Jako kierownik budowy, jesteś doświadczonym profesjonalistą, zarządzającym projektami konstrukcyjnymi. Rzeczy takie jak trening pracowników, planowanie konstrukcji, wiedza na temat przepisów budowlanych oraz umiejętność negocjacji to w twojej pracy chleb powszedni. W jaki sposób możesz jednak przedstawić swoje umiejętności, kwalifikacje i doświadczenie zawodowe w swoim życiorysie? Jeżeli próbujesz zdobyć pracę jako kierownik budowy, twój list motywacyjny musi być solidny i efektywny.
Pisanie życiorysu może nie być twoją najsilniejszą stroną. Właśnie dlatego, jesteśmy tu, aby pomóc ci napisać przynoszący sukces życiorys kierownika budowy, przy użyciu naszych przykładów i wzorów życiorysu kierownika budowy.
Jak napisać najlepszy życiorys kierownika budowy
Według Biura Statystyki Pracy, zatrudnienie kierowników budowy ma wzrosnąć o 8% od 2019 do 2029, czyli znacznie szybciej niż prognozowane średnie dla innych zawodów.
W rzeczy samej, zapotrzebowanie nie kierowników budowy wzrasta ze względu na zwiększenie liczby projektów budowlanych. Jednakże, wzrost miejsc pracy dla kierowników budowy oznacza także wzrost konkurencji.
Właśnie dlatego twój życiorys kierownika budowy musi wyprzedzać o krok życiorysy twojej konkurencji.
Wiele kierowników budowy będzie próbowało zdobyć tę samą pracę, o którą się ubiegasz. Aby stać się osobą, która otrzyma telefon od rekrutera z zaproszeniem na rozmowę o pracę, musisz napisać dobry list motywacyjny.
Napisanie idealnego życiorysu jest trudnym zadaniem. Wymaga ono efektywnego użycia słownictwa, formatowania, oraz zrozumiałego podejścia do informacji, które podajesz. Wszystko w twoim życiorysie musi być zrozumiałe i rozmieszczone w logiczny sposób.
Oto lista wszystkich kluczowych aspektów i sekcji, które musisz włączyć do swojego życiorysu kierownika budowy, aby sprawić, że będzie wyróżniał się on na tle konkurencji:
Formatowanie
Podsumowanie kariery
Sekcja z edukacją
Opis doświadczenia zawodowego
Część prezentująca umiejętności
Oprócz przedstawienia ci naszych wzorów i przykładów życiorysu, wyjaśnimy ci także poszczególne wypunktowania, które zapewnią ci sukces podczas twoich poszukiwań pracy na stanowisko kierownika budowy.
Jaki jest najlepszy format dla życiorysu kierownika budowy?
Życiorys może mieć naprawdę imponującą treść zawartą w słowach, ale nie będzie to miało żadnego znaczenia, jeżeli rekruter nawet na niego nie spojrzy. Aby twój życiorys odniósł sukces, treść w nim zawarta musi być odpowiednio sformatowana.
W dzisiejszych czasach, większość rekruterów nie czyta wszystkich aplikacji jakie zatrudniająca firma otrzyma. Po prostu nie ma na to czasu. Rekruterzy jedynie rzucają okiem na listy motywacyjne, które wydają się im interesujące.
Zanim rekruterzy w ogóle zaczną wybierać interesujące ich życiorysy, odrzucają oni te podania, które nie mają odpowiedniego formatu i słów odpowiadających danej pozycji.
Zatrudniająca firma przefiltruje wszystkie podania używając systemy śledzenia kandydatów. Tego typu programy skanują każdy życiorys i wybierają te, które zawierają odpowiednie słowa klucze i terminologię branżową.
Postaraj się stworzyć w swoim życiorysie odpowiedni balans pomiędzy zwykłymi a branżowymi zwrotami i słowami. Nie przepełniają opisu twojej pracy ani podsumowania kariery branżowym żargonem. Możesz wspomnieć umiejętności takie jak budowanie zespołu, kontrola jakości, i inne, aby zdobyć uwagę systemu śledzenia kandydatów.
Istnieją także inne kluczowe rzeczy, o których musisz pamiętać formatując swój życiorys. Oto lista zasad, które pozwolą stworzyć ci efektywny format życiorysu kierownika budowy:
Umieść swoje imię i nazwisko na górze życiorysu i dodaj adres domowy i poczty elektronicznej zaraz poniżej .
Podziel swój życiorys na części, z widocznymi, pogrubionymi tytułami do każdej części aplikacji.
Tworząc opis doświadczenia zawodowego użyj porządku chronologicznego. Napisz o swojej historii pracy od najstarszej do najnowszej. Zacznij od nazwy firmy.
Podsumowanie kariery w życiorysie kierownika budowy
Zanim rozpoczniesz tworzenie sekcji z doświadczeniem zawodowym, dobrym sposobem na zwrócenie uwagi rekrutera i wzbudzenie jego zainteresowania jest przeznaczenie małej części twoje życiorysu do przedstawienia się.
Ze względu na to, że rekruterzy zazwyczaj nie przeglądają życiorysów wszystkich kandydatów, musisz w krótki sposób opisać siebie w pierwszej części życiorysu.
Poprzez dodanie podsumowania kariery w swoim życiorysie, zwiększysz jego czytelność i zrozumiałość.
Profesjonalne podsumowanie powinno mieć tylko kilka zdań i musi pokrótce mówić o twoich umiejętnościach, kwalifikacjach oraz poprzednich osiągnięciach. Wyobraź sobie, że prezentujesz tzw. przemowę w windzie (elevator pitch).
Podsumowanie kariery dodaje się zazwyczaj kiedy osoba ma już jakieś doświadczenie zawodowe w danym sektorze. To podsumowanie twoich poprzednich stanowisk jako kierownik budowy. Jednak, jeżeli dopiero zaczynasz swoją karierę, stworzenie tej części też jest w porządku.
Aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie, osoby, które dopiero zaczynają jako kierownik budowy mogą napisać podsumowanie, w którym opiszą swoje zawodowe cele. Możesz tu zakomunikować swoje cele zawodowe oraz osiągnięcia i umiejętności, które przyniosą korzyści firmie.
Odwiedź naszą stronę, aby zobaczyć więcej przykładów życiorysów dla kierowników budowy oraz wzory CV.
Przykład profesjonalnego podsumowania
Poniżej możesz zobaczyć przykład efektywnego profesjonalnego podsumowania w życiorysie.
POPRAWNY
Podsumowanie
Doświadczony i zmotywowany kierownik budowy z trzema latami doświadczenia w branży zarządzania budową. Udokumentowane doświadczenie w zarządzaniu projektami drogowymi od rozpoczęcia do zakończenia budowy. Umiejętność zarządzania transakcjami i współpracy z architektami, inżynierami, oraz lokalnymi władzami, w celu zapewnienia prawidłowego zarządzania czasem oraz kosztami projektu. Doświadczony w przepisach budowlanych i ich zasadach oraz negocjacji kontraktów.
Posiadam doświadczenie w budowaniu zespołu oraz przywództwie, a także w zarządzaniu i kontroli jakości pracy.
To podsumowanie w idealny sposób pokazuje zalety i kwalifikacje kandydata. Podsumowanie zawiera umiejętności techniczne oraz cechy potrzebne do wykonywania pracy. Dodatkowo, profesjonalne podsumowanie daje przykłady projektów, przy których kandydat pracował.
Bycie dokładnym jest ogromnym plusem podczas pisania profesjonalnego podsumowanie. Każde sformułowanie musi być precyzyjne i wypełnione istotnymi informacjami. Na przykład, podsumowanie pokazuje, że kandydat jest biegły w przepisach budowlanych i budowaniu zespołu. Wszystkie te umiejętności są wysoko cenione w zarządzaniu projektami.
Poniżej możesz zobaczyć przykład słabego podsumowania życiorysu
NIEPOPRAWNY
Podsumowanie
Kierownik budowy z latami doświadczenia w nadzorowaniu placów budowy i projektów budowlanych firmy. Biegły w pracy zespołowej, w celu zapewnienia dobrego zarządzania czasem i kontroli jakości. Wiedza na temat przepisów budowlanych.
To podsumowanie jest zbyt suche i nie pokazuje umiejętności kandydata w dobry sposób. To po prostu opis niektórych obowiązków, które ta osoba miała jako kierownik budowy. Aspekty pracy są niejasne i zbyt ogólne, a to zmniejsza czytelność życiorysu. Zwykłe mówienie o kontroli jakości nie wyjaśnia czytelnikowi zbyt wiele.
Jak napisać idealną część o swojej edukacji w życiorysie?
Dawniej, firmy budowlane nie przejmowały się zbytnio jaką edukację mieli ich kierownicy projektów, jednak czasy się zmieniły. W dzisiejszych czasach, większość firm wymaga od kandydatów tytułu licencjata w zarządzaniu lub ukończenia innych podobnych kierunków.
Dodanie części z edukacją do twoje życiorysu kierownika budowy niewątpliwie sprawi, że twój życiorys będzie lśnić.
Ta sekcja nie tylko pokazuje rekruterowi, że masz odpowiednie wykształcenie, ale też może wzbudzić zainteresowanie czytelnika, jeśli podasz więcej informacji o sobie.
Aby efektywnie napisać tę część twoje życiorysu, musisz zastanowić się co w nią włączysz. Przygotowaliśmy listę niezbędnych rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę tworząc sekcję z edukacją:
Zacznij od najwyższego stopnia edukacji. Upewnij się, że przedstawiasz najwyższy tytuł jaki posiadasz; chronologiczny porządek jest rekomendowany. Nie pisz o swojej szkole średniej jeśli ukończyłeś uniwersytet.
Upewnij się, że podałeś stopień edukacji oraz nazwę i miejscowość uniwersytetu, do którego uczęszczałeś. Podaj także lata nauki.
Wspomnij o adekwatnych przedmiotach. Możesz podać listę przedmiotów, które wydają ci się istotne dla pracy, o którą aplikujesz. W ten sposób pokażesz rekruterom, że masz odpowiednie umiejętności i wiedzę.
Jeżeli nie masz tytułu licencjata, podaj nazwę szkoły średniej, którą ukończyłeś.
Dodaj certyfikaty. Dodanie certyfikatów do tej sekcji niewątpliwie podniesie wartość i czytelność twojego życiorysu.
Jak opisać doświadczenie zawodowe i zakres obowiązków w życiorysie kierownika budowy?
Teraz, kiedy napisaliśmy już podsumowanie i sekcję z edukacją, nadszedł czas, aby zająć się najważniejszą częścią życiorysu: opisem doświadczenia zawodowego.
Ta sekcja służy do przedstawienia rekruterowi twoich poprzednich istotnych doświadczeń zawodowych. Musisz opisać swoją pracę w taki sposób, aby zaprezentować swoją wartość jako kierownik budowy.
Najlepszym sposobem na opisanie swojej historii pracy jest użycie wypunktowania. Upewnij się, że opisujesz swoje poprzednie stanowiska z wszystkimi ważnymi detalami. Powinieneś wspomnieć, jakie korzyści przyniosło firmie, i w jaki sposób użyłeś swoich umiejętności, aby przynieść korzyści zatrudniającemu.
Najlepiej, jeżeli opiszesz swoje osiągnięcia szczegółowo. W opisie swojej pracy, postaraj się załączyć informacje numeryczne, a także żargon branżowy. W ten sposób pokażesz czytelnikowi, że posiadasz umiejętności i wiedzę niezbędną dla kierowania budową.
Przykłady doświadczenia zawodowego
Poniżej możesz zobaczyć przykład efektywnego opisu doświadczenia zawodowego w życiorysie:
POPRAWNY
DOŚWIADCZENIE
Kierownik Projektu Budowlanego
Przedsiębiorstwo Konstrukcji Budowlanych
06/2015 - 11/2018
Warszawa
Nadzór nad planowaniem budowy 15 piętrowego budynku w śródmieściu.
Zapewnienie, że projekty są wykonane z uwzględnieniem prawa budowlanego.
Nadzorowanie procesu szkolenia pracowników i negocjacji kontraktowych przy budowie w śródmieściu przez 6 miesięcy. Zwiększenie efektywności terminów realizacji projektu o 15%.
Analiza kosztów budowy, planowanie projektu, i przygotowanie projektu szkolenia dla firmy.
To idealny opis pracy, ponieważ oddaje wiele szczegółów o pracy kierownika budowy, jednocześnie pokazując wiedzę i umiejętności kandydata. Dodatkowo, opis pracy zawiera numeryczne informacje oraz nazwy i lokalizację miejsca budowy.
Poniżej, możesz zobaczyć słaby opis doświadczenia zawodowego w życiorysie
NIEPOPRAWNY
DOŚWIADCZENIE
Kierownik Projektu Budowlanego
Przedsiębiorstwo Konstrukcji Budowlanych
06/2015 - 11/2018
Warszawa
Nadzór miejsca budowy.
Zarządzanie zespołem pracowników i kontrahentów handlowych.
Organizowanie programów szkoleniowych i stworzenie grafiku projektu budowy.
Opis pracy jest źle stworzony. Nie mówi on za wiele i nie dostarcza żadnych szczegółów o pracy. Jest zbyt ogólny i za krótki.
Zawsze podkreślaj swoje umiejętności
Dobrym sposobem na zdobycie uwagi rekrutera jest dodanie do twojego życiorysu kierownika budowy sekcji z twoimi umiejętnościami. Włączenie tej części do twojego życiorysu zwiększy zainteresowanie czytelnika, pokaże, że jesteś odpowiednim kandydatem na stanowisko, a także zadowoli system śledzenia kandydatów.
Podanie istotnych umiejętności jest dobrym sposobem na dodanie dodatkowych informacji i zwiększenie wiarygodności twojego życiorysu. Postaraj się wspomnieć tu o technicznych i kierowniczych umiejętnościach. W ten sposób pokaże, że znasz techniczną stronę branży oraz interpersonalną, kierowniczą twarz tego biznesu.
Dodatkowo, powinieneś także pamiętać, żeby dodać głównie umiejętności wspomniane w ofercie pracy szukającej kierownika budowy. Wszystkie dodatkowe mogą być niekonieczne i sprawić, że życiorys nie będzie skondensowany.
Poniżej znajdziesz listę istotnych słów-kluczy i umiejętności, które możesz wymienić w swoim życiorysie kierownika budowy:
Wybór najlepszej wartości
Wybór oparty na kwalifikacjach
Zakres i budżet projektu
Umowy płatnicze
Projekty kapitałowe
Planowanie koncepcyjne
Schematyczny projekt
Programowanie i wykonalność
Plany i rysunki robocze
Matematyka (rachunek różniczkowy, geometria itp.)
Miary efektywności środowiskowej
Zarządzanie jakością
Bezpieczeństwo publiczne
Zarządzanie kosztami
Zdolności komunikacyjne
Sprawność fizyczna
Szybkie myślenie
Umiejętności podejmowania decyzji
Zmiana zamówień
Dbałość o szczegóły
Ocena ryzyka
Umiejętności zarządzania
Umiejętności kierownicze
Zarządzanie projektami
Efektywna komunikacja
Umiejętność rozwiązywania problemów
Praca zespołowa i współpraca
Zarządzanie czasem
Przywództwo
Odpowiedzialność
Umiejętności analityczne
Umiejętności techniczne
Administracja biznesowa
Umiejętności organizacyjne
Zdolność adaptacji
Wymień, z jakimi projektami pracowałeś wcześniej.
Możesz też wyszczególnić z jakimi rodzajami budowy jesteś zaznajomiony, na przykład:
Budownictwo mieszkaniowe: domy, budynki mieszkalne itp.
Budownictwo komercyjne: budynki biurowe, sklepy, obiekty handlowe itp.
Budownictwo przemysłowe: rafinerie ropy naftowej, zakłady chemiczne itp.
Budownictwo instytucjonalne: budynki komunalne i rządowe, takie jak szkoły i komisariaty policji.
Ciężkie budownictwo cywilne: drogi, mosty, lotniska itp.
Budownictwo rolnicze: stodoły, ogrodzenia dla zwierząt, silosy magazynowe, elewatory zbożowe itp.
Budownictwo środowiskowe: oczyszczalnie ścieków, turbiny wiatrowe, gospodarka materiałowa itp.
Najważniejsze informacje
Podczas tworzenia życiorysu kierownika budowy najistotniejsze jest:
Stworzenie życiorysu specjalnie dla stanowiska, na które aplikujesz.
Zamieszczenie profesjonalnego podsumowania w zwięzły sposób pokazującego twoje kwalifikacje i umiejętności związane z pracą.
Zaprezentowanie wartości poprzez pokazanie momentów kluczowych oraz osiągnięć na twoich poprzednich stanowiskach. Załącznie metryk jest zalecane.
Zaprezentowanie umiejętności i doświadczenia zawodowego, w taki sposób, aby odpowiadały pracy, o którą aplikujesz.
Użycie certyfikatów w celu zwiększenia efektywności twojej aplikacji.
Według serwisu pracuj.pl średnia pensja brutto dla kierownika budowy wynosi 10 000 złotych miesięcznie.
Jakie umiejętności musisz posiadać, aby aplikować o pracę jako kierownik budowlany?
Tak, jak wspomnieliśmy w części o umiejętnościach w naszym artykule, musisz posiadać umiejętności, które mają zastosowane i/lub są związane z pracą, o którą się ubiegasz.
Postaraj się umieścić zarówno umiejętności techniczne, jak i kierownicze. Określ również typ prac budowlanych, które znasz. Odwiedź naszą stronę internetową aby zobaczyć więcej przykładów życiorysów kierownika budowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Jak długi powinien być życiorys kierownika budowy?
Efektywny życiorys nie jest dłuższy niż jedna strona. Upewnij się, że wszystkie części mieszczą się na stronie. Jeżeli potrzebujesz więcej przykładów życiorysów kierownika budowy i przewodnika, jak stworzyć życiorys, odwiedź naszą stronę.
Czy potrzebujesz certyfikatu, aby zostać kierownikiem budowy?
Nie musisz posiadać certyfikatu. Jednakże, certyfikaty są rekomendowane i bardzo pomocne w branży zarządzania budową. Mogą one zwiększyć szanse na zatrudnienie.
Oto lista odpowiednich certyfikatów dla kierownika budowy: