CV grafika komputerowego | Przewodnik, który pomoże ci stworzyć niesamowite CV
Jeżeli chcesz zdobyć wymarzoną pracę, jako grafik komputerowy, musisz umieć stworzyć idealne CV. Nawet najbardziej kreatywny grafik komputerowy może mieć problem z napisaniem odpowiedniego życiorysu.
Przykład CV grafika
Anna Nowak
anna.nowak@gmail.com876 987 988
Warszawa
Podsumowanie
Jestem grafikiem komputerowym z ponad 10-letnim doświadczeniem. Współpracowałam z ponad 100 klientami indywidualnymi przy tworzeniu stron internetowych. Od 2 lat pracuje z firmą ABC, tworząc materiały marketingowe, które zwiększyły rozpoznawalność marki o 40%.
Doświadczenie zawodowe
Grafik Komputerowy
Firma ABC, Warszawa
2015-obecnie
- Zrealizowałam 5 projektów, pomagając przy projektowaniu stron www klientów komercyjnych firmy ABC.
- Opracowuję graficznie materiały marketingowe, aby zwiększać rozpoznawalność marek.
- Pomagałam pracownikom w obróbce fotografii produktowej, zawodowo realizując wytyczne firmy.
Wykształcenie
Grafika i Multimedia
Studia Magisterskie
Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
2005-2008
- Ukończyłam studia magisterskie ze średnią 4.8.
- Otrzymałam stypendium zagraniczne ze względu na wyjątkowe umiejętności graficzne.
Umiejętności:
- Znajomość programu Adobe Photoshop
- Projekty wektorowe (CorelDraw)
- Praca pod presją czasu
- Umiejętność pracy w grupie
- Typografia
- Znajomość języków programowania: Javascript i CSS
- Umiejętność projektowania interfejsów użytkownika
- Umiejętność tworzenia stron www
Choć stworzenie strony wizualnej CV grafika może być dla ciebie prostym zadaniem, to warto sięgnąć po pomoc, tworząc dokumenty aplikacyjne. Możesz użyć wzorów lub szablonów CV, które sprawią, że napisanie życiorysu będzie znacznie prostsze. Pamiętaj, że każda sekcja podania musi być przemyślana. Tak, jak w projekcie graficznym, wszystkie sekcje muszą być wyraźne i czytelne, ale też tworzyć przekonującą całość.
Stopa zatrudnienia i wynagrodzenia dla grafików
Według portalu wynagrodzenia.pl grafik komputerowy zarabia średnio 4 510 złotych brutto miesięcznie. Pensja starszego specjalisty wynosi z kolei 5 560 złotych brutto miesięcznie. Pamiętaj, że jako grafik komputerowy możesz pracować na etacie lub jako freelancer.
W przypadku tego ostatniego masz większe szanse na pracę z zagranicznymi firmami, a także wyższe zarobki.
Jak napisać CV grafika komputerowego?
Napisanie CV jest nie lada wyzwaniem. Od tego, jak wygląda twój życiorys, zależy twoja kariera. W tej części artykułu możesz znaleźć przydatne informacje o tym, jak stworzyć nieskazitelny życiorys. Projekty graficzne mogą być twoją działką. Jeżeli jednak chcesz stworzyć kreatywne CV, które wyróżnij cię na tle konkurencji, skorzystaj z naszych porad.
Użyj kreatora CV, aby mieć pewność, że w swoim życiorysie zawarłeś wszystko to, co istotne. Pamiętaj, że choć grafika komputerowa to kreatywny zawód, to twój życiorys nadal musi być czytelny. Nietypowe CV może cię wyróżnić na tle konkurencji, ale jeżeli przesadzisz z kreatywnością, taki życiorys czy list motywacyjny może zadziałać na twoją niekorzyść.
👇Spójrz poniżej, aby zapoznać się z najważniejszymi częściami życiorysu.
Struktura, format i układ
Wiele osób chciałoby znaleźć pracę jako grafik komputerowy. Na rynku istnieje duża konkurencja, dlatego tak ważne jest, aby stworzyć życiorys, który będzie nieskazitelny.
Nawet jeżeli jesteś znakomitym grafikiem, możesz stracić swoją okazję, jeżeli nie będziesz wiedzieć, jak zaprezentować swoją wiedzę, doświadczenie i umiejętności.
Pamiętaj, że w twoim CV grafika komputerowego powinny się znaleźć następujące części:
- NAGŁÓWEK: w tej części podajesz swoje imię i nazwisko, tytuł zawodowy oraz podajesz dane osobowe.
- PODSUMOWANIE ZAWODOWE: w podsumowaniu zwięźle opisujesz to, kim jesteś, a także, dlaczego pracodawca powinien zatrudnić właśnie ciebie. Możesz tu także przedstawić cele zawodowe.
- SEKCJA Z DOŚWIADCZENIEM: w tej sekcji w krótki, ale precyzyjny sposób przedstawiasz swoje osiągnięcia zawodowe i doświadczenia zdobyte w poprzednich pracach.
- SEKCJA Z EDUKACJĄ/WYKSZTAŁCENIEM: w tej części opisujesz swoje wykształcenie i przedstawiasz najważniejsze osiągnięcia.
- UMIEJĘTNOŚCI: w tej sekcji powinny się pojawić twoje miękkie i twarde umiejętności.
- DODATKOWE SEKCJE: jeżeli chcesz, aby twój życiorys był naprawdę wyjątkowy, nie pomijaj dodatkowych sekcji. W ten sposób pokażesz rekruterom, że to ty jesteś ich najlepszym wyborem.
Teraz już wiesz, jakich sekcji nie może zabraknąć w twoim CV. Spójrzmy teraz, w jaki sposób poszczególne części powinny być zorganizowane. Tworząc CV, masz do wyboru trzy podstawowe formaty. Przyjrzyjmy się każdemu z nim, abyś mógł wybrać taki, który najlepiej spełni twoje potrzeby:
- Format chronologiczny
Format chronologiczny to najpopularniejszy i najbardziej lubiany przez rekruterów układ. Przedstawisz w nim swoje osiągnięcia i wykształcenie, uwzględniając układ chronologiczny. Pamiętaj jednak, że najlepiej stworzyć CV używając odwróconego porządku chronologicznego. To znaczy, że twoje ostatnie osiągnięcia powinny się pojawić jako pierwsze. Dzięki temu rekruterzy w pierwszej kolejności zobaczą twoje najnowsze doświadczenie zawodowe.
Eksperci ds. tworzenia CV polecają ten format osobom ze średnim lub dużym doświadczeniem zawodowym.
- Format funkcjonalny
Format funkcjonalny to taki, w którym twoje umiejętności pojawiają się jako pierwsze. Dopiero potem przedstawiasz swoje doświadczenie. Ponieważ taki życiorys nie skupia się w pierwszej kolejności na historii zatrudnienia, jest polecany w szczególności osobom, które nie mają bogatego doświadczenia zawodowego, lub które zmieniają branżę.
- Format mieszany
Jak sama nazwa wskazuje, mieszane CV grafika łączy w sobie zarówno format funkcjonalny, jak i chronologiczny. Eksperci ds. tworzenia CV sugerują, że taki układ powinien być stosowany jedynie przez osoby z dużym doświadczeniem. To idealny format dla osób, które ubiegają się o wyższe stanowisko.
Skorzystaj z szablonu CV, aby nie pominąć żadnej istotnej sekcji. Wybierz taki format CV, który będzie dostosowany do twoich umiejętności i potrzeb.
Krok pierwszy: nagłówek i dane kontaktowe
Nagłówek, zwany także tytułem, to bardzo ważna sekcja w twoim życiorysie. Choć nie zawiera dużo informacji, gra kluczową rolę podczas zatrudniania.
Musisz w nim podać dane kontaktowe, za pomocą których rekruterzy będą mogli zaprosić cię na rozmowę kwalifikacyjną. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby dane kontaktowe zawarte w CV grafika były aktualne, a także zapisane poprawnie.
Możesz być najlepszym grafikiem komputerowym, ale jeżeli rekruterzy nie będą mogli się z tobą skontaktować, możesz przegapić swoją szansę na wymarzoną pracę.
Nie ma konkretnego formatu, czy kolejności, którą powinieneś uwzględnić, tworząc nagłówek, jednak twoje imię i nazwisko powinno znajdować się na samej górze. Życiorys jest o tobie, a więc taki powinien mieć tytuł. Upewnij się, że podane dane są łatwe do odczytania.
Poprawne i niepoprawne przykłady
Anna Nowak
kom. 890 090 989, domowy: 08189319, kom. 2: 008 090499
34anka.98poranka09@gmail.com
Adres: Ul. Promienista 15
65-900 Poznań
W poprawnym przykładzie układ jest przejrzysty. Zawarte w nim są tylko podstawowe dane. Pamiętaj, że zbyt dużo danych sprawia, że sekcja jest mało czytelna. Możesz to zauważyć w niepoprawnym przykładzie. Nie musisz podawać kilku różnych numerów telefonów. Najważniejsze, abyś miał dostęp do jednego, w przypadku, gdy rekruter będzie do ciebie dzwonił.
Nagłówek przeładowany informacjami jest nie tylko słabo czytelny, ale też stanowi słabą wizytówkę, w szczególności dla grafika komputerowego, który powinien umieć odpowiednio zagospodarować przestrzeń wizualną.
Spójrzmy też na adres e-mail. W pierwszym przykładzie adres składa się z imienia i nazwiska aplikującej. W niepoprawnym nagłówku e-mail jest niejasny i zawiera nieprofesjonalne słowa. Twój e-mail nie powinien zawierać nieczytelnych znaków i nagromadzonych liczb.
Czy powinienem zamieścić swoje zdjęcie w CV grafika komputerowego?
Jeżeli chodzi o załączanie zdjęć w CV, zdania są dość podzielone. Za granicą coraz częściej pracodawcy odchodzą od praktyki umieszczania zdjęć w życiorysach. Zdjęcie może sprawić, że, świadomie lub nie, pracodawca będzie dyskryminował lub faworyzował kandydatów ze względu na ich wygląd. Biorąc pod uwagę dobro kandydatów, ale także i firmy, pracodawcy wprost proszą, aby nie umieszczać zdjęć w CV.
Choć zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowy pracodawca nie może wymagać od kandydatów zdjęcia, czasami możesz znaleźć ogłoszenie, w którym rekruterzy proszą o CV z fotografią. Jeżeli twój potencjalny pracodawca wyraźnie napisał, że dokumenty aplikacyjne powinny zawierać zdjęcie, dodaj je do swojego podania.
Przeczytaj dokładnie ogłoszenie o pracę. Jeżeli nie ma tam informacji o zdjęciu, najlepiej będzie, jeżeli wyślesz CV bez zdjęcia.
Podkreśl swoje doświadczenie w projektowaniu graficznym
W pracy grafika komputerowego doświadczenie zawodowe może odgrywać duże znaczenie i wpłynąć nie tylko na sam fakt bycia zatrudnionym, ale także na to, jaka będzie twoja pensja.
Pamiętaj, że wszystkie informacje, które prezentujesz, powinny być istotne dla pracy, o którą się ubiegasz. Doświadczenie niezwiązane z pracą nie tylko zabierze cenne miejsce w twoim podaniu, ale także może odciągnąć uwagę rekrutera od bardziej istotnych informacji.
Jeżeli nie jesteś pewien, w jaki sposób napisać tę sekcję życiorysu, sięgnij po wzór CV grafika. Dzięki temu wypełnisz tę część CV szybko i bez problemu.
Każde z doświadczeń, które prezentujesz w życiorysie, powinno zawierać:
- twój tytuł zawodowy,
- nazwę firmy,
- pełnione stanowisko
- czas trwania pracy.
Nawet jeżeli nie masz dużego doświadczenia zawodowego, bo zmieniasz karierę, lub jesteś świeżo upieczonym studentem, możesz wykorzystać tę sekcję na swoją korzyść. Skup swoją uwagę na doświadczeniach, które nabyłeś podczas wolontariatu lub praktyk studenckich.
Doświadczenie zawodowe w życiorysie starszego grafika komputerowego
Doświadczenie zawodowe
Grafik Komputerowy
Firma XYZ, Poznań
2015-obecnie
- Współpracowałam z 15 klientami komercyjnymi, tworząc wizualną identyfikację marki i zwiększając ich rozpoznawalność o średnio 50%.
- Wykonywałam projekty, dzięki którym zadowolenie klientów zwiększyło się o 20%, a w efekcie przychód firmy wzrósł o 20 000 złotych w ciągu roku.
- Nadzorowałam pracę stażystów i szkoliłam ich z języków programowania.
Doświadczenie zawodowe w życiorysie początkującego grafika komputerowego
Stażystka Grafik Komputerowy
Slow, Poznań
2020-2021
- Pracowałam ze starszymi grafikami komputerowymi podczas tworzenia wizualnej identyfikacji 3 marek.
- Używałam programów Adobe Photoshop and CorelDraw, zwiększając moje doświadczenie z zakresu grafiki komputerowej.
Choć praca grafika komputerowego wymaga dużego doświadczenia, to każdy od czegoś zaczynał. Postaraj się przedstawić swoje umiejętności nabyte podczas stażu zawodowego lub wolontariatu. Twoje indywidualne projekty także mogą zaimponować pracodawcy. Jeżeli byłeś odpowiedzialny za stworzenie strony internetowej twojego liceum, powiedz o tym przyszłemu szefowi.
Wykształcenie: jak je opisać w życiorysie grafika?
Jeżeli ubiegasz się o stanowisko grafika, w twoim życiorysie musi się znaleźć sekcja z wykształceniem. Niektórzy pracodawcy oczekują od grafików ukończonych studiów. Niezależnie od tego, czy masz wykształcenie wyższe, czy ukończyłeś tylko szkołę średnią, pamiętaj, aby dodać tę część.
Przykłady
Wykształcenie
Grafika komputerowa
Studia Magisterskie
Politechnika Poznańska
2005-2008
- Otrzymałam stypendium rektora dla najlepszych studentów.
- Moje projekty graficzne zostały nagrodzone w międzynarodowym konkursie XYZ.
Kurs Grafiki Komputerowej
Studia Podyplomowe
Wyższa Szkoła Bankowa
2006-2007
- Mój projekt stron internetowych dla uczelni otrzymał wyróżnienie rektora.
Przedstaw swoje umiejętności, których potrzebujesz na stanowisko grafika
Niezależnie od tego, czy jesteś ekspertem, czy początkującym adeptem grafiki komputerowej, twoje CV musi zawierać sekcję z umiejętnościami. W szablonach CV zauważysz, że w życiorysie grafika powinny się znaleźć zarówno umiejętności twarde, jak i miękkie.
Choć ważne jest, aby wyróżnić się na tle konkurencji, pamiętaj, aby nigdy nie kłamać w życiorysie. Pracodawcy mogą zweryfikować, czy informacje, które podałeś w CV, są prawdziwe. Jeśli przyłapią cię na oszukiwaniu, mogą natychmiast przerwać rozmowę kwalifikacyjną i nigdy nie dadzą ci drugiej szansy.
Wielu pracodawców prosi o wysyłanie CV i listu motywacyjnego online, najczęściej w formacie PDF. W celu prowadzenia rekrutacji większość podań jest skanowana przez systemy śledzenia kandydatów. To specjalistyczne oprogramowanie, które wyszukuje słowa kluczowe i odrzuca te dokumenty, które nie zawierają odpowiednich sformułowań.
Słowa kluczowe nie są jednak sekretem, dlatego łatwo możesz stworzyć skuteczne CV. Wystarczy, że dokładnie przeczytasz opis pracy, o którą się ubiegasz. Ogłoszenia o pracę zawierają zakres obowiązków i umiejętności, których pracodawca wymaga od kandydatów. Właśnie te sformułowania będą twoimi słowami kluczowymi. Upewnij się, że zawarłeś chociaż część z nich w swoim liście motywacyjnym i CV.
👇 Poniżej znajdziesz umiejętności, które najczęściej są wymagane od kandydatów ubiegających się o pracę grafika.
Umiejętności twarde:
- Obsługa pakietu Adobe Photoshop,
- Znajomość Picture Publisher,
- Biegła znajomość Photopaint,
- Umiejętność pracy z CorelDraw
- Znajomość HTML
- Typografia
- Projektowanie interfejsów użytkowników
- Obsługa języków skryptowych
- Biegłość w projektowaniu grafik komputerowych
Umiejętności miękkie:
- Praca w zespole,
- Punktualność,
- Umiejętność pracy pod presją czasu,
- Zarządzanie zespołem.
W CV grafika umiejętności twarde są ważniejsze niż miękkie. Jeżeli jednak ubiegasz się o pracę na stanowisku starszego grafika, który będzie zarządzał zespołem, wspomnij także o umiejętnościach, które pomogą ci wykonywać tę część swojej pracy.
Stwórz idealne podsumowanie życiorysu
Wielu kandydatów popełnia kardynalny błąd tworząc CV i nie umieszczając w nim podsumowania. Podsumowanie zawodowe to jedna z najważniejszych sekcji twojego życiorysu. Musisz w niej krótko opisać swoje kluczowe osiągnięcia, umiejętności oraz doświadczenie. Ta sekcja powinna mieć kilka krótkich, ale dobitnych zdań.
Ta sekcja znajduje się na samej górze życiorysu i momentalnie przyciąga uwagę rekrutera. Wybierz więc taki wzór CV, który zawiera tę część.
Spójrz poniżej na poprawny i błędny przykład podsumowania zawodowego:
Jestem grafikiem komputerowym z 8 latami doświadczenia. Od 5 lat pracuję na stanowisku grafika w renomowanej firmie ABC. Przy użyciu animacji komputerowych i strony www firmy zwiększyłam rozpoznawalność marki o 60%. Ukończyłam ponad 100 projektów, podczas których stworzyłam storny internetowe, zwiększając przychody marek o średnio 40% w skali roku.
Jestem grafikiem komputerowym. Pracuję w renomowanej firmie. Ukończyłam studia.
W pierwszym przykładzie kandydatka przedstawiła swoje kwalifikacje i poparła je danymi liczbowymi. Wszystkie informacje podane są w przejrzysty sposób. Kandydatka wspomniała o tym, że dzięki jej pracy poprzedni zatrudniający zwiększył swoje przychody. To bardzo cenna informacja dla nowego pracodawcy.
W niepoprawnym przykładzie brakuje konkretnych informacji. Opis jest zbyt ogólny i zdecydowanie za krótki. Nie przedstawia kandydatki w dobrym świetle.
Dodatkowe sekcje, które grafik komputerowy powinien umieścić w CV
Dodatkowe sekcje w życiorysie to wspaniały sposób na to, aby wyróżnić się na tle konkurencji. Praca grafika jest wymagająca, a więc jeżeli chcesz zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy w jak najlepszym świetle, wykorzystaj każdy skrawek swojego CV.
W dodatkowych sekcjach możesz zaprezentować swoje certyfikaty, otrzymane nagrody, umiejętności informatyczne, znajomość języków, a nawet hobby.
Umiejętności informatyczne
Umiejętności informatyczne są bardzo istotne w twoim CV. Grafik musi mieć biegłą znajomość pakietu Adobe. Pamiętaj, aby wymienić wszystkie kwalifikacje, które posiadasz w dokładny sposób. Uwzględnij szczególnie te, których wymaga pracodawca.
PrzykładObsługiwane programy komputerowe:
- Adobe Photoshop
- Adobe Ilustrator,
- Corel Draw
Języki w CV
Jeżeli praca, o którą się ubiegasz wymaga znajomości języków obcych, koniecznie stwórz dodatkową sekcję w swoim CV. Dzięki temu twój pracodawca szybko zauważy, że władasz innymi językami.
Nie zapomnij dodać poziomu biegłości. Jeżeli posiadasz certyfikaty lub dowód ukończenia kursu, wspomnij o tym w tej sekcji.
Porady: jak sprawić, by twoje CV było jeszcze lepsze?
Biorąc pod uwagę dużą konkurencję, zachwycenie działu HR swoim CV może być wyzwaniem. Jeżeli chcesz, by twój życiorys się wyróżniał, sięgnij po przykłady CV lub skorzystaj z gotowych szablonów, które sprawią, że twoje dokumenty będą prawidłowo sformatowane.
Zawsze przed wysłaniem CV sprawdź, czy twoje dane są aktualne. Pamiętaj też, aby sprawdzić, czy twój list motywacyjny i CV nie zawierają błędów ortograficznych, gramatycznych lub literówek.
List motywacyjny grafika
Oferty pracy często zawierają informację o dodaniu listu motywacyjnego do CV. Grafik może w ten sposób zwiększyć swoje szanse na bycie zatrudnionym. Nawet jeżeli pracodawca jasno nie wskazał, że potrzebujesz CV z listem motywacyjnym, postaraj się wysłać kompletną aplikację. W ten sposób zaprezentujesz swoją osobowość i twoje podejście do nieszablonowego myślenia.
W szczególności, jeżeli nie masz dużego doświadczenia, postaraj się zachwycić pracodawcę swoją osobą, tworząc unikalny list motywacyjny.
Portfolio
Portfolio jest bardzo ważne, jeżeli ubiegasz się o pracę np. W agencji reklamowej. Możesz powiedzieć, że posługujesz się programami graficznymi, ale pokazanie swoich projektów potencjalnemu pracodawcy to coś zupełnie lepszego. Skorzystaj z tej możliwości i zaprezentuj zrealizowane projekty. Dobrze przygotowane portfolio może znacznie zwiększyć twoje szanse na nową pracę.
Podsumowanie: skuteczne CV grafika
Tworząc swój życiorys, pamiętaj:
- Narzędzie do budowania CV lub szablon życiorysu mogą pomóc ci podczas tworzenia podania.
- Przekonaj do siebie pracodawcę dobrze napisanym podsumowaniem zawodowym.
- Doświadczenie, wykształcenie oraz umiejętności to sekcje, których nie możesz zabraknąć w CV.
- Dodanie dodatkowych sekcji sprawi, że twój życiorys będzie jeszcze lepszy.
- List motywacyjny grafika może ci pomóc w zdobyciu lepszej pracy.
- Informacje zawarte w dokumentacji powinny być adekwatne do stanowiska, o które się starasz.
Sięgnij po nasze wzory, aby stworzyć CV i list motywacyjny grafika komputerowego, który sprawi, że zdobędziesz nową pracę.
FAQs
Czy muszę być absolwentem grafiki komputerowej na uczelni wyższej, aby pracować w zawodzie?
Uwzględniając potrzeby rekrutacji, pracodawca może oczekiwać od kandydatów ukończonych studiów. Jednak w grafice komputerowej liczą się najbardziej umiejętności. Jeżeli więc nie masz dyplomu, ale ukończył specjalistyczne kursy lub masz bogate portfolio, możesz nadal zdobyć stanowisko kreatywne w firmie.
Co powinno się znaleźć w moim portfolio?
W zależności od tego, o jaką pracę się ubiegasz, w swoim portfolio pokaż strony internetowe oraz inne projekty, z których jesteś w szczególności zadowolony. Jeżeli aplikujesz do agencji reklamowych, zajmujących się fotografią produktową, przedstaw podobne projekty, które wykonałeś wcześniej. Pamiętaj, że twoje portfolio to wizytówka i powinno wyglądać nieskazitelnie.
Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.
Stwórz swoje CV w 15 minut
Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.