Jak napisać skuteczne CV sprzedawcy samochodów – kompletny przewodnik tworzenia CV
Sprzedawca samochodów ma za zadanie pozyskiwać klientów i dokonywać kompleksowej obsługi w zakresie sprzedaży samochodów. Jeżeli praca z klientem i motoryzacja to twoje pasje, zapewne chciałbyś pracować w salonie samochodowym.
Cv sprzedawcy samochodow
Janusz Wilk
Sprzedawca samochodów
123-446-406
janusz.wilk@gmail.com
Podsumowanie zawodowe
Od ponad czterech lat pracuję jako sprzedawca samochodów. Wykorzystywałem moje umiejętności z zakresu sprzedaży, dzięki czemu zwiększyłem obroty salonu o 15% w skali roku. Zadowolenie moich klientów wynosiło niezmiennie 100%. Obecnie szukam pracy na stanowisku o podobnym zakresie pełnionych obowiązków, ale w większym salonie samochodowym, oferującym jasne ścieżki awansu zawodowego.
Doświadczenie zawodowe
Sprzedawca samochodów
Salon Samochodowy ABC
Luty 2019 – obecnie
- Oferowałem bezpośrednią sprzedaż samochodów nowych i używanych.
- Diagnozowałem potrzeby klientów i proponowałem idealne rozwiązania, a w efekcie otrzymałem ocenę sprzedawcy roku.
- Aktywnie pozyskiwałem nowych klientów, zwiększając przychody salonu o 15%.
- Doradzałem klientom w zakresie zakupu ubezpieczenia i kredytu.
Wykształcenie
Wykształcenie średnie techniczne
Technikum Samochodowe
Poznań
2012-2016
Umiejętności
- Umiejętność obsługi klienta
- Udzielanie szczegółowych informacji na temat samochodów
- Udzielanie porad potencjalnym klientom salonu w zakresie finansowania i ubezpieczenia.
- Prowadzenie własnej działalności gospodarczej
- Wiedza z zakresu motoryzacji
- Realizacja określonych celów
- Prawo jazdy kat. B
- Wysoka kultura osobista
- Komunikatywność
- Łatwość w nawiązywaniu relacji z klientami
Pamiętaj, że oprócz posiadania odpowiednich umiejętności oraz doświadczenia, musisz też wiedzieć, jak je przedstawić na papierze. Dobrze napisane CV sprzedawcy samochodów to klucz do sukcesu.
Jak napisać skuteczne CV sprzedawcy samochodów – kompletny przewodnik tworzenia CV
W tym artykule zamieściliśmy wszystkie ważne informacje na temat tego, co powinno zawierać profesjonalne CV. Krok po kroku poprowadzimy cię przez proces tworzenia podania o pracę. Nasz kreator CV i szablony życiorysów zawodowych to doskonały sposób na napisanie idealnych dokumentów aplikacyjnych.
Fakty na temat pracy jako sprzedawca samochodów
Za moment przejdziemy do omówienia tego, jak powinno wyglądać CV. Najpierw jednak przyjrzyjmy się informacjom na temat pracy na stanowisku sprzedawcy samochodów:
- Zazwyczaj sprzedawca samochodów zarabia pensję zasadniczą plus prowizję od sprzedaży.
- Pensja dilerów samochodowych zależy od umiejętności, a także marki sprzedawanych samochodów.
- Większość sprzedawców samochodów może liczyć na minimalną pensję plus prowizję. Właśnie dlatego tak ważne są odpowiednie umiejętności i wiedza na temat technik sprzedaży.
- Średnio sprzedawca samochodów zarabia między 5 a 6 tysięcy miesięcznie brutto (za magazynprzedsiębiorcy.pl)
- Najlepiej zarabiający dilerzy samochodowi zarabiają około 20 000 złotych brutto na miesiąc.
Kreator CV – jak może ci pomóc w zdobyciu wymarzonej pracy?
Pisząc CV czy też list motywacyjny, możesz nie wiedzieć, jak te dokumenty powinny wyglądać oraz co w nich zawrzeć. Musisz pamiętać, że ze względu na dużą konkurencję, twoje CV musi od razu się wyróżnić.
Korzystając z szablonów stworzonych przez ekspertów, masz pewność, że twoje podanie będzie wyglądać schludnie i czytelnie. Co więcej, dzięki naszemu kreatorowi CV nie pominiesz żadnej istotnej sekcji.
Pamiętaj, że nasz kreator ma ci pomóc, ale także pozwala ci na zachowanie niezależności. Możesz w dużej mierze edytować poszczególne sekcje, które pojawiają się w twoim CV, zmieniać ich kolejność, a także zmieniać wygląd swojego podania. Wszystko po to, aby twoje dokumenty aplikacyjne prezentowały ciebie jako profesjonalistę, ale z zachowaniem indywidualnego stylu.
Doświadczenie w CV dla sprzedawcy samochodów
Doświadczenie zawodowe jest bardzo ważne, w szczególności, gdy chcesz zostać sprzedawcą samochodów w prestiżowym salonie samochodowym. Nigdy nie pomijaj tej sekcji. Nawet jeśli masz mało doświadczenia, na przykład ukończyłeś tylko praktyki, postaraj się wpisać je w tej sekcji. Jeżeli masz doświadczenie na rynku pracy, ale w innej branży, wymień swoje poprzednie stanowiska, w opisie podkreślając zdobyte umiejętności, które mogą być przydatne podczas pracy na nowym stanowisku.
Opisując swoje doświadczenie zawodowe nie zapomnij wspomnieć o poniższych informacjach:
- Nazwie pełnionego stanowiska, na przykład: sprzedawca samochodów na giełdzie pojazdów;
- Nazwie pracodawcy, na przykład salonu samochodowego;
- Czasie trwania zatrudnienia.
Możesz mieć pewność, że powyższe informacje zostaną przedstawione niemal przez każdego kandydata. Jeżeli chcesz się wyróżnić, koniecznie podkreśl zakres swoich obowiązków, a także swoje szczególne osiągnięcia.
Doświadczenie zawodowe – wzór CV
Salon BMW
Poznań
2018-2021
- Prowadziłem bezpośrednią sprzedaż samochodów nowych i używanych, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby klientów.
- Udzielałem porad potencjalnym klientom salonu w zakresie ubezpieczenia i finansowania, zwiększając liczbę stałych klientów o 5%.
- Udzielałem szczegółowych informacji na temat konkretnych modeli samochodów.
- Wykorzystując moje techniki sprzedażowe i techniki perswazji, a także wiedzę z zakresu marketingu, zwiększyłem przychody salonu o 15%.
Opisując swoje obowiązki i osiągnięcia, postaraj się używać silnych czasowników. Mogą to być na przykład:
- Wykorzystałem,
- Zwiększyłem,
- Zmniejszyłem,
- Zoptymalizowałem.
Unikaj raczej sformułowań w stylu “byłem odpowiedzialny za” – zamiast tego napisz “odpowiadałem za”. Wygląda to na niewielką zmianę, ale słowa mają wpływ na to, jak będzie cię postrzegać pracodawca.
Wykształcenie w CV
Posiadanie konkretnego wykształcenia nie jest wymogiem w przypadku sprzedawców samochodów. Jednak wszystko zależy od salonu samochodowego: pracodawcy mogą wymagać tego, by kandydaci mieli wykształcenie średnie techniczne lub ukończyli szkołę związaną ze sprzedażą.
Niezależnie od tego, jaki jest stopień twojej edukacji, koniecznie zawrzyj informację o wykształceniu w swoim CV. Wypisz tu:
- Tytuł naukowy, o ile dotyczy,
- Nazwę szkoły i miejscowość,
- Czas trwania nauki.
Sekcja z wykształceniem w CV na stanowisko sprzedawcy w salonie samochodowym
Poznań
2013-2016
- Ukończyłem technikum z wyróżnieniem.
- Zrealizowałem 40 godzin stażu zawodowego.
- Brałem udział w olimpiadzie matematycznej na poziomie wojewódzkim.
Jeżeli jesteś osobą, która pracuje w branży sprzedaży samochodów od dłuższego czasu, nie musisz tak szczegółowo opisywać danych dotyczących twojego wykształcenia. Wówczas lepiej wykorzystaj przestrzeń swojego CV na przedstawienie swoich obowiązków i osiągnięć na poprzednich stanowiskach.
Jednak początkujący kandydaci, z małym lub zerowym doświadczeniem, mogą wykorzystać tę sekcję, aby pokazać pracodawcy, że są osobami ambitnymi i gotowymi do działania. Pochwal się swoimi osiągnięciami w szkole czy na studiach, aby zrobić wrażenie na rekruterze.
Umiejętności w CV
Doświadczenie pozyskane podczas pracy na stanowisku sprzedawcy to nie wszystko. Ważne jest także to, jakie masz umiejętności. Dotyczy to zarówno osób z dużym doświadczeniem, jak i początkujących kandydatów.
Sekcja z umiejętnościami w CV jest bardzo ważna z dwóch powodów. Po pierwsze, to z niej pracodawca dowiaduje się, jakie masz kompetencje. Po drugie, może być ona niezbędna w pierwszych fazach rekrutacji. W przypadku rekrutacji do dużych i popularnych firm, rekruterzy często sięgają po systemy śledzenia kandydatów. Potencjalni pracownicy muszą wysłać swoje podania za pośrednictwem strony internetowej czy formularza online. Systemy śledzenia kandydatów skanują podania i odrzucają te, które nie zawierają słów kluczowych.
Jeżeli nie chcesz, by twoje dokumenty aplikacyjne wylądowały w koszu, zanim w ogóle trafią na biurko potencjalnego szefa, koniecznie dokładnie przeczytaj ofertę pracy. Słowa kluczowe to najczęściej umiejętności wymagane przez pracodawcę.
Pamiętaj, aby ta sekcja zawierała:
- Tylko te umiejętności, które posiadasz,
- Przede wszystkim kompetencje, które pojawiły się w ogłoszeniu o pracę (wymień je w pierwszej kolejności),
- Zarówno umiejętności miękkie, jak i twarde.
Postaraj się także wypisać swoje umiejętności w dokładnie takim samym brzmieniu jak w ofercie pracy, aby mieć pewność, że systemy śledzenia kandydatów odczytają je w poprawny sposób.
Na co jeszcze zwrócić uwagę pisząc CV?
Napisz podsumowanie zawodowe
Jeżeli chcesz ulepszyć swoje CV, dodaj do niego podsumowanie zawodowe, czyli krótki wstęp, w którym opiszesz swoje najważniejsze osiągnięcia i historię zatrudnienia, a także cele zawodowe i umiejętności.
Umieść je na samej górze swojego CV, aby momentalnie przyciągnąć uwagę rekrutera i wyróżnić się na tle innych kandydatów.
Oto przykład:
Jeżeli nie masz jeszcze dużego doświadczenia, którym mógłbyś się pochwalić, skup się przede wszystkim na opisaniu swoich wyjątkowych umiejętności, a także celów zawodowych. Nie zapomnij wspomnieć, w jaki sposób praca w danej firmie może ci pomóc w ich realizacji.
Pisanie podsumowania zawodowego zostaw na sam koniec, aby na świeżo pamiętać wszystkie informacje zawarte w twoim życiorysie zawodowym.
Błędy ortograficzne
Zarówno twoje CV, jak i list motywacyjny, są oficjalnymi dokumentami. Na ich podstawie rekruter może wyrobić sobie zdanie o tobie. Z pewnością chcesz, aby było ono jak najlpesze. Czasami kandydaci nie dbają o detale, a to ogromny błąd. Jeżeli treść twojego podania jest doskonała i idealnie pasuje do oferty o pracę, ale jest pełna błędów, możesz stracić swoje szanse na zatrudnienie.
Zanim wyślesz swoje CV do rekrutera, sprawdź je najpierw pod kątem błędów. Zwróć szczególną uwagę na:
- Błędy ortograficzne,
- Literówki,
- Interpunkcję,
- Niespójne, nieczytelne zdania.
Błędy mogą się zdarzyć każdemu, ale profesjonalny pracownik wie, jak je naprawić. Ponowne przeczytanie dokumentu nie zajmie ci wiele czasu, ale może znacząco zwiększyć twoje szanse. Nie ryzykuj bycia odrzuconym przez pracodawcę z powodu błędów w CV!
Personalizacja
Pamiętaj, aby twoje CV i list motywacyjny zawierały wyłącznie informacje związane z danym stanowiskiem. Spersonalizuj swoje dokumenty aplikacyjne uwzględniając dane zawarte w ofercie pracy. W ten sposób pokażesz pracodawcy, że zależy ci na konkretnym stanowisku i że nie wysyłasz CV “masowo”, jak leci. Co więcej, pracodawca na pewno doceni wkład pracy w napisanie oryginalnego podania. Personalizując swój dokument, masz też większe szanse na to, że zawrzesz w nim dokładnie te informacje, których poszukuje potencjalny pracodawca.
Podsumowanie artykułu – przewodnik pisania CV dla sprzedawców samochodów
Mamy nadzieję, że po przestudiowaniu naszych porad wraz z przykładami, wiesz już jak napisać odpowiednie CV, aby zdobyć pracę w salonie samochodowym czy na giełdzie pojazdów.
Oto kilka najważniejszych porad:
- Stwórz sekcję z doświadczeniem, w której zaprezentujesz swoje najważniejsze obowiązki i osiągnięcia.
- Nawet jeżeli jesteś początkującym kandydatem, nie pisz w sekcji z historią zatrudnienia “brak”.
- Niezależnie od tego, jaki masz poziom wykształcenia, zawrzyj informacje o ukończonych szkołach w swoim CV.
- Wypisz umiejętności, które są adekwatne dla danego stanowiska, najlepiej w brzmieniu podobnym lub takim samym jak w ofercie pracy.
- Spersonalizuj swoje podanie uwzględniając konkretne ogłoszenie o pracę.
- Uważaj na błędy ortograficzne.
- Napisz list motywacyjny, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie.
Na naszej stronie internetowej znajdziesz wiele podobnych artykułów z przykładowymi CV, w tym CV kierowcy. Zajrzyj też na naszego bloga, na którym umieściliśmy teksty z poradami na temat pisania podania o pracę, a także przygotowywania się do rozmowy kwalifikacyjnej.
Nasz kreator CV to doskonałe narzędzie, które pozwoli ci stworzyć idealną aplikację o pracę sprzedawcy samochodów w mgnieniu oka.
Najczęściej zadawane pytania
Czy muszę umieścić klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych w moim CV?
Tak, umieszczenie takiej klauzuli jest konieczne. Nawet jeżeli jesteś idealnym kandydatem, a wyślesz podanie bez klauzuli o ochronie danych osobowych, pracodawca nie będzie mógł wziąć cię pod uwagę podczas procesu rekrutacji.
Umieść tę klauzulę w stopce swojego CV i na każdej jego stronie. Możesz użyć mniejszej czcionki, aby nie odciągać uwagi od treści twojego życiorysu zawodowego. Zweryfikuj też, czy dana klauzula jest zapisana w aktualnej formie i brzmieniu.
Twój list motywacyjny nie musi zawierać takiej klauzuli, chyba że pracodawca wskazał inaczej w ofercie pracy.
Czy list motywacyjny jest obowiązkowym dokumentem aplikacji?
List motywacyjny jest obowiązkowy tylko wtedy, kiedy pracodawca prosi o jego załączenie w ofercie pracy. W innym razie możesz potraktować go jako dodatek do swojego podania. Pamiętaj jednak, że list motywacyjny może znacząco zwiększyć twoje szanse na zdobycie pracy, a więc postaraj się go napisać nawet wtedy, gdy pracodawca go nie wymaga. To doskonały sposób na pokazanie, że jesteś osobą ambitną, która potrafi zrobić nieco więcej niż wymagane minimum.
Skorzystaj z naszego wzoru CV dla sprzedawcy samochodów i napisz idealne podanie o pracę już dziś.
Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.
Stwórz swoje CV w 15 minut
Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.