Jak napisać CV dla pracownika biura - kompletny poradnik
Pracownik administracyjny ma dużo obowiązków, którym może sprostać dzięki doświadczeniu, wykształceniu i odpowiednim umiejętnościom. Mimo stosunkowo niskich zarobków, wiele osób ubiega się o to stanowisko.
Wzór CV - pracownik administracyjno-biurowy
Barabara Kruger
Pracownica biurowa
barbara.kruger@gmail.com
666 123 111
Podsumowanie zawodowe
Posiadam pięcioletnie doświadczenie w pracy w administracji. Jestem osobą komunikatywną, która zawsze na czas realizuje powierzone zadania. Specjalizuję się w aplikowaniu o granty z Unii Europejskiej, dzięki czemu udało mi się pozyskać ponad milion złotych dofinansowania na rozwój ogródków jordanowskich i ścieżek rowerowych w gminie.
Doświadczenie
Pracownica biurowa
Urząd Gminy Sosnowiec
2018-2023
- Przygotowałam trzy podania o dofinansowanie z Unii Europejskiej. Zostały one pozytywnie rozpatrzone i pozwoliły na zasilenie budżetu o 1 milion złotych.
- Przygotowywałam raporty, dzięki którym budżet był lepiej zarządzany, a wydatki zostały zredukowane o 12% w skali roku.
- Kontaktowałam się bezpośrednio z mieszkańcami gminy oraz sołtysami wsi, aby zweryfikować najbardziej naglące potrzeby.
Wykształcenie
Zarządzanie i rachunkowość - studia licencjackie
Uniwersytet Warszawski
Warszawa
2015-2018
Zarządzanie zasobami ludzkimi
Studium policealne
Bydgoszcz
2018-2019
Umiejętności
- Sprawny przepływ dokumentów biurowych
- Obsługa urządzeń biurowych
- Wypełnianie wniosków o dotacje unijne
- Sporządzanie raportów
- Znajomość zasad BHP
- Prawo jazdy kat. B
- Punktualność
- Odpowiedzialność
- Wysoka kultura osobista
- Łatwa komunikacja
Jeżeli chcesz pracować jako pracownik biurowy, musisz przekonać pracodawcę, że sprawdzisz się na tym stanowisku. Aby tak się stało, przygotuj doskonałe CV pracownika biurowego, które zachwyci potencjalnego szefa.
Być może sprawozdania i wypełnianie aplikacji jest dla ciebie bułką z masłem, ale czy potrafisz stworzyć CV, które przyciągnie wzrok rekrutera? Pomożemy ci w tym! Z naszym przewodnikiem na pewno bez problemu stworzysz ciekawe podanie o pracę w prywatnym biurze czy w urzędzie.
Ile zarabia pracownik biurowy?
Według danych zebranych przez Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń, wynagrodzenie pracownika administracji na poziomie specjalista wynosi średnio 4 530 złotych brutto na miesiąc. Aż 85% osób zatrudnionych na tym stanowisku to kobiety.
Starszy specjalista zarabia na tym stanowisku średnio 5 360 złotych brutto i 79% osób zatrudnionych na tym poziomie to kobiety.
Zarobki mogą zależeć od doświadczenia, wykształcenia, a także miejsca pracy oraz regionu.
Co pracownik administracyjny powinien umieścić w swoim CV?
Niezależnie od tego, czy chcesz pracować jako pracownik administracyjny w prywatnej firmie czy też w publicznym urzędzie, twoje CV musi zawierać wszystkie obowiązkowe sekcje, które pokażą, że niczego cię nie brakuje.
Obowiązkowe sekcje w CV to:
- nagłówek z danymi kontaktowymi,
- sekcja z historią zatrudnienia,
- wykształcenie,
- umiejętności.
W zależności od tego, gdzie aplikujesz, konkurencja może być naprawdę duża. Nie ograniczaj się więc jedynie do wymaganego minimum. Dodaj do swojego CV podsumowanie zawodowe oraz dodatkowe sekcje, aby wyróżnić się na tle konkurencji.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak stworzyć każdą ze wspomnianych sekcji.
Nagłówek z danymi kontaktowymi - na co zwrócić uwagę?
Sekcja z nagłówkiem jest istotna, ponieważ będzie to pierwsza część CV, jaką dostrzeże potencjalny pracodawca. Spraw, aby była schludna i łatwa do rozczytania. Zadbaj też o to, by wszystkie dane kontaktowe były podane prawidłowo.
Ogranicz się wyłącznie do podstawowych danych, czyli imienia i nazwiska, adresu e-mail, telefonu i miejscowości. Dodatkowe informacje podaj wyłącznie wtedy, gdy pracodawca prosi o to w ogłoszeniu.
Dodatkowe dane mogą nie tylko zająć cenne miejsce w twoim CV, ale także zostać uznane za niepotrzebne, a nawet wrażliwe. Unikaj w szczególności danych takich jak stan cywilny czy data urodzenia.
Spójrz na poprawnie napisany nagłówek:
Pracownik administracyjno-biurowy
klaudiusz.potocki@gmail.com
333 666 111
Poznań
Doświadczenie zawodowe w pracy biurowej i nie tylko - historia zatrudnienia
Pracownik administracyjno-biurowy może mieć znacznie większe szanse na znalezienie zatrudnienia. Niezależnie więc od tego, czy zacząłeś pracę jako stażysta, czy pracujesz już jako starszy specjalista w branży, koniecznie podziel się swoją historią zatrudnienia. W tej sekcji warto wspomnieć o:
- nazwie firmy/urzędzie, w którym pracowałeś,
- nazwie pełnionego stanowiska (na przykład: urzędnik, pracownik administracyjny, specjalista ds. administracyjnych, etc.),
- okresie zatrudnienia.
Aby zdobyć pracę w konkurencyjnym środowisku, musisz wykazać się czymś więcej niż wymaganym minimum. Sekcja z doświadczeniem zawodowym to idealne miejsce, aby przedstawić swoje obowiązki i sukcesy z poprzednich miejsc zatrudnienia.
Przykładowa sekcja z historią zatrudnienia dla doświadczonych pracowników
Urząd Gminy
Białystok
2015-2020
- Przygotowywałem projekty rozwoju gminy.
- Aplikowałem o fundusze unijne, pozyskując w sumie ponad 2 miliony dotacji na rozwój gminy.
- Nadzorowałem pracę pięciu stażystów.
- Podczas kontaktu z kontrahentami i współpracownikami wykazywałem się wybitnymi umiejętnościami komunikacyjnymi, co zaoowocowało otrzymaniem nagrody pracownika roku trzy raz z rzędu.
Przykładowa sekcja doświadczenie zawodowe dla osób z mniejszym doświadczeniem
Nawet jeżeli nie masz doświadczenia, możesz zdobyć wymarzoną pracę. Umowa o pracę to nie jedyna forma zatrudnienia - pamiętaj o tym. Zastanów się, kiedy miałeś okazję wykorzystać swoje umiejętności w praktyce. Staż w urzędzie gminy czy wolontariat w biurze fundacji z pewnością zaimponuje pracodawcy.
Jeżeli nie masz jeszcze doświadczenia w branży, ale pracowałeś już w innych zawodach, również możesz o tym wspomnieć. Pamiętaj jednak, aby podkreślić wówczas te umiejętności, które mogą ci się przydać w pracy jako urzędnik.
Nie masz absolutnie żadnego doświadczenia? Chcesz aplikować o pierwszą pracę w biurze? Nie martw się. Po prostu pomiń sekcję z doświadczeniem, korzystając z funkcjonalnego formatu życiorysu zawodowego.
Wykształcenie w CV
Praca urzędnika może wymagać specjalnego wykształcenia, w zależności od tego, gdzie chcesz pracować. Choć w niektórych miejscach można otrzymać stanowisko nawet po szkole średniej, kierunkowe studia na pewno mogą ci pomóc. Niezależnie od poziomu i typu edukacji, koniecznie napisz sekcję z wykształceniem w swoim CV.
W tej sekcji podaj:
- zdobyty tytuł zawodowy lub naukowy, jeżeli dotyczy,
- nazwę szkoły,
- czas trwania edukacji.
Zainspiruj się poniższym przykładem:
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
Poznań
2018-2020
- Zorganizowałem konferencję naukową "Zarządzanie i fundusze unijne"
- Otrzymywałem stypendium rektora dla najlepszych studentów.
- Byłem przewodniczącym koła naukowego.
Jako doświadczony pracownik administracyjny nie musisz tak dokładnie prezentować swojej edukacji, wystarczą podstawowe informacje. Resztę miejsca w CV poświęć na rozwinięcie informacji o twoim doświadczeniu zawodowym. Niedoświadczeni kandydaci mogą wspomnieć o osiągnięciach w szkole, pokazując, że są osobami ambitnymi i gotowymi do działania.
Umiejętności w CV urzędnika
Umiejętności w CV pokażą pracodawcy, czy sprawdzisz się na oferowanym stanowisku. Koniecznie poświęć tej części swój czas, ponieważ może ona być kluczowa podczas podejmowania decyzji przez rekrutera. Nie zapomnij wspomnieć zarówno o umiejętnościach twardych, jak i miękkich.
Umiejętności twarde
Każda firma chce mieć pracowników, którzy bez problemu będą wykonywać swoje obowiązki. Właśnie dlatego potencjalny szef sprawdzi listę twoich umiejętności twardych. Bez nich bowiem nie umiałbyś wykonywać swoich zadań, lub robiłbyś je niepoprawnie.
Przykładowe umiejętności twarde, które mogą się przydać podczas pracy jako urzędnik, to:
- archiwizacja dokumentów,
- obsługa urządzeń biurowych,
- sporządzanie raportów,
- przygotowywanie prezentacji,
- konserwacja sprzętu biurowego,
- prowadzenie inwentarza faktur,
- dbanie o sprawny przepływ dokumentów.
Umiejętności miękkie
Praca w administracji oznacza dość duży kontakt z ludźmi, zarówno ze współpracownikami, przełożonymi, jak i kontrahentami. Ważne jest, aby osoba podejmująca pracę w biurze umiała współpracować i dogadywać się kulturalnie z innymi, nawet denerwującymi klientami. Pracodawca na pewno sprawdzi tę część CV zanim zaoferuje ci stanowisko w biurze.
W swoim CV możesz na przykład wspomnieć o następujących umiejętnościach miękkich:
- wysoka kultura osobista,
- punktualność,
- przykładanie wagi do szczegółów,
- cierpliwość,
- umiejętność jasnej komunikacji,
- umiejętność pracy w zespole.
Podsumowanie zawodowe - sposób na wyróżnienie się na tle innych
W podsumowaniu zawodowym opisujesz krótko te fakty ze swojej kariery, które są najbardziej istotne dla stanowiska, o które się ubiegasz. Celem tej sekcji jest przekonanie pracodawcy, że warto przeczytać resztę twojego podania.
Możesz tu wspomnieć o:
- długoletnim doświadczeniu,
- wyjątkowych umiejętnościach,
- pozyskanych funduszach,
- sukcesach w pracy,
- celach zawodowych,
- innych rzeczach, które wyróżniają cię na tle konkurencji.
Nawet jeżeli dopiero zaczynasz przygodę na rynku pracy, możesz napisać skuteczne podsumowanie zawodowe. Dowiedz się, jak to zrobić, czytając nasz kompletny poradnik z przykładami.
Dodatkowe sekcje w CV - podkreśl, że jesteś idealnym kandydatem
Dodatkowe sekcje to coś, co z pewnością wyróżni twoje CV na tle innych. W naszym kreatorze możesz dodać jedną lub więcej sekcji za pomocą kliknięcia myszki. Cały dokument skomponuje się tak, aby wszystkie sekcje współgrały ze sobą, były przejrzyste i wyglądały estetycznie.
Przykładowe sekcje, które możesz dodać to:
- zainteresowania,
- szkolenia,
- znajomość języków obcych,
- obsługa programów komputerowych.
Kursy i szkolenia
Uczęszczanie na kursy i szkolenia to doskonały sposób na rozwój zawodowy. Dzięki nim pracodawca ma dowód, że nauczyłeś się konkretnych umiejętności, czy to twardych, czy też miękkich. Co więcej, informacja o tym, że zrealizowałeś szkolenie, pokazuje pracodawcy, że jesteś osobą ambitną, lubiącą się rozwijać, a to cechy, które wielu pracodawców bardzo ceni, w szczególności w przypadku młodych kandydatów z małym doświadczeniem.
Języki obce
Znajomość języków obcych może się przydać na przykład podczas pisania podań o unijne granty czy kontaktowania się z urzędami za granicą (np. w ramach miast partnerskich). Jeżeli znasz co najmniej jeden język obcy, umieść tę informację w osobnej sekcji. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że pracodawca nie pominie tej istotnej kwestii.
Skorzystaj z naszych rad, które poprowadzą cię przez proces tworzenia odpowiedniej sekcji z językami obcymi. Dowiedz się więcej, czytając ten artykuł.
Ulepsz swoje CV
Napisz list motywacyjny
Doskonałym sposobem na wyróżnienie podania jest napisanie ciekawego listu motywacyjnego. Rozwiń w nim informacje z CV, a także przedstaw te ciekawe fakty, na które nie było już miejsca w CV, na przykład wspominając o ciekawych projektach.
Pamiętaj, że list motywacyjny, tak jak i CV, powinien być spersonalizowany z uwzględnieniem konkretnej oferty pracy.
Uważaj na błędy
Jako urzędnik czy pracownik administracji musisz być osobą, która dostrzega detale. Najlepszym sposobem na pokazanie tej umiejętności jest wysłanie bezbłędnego CV. Błędy ortograficzne, literówki czy niepoprawna gramatyka to coś, co może skutecznie odstraszyć pracodawcę i zniweczyć twoje szanse na zdobycie zatrudnienia.
Skorzystaj z kreatora CV
Kreator CV pomoże ci stworzyć doskonałe podanie w mgnieniu oka. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni szablon, dostosujesz go do swoich preferencji i wprowadzisz wszystkie potrzebne dane. Kreator jest intuicyjny, więc na pewno nie będziesz mieć problemów ze stworzeniem dokumentów.
CV urzędnika i jak je napisać - podsumowanie artykułu
Wiesz już, jak stworzyć dobre CV, które przyciągnie uwagę rekruterów. Czas zabrać się za jego pisanie! Jeżeli jednak potrzebujesz nieco więcej informacji na temat tworzenia dokumentów aplikacyjnych, koniecznie zajrzyj na naszego bloga. Znajdziesz tam nie tylko przykłady CV dla innych zawodów, ale też artykuły z poradami na temat pisania życiorysu zawodowego i listów motywacyjnych.
Już dziś sięgnij po nasze szablony i stwórz idealne podanie o pracę dla urzędnika!
Najczęściej zadawane pytania
Czy muszę obowiązkowo dodawać do CV list motywacyjny?
Nie. List motywacyjny to jedynie dodatek do CV, który może ci pomóc zaimponować potencjalnemu szefowi. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pracodawca prosi o list w ofercie pracy. Wówczas możesz potraktować go jako dokument obowiązkowy, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że podania bez listu motywacyjnego trafią prosto do kosza.
Czy moje CV będzie rozważane przez pracodawcę, jeżeli nie umieściłem w nim klauzuli o ochronie danych osobowych?
Nie, CV bez klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych, nawet jeżeli należy do najlepszego kandydata, nie może być wzięte pod uwagę podczas rekrutacji. Umieść więc taką klauzulę w swoim CV, dbając o to, by była zapisana w aktualnej formule. Jeżeli twoje CV jest dłuższe niż jedna strona, koniecznie umieść ją na wszystkich stronach dokumentu.
Wystarczy, że klauzula zostanie napisana w stopce dokumentu. Możesz też nieco zmniejszyć czcionkę, pozostawiając ją czytelną. Dzięki temu zabiegowi nie będzie ona zajmowała dużo cennego miejsca, a pracodawca nie skupi uwagi na niej zamiast na treści twojego CV.
W przypadku listu motywacyjnego nie ma obowiązku dodawania takiej klauzuli, chyba że pracodawca zaznaczył inaczej w ogłoszeniu o pracę.
Sięgnij po nasze szablony CV i już dziś stwórz idealne podanie o pracę dla urzędnika!
Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.
Stwórz swoje CV w 15 minut
Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.