Jak napisać skuteczne CV asystentki księgowej – przewodnik krok po kroku
Praca w księgowości cieszy się coraz większą popularnością. Coraz więcej firm potrzebuje ekspertów do spraw finansowych i podatków.
Przykładowe CV dla asystentki księgowej
Adam Skowroński
Asystent księgowej
adam.skowroński@gmail.com
111 123 111
Od dwóch lat pracuję w dziale księgowości firmy XYZ. Jako asystent działu księgowości przygotowywałem korespondencję z kontrahentami, urzędami i bankami, przyspieszając działania przedsiębiorstwa. Dzięki mojej skrupulatności, szybko wyłapywałem błędy w dokumentach, pomagając zaoszczędzić ponad 40 000 złotych strat. Władam biegle językiem angielskim i chcę rozwijać moje umiejętności w międzynarodowej firmie.
Doświadczenie
Asystent księgowej
Firma XYZ
2020-2022
- Przyjmowałem i segregowałem dokumenty z uwzględnieniem ich rodzaju.
- Wprowadzałem dane do systemu księgowego.
- Weryfikowałem poprawność dokumentów, unikając ponad 40 000 złotych strat.
Wykształcenie
Technikum Ekonomiczne
Poznań
2012-2015
Umiejętności
- Weryfikowanie ksiąg rachunkowych
- Sporządzanie zestawień dokumentów na podstawie zapisów księgowych
- Sage Symfonia Finanse
- MS Excel – poziom biegły
- Wypełnianie formularzy podatkowych
- Archiwizacja dokumentów księgowych
- Skrupulatność i uważność na detale
- Wysoka kultura osobista
- Umiejętność pracy pod presją czasu
- Umiejętność pracy w zespole
- Samodzielność
W dziale księgowości potrzebni są nie tylko specjaliści na stanowisku księgowego, ale też i osoby, które będą wspierały ten dział i pomagały w organizacji pracy. Takimi rzeczami zajmują się asystentki księgowych.
Jeżeli chcesz dołączyć do działu księgowości w jakiejś firmie lub biurze rachunkowym, musisz napisać doskonałe CV asystentki księgowej. Być może wiesz wszystko o księgach operacji gospodarczych i prawie podatkowym w Polsce, ale czy wiesz, jak stworzyć ciekawy, przyciągający uwagę dokument aplikacyjny? W tym artykule poprowadzimy cię krok po kroku przez proces tworzenia życiorysu zawodowego. Zaczynajmy!
Fakty na temat pracy asystentki księgowej
Za moment omówimy poszczególne sekcje w CV, opisując je dokładnie i podając przykłady. Najpierw jednak spójrzmy na fakty na temat pracy asystentki księgowej.
- Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń asystent w dziale księgowości zarabia średnio 4 750 złotych na miesiąc brutto.
- Starsi specjaliści mogą liczyć na średnie zarobki w wysokości 5 780 złotych brutto miesięcznie, a 25% najlepiej zarabiających otrzymuje stawki powyżej 7 650 złotych.
- Aż 90% osób zatrudnionych na tym stanowisku to kobiety.
- Pensja może zależeć od doświadczenia danej osoby, wielkości firmy, wykształcenia, a nawet lokalizacji przedsiębiorstwa.
- Praca zdalna jest oferowana przez część pracodawców. Dla wielu osób jest to spora zaleta pracy na tym stanowisku.
Wsparcie działu księgowości – doświadczenie zawodowe w CV
Doświadczenie zawodowe jest cenione na rynku pracy i może przekonać pracodawcę, że dobrze sprawdzisz się w oferowanej roli. Pamiętaj jednak, że kiedyś nawet główna księgowa zaczynała od zera. Obecnie istnieje sporo ofert pracy, które oferują pracę dla osób z mniejszym doświadczeniem. Niezależnie od tego, czy pracujesz od lat, czy dopiero zaczynasz, postaraj się stworzyć tę sekcję w swoim CV, ponieważ może ona wpłynąć także na stawkę, jaką zaoferuje ci pracodawca.
Oto, jakie informacje powinny się znaleźć w tej części CV:
- Nazwa stanowiska
- Nazwa firmy lub pracodawcy
- Okres trwania zatrudnienia
Przykładowa sekcja z doświadczeniem
Firma XYZ
Warszawa
2015-2020
- Dokładnie przygotowywałam dokumenty finansowe dla firmy, dzięki czemu zapobiegłam stratom finansowym w wysokości 500 000 złotych.
- Wsparcie działu księgowości było dla mnie zawodowym priorytetem – opracowałam nowy system przekazywania dokumentów, który zmniejszył średni czas pracy nad dokumentami o 12%.
- Współpracowałam z trzema starszymi księgowymi.
Pamiętaj, że zespół księgowy składa się zarówno z osób bardzo doświadczonych, jak i tych mniej. Jeżeli nie masz jeszcze doświadczenia jako asystent działu księgowości, pomyśl, czy ukończyłeś staż lub praktyki i pochwal się tym w sekcji historia zatrudnienia.
CV księgowej/CV księgowego – kiedy masz już duże doświadczenie w dziale księgowości
Jeżeli masz już spore doświadczenie jako asystent działu księgowości, wiesz wszystko na temat prawa podatkowego i posiadasz odpowiednie wykształcenie, być może nadszedł czas na awans?
Koniecznie przeczytaj nasz poradnik na temat pisania CV księgowego!
Wprowadzanie danych do systemu księgowego – jakie jeszcze umiejętności powinna mieć asystentka księgowej
Sekcja z umiejętnościami pojawia się w każdym CV. Nic dziwnego, jest ona bardzo ważna. Wątpliwe, że życiorys zawodowy bez tej sekcji w ogóle przeszedłby przez rekrutację. Pracodawcy cenią kandydatów z konkretnymi umiejętnościami. Jednak nie tylko dlatego musisz zadbać o tę sekcję.
Wiele firm, zwłaszcza tych dużych, do prowadzenia rekrutacji używa specjalnych programów komputerowych. Tzw. systemy śledzenia kandydatów skanują CV, a następnie odrzucają te z nich, które nie zawierają odpowiednich słów kluczowych. Te ostatnie można odnaleźć w ofercie pracy – są to umiejętności wymagane od kandydatów.
Oto kilka porad, które pozwolą ci napisać tę sekcję w ciekawy i przekonujący sposób:
- Zapoznaj się z ofertą pracy, aby wiedzieć, jakich dokładnie kompetencji poszukuje dany pracodawca.
- Postaraj się zapisać swoje kompetencje dokładnie tak, jak w ofercie pracy. Dzięki temu zyskasz pewność, że program odczyta je poprawnie.
- W pierwszej kolejności przedstaw te umiejętności, które zostały wyróżnione w ofercie. W efekcie od razu przyciągniesz uwagę rekrutera.
Umiejętności twarde
Przykładowe umiejętności twarde dla asystenta księgowej:
- Sporządzanie zestawień finansowych
- Wprowadzanie danych do systemu księgowego
- Znajomość prawa podatkowego
- Archiwizacja dokumentów
- Wypełnianie sprawozdań podatkowych
Umiejętności miękkie
Umiejętności miękkie są bardzo często związane z cechami charakteru. W pracy księgowej niektóre cechy mogą być bardzo istotne. Pokazują one, czy będziesz w stanie wywiązać się z powierzonych obowiązków i jak sprawdzisz się pracując z innymi ludźmi.
Oto kilka przykładów:
- Umiejętność doskonałej organizacji pracy
- Precyzja i dokładność
- Skrupulatność
- Umiejętność pracy pod presją czasu
- Wysoka kultura osobista
- Umiejętność pracy w zespole
- Samodzielność
Wykształcenie w CV
Pracodawca chce wiedzieć, jaką szkołę skończyłeś. Nie musisz kończyć studiów, aby pracować na stanowisku asystentki księgowej. Wystarczy technikum ekonomiczne lub szkoła średnia plus dodatkowy kurs. Jednak niektóre studia z pewnością mogą pomóc ci w zdobyciu pracy, a potem pozwolić na pracę na stanowisku księgowej.
Niezależnie od tego, jaką szkołę ukończyłeś, koniecznie przedstaw informację o niej w swoim CV. Opisując wykształcenie podaj:
- Kierunek studiów/profil szkoły średniej
- Nazwę szkoły lub uczelni
- Czas trwania edukacji
Zobacz poniższy przykład:
Ekonomia – licencjat
Uniwersytet Ekonomiczny
Poznań
2015-2018
- Byłam przewodniczącą koła naukowego.
- Otrzymałam nagrodę rektora dla najlepszych studentów.
Jeżeli pracujesz jako asystent działu księgowości już od jakiegoś czasu, nie musisz tak szczegółowo opisywać swojego wykształcenia. Jeśli jednak jesteś początkującym kandydatem, dodatkowy opis sukcesów w szkole może zagrać na twoją korzyść. W ten sposób pokazujesz, że jesteś osobą ambitną i gotową do działania. Pracodawcy bardzo cenią takie cechy w młodych kandydatach.
Podsumowanie zawodowe
Podsumowanie zawodowe to doskonały sposób na wyróżnienie swojej kandydatury. Opisujesz w nim w kilku zdaniach najważniejsze informacje o sobie. Pamiętaj, że celem podsumowania zawodowego jest przekonanie rekrutera, że warto przeczytać resztę twojego CV. Zawrzyj więc w tej części te informacje, które są najbardziej istotne dla oferowanej posady.
Spójrz na przykład podsumowania zawodowego:
Jeżeli masz wątpliwości co do tego, jak napisać podsumowanie zawodowe, nasz poradnik z pewnością ci pomoże. Znajdziesz tam porady i przykłady na temat tego, jak napisać tę część w CV bez doświadczenia zawodowego.
Dodatkowe sekcje
Podstawowe sekcje w CV na pewno zainteresują rekrutera. Jednak jeżeli chcesz się wyróżnić na tle innych kandydatów, koniecznie dodaj do swojego życiorysu zawodowego dodatkowe sekcje. W nich możesz przedstawić te kompetencje, które sprawiają, że jesteś fantastycznym kandydatem.
Mogą to być na przykład:
- Umiejętność obsługi komputera
- Zainteresowania
- Ukończone kursy
- Znajomość języków obcych
Nasz kreator CV daje ci opcję dodania jednej lub więcej sekcji dodatkowych. Zostaną one wkomponowane w całość dokumentu, z zachowaniem odpowiedniej estetyki.
Umiejętność obsługi komputera
Umiejętność obsługi komputera to niemal obowiązkowa kompetencja w wielu pracach. Księgowość nie jest wyjątkiem. Nie chodzi tu wyłącznie o obsługę pakietu MS Office, ale raczej o znajomość programów do księgowości, a także zaawansowaną znajomość MS Excel.
Umiejętności komputerowe warto przedstawić w osobnej sekcji, aby się wyróżniały i przyciągały uwagę rekrutera. Umieszczając je poza sekcją umiejętności, masz pewność, że nie zostaną one przeoczone przez pracodawcę.
Znajomość języków obcych
Znajomość języków obcych jest coraz częściej doceniana przez pracodawców. Jeżeli ubiegasz się o pracę jako asystent działu księgowości w międzynarodowej firmie, znajomość języka może być ogromnym atutem. W takiej sytuacji, a także wtedy, gdy znasz więcej niż jeden język obcy, dodaj dodatkową sekcję do swojego CV.
Jeżeli dodasz znajomość języka w sekcji z umiejętnościami, istnieje ryzyko, że rekruter ją przeoczy. Jeżeli jednak opiszesz tę umiejętność w osobnej sekcji, na pewno się wyróżni.
Masz wątpliwości i nie do końca wiesz jak przedstawić znajomość języka obcego w CV wraz z poziomem biegłości? Koniecznie zajrzyj do naszego artykułu na ten temat.
Ulepsz swoje CV
Napisz doskonały list motywacyjny do pracy w biurze rachunkowym
CV to obowiązkowy dokument, bez którego przeprowadzenie rekrutacji jest niemożliwe. List motywacyjny to z kolei dodatek, w szczególności wtedy, gdy pracodawca nie prosi o niego w ogłoszeniu. Według ekspertów warto jednak poświęcić nieco czasu na stworzenie tego dokumentu.
List motywacyjny daje ci dodatkową przestrzeń na przedstawienie informacji, na które nie było już miejsca w CV. Co więcej, możesz opowiedzieć w nim o swoich planach i celach zawodowych, a także napisać o ciekawych projektach lub nagrodach. List motywacyjny może okazać się szczególnie ważny w przypadku kandydatów z małym doświadczeniem.
Unikaj błędów
Jako osoba związana z księgowością, musisz cechować się precyzją i zwracać uwagę na szczegóły. Zanim wyślesz swoje CV do pracodawcy, koniecznie jeszcze raz je przeczytaj. Zwróć uwagę, czy w tekst nie wkradły się błędy. Literówki, błędy ortograficzne czy też nieczytelne zdania, mogą skutecznie odstraszyć pracodawcę.
Dodatkowe przeczytanie dokumentów aplikacyjnych nie zajmie ci dużo czasu, a może naprawdę wpłynąć na końcowy efekt rekrutacji.
Podsumowanie artykułu – jak napisać CV dla asystentki księgowej
Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś wiedzieć, jak napisać CV dla asystentki księgowej. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tworzenia dokumentów aplikacyjnych i ich poszczególnych sekcji, a także tego, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, koniecznie zajrzyj na naszego bloga.
Sięgnij po nasze profesjonalne szablony i już dziś stwórz doskonałe CV dla asystentki księgowej.
Najczęściej zadawane pytania
Dlaczego warto skorzystać z szablonów CV?
Tworzenie CV od zera jest bardzo czasochłonne. Co więcej, jeżeli nie znasz się na grafice komputerowej, stworzenie dobrego szablonu może być dla ciebie problematyczne. Możesz oczywiście sięgnąć po darmowe szablony w Wordzie, ale nie są one wizualnie atrakcyjne i z pewnością nie wyróżnią cię na tle konkurencji.
Nasze szablony zostały stworzone przez profesjonalistów, co daje ci pewność, że niczego w nich nie zabraknie. Masz też możliwość ich edycji, co pozwoli ci spersonalizować je według swojego gustu i preferencji.
Czy w moim życiorysie zawodowym muszę umieścić klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych?
Tak, taka klauzula powinna znaleźć się w twoim CV. Bez niej pracodawca nie będzie mógł wziąć pod uwagę twojej aplikacji. Zadbaj o to, by była zapisana w aktualnej formie. Jeżeli twoje CV jest dłuższe niż jedna strona, umieść klauzulę na wszystkich stronach. Możesz dodać ją w stopce dokumentu i nieco zmniejszyć czcionkę. Dzięki temu nie stracisz cennego miejsca w CV, a treść klauzuli nie będzie odciągać uwagi od reszty dokumentu.
Jeżeli chcesz, aby twoje CV mogło być wykorzystane na potrzeby przyszłych rekrutacji, musisz dodać taką informację w treści klauzuli.
Sięgnij po nasze szablony i stwórz idealne podanie o pracę dla asystentki księgowej.
Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.
Stwórz swoje CV w 15 minut
Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.