List motywacyjny architekta – kompletny przewodnik

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Przykładowy list motywacyjny dla architekta

Płock, 12.10.2021
Janusz Sęk
123 123 123
janusz.sęk@gmail.com

Jan Nowak
Kierownik działu HR
Firma XYZ
Płock

Szanowny Panie Nowak,

Jestem architektem z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem. Wierzę, że moje wykształcenie, a także doświadczenie będą przydatne w Państwa firmie.

W poprzedniej pracy zoptymalizowałem działania zespołu kreatywnego, redukując koszty o 15%.

Oto dlaczego uważam, że sprawdzę się na stanowisku architekta w Państwa firmie:

 • Posiadam duże doświadczenie w realizacji projektów komercyjnych, dzięki czemu okres wdrożenia mnie w obowiązki będzie krótki.
 • Jako kreatywna i samodzielna osoba daję Państwu pewność, że będę proaktywnym pracownikiem firmy.
 • Pasjonuję się architekturą ekologiczną i podobnie jak Państwa firma, wierzę w znaczenie wdrażania nowych rozwiązań architektonicznych w celu zapobiegania zmianom klimatycznym.

Dziękuję za czas poświęcony na zapoznanie się z moją kandydaturą. Mam nadzieję, że będziemy mieli okazję spotkać się podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Z wyrazami szacunku,
Janusz Sęk

W tym artykule zaprezentowaliśmy informacje na temat tworzenia tego dokumentu, które pomogą ci zdobyć pracę na stanowisku architekta. Przedstawiliśmy także przykładowy list motywacyjny, który możesz potraktować jako źródło inspiracji podczas pisania swojego podania.

📌Pamiętaj, aby nigdy nie kopiować gotowców z Internetu. Twój list motywacyjny powinien być napisany z uwzględnieniem konkretnej oferty pracy, wartości firmy, do której aplikujesz i oczywiście twoich faktycznych kwalifikacji.

List motywacyjny – czym jest?

List motywacyjny to dokument aplikacyjny, który stanowi uzupełnienie CV architekta. Ma on na celu zaprezentowanie ciebie jako kandydata idealnego na oferowane stanowisko oraz musi przekonać pracodawcę, że warto cię zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną.

Możesz w nim umieścić interesujące fakty, na które zabrakło miejsca w CV. Koniecznie pokaż też swoją unikatową osobowość oraz cechy, które sprawiają, że wyróżniasz się na tle konkurencji.

Postaraj się opisać szczegółowo konkretne sytuacje, w których byłeś innowacyjny i pomogłeś w rozwoju firmy. Koniecznie też wspomnij o swoich celach zawodowych, precyzując, w jaki sposób dana firma może ci pomóc w ich osiągnięciu.

List motywacyjny jest obowiązkowym dokumentem wyłącznie, jeżeli pracodawca prosi o niego w ogłoszeniu o pracę. Eksperci radzą jednak, by zawsze dołączać go do swojego CV.

⚠️Wysłanie samego CV architeka, w szczególności, jeżeli pracodawca prosi o dołączenie listu motywacyjnego, może kosztować cię szansę na zdobycie pracy.


pobierz list motywacyjny dla architekta

Jak powinien wyglądać list motywacyjny na stanowisko architekta i co w nim napisać?

Napisanie listu motywacyjnego architekta może stanowić dla wielu wyzwanie. Łatwo jest jednak ułatwić sobie zadanie stworzenia tego dokumentu, korzystając z szablonu listów motywacyjnych. Co więcej, zanim zabierzesz się do pisania, postaraj się odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

 • Dlaczego chcę pracować na oferowanym stanowisku?
 • Dlaczego chcę pracować właśnie w tej firmie?
 • Jakie cechy, umiejętności, doświadczenia sprawiają, że jestem idealną osobą na to stanowisko?
📌 Twój list motywacyjny musi być czytelny i mieć przejrzystą strukturę, aby zwrócił uwagę rekrutera.

Dane osobowe

Twoje dane osobowe muszą znaleźć się w nagłówku CV architekta, ale także i w twoim liście motywacyjnym. Umieść je na samej górze, najlepiej po lewej stronie. W tym segmencie powinieneś umieścić następujące informacje:

 • Imię i nazwisko,
 • Numer telefonu,
 • Adres e-mail.

Opcjonalnie możesz także dodać nazwę swojej profesji.

Spójrz na przykład:

Anna Nowak
Architekt Wnętrz
321 989 989
anna.nowak@gmail.com


⚠️Po przeciwnej stronie w stosunku do twoich danych kontaktowych, na samej górze listu motywacyjnego, zapisz datę oraz miejscowość.

Dane odbiorcy

Dane odbiorcy, czyli adresata listu motywacyjnego, powinny się znaleźć po przeciwnej stronie do informacji o nadawcy. Musisz tu podać:

 • Imię i nazwisko odbiorcy
 • Jego tytuł (np. Szef działu rekrutacji, rekruter, etc.)
 • Nazwę firmy, do której aplikujesz
 • Miejscowość

Oto przykład:

Ludmiła Lis
Kierowniczka działu HR
“Złote Piaski”
ŁódźPrzykładowy list przewodni dla architekta

Wiesz już, jak zapisać dane adresata i odbiorcy listu motywacyjnego. Teraz musisz zabrać się za pisanie treści. Zacznij od przywitania się z odbiorcą.

Wiele osób, pisząc list motywacyjny, zaczyna od sformułowania “Szanowni Państwo”. Nie jest to błędem, jednak możesz mieć pewność, że wielu kandydatów rozpocznie swój list właśnie w ten sposób. Jeżeli chcesz, aby potencjalny pracodawca dostrzegł twój list na tle innych, postaraj się zdobyć informacje na temat rekruterów.

Znalezienie imienia i nazwiska osoby, która prowadzi rekrutację sprawi, że twoje szanse na zdobycie pracy w zawodzie architekta wnętrz znacząco się zwiększą. Może to być pracownik działu HR, kierownik, potencjalny szef, rekruter, itd.

Czasem informacje o tym, kto prowadzi rekrutację można znaleźć w ofercie pracy. Jeżeli jej tam nie ma, postaraj się poszukać jej:

 • Na LinkedIn
 • W Google
 • Na stronie internetowej firmy
 • Dzwoniąc do przedsiębiorstwa i prosząc o informacje.
📌 Rozpoczęcie listu motywacyjnego od przywitania się z konkretną osobą momentalnie nadaje twojemu dokumentowi indywidualnego charakteru.


napisać list motywacyjny dla architekta

Napisz ciekawy wstęp, aby zwiększyć swoje szanse na pracę w zawodzie architekta

“W nawiązaniu do ogłoszenia o pracę” to dla rekruterów bardzo nudny początek. Możesz mieć pewność, że potencjalny szef otrzymał już setki listów motywacyjnych zaczynających się w ten sam sposób. Jeżeli przynudzasz na początku, pracodawca może zniechęcić się do czytania reszty dokumentu.

Postaraj się, aby początek twojego listu motywacyjnego przyciągał uwagę. Aby tak się stało, możesz zacząć od napisania o swoim największym osiągnięciu lub doświadczeniu.

Oto przykład:

Szanowna Pani Nowak,

Mam ponad pięć lat doświadczenia i ubiegam się o stanowisko architekta w Państwa firmie. Ten list motywacyjny zawiera szczegóły na temat tego, dlaczego jestem idealnym kandydatem na oferowane przez Państwa stanowisko.

Takim rozpoczęciem listu motywacyjnego nie tylko zwrócisz uwagę potencjalnego szefa, ale także pokażesz, że jesteś osobą pewną siebie i znającą swoją wartość.

W rozwinięciu pochwal się swoimi osiągnięciami

Pracodawcę najbardziej interesuje to, czy i jak potrafisz wykorzystać swoje umiejętności i wiedzę w praktyce. W rozwinięciu swojego listu motywacyjnego koniecznie opisz swoje sukcesy.

Używaj czasowników takich jak:

 • Zoptymalizowałem,
 • Zmniejszyłem,
 • Zwiększyłem,
 • Osiągnąłem.
Zmniejszyłem wydatki firmy o 23%, optymalizując układ biura. Otrzymałem nagrodę Architekt Roku za projekt “Eko dom”.

📌 Zarówno w CV architekta, jak i w liście motywacyjnym, liczby są twoimi sprzymierzeńcami. Jeżeli tylko możesz, podaj informacje o swoich osiągnięciach i działaniach przy ich użyciu. Dzięki temu pracodawca lepiej zrozumie, jak w mierzalny sposób twoje zatrudnienie przyczyni się do rozwoju firmy.

Pożegnaj się, wyrażając nadzieję na spotkanie

Na zakończenie swojego listu, podziękuj za czas poświęcony na przeczytanie twojej aplikacji, a także wyraź nadzieję na spotkanie. Nie zapomnij pożegnać się, używając zwrotu grzecznościowego.

O czym pamiętać, pisząc list motywacyjny architekta (krajobrazu, wnętrz, budowlanego)?

Zwroty grzecznościowe

Napisanie listu, także listu motywacyjnego, wymaga użycia odpowiednich zwrotów grzecznościowych. Ponieważ piszesz oficjalny list, używaj też bardziej oficjalnych zwrotów (np. nie zaczynaj listu motywacyjnego od “Drogi…”).

📌Jeżeli piszesz list motywacyjny po angielsku, pamiętaj, że obowiązują w nim nieco inne zasady. Na przykład rozpoczęcie dokumentu zwrotem “Dear…” jest jak najbardziej na miejscu.


Szablony listów motywacyjnych dla architektów

Zwroty grzecznościowe powinny znaleźć się na początku i końcu listu. Używaj ich też w treści listu.

Zaczynając swój list motywacyjny, użyj jednego z poniższych zwrotów:

 • Szanowny Panie/Pani (podaj nazwisko adresata),
 • Szanowni Państwo,
 • Do dyrektora działu HR.

Swój list możesz zakończyć słowami:

 • Z poważaniem,
 • Z wyrazami szacunku.
📌Zgodnie z zasadami polskiej pisowni, zwracając się bezpośrednio do adresata, powinieneś użyć wielkich liter. Na przykład: w Państwa firmie, zwracam się do Pani z prośbą.

Zadbaj o przejrzystość i czytelność dokumentu

CV architekta to najważniejszy dokument twojej aplikacji. List motywacyjny to tylko dodatek. Powinien zmieścić się na kartce A4. Ważne jest więc dokładne przemyślenie tego, co chcesz w nim zawrzeć.

Zamiast ścieśniać dane i zmniejszać marginesy, postaw tylko na najważniejsze informacje o sobie. Koniecznie zostaw nieco odstępu między poszczególnymi akapitami i nie zmniejszaj za bardzo czcionki.

Twój list motywacyjny powinien być łatwy do odczytania.

📌Nasz kreator pozwoli ci stworzyć profesjonalne CV i list motywacyjny, które będą estetyczne i przejrzyste, a także łatwe do odczytania.

Dobrym sposobem na przyciągnięcie uwagi do listu motywacyjnego, jest pogrubienie najważniejszych informacji, które w nim zawarłeś.


poszukiwanie listu motywacyjnego dla architekta

Dopasuj swoje umiejętności do tych, które znajdują się w ofercie pracy

Pisząc swoje CV i list motywacyjny, powinieneś mieć na uwadze systemy śledzenia kandydatów. Są to specjalne programy, które skanują podania o pracę i odrzucają te niezawierające wymaganych słów kluczowych.

Słowami kluczowymi są zazwyczaj umiejętności, których wymaga się od kandydatów. Znajdziesz je w ofercie pracy. Kompetencje, które podajesz w swoim CV architekta, powinny mieć takie samo brzmienie jak te umieszczone w ogłoszeniu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że programy poprawnie odczytają twoją aplikację.

Co więcej, umiejętności powinny być dostosowane do posady, o którą się ubiegasz. Przykładowo, umiejętności architekta wnętrz są nieco inne niż te potrzebne w pracy architekta krajobrazu.

List motywacyjny – architekt bez doświadczenia

Dopiero zaczynasz pracę w branży architektonicznej? Oprócz CV architekta koniecznie przygotuj list motywacyjny. Zrób to nawet jeżeli pracodawca o niego nie prosi. List motywacyjny może przekonać pracodawcę do kandydatów, których doświadczenie zawodowe nie jest zbyt pokaźne.

Tworząc list motywacyjny, architekt pokazuje pracodawcy, że zależy mu na danej posadzie. Dołączenie listu to także znak, że jesteś ambitną osobą.

Pojawia się jednak pytanie: jak napisać list motywacyjny, jeżeli nie masz doświadczenia? Skup się przede wszystkim na omówieniu swojego wykształcenia, a także zdobytych umiejętności. Jeśli nie jesteś nowy na rynku pracy, ale nie pracowałeś jeszcze w tej branży, podaj te swoje kompetencje, które mogą zostać wykorzystane w pracy architekta.

Kluczowe też będzie zaprezentowanie swoich celów zawodowych i wskazanie, w jaki sposób dana firma może pomóc ci je osiągnąć. Przykładowe cele zawodowe, które mogą pojawić się w liście motywacyjnym:

 • Praca w renomowanej placówce
 • Praca u pracodawcy, z którym dzielisz wartości
 • Praca z ekspertami w danej branży
 • Chęć rozwoju konkretnych umiejętności
 • Możliwość pracy w międzynarodowym środowisku
📌Jeżeli chcesz zarabiać dobre pieniądze, nic w tym złego. Taka informacja nie powinna pojawiać się jednak w twoich dokumentach aplikacyjnych jako motywacja do podjęcia pracy.

⚠️Ani CV architekta, ani twój list motywacyjny nie powinny zawierać informacji “brak doświadczenia”. Pracodawca wie, że dopiero zaczynasz. Pamiętaj, że celem dokumentów aplikacyjnych jest podkreślanie twoich zalet, a nie uwypuklanie wad.

List motywacyjny do pracy za granicą

Marzysz o pracy za granicą? Upewnij się, czy w danym kraju pracodawcy oczekują listów motywacyjnych. Następnie stwórz dokument, w którym pokażesz, jak świetnym kandydatem jesteś.

📌Koniecznie sprawdź standardy i reguły na temat pisania listu motywacyjnego w danym kraju. Z pewnością samo tłumaczenie polskiego listu motywacyjnego czy CV architekta na język obcy nie wystarczy.

Zajrzyj na naszą stronę internetową i dowiedz się więcej na temat tego, jak napisać list motywacyjny oraz:

CV architekta

Nasz kreator CV pozwoli ci na stworzenie listu motywacyjnego oraz CV. Koniecznie zajrzyj na naszą stronę internetową, gdzie znajdziesz dokładny przewodnik na temat pisania CV architekta.

Obowiązkowe sekcje w CV architekta to:

 • Podsumowanie zawodowe,
 • Sekcja z historią zatrudnienia,
 • Umiejętności (miękkie i twarde),
 • Wykształcenie.

Jeżeli chcesz napisać skuteczne CV, koniecznie dodaj do niego dodatkowe sekcje, dzięki którym pokażesz pracodawcy, że wyróżniasz się na tle innych kandydatów. Pochwal się swoimi umiejętnościami językowymi, obsługą komputera, a nawet zainteresowaniami.

📌Nasz kreator CV daje ci możliwość stworzenia listu motywacyjnego po wcześniejszym stworzeniu życiorysu zawodowego. Dzięki temu masz pewność, że nie będziesz powielać informacji zawartych w CV, a także będziesz na świeżo pamiętać najważniejsze informacje na temat twojej kariery.


Jak napisać list motywacyjny dla architekta

Dodatkowe porady na temat pisania listu motywacyjnego

Chcesz, by twoje podanie o pracę było jeszcze lepsze? Oto kilka dodatkowych porad:

Nie kłam

Zarówno CV, jak i list motywacyjny powinny zawierać tylko prawdziwe informacje na twój temat. Jeśli skłamiesz, prawda i tak wyjdzie na jaw, a ty stracisz swoje szanse na pracę marzeń.

⚠️Kłamstwo w CV może być nawet podstawą do zwolnienia dyscyplinarnego.

Sprawdź, czy dokumenty są wolne od błędów

Możesz być pewien, że na jedno miejsce aplikuje wielu kandydatów.

💡Rekruterzy poświęcają zaledwie sześć sekund na każde podanie.

Właśnie dlatego twoje dokumenty muszą przyciągać uwagę, ale także być nieskazitelne. Jeżeli wyślesz dokument, który ma literówki i błędy, nawet bogate doświadczenie nie przekona potencjalnego pracodawcy do zatrudnienia ciebie.

Sprawdź więc, czy wszystkie informacje są zapisane w czytelny i bezbłędny sposób. Możesz poprosić o pomoc znajomych, którzy spojrzą na twoje podanie świeżym okiem.

Jeszcze raz porównaj list z ofertą pracy

Jesteś już o krok od zakończenia pisania twojego listu motywacyjnego architekta. Ostatnią rzeczą, o której musisz pamiętać, jest ponowne sprawdzenie, czy informacje z listu pokrywają się w wymaganiami w ofercie pracy.

Pracodawcy doceniają tych kandydatów, których podania wskazują na to, że włożyli oni wysiłek w stworzenie spersonalizowanego dokumentu.

📌Nasz kreator CV pozwala ci na bardzo szybkie edytowanie CV i listu motywacyjnego. Dzięki temu możesz dostosować swoje podanie za każdym razem przed jego wysłaniem.

List motywacyjny architekta – podsumowanie artykułu

Wiesz już, jak napisać list motywacyjny. Na koniec przypominamy najważniejsze informacje:

 • Przyciągnij uwagę potencjalnego szefa, zaczynając list w oryginalny sposób.
 • Użyj ogłoszenia o pracę do zweryfikowania wymaganych umiejętności – zapisz je w swoim liście motywacyjnym.
 • Przed wysłaniem podania, sprawdź, czy nie ma w nim błędów.
 • Użyj wzorów i szablonów, aby tworzenie dokumentów aplikacyjnych było przyjemnością.
 • Zaadresuj list do konkretnej osoby.
 • Użyj odpowiednich zwrotów grzecznościowych.

Chcesz napisać list motywacyjny, który wyróżni cię na tle konkurencji? Sięgnij po nasze wzory.

Skorzystaj też z porad zawartych na naszym blogu, aby napisać idealne CV i dowiedzieć się więcej na temat aplikowania o pracę.

Nie czekaj dłużej! Spełnij swoje marzenia o pracy już dziś!

Najczęściej zadawane pytania

Czy mój list motywacyjny musi zawierać klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych?

Nie. Klauzula o przetwarzaniu danych osobowych jest jednak niezbędna w twoim CV. Bez niej pracodawca nie może wziąć cię pod uwagę podczas procesu rekrutacji.

Klauzula w liście jest wymagana tylko wtedy, gdy pracodawca poprosił o jej umieszczenie.

Stwórz idealny list motywacyjny architekta i już dziś zdobądź pracę marzeń!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV