Jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia – kompletny przewodnik

Każdy pracownik, nawet ten na stanowisku kierowniczym, zaczynał kiedyś od zera. Brak doświadczenia często zniechęca kandydatów do pisania podań. Musisz jednak uwierzyć, że pracodawcy przyjmują także osoby, które wcześniej jeszcze nie pracowały.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

List motywacyjny osoby bez doświadczenia

Warszawa, 12.09.2022

Joanna Mazur
Studentka finansów i rachunkowości
111 987 989
joanna.mazur@gmail.com
Warszaw

Pani Janina Świątek
Szefowa działu rekrutacji
Firma ABC
Warszawa

Szanowna Pani Świątek,

Jestem studentką trzeciego roku na kierunku finanse i rachunkowość. Jestem w szczególności zainteresowana międzynarodowym prawem podatkowym i prowadzeniem księgowości. Właśnie dlatego aplikuję na oferowane przez Państwa stanowisko młodszej księgowej w dziale transportu międzynarodowego firmy ABC.

Poniżej przedstawiam, dlaczego idealnie sprawdzę się na tym stanowisku:

 • Podczas mojej nauki na Warszawskim Uniwersytecie Ekonomicznym zdobyłam wiedzę z zakresu prawa podatkowego i księgowości, którą wielokrotnie wykorzystywałam w praktyce podczas praktyk studenckich.
 • Jestem osobą proaktywną, gotową do działania i samodzielną, czego dowodem może być zorganizowana przeze mnie konferencja naukowa XYZ, a także mój czynny udział w spotkaniach Koła Naukowego.
 • Dzięki znakomitej znajomości języka mandaryńskiego, mogłabym pomóc Państwa firmie otworzyć się na nowy rynek i pozyskać nowych klientów.
 • Moją pasją jest księgowość i w tym obszarze chcę rozwijać swoją karierę. Dowodem na to może być mój udział w kursach (wymień kursy). Wierzę, że praca w Państwa firmie pozwoli mi na realizację moich celów zawodowych.

Istnieje wiele powodów, dla których chcę dołączyć do Państwa firmy. Jednym z nich jest chęć pracy z ekspertami w branży. Mam nadzieję, że będę miała szansę przedstawić pozostałe powody podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dziękuję za czas poświęcony na przeczytanie mojej aplikacji. W razie pytań, pozostaję do dyspozycji.

Z wyrazami szacunku,
Joanna Mazur

Coraz więcej pracodawców ceni kandydatów, którzy mają małe doświadczenie zawodowe albo nawet nigdy nie pracowali, ponieważ mają oni świeże pomysły i pozytywne nastawienie do pracy. Oznacza to, że nawet jako początkujący kandydat masz spore szanse na zdobycie pracy.

Jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia – kompletny przewodnik

Niezależnie od tego, czy ubiegasz się o pracę fizyczną, na przykład sprzątaczki, pracę dorywczą, na przykład sekretarki, czy też o swoją pierwszą pracę w profesji, w której jesteś wykształcony, musisz zyskać przychylność potencjalnego szefa. Jaki jest najlepszy sposób, żeby to zrobić? Musisz napisać list motywacyjny bez doświadczenia, który zaimponuje pracodawcy.

W tym poradniku znajdziesz wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat pisania listu motywacyjnego. Zawarliśmy w nim także wzory, które pomogą ci stworzyć ten dokument bez problemu.

Czy warto napisać list motywacyjny nie mając żadnego doświadczenia?

Tak, tak i jeszcze raz tak! Napisanie dobrego listu motywacyjnego może wyróżnić cię na tle konkurencji i znacząco zwiększyć szanse na zdobycie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. W liście motywacyjnym masz okazję zaprezentowania swojej unikatowej osobowości. To dodatkowa przestrzeń, którą możesz wykorzystać na opisanie tych informacji, na które nie wystarczyło miejsca w CV.

Dodając list motywacyjny do swojego CV, od razu wyróżniasz się na tle większości kandydatów, którzy pominęli ten dokument. W sytuacji, gdy pracodawca prosi o list motywacyjny w ofercie pracy, koniecznie musisz go dołączyć do podania, inaczej stracisz swoją szansę.

Jednak nawet jeżeli pracodawca nie wspomina o liście motywacyjnym, mimo wszystko warto go dodać. Taki dokument z pewnością zainteresuje pracodawcę i pokaże, że jesteś osobą ambitną, gotową do działania i umiejącą zrobić nieco więcej, niż wymagane minimum. Takie cechy są bardzo cenione w początkujących kandydatach.


list motywacyjny bez doswiadczenia

Wiele osób przygotowując się do pisania podania wpisuje frazy w poniższym stylu w wyszukiwarkę:

 • list motywacyjny pomoc nauczyciela bez doświadczenia
 • list motywacyjny sprzątaczka bez doświadczenia
 • list motywacyjny handlowiec bez doświadczenia
 • list motywacyjny do urzędu miasta bez doświadczenia

Nie jest to błąd. Ze wzorów listów motywacyjnych możesz czerpać inspirację. Pamiętaj jednak, że list motywacyjny dla osoby bez doświadczenia powinien być dostosowany do konkretnej oferty pracy, a także przedstawiać twoje indywidualne kwalifikacje i umiejętności.

⚠️Pamiętaj, że darmowy wzór listu motywacyjnego z Internetu może nie zawierać wszystkich istotnych informacji. Właśnie dlatego, pisząc swój pierwszy list motywacyjny, warto skorzystać ze wzoru stworzonego przez profesjonalistów.


List motywacyjny bez doświadczenia – jakie informacje w nim umieścić?

Poniżej przedstawiamy informacje, które powinieneś wpisać do swojego listu motywacyjnego bez doświadczenia.

Data i dane kontaktowe

List motywacyjny, tak, jak profesjonalne CV, powinien zawierać dane kontaktowe. W przypadku listu motywacyjnego musisz wymienić swoje dane, a także dane rekrutera, czyli adresata twojego listu.

Twoje dane kontaktowe powinny zawierać:

 • Imię i nazwisko,
 • Numer kontaktowy,
 • Adres mailowy.

Spójrz na wzór:

Jan Kurpiowski

111 222 333

Jan.kurpiowski@gmail.com

⚠️Pamiętaj, że adres e-mail będzie twoją wizytówką. Musi on brzmieć i wyglądać profesjonalnie. Nie ma tu miejsca na “zabawne” zwroty. Najlepiej jest stworzyć go z zestawienia swojego imienia i nazwiska. Wybierz też zaufaną domenę, na przykład Outlook lub Gmail.


Po stronie przeciwnej do swoich danych kontaktowych, umieść dane rekrutera. W tym miejscu wpisz:

 • Imię i nazwisko osoby rekrutującej (o ile są znane),
 • Funkcję pełnioną przez daną osobę (jeżeli dotyczy),
 • Nazwę firmy,
 • Miejscowość.

list motywacyjny bez doswiadczenia

Oto przykład:

Karol Królikowski

Szef działu HR

Firma XYZ

Płock


Pamiętaj, że na samej górze dokumentu powinieneś wpisać datę sporządzenia dokumentu oraz miejscowość.

Zwrot grzecznościowy

Warto zadbać o to, by twój list motywacyjny zaczynał się od zwrotu grzecznościowego. Jeżeli chcesz wyróżnić się na tle konkurencji i przyciągnąć uwagę rekrutera, zwróć się do konkretnej osoby. Informacje o rekruterze można czasem znaleźć w ofercie pracy. Jeżeli jej tam nie ma, spróbuj poszukać jej na LinkedIn, stronie internetowej firmy, a nawet dzwoniąc do działu rekrutacji.

Personalizując list w taki sposób, pokazujesz, że bardzo zależy ci na oferowanej pracy, a także że jesteś osobą ambitną.

W ostateczności możesz użyć klasycznego zwrotu “Szanowni Państwo”, choć na pewno nie wywrze na pracodawcy takiego wrażenia, jak spersonalizowane powitanie.

Ciekawy wstęp

Wielu kandydatów zaczyna swoje podanie od utartego “w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę…”. Jeżeli jednak chcesz się wyróżnić, swój list motywacyjny zacznij od czegoś ciekawszego. Mile widziane jest podanie interesującego faktu o sobie, na przykład wyróżnienie szczególnej umiejętności czy też specjalizacji.

Rozwinięcie pokazujące twoje kwalifikacje

W rozwinięciu swojego listu, wspomnij o wszystkich informacjach, które sprawiają, że jesteś dobrym kandydatem, który sprawdzi się na oferowanym stanowisku. Wspomnij o swoich umiejętnościach i opisz, w jaki sposób wykorzystałeś je w praktyce. Jeżeli nie masz doświadczenia, średnia, którą zdobyłeś podczas studiów może być ciekawą i wiele mówiącą informacją. Jeżeli jesteś studentem, możesz wspomnieć o sukcesach na uczelni. Nie zapomnij także o swoich celach zawodowych i opisz, w jaki sposób praca w konkretnej firmie pomoże ci w ich realizacji. Koniecznie dodaj też, w jaki sposób to ty pomożesz firmie się rozwijać.

Zakończenie

Na zakończenie listu wyraź chęć spotkania z pracodawcą. Podziękuj też za czas poświęcony na przeczytanie twojego podania – w ten sposób wykażesz się wysoką kulturą osobista. Nie zapomnij pożegnać się zwrotem grzecznościowym oraz podpisać na samym końcu.

Czy rzeczywiście nie masz żadnego doświadczenia zawodowego?

Nawet jeśli jesteś dopiero początkującym kandydatem, nie oznacza to, że nie masz żadnego doświadczenia praktycznego. Spójrzmy na trzy opcje “braku doświadczenia”:

 • Całkowity brak doświadczenia zawodowego,
 • Brak doświadczenia zawodowego w pracy na etacie,
 • Brak doświadczenia zawodowego na danym stanowisku lub w konkretnej branży.

Jak widzisz, każda z tych opcji jest inna. Jeśli rzeczywiście nie masz absolutnie żadnego doświadczenia zawodowego, a chcesz zdobyć pracę na danym stanowisku, być może staż zawodowy jest dobrym pomysłem. Jeżeli jednak wśród wymagań stawianych przez pracodawcę nie ma konkretnego doświadczenia, możesz aplikować na stanowisko. Pamiętaj jednak by skupić się przede wszystkim na swoich umiejętnościach i celach zawodowych.

Praca na etacie to nie jedyny sposób na zdobycie praktycznych umiejętności. Młodzi kandydaci często biorą udział w stażach, praktykach, a także wolontariatach. Jeżeli masz za sobą takie doświadczenie, koniecznie się nim pochwal w swoim podaniu.

Jeżeli pracowałeś już, ale w innej branży, również powinieneś o tym wspomnieć. Zwróć jednak uwagę na to, że wszystkie informacje powinny mieć związek z posadą, o którą się starasz. Jeżeli więc pracowałeś na przykład jako pracownik biurowy, a teraz ubiegasz się o stanowisko nauczyciela, podkreśl umiejętności, które zdobyłeś w poprzedniej pracy i które mogłyby być wykorzystane podczas pełnienia nowej funkcji.

⚠️Pamiętaj, że ani twoje CV, ani list motywacyjny nie powinny zawierać słów “brak doświadczenia”. Pracodawca wie, że jesteś początkującym kandydatem. Oznajmianie tego faktu tylko podkreśli twoje braki, a celem dokumentów aplikacyjnych jest uwypuklenie twoich mocnych stron.


list motywacyjny bez doswiadczenia

Wielu początkujących kandydatów pisze “choć nie mam doświadczenia, to…”, po czym wymienia swoje zalety. Unikaj tego i po prostu od razu przejdź do konkretów, które zagrają na twoją korzyść.

Na co zwrócić szczególną uwagę w przypadku listu motywacyjnego

Wiesz już, jakich elementów nie powinno zabraknąć w liście motywacyjnym. Teraz przedstawiamy dodatkowe porady, dzięki którym twój list zapewni ci zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Inspiruj się ofertą pracy

Przykładowa oferta pracy to źródło informacji, z którego powinieneś czerpać. Dokładnie przeczytaj wymagania. Skup się na informacjach, które są najważniejsze dla pracodawcy, a następnie wspomnij o nich w swoim podaniu. Dzięki temu zaprezentujesz się jako idealny kandydat. Pracodawca na pewno zauważy, że podanie jest spersonalizowane, a nie wysyłane masowo.

Bądź konkretny

Lanie wody w dokumentach aplikacyjnych z pewnością nie zaimponuje pracodawcy. Bądź więc konkretny. Nie pisz ogólników, które mogą dotyczyć każdego kandydata, na przykład: Jestem punktualny. Przede wszystkim wyróżnij swoje najważniejsze kwalifikacje i umiejętności.

Jeżeli masz taką możliwość, opisz swoje sukcesy za pomocą liczb, aby pracodawca lepiej zrozumiał, jak możesz wpłynąć na rozwój firmy. Możesz nawet zaproponować rozwiązanie konkretnego problemu lub wdrożenie innowacji, które potrafiłbyś zrealizować.

Zadbaj o czytelność i poprawność tekstu

Pamiętaj, że rekruterzy mają bardzo mało czasu. Twoje podanie musi być bardzo przejrzyste, aby od razu zauważyli najważniejsze informacje i przekonali się, że warto przeczytać dalszą część dokumentu. Unikaj zwartych bloków tekstu. Sięgnij po wypunktowania, numerowania, a także pogrub najważniejsze informacje.

Zanim wyślesz list do pracodawcy, koniecznie zweryfikuj, czy nie ma w nim błędów językowych, interpunkcyjnych oraz literówek. Zwróć też uwagę, czy wszystkie zdania są jasne i łatwe do zrozumienia.

Opis umiejętności w liście motywacyjnym bez doświadczenia

W przypadku początkujących kandydatów, bardzo ważne jest to, aby skupić się na posiadanych umiejętnościach. Poszczególne umiejętności przydadzą się podczas przekonywania pracodawcy, że jesteś idealnym kandydatem. Pamiętaj jednak, że list motywacyjny nie powinien po prostu powielać informacji z CV. Nie używaj tu więcej wypunktowań niż w życiorysie zawodowym. Zamiast tego, przedstaw swoje kompetencje opisując konkretne sytuacje, w których je wykorzystałeś lub opisz, jakie korzyści mogą one przynieść w pracy.

Poniżej przedstawiamy kilka przykładów tego, jak możesz opisać swoje umiejętności:

Jestem osobą doskonale zorganizowaną, dzięki czemu nie przegapiłem żadnych terminów oddania pracy na studiach, a także zdałem wszystkie egzaminy za pierwszym razem.

Cechuje mnie życzliwość, dzięki czemu nie będę miał problemów z nawiązywaniem pozytywnych relacji ze współpracownikami i klientami.

Jestem osobą dyspozycyjną, dzięki czemu mogę od razu rozpocząć pracę. Mogę także wyjeżdżać służbowo za granicę.

Jestem odpowiedzialnym kierowcą, który przez ponad siedmiu lat jazdy nie otrzymał ani jednego mandatu.

Pasjonuję się sportem, dzięki czemu zachęciłem pięciu moich znajomych do rozpoczęcia ćwiczeń Crossfit. Dzięki mojej pasji sprawdzę się idealnie na stanowisku trenera personalnego.


Jak powinien wyglądać list motywacyjny po studiach?

Jeżeli jesteś świeżo upieczonym studentem i szukasz pracy, w swoim liście motywacyjnym skup się na zdobytych umiejętnościach. Koniecznie wymień wszystkie staże zawodowe i praktyki, a także zrealizowane wolontariaty. Pochwal się sukcesami na uczelni, na przykład wysoką średnią, która świadczy o twojej ambicji. Wspomnij też o zarządzaniu kołem naukowym czy organizacji konferencji.

Zajrzyj też do naszego poradnika na temat pisania CV absolwenta, aby ułatwić sobie zadanie tworzenia życiorysu zawodowego.

Podsumowanie – jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia

Na naszym blogu znajdziesz masę praktycznych porad, dzięki którym z łatwością stworzysz profesjonalne podanie, a także przygotujesz się do rozmowy o pracę. Mamy także wiele wzorów podań, na przykład profesjonalne CV kierownika sklepu, prawnika, lekarza, pracownika biurowego, recepcjonistki, hostessy i wiele, wiele innych przydatnych artykułów, dzięki którym napisanie życiorysu zawodowego i listu motywacyjnego będzie proste jak bułka z masłem.

Stwórz profesjonalne CV i list motywacyjny używając naszych szablonów i porad już dziś!


list motywacyjny bez doswiadczenia

Najczęściej zadawane pytania

Co wpisać w CV, gdy nie mam doświadczenia zawodowego?

W przypadku braku doświadczenia zawodowego, skup się przede wszystkim na swoich umiejętnościach i wykształceniu. Podkreśl wszystkie unikatowe kompetencje, które masz, na przykład znajomość języków obcych. Postaraj się też wyróżnić staże, praktyki oraz wolontariaty.

Sprawdź nasz przewodnik, aby dowiedzieć się więcej na temat tego, jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego.

Czy mój list motywacyjny musi zawierać klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych?

Klauzula o przetwarzaniu danych osobowych powinna koniecznie znaleźć się w CV. W przypadku listu motywacyjnego nie jest ona obowiązkowa, chyba że pracodawca zaznaczył inaczej w ofercie pracy.

Przeczytaj nasz poradnik na temat tego, jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia i zdobądź swoją pierwszą pracę.

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV