Przykłady życiorysów dla biologa

Jako biolog, twoim zadaniem jest posiadanie wachlarza różnych umiejętności technicznych oraz wiedzy. Jest to trudna dziedzina, która wymaga, nawet od początkujących profesjonalistów, aby byli dobrze poinformowani w zakresie biologii.

Średnia ocena dla tego szablonu

5
Rated 5 out of 5
Ze strony 1 opinie klientów

Biolodzy mogą być ekspertami w zakresie nowych lekarstw, organizmów żywych, a także przeprowadzać eksperyment naukowe, ale czy są oni biegli w przelewaniu swojej ogromnej ilości doświadczenia i wiedzy na kartkę papieru?

W rzeczy samej większośc biologów mierzy się z problemem stworzenia efektywnego życiorysu biologa, który mogliby wysłać podczas procesu szukania pracy.

Na szczęście jesteśmy tu po to, aby przeprowadzić cię przez proces pisania najlepszego życiorysu, przy pomocy naszych przykładów CV.

Co zawrzeć w życiorysie początkującego biologa?

Według niektórych danych przewiduje się, że zatrudnienie w dziedzinie biologii wzrośnie o 4 procent między rokiem 2019 a 2029. To także oznacza, że konkurencja na stanowiska w branży także wzrośnie.

Ze względu na rosnącą konkurencję, jesteśmy tu po to, żeby pomóc ci osiągnąć cel. Napisanie dobrego życiorysu to połowa sukcesu.

Efektywny życiorys musi mieć kilka kluczowych czynników, wliczając w to odpowiedni układ sekcji oraz właściwe formatowanie. Dopracowanie tych elementów sprawi, że twój życiorys z przeciętnego stanie się doskonałym.

Oto lista wszystkich istotnych czynników i sekcji, które musisz zawrzeć w życiorysie biologa, aby sprawić, że będzie się on wyróżniał:

 • Format
 • Profesjonalne podsumowanie lub cele zawodowe
 • Sekcja z wykształceniem
 • Opis doświadczenia zawodowego
 • Certyfikaty, wyróżnienia oraz nagrody
 • Sekcja z umiejętnościami

Oprócz naszych przykładów życiorysów i szablonów omówimy również wszystkie wyżej wymienione punkty, aby zagwarantować ci sukces w znalezieniu pracy na stanowiska biologa.

Jaki jest najlepszy format dla życiorysu biologa?

Zanim zaczniemy omawiać różne sekcje życiorysu, musimy wyjaśnić, że ze względu na ogromną liczbę życiorysów, jakie menedżerowie ds. zatrudnienia otrzymują każdego dnia, rekruterzy zazwyczaj tylko rzucają okiem na większość podań.

Podczas przeglądania twojego życiorysu, rekruterzy używają systemów do śledzenia słów kluczowych, nazywanych też systemami śledzenia kandydatów.

Te systemy filtrują podania i odrzucają te, które nie mają wystarczającej liczby słów kluczowych w tekście. Średnio pracodawca przegląda życiorys przez około 6 sekund po tym, jak aplikacja przejdzie przez filtrowanie systemu śledzenia kandydatów.

Upewnij się, że w swoim życiorysie zastosowałeś zdrowy balans pomiędzy terminologią z biologii, silnymi czasownikami, a regularnym słownictwem.

Musisz zrozumieć, że twój życiorys powinien zawierać treść, która jest zarówno zwięzła, jak i rzeczowa oraz wizualnie łatwa do odczytania. W końcu masz tylko 6 sekund, aby zdobyć uwagę potencjalnego pracodawcy.

Efektywnym sposobem na formatowanie życiorysu biologa jest napisanie sekcji z doświadczeniem zawodowym i wykształceniem w porządku chronologicznym.

Piszesz o tym, gdzie pracowałeś i na czym polegała twoja praca, zaczynając od najwcześniejszej posady, którą piastowałeś niedawno. To wspaniały sposób na pokazanie swoich poprzednich osiągnięć i adekwatnego doświadczenia zawodowego.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć więcej pomysłów na formatowanie oraz przykłady życiorysów.

Zawrzyj podsumowanie lub cele zawodowe w swoim życiorysie biologa

Zanim zaczniesz tworzenie sekcji ze swoją historią zawodową, dobrym sposobem na zdobycie zainteresowania i uwagi rekrutera jest poświęcenie małej sekcji twojego życiorysu na przedstawienie siebie.

Istnieją dwie opcje: możesz zacząć od przedstawienia swoich celów zawodowych jako biolog szukający pracy lub przejść od razu do podsumowania swoich poprzednich doświadczeń zawodowych.

Sekcja z podsumowaniem/celami zawodowymi to znakomity sposób na zaprezentowanie czytelnikowi swoich umiejętności w szybki i efektywny sposób. Różnica pomiędzy profesjonalnym podsumowaniem a celami zawodowymi jest następująca:

Profesjonalne podsumowanie: Podsumowanie to lepszy wybór dla bardziej doświadczonego zawodowego biologa, który już od jakiegoś czasu pracuje w branży. Musisz krótko opowiedzieć o swoich dotychczasowych osiągnięciach, najistotniejszych umiejętnościach i wyjaśnić, dlaczego idealnie pasujesz do danej firmy.

Cele zawodowe: Cele zawodowe są bardziej odpowiednie dla początkującego biologa, który nie ma dużego doświadczenia. Użyjesz tej sekcji jako sposobu na przedstawienie się rekruterowi. Omów krótko cele swojej kariery i wymień swoje umiejętności. Spróbuj też wspomnieć o poprzednich osiągnięciach i wykształceniu.

Pamiętaj, aby dopasować swoje umiejętności, doświadczenia i osiągnięcia do opisu z oferty pracy.

Nie zapomnij o sekcji z wykształceniem w życiorysie

Po napisaniu sekcji z podsumowaniem/celami kariery w swoim podaniu upewnij się, że dodałeś też sekcję z wykształceniem!

Dodanie sekcji z wykształceniem do twojego życiorysu biologa bez wątpienia sprawi, że twój życiorys będzie się wyróżniał.

Sekcja z wykształceniem nie tylko pokazuje rekruterowi, że masz odpowiednie wykształcenie w dziedzinie, ale także, poprzez fakt, że podaje więcej informacji o tobie, może wzbudzić zainteresowanie czytelnika.

Aby napisać efektywną sekcję z wykształceniem, musisz przemyśleć, co włączyć w tę część życiorysu. Stworzyliśmy listę ważnych czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę podczas pisania sekcji z wykształceniem:

 • Dodaj swój najwyższy stopień edukacji jako pierwszy. Upewnij się, że podałeś swój najwyższy stopień wykształcenia. Porządek chronologiczny jest zalecany. Jeżeli ukończyłeś studia, nie wspominaj o szkole średniej.
 • Upewnij się, że wymieniłeś stopień naukowy, daty, nazwę oraz miejsce uczelni, do której uczęszczałeś.
 • Wspomnij o adekwatnych zajęciach. Wypisz zajęcia, które wydają ci się związane z pracą, o którą aplikujesz. W ten sposób pokażesz rekruterowi, że masz dodatkowe umiejętności i wiedzę.
 • Jeżeli nie masz tytułu licencjata, po prostu napisz nazwę szkoły średniej, którą ukończyłeś.

Przykład sekcji z wykształceniem w życiorysie

Oto przykład efektywnej sekcji z wykształceniem:

POPRAWNIE

Edukacja

Licencjat z Biologii

Uniwersytet Warszawski

2015 – 2019

 • Stworzyłem metodę analizy żywych organizmów, używając technik ankietowych, która teraz jest używana przez Uniwersytet Warszawski

Zachwyć rekrutera życiorysem biologa z idealnie przedstawionym doświadczeniem zawodowym.

Teraz kiedy już stworzyłeś sekcję z wykształceniem, nadszedł czas, aby rozpocząć pisanie najbardziej kluczowej części twojego życiorysu biologa: sekcji z doświadczeniem zawodowym.

Sekcja z doświadczeniem zawodowym to główna część twojego podania. To tu omówisz swoje poprzednie adekwatne stanowiska zawodowe i opiszesz istotne obowiązki, osiągnięcia i umiejętności z poprzedniej pracy.

Podczas tworzenia sekcji z doświadczeniem zawodowym polecamy użyć wypunktowania. Upewnij się, że opisujesz swoje poprzednie prace, uwzględniając wszystkie istotne detale. Musisz opisać jakie korzyści przyniosłeś firmie i w jaki sposób użyłeś swoich zdolności, aby pomóc swojemu pracodawcy.

Najlepiej jest opisać swoje osiągnięcia szczegółowo. Postaraj się zawrzeć istotne metryki oraz terminologię z branży w swoim opisie stanowiska. W ten sposób pokażesz czytelnikowi, że posiadasz umiejętności i wiedzę, którą biolog musi mieć.

Przykłady zadań i obowiązków

Przed tobą dwa przykłady: pierwszy to idealne przedstawienie tego, jak twój opis doświadczenia zawodowego powinien wyglądać, a drugi pokazuje, czego musisz unikać.

Doświadczenie

POPRAWNY

PRAWIDŁOWO

Biolog

Odczyny Chemiczne

06/2015 – 11/2018

Warszawa

 • Otrzymałem regularne szkolenia w zakresie BHP oraz zasad bezpieczeństwa w laboratorium.
 • Zaprezentowałem analizy technik sterylizacyjnych i używałem technik ankietowych, aby osiągnąć zadowolenie osób trzecich.
 • Zostałem wybrany do głównej grupy biologów zajmujących się rozwojem projektu badawczego patologii molekularnej.
 • Używałem systemu komputerowego do gromadzenia danych osobowych poprzez wykonywanie testów regresyjnych i współpracowałem z grupą informatyków, aby rozwiązywać problemy.
NIEPOPRAWNIE

Doświadczenie

Biolog

Odczyny Chemiczne

06/2015 – 11/2018

Warszawa

 • Przeszedłem regularne szkolenia z szerokiego zakresu protokołów.
 • Zademonstrowałem różne techniki stowarzyszonym osobom trzecim.
 • Zostałem wybrany do grupy biologów pracujących nad projektem.
 • Zarządzałem danymi.

Certyfikaty, stypendia, wyróżnienia i nagrody

Po zadbaniu o sekcję z wykształceniem upewnij się, że pokazałeś potencjalnemu pracodawcy, że jesteś ekspertem poprzez dołączenie sekcji z certyfikatami do twojego podania o stanowisko biologa.

Ta sekcja służy jako miejsce na zaprezentowanie dodatkowych osiągnięć, poza doświadczeniem zawodowym i wykształceniem. Tutaj możesz pokazać swoje certyfikaty z zakresu biologii i inne nagrody.

Dodanie tej sekcji do życiorysu biologa niewątpliwie zwiększy zainteresowanie pracodawcy twoim CV, ponieważ tego typu osiągnięcia pokazują, że jesteś nie tylko profesjonalistą, ale także ekspertem.

Oto lista certyfikatów, które możesz dodać do swojego życiorysu:

 • Certyfikat programu zawodowego w zakresie hodowli zwierząt i genetyki
 • Certyfikowany technik sterylizacji
 • Certyfikat z badań nad końmi

Podkreśl swoje umiejętności w życiorysie biologa

Teraz kiedy już napisałeś sekcję z doświadczeniem zawodowym i nadałeś jej poprawny format, nadszedł czas na skupienie się na kolejnej części twojego życiorysu: sekcji z umiejętnościami.

Ważne jest, aby zrozumieć, że w swoim życiorysie powinieneś uwzględnić tylko niezbędne umiejętności, które odpowiadają treści oferty pracy. Menedżer ds. rekrutacji nie będzie czytał długiej listy umiejętności, więc lepiej jest uwzględnić tylko podstawowe cechy i umiejętności.

Sekcja powinna zawierać twoje umiejętności techniczne oraz miękkie. Dzięki temu zademonstrujesz, że jesteś dobrze przygotowanym kandydatem i zdecydowanie dobrze pasujesz do tej roli. Postaraj się uwzględnić umiejętności związane z opisem stanowiska.

Oto lista popularnych umiejętności technicznych i miękkich biologa, które możesz uwzględnić w swoim życiorysie:

 • Umiejętności interpersonalne
 • Umiejętność pisania
 • Sekcja zwłok
 • ELISA/ test immunoenzymatyczny
 • Pakiet Microsoft Office
 • Mikroskopia świetlna i elektronowa
 • Umiejętności organizacyjne
 • Myślenie analityczne
 • Umiejętność rozwiązywania problemów
 • Przeprowadzanie testów
 • Znajomość obsługi komputera
 • Umiejętności krytycznego myślenia
 • Klonowanie molekularne
 • Analiza DNA
 • Spektrofotometria
 • Zdolności do porozumiewania się
 • Dbałość o szczegóły

Stwórz dodatkowe sekcje w swoim życiorysie biologa

Możesz jeszcze bardziej wzmocnić swój życiorys biologa poprzez dodanie dodatkowych sekcji do listu motywacyjnego. W tym przypadku świat stoi przed tobą otworem.

Oto lista polecanych dodatkowych sekcji, które możesz zawrzeć w życiorysie:

 • Sekcja językowa
 • Hobby i zainteresowania
 • Wolontariat
 • Publikacje

Kluczowe Punkty

Podczas tworzenia najlepszego życiorysu pamiętaj o następujących rzeczach:

 • Zaprojektuj swój życiorys z uwzględnieniem pracy biologa, o którą się ubiegasz.
 • Twoje podsumowanie lub cele zawodowe powinny zwięźle przedstawiać twoje umiejętności, postępy w karierze, rozwój i umiejętności związane z pracą.
 • Wymień kluczowe punkty i osiągnięcia z poprzednich prac.
 • Stwórz sekcję z doświadczeniem zawodowym, używając porządku chronologicznego.
 • W odpowiedni sposób połącz swoje umiejętności i doświadczenie zawodowe z pracą, o którą aplikujesz.

Najczęściej zadawane pytania

 • Jak zredukować długość życiorysu?

  Staraj się zawrzeć cały życiorys na jednej stronie. Możesz to zrobić, koncentrując się na najbardziej adekwatnych doświadczeniach zawodowych z twoich poprzednich firm, bazując na ogłoszeniu o pracę.

  Upewnij się, że treść twojego CV jest zwięzła i na temat. Zalecamy użycie wypunktowania, aby zaoszczędzić miejsce i sprawić, że treść będzie bardziej przejrzysta.

 • Jak przedstawić badania naukowe z biologii w życiorysie?

  Możesz uwzględnić badania naukowe w sekcji z doświadczeniem zawodowym jako jeden lub kilka wypunktowań związanych z konkretną pracą.

  Możesz także dodać badania naukowe w sekcji certyfikatów, stypendiów, wyróżnień i nagród.

  Jeżeli masz problem z przelaniem swoich umiejętności w zakresie biologii na papier, wypróbuj nasze narzędzie do budowania życiorysów, klikając tutaj.

 • Jak długi powinien być życiorys biologa?

  Zalecamy umieszczenie życiorysu na jednej stronie. Skanery systemów śledzenia kandydatów oraz menedżerowie ds. rekrutacji są bardziej skłonni do przejrzenia jednostronicowych życiorysów.

 • Czy powinienem dodać kontakty referencyjne do mojego życiorysu?

  Nie zaleca się dodawania referencji do życiorysu. Rekruterzy generalnie nie wymagają referencji, a ich brak w żaden sposób nie wpływa na skuteczność twojego CV.

  Możesz dostarczyć listę kontaktów po rozmowie kwalifikacyjnej, jeśli zostaniesz o to poproszony.