Jak napisać list motywacyjny na Erasmusa – kompletny przewodnik

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Z pewnością wiesz, że program Erasmus cieszy się ogromną popularnością. Wiele osób chce wziąć udział w wymianie studenckiej. Właśnie dlatego twój list motywacyjny musi przekonać rekruterów, że chcesz wyjechać nie tylko ze względu na piękną pogodę i słońce w Portugalii, wspaniałe jedzenie we Francji, czy też imprezy do rana w Hiszpanii.

Jesteś w dobrym miejscu. W tym artykule znajdziesz wszystko to, co musisz wiedzieć na temat pisania listów motywacyjnych na wymianę studencką, a także informacje na temat wymagań niektórych uczelni. Znajdziesz w nim także przykłady, które mogą zainspirować cię do napisania unikatowego listu.

Czy napisanie listu motywacyjnego jest konieczne, aby zakwalifikować się do programu Erasmus?

Niestety nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. To, jakie dokumenty są wymagane, zależy zarówno od uczelni wysyłającej, jak i przyjmującej studenta. Właśnie dlatego zanim zabierzesz się za pisanie listu motywacyjnego, zweryfikuj, jakie są wymogi twojej uczelni.

📌Uniwersytety, które są częścią programu, najczęściej podają informacje na temat wymiany na stronie internetowej. Jeżeli nie możesz znaleźć danych w sieci, skonsultuj się z odpowiednim działem w dziekanacie, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje.

Doskonałym źródłem wiedzy na temat wymiany są także strony poszczególnych wydziałów i instytutów. Pamiętaj, że to, do jakich krajów i na jakie uczelnie możesz wyjechać, zależy od umów zawartych w danych jednostkach.

📌Niektóre uczelnie sprawdzają znajomość języka angielskiego podczas rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatami. Czasami jednak proszą o napisanie listu motywacyjnego w obcym języku lub nawet dwóch listów: zarówno po polsku, jak i po angielsku. Koniecznie sprawdź wymagania językowe zanim przedstawisz swoje dokumenty.

Wyjazd na Erasmusa z UW

Szczegółowe wytyczne na temat rekrutacji nie są podane na stronie UW. Oznacza to, że należy sprawdzić informacje na stronach internetowych poszczególnych wydziałów i instytutów.

List motywacyjny powinien być dodany do systemu USOS. W zależności od jednostki, dokument musi być napisany w języku polskim lub angielskim. Choć list motywacyjny jest dobrym dodatkiem, niektóre jednostki wymagają tylko kilku zdań wpisanych w formularzu w USOS-ie.


List Motywacyjny Erasmus

List motywacyjny na wyjazd z UJ

Podobnie jak UW, UJ nie podaje szczegółów na temat programu Erasmus na stronie uczelni. Kandydaci powinni odnieść się do informacji zawartych na stronach poszczególnych jednostek. Władze uczelni radzą także zajrzeć do USOS-a, do zakładki “wymiana studencka”, gdzie kandydaci mogą znaleźć aktualną ofertę, pasującą do ich kierunku studiów.

Ze względu na to, że wszystkie dokumenty muszą być napisane w systemie USOS, zadbaj o to, by twój list motywacyjny nie przekroczył limitu znaków.

📌List motywacyjny powinien być zwięzły, bez “lania wody” i zmieścić się maksymalnie na jednej kartce A4.

List motywacyjny Erasmus UAM

Wymagania dotyczące wyjazdu na wymianę są różne i zależą od poszczególnych wydziałów i instytutów. Sprawdź stronę internetową albo skonsultuj się z dziekanatem wydziału, aby dowiedzieć się, czy i w jakim języku musisz napisać list motywacyjny. Na UAM, tak, jak w przypadku dwóch poprzednich uczelni, twój list motywacyjny powinien zostać wgrany na USOS-a.

Jak umotywować swoją chęć udziału w programie Erasmus?

Z pewnością wiesz, że chęć wyjazdu musi być uwarunkowana czymś więcej niż tylko spędzeniem czasu za granicą. To, jak umotywujesz swoją chęć udziału w wymianie zależy od tego, co studiujesz.

Przyznanie wyjazdu będzie zależało od tego, czy rekruterzy uznają, że wymiana przyczyni się do twojego rozwoju. Przykładowo, jeśli studiujesz historię sztuki i chcesz wyjechać do Francji, napisz, w jaki sposób artystyczna scena tego kraju może wpłynąć na poszerzenie twoich horyzontów. Dobrym pomysłem jest także napisanie o chęci nauczenia się języka kraju, do którego wyjeżdżasz. Jednak, o ile nie studiujesz filologii, nie powinien być to twój główny argument.

📌Zweryfikuj, kto będzie cię uczył za granicą. Jeżeli jest to osoba, która cieszy się prestiżem w danej dziedzinie, warto wspomnieć o tym w swoim liście motywacyjnym.

Jak zacząć list motywacyjny na Erasmusa?

List motywacyjny powinieneś zacząć od podania swoich danych kontaktowych i osobowych. Nie zapomnij napisać:

  • Swojego imienia i nazwiska,
  • Swojego adresu e-mail (najlepiej skrzynki uczelnianej),
  • Numeru telefonu.

W tej części powinny też znaleźć się informacje na temat twoich studiów, czyli:

  • Nazwa kierunku, który studiujesz,
  • Tryb studiowania,
  • Rok studiów.

Po drugiej stronie dokumentu, zapisz dane jego odbiorcy. Będzie to zapewne komisja rekrutacyjna twojego wydziału czy instytutu.

Oto przykład danych osobowych (list motywacyjny Erasmus)

Karol Konieczka
karol.konieczka@student.uj.edu.pl

123 123 111

Historia

Studia stacjonarne I stopnia

Drugi rok


Pierwszy nagłówek

Twój list motywacyjny musi zaczynać się od zwrotu grzecznościowego. Może to być na przykład:

  • Szanowna komisjo programu Erasmus,
  • Szanowni Państwo,
  • Szanowna Pani X,
  • Szanowny Panie Y.
📌Jeżeli to tylko możliwe, postaraj się znaleźć informacje na temat tego, kto jest twoim rekruterem. Wpisując konkretne nazwisko w powitaniu, zwrócisz uwagę na swoją kandydaturę, a tym samym zwiększysz swoje szanse na otrzymanie stypendium na wyjazd.

Pierwsze zdanie może być dość oficjalne. Wyraź swoją prośbę o uwzględnienie kandydatury w programie Erasmus. Koniecznie wspomnij, na jakiej uczelni (uczelniach) i w jakim kraju (krajach) chcesz studiować.

Spójrz na przykład:

Piszę do Państwa z uprzejmą prośbą o uwzględnienie mojej kandydatury w programie Erasmus na jednej z poniższych uczelni:
  • Sorbona, Francja
  • Oxford, Wielka Brytania

Nie zapomnij się przedstawić oraz pokrótce opisać swoje zainteresowania naukowe. Warto tu wspomnieć, dlaczego zdecydowałeś się na studiowanie tego, a nie innego kierunku. Skup się na swoich predyspozycjach, umiejętnościach miękkich, a nawet cechach charakteru. Ważne jest, żeby rekruter poczuł, że jesteś zaangażowany w swoje studia.

Ponieważ celem Erasmusa jest wywarcie pozytywnego wpływu na karierę naukową (lub w przyszłości zawodową) studenta, już w pierwszej części swojego listu motywacyjnego zaznacz, w jaki sposób wyjazd do konkretnego kraju, czy studia na konkretnej uczelni, przyczynią się do twojego rozwoju.

W pewnym sensie wstęp tego dokumentu przypomina podsumowanie zawodowe w CV. Zajrzyj do naszego artykułu, aby znaleźć cenne wskazówki na temat jego tworzenia.

Spójrz na przykład pierwszego akapitu:

Jestem studentem trzeciego roku psychologii na jednolitych studiach magisterskich. Wybrałem ten kierunek ze względu na fascynację ludzkim umysłem i zainteresowaniem terapią behawioralną. Chcę wyjechać na uczelnię XYZ we Francji, która uważana jest za najlepszy ośrodek badań z zakresu psychologii poznawczo-behawioralnej.

Przykładowy list motywacyjny w programie Erasmus

Rozwinięcie listu motywacyjnego

W rozwinięciu swojego listu musisz umieścić konkretne informacje na temat tego, dlaczego chcesz wyjechać na studia na danej uczelni. Zanim zabierzesz się do pisania, zapoznaj się z ofertą danego uniwersytetu. W ten sposób łatwiej będzie ci ugruntować swoje argumenty, a tym samym pokazać, że wiesz co chcesz osiągnąć poprzez wymianę studencką.

Powody twojego wyjazdu mogą być naprawdę różne. Możesz na przykład wspomnieć o konkretnych zajęciach, które cię zainteresowały, wykładowcach, którzy są dla ciebie istotni, a nawet bogatych zbiorach biblioteki, które pomogłyby ci w pisaniu pracy dyplomowej.

📌 Podając swoje argumenty, bądź konkretny. Pokaż rekrutującym, że wiesz gdzie i po co jedziesz.

Po tym, jak wyjaśnisz, jakie korzyści możesz czerpać z wyjazdu, koniecznie powiedz nieco więcej o sobie. Skup się przede wszystkim na osiągnięciach akademickich, a także na aktywnej działalności na uczelni (np. organizacji konferencji, działalności w kołach naukowych, organizacjach studenckich, itd.)

Spójrz na poniższy przykład: 👇

Sorbona to mój pierwszy wybór ze względu na możliwość uczestnictwa w seminarium prowadzonym przez profesora XYZ, który jest ekspertem w dziedzinie symboliki gotyckich katedr. Ze względu na moje zainteresowanie architekturą gotycką, a także wykorzystaniem jej symboliki w nowoczesnych konstrukcjach architektonicznych, udział w tych zajęciach byłby wspaniały dla rozwoju mojej wiedzy i badań do pracy licencjackiej.

Od pierwszego roku studiów aktywnie uczestniczę w życiu uczelni, w szczególności Instytutu Historii Sztuki UW. Podczas moich studiów zorganizowałem dwie konferencje naukowe, godnie reprezentowałem uczelnię na konferencjach narodowych i międzynarodowych, a także byłem aktywnym członkiem Koła Naukowego Historyków Sztuki.


Chcę zdobywać i rozwijać wiedzę z interesujących mnie dziedzin. Chciałbym także poznać inne metody nauczania akademickiego oraz kulturę Francji. Wyjazd do tego kraju to także dla mnie wspaniała okazja na rozwój mojej znajomości języka francuskiego, w szczególności na poziomie akademickim.


Zakończenie listu

Z pewnością zastanawiasz się, jak zakończyć list motywacyjny, aby rekruterzy jeszcze długo mieli go w pamięci. Sprawa jest dość prosta. Musisz w nim podsumować swoje motywacje, a także wyjątkowo podkreślić jak bardzo zależy ci na przyznaniu stypendium na wyjazd. Oczywiście ta część powinna zawierać formułę, w której wyrazisz nadzieję na pozytywne rozpatrzenie podania.

Jeśli znasz imię i nazwisko osoby, która będzie rozpatrywała twoją kandydaturę, koniecznie zwróć się do niej bezpośrednio w zakończeniu. W ten sposób spersonalizujesz swój list.

📌Wspomnij o tym, na jak długo chcesz wyjechać. Możesz to zrobić na samym początku lub na końcu listu motywacyjnego.

Spójrz na poniższy przykład:

Głęboko wierzę, że wyjazd na wymianę studencką przyczyni się do mojego rozwoju naukowego. Dzięki wyjazdowi do Francji będę mógł rozwinąć swoje zainteresowania związane ze sztuką tego kraju, a także zyskam możliwość udziału w zajęciach z wybitnymi ekspertami z dziedziny, która mnie interesuje.

Wymianę studencką chcę zrealizować w semestrze zimowym i letnim roku 2022/2023.

Mam nadzieję, że pozytywnie rozpatrzą Państwo moją prośbę.
Z wyrazami szacunku,

Adam Nowak


Dodatkowe porady – jak napisać list motywacyjny (Erasmus)

Używaj zwrotów grzecznościowych

List motywacyjny to oficjalny dokument. Nie zapomnij więc o użyciu zwrotów grzecznościowych. Powinny się one pojawić na początku i na końcu dokumentu, a także w jego treści, jeżeli zwracasz się bezpośrednio do rekruterów.

📌Pamiętaj, aby użyć odpowiedniego tytułu naukowego osoby, do której adresujesz swój list, a także osób, o których wspominasz w swoim dokumencie.

Zadbaj o przejrzystość dokumentu

Twój dokument powinien być zwięzły oraz łatwy do odczytania. Podziel go na przejrzyste akapity i unikaj zbitych bloków tekstu. Zadbaj też o odpowiednie marginesy i odstępy między wierszami.

Sprawdź błędy

Podanie, które zawiera błędy ortograficzne, językowe czy literówki, wysyła jasny przekaz do rekruterów: kandydat jest niechlujny, nie dba o szczegóły, nie zależy mu na otrzymaniu stypendium. Aby nie stracić swojej szansy przez takie rzeczy, koniecznie przeczytaj swój list zanim go wyślesz. Jeśli nie jesteś dobry w pisaniu, poproś o pomoc znajomych, którzy świeżym okiem spojrzą na twoją aplikację.

📌W naszym kreatorze za pomocą jednego kliknięcia możesz zmienić język dokumentu. Twój wzór listu motywacyjnego pojawi się w języku angielskim, dzięki czemu z łatwością wypełnisz dokument na Erasmusa.

Praktyki w ramach programu Erasmus

Jeżeli starasz się o praktyki w ramach programu Erasmus, możesz skorzystać z naszych szablonów i wykorzystać rady z tego artykułu.


pisanie listu motywacyjnego w programie Erasmus

Wzór listu motywacyjnego na wyjazd w ramach programu Erasmus

Anna Nowak
anna.nowak@amu.edu.pl 123 111 222
Stosunki międzynarodowe
Studia stacjonarne I stopnia
Trzeci rok

Do Komisji Kwalifikacyjnej na program Erasmus

Wydział Nauk Politycznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Szanowna Komisjo,

Pragnę wyrazić chęć udziału w programie wymiany studenckiej Erasmus w roku akademickim 2022/2023. Jestem studentką trzeciego roku studiów stacjonarnych pierwszego stopnia na Wydziale Nauk Politycznych.

Będę wdzięczna za możliwość wyjazdu na semestr zimowy na studia na Uniwersytecie Wileńskim. Uczelnia ta oferuje zajęcia na temat kultury polskiej w Wilnie i stosunków politycznych w Państwach Bałtyckich, co jest dla mnie ciekawym tematem naukowym, który chciałabym pogłębić pisząc moją pracę magisterską. Wierzę, że dostęp do materiałów biblioteki i archiwum tejże uczelni przyczyni się do rozwoju mojej wiedzy na wspomniane tematy. Mam także nadzieję, że będę miała okazję mówić w języku kraju, który obecnie znam na poziomie A2.

Jestem proaktywną studentką. Biorę czynny udział w życiu uczelni; jestem przewodniczącą Koła Naukowego Politologów oraz zastępcą prezesa Samorządu Studenckiego. Brałam także udział w organizacji wydziałowej konferencji naukowej.

Wierzę, że studiowanie na jednej z najlepszych polskich uczelni daje mi wiele szans rozwoju. Obecnie pragnę poszerzyć moje horyzonty na Uniwersytecie Wileńskim, wierząc, że połączenie metodologii nauczania dwóch wybitnych Uniwersytetów przyczyni się do rozwoju mojej przyszłej kariery naukowej.

Mam nadzieję na pozytywne rozpatrzenie mojej prośby.

Z wyrazami szacunku,

Anna Nowak


Jak napisać list motywacyjny na Erasmusa – podsumowanie

Wiesz już, jak stworzyć list motywacyjny, który zapewni ci przepustkę na studia za granicą. Na koniec przygotowaliśmy krótkie podsumowanie najważniejszych informacji z artykułu:

  • Dobrze umotywuj, dlaczego chcesz studiować na danej uczelni.
  • Pamiętaj o użyciu odpowiednich zwrotów grzecznościowych oraz tytułów naukowych.
  • Zrób dobre wrażenie, wymieniając swoje dokonania na uczelni.
  • Zweryfikuj na stronie swojej uczelni lub wydziału, jakie dokumenty są wymagane.
  • Zweryfikuj, czy twoje dokumenty są bezbłędne.

Zajrzyj na naszą stronę internetową, aby znaleźć więcej porad na temat poszukiwania pierwszej pracy, tworzenia dokumentów aplikacyjnych, etc. Dowiedz się też, jak napisać doskonałe CV bez doświadczenia.

Skorzystaj z kreatora CV już dziś i stwórz podanie, dzięki któremu spełnisz swoje marzenie o zagranicznych studiach!


list motywacyjny na erasmusa

Najczęściej zadawane pytania

Czy warto napisać list motywacyjny, jeżeli nie jest on wymagany przez uczelnię?

Większość uczelni wymaga od kandydatów listu motywacyjnego lub krótkiego uzasadnienia, skąd wzięła się chęć wyjazdu na konkretną uczelnię czy też do konkretnego kraju. Nawet, jeśli nie ma takiego wymagania, warto napisać list motywacyjny. Jeżeli jest taka możliwość, dodaj go do swoich dokumentów, aby pokazać rekruterom, że naprawdę zależy ci na wyjeździe.

Co więcej, pisząc list motywacyjny, możesz dowiedzieć się nieco więcej o sobie samym, swoich aspiracjach oraz celach. Być może, tworząc ten dokument, zdecydujesz się pokierować twoją naukową ścieżką kariery w inną stronę niż dotychczas.

Dlaczego warto skorzystać z szablonów?

Napisanie CV i listu motywacyjnego to żmudna praca, w szczególności, gdy musisz zaczynać ją od zera. Sięgnij po nasze szablony, aby stworzyć podanie na Erasmusa w prosty i przyjemny sposób. Dzięki temu będziesz miał pewność, że nie pominąłeś żadnej istotnej informacji.

Co więcej, twoje podanie będzie wyglądało estetycznie i z pewnością wyróżni się na tle innych, przyciągając wzrok rekruterów.

Marzysz o możliwości wyjazdu i studiowania za granicą? Napisz idealny list motywacyjny na Erasmusa już dziś!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV