List motywacyjny copywritera – kompletny przewodnik

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Przykładowy wzór listu motywacyjnego dla copywritera

Warszawa, 12.09.2021
Anna Kowalska
222 123 132
anna.kowalska@gmail.com
Jan Nowak
Agencja Reklamowa ABC
Warszawa

Szanowny Panie Nowak,

Jestem doświadczoną copywriterką ze stażem w pracy w międzynarodowej agencji reklamowej. Tworzyłam teksty na strony internetowe marek sportowych, w tym Nike i Adidas. Wierzę, że moje doświadczenie zawodowe i umiejętności przyniosą korzyści Państwa agencji.

Oto powody, dlaczego idealnie sprawdzę się w zawodzie copywritera w Państwa agencji:

 • Mam sześcioletnie doświadczenie w pracy z międzynarodową agencją reklamową.
 • Znam know-how biznesu, czego dowodem są moje liczne nagrody, w tym wyróżnienie mojego tekstu reklamowego dla firmy ABC w prestiżowym konkursie XYZ.
 • Jestem osobą kreatywną, której nie brakuje pomysłów, dzięki czemu wszystkie moje teksty są oryginalne i przyciągają uwagę.
 • Biegle znam język niemiecki i angielski, dzięki czemu mogę pracować z międzynarodowymi klientami.

Branża sportowa rozwinęła moje umiejętności i dała ogromną ilość cennego doświadczenia. Czuję jednak, że wyciągnęłam z niej wszystko, co najlepsze, a obecnie szukam nowych zawodowych wyzwań. Właśnie dlatego chciałabym dołączyć do Państwa zespołu i pracować nad tekstami dotyczącymi mody i designu.

Mam nadzieję, że uda nam się spotkać podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dziękuje za czas poświęcony na przeczytanie moich dokumentów aplikacyjnych. W razie pytań pozostaję do dyspozycji.

Z wyrazami szacunku,

Anna Nowak

Ze względu na pandemię, coraz więcej osób zwraca uwagę na możliwość pracy zdalnej, a ten zawód często może być wykonywany w taki właśnie sposób.

Musisz liczyć się z tym, że spotkasz się z konkurencją. Dlatego tak ważne jest, aby twoje CV i list motywacyjny copywritera wyróżniały się na tle innych. W tym artykule znajdziesz przydatne informacje na temat tego, co należy umieścić w liście motywacyjnym i jak sprawić, aby przyciągał uwagę rekrutera. Zaczynajmy!

📌Pamiętaj, że wzór listu motywacyjnego powinien być jedynie twoją inspiracją. Nigdy nie kopiuj całej treści! Aby ten dokument spełnił swoje zadanie i przekonał pracodawcę, że jesteś dobrym kandydatem, dostosuj go do konkretnej oferty pracy, a także do swoich umiejętności.

Stanowisko copywritera – kilka ciekawych informacji

Zanim przejdziemy do omówienia listu motywacyjnego copywritera, spójrzmy na kilka ciekawych faktów dotyczących pracy:

 • Portal pl podaje, że średnia miesięczna pensja brutto dla copywritera wynosi 4 240 złotych.
 • To, ile zarabia copywriter, uzależnione jest od rodzaju zatrudnienia oraz projektów, nad którymi się pracuje.
 • Praca z zagranicznymi klientami może zaowocować wyższymi zarobkami.
 • W wielu przypadkach stanowisko copywritera może być pełnione zdalnie.

Copywriter List motywacyjny Przykłady

CV copywritera

Zanim zabierzesz się za tworzenie listu motywacyjnego, musisz napisać CV copywritera. Jest to najważniejszy dokument podczas procesu rekrutacji. Zadbaj o to, by był czytelny i zawierał wszystkie istotne informacje. Nie pomiń obowiązkowych sekcji, takich jak:

 • Nagłówek
 • Umiejętności
 • Edukacja
 • Doświadczenie zawodowe.

Aby zwrócić uwagę rekrutera, koniecznie dodaj podsumowanie zawodowe i dodatkowe sekcje. Chcesz wiedzieć, jak napisać CV copywritera, które zachwyci pracodawcę? Skorzystaj z naszego poradnika, gdzie znajdziesz gotowy wzór CV i mnóstwo porad.

📌 Nasz kreator CV daje ci możliwość stworzenia listu motywacyjnego dopiero po tym, jak napiszesz CV. Pisząc życiorys zawodowy jako pierwszy, podsumowujesz informacje na temat swojej kariery i masz pewność, że nie powielisz ich później w liście motywacyjnym.

Elementy listu motywacyjnego

Dane osobowe nadawcy i adresata (kandydata i rekrutera)

Nagłówek listu motywacyjnego składa się z danych osobowych kandydata i rekrutra. Dane kandydata, czyli nadawcy listu, powinny znaleźć się w lewym górnym rogu dokumentu. Wspomnij o:

 • Imieniu i nazwisku,
 • Pełnionym stanowisku (opcjonalnie),
 • Numerze telefonu,
 • Adresie e-mail.
⚠️Pamiętaj, że CV i list motywacyjny muszą zawierać dokładne, aktualne dane. Jeżeli dane kontaktowe będą zapisane błędnie, stracisz szansę na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Oto przykład:

Katarzyna Jarzyńska

Copywriter

123 989 989

katarzyna.jarzyńska@gmail.com

⚠️Na samej górze dokumentu umieść miejscowość oraz datę napisania listu motywacyjnego.

Po przeciwnej stronie umieść dane osobowe rekrutera. Wypisz tu imię i nazwisko pracodawcy, tytuł stanowiska (jeżeli dotyczy), nazwę firmy, miejscowość.

Oto przykład:

Joanna Potrzebna

Główna kierowniczka mediów społecznościowych

Firma ABC

Poznańdownload copywriter list motywacyjny

Kandydaci często rozpoczynają list motywacyjny od zwrotu “Szanowni Państwo”. Nie jest to błąd, jednak taki początek raczej nie zwróci uwagi rekrutera. Postaraj się spersonalizować swój dokument zwracając się bezpośrednio do konkretnej osoby.

Informacje o rekruterze czasem umieszczane są w ofercie pracy. Jeżeli ogłoszenie nie zawiera takiej informacji, postaraj się poszukać jej:

 • Na LinkedIn firmy,
 • Na stronie internetowej agencji reklamowej,
 • Kontaktując się z działem rekrutacji i prosząc o podanie nazwiska rekrutera.

Ciekawy wstęp

Aplikując na dane stanowisko, musisz liczyć się z tym, że spotkasz się ze sporą konkurencją. Warto więc od razu zwrócić uwagę rekrutera. Jak to zrobić? Zamiast zaczynać od sztampowego “W odpowiedzi na Państwa ogłoszenie o pracę, ubiegam się o stanowisko…”, rozpocznij swój list motywacyjny od ciekawej informacji o sobie. W pracy copywritera przecież chodzi o to, aby zdobyć uwagę czytelnika. Przetestuj tę umiejętność i bądź kreatywny.

Na wstępie możesz na przykład zaprezentować swoje unikatowe wykształcenie, długoletnie doświadczenie, ciekawy projekt, etc.

Spójrz na przykład ciekawego wstępu:

Szanowni Państwo,
 • Jestem specjalistką w dziedzinie medycyny i zdrowia i od ponad pięciu lat zajmuję się pisaniem treści na strony internetowe. Moja ekspertyza połączona z umiejętnościami z zakresu tworzenia tekstów na strony www, a także kreatywnością sprawia, że jestem dobrym copywriterem z wieloma sukcesami na koncie.

Taki wstęp pokazuje pracodawcy, że jesteś osobą znającą swoje mocne strony oraz pewną tego co robi. Ciekawy początek listu motywacyjnego jest żywym dowodem na to, że rzeczywiście posiadasz umiejętności, które są niezbędne w pracy copywritera.


Szablony listów motywacyjnych copywriterów

Rozwinięcie listu

Możesz pomyśleć o liście motywacyjnym jak o podsumowaniu zawodowym. Pamiętaj jednak, aby nie powtarzać informacji, które zawiera już twój życiorys zawodowy. List motywacyjny ma przekonać pracodawcę, że jesteś osobą idealną na oferowane stanowisko. Zrób to opisując swoje najważniejsze osiągnięcia, doświadczenie zawodowe, umiejętności, a nawet cele zawodowe.

Tworząc tę część, postaraj się podkreślić, jak możesz wykorzystać swoje kwalifikacje do rozwoju firmy.

Używaj aktywnych czasowników, na przykład przygotowałem, zoptymalizowałem, zwiększyłem, aby być bardziej przekonującym.

Przygotowałam slogany reklamowe dla firmy ABC, które stały się popularne i zwiększyły świadomość marki o 300%.

📌 Opisując swoje sukcesy, koniecznie przedstaw je za pomocą danych liczbowych. Dzięki temu w mierzalny sposób pokażesz pracodawcy, jakie korzyści może przynieść zatrudnienie właśnie ciebie.

Postaraj się także podkreślić te cechy, które wyróżniają cię na tle konkurencji. Znajomość języka angielskiego czy ukończony kurs z zakresu SEO, może być atutem, który wpłynie na decyzję rekrutera.

Umiejętności w liście motywacyjnym

CV i list motywacyjny powinny zawierać informacje o umiejętnościach kandydata, nie tylko po to, aby informować pracodawcę o kompetencjach. Coraz więcej firm korzysta z programów, które skanują podania i odrzucają te niezawierające słów kluczowych. Słowa kluczowe to najczęściej umiejętności zapisane w ogłoszeniu o pracę. Wpisz je do obu dokumentów, aby mieć pewność, że twoja aplikacja nie zostanie odrzucona, zanim jeszcze trafi na biurko rekrutera.

Oto przykładowe umiejętności twarde, które mogą być cenione na stanowisku copywritera:

 • Optymalizacja treści pod wyszukiwarki internetowe (SEO)
 • Opisy produktów
 • Tworzenie treści na strony www
 • Maile sprzedażowe
 • Znajomość narzędzi do pozycjonowania stron internetowych i tworzenia treści

Oprócz umiejętności twardych, musisz też mieć konkretne cechy charakteru oraz umiejętności miękkie, które pozwolą ci na efektywną pracę. Mogą to być na przykład:

 • Umiejętność pracy zdalnej bez nadzoru,
 • Kreatywność,
 • Cierpliwość i zwracanie uwagi na detale,
 • Praca w zespole.

list motywacyjny copywritera

Zakończenie listu motywacyjnego

Pamiętaj, że każdy list musi mieć zakończenie. Nie przerywaj go gwałtownie. Poświęć chwilę na napisanie podziękowań za to, że rekruter poświęcił czas na zapoznanie się z twoim CV i listem motywacyjnym. Wyraź też nadzieję na spotkanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nie zapomnij o pozdrowieniu i podpisaniu się.

Dodatkowe porady

Wiesz już, jakich sekcji nie można pominąć, pisząc list motywacyjny. Teraz przyjrzymy się dodatkowym poradom, które pozwolą ci zyskać przewagę nad innymi kandydatami.

Zachowaj decorum

Pamiętaj, że list motywacyjny to formalny dokument. Musisz więc podążać za regułami. Konieczne jest użycie zwrotów grzecznościowych. Wymagane są one na początku, na końcu oraz w treści dokumentu.

Swój list możesz zacząć od:

 • Szanowna Pani (podaj nazwisko rekruterki),
 • Szanowny Panie (podaj nazwisko rekrutera),
 • Szanowni Państwo,
 • Do dyrektora agencji reklamowej.

Na koniec możesz pożegnać się słowami:

 • Z wyrazami szacunku,
 • Z poważaniem.
📌Jeżeli zwracasz się bezpośrednio do adresata listu, pamiętaj o użyciu wielkich liter, na przykład “chcę pracować w Państwa agencji reklamowej”.


Jak dostarczyć list motywacyjny copywritera

Przejrzyj dokładnie ofertę pracy

Oferta pracy to źródło informacji na temat tego, czego oczekuje pracodawca. Pisząc swój list, uwzględnij zawarte w niej dane. Wówczas pracodawca będzie wiedział, że umiesz czytać ze zrozumieniem i że nie wysyłasz masowo dokumentów aplikacyjnych. Zawsze pamiętaj o personalizacji CV i listu motywacyjnego.

Pogrub najważniejsze informacje

Ponieważ rekruterzy spędzają niewiele czasu na przeczytanie aplikacji, warto jest przykuć ich uwagę w sposób wizualny. Pogrub najciekawsze i najważniejsze informacje o sobie, aby potencjalny szef od razu je zauważył. Być może zachęci go to do przeczytania całości twojego CV.

Uważaj na błędy

Praca copywritera wymaga kreatywności, ale też dobrej znajomości języka, w której będziesz tworzyć treści. Błędy ortograficzne, nieskładne zdania, literówki nie mają prawa pojawiać się w oddawanym tekście.

Jeżeli pracodawca zauważy, że popełniłeś błąd w CV lub liście motywacyjnym, pomyśli, że nie dbasz o detale, a nawet, że nie masz niezbędnych umiejętności językowych potrzebnych do pełnienia oferowanej funkcji.

Tak, jak sprawdzasz tekst, zanim wyślesz go do klienta, tak powinieneś przeczytać list motywacyjny, zanim naciśniesz przycisk wyślij. Zajmie ci to niewiele czasu, a znacząco zwiększy twoje szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

List motywacyjny w języku obcym

Jeśli aplikujesz o pracę za granicą, musisz przygotować odpowiedni zestaw dokumentów. Choć najprostszym rozwiązaniem wydaje się przetłumaczenie dokumentów na język obcy, nie jest to jednak najlepsza opcja. Każdy kraj rządzi się swoimi prawami, również w kwestii zasad panujących na rynku pracy.

Zanim więc zabierzesz się do tworzenia listu motywacyjnego w innym języku, zapoznaj się z zasadami, które powinieneś mieć na uwadze.

Dla copywritera znajomość języków obcych otwiera drzwi na nowe rynki, a tym samym lepsze zarobki. Jeżeli czujesz, że nadszedł czas na rozwój kariery i pracę w językach obcych, przygotuj doskonałe dokumenty aplikacyjne.

Poniższe artykuły mogą być dla ciebie pomocne:

List motywacyjny copywritera – podsumowanie artykułu

Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś wiedzieć, jak stworzyć doskonały list motywacyjny. Na koniec przypominamy najistotniejsze kwestie:

 • Zadbaj o to, by dane kontaktowe były zapisane poprawnie i aby były aktualne – w innym wypadku pracodawca nie będzie mógł się z tobą skontaktować.
 • Używaj zwrotów grzecznościowych.
 • Jeżeli to możliwe, zaadresuj list do konkretnej osoby.
 • Zacznij od ciekawej informacji, która przykuje uwagę rekrutera.
 • W treści listu opisz swoją karierę, ale nie powtarzaj faktów z CV.
 • Pamiętaj o tym, aby zweryfikować błędy.
 • Porównaj swój list motywacyjny z ofertą pracy, aby upewnić się, że dokument jest idealny.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pisania listu motywacyjnego albo zapoznać się z ciekawymi poradami na temat kariery, koniecznie zajrzyj na naszego bloga. Skorzystaj z naszych szablonów listów motywacyjnych, aby stworzyć idealne podanie już dziś!

Najczęściej zadawane pytania

Jestem początkującym copywriterem. Czy muszę pisać list motywacyjny?

Pisanie listów motywacyjnych nie jest obowiązkowe. Tylko od kandydata zależy, czy wyśle ten dokument. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy pracodawca prosi o niego w ofercie pracy – wówczas należy uznać go za obowiązkowy.

Eksperci zalecają jednak, by wszyscy kandydaci wysłali list motywacyjny. W ten sposób zwiększa się szansa na bycie wybranym na rozmowę kwalifikacyjną. Fakt ten jest szczególnie ważny w przypadku kandydatów bez doświadczenia.

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę na rynku pracy, nie masz doświadczenia zawodowego, które mogłoby zaimponować pracodawcy. Dlatego też musisz wykazać się czymś innym. Pokaż, że jesteś osobą ambitną, która potrafi zrobić nieco więcej niż wymagane minimum, dołączając do swojego CV copywritera list motywacyjny.

Czy muszę umieszczać klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych w liście motywacyjnym?

Nie, klauzula o przetwarzaniu danych osobowych nie jest obowiązkowa w liście motywacyjnym, chyba że pracodawca wyraźnie zaznaczył inaczej w ofercie pracy. Pamiętaj jednak, że aktualna klauzula CV musi się znaleźć w twoim życiorysie zawodowym. Umieść ją w stopce dokumentu, na każdej stronie. W innym razie, pracodawca nie będzie mógł wziąć pod uwagę twojej kandydatury.

Nie czekaj dłużej! Zdobądź pracę jako copywriter – z naszymi poradami i szablonami listów motywacyjnych stanie się to łatwym zadaniem!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV