pracować na stanowisku agenta ubezpieczeniowego muszę ukończyć studia wyższe?

Choć na zatrudnienie największe szanse mają absolwenci kierunków ekonomicznych lub matematycznych, to pracę w ubezpieczeniach mogą zdobyć także studenci innych kierunków, w tym humanistycznych, a nawet osoby bez wykształcenia wyższego.

Największy nacisk kładziony jest na umiejętności, a nie wykształcenie. W branży mile widziane są osoby, które mają już doświadczenie w obsłudze klienta i mają dar przekonywania. W przypadku niektórych specjalizacji, na przykład brokera ubezpieczeniowego, wymagana jest specjalna licencja, ale nie jest ona potrzebna na wszystkich stanowiskach.

Sięgnij po nasze wzory i napisz idealne CV dla agenta ubezpieczeniowego już dzisiaj!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV