Jak napisać list motywacyjny dziennikarza – przewodnik krok po kroku

Praca dziennikarza może być niezwykle ciekawa. Osoba pracująca na tym stanowisku musi mieć doskonałe umiejętności w zakresie wyszukiwania informacji, być odporna na stres, szybko działać, a także być bardzo kreatywna.

Średnia ocena dla tego szablonu

5
Rated 5 out of 5
Ze strony 1 opinie klientów

Dla wielu osób taka praca pełna wyzwań to marzenie, dlatego pisząc swoje podanie, musisz liczyć się ze sporą konkurencją.

Oznacza to, że będziesz musiał napisać list motywacyjny dziennikarza, który przekona pracodawcę, że to właśnie ty powinieneś otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Nawet jeżeli masz lekkie pióro i duże doświadczenie jako dziennikarz, możesz nie wiedzieć, jak stworzyć taki oficjalny dokument.

Nie martw się jednak. Ten artykuł zawiera wszystkie informacje na temat tego, jak napisać idealny list motywacyjny.

Profesjonalny wzór listu motywacyjnego dla dziennikarza

Opole, 12.11.2020

Janusz Dzik
122 123 132
janusz.dzik@gmail.com

Kornelia Las
Redaktor naczelna
Pismo ABC
Warszawa

Szanowny Pani Las,

Od ponad pięciu lat pracuję na stanowisku dziennikarza społecznego. Poza bogatym doświadczeniem zawodowym mogę pochwalić się także licznymi nagrodami za moje reportaże, w tym nagrodą XYZ. Obecnie szukam nowych wyzwań zawodowych, dlatego aplikuję na oferowane przez Państwa redakcję stanowisko dziennikarza podróżniczego.

Oto, dlaczego uważam, że idealnie sprawdzę się w pracy dla Państwa magazynu:

 1. Mam doświadczenie w redakcji gazety społecznej.
 2. Przez rok odbywałem praktykę zawodową w Chinach, a więc mam umiejętności związane z tworzeniem zaangażowanych społecznie artykułów podróżniczych.
 3. Biegle władam pięcioma językami obcymi: angielskim, portugalskim, hiszpańskim, niemieckim oraz chińskim, dzięki czemu przeprowadzanie wywiadów z lokalnymi mieszkańcami nie jest dla mnie problemem.

W poprzedniej pracy rozwinąłem wiele umiejętności i zdobyłem ogromną wiedzę z zakresu dziennikarstwa. Chcę jednak rozwinąć karierę w szeroko rozpoznawalnym magazynie oraz pracować z ekspertami z zakresu dziennikarstwa podróżniczego.

Z chęcią opowiem więcej podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Na zakończenie pragnę podziękować za czas poświęcony na przeczytanie mojej aplikacji. W razie pytań, pozostaję do dyspozycji.

Z wyrazami szacunku,
Janusz Dzik

📌Prezentowany list motywacyjny, podobnie jak inne przykładowe listy motywacyjne, to jedynie inspiracja do napisania twojego listu motywacyjnego. Nigdy nie kopiuj dokładnie całej treści z wzorów. Twój dokument musi być dostosowany do konkretnej oferty pracy, a także do twoich kwalifikacji.

Profesjonalne CV dziennikarza

Zanim stworzysz list motywacyjny, musisz napisać CV dziennikarza. To najważniejszy dokument, na którego podstawie pracodawca pozna, jakim jesteś kandydatem. Skuteczne CV jest czytelne i zawiera wszystkie istotne informacje. Nie ma w nim jednak miejsca na “lanie wody” i podawanie informacji, które nie są istotne dla stanowiska, o które się ubiegasz.

Pamiętaj, aby umieścić w nim najważniejsze sekcje, czyli:

 • Nagłówek
 • Umiejętności
 • Wykształcenie
 • Historię zatrudnienia.

Aby pokonać konkurencję i zdobyć pracę na stanowisku redaktora czy dziennikarza, musisz zwrócić uwagę rekrutera. Zrób to dodając do CV podsumowanie zawodowe albo dodatkowe sekcje.

📌W naszym kreatorze CV, najpierw musisz stworzyć życiorys zawodowy, a dopiero potem dostajesz możliwość napisania listu motywacyjnego. Dzięki temu masz pewność, że nie powielasz informacji z CV w liście motywacyjnym, a także “na świeżo” pamiętasz o najważniejszych informacjach.

Jakie elementy powinien zawierać przykładowy list motywacyjny?

Dane kontaktowe kandydata i rekrutera

W nagłówku, czyli części, która znajduje się na samej górze listu motywacyjnego, umieść dane osobowe swoje i rekrutera czy pracodawcy.

Swoje dane powinieneś umieścić w lewym górnym rogu dokumentu i powinny one zawierać:

 • Twoje imię i nazwisko,
 • Nazwę stanowiska (opcjonalnie),
 • Numer telefonu kontaktowego,
 • Profesjonalny adres e-mail.
⚠️Przed wysłaniem CV i listu motywacyjnego zweryfikuj, czy dane kontaktowe zawarte w obu dokumentach są prawidłowe. Jeżeli będą błędnie zapisane lub nieaktualne, pracodawca nie będzie się mógł z tobą skontaktować, a ty stracisz szansę na zdobycie pracy.

Spójrz na przykład danych osobowych kandydata:

Karolina Pąk
Dziennikarka
123 123 989
karolina.pąk@gmail.com
⚠️Nie zapomnij umieścić daty sporządzenia dokumentu i miejscowości na górze listu motywacyjnego, najlepiej po prawej stronie.

Po prawej stronie powinny znaleźć się teź dane osobowe pracodawcy. Podaj tu:

 • Imię i nazwisko rekrutera (jeżeli je znasz),
 • Stanowisko, które pełni dana osoba (jeśli dotyczy),
 • Nazwę firmy,
 • Miejscowość.

Oto przykład:

Henryk Kieł
Redaktor naczelny
Czasopismo “Promyk”
Płock

Przywitanie

Aby dostać pracę jako dziennikarz, musisz nie tylko mieć doskonałe umiejętności, ale także wyróżnić się na tle innych. Zrób to już na samym początku!

Wielu kandydatów zacznie swój list motywacyjny od “Szanowni Państwo”. Choć nie jest to błąd, to jednak takie przywitanie nie zwróci uwagi rekrutera. Zamiast tego, spersonalizuj wstęp, zwracając się do konkretnej osoby.

Przejrzyj ofertę pracy i sprawdź, czy została tam umieszczona informacja o nazwisku osoby rekrutującej. Jeżeli jej tam nie ma, możesz wykorzystać swoje umiejętności dziennikarskiego researchu i poszukać jej:

 • Na LinkedIn firmy,
 • Na stronie internetowej czasopisma, magazynu, kanału telewizyjnego,
 • Dzwoniąc do firmy i prosząc o podanie informacji na temat osoby przeprowadzającej rekrutację.

Ciekawy wstęp

Dobry list motywacyjny to taki, który przykuwa uwagę rekrutera od pierwszego zdania. Nie zaczynaj więc go od oklepanego “W odpowiedzi na ogłoszenie o pracę ABC, aplikuję na stanowisko dziennikarza”. Taki wstęp pracodawca widzi niemal za każdym razem.

Zamiast tego, rozpocznij twój list motywacyjny od ciekawej informacji o sobie. Napisz na przykład o tym, że masz ogromne doświadczenie na danym stanowisku, podkreśl swoje wyjątkowe umiejętności albo przedstaw niszową specjalizację, która wpisuje się w potrzeby redakcji.

Oto przykład wstępu, który przyciąga uwagę:

Szanowna Pani Kowalska,

Od ponad dziesięciu lat pracuję w lokalnym czasopiśmie “Głos Pomorza”, jako dziennikarka śledcza. Moja umiejętność wyszukiwania informacji, przeprowadzania wywiadów, a także zdolności detektywistyczne pozwoliły mi na obnażenie nieprawidłowości prawnych w firmie XYZ.

Z tak napisanym wstępem, z pewnością znajdziesz pracę. Po pierwsze, pokazuje on, że znasz swoją wartość. Po drugie, pokazujesz pracodawcy, że piszesz kreatywnie i nie przynudzasz.

Rozwinięcie listu motywacyjnego

Rozwinięcie listu motywacyjnego można w pewnym sensie porównać do podsumowania zawodowego. Nie zapominaj jednak, że w liście motywacyjnym nie należy powielać danych zawartych już w CV.

Ta część dokumentu ma przekonać pracodawcę, że jesteś idealnym kandydatem na oferowane stanowisko. Opisz tu swoje najlepsze osiągnięcia, ciekawe doświadczenie zawodowe, a także umiejętności.

Pozwól, by wybrzmiały tu twoje najlepsze cechy charakteru. Postaraj się też opisać, w jaki sposób możesz wykorzystać swoje umiejętnosc do rozwoju firmy. Opisz swoje cele zawodowe, aby pracodawca wiedział, czego oczekujesz od pracy.

Opisując obowiązki czy osiągnięcia z poprzedniej pracy, postaraj się używać aktywnych czasowników, na przykład:

 • Odpowiadałem,
 • Zoptymalizowałem,
 • Zwiększyłem,
 • Zmniejszyłem,
 • Opracowałem.
Opracowałam nowy system planowania treści magazynu, dzięki czemu koszty produkcji spadły o 20%.

Tak sformułowanie zdanie jest przekonujące i pokazuje ciebie, jako osobę sprawczą i realizującą konkretne cele.

📌 Użyj danych liczbowych, aby opisać swoje osiągnięcia. Dzięki nim pracodawca lepiej zrozumie jakie konkretne korzyści może przynieść firmie twoje zatrudnienie.

W rozwinięciu pochwal się cechami, umiejętnościami, etc., które wyróżniają cię na tle konkurencji. Być może znasz biegle język obcy lub otrzymałeś prestiżową nagrodę? Może ukończyłeś wyjątkowy kurs lub cenioną w branży szkołę? Koniecznie się tym pochwal.

Dlaczego umiejętności w liście motywacyjnym są tak istotne?

Skuteczne CV i list motywacyjny powinny zawierać umiejętności kandydata. Coraz więcej przedsiębiorstw podczas rekrutacji sięga po specjalne programy, znane pod nazwą systemy śledzenia kandydatów. Skanują one dokumenty aplikacyjne i odrzucają te podania, które nie zawierają słów kluczowych, czyli choć kilku umiejętności, które są zawarte w ogłoszeniu o pracę.

Upewnij się więc, że zarówno twoje CV, jak i list motywacyjny zawierają twoje umiejętności miękkie i twarde.

Zakończenie listu motywacyjnego

W zakończeniu listu wyraź nadzieję na spotkanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pamiętaj też podziękować za czas, jaki pracodawca poświęcił na przeczytanie twojej aplikacji. Na koniec pożegnaj się pozdrowieniem, na przykład “z wyrazami szacunku” i podpisz się imieniem i nazwiskiem.

Zakończenie to ważna część listu motywacyjnego, która go dopełnia. Nie pomijaj jej!

Dodatkowe porady

Dowiedziałeś się już, jakich sekcji nie powinno zabraknąć w liście motywacyjnym. Podajemy teraz dodatkowe porady, które sprawią, że twój list motywacyjny będzie jeszcze lepszy.

Stosuj zwroty grzecznościowe

List motywacyjny to oficjalny dokument aplikacyjny. Oznacza to, że pisząc go, musisz pamiętać o regułach. Bardzo ważne jest to, aby w swoim liście nie zapomnieć o odpowiednich zwrotach grzecznościowych. Powinny się one pojawić zarówno na początku, na końcu, jak i w treści dokumentu.

Na początek możesz użyć sformułowania:

 • Szanowna Pani (Nowak),
 • Szanowny Panie (Nowak),
 • Szanowni Państwo,
 • Do redaktora naczelnego czasopisma XYZ.

Pożegnaj się słowami:

 • Z poważaniem,
 • Z wyrazami szacunku.
📌Pamiętaj, że według zasad poprawnej pisowni, zwracając się bezpośrednio do adresata listu, powinieneś użyć wielkich liter, na przykład “Szanowna Pani”, “aplikuję o pracę w Państwa firmie”.

Przeczytaj ofertę pracy

Niezależnie od tego, czy piszesz CV, czy też list motywacyjny, oferta pracy powinna  być twoją skarbnicą wiedzy. Znajdziesz tam informacje na temat obowiązków kandydata, wymaganych umiejętności, etc. Pozwoli ci to napisać bardziej spersonalizowany list motywacyjny.

Dzięki temu pracodawca zda sobie sprawę z tego, że interesuje cię właśnie ta konkretna praca i że nie wysyłasz podań masowo.

Pogrub najważniejsze informacje

Rekruterzy spędzają około 6 sekund na każde podanie. Często rzucają oni tylko okiem na dokumenty aplikacyjne i przechodzą do następnego kandydata. Dobrym pomysłem jest więc pogrubienie najważniejszych informacji. W ten sposób uwaga rekrutera zostanie automatycznie skierowana na te informacje, które przekonują, że jesteś idealnym kandydatem do tej pracy. To bardzo prosty zabieg, którego realizacja zajmie ci kilka sekund, ale może przynieść ogromne korzyści.

Uważaj na błędy

W zawodzie dziennikarza nie ma miejsca na błędy. Musisz napisać swoje podanie bez żadnej literówki, błędów stylistycznych czy ortograficznych. Wszystkie zdania powinny być jasne i czytelne. Jeżeli zajmujesz się dziennikarstwem, nie powinno to stanowić dla ciebie problemu.

Nie poddawaj się jednak brawurze. Tak jak czytasz napisany przez siebie tekst zanim wyślesz go do redakcji, przeczytaj też dokumenty aplikacyjne. Pamiętaj, że po drodze nie ma edytora, który wyłapie ewentualne pomyłki.

Jeśli wyślesz list motywacyjny czy CV z błędami, pracodawca pomyśli, że nie zależy ci na pracy, albo że nie posiadasz umiejętności wymaganych do bycia dobrym dziennikarzem.

List motywacyjny w języku obcym

Zdecydowałeś się na wyjazd za granicę lub starasz się o pracę w międzynarodowym wydawnictwie? Musisz stworzyć odpowiedni zestaw dokumentów. Przetłumaczenie polskich dokumentów może wydawać ci się dobrym pomysłem, jednak nie jest to najlepsza opcja. Pamiętaj, że każdy rynek pracy rządzi się swoimi prawami i to, co w Polsce uznawane jest za dobry nawyk, w innym kraju może zostać uznane za błąd i vice versa.

Przed tworzeniem dokumentów, koniecznie zapoznaj się z zasadami, jakie panują w danym kraju.

Jeżeli ubiegasz się o pracę za granicą, zajrzyj do poniższych artykułów:

📌Nawet jeżeli będziesz składał teksty w języku polskim, zadbaj o to, by twoje dokumenty były napisane poprawnie w języku obcym. Jeśli nie znasz biegle języka kraju, w którym masz pracować, koniecznie poproś o pomoc kogoś, kto włada tym językiem.

List motywacyjny dla dziennikarza  – podsumowanie artykułu

Wiesz już, jak napisać przekonujący list motywacyjny dla dziennikarza. Na koniec przypominamy najważniejsze wskazówki, zawarte w treści artykułu:

 • Sprawdź, czy twoje dane kontaktowe są zapisane poprawnie i czy są aktualne. Jeżeli będą w nich błędy, stracisz swoją szansę na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.
 • Zachowaj decorum i zasady pisania listów, używając odpowiednich zwrotów grzecznościowych.
 • Postaraj się znaleźć informacje na temat osoby, która przeprowadza rekrutację, aby móc spersonalizować swój list motywacyjny.
 • Nie bądź sztampowy – swój list motywacyjny zacznij od jakiejś ciekawej informacji o sobie.
 • Treść listu motywacyjnego może rozwijać informacje zawarte w CV, ale nie powinna ich powtarzać.
 • Zanim wyślesz swój list motywacyjny, sprawdź, czy nie ma w nich żadnych błędów, w tym literówek i niejasnych zdań.
 • Przeczytaj ofertę pracy, aby upewnić się, że zawarłeś w liście motywacyjnym wszystkie niezbędne informacje.

Koniecznie zajrzyj na naszego bloga o karierze. Znajdziesz tam ciekawe artykuły na temat szukania pracy i pisania dokumentów aplikacyjnych. Jeżeli chcesz mieć pewność, że twoje podanie zachwyci pracodawcę, koniecznie skorzystaj z naszych wzorów i szablonów. Stwórz idealne dokumenty aplikacyjne już dziś!

Najczęściej zadawane pytania

Czy klauzula o przetwarzaniu danych osobowych musi znaleźć się w liście motywacyjnym?

Nie. Jedyną sytuacją, w której należy obowiązkowo umieścić klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych, jest moment, kiedy pracodawca prosi o to w ofercie pracy. Pamiętaj jednak, że taka klauzula powinna zawsze być umieszczona w CV. Musi ona znaleźć się na wszystkich stronach dokumentu. Najlepiej jest umieścić ją w stopce, aby nie zajmowała za dużo cennego miejsca w CV.

Czy CV i list motywacyjny powinny mieć taką samą szatę graficzną?

Choć wybór należy do ciebie, według ekspertów najlepiej prezentują się dokumenty aplikacyjne, które mają spójną szatę graficzną. W naszym kreatorze CV możesz edytować czcionkę i kolor, a także wiele innych elementów, dostosowując dokumenty aplikacyjne do swoich potrzeb. Pamiętaj, że to, jak wygląda twoje podanie, jest niemal tak samo ważne jak to, co jest w nim zawarte.

Sięgnij po nasze szablony dokumentów aplikacyjnych i już dziś stwórz idealny list motywacyjny dla dziennikarza!

Jak złożyć list motywacyjny dla dziennikarza

pisanie listu motywacyjnego dla dziennikarza Przykładowy list motywacyjny dla dziennikarza
Szablony listów motywacyjnych dla dziennikarzy poszukiwanie listu motywacyjnego dla dziennikarza