List motywacyjny recepcjonistki – przewodnik krok po kroku

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Przykładowy list motywacyjny recepcjonisty

Lublin, 08.12.2022
Anna Lubelska
222 222 123
anna.lubelska@gmail.com

Aleksandra Lis
Kierowniczka działu HR
Firma XYZ
Lublin

Szanowna Pani Lis,

Od ponad pięciu lat pracuję jako recepcjonistka. Wierzę, że moje doświadczenie w branży oraz wysoko rozwinięte umiejętności z zakresu organizacji biura będą idealne do pracy na oferowanym przez firmę XYZ stanowisku starszej recepcjonistki.

W poprzedniej pracy usprawniłam działanie biura, dzięki wprowadzeniu nowego systemu weryfikacji klientów firmy. W efekcie koszty administracyjne zmalały o 18%.

Oto, dlaczego uważam, że jestem idealną kandydatką na stanowisko:

 1. Posiadam duże doświadczenie w bezpośrednich kontaktach z klientem, dzięki czemu sprawdzam się idealnie nawet w bardzo stresowych sytuacjach.
 2. Jestem osobą doskonale zorganizowaną, która potrafi wypełniać kilka obowiązków w tym samym czasie, co sprawia, że potrafię wykonywać powierzone mi zadania szybko i efektywnie.
 3. Mam doświadczenie w zarządzaniu personelem i ukończyłam kurs “Sztuki perswazji”, dzięki czemu wiem jak zmobilizować zespół do działania.
 4. Biegle posługuję się językiem angielskim oraz niemieckim, a więc bez problemu mogę porozumiewać się z klientami zza granicy.

Dziękuję za czas poświęcony na zapoznanie się z moją aplikacją. Mam nadzieję, że będę miała okazję opowiedzieć o sobie więcej podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W razie jakichkolwiek pytań pozostaję do Państwa dyspozycji.

Z poważaniem,
Anna Lubelska

W tym artykule zawarliśmy przydatne informacje na temat pisania tego dokumentu. Znajdziesz w nim porady ekspertów i wskazówki, dzięki którym stworzysz przekonujący dokument. Spójrz też na wzór listu motywacyjnego i przykłady poszczególnych sekcji, aby się zainspirować. Zaczynamy!

📌Nigdy nie kopiuj treści listu motywacyjnego słowo w słowo. Przykładowy list motywacyjny, recepcjonistka powinna traktować jako inspirację, a nie gotowca. Dobre podanie to takie, które uwypukla twoje zalety i koresponduje z informacjami zawartymi w ogłoszeniu o pracę. Nasz kreator sprawia, że edytowanie dokumentów aplikacyjnych jest bardzo łatwe. Oznacza to, że zawsze możesz edytować swój list motywacyjny, zanim wyślesz go do pracodawcy.

List motywacyjny – czym jest?

Najważniejszym dokumentem twojego podania będzie CV recepcjonistki. List motywacyjny to jedynie jego uzupełnienie. Celem listu jest pokazanie, że jesteś świetną kandydatką oraz przekonanie pracodawcy, że to właśnie ty powinnaś dostać szansę.

W liście motywacyjnym możesz umieścić te informacje, na które nie było już miejsca w CV recepcjonistki. Dobrze jest też przedstawić konkretne sytuacje z życia zawodowego, w których mogłaś wykorzystać swoje umiejętności, wykazać się szczególną innowacyjnością czy też przyczynić się do tego, że forma odniosła korzyść.

W swoim liście motywacyjnym postaraj się pokazać swoją osobowość i podkreślić rzeczy, które wyróżniają cię na tle innych. Dobrze jest wspomnieć o otrzymanych nagrodach, znajomości języków obcych itd.

Koniecznie przedstaw, jak możesz przyczynić się do rozwoju firmy, a także powiedz, w jaki sposób objęcie danego stanowiska pomoże ci w realizacji twoich celów zawodowych.

List motywacyjny powinnaś traktować jako obowiązkowy dokument, jeżeli pracodawca prosi o jego dołączenie w ofercie pracy. Choć w innych przypadkach jest to opcjonalny dokument, eksperci radzą, by zawsze dołączać go do CV, w szczególności, gdy ubiegasz się o stanowisko recepcjonistki po raz pierwszy.

⚠️Jeżeli pracodawca prosi o list motywacyjny i CV recepcjonistki, a ty pominiesz któryś z dokumentów, stracisz szansę na zatrudnienie.

List motywacyjny recepcjonistki

Tworzenie dokumentów aplikacyjnych nie musi być ogromnym wyzwaniem. Wystarczy, że sięgniesz po wzór listu motywacyjnego i CV, dzięki którym stworzysz swoje podanie w mgnieniu oka.

Zanim zabierzesz się za tworzenie listu, zastanów się nad odpowiedziami na poniższe pytania.

 • Dlaczego interesuje cię praca na stanowisku recepcjonistki?
 • Dlaczego chcesz pracować w tej, a nie innej firmie?
 • Jakie doświadczenia, umiejętności, etc. sprawiają, że jesteś odpowiednią kandydatką/kandydatem?
 • Co wyróżnia cię na tle innych osób? Być może biegle władasz językiem niemieckim lub ukończyłaś specjalistyczny kurs.
📌Pamiętaj, że aby zainteresować pracodawcę, twój list motywacyjny powinien być czytelny i przejrzysty.


Szablony listów motywacyjnych dla recepcjonistów

Dane osobowe

Podczas poszukiwania pracy podanie dokładnych danych osobowych w liście i CV recepcjonistki jest bardzo ważne. Bez nich potencjalny szef nie będzie mógł się z tobą skontaktować, a ty stracisz szansę na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. W twoim liście dane powinny znaleźć się na samej górze, najlepiej po lewej stronie.

W tej części koniecznie podaj:

 • Imię i nazwisko,
 • Numer kontaktowy,
 • Adres e-mail.

Dodanie nazwy zawodu nie jest konieczne, ale wskazane. Jego podanie może przyciągnąć uwagę rekrutera.

Spójrz na przykład:

Janina Nowak

Recepcjonistka

123 123 989

janina.nowak@gmail.com

⚠️Po przeciwnej stronie do swoich danych osobowych, na samej górze listu, koniecznie umieść miejscowość i datę.

Dane odbiorcy

Dane odbiorcy są bardzo ważne. Są to:

 • Imię i nazwisko rekrutera,
 • Nazwa pełnionego przez niego stanowiska,
 • Nazwa firmy,
 • Miejscowość.

Spójrz na poniższy list motywacyjny (dane odbiorcy):

Klaudia Radomska

Kierowniczka działu HR

Hotel “Kurort”

Kołobrzeg


Użyj zwrotu grzecznościowego

Po zapisaniu danych swoich i odbiorcy musisz przywitać się z rekruterem czy pracodawcą.

Skuteczne podanie to takie, które przyciąga uwagę pracodawcy. Wielu kandydatów zaczyna swój dokument od ogólnego zwrotu “Szanowni Państwo”. Choć nie jest to błąd, eksperci radzą, by postarać się nieco bardziej, aby zaciekawić rekrutujących.

Najlepiej będzie, jeżeli zwrócisz się do konkretnej osoby. Postaraj się dowiedzieć, jak nazywa się osoba, która jest odpowiedzialna za rekrutację.

Jeżeli nie znajdziesz informacji o rekruterach w ofercie pracy, poszukaj jej gdzie indziej, na przykład:

 • Na LinkedIn firmy,
 • Na stronie internetowej przedsiębiorstwa,
 • Dzwoniąc do działu HR firmy i prosząc o taką informację.
📌Personalne przywitanie może sprawić, że rekruter będzie czuł się bardziej związany z kandydatem. To także znak, że osoba ubiegająca się o pracę włożyła wysiłek w napisanie odpowiednich dokumentów.


przykładowe listy motywacyjne recepcjonistek

Zacznij w ciekawy sposób

“W nawiązaniu do ogłoszenia o pracę” to standardowy początek listu motywacyjnego. Możesz mieć pewność, że rekruterzy czytają taki wstęp dziesiątki razy dziennie. Ubiegając się o stanowisko recepcjonistki, z pewnością nie chcesz być jedną z wielu osób, lecz wyróżnić się na tle innych.

Możesz to zrobić zaczynając swój list w bardziej kreatywny sposób. Podaj ciekawy fakt na temat twojego doświadczenia lub pochwal się osiągnięciami.

Spójrz na przykład:

Szanowna Pani Nowak,

Jestem doświadczoną recepcjonistką, która wie wszystko na temat sprawnej organizacji biura. Pracowałam w międzynarodowym środowisku, zyskując umiejętności i doświadczenie w administracji w dużej firmie.


Takie rozpoczęcie nie tylko podkreśli twoje atuty, ale też pokaże, że jesteś osobą, która zna swoją wartość i jest pewna siebie.

Wypełnij treść listu informacjami o swoich umiejętnościach, osiągnięciach i doświadczeniu

Opisując swoje doświadczenia, sięgnij po aktywne czasowniki, takie jak:

 • Zoptymalizowałam,
 • Zorganizowałam,
 • Zmniejszyłam,
 • Zwiększyłam,
 • Osiągnęłam.
Zwiększyłam wydajność recepcji o 45%, wdrażając nowy system organizacji.

📌Opisanie swoich obowiązków i osiągnięć za pomocą danych liczbowych to doskonały pomysł. Dzięki nim pracodawca lepiej zrozumie, w jaki sposób twoje zatrudnienie może przyczynić się do rozwoju firmy.

Napisz dobre zakończenie

Na zakończenie podziękuj rekruterom za czas, który poświęcili na przeczytanie twojego listu. Wyraź nadzieję na spotkanie na rozmowie kwalifikacyjnej. Zakończ zwrotem grzecznościowym i nie zapomnij się podpisać.

Jak napisać list motywacyjny? O czym jeszcze warto pamiętać?

Użyj odpowiednich zwrotów grzecznościowych

Niezależnie od tego, czy wysyłasz list do znajomych, czy też tworzysz profesjonalny list do pracy – zwroty grzecznościowe to konieczność. Pamiętaj, że list, który wysyłasz do pracodawcy jest o wiele bardziej formalny niż list osobisty. Unikaj personalnych zwrotów takich jak “drogi”, “kochany” etc.

📌Jeżeli tworzysz list w języku angielskim, pamiętaj, że rządzi się on nieco innymi prawami niż polska wersja tego dokumentu. Przykładowo, użycie sformułowania “dear” byłoby jak najbardziej na miejscu.

Zwroty grzecznościowe powinny znaleźć się na początku, na końcu, a także w treści twojego listu.

Swój list możesz zacząć, używając jednego z poniższych zwrotów:

 • Szanowni Państwo,
 • Szanowny Panie XYZ
 • Szanowna Pani XYZ
 • Do Dyrektora działu rekrutacji.

Zakończ swój list słowami:

 • Z poważaniem,
 • Z wyrazami szacunku.
📌Zwracając się bezpośrednio do adresata listu, zawsze używaj wielkich liter. Na przykład: aplikuję do Państwa firmy; chcę pokazać Panu; etc.


napisać List Motywacyjny Recepcjonistki

Zadbaj o przejrzystość listu motywacyjnego

Pamiętaj, że profesjonalne CV i list motywacyjny muszą być łatwe do odczytania. Jeżeli pracodawca będzie musiał się wysilać, aby rozczytać twoje dokumenty, po prostu wylądują one w koszu.

📌Sięgnij po nasz kreator CV, aby mieć pewność, że twoje podanie jest estetyczne i czytelne.

Swój list motywacyjny recepcjonistka musi traktować jedynie jako dodatek do CV. Nie rozpisuj się zbytnio i ogranicz się do strony A4. Zastanów się, co tak naprawdę warto przedstawić w tym dokumencie.

Zamiast zmniejszać czcionki i marginesy, wyselekcjonuj najważniejsze i najciekawsze informacje na temat twojego życia zawodowego. Koniecznie zostaw nieco większe odstępy między akapitami, aby zwiększyć przejrzystość dokumentów. Użyj klasycznej czcionki. Postaraj się też nie zmniejszać jej poniżej 11-12 punktów.

Jeżeli chcesz wyróżnić niektóre informacje w liście, użyj pogrubienia. To z pewnością od razu przyciągnie spojrzenie pracodawców.

Wymień umiejętności, które pojawiają się w ofercie pracy

Rekruterzy bardzo często używają programów skanujących podania (Systemy śledzenia kandydatów, ATS). Oznacza to, że podania bez słów kluczowych trafią do kosza.

Umiejętności wymienione w ofercie pracy to zazwyczaj słowa kluczowe. Powinieneś je więc umieścić w treści CV i listu motywacyjnego. Pamiętaj też, aby ich brzmienie było takie samo, jak w ogłoszeniu o pracę, aby mieć pewność, że programy odczytują je poprawnie. Jeżeli wymaganą kompetencją jest “obsługa centrali telefonicznej”, zapisz to dokładnie w taki sposób, a nie pisz na przykład “odbieranie telefonów".

List motywacyjny – recepcjonistka bez doświadczenia

Osoby, które dopiero zaczynają pracę w charakterze recepcjonistki, powinny zwrócić szczególną uwagę na list motywacyjny. Nawet osoby, które pracowały już na podobnym stanowisku mogą skorzystać, wysyłając taki dokument, ale w przypadku początkujących kandydatów jest on szczególnie istotny.

Wysłanie listu do pracodawcy pokazuje, że przyłożyłeś się do pisania podania, a tym samym, że zależy ci na posadzie. Prezentujesz też siebie jako osobę ambitną, gotową do działania i taką, która potrafi wziąć sprawy w swoje ręce. Taka proaktywna postawa to coś, co pracodawcy najbardziej cenią u początkujących kandydatów.

Jak jednak napisać list bez doświadczenia zawodowego? To dość proste. Zamiast na doświadczeniach, skupiasz się na swoim wykształceniu, a także umiejętnościach, które sprawiają, że nadajesz się do danej pracy. Obowiązkowo wymień także swoje cele zawodowe. Napisz też, w jaki sposób praca w danej firmie może pomóc ci w ich realizacji.

📌Pamiętaj, aby jako cel zawodowy nie podawać chęci zarabiania pieniędzy. Choć jest to oczywista potrzeba każdego kandydata, nie powinno być to twoim głównym celem. Zamiast tego możesz wyrazić chęć współpracy z najlepszymi z branży, rozwijania umiejętności, zdobywania konkretnego doświadczenia, etc.

⚠️Pamiętaj, że celem dokumentów aplikacyjnych jest podkreślenie zalet, a nie wad. Pracodawca wie, że zaczynasz na rynku pracy, nie musisz więc pisać w swoim liście “Choć nie mam doświadczenia zawodowego, to…”. Zamiast tego przejdź od razu do konkretnych informacji o tym, co możesz zaoferować.

List motywacyjny w języku obcym

Jeżeli chcesz pracować za granicą, koniecznie sprawdź, czy list motywacyjny jest oczekiwany w danym kraju. Następnie stwórz dokument w języku obcym. Nasz kreator CV pozwala ci zmienić język szablonu, a więc bez problemu napiszesz skuteczne CV i list motywacyjny w języku obcym.

📌Jeśli po prostu przetłumaczysz swoje dokumenty aplikacyjne, prawdopodobnie nie zachwycisz pracodawcy. Dowiedz się, jakie zasady panują na rynku pracy i dostosuj do nich swoje podanie. Pokaż pracodawcy, że jesteś kandydatem, który zna kulturę danego państwa.

Szykujesz podanie do pracy za granicą? Koniecznie zajrzyj do poniższych artykułów:


List motywacyjny recepcjonisty

CV recepcjonistki

Nasz kreator pozwala ci stworzyć CV, a następnie list motywacyjny. Koniecznie zajrzyj do naszego artykułu na temat tego, jak stworzyć życiorys zawodowy recepcjonistki.

W twoim CV nie możesz pominąć:

 • Nagłówka z danymi osobowymi,
 • Sekcji przedstawiającej historię zatrudnienia,
 • Umiejętności (miękkich i twardych),
 • Sekcji z edukacją.

Aby mieć pewność, że twoje podanie przekona pracodawcę do zaproszenia cię na rozmowę kwalifikacyjną, koniecznie dodaj dodatkowe sekcje, a także podsumowanie zawodowe.

📌Nasz kreator poprowadzi cię najpierw przez proces tworzenia CV, a dopiero potem przejdzie do listu motywacyjnego. Dzięki temu będziesz lepiej wiedzieć, co wpisać w ten dokument.

Dodatkowe porady

Dobre CV to takie, w którym wszystkie informacje są prawdziwe

Nawet jeżeli czujesz taką pokusę, nie kłam w CV. Być może jesteś idealną kandydatką czy kandydatem z tymi umiejętnościami, które rzeczywiście posiadasz. Jeżeli pracodawca przyłapie cię na kłamstwie, bezpowrotnie stracisz swoje szanse na zatrudnienie w danej firmie.

⚠️Jeśli kłamstwo wyjdzie na jaw już po zatrudnieniu, może to być podstawą do dyscyplinarnego zwolnienia.

Zweryfikuj, czy dokumenty nie zawierają błędów.

💡Pracodawcy poświęcają około sześciu sekund na przejrzenie każdego podania.

Dokumenty aplikacyjne muszą zwracać uwagę, ale także być nieskazitelne. Nawet najmniejszy błąd może cię kosztować szansę na zdobycie pracy.

Zanim wyślesz podanie do pracodawcy, zweryfikuj, czy jest ono wolne od błędów i czytelne. Możesz poprosić o pomoc znajomego, który spojrzy “na świeżo” na twoje dokumenty.


Jak złożyć list motywacyjny recepcjonisty

Ponownie przeczytaj ofertę pracy

Twój list motywacyjny jest już niemal gotowy. Na sam koniec ponownie przeczytaj ogłoszenie o pracę i zweryfikuj, czy twoje podanie z nim koresponduje. Rekruterzy bardzo cenią tych kandydatów, którzy włożyli wysiłek w personalizację dokumentów. To pokazuje, że osobie zależy właśnie na tej konkretnej pracy i że nie wysyła podań “masowo”.

📌Z naszym kreatorem CV edytujesz swój list za pomocą kilku kliknięć. Dzięki temu możesz bez problemu spersonalizować dokumenty zanim wyślesz je do kolejnego pracodawcy.

Podsumowanie artykułu

Oto kilka najważniejszych informacji, o których musisz pamiętać:

 • Przyciągnij uwagę rekrutera zaczynając swój list od interesującej informacji.
 • Używaj zwrotów grzecznościowych.
 • Koniecznie wymień umiejętności, które są w ofercie pracy, aby przejść selekcję programów komputerowych.
 • Sprawdź, czy twój list nie ma błędów.
 • Zaadresuj list do konkretnej osoby.

Sięgnij po nasze wzory i szablony, aby stworzyć przyciągające uwagę podanie. Koniecznie sprawdź naszego bloga, na którym znajdziesz inne ciekawe artykuły na temat pisania podań o pracę.

Najczęściej zadawane pytania

Czy muszę dodawać klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych do listu motywacyjnego?

Do celów niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji, zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych, musisz umieścić odpowiednią, aktualną klauzulę w CV. W przypadku listu motywacyjnego nie jest ona konieczna, chyba że pracodawca poprosił o jej umieszczenie w tym dokumencie.

Już dziś stwórz list motywacyjny recepcjonistki i zdobądź wymarzoną pracę!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV