Jak napisać CV pracownika fizycznego - kompletny poradnik

Jeżeli chcesz pracować jako pracownik ogólnobudowlany czy fizyczny, musisz stworzyć CV, które przekona pracodawcę, że dobrze sprawdzisz się w tej roli. Podaj w nim kluczowe umiejętności, opisz swoje doświadczenie zawodowe, a także wykształcenie oraz dodatkowe informacje, a zwiększysz swoje szanse na zdobycie nowej pracy.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Wzór CV budowlańca

Kamil Konopa
Pracownik budowlany
kamil.konopa@gmail.com
333 123 111

Od pięciu lat pracuję w branży budowlanej. Specjalizuję się w wykonywaniu stolarki, kafelkowaniu i tworzeniu konstrukcji betonowo-żeliwnych. W ciągu mojej kariery pracowałem zarówno nad projektami indywidualnymi, jak i komercyjnymi. Obecnie chcę rozwijać swoje umiejętności pod okiem ekspertów w branży budowlanej.

Doświadczenie

Pracownik budowlany
Firma XYZ
2018-2023

  • Na podstawie projektów i rysunków technicznych przygotowanych przez architekta, wykonywałem różne prace budowlane, w tym stolarkę i kafelkowanie.
  • Ukończyłem 15 projektów komercyjnych i 50 projektów dla klientów indywidualnych.
  • Nadzorowałem pracę 7-10 praktykantów.


Wykształcenie

Technikum budowlane numer 2
Poznań
2012-2015

Umiejętności

  • Kafelkowanie
  • Stolarka
  • Wylewanie betonu
  • Zarządzanie zespołem
  • Dobra kondycja fizyczna
  • Umiejętność pozytywnej motywacji
  • Prawo jazdy kat. B
  • Pozytywne nastawienie
  • Odpowiedzialność
  • Wysoka kultura osobista

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym budowlańcem, czy tez dopiero zaczynasz jako pomocnik, CV to kluczowy dokument.

Pisanie CV może stanowić wyzwanie nawet dla osób z dużym doświadczeniem. Właśnie dlatego przygotowaliśmy specjalny poradnik, który poprowadzi cię przez cały proces, krok po kroku.

Z tego artykułu dowiesz się, jak poprawnie napisać CV, które zachwyci pracodawcę. Sprawdź także nasze wzory CV, które pomogą ci lepiej zrozumieć, jak powinny wyglądać poszczególne sekcje dokumentu.

⚠️ Profesjonalny wzór CV, nawet taki napisany przez ekspertów, powinien być jedynie źródłem inspiracji. Nigdy nie kopiuj treści życiorysów z Internetu, ponieważ nie sprawdzą się one podczas twojej rekrutacji. Pamiętaj, że CV musi być dostosowane do konkretnej oferty pracy i twoich indywidualnych umiejętności.

Fakty na temat pracy fizycznej i zarobków pracowników budowlanych

Obecnie w Polsce jest duży niedobór pracowników fizycznych, w szczególności tych wykwalifikowanych. Branża budowlana jest jedną z wielu, które cierpią na braki kadrowe. Właśnie dlatego, jeżeli szukasz pracy fizycznej, jej znalezienie nie powinno zająć ci zbyt wiele czasu.

  • Według portalu wynagrodzenia.pl miesięczna stawka budowlańca wynosi średnio 4770 złotych brutto.
  • 25% osób zatrudnionych na tym stanowisku zarabia ponad 5 970 złotych brutto.
  • Pensja może zależeć od wykształcenia, doświadczenia, miejsca pracy, a także tego, czy pracownik ma jakąś specjalizację.
  • Średnia pensja pracownika fizycznego wynosi 4 190 złotych brutto (za Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń)

Co powinno zawierać CV pracownika budowlanego/fizycznego?


Pomocnik CV

Jeżeli wyeksponujesz swoje atuty, pracodawca będzie miał się na czym oprzeć podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Właśnie dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, jakie sekcje powinny znaleźć się w życiorysie zawodowym. Profesjonalne CV musi zawierać:

  • nagłówek, czyli sekcję z twoimi danymi osobowymi i kontaktowymi
  • sekcję z historią zatrudnienia, czyli twoje poprzednie stanowiska i opis doświadczenia
  • opis umiejętności
  • sekcję z wykształceniem.

Oprócz tych podstawowych sekcji, skuteczne CV powinno zawierać podsumowanie zawodowe, a także dodatkowe sekcje, które przyciągną uwagę rekrutera.

W dalszej części artykułu znajdziesz informacje na temat tego, jak napisać wspomniane sekcje.

Nagłówek w CV - przedstaw swoje dane osobowe

Nagłówek to najprostsza do napisania część CV. W końcu podajesz w niej tylko informacje na temat swoich danych osobowych i kontaktowych. Nie bagatelizuj jednak tego z pozoru łatwego zadania. Sekcja ta jest bardzo ważna, ponieważ to ją w pierwszej kolejności zobaczy twój pracodawca, a więc musi być ona czytelna, schludna i profesjonalna. Powinna też przyciągać uwagę pracodawcy swoją przejrzystością.

Co więcej, to dane z nagłówka posłużą rekruterowi do skontaktowania się z tobą w sprawie rozmowy kwalifikacyjnej.

⚠️ Podczas pisania CV musisz zachować czujność, jeżeli chodzi o błędy. Mogą one nie tylko zniechęcić do ciebie pracodawcę, ale też bardzo ci zaszkodzić, tak jak w przypadku źle zapisanych danych kontaktowych.

W nagłówku podaj:

  • swoje imię i nazwisko,
  • swój tytuł zawodowy (opcjonalnie),
  • numer kontaktowy,
  • adres e-mail.

Pamiętaj, że dane kontaktowe będą twoją wizytówką. Zwróć więc uwagę na to, czy twój adres e-mail wygląda profesjonalnie i zrobi dobre wrażenie na potencjalnym szefie. Najlepiej sprawdzi się połączenie twojego imienia i nazwiska. Zapomnij o żartobliwych adresach z czasów gimnazjum - postaw na pełen profesjonalizm, a zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie.

Zdjęcie w CV - czy jest potrzebne?

Dodawanie zdjęcia do CV wzbudza sporo kontrowersji. Pracodawcy nie powinni bowiem decydować o zatrudnieniu na podstawie niczego innego, jak tylko kwalifikacji kandydatów. Właśnie dlatego coraz więcej firm odchodzi od tradycji proszenia o CV ze zdjęciem.

Eksperci radzą, by nie umieszczać fotografii, chyba że pracodawca wyraźnie o nią poprosił w ogłoszeniu o pracę. Pamiętaj też, że ubiegając się o pracę za granicą, musisz koniecznie sprawdzić, jakie zasady panują w danej firmie i kraju - czasem dodanie zdjęcia do CV może się równać z dyskwalifikacją.

📌 Jeżeli zdecydujesz się na CV budowlańca ze zdjęciem, koniecznie zadbaj o to, by przedstawiało cię w profesjonalnym świetle. Selfie z imprezy czy fotka z wakacji na pewno się nie sprawdzi. Postaw na prosty portret na gładkim tle. Zdjęcie możesz wykonać samemu lub przy pomocy profesjonalnego fotografa. Zadbaj o schludny ubiór i uczesanie.

Doświadczenie zawodowe w CV budowlańca/pracownika fizycznego

Doświadczenia zawodowe to bardzo ważny element twojego CV. Wzór życiorysu zawodowego zawsze zawiera tę część, ponieważ jest ona kluczowa, niezależnie od tego, czy ubiegasz się o pracę jako doświadczony pracownik budowlany, czy też dopiero zaczynasz pracę jako pracownik fizyczny.

W tej sekcji podaj:

  • nazwę pełnionego stanowiska,
  • nazwę pracodawcy,
  • okres zatrudnienia.

Spójrz na przykład poniżej:

Pracownik budowlany
Firma "Buduj"
Płock
2015-2020

  • Brałem udział w pracach budowlanych podczas projektów komercyjnych i prywatnych.
  • Nadzorowałem pracę 10 praktykantów.
  • Trzykrotnie otrzymałem nagrodę pracownika roku.

📌 Postaraj się opisać doświadczenie za pomocą danych liczbowych. Dzięki temu pokażesz, co dokładnie zyska pracodawca, zatrudniając cię na dane stanowisko.

Pomocnik CV

Początkujący pomocnik - CV bez doświadczenia zawodowego

Ze względu na niedobór pracowników w branży, możesz znaleźć pracę w firmie budowlanej, nawet jeżeli nie masz dużego doświadczenia. Zanim jednak zdecydujesz się pominąć sekcje z doświadczeniem, zastanów się, czy rzeczywiście nie masz się czym pochwalić.

Pamiętaj, że zdobywanie doświadczenia odbywa się nie tylko podczas pełnego etatu. Twoje praktyki w technikum, staże zawodowe, a nawet wolontariaty, czy projekty, w których miałeś okazję wykorzystać swoje umiejętności do codziennej pracy, to doskonały moment na zdobycie doświadczenia.

Pochwal się nimi w takiej samej formie jak powyżej.

Jeżeli nie masz absolutnie żadnego doświadczenia, możesz po prostu pominąć tę sekcję. Nigdy nie wpisuj tu słowa "brak". Pracodawca wie, że dopiero zaczynasz, a CV ma podkreślać twoje mocne strony, a nie wady czy braki.

Wykształcenie w CV pracownika fizycznego - czy jest konieczne?

Choć w pracy fizycznej wykształcenie nie ma większego znaczenia, to aby dostać się do firmy budowlanej, powinieneś zamieścić tę część w swoim CV. Mimo że nie będzie to czynnik decydujący o zatrudnieniu, pracodawca chce wiedzieć, do jakiej szkoły uczęszczałeś. Jeśli ukończyłeś technikum lub szkołę zawodową, możesz mieć większe szanse na otrzymanie telefonu z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną.

W tej sekcji podaj:

  • tytuł zawodowy (jeżeli dotyczy)
  • nazwę szkoły
  • miejscowość
  • czas trwania edukacji

Spójrz na przykład poniżej:

Technik budownictwa
Technikum budowlane
Poznań
2015-2020

  • Otrzymywałem stypendium marszałka dla najlepszych uczniów szkół średnich.
  • Ukończyłem 40 godzin praktyk z tynkowania i układania kafelek.

Kandydaci z większym doświadczeniem nie powinni tak szczegółowo opisywać osiągnięć z czasów szkolnych. Lepiej, jeżeli poświęcą miejsce w CV na opisanie swoich obowiązków i osiągnięć z pracy. Jednak opisanie sukcesów w szkole może pomóc osobom, które dopiero zaczynają przygodę na rynku pracy. Pokazuje to bowiem, że są one ambitne i gotowe do działania.

Umiejętności w CV pracownika fizycznego

Umiejętności w CV to kluczowa sekcja, na podstawie której pracodawca będzie mógł zdecydować, czy sprawdzisz się na danym stanowisku. Zadbaj o to, by wyglądała schludnie i była przejrzysta. Przed jej napisaniem koniecznie zapoznaj się z ofertą pracy, aby dowiedzieć się, jakie kompetencje są wymagane na danym stanowisku. Zanim wyślesz swoje CV, zawsze je personalizuj.

📌 Nasz kreator CV daje ci możliwość szybkiej edycji i personalizacji twojego CV, dzięki czemu możesz je dostosować do konkretnej oferty pracy i zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie.

Umiejętności twarde

Umiejętności twarde nazywane są też technicznymi. Musisz je posiadać, aby móc wykonywać dany zawód. W zależności od tego, czy aplikujesz o pracę jako pomocnik czy też wykwalifikowany pracownik fizyczny, musisz dostosować listę umiejętności do oferty pracy. W pierwszej kolejności wymień te swoje kompetencje, które są wymagane przez pracodawcę.

Spójrz na poniższe przykłady umiejętności twardych, które mogą zaimponować pracodawcy:

  • Prawo jazdy kat. B
  • Znajomość zasad BHP
  • Uprawnienia do obsługi żurawi kat. UDT
  • Obsługa wózka widłowego
  • Układanie kafelek
  • Stolarka

Umiejętności miękkie

Posiadanie konkretnych umiejętności miękkich jest coraz bardziej cenioną cechą na rynku pracy. Postaraj się więc przedstawić swoje kompetencje miękkie. Wybierając je, zastanów się, do jakiej pracy aplikujesz: czy wymaga ona dozy samodzielności, a może będziesz pracował w grupie? Jeżeli dostosujesz listę do wymagań, zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie.

Spójrz na przykładowe umiejętności miękkie, które mogą ci się przydać:

  • Umiejętność pracy pod presją czasu
  • Dobra kondycja fizyczna
  • Punktualność
  • Wysoka kultura osobista
  • Umiejętność pracy w zespole
  • Precyzja

Podsumowanie zawodowe - wyróżnij się na tle innych kandydatów

Podsumowanie zawodowe to krótki opis twojej kariery, który ma na celu przekonanie pracodawcy, że warto przeczytać resztę twojego CV.

W podsumowaniu zawodowym możesz wspomnieć o:

  • wieloletnim doświadczeniu,
  • konkretnych umiejętnościach, które są kluczowe do wykonywania danej pracy,
  • wiedzy na temat konkretnej branży, w której masz doświadczenie,
  • ukończonych praktykach zawodowych (początkujący adepci),
  • ukończonym kursie przygotowującym do pracy budowlańca,
  • celach zawodowych,
  • wszystkim tym, co może wyróżnić cię na tle większości kandydatów.

Pisanie podsumowania zawodowego to w Polsce mało znana praktyka. Oznacza to, że dodając je do swojego dokumentu, możesz wyróżnić się nawet na tle tych kandydatów, którzy mają większe doświadczenie zawodowe.

Nie jesteś pewien, jak stworzyć doskonałe podsumowanie zawodowe? Zajrzyj do naszego poradnika, w którym znajdziesz wskazówki zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych kandydatów.

📌 Choć podsumowanie zawodowe powinno znaleźć się na początku CV, jego pisanie możesz zostawić na sam koniec. Po stworzeniu pozostałych sekcji, będziesz lepiej pamiętać o ważnych aspektach swojej kariery i łatwiej będzie ci zwięźle opisać najważniejsze osiągnięcia, obowiązki i inne informacje.

Pomocnik CV

Dodatkowe sekcje w CV

Choć na rynku brakuje wykwalifikowanych pracowników fizycznych, to nadal musisz zaprezentować dobre CV, aby zwrócić uwagę pracodawcy. Jeśli chcesz się wyróżnić, oprócz podstawowych części życiorysu zawodowego, dodaj do swojego CV sekcje dodatkowe. Pomogą ci one pokazać potencjalnemu szefowi, że jesteś idealnym kandydatem, który ma wiele do zaoferowania.

Przykładowe dodatkowe sekcje to:

  • kursy i szkolenia
  • certyfikaty
  • znajomość języków obcych
  • zainteresowania
📌 Nasz kreator CV daje ci możliwość dodania jednej lub więcej dodatkowych sekcji, które automatycznie zostaną estetycznie wkomponowane w strukturę twojego życiorysu zawodowego.

Kursy i szkolenia

Pokaż pracodawcy, że jesteś wyspecjalizowanym pracownikiem fizycznym i zwiększ swoje szanse na zatrudnienie oraz otrzymanie lepszej pensji. Przedstaw wszelkie ukończone kursy i szkolenia w osobnej sekcji.

Jeżeli zdobyłeś uprawnienia, na przykład na obsługę koparki, koniecznie o tym wspomnij. Kursy i szkolenia mogą dotyczyć zarówno umiejętności twardych, jak i umiejętności miękkich. Jeśli ukończyłeś szkolenie z zarządzania zespołem czy skutecznej komunikacji, również o tym napisz.

Znajomość języków obcych

Na polskim rynku pracy kandydaci znający co najmniej jeden język obcy mają większe szanse na zatrudnienie. Co więcej, mogą oni liczyć na wyższe stawki w porównaniu z kandydatami, którzy posługują się tylko językiem polskim.

Jeżeli aplikujesz o pracę w firmie z międzynarodowym zespołem lub takiej, w której wymagane są zagraniczne wyjazdy, wyróżnienie znajomości języków obcych w CV może ci znacząco pomóc w zdobyciu zatrudnienia.

Nie wiesz, jak skutecznie przedstawić umiejętności językowe w twoim CV? Zajrzyj do naszego kompletnego poradnika.

📌 Aplikujesz o pracę za granicą? Nasz kreator CV daje ci możliwość zmiany języka szablonu za pomocą jednego kliknięcia. Przygotuj swoje dokumenty aplikacyjne pod kątem zagranicznego pracodawcy bez większego wysiłku.

Napisz list motywacyjny pracownika fizycznego i zwiększ swoje szanse na zatrudnienie

Napisanie listu motywacyjnego może znacząco zwiększyć twoje szanse na zdobycie pracy. List motywacyjny pracownika fizycznego pozwala ci na rozwinięcie informacji, na które nie było już miejsca w CV. Poza tym, możesz pokazać tam swoją osobowość i nawiązać lepszy kontakt z rekruterem.

Przygotuj list motywacyjny, w którym opisujesz swoje cele zawodowe i to, jak dana praca pomoże ci w ich osiągnięciu, a na pewno wyróżnisz się na tle innych kandydatów. Nawet jeżeli pracodawca nie prosi o list motywacyjny w ogłoszeniu o pracę, warto jest go napisać.

CV pracownika fizycznego - podsumowanie artykułu

Po przeczytaniu tego poradnika powinieneś wiedzieć, jak napisać CV do pracy fizycznej, czy to w branży budowlanej, czy tez innej.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat poszukiwania pracy fizycznej, koniecznie zajrzyj na naszą stronę CV-wzór. Pracownik fizyczny, który skorzysta z naszych porad i szablonów, zwiększy swoje szanse na zdobycie posady.


Pomocnik CV

Najczęściej zadawane pytania

Jak długie powinno być moje CV?

Według ekspertów, najbardziej optymalną długością życiorysu zawodowego jest jedna strona A4. Pracodawcy nie mają czasu na czytanie zbyt długich podań. Nie zmniejszaj czcionki ani nie usuwaj marginesów - twoje podanie musi pozostać przejrzyste.

Po prostu zastanów się, które informacje są naprawdę istotne dla danego stanowiska i to na nich się skup. Dzięki naszym szablonom, wszystkie dane są uporządkowane tak, aby były widoczne na pierwszy rzut oka. Skorzystaj z nich, a stworzenie zwięzłego, ale wizualnie atrakcyjnego CV nie będzie problemem.

Czy aby zacząć pracę w zawodzie budowlańca potrzebne jest konkretne wykształcenie?

Nie, aby zostać pracownikiem fizycznym nie potrzebujesz wykształcenia. Jednak jeżeli chcesz pracować na wyższym stanowisku, czy też zwiększyć swoje szanse na awans, możesz potrzebować dyplomu ukończenia technikum lub szkoły zawodowej. Mile widziane przez pracodawców są także wszelkiego rodzaju kursy i szkolenia.

Klauzula o ochronie danych osobowych - co to i czy muszę ją umieścić w CV?

Klauzula o ochronie danych osobowych jest wymagana przez prawo i pozwala pracodawcy na przetwarzanie twoich danych osobowych w celu przeprowadzenia procesu rekrutacji. Oznacza to, że jeżeli nie umieścisz jej w CV, twoje podanie nie będzie wzięte pod uwagę.

Koniecznie umieść tę klauzulę na wszystkich stronach dokumentu i w aktualnej formule. Najlepiej jest zapisać ją w stopce dokumentu i nieco zmniejszyć czcionkę. W ten sposób klauzula nie będzie zabierała cennego miejsca w CV, a także nie będzie odciągała uwagi od właściwej treści dokumentu.

W przypadku listu motywacyjnego nie ma konieczności dodawania klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy pracodawca poprosił o nią w ogłoszeniu o pracę.

Już dziś stwórz idealne podanie o pracę, używając naszych szablonów CV dla pracownika fizycznego.

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV