Przewodnik na temat pisania CV farmaceuty krok po kroku

Jeżeli szukasz pracy jako farmaceuta, musisz mieć konkretną wiedzę z tej dziedziny, a także pewne doświadczenie praktyczne. Farmaceuci to potrzebny zawód. To oni pomagają dobrać leki bez recepty, a także wiedzą, jakie są tańsze zamienniki i jak odpowiednio pomóc pacjentom. Dla wielu osób to zawód z powołania.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Przykład CV magistra farmacji

Karol Leśniak

Warszawa
212 111 432
karol.leśniak@gmail.com

Profesjonalne podsumowanie

Jestem technikiem farmacji z ponad pięcioletnim doświadczeniem. W codziennej pracy wykorzystuję umiejętność uważnego słuchania i wiedzę z zakresu farmacji, aby jak najlepiej pomóc moim klientom. Ich zadowolenie utrzymywało się na poziomie 98% (według ankiet). W Państwa aptece chcę rozwijać swoje umiejętności z zakresu tworzenia leków recepturowych pod okiem najlepszego w województwie magistra farmacji.

Doświadczenie

Technik farmacji

Apteka “Pod Lwem”
Lublin
2018-2022

  • Odczytywałem recepty i wydawałem leki pacjentom.
  • Doradzałem w sprawie tańszych zamienników oraz różnych możliwych opcji leczenia danym lekiem.
  • Odpowiadałem na wątpliwości dotyczące skutków ubocznych leków.
  • Zadowolenie moich klientów, według wypełnianych w aptece ankiet, wynosiło 98%.
  • Sporządzałem leki recepturowe.


Wykształcenie

Technikum Farmaceutyczne
Warszawa
2012 – 2015

Umiejętności

  • Wykonywanie leków recepturowych
  • Obsługa kasy fiskalnej
  • Odczytywanie recept
  • Wydawanie zamienników w przypadku braku leku
  • Znajomość prawa farmaceutycznego
  • Wiedza na temat składu leków i skutków ubocznych
  • Umiejętność koncentracji
  • Sumienność i skrupulatność
  • Doskonała komunikacja z klientem
  • Umiejętność myślenia przyczynowo-skutkowego

Znajomość języków obcych

Język angielski – C2
Język niemiecki – B2

Niezależnie od tego, czy jesteś świeżo upieczonym absolwentem farmacji, czy też masz już spore doświadczenie zawodowe, możesz mieć trudności z napisaniem CV farmaceuty. Z tego artykułu dowiesz się, jak krok po kroku stworzyć ten dokument.

W tym artykule znajdziesz porady ekspertów i przykłady, które pozwolą ci napisać CV, które zachwyci pracodawców. A więc zaczynajmy!

Fakty na temat pracy farmaceuty

Zanim przejdziemy do omówienia poszczególnych sekcji, jakie powinno zawierać dobre CV, przyjrzyjmy się temu, jak wygląda praca farmaceuty:

  • Farmacja jest szeroką dziedziną wiedzy, a więc aby pracować w zawodzie, wymagane jest ukończenie specjalistycznego technikum, szkoły policealnej lub uniwersytetu.
  • Aby zostać magistrem farmacji, trzeba uczęszczać na uniwersytet medyczny.
  • Technik farmacji pracuje głównie w aptece i ma nieco ograniczone uprawnienia. Magistra farmacji można z kolei spotkać zarówno w aptekach, jak i w firmach farmaceutycznych, sanepidzie, szpitalach i innych placówkach zdrowotnych.
  • Według portalu pl, specjalista farmaceuta zarabia średnio 5 790 złotych brutto na miesiąc. Starsi specjaliści mogą liczyć na pensję około 6 260 złotych brutto miesięcznie.
  • 68% osób zatrudnionych na stanowisku farmaceuty to kobiety.

Jak powinno wyglądać CV technika farmacji/farmaceuty?

Pisząc CV dla farmaceuty, koniecznie weź pod uwagę poniższe porady:

  • Skuteczne CV to takie, które uwypukla twoje zalety, a nieco ukrywa ewentualne wady czy braki. Wybierz więc taki format CV, który spełni tę funkcję.
  • Dobre CV powinno być dostosowane do posady, o którą się ubiegasz oraz do konkretnego ogłoszenia o pracę. Właśnie dlatego powinieneś zaktualizować swój dokument za każdym razem, zanim wyślesz go do pracodawcy.
  • Kreator CV daje ci pewność, że nie pominąłeś żadnej ważnej sekcji i że twoje CV i list motywacyjny wyglądają profesjonalnie.
⚠️ Pamiętaj, że pracodawcy średnio poświęcają zaledwie 6 sekund na każde CV. Oznacza to, że twoje podanie powinno się wyróżniać, ale też być czytelne i przejrzyste.

Format CV


cv dla farmaceuty

To, w jakiej kolejności pojawią się poszczególne sekcje w twoim CV farmaceuty, zależy od wybranego przez ciebie formatu. Istnieją trzy popularne formaty:

  • Chronologiczny,
  • Funkcjonalny,
  • Mieszany.

Choć ten pierwszy jest najpopularniejszy i rozpoznawany przez pracodawców oraz kandydatów, nie zawsze się sprawdzi, w szczególności w przypadku kandydatów zaczynających w branży, czy też takich, którzy mają braki w ciągłości historii zatrudnienia. Przeczytaj nasze artykuły na temat każdego z formatów i wybierz taki, który będzie najlepiej pasował do twojego CV farmaceuty.

Kliknij w link, aby dowiedzieć się więcej na temat układu:

🎁Najlepiej, jeżeli CV farmaceuty będzie uporządkowane w odwróconym porządku chronologicznym. Oznacza to, że najnowsze informacje na temat twojej kariery pojawią się jako pierwsze, a następnie wymienisz poprzednie fakty dotyczące swojej kariery. Dzięki temu masz pewność, że pracodawca zobaczy najistotniejsze dane.

Nagłówek w CV farmaceuty

Nagłówek to najmniejsza i najprostsza do napisania część w CV. Nie możesz jej jednak lekceważyć. Ta sekcja musi być schludna, ponieważ to na nią najpierw spojrzy pracodawca. Upewnij się więc, że jest czytelna i sprawia dobre wrażenie. Co więcej, dane w niej zawarte posłużą pracodawcy do skontaktowania się z tobą. Sprawdź, czy są zapisane poprawnie oraz czy są aktualne.

⚠️Nawet tak mała pomyłka jak literówka w adresie e-mail, czy przekręcona cyfra w numerze telefonu, mogą sprawić, że stracisz szansę na zatrudnienie, ponieważ pracodawca nie będzie mógł się z tobą skontaktować. Zweryfikuj też, czy podany telefon jest nadal aktualny oraz czy masz miejsce na skrzynce mailowej.

Ta sekcja powinna zawierać podstawowe informacje, czyli:

  • Imię i nazwisko kandydata,
  • Numer kontaktowy,
  • Adres e-mail,
  • Miejscowość.

Możesz także podać swój tytuł zawodowy, na przykład magister farmacji, ale nie jest to koniecznie.

📌Pamiętaj, że umieszczanie niektórych danych w CV, na przykład daty urodzenia, jest dość kontrowersyjne. Ogranicz się więc do podstawowych informacji, chyba że pracodawca prosi o coś więcej w ogłoszeniu o pracę.

Podsumowanie zawodowe w CV farmaceuty, czyli jak zwrócić uwagę pracodawcy


cv dla farmaceuty

Z pewnością chcesz napisać CV farmaceuty, które wyróżni cię na tle innych kandydatów. Dobrą metodą jest dodanie do CV podsumowania zawodowego.

Podsumowanie zawodowe to krótki i zwięzły opis najważniejszych i najciekawszych informacji o tobie. Jego celem jest przekonanie pracodawcy, że warto przeczytać resztę twojego CV.

Warto wiedzieć, że dodanie tej części w CV jest nadal mało popularne. Oznacza to, że dodając podsumowanie zawodowe do swojego CV farmaceuty masz szansę pokonać nawet tych kandydatów, którzy mają lepsze doświadczenie czy wykształcenie.

Spójrz na przykład:

Od ponad pięciu lat pracuję na stanowisku farmaceuty. Dzięki mojej wiedzy i umiejętnościom interpersonalnym, zadowolenie moich klientów utrzymywało się na poziomie 99%. Tworzyłem leki recepturowe, wykorzystując znajomość ziół i ich właściwości. W Państwa firmie chcę rozwijać swoją wiedzę i umiejętności z zakresu tworzenia leków recepturowych.

W tej części możesz przedstawić swoje doświadczenie, specjalizację, najważniejsze umiejętności, osiągnięcia, a także cele zawodowe. Jeżeli dopiero zaczynasz pracę jako farmaceuta, skup się przede wszystkim na swoich umiejętnościach, wykształceniu i celach zawodowych.

Dowiedz się więcej na temat pisania tej sekcji, czytając nasz poradnik.

📌Ta część powinna znaleźć się tuż pod nagłówkiem. Jej pisanie zostaw jednak na sam koniec. W ten sposób świeżym okiem spojrzysz na swoją karierę, osiągnięcia i plany zawodowe i łatwiej będzie ci zawrzeć najważniejsze informacje w zaledwie kilku zdaniach.

Doświadczenie zawodowe

Sekcja przedstawiająca doświadczenie zawodowe jest jedną z najważniejszych w CV. To na jej podstawie pracodawca oceni, czy masz wystarczającą praktyczną znajomość zawodu. Pamiętaj, że dzięki niej pracodawca może także określić, na jakie wynagrodzenie zasługujesz. Im lepiej ją napiszesz, tym większe szanse na lepsze warunki zatrudnienia.

W tej sekcji powinny się znaleźć informacje o:

  • Nazwie pełnionego stanowiska,
  • Nazwie firmy, w której pracowałeś,
  • Czasie trwania zatrudnienia.

Miej na uwadze, że takie informacje znajdą się niemal w każdym podaniu. Jeżeli chcesz wyróżnić się na tle innych i pokazać pracodawcy, że jesteś świetnym kandydatem, koniecznie przedstaw też swoje najważniejsze obowiązki, a także sukcesy zawodowe.

Wzór CV technika farmacji – sekcja z doświadczeniem

Technik farmacji

Apteka “Moździerz”

09.2019-09.2021

  • Monitorowałem leki zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi.
  • Doradzałem pacjentom w sprawie wyboru leków bez recepty.
  • Kierowałem się dobrem i zadowoleniem klientów, dzięki czemu dwukrotnie otrzymałem tytuł farmaceuty roku.
  • Opracowałem ponad 15 nowych receptur leków ziołowych.

📌Jeżeli masz taką możliwość, użyj danych liczbowych, na przykład procentów, aby opisać swoje osiągnięcia i przekonać pracodawcę, że idealnie sprawdzisz się na oferowanym stanowisku.


cv dla farmaceuty

CV farmaceuty bez doświadczenia

Osoby, które nie mają doświadczenia zawodowego w branży, mogą czuć się zaniepokojone pisaniem tej sekcji. Pamiętaj, żeby nie pisać tu “brak”. CV powinno podkreślać twoje zalety, a nie wady. Pracodawca wie, że dopiero zaczynasz. Zamiast pisać “brak”, lepiej jest zupełnie pominąć tę sekcję w CV. Radzimy jednak, by tego nie robić, ponieważ prawdopodobnie masz się już czym pochwalić.

Pamiętaj, że doświadczenie praktyczne nie musi być koniecznie związane z płatną pracą na etacie. Twoje praktyki studenckie, staże, a nawet wolontariaty to także doskonała okazja na zdobycie doświadczenia. Pochwal się więc nimi w swoim CV. Jeżeli praca, którą miałeś nie miała związku z farmacją, zastanów się, jakie umiejętności miękkie i twarde w niej zdobyłeś i jak mogą zostać wykorzystane w pracy farmaceuty.

Przykładowo, jeżeli pracowałeś w sklepie spożywczym, nauczyłeś się obsługi klienta i kasy fiskalnej. Z kolei na wolontariacie w domu dziecka, być może zdobyłeś umiejętność uważnego słuchania i empatii. Podkreśl te cechy, opisując doświadczenie.

Oto przykład:

Farmaceuta – stażysta

Apteka “Piguła”

08.2020-12.2020

  • Obserwowałem starszych farmaceutów przy wykonywaniu analiz teoretycznych.
  • Przyjmowałem i realizowałem recepty.
  • Zdobyłem umiejętność uważnego słuchania.
  • Uczyłem się na temat zamienników leków.

Wykształcenie

Praca farmaceuty wymaga ogromnej wiedzy. Jest ona niezbędna, aby wykonywać ten zawód. Farmaceuta musi wiedzieć, jak pomóc pacjentowi, a od jego wiedzy zależy jego zdrowie, a nawet życie. Właśnie dlatego tak ważne jest zdobyte wykształcenie.

Możesz mieć pewność, że potencjalny szef spojrzy na szkołę, którą ukończyłeś. W tej sekcji koniecznie umieść informacje na temat ukończonej szkoły, zdobytego tytułu naukowego oraz czasu trwania edukacji.

Magister farmaceuta

Farmacja – Uniwersytet Medyczny

Poznań

2015-2020

  • Otrzymywałem stypendium dla najlepszych studentów.
  • Byłem przewodniczącym koła naukowego.

Jeżeli pracowałeś już jako farmaceuta, zaimponuj pracodawcy opisem doświadczenia – nie musisz wówczas tak szczegółowo przedstawiać swojej edukacji. Jeśli jednak dopiero zaczynasz, koniecznie pokaż, że jesteś ambitnym kandydatem. Możesz wspomnieć o stypendiach, udziale w organizacjach i kołach naukowych, konferencjach, wysokiej średniej, nagrodach etc.

📌W tej sekcji wymień tylko najwyższy szczebel edukacji. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy kierunek studiów nie był związany z farmacją, a ty ukończyłeś technikum farmaceutyczne. Wówczas wspomnij zarówno o szkole średniej i ukończonych studiach.

Umiejętności


cv dla farmaceuty

Każde CV musi mieć sekcję z umiejętnościami. Po pierwsze, to z niej pracodawca dowie się, czy masz odpowiednie kompetencje do pełnienia danego zawodu. Po drugie, jest ona potrzebna w pierwszych etapach rekrutacji.

Ze względu na dużą ilość kandydatów, w celu prowadzenia rekrutacji, coraz częściej firmy sięgają po systemy śledzenia kandydatów. Są to specjalne programy skanujące CV i list motywacyjny i odrzucające je, jeżeli nie zawierają one słów kluczowych.

Jeżeli nie chcesz, by twoje podanie wylądowało w koszu zanim jeszcze trafi na biurko rekrutera, koniecznie przeczytaj ofertę pracy. Znajdziesz tam obowiązki farmaceuty oraz umiejętności miękkie i twarde. To właśnie one są słowami kluczowymi.

Oto kilka porad na temat tworzenia tej sekcji:

  • Zapisz umiejętności w ten sam sposób, w jaki pojawiają się w ofercie pracy, aby mieć pewność, że program odczyta je prawidłowo.
  • Zanim wyślesz CV do kolejnego pracodawcy, koniecznie edytuj sekcję z umiejętnościami i dostosuj ją do oferty pracy.
  • Jako pierwsze wymień te swoje umiejętności, które pojawiły się w ogłoszeniu o pracę.
⚠️Nigdy nie kłam w CV. Pamiętaj, że praca farmaceuty jest bardzo odpowiedzialna. Od twoich kompetencji zależy zdrowie, a nawet życie ludzi. Nawet jeżeli nie posiadasz wszystkich oczekiwanych umiejętności, nadal masz szansę na zdobycie zatrudnienia. Coraz częściej pracodawcy stawiają na dokształcanie pracowników.

Kompetencje twarde

Umiejętności twarde, nazywane też technicznymi, można zdobyć podczas pracy lub nauki. Bez nich wykonywanie zawodu nie byłoby możliwe. Pamiętaj, aby listę z umiejętnościami dostosować do stanowiska, o które się ubiegasz. Inne umiejętności są potrzebne farmaceucie, który pracuje w aptece, a inne takiemu, który przygotowuje leki w laboratorium chemicznym.

Oto przykład umiejętności twardych:

  • Organizowanie pracy apteki
  • Obsługa kasy fiskalnej
  • Wykonywanie leków recepturowych
  • Znajomość składników chemicznych
  • Umiejętność tworzenia leków

Umiejętności miękkie

Umiejętności miękkie coraz częściej są cenione przez pracodawców. Mają szczególne znacznie w pracach, gdzie wymagany jest kontakt z ludźmi. Choć zależą często od cech charakteru, wielu z nich można się nauczyć.

Spójrz na listę przykładowych umiejętności miękkich:

  • Umiejętność pracy w dynamicznym środowisku
  • Umiejętność zarządzania zespołem
  • Łatwość w nawiązywaniu relacji z klientem
  • Cierpliwość
  • Wysoka kultura osobista


cv dla farmaceuty

Dodatkowe sekcje w CV farmaceuty

Aby napisać skuteczne CV, farmaceuta nie powinien ograniczać się do podstawowych sekcji. W przypadku farmaceuty ważne jest też, aby pochwalić się specjalnymi umiejętnościami, wiedzą, a nawet zainteresowaniami – słowem: wszystkim tym, co może wyróżnić cię na tle konkurencji.

Przykładowe dodatkowe sekcje, które mogą ulepszyć twoje CV farmaceuty to:

  • Znajomość języków obcych,
  • Obsługa komputera,
  • Ukończone kursy,
  • Zainteresowania.

Języki obce

Znajomość języka obcego jest ceniona na polskim rynku pracy. Osoby władające więcej niż jednym językiem nie tylko mają większe szanse na zdobycie pracy, ale także mogą liczyć na wyższe zarobki. Biegła znajomość języka może okazać się szczególnie przydatna, jeżeli aplikujesz o pracę w międzynarodowym koncernie farmaceutycznym lub w aptece, gdzie wielu klientów nie mówi po polsku.

Jeżeli znajomość języka jest wymagana, wydaje się być doskonałym atutem do pracy, o którą się starasz. Gdy znasz więcej niż jeden język obcy, koniecznie dodaj informacje o swoich zdolnościach w osobnej sekcji. W ten sposób pracodawca ich nie przeoczy.

Dowiedz się, jak estetycznie przedstawić znajomość języków obcych w CV, czytając ten artykuł.

Zainteresowania

Sekcja z zainteresowaniami cieszy się dużą popularnością wśród polskich kandydatów. Słusznie, ponieważ ma ona naprawdę duży potencjał. Niestety większość kandydatów nie wie, jak stworzyć ją w poprawny sposób.

Pamiętaj, aby nie wpisywać przypadkowych hobby, lecz dobrze przemyśleć, które z twoich zainteresowań mogą być ciekawe dla pracodawcy. Zainteresowania naukowe, takie, które budują umiejętności potrzebne do pracy jako farmaceuta, przyciągną uwagę pracodawcy bardziej niż na przykład to, że lubisz rozwiązywać krzyżówki.

Przeczytaj nasz artykuł o sekcji z zainteresowaniami, aby wykorzystać jej pełen potencjał.

Dodatkowe porady

Napisz list motywacyjny farmaceuty

Jeżeli chcesz zwrócić uwagę pracodawcy, do CV dołącz list motywacyjny. W ten sposób zwiększysz swoje szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Wykorzystaj ten dokument do opisania tych rzeczy, na które zabrakło miejsca w CV. Przedstaw swoją unikatową osobowość i wyjaśnij, dlaczego to właśnie ty zasługujesz na szansę. Nie zapomnij wspomnieć o tym, dlaczego chcesz pracować właśnie w tej firmie.

Sprawdź błędy

Farmaceutę powinna cechować precyzja, która jest niezbędna podczas tworzenia leków i wydawania recept. Wysyłając CV z błędami, pokazujesz, że nie dbasz o szczegóły, a nawet możesz zrobić wrażenie osoby, której nie zależy na pracy.

Właśnie dlatego przed wysłaniem swoich dokumentów, koniecznie sprawdź, czy nie zawierają literówek, błędów ortograficznych lub nieczytelnych zdań. Jeżeli nie jesteś mistrzem ortografii i interpunkcji, poproś o pomoc znajomych. Możesz też skorzystać z pomocy takich programów jak ortograf.pl, aby sprawdzić poprawność swoich dokumentów aplikacyjnych.

CV farmaceuty – podsumowanie artykułu

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak napisać doskonałe CV farmaceuty. Nie zapomnij opisać doświadczenia, wykształcenia i umiejętności, a także poświęć odpowiednio dużo uwagi na stworzenie dodatkowych sekcji oraz podsumowania zawodowego.

Chcesz wiedzieć więcej na temat tworzenia dokumentów aplikacyjnych? Zajrzyj na naszego bloga, gdzie znajdziesz więcej przydatnych artykułów. Skorzystaj z naszych szablonów CV i stwórz idealne podanie dla farmaceuty już dziś!

Najczęściej zadawane pytania

Czy klauzula o ochronie danych osobowych musi być umieszczona w podaniu o pracę?

Tak, taka klauzula jest niezbędna do tego, aby pracodawca mógł wziąć pod uwagę twoją kandydaturę w procesie rekrutacji. Pamiętaj, aby umieścić jej aktualną formę. Zamieść ją w stopce dokumentu, nieco mniejszą czcionką, aby zaoszczędzić cenne miejsce. Powinna ona znaleźć się na wszystkich stronach CV. Twój list motywacyjny nie musi jej zawierać, chyba że pracodawca wyraźnie wskazał inaczej w ogłoszeniu o pracę.

Czy list motywacyjny jest obowiązkowym dokumentem?

W procesie rekrutacyjnym to profesjonalne CV jest niezbędnym dokumentem. List motywacyjny to dodatek, chyba że pracodawca prosi o niego w ofercie pracy – wówczas jest on także obowiązkowy. Pamiętaj jednak, że nawet jeżeli pracodawca nie wymaga listu motywacyjnego, warto go dołączyć do podania, ponieważ może on znacząco zwiększyć twoje szanse na zatrudnienie.

Skorzystaj z naszych porad i szablonów i stwórz idealne CV farmaceuty już dziś!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV