Jak napisać CV realizator dźwięku – przewodnik krok po kroku
Praca realizatora dźwięku może być niezwykle ciekawa. Jednak aby ją wykonywać, trzeba nie tylko mieć zmysł artystyczny, ale też wiedzę techniczną z tej dziedziny. Niezależnie od tego, czy chcesz pracować przy organizacji imprez, w studiu muzycznym, czy też w telewizji lub radio, dobre CV realizatora dźwięku to podstawa.
Wzór CV dla realizatora dźwięku
Ludwik Potocki
Realizator dźwięku
ludwik.potocki@gmail.com
222 123 111
Zajmuję się realizacją dźwięku od trzech lat. Mam doświadczenie w pracy w studiu telewizyjnym i studiu muzycznym. Oprócz wiedzy na temat realizacji dźwięku posiadam zmysł muzyczny, który pozwolił mi pomóc ponad dwudziestu zespołom w dopracowaniu ich albumów.
Doświadczenie
Realizator dźwięku
Studio Muzyczne XYZ
2020-2022
- Montowałem i miksowałem dźwięk.
- Odpowiadałem za postprodukcję ponad 20 albumów muzycznych.
- Zajmowałem się nadzorem dźwięku podczas koncertów i innych wystąpień na żywo.
- Współpracowałem z dwoma stażystami.
Wykształcenie
Inżynier dźwięku
Politechnika Gdańska
2012-2015
Umiejętności
- Uprawnienia SEP
- Znajomość urządzeń elektronicznych
- Akustyka
- Znajomość instrumentów muzycznych
- Ableton
- ProTools
- Qbase
- Wrażliwość na barwę dźwięku
- Wyobraźnia dźwiękowa
- Umiejętność pracy pod presją czasu
Zainteresowania
Film, teatr, fonografika
Nie każdy wie, jak napisać ciekawe i informatywne podanie o pracę. Nie musisz się jednak martwić. Ten poradnik zawiera wszystko, co musisz wiedzieć na temat pisania dokumentów aplikacyjnych. Przeczytaj go dokładnie, zwracając uwagę na zawarte w nim wzory CV, a z pewnością będziesz w stanie stworzyć doskonałą aplikację o pracę. Zaczynajmy!
Realizator dźwięku – fakty na temat pracy
- Praca realizatora dźwięku jest bardzo zróżnicowana. Eksperci w tej dziedzinie mogą pracować w studiu radiowym, telewizyjnym, muzycznym, a także na koncertach czy innych imprezach.
- Według portalu pl średnia zarobków realizatora dźwięku wynosi 5 410 złotych brutto.
- 25% najlepiej zarabiających w branży otrzymuje pensję powyżej 6 330 złotych na miesiąc.
- Zaledwie 15% osób zatrudnionych w branży to kobiety.
- Wynagrodzenie osoby zajmującej się dźwiękiem jest uzależnione od miejsca pracy. Przykładowo, osoby zajmujące się koncertami otrzymują wynagrodzenie za każdy event, które może wynosić od kilkuset do nawet dwóch tysięcy złotych (albo i więcej, w zależności od prestiżu i wielkości koncertu).
Doświadczenie zawodowe w CV
Im więcej masz doświadczenia, tym większe szanse na zdobycie pracy. Pamiętaj jednak, że w firmach zajmujących się dźwiękiem, można znaleźć oferty także dla początkujących kandydatów. Niezależnie od poziomu doświadczenia, przyłóż się, tworząc tę sekcję, aby zwiększyć swoje możliwości zatrudnienia i zyskać szansę na wyższą stawkę.
Opisując swoje doświadczenie, weź pod uwagę daną ofertę pracy. Jeżeli pracodawca napisał “mile widziane doświadczenie w branży filmowej” koniecznie pochwal się nim w swoim CV. Dostosowując CV do oferty pracy, znacząco zwiększasz swoje szanse na sukces.
W tej części podaj:
- Nazwę stanowiska, jakie pełniłeś,
- Miejsce pracy i jego nazwę,
- Informację o czasie trwania zatrudnienia.
Możesz mieć niemal całkowitą pewność, że większość kandydatów poda te podstawowe informacje. Jeżeli chcesz, by twoje CV się wyróżniło, dodaj także informacje o najważniejszych obowiązkach i osiągnięciach na danym stanowisku. Najlepiej, jeśli zrobisz to za pomocą wypunktowania. Dzięki temu zachowasz przejrzystość i czytelność dokumentu.
Przykładowa sekcja z doświadczeniem – realizator dźwięku
Realizator dźwięku
Studio nagrań XYZ
2015-2020
- Przyjmowałem zlecenia od zespołów oraz firm i wykonywałem je zgodnie ze wskazaniami.
- Moje umiejętności z zakresu realizacji dźwięku sprawiły, że zadowolenie klientów utrzymywało się na poziomie 100%.
- Odpowiadałem za nagranie materiału lektorskiego i dogranie muzyki w programie ABC, który otrzymał nagrodę XYZ za najlepszą ścieżkę dźwiękową.
Sekcja z doświadczeniem dla początkujących kandydatów
Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z realizacją dźwięku, możesz nie wiedzieć, co zrobić z tą częścią CV. Nie zniechęcaj się jednak i pamiętaj, że każdy od czegoś zaczynał. Jeżeli zrealizowałeś praktyki lub wolontariat, koniecznie pochwal się tym w tej części. Nie tylko zatrudnienie na pełny etat liczy się jako doświadczenie.
Jeżeli podcasty znajomych były twoimi pierwszymi projektami, możesz się nimi pochwalić w tej sekcji. Pokazanie, że jesteś osobą gotową do działania oraz zainteresowaną tajnikami zawodu na pewno zagra na twoją korzyść.
Nie pracowałeś jeszcze na poważnie z realizacją dźwięku, ale masz doświadczenie w pracach dorywczych? Jako początkujący kandydat możesz o nich wspomnieć w tej sekcji. Pamiętaj jednak, by skupić się przede wszystkim na zdobytych umiejętnościach, które możesz wykorzystać w nowej pracy.
Umiejętności w CV
Sekcja z umiejętnościami to kluczowy element CV. Jest ona bardzo ważna, ponieważ to właśnie z niej pracodawca dowie się, czy masz kompetencje konieczne do wykonywania pracy na oferowanym stanowisku.
Warto też pamiętać, że aplikując o pracę w dużej firmie, na przykład studiu filmowym, twoje podanie może być najpierw analizowane przez systemy śledzenia kandydatów. Są to specjalne programy, które skanują podania i odrzucają te, które nie zawierają słów kluczowych.
Słowa kluczowe łatwo jednak odszukać – zawiera je oferta pracy. Przeczytaj ją uważnie, zwracając szczególną uwagę na kompetencje wymagane od kandydatów.
Skorzystaj z poniższych porad, aby stworzyć idealną sekcję z doświadczeniem w swoim CV:
- Zapoznaj się z oczekiwaniami pracodawcy, uważnie czytając ofertę pracy.
- Postaraj się zapisać wszystkie kompetencje w taki sposób, w jaki pojawiły się w ofercie pracy, aby mieć pewność, że systemy śledzenia kandydatów odczytają je poprawnie.
- Aby momentalnie zwrócić uwagę rekrutera, koniecznie jako pierwsze wymień te informacje, które są wymienione jako niezbędne w ogłoszeniu o pracę.
- Nigdy nie kłam na temat swoich umiejętności. Rekruterzy mogą szybko zweryfikować, czy mówisz prawdę, a kłamstwo sprawi, że stracisz swoją szansę, nie tylko w danej firmie, ale też w innych.
Umiejętności twarde
Umiejętności twarde to takie, które można łatwo zweryfikować. Są one mierzalne. Czasami pojawiają się pod nazwą umiejętności techniczne. Koniecznie wspomnij o nich w swoim CV, aby pracodawca wiedział, czy sprawdzisz się na oferowanym stanowisku.
Oto przykładowe umiejętności twarde:
- Montaż dźwięku
- Uprawnienia SEP
- Akustyka
- Znajomość instrumentów muzycznych
- Programy Ableton i ProTools
Umiejętności miękkie
Jako realizator dźwięku z jednej strony często będziesz pracował samemu, a z drugiej będziesz musiał współpracować z innymi, na przykład artystami, muzykami czy personelem technicznym. Pracodawca musi wiedzieć, że będziesz w stanie wykonywać powierzone ci zadania w efektywny sposób, także wtedy, gdy w grę wchodzą emocje i indywidualne cechy charakteru. Właśnie dlatego tak ważne jest przedstawienie odpowiednich kompetencji miękkich.
Przykładowe umiejętności miękkie, które mogą ci się przydać w tej pracy to:
- Wysoka kultura osobista,
- Umiejętność pracy pod presją czasu,
- Elastyczność i możliwość pracy zmianowej,
- Umiejętność pracy w zespole,
- Dokładność,
- Dotrzymywanie ustalonych terminów realizacji,
- Umiejętność pracy samemu.
Wykształcenie w CV
Jeśli chcesz zostać realizatorem dźwięku, musisz mieć w sobie pasję. Pracodawcy mogą też sprawdzić twoje wykształcenie. Choć możliwe jest otrzymanie pracy bez specjalnego wykształcenia, to jednak kandydaci, którzy ukończyli studia z zakresu reżyserii dźwięku, czy też kurs realizacji dźwięku, mogą mieć o wiele większe szanse na zdobycie posady.
Niezależnie od twojego poziomu wykształcenia, wpisz w tej sekcji:
- Nazwę ukończonej szkoły/uczelni
- Miejscowość
- Lata nauki
Spójrz na przykład:
Reżyser dźwięku – magister
Politechnika Warszawska
2018-2022
- Otrzymywałem stypendium rektora dla najlepszych studentów.
- Aktywnie działałem w Samorządzie Studenckim.
Jeżeli zajmujesz się realizacją dźwięku już od dłuższego czasu, nie musisz opisywać swoich osiągnięć z czasów szkolnych. Taki zabieg może jednak pomóc początkującym kandydatom. Opisując swoje osiągnięcia, pokazujesz, że jesteś osobą ambitną i gotową do działania, a to cechy lubiane przez pracodawców wśród młodych kandydatów.
Podsumowanie zawodowe
Podsumowanie zawodowe można uznać za nieobowiązkową sekcję CV. Warto ją jednak dodać, ponieważ może ona znacząco zwiększyć twoje szanse na pracę. Jest to krótkie podsumowanie twojej kariery.
Celem tej sekcji jest przekonanie rekruterów, że warto przeczytać resztę twojego CV. Możesz tu wspomnieć o dużym doświadczeniu, wyjątkowych obowiązkach czy osiągnięciach, jakie zdobyłeś, pracując w poprzednich firmach. Osoby z małym doświadczeniem mogą skupić się bardziej na swoich umiejętnościach, a także celach zawodowych.
Pomyśl o wszystkim tym, co wyróżnia cię na tle większości kandydatów.
Spójrz na poniższy przykład tej sekcji i zainspiruj się nim:
Jeżeli nadal nie jest dla ciebie jasne, jak napisać tę część CV, koniecznie zajrzyj do naszego kompletnego poradnika. Umieściliśmy w nim informacje na temat tego, jak należy tworzyć tę część życiorysu zawodowego, niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym kandydatem czy dopiero osobą początkującą.
Dodatkowe sekcje w CV
Jeżeli w danej branży istnieje duża konkurencja lub jeżeli aplikujesz o pracę w prestiżowym miejscu, warto zadbać o to, by twoje CV się wyróżniało. Oprócz napisania idealnych podstawowych sekcji wymienionych powyżej, warto też dodać dodatkowe sekcje, które sprawią, że twoje podanie stanie się jeszcze bardziej interesujące. Możesz w nich napisać o wszystkim tym, co wyróżnia cię na tle większości.
Przykładowe sekcje dodatkowe to:
- Zainteresowania,
- Kursy i szkolenia,
- Programy komputerowe,
- Znajomość języków obcych.
Zainteresowania
Zainteresowania to sekcja dodatkowa bardzo lubiana przez kandydatów. Niestety niewiele osób wie, jak wykorzystać ją na swoją korzyść. Nie możesz po prostu wymienić wszystkich swoich hobby. Powinny one nawiązywać do pracy albo rozwijać umiejętności, które przydadzą się na danym stanowisku.
Przykładowo, jeżeli twoim zainteresowaniem są filmy i ubiegasz się o pracę w studiu filmowym, oczywiście taka informacja zagra na twoją korzyść. Jeżeli jednak napiszesz, że pasjonuje cię lepienie garnków z gliny, pracodawca raczej nie będzie zachwycony, chyba że dodasz informacje o umiejętności, jaką ta pasja rozwija.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tworzenia skutecznej sekcji z zainteresowaniami? Zajrzyj do naszego poradnika, klikając tutaj.
Kursy
Kursy pokazują, że lubisz rozwijać swoje umiejętności i się uczyć. Jeżeli nauczyłeś się obsługi programu do postprodukcji dźwięku, koniecznie wspomnij o tym w osobnej sekcji. Możesz także pochwalić się wszelkimi szkoleniami, na których zdobyłeś potrzebne umiejętności miękkie.
Pamiętaj, że informacja na temat ukończenia głównego kursu na realizatora dźwięku powinna pojawić się w sekcji z wykształceniem, aby nie została przeoczona przez rekrutera.
Stwórz list motywacyjny, aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy
List motywacyjny to dodatek do CV, chyba że pracodawca poinformował inaczej w ogłoszeniu o pracę. Według ekspertów warto jednak dodać ten dokument do podania, niezależnie od tego, czy jest on obowiązkowy czy nie.
List do pracodawcy daje ci dodatkową przestrzeń, której możesz użyć, aby zaimponować rekruterom. Napisz w nim to, na co zabrakło miejsca w twoim CV. Pokaż swoją unikatową osobowość i pochwal się wszystkim tym, co może wzbudzić zainteresowanie pracodawcy.
Jako początkujący kandydat możesz skupić się na swoich umiejętnościach, a także podkreślić, jakie masz cele zawodowe. Nie zapomnij też dodać, w jaki sposób objęcie oferowanego stanowiska może ci pomóc w ich realizacji.
Pamiętaj, żeby tak, jak i w CV, ograniczyć się wyłącznie do istotnych informacji, związanych z daną ofertą pracy.
CV realizatora dźwięku – podsumowanie artykułu
Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś z łatwością stworzyć ciekawe CV. Jeżeli jednak chcesz dowiedzieć się więcej na temat tworzenia poszczególnych sekcji, specyfiki rynku pracy czy przygotowywania się do rozmowy kwalifikacyjnej, koniecznie zajrzyj na naszego bloga.
Nie czekaj dłużej! Skorzystaj z naszego kreatora CV i już dziś stwórz profesjonalne CV realizatora dźwięku.
Najczęściej zadawane pytania
Czy powinienem dodać portfolio do moich dokumentów aplikacyjnych?
Nic nie pokazuje umiejętności tak dobrze, jak ukończone projekty. Jeżeli posiadasz portfolio pokazujące twoją poprzednią pracę, koniecznie dołącz je do swojego CV. Link do CV online możesz umieścić w mailu do pracodawcy, a także w nagłówku z twoimi danymi kontaktowymi.
Czy warto korzystać z szablonów CV?
Szablon CV pozwala ci na szybkie stworzenie dokumentów aplikacyjnych. Nasz kreator CV został opracowany przez ekspertów, dlatego masz pewność, że twoje podanie będzie wyglądało profesjonalnie i zawierało wszystkie istotne informacje.
Nasz kreator CV daje ci wiele możliwości, jeżeli chodzi o wybór koloru i szaty graficznej, dlatego możesz dostosować podanie do indywidualnych preferencji z zachowaniem estetyki i profesjonalizmu. Nasze szablony CV są unikatowe i czytelne, dzięki czemu momentalnie przyciągną uwagę pracodawcy.
Już dziś stwórz idealne CV realizatora dźwięku, używając naszego poradnika i szablonów!
Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.
Stwórz swoje CV w 15 minut
Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.