Własna działalność gospodarcza w CV - kompletny przewodnik

Jeżeli przygotowujesz się do napisania dokumentów aplikacyjnych jako były właściciel firmy, możesz głowić się, jak to zrobić. Wiele osób decyduje się podjąć pracę na etacie w wyniku zamknięcia biznesu czy też jako dodatek do własnej działalności. Niezależnie od powodu, musisz stworzyć doskonałe CV, w którym opiszesz własną działalność gospodarczą.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Przykład CV dla właściciela firmy

Paweł Krępy
221 221 221
paweł.krępy@gmail.com
Warszawa

Podsumowanie zawodowe

Jestem doświadczonym przedsiębiorcą z pięcioletnim doświadczeniem w prowadzeniu własnej firmy marketingowej, skoncentrowanej na obsłudze klientów zagranicznych. Posiadam rozległą wiedzę i umiejętności w dziedzinie marketingu oraz szeroką perspektywę na globalne trendy reklamowe. Mój obszar specjalizacji obejmuje kreację i realizację skutecznych kampanii reklamowych, które angażują klientów i wpływają na wzrost sprzedaży. Obecnie chcę się rozwijać w firmie będącej liderem na rynku, dlatego aplikuję o pracę w Państwa firmie.

Umiejętności

  • Projektowanie i tworzenie skutecznych kampanii reklamowych
  • Opracowywanie strategii marketingowych
  • Badanie rynku i analiza konkurencji
  • Zarządzanie budżetem marketingowym
  • Tworzenie i redagowanie treści reklamowych
  • Kreowanie i prowadzenie kampanii reklamowych online i offline
  • Zarządzanie mediami społecznościowymi i kampaniami reklamowymi w sieci
  • Przywództwo
  • Umiejętność pracy w zespole
  • Precyzja
  • Kreatywność
  • Efektywna komunikacja
  • Umiejętność rozwiązywania konfliktów

Doświadczenie zawodowe

Szef firmy
Agencja marketingowa ABC
2018-2023

  • Kreowałem i realizowałem skuteczne kampanie reklamowe on i offline dla ponad 100 klientów.
  • Zarządzałem 15-osobowym zespołem.
  • Ze względu na moje zainteresowanie globalnymi trendami w marketingu, 92% naszych kampanii zakończyło się sukcesem, przynosząc wymierne zyski klientom.
  • W ciągu roku pozyskiwałem średnio 20 nowych klientów międzynarodowych.

Wykształcenie

Marketing i zarządzanie - licencjat
Uniwersytet Warszawski
2016-2019

Potencjalny pracodawca musi wiedzieć, czy zakres obowiązków właściciela firmy i twoje umiejętności, przygotowały cię do pracy na oferowanym stanowisku. W tym artykule dowiesz się, jak należy wpisać do swojego życiorysu zawodowego informacje na temat własnej działalności gospodarczej. Podpowiemy Ci również, jak właściciel firmy powinien stworzyć resztę części w CV. Zaczynajmy!

Ile zarabiają właściciele firmy?


Własna działalność gospodarcza w CV

Według danych zawartych na portalu infakt.pl osoby prowadzące własną działalność mogą zarobić znacznie więcej niż na etacie. Oczywiście zarobki zależą od tego, jakie usługi oferujesz, jakie są twoje kwalifikacje, etc.

Zarobki właścicieli firmy wahają się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy miesięcznie. Warto jednak wiedzieć, że kiedy prowadzimy firmę, musimy pamiętać o wszystkich dodatkowych kosztach. Pracując na etacie nie musisz przejmować się biurokracją związaną z założeniem i prowadzeniem firmy. Oba style zatrudnienia mają swoje wady i zalety.

Dlaczego warto opisać samozatrudnienie w CV?

Kiedy jesteś szefem firmy lub prowadzisz własną działalność gospodarczą, rozwijasz kompetencje zawodowe. Co więcej, masz szansę na rozwój dodatkowych umiejętności, niekoniecznie związanych z daną branżą. Kompetencje takie jak obsługa klienta czy marketing są bardzo pożądane na rynku pracy. Osoby, które prowadziły własną działalność, mają zazwyczaj szersze spojrzenie na obowiązki zawodowe i są lubiane przez rekruterów.

Wpisując informację o prowadzaniu firmy, potraktuj ją jak każdy inny element historii zawodowej, którą przedstawisz w swoim CV. Należy ją umieścić w sekcji z doświadczeniem. Ważne jest, aby wspomnieć o tym, jakie były twoje obowiązki związane z prowadzeniem firmy. Dzięki temu pokażesz pracodawcy, że posiadasz dodatkowe umiejętności, które sprawdzą się w pracy zawodowej na oferowanym stanowisku.

Własna działalność gospodarcza w CV - jak stworzyć profesjonalne CV dla właściciela firmy?

Tak naprawdę osoby prowadzące własną działalność czy firmę, powinny przygotować CV podobnie, jak inni kandydaci. Doświadczenie, które zdobyłeś będąc właścicielem firmy, jest tak samo ważne, jak wiedza, zdobyta podczas pracy na etacie.

Istnieją pewne fakty, o których należy pamiętać, tworząc CV właściciela firmy.

Skup się na umiejętnościach zbywalnych i kwalifikacjach, które mogą przydać się na danym stanowisku

Nie ma wątpliwości, że podczas prowadzenia własnej działalności można się wiele nauczyć. Ważne jest jednak to, abyś w swoim CV skupiał się przede wszystkim na tych informacjach, które są ważne dla danego stanowiska. Opisując samozatrudnienie i obowiązki, jakie na nim miałeś, podkreśl te swoje kompetencje, które mogą być atrakcyjne dla konkretnego pracodawcy. Wyróżnij też kwalifikacje, które odpowiadają wymaganiom pracodawcy.

Oczywiście możesz też opisać inne informacje o sobie, jednak na pierwszy plan powinny wysuwać się te, które są ważne dla pracodawcy.

Dopasuj CV do ogłoszenia

Aby wiedzieć, czego oczekuje konkretny pracodawca na dane stanowisko, musisz koniecznie przeczytać ofertę pracy. Dowiesz się z niej, jakie kompetencje i kwalifikacje są najbardziej pożądane. Wówczas będzie ci znacznie łatwiej napisać podanie o pracę i zainteresować rekruterów.

📌Pamiętaj, że im bardziej spersonalizujesz swoje CV, tym większa szansa na zdobycie uwagi potencjalnego pracodawcy. Nasz kreator CV daje ci możliwość szybkiej edycji dokumentów aplikacyjnych, dzięki czemu bez problemu dostosujesz wszystkie informacje w życiorysie zawodowym do danego ogłoszenia.

Jeżeli zaczniesz wysyłać masowe i ogólne dokumenty aplikacyjne, nie zdziw się, jeżeli nie otrzymasz żadnej odpowiedzi.


Własna działalność gospodarcza w CV

Napisz nagłówek

Nagłówek w CV to część życiorysu zawodowego, która jest często bagatelizowana przez kandydatów. To błąd. Po pierwsze, jest to część, którą rekruter od razu zauważy. Musi więc być profesjonalna, a także przejrzysta i czytelna. To ona może zrobić pierwsze, dobre wrażenie. Po drugie, dane w niej zawarte są niezwykle istotne: w końcu to za ich pomocą pracodawca skontaktuje się z tobą w celu umówienia rozmowy kwalifikacyjnej.

Zadbaj więc o to, by wszystkie dane w nagłówku były zapisane bezbłędnie. Zwróć szczególną uwagę na numer telefonu, a także adres e-mail.

Ogranicz się tu tylko do podstawowych informacji, czyli:

  • imienia i nazwiska,
  • opcjonalnie nazwy stanowiska,
  • numeru telefonu,
  • adresu e-mail,
  • miejscowości.

Podając dodatkowe dane, nie tylko wprowadzasz do dokumentu chaos, ale też ryzykujesz, że podasz wrażliwe informacje, które sprawią, że twoje CV zostanie automatycznie odrzucone przez pracodawcę. Więcej informacji podaj wyłącznie wtedy, kiedy pracodawca o nie prosi.

Stwórz ciekawe podsumowanie zawodowe, opisując samozatrudnienie

Rekruterzy poświęcają od 6 do 10 sekund na przejrzenie CV. Właśnie dlatego musisz zrobić wszystko, aby momentalnie zwrócić ich uwagę. Jak to zrobić? Tworząc podsumowanie zawodowe.

W podsumowanie zawodowe powinieneś wpisać wszystko to, co czyni cię doskonałym kandydatem na oferowane stanowisko. Może to być na przykład wieloletnie doświadczenie zdobyte w branży, wyjątkowe umiejętności, konkretne kwalifikacje, czy też prestiżowe kursy. W podsumowaniu możesz przedstawić też swoje cele zawodowe, dzięki którym pokażesz pracodawcy, że naprawdę zależy ci na stanowisku.

📌Ta część znajduje się na samej górze CV, zaraz pod nagłówkiem. Możesz ją jednak napisać na samym końcu. Robiąc to, zyskujesz pewność, że masz w pamięci wszystkie najważniejsze aspekty swojej kariery.

Spójrz na przykładowe podsumowanie zawodowe:

Jestem doświadczonym przedsiębiorcą z pięcioletnim doświadczeniem w prowadzeniu własnej firmy marketingowej, skoncentrowanej na obsłudze klientów zagranicznych. Posiadam rozległą wiedzę i umiejętności w dziedzinie marketingu oraz szeroką perspektywę na globalne trendy reklamowe. Mój obszar specjalizacji obejmuje kreację i realizację skutecznych kampanii reklamowych, które angażują klientów i wpływają na wzrost sprzedaży. Obecnie chcę się rozwijać w firmie będącej liderem na rynku, dlatego aplikuję o pracę w Państwa firmie.

Jeżeli nadal masz wątpliwości, co do tego, jak napisać podsumowanie zawodowe, koniecznie zajrzyj do naszego poradnika.


Własna działalność gospodarcza w CV

Wymień swoje umiejętności

Oczywiście w twoim CV nie może zabraknąć sekcji z umiejętnościami. To dzięki niej pracodawca rozumie, jakie masz kompetencje i jak sprawdzisz się podczas wykonywania codziennych zadań. Musisz też pamiętać, że większe firmy coraz częściej sięgają po programy nazywane systemami śledzenia kandydatów. Służą one do skanowania podań i odrzucania tych, w których nie ma odpowiednich słów kluczowych.

Możesz te słowa-klucze łatwo znaleźć. Wystarczy, że odwołasz się do wymagań podanych w ogłoszeniu o pracę. Pamiętaj, że musisz podać zarówno umiejętności twarde, jak i miękkie. Te pierwsze będą ściśle związane z tym, co potrafisz zrobić i będą odwoływać się do konkretnej branży i stanowiska. Te drugie z kolei często są związane z cechami charakteru. Każdy kandydat powinien je jednak wymienić - pracodawcy chcą wiedzieć, czy będziesz w stanie wpisać się w kulturę organizacyjną firmy i współpracować z innymi ludźmi.

Przykładowe kompetencje twarde właściciela firmy marketingowej to:

  • Projektowanie i tworzenie skutecznych kampanii reklamowych
  • Opracowywanie strategii marketingowych
  • Badanie rynku i analiza konkurencji
  • Zarządzanie budżetem marketingowym
  • Tworzenie i redagowanie treści reklamowych
  • Kreowanie i prowadzenie kampanii reklamowych online i offline
  • Zarządzanie mediami społecznościowymi i kampaniami reklamowymi w sieci

Z kolei umiejętności miękkie, które możesz wykorzystać na swoją korzyść to:

  • przywództwo
  • umiejętność pracy w zespole
  • precyzja
  • kreatywność
  • efektywna komunikacja
  • umiejętność rozwiązywania konfliktów

Pochwal się w CV własną działalnością gospodarczą - sekcja z doświadczeniem

Przebieg twojej kariery dużo mówi rekruterom o twoich umiejętnościach i doświadczeniu. Doświadczenie zawodowe nie zawsze jest wymagane, ale może zwiększyć twoje szanse na zatrudnienie, a także na wyższą stawkę. Jeżeli byłeś właścicielem firmy, masz już na pewno doświadczenie praktyczne. Koniecznie je opisz.

Kiedy wymieniasz swoje miejsca pracy, w tym samozatrudnienie, koniecznie podaj:

  • nazwę stanowiska, które piastowałeś,
  • nazwę firmy,
  • okres zatrudnienia.

To wymagane minimum, nie ograniczaj się jednak do niego. Stwórz opis danego stanowiska, najlepiej za pomocą wypunktowania, w którym opiszesz swoje sukcesy i główne obowiązki zawodowe.

Własna działalność gospodarcza w CV

Przykład CV właściciela firmy - sekcja doświadczenie zawodowe

Szef firmy
Agencja marketingowa ABC
2018-2023
  • Kreowałem i realizowałem skuteczne kampanie reklamowe online i offline dla ponad 100 klientów.
  • Zarządzałem 15-osobowym zespołem.
  • Ze względu na moje zainteresowanie globalnymi trendami w marketingu, 92% naszych kampanii zakończyło się sukcesem, przynosząc wymierne zyski klientom.
  • W ciągu roku pozyskiwałem średnio 20 nowych klientów międzynarodowych.

📌Zastanawiasz się, czy jako pierwsze w CV powinny pojawić się twoje umiejętności czy doświadczenie zawodowe? To zależy. Jeżeli aplikujesz o pracę w zupełnie nowej branży, lepiej jest najpierw skupić się na swoich umiejętnościach. Z kolei, jeżeli byłeś szefem w firmie w środowisku, w którym teraz chcesz pracować, możesz śmiało wspomnieć najpierw o swojej historii zatrudnienia.

Wykształcenie

Wykształcenie kandydatów to bardzo ważna informacja dla pracodawców. Podziel się nią w sekcji z edukacją. Pamiętaj, że nawet, jeżeli pracodawca nie wymaga konkretnego wykształcenia na dane stanowisko, należy je podać w treści swojego CV.

Ta część musi zawierać:

  • uzyskany tytuł zawodowy/naukowy (jeżeli dotyczy),
  • nazwę placówki edukacyjnej,
  • czas trwania zatrudnienia.

Spójrz na przykład:

Marketing i zarządzanie - licencjat
Uniwersytet Warszawski
2016-2019

📌Zawsze podawaj najwyższy szczebel edukacji albo informacje o tych szkołach, które mają znaczenie dla stanowiska. Przykładowo, jeżeli starasz się o pracę w agencji reklamowej i ukończyłeś studia z marketingu, nie musisz już wspominać o swojej szkole średniej. Z drugiej strony, jeśli ubiegasz się o pracę w restauracji, a ukończyłeś studia z polonistyki oraz technikum gastronomiczne, wspomnij o obu szkołach.

Dodatkowe sekcje

Twoje CV możesz uatrakcyjnić, dodając do niego dodatkowe sekcje, w których pokażesz swoje specjalne umiejętności. W naszym kreatorze możesz je dodać za pomocą kliknięcia. Wybierz jedną, dwie, lub więcej sekcji dodatkowych, a nasz szablon dostosuje je tak, by cały dokument był schludny i przejrzysty.

Przykładowe sekcje dodatkowe, z których możesz skorzystać, to:

  • zainteresowania,
  • kursy i szkolenia,
  • znajomość języków obcych,
  • obsługa komputera,
  • wolontariaty.

Podsumowanie artykułu - jak opisać samozatrudnienie w CV?

Mamy nadzieję, że ten artykuł rozjaśnił ci nieco meandry wpisywania działalności gospodarczej do CV. Pamiętaj, że najważniejsze jest, aby zawsze w swoim CV nawiązywać do konkretnej oferty pracy. Skup się na tych informacjach o sobie, które mogą zaimponować pracodawcy.

Działalność gospodarczą czy prowadzenie firmy wpisz w sekcję z doświadczeniem. Pamiętaj, że wszystkie inne sekcje musisz stworzyć tak, jak inni kandydaci. Nie pomiń podsumowania zawodowego, umiejętności, a także swojego wykształcenia.

Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat tworzenia dokumentów aplikacyjnych? Koniecznie zajrzyj na naszego bloga. Już dziś przygotuj idealne podanie, korzystając z naszych szablonów CV!


Własna działalność gospodarcza w CV

Najczęściej zadawane pytania

Jaki tytuł zawodowy powinien wpisać właściciel firmy?

Wpisanie tytułu zawodowego w nagłówku CV jest opcjonalne. Nie musisz koniecznie tego robić, ale możesz. Co w takim razie wpisać jako właściciel lub były właściciel firmy? Jeżeli twój wyuczony zawód jest związany ze stanowiskiem, możesz go podać. Możesz też napisać, że jesteś właścicielem firmy, z podaniem branży, którą się zajmujesz, w szczególności, gdy jest ona związana z ofertą pracy.

Czy powinienem dostarczyć jakiekolwiek dokumenty lub dowody potwierdzające swoją działalność gospodarczą?

Pracodawca może poprosić cię o dostarczenie takich dokumentów. Potwierdzą one bowiem, że informacje o samozatrudnieniu, które podajesz, są rzeczywiście prawdą. Nie musisz dołączać ich do swojego podania. Wystarczy, że doniesiesz je później na żądanie pracodawcy.

Czy mogę użyć referencji od klientów lub partnerów biznesowych w odniesieniu do mojej działalności gospodarczej w CV?

Referencje to zawsze dobry pomysł. Dzięki nim pracodawca wie, że kompetencje i kwalifikacje, którymi chwalisz się w CV, mają swoje pokrycie w rzeczywistości. Możesz wspomnieć w CV, na przykład w stopce, lub w mailu do pracodawcy, że posiadasz takie referencje i jesteś gotów je udostępnić. Pamiętaj jednak, że osoby wystawiające te referencje, muszą wiedzieć, że wykorzystasz je do tych celów. Jeżeli są to referencje na żądanie, zawsze uprzedź swoich klientów czy partnerów, że mogą spodziewać się telefonu od potencjalnego pracodawcy.

Wpisz działalność gospodarczą do CV, korzystając z naszych gotowych, profesjonalnych szablonów!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV