CV pedagoga szkolnego - jak je napisać - kompletny poradnik
Praca w oświacie może stanowić zawodowe wyzwanie. Dla wielu jest powołaniem. Mimo to, ze względu na niskie płace, sektor cierpi na niedobory kadrowe. Oznacza to, że moze być nieco łatwiej zdobyć w nim pracę, nawet jeżeli jesteś świeżo upieczonym absolwentem.
Przykładowe CV pedagoga szkolnego
Paulina Kowalska
Pedagog szkolny
paulina.kowalska@gmail.com
111 123 111
Warszawa
Podsumowanie zawodowe
Posiadam bogate doświadczenie z zakresu pedagogiki, które zdobyłam pracując w trzech różnych szkołach podstawowych. Dobro uczniów było zawsze moim priorytetem. Wykorzystując moją wiedzę oraz umiejętności, pomogłam ponad stu uczniom w problemach szkolnych i wychowawczych. Wiem, że praca zespołowa to w szkole klucz do sukcesu, dlatego ściśle współpracowałam z nauczycielami w celu osiągnięcia zamierzonych celów.
Doświadczenie
Pedagog szkolny
Szkoła podstaowa nr 2
Warszawa
2018-2023
- Zidentyfikowałam i pomogłam rozwiązać problemy szkolne i wychowawcze ponad 25 uczniów.
- Opracowałam program nagród dla uczniów, który zaowocował wzrostem pozytywnych ocen o 25% w skali roku.
- Dzięki mojej empatii, wzbudzałam zaufanie uczniów, a w efekcie mogłam udzielać skutecznej pomocy psychologicznej.
- Komunikowałam się z rodzicami uczniów i nauczycielami, w celu opracowania najlepszych strategii nauczania i pomocy.
Wykształcenie
Pedagogika - studia magisterskie
Uniwersytet Warszawski
Warszawa
2015-2018
Umiejętności
- Tworzenie autorskich programów nauczania
- Rozpoznawanie i adresowanie problemów wychowawczych
- Rozwiązywanie problemów w nauce
- Profilaktyka uzależnień u dzieci i młodzieży
- Znajomość zasad mediacji
- Interwencje kryzysowe
- Komunikatywność
- Odpowiedzialność
- Wysoka kultura osobista
- Empatia
Mimo istnienia dużego zapotrzebowania na pracowników, nadal musisz pokazać potencjalnemu pracodawcy, że świetnie się sprawdzisz na oferowanym stanowisku. Najlepszym sposobem, aby tak się stało, jest napisanie dobrego CV pedagoga szkolnego.
Nawet jeśli pełnisz stanowisko pedagoga szkolnego od lat, możesz nie wiedzieć, jak napisać CV, które zachwyci pracodawców. Nie martw się jednak. Pomożemy ci w tym. Przygotowaliśmy dla ciebie kompletny poradnik na temat pisania podania do pracy, wraz z przykładami, dzięki którym lepiej zrozumiesz, co powinno znaleźć się w twoim curriculum vitae. Zaczynajmy!
Ile zarabia pedagog szkolny?
Według danych umieszczonych na stronie wynagrodzenia.pl pedagog szkolny może liczyć na miesięczne wynagrodzenie brutto w wysokości 4 550 złotych. 25% najlepiej zarabiających pedagogów otrzymuje miesięczną pensję brutto przekraczającą 5 390 złotych.
Aż 94% osób zatrudnionych w branży to kobiety. Wpływ na pensję może mieć staż pracy, wykształcenie, miejsce zatrudnienia, a także wielkość placówki.
Pedagog - CV i jego części
Podczas pisania CV musisz pamiętać o zawarciu w nim podstawowych części. Są to:
- nagłówek
- sekcja z doświadczeniem
- wykształcenie
- umiejętności
Jeżeli chcesz mieć większe szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, koniecznie dodaj też podsumowanie zawodowe oraz dodatkowe sekcje, które wyróżnią cię na tle innych kandydatów.
Jak napisać CV nauczyciela? Różnice między pedagogiem szkolnym a nauczycielem
Aby pracować jako nauczyciel, musisz mieć odpowiednie przygotowanie pedagogiczne. Jako nauczyciel posiadasz wiedzę tematyczną z danego przedmiotu, a także umiejętności dydaktyczne i cechy, które ułatwiają pracę z dziećmi i młodzieżą. W tym przypadku, aby zdobyć pracę pedagoga, studia podyplomowe z pedagogiki mogą okazać się wystarczające.
Pedagodzy szkolni nie zawsze są nauczycielami przedmiotowymi. Skupiają się oni bardziej na rozwoju dzieci i stanowią wsparcie, zarówno dla wychowanków, jak i nauczycieli. Posiadają oni szeroką wiedzę z zakresu pedagogiki i psychologii. Od pedagogów, którzy nie są nauczycielami, może być wymagane ukończenie studiów wyższych na kierunku pedagogika.
Sprawdź nasze przykładowe CV nauczyciela i porady zawarte w tym artykule, jeżeli chcesz stworzyć podanie do pracy w szkole.
Doświadczenie zawodowe w CV pedagoga szkolnego
Doświadczenie zawodowe może znacząco zwiększyć szansę na zdobycie pracy, choć nie zawsze jest wymagane. Pamiętaj, że doświadczenie zawodowe może być czynnikiem branym pod uwagę podczas ustalania twojej pensji. Niezależnie od poziomu swojego doświadczenia, koniecznie utwórz tę sekcję. Nie pomiń następujących informacji:
- tytuł zawodowy,
- nazwa placówki, w której pracowałeś,
- czas trwania zatrudnienia.
Oto przykładowa sekcja z doświadczeniem:
Liceum Ogólnokształcące nr 1
Białystok
2015-2020
- Skupiałem się na pomocy uczniom, aby rozwijać ich umiejętności.
- Zajmowałem się prewencją uzależnień wśród młodzieży, zwiększając świadomość problemów narkotykowych o 25%.
- Współpracowałem z ponad 50 nauczycielami w celu zapewnienia jak najlepszych szans wychowankom placówki.
- Wykorzystałem moje umiejętności z zakresu komunikacji i empatii, aby zwiększyć zaufanie uczniów. Dzięki temu kontakt uczniów z biurem pedagoga szkolnego stał się częstszy, a ilość ich wizyt wzrosła o 12% w skali roku.
Podanie danych liczbowych to doskonały sposób na to, by twoje dokumenty aplikacyjne zwróciły uwagę potencjalnego szefa. Dzięki nim rekruterzy zrozumieją, w jaki sposób możesz przyczynić się do rozwoju placówki.
Sekcja doświadczenie zawodowe dla początkujących kandydatów
Jeżeli jesteś świeżo upieczonym absolwentem szukającym pracy, nie musisz od razu rezygnować z tej sekcji. Praca pedagoga szkolnego wymaga konkretnych umiejętności. Jeśli zdobyłeś je w praktyce, na przykład realizując staż zawodowy, praktyki czy wolontariat, a nawet pracując dorywczo w innej branży, koniecznie podziel się tym w sekcji z doświadczeniem.
Umiejętności nauczyciela/pedagoga szkolnego
Każdy dobry wzór CV będzie zawierał sekcję z umiejętnościami. Nic dziwnego, w końcu może ona odegrać kluczową rolę, w szczególności na wczesnych etapach selekcji. W celu prowadzenia rekrutacji duże placówki mogą korzystać z tzw. systemów śledzenia kandydatów. Te specjalistyczne prorgamy skanują curriculum vitae i list motywacyjny i odrzucają te dokumenty, które nie zawierają słów kluczowych.
Nie musisz się jednak martwić. Wystarczy, że dokładnie przeczytasz ogłoszenie o pracę. Umiejętności, które zostały tam zawarte, będą twoimi słowami kluczowymi. Wpisz je w takim samym brzmieniu, w jakim pojawiły się w ogłoszeniu, aby mieć pewność, że programy odczytają je poprawnie.
Pamiętaj, by nigdy nie kłamać na temat swoich umiejętności. Mogą one zostać łatwo zweryfikowane na rozmowie kwalifikacyjnej lub później. Pamiętaj też, że jako pedagog odpowiadasz za dobro dzieci i młodzieży, a więc jeżeli prawda wyjdzie na jaw już po zatrudnieniu, możesz zostać zwolniony dyscyplinarnie.
Umiejętności twarde
Umiejętności twarde, nazywane też często technicznymi, są kluczowe do pracy na danym stanowisku. Bez nich wykonywanie zawodu byłoby niemal niemożliwe. Można je zdobyć podczas nauki, a także wykonując praktyczne obowiązki pedagoga.
Oto przykładowe umiejętności twarde, które mogą się przydać w pracy w szkole na stanowisku pedagoga szkolnego:
- tworzenie autorskich programów nauczania
- prowadzenie dokumentacji nauczycielskiej
- zarządzanie zespołem
- znajomość przepisów prawnych
- znajomość zaleceń kuratorium odnośnie do edukacji
- ocena i rejestracja pracy uczniów i nauczycieli
Umiejętności miękkie
W przypadku pracy pedagoga szkolnego, umiejętności miękkie będą bardzo ważne. Nie zapomnij więc wymienić ich w swoim CV. Umiejętności miękkie są często związane z cechami charakteru, choć można je także zdobyć.
Główne umiejętności miękkie, jakie mogą się przydać w pracy pedagoga to:
- umiejętność aktywnego słuchania
- umiejętność otwartej komunikacji z rodzicami uczniów
- umiejętność słuchania i rozwiązywania problemów
- wysoka kultura osobista
- pozytywne nastawienie do pracy
- łatwość nawiązywania relacji i dobrego kontaktu z nauczycielami
Wykształcenie w CV pedagoga
Wykształcenie w CV nauczyciela i pedagoga to bardzo ważna sekcja. W końcu, aby uczyć i zapewnić opiekę dzieciom i młodzieży, musisz posiadać szeroką wiedzę. Jest ona wręcz niezbędna do wykonywania zawodu. W przypadku nauczycieli jest to przede wszystkim wiedza przedmiotowa. Dla pedagogów najważniejsza może okazać się wiedza z zakresu psychologii i pedagogiki.
Koniecznie stwórz w CV sekcję wykształcenie, a zwiększysz swoje szanse na zdobycie pracy. Umieść tutaj następujące informacje:
- tytuł naukowy/zawodowy, który uzyskałeś,
- nazwę szkoły/uczelni, którą ukończyłeś,
- okres trwania nauki.
Oto przykład dobrze napisanej sekcji z wykształceniem:
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
Poznań
2018-2020
Podsumowanie zawodowe - sposób na wyróżnienie się na tle konkurencji
W podsumowaniu zawodowym musisz przedstawić siebie jako idealnego kandydata. Wspomnij o swoich umiejętnościach, doświadczeniu, a także celach zawodowych. Pamiętaj, że celem tej sekcji jest przekonanie pracodawcy, że warto poświęcić czas na przeczytanie całego podania.
Jeżeli nie masz pewności, jak napisać dobre podsumowanie zawodowe, skorzystaj z naszego poradnika. Zawarliśmy tam szczegółowe omówienie tej sekcji, zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych kandydatów.
Dodatkowe sekcje w CV
Przygotowanie pedagogiczne to podstawa do rozpoczęcia pracy w zawodzie. Jeżeli chcesz wyróżnić swoje podanie i zwiększyć szanse na zdobycie pracy, koniecznie dodaj dodatkowe sekcje do swojego CV. Nie tylko wyróżnią one twoje CV na tle innych, ale też pokażą pracodawcy, że masz dodatkowy wachlarz kompetencji i kwalifikacji, który pozwoli na dobre wykonywanie pracy.
Przykładowe sekcje to:
- znajomość języków obcych
- kursy i szkolenia
- zainteresowania
- obsługa komputera
Kursy i szkolenia
Niezależnie od tego, czy ukończyłeś kurs języka angielskiego, zarządzania konfliktami, czy z zakresu pedagogiki dla dzieci ze specjalnymi potrzebami - pochwal się tym w swoim CV. Tym sposobem nie tylko pokazujesz dodatkowe umiejętności, które zdobyłeś, ale też prezentujesz siebie jako kandydata, który jest otwarty na naukę i rozwój. Te cechy są bardzo cenione na rynku pracy.
Dopracuj swoje CV
Zwróć uwagę na błędy
Błędy w CV to coś, co może skutecznie odstraszyć pracodawcę. Przykładanie wagi do szczegółów jest bardzo pożądane w pracy pedagoga. Jeżeli wyślesz podanie z błędami, możesz sprawić wrażenie, że nie posiadasz tej ważnej cechy.
Wystarczy, że ponownie przeczytasz swoje podanie, zwracając uwagę na literówki, błędy ortograficzne, interpunkcję, a także logikę i czytelność zdań. Zajmie ci to zaledwie chwilę, a może znacząco zwiększyć twoje szanse na zatrudnienie.
Jeśli nie jesteś mistrzem języka polskiego, poproś o radę znajomych.
Napisz ciekawy list motywacyjny
List motywacyjny jest dokumentem, który można uznać za dodatkowy, chyba że pracodawca poprosił o niego w ogłoszeniu o pracę. Według ekspertów, warto go dodać do CV niezależnie od okoliczności.
Dzięki niemu otrzymujesz dodatkową przestrzeń, aby rozwinąć informacje z CV i opowiedzieć o wszystkim tym, na co zabrakło miejsca w życiorysie zawodowym. Możesz na przykład opisać dokładniej swoje cele zawodowe i to, w jaki sposób przejęcie danego stanowiska może wpłynąć na ich rozwój. Dobrym pomysłem jest także przedstawienie swoich umiejętności w kontekście konkretnych działań lub projektów.
W liście motywacyjnym możesz nawiązać bardziej personalną relację z pracodawcą, prezentując swoją osobowość.
CV pedagoga szkolnego - podsumowanie artykułu
Mamy nadzieję, że ten artykuł poprowadził cię przez meandry pisania CV i jesteś już gotowy, aby napisać swoje dokumenty aplikacyjne. Przy użyciu naszego kreatora CV, możesz stworzyć swoje podanie w szybki i przyjemny sposób, bez martwienia się o to, że pominiesz jakąś ważną sekcję.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pisania CV i listu motywacyjnego, koniecznie zajrzyj na naszego bloga. Już dziś skorzystaj z naszych szablonów, aby zachwycić pracodawców swoim CV pedagoga.
Najczęściej zadawane pytania
Czy klauzula o ochronie danych osobowych to obowiązkowa część życiorysu zawodowego?
Tak. Ze względu na przepisy o ochronie danych osobowych, kandydat musi umieścić taką klauzulę w swoim CV. W przeciwnym razie, pracodawca nie będzie mógł wziąć pod uwagę twojej kandydatury, niezależnie od tego, jak dobrym jesteś kandydatem.
Dodając klauzulę o ochronie danych osobowych do swojego CV, pamiętaj, że musi być ona zapisana w aktualnej formule, a także znaleźć się na wszystkich stronach tego dokumentu. Możesz umieścić ją w stopce strony i nieco zmniejszyć czcionkę. W ten sposób będzie ona zajmować mniej miejsca i nie odciągnie uwagi rekrutera od ważniejszych treści twojego życiorysu zawodowego.
Pamiętaj, że nie masz obowiązku dodawać takiej klauzuli do twojego listu motywacyjnego, chyba że pracodawca zaznaczył inaczej w ogłoszeniu o pracę.
Czy do mojego podania muszę dodać jeszcze jakieś dokumenty?
To zależy od konkretnej rekrutacji. Być może będziesz musiał dostarczyć dokumenty prawne, na przykład zaświadczenie o niekaralności, lub rekomendacje od poprzednich pracodawców. Najlepiej będzie, jeżeli zweryfikujesz te informacje w ogłoszeniu o pracę. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zawsze warto skontaktować się z daną placówką i wyjaśnić, że chcesz dowiedzieć się, jakie dokumenty są niezbędne. Z pewnością otrzymasz oczekiwaną pomoc.
Jak długie powinno być moje CV?
Zalecana przez ekspertów długość CV to jedna strona A4. Taki format jest najbardziej lubiany przez pracodawców, ponieważ wszystkie informacje są widoczne na pierwszy rzut oka. Skup się na umiejętnościach i kwalifikacjach, które są najważniejsze dla pracy, o którą aplikujesz, a na pewno nie będziesz mieć problemu ze zmieszczeniem wszystkich szczegółów. Nie zmniejszaj czcionki i nie usuwaj marginesów, ponieważ to zmniejszy czytelność dokumentów.
Jeżeli masz ogromne doświadczenie, możesz dodać dodatkową stronę do CV. Pamiętaj jednak, by w takiej sytuacji umieścić najważniejsze dla danej posady informacje na pierwszej stronie dokumentu.
Sięgnij po szablony opracowane przez ekspertów i stwórz doskonałe CV pedagoga szkolnego już dziś!
Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.
Stwórz swoje CV w 15 minut
Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.