CV prawnika: Przykłady, które pomogą ci zdobyć nową pracę
Istnieje stereotyp, że prawnicy są nudni. Choć w wielu przypadkach jest to nieprawda, to musisz pamiętać o tym, że bardzo często pracodawcy otrzymują nudne, nijakie podania o pracę. Spraw, aby wyróżnić się na tle konkurencji i stwórz CV prawnika, które doskonale zaprezentuje twoje umiejętności, ciekawą osobowość oraz profesjonalizm.
CV prawnika – wzór
Karolina Kowalska
karolina.kowalska@gmail.com
567 987 988
Warszawa
Podsumowanie
Jestem radczynią prawną z ponad 10-letnim doświadczeniem. Pracowałam zarówno z klientami indywidualnymi, jak i firmami. Wygrałam ponad 90% powierzonych mi spraw. Jestem zainteresowana współpracą z państwa kancelarią w zakresie prawa pracy.
Doświadczenie zawodowe
Radczyni prawna
Kancelaria prawna
Kowalscy i spółka
2018-2020
- Analizowałam stan prawny z uwzględnieniem sytuacji klienta
- Konsekwentnie prowadziłam spory i egzekwowałam regulacje, w efekcie uzyskując 90% spraw wygranych na korzyść reprezentowanych przeze mnie osób.
- Zajmowałam się doradztwem prawnym oraz wystawiałam opinie prawne.
WykształceniePrawo
Studia Magisterskie
Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
2005-2007
- Ukończyłam studia ze średnią 4.7.
- Brałam aktywny udział w spotkaniach Koła Naukowego Prawa Europejskiego.
- Na pierwszym i drugim roku otrzymywałam stypendium Marszałka Województwa dla wyjątkowo uzdolnionych studentów.
Umiejętności:
- Prawo cywilne
- Prawo pracy
- Prawo imigracyjne
- Analiza zmian przepisów prawnych
- Prowadzenie procesów prawnych
- Umiejętność negocjacji
- Praca pod presją stresu
Nawet jeżeli jesteś doświadczonym prawnikiem, który wygrywa sprawę za sprawą, stworzenie profesjonalnego życiorysu może być dla ciebie wyzwaniem. Musisz pamiętać o precyzji, skrupulatności, a także przechytrzyć systemy rekrutacyjne. Nie wiesz jak to zrobić? Nie martw się, jesteś w idealnym miejscu.
Dzięki naszym wzorom CV i listów motywacyjnych z pewnością zwiększysz swoje szanse na zdobycie pracy, o którą się ubiegasz.
Fakty
Jeżeli zastanawiasz się, czy praca prawnika jest dla ciebie, oto kilka faktów:
- Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, średnia pensja prawnika specjalisty wynosi 6050 złotych brutto.
- Według portalu wynagrodzenia.pl 55% prawników to kobiety.
- Zarobki prawników znacznie się różnią w zależności od branży, z którą są związani. Najwięcej zarabiają prawnicy w branży konsultingu finansowego.
- Nie wszystkie osoby pracujące w branży prawa ukończyły aplikację. Część z nich podjęła pracę zaraz po studiach.
Jak napisać CV prawnika?
Niektóre osoby, w szczególności początkujący pracownicy, nie zdają sobie sprawy z tego, jak istotne jest stworzenie odpowiedniego życiorys prawnika. Od twojego podania może zależeć twoja kariera radcy prawnego. Jeżeli nie wiesz, jak stworzyć profesjonalne CV i od czego w ogóle zacząć, nie martw się. W tej części artykułu dowiesz się, jak zacząć tworzenie życiorysu od podstaw.
Aby mieć pewność, że niczego nie brakuje w twoim CV dla prawnika, użyj narzędzia do budowy życiorysów. Pamiętaj, że tak jak podczas wyjaśniania przepisów prawnych klientowi, tworząc podanie o pracę, musisz być zrozumiały, ale też przekazać wszystkie istotne informacje.
👇Spójrz poniżej, aby zapoznać się z najważniejszymi sekcjami życiorysu.
Idealna konstrukcja
Kierunki prawnicze są oblegane na polskich uniwersytetach. Jednakże tylko najlepsi uzyskają stosowną aplikację i rozpoczną pracę w wymarzonym zawodzie. Zarówno praca jako radca prawny, jak i prokurator, czy adwokat, jest niezwykle ciekawa, a więc konkurencja jest dość spora.
Oto sekcje, o których nie możesz zapomnieć tworząc CV:
- NAGŁÓWEK: to zwięzły opis na górze twojego życiorysu, w którym przedstawisz siebie w jak najlepszym świetle.
- PODSUMOWANIE/CELE ZAWODOWE: ta część życiorysu jest często pomijana przez kandydatów i jest to ogromny błąd. Użyj tę część, aby w krótki, ale przekonujący sposób przedstawić swoje najważniejsze kwalifikacje, doświadczenie i osiągnięcia.
- DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE: tak jak wskazuje nazwa, w tej części prezentujesz swoją historię pracy.
- WYKSZTAŁCENIE: w tej sekcji opisujesz jaką szkołę ukończyłeś i z jakimi rezultatami.
- KWALIFIKACJE: w tej części powinny się znaleźć twoje miękkie i twarde umiejętności.
- DODATKOWE SEKCJE: zaimponuj rekruterom, dodając dodatkowe sekcje takie jak języki, hobby, kursy.
W dalszej części artykułu szczegółowo omówimy jak stworzyć każdą z wymienionych sekcji.
Jak powinno wyglądać CV prawnika?
Jako prawnik z pewnością wiesz, jak istotny jest porządek i odpowiednia struktura. Aby twoje CV wyglądało schludnie, możesz sięgnąć po jeden z trzech formatów życiorysów. Oto one:
Format chronologiczny
To najpopularniejszy i najbardziej lubiany przez rekruterów format. Taka struktura CV daje ci możliwość przedstawienia w pierwszej kolejności historii zawodowej oraz wykształcenie, a dopiero potem umiejętności.
Eksperci ds. rekrutacji polecają przedstawić te dane w odwróconym porządku chronologicznym. To znaczy, że twoje ostatnie osiągnięcia znajdą się na samej górze, a wcześniejsze, kolejno niżej.
Dla kogo?
Format funkcjonalny jest szczególnie polecany osobom, które mają już jakieś doświadczenie zawodowe, a także kandydatom z dużym doświadczeniem.
Format funkcjonalny
Format funkcjonalny daje możliwość przedstawienia umiejętności w pierwszej kolejności. Dopiero po nich pojawia się doświadczenie zawodowe.
Dla kogo?
Taki format jest idealny dla początkujących kandydatów z małym lub żadnym doświadczeniem. Przyda się więc także osobom, które zmieniają branżę.
Format mieszany
Jak wskazuje nazwa, format mieszany łączy w sobie cechy dwóch wspomnianych formatów.
Dla kogo?
Taki format sprawdzi się tylko w przypadku kandydatów z ogromnym doświadczeniem, np. u takich, którzy ubiegają się o stanowiska kierownicze.
Sięgnij po nasze wzory CV dla prawnika i wybierz format, który najbardziej odpowiada twoim potrzebom.
Tytuł i informacje kontaktowe
Nagłówek życiorysu, zwany też tytułem, to jedna z najważniejszych części CV. Choć podajesz w niej tylko podstawowe dane o sobie, to odgrywa ona kluczową rolę w procesie rekrutacji. To dzięki tym danym, rekruterzy skontaktują się z tobą. Na samej górze powinno znaleźć się twoje imię i nazwisko, reszta części nagłówka może mieć dowolną kolejność.
Poprawne i niepoprawne przykłady
Karolina Kowalska
893 982 023
kowalska.karolina@gmail.comWarszawa
Karolina Kowalska
karolciakowalinkabuziak09@gmail.com982 244 924 tel# 2 293 329 329 domowy: 327 323 233
Adres: Ul. Nad strumykiem 15
76-090 Warszawa
Poprawny przykład został zapisany tak, że rekruter od razu zauważy wszystkie informacje. Adres e-mail wygląda profesjonalnie. Układ jest przejrzysty.
W niepoprawnym przykładzie zawarte zostało zbyt dużo informacji. Ponadto zapis jest chaotyczny, a adres e-mail zawiera nieprofesjonalne zwroty.
CV prawnika a zdjęcie
Dodawanie zdjęć kandydatów do podań nadal wzbudza sporo kontrowersji. W wielu krajach odchodzi się od tej praktyki, ze względu na potencjalne ryzyko świadomej lub nie dyskryminacji. Najlepiej trzymać się zasady, że jeżeli pracodawca nie prosi wprost o umieszczenie fotografii w życiorysie, nie należy jej umieszczać.
Jak podkreślić swoje doświadczenie w CV prawnika?
W pracy prawnika doświadczenie jest bardzo istotne. Dzięki niemu twój pracodawca wie, co potrafisz, a także że posiadasz kwalifikacje potrzebne do wykonywania danego zawodu, które potrafisz zastosować w praktyce. Poziom doświadczenia może wpłynąć nie tylko na szanse na zatrudnienie, ale także na wysokość otrzymywanej pensji.
Przedstawiając doświadczenie w CV prawnika, pamiętaj, aby przy każdym stanowisku wspomnieć:
- Tytuł zawodowy/nazwę pełnionego stanowiska
- Nazwę firmy/kancelarii
- czas trwania pracy.
Pamiętaj, że wszystkie informacje, które pojawiają się w CV prawnika, muszą mieć związane z posadą, o którą się ubiegasz. Być może sprzedałeś swój obraz na aukcji młodej sztuki. To wspaniałe osiągnięcie, ale nie ma znaczenia w pracy prawnika.
Życiorys prawnika będzie się nieco różnił w zależności od stanowiska, jakie pełnisz. Radca prawny czy adwokat będą mieli nieco wspólnego, ale będą się także od siebie różnić. Pamiętaj więc, aby dostosować podawaną informację do pracy.
Kancelaria prawna Kowalscy i spółka
2018-2020
- Analizowałem przypadki klientów, aby zapewnić im jak najlepszą reprezentację w sądzie.
- Przygotowywałem rozprawy i reprezentowałem klientów, osiągając wynik z korzyścią dla klienta w 90% przypadku.
- Ze względu na moją efektywność, zwiększyłem zainteresowanie kancelarią, przyciągając 5 nowych dużych klientów.
Ale jeśli nie masz doświadczenia...
Jeżeli jesteś świeżo upieczonym absolwentem studiów prawniczych i nie masz znaczącego lub żadnego doświadczenia, ta sekcja nadal powinna pojawić się na życiorysie. Wykorzystaj ją na swoją korzyść!
Skup się na stażach zawodowych, wolontariatach, a nawet zajęciach dodatkowych na studiach, podczas których miałeś szansę zdobyć praktyczną wiedzę prawniczą. Pamiętaj, że każdy od czegoś kiedyś zaczynał, a więc nawet bez doświadczenia, możesz zdobyć pracę.
Jeżeli jesteś w trakcie aplikacji, pamiętaj, aby wyróżnić to w twoim życiorysie.
Spójrz na poniższy przykład.
Kancelaria prawna Kowalscy i spółka
2017-2018
- Byłem odpowiedzialny za przygotowywanie dokumentacji spraw.
- Opracowywałem pisma procesowe.
- Przedstawiam podstawowe przepisy klientom.
- Archiwizować dane.
Edukacja: jak zawrzeć swoje wykształcenie akademickie
Praca prawnika wymaga odpowiedniego poziomu doświadczenia, ale także konkretnego wykształcenia. Studiując prawo, możesz zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy i trafić na listę radców prawnych lub adwokatów. Pamiętaj, że w zależności od tego, o jakie stanowisko się ubiegasz, wymagane wykształcenie może być różne.
Oto dwa przykłady sekcji z wykształceniem w CV radcy prawnego i adwokata.
Przykłady
CV radcy prawnego
Prawo, specjalizacja radca prawny
Jednolite studia magisterskie
Uniwersytet Warszawski
2006-2011
- Otrzymałem stypendium Marszałka woj. mazowieckiego, za wybitne osiągnięcia.
- Ukończyłem specjalizację na radcę prawnego
- Aktywnie działałem w Kole Naukowym, w sekcji Regulacji Unijnych.
CV adwokata
Prawo, specjalizacja adwokacka
Studia Magisterskie
Uniwersytet Jagielloński
2018-2020
- Ukończyłem studia ze średnią 4.5
- Moja praca magisterska została opublikowana w czasopiśmie naukowym Lex.
- Podczas nauki byłem zapraszany na śledzenie ponad 50 postępowań sądowych.
Najlepsze umiejętności w CV prawnika
Każde przykładowe CV powinno zawierać sekcję z kwalifikacjami. Pamiętaj, że podczas rekrutacji, większość firm używa systemy śledzenia kandydatów. Są to programy, które automatycznie skanują i odrzucają te CV, które nie zawierają odpowiednich słów kluczowych.
Zrób wszystko, aby twoje profesjonalne CV prawnika nie zostało skreślone, zanim jeszcze trafi do rąk rekruterów.
Istnieje bardzo dobry sposób na zweryfikowanie, jakich słów kluczowych szukają rekruterzy. Musisz po prostu przejrzeć dokładnie ofertę pracy. Słowa kluczowe to zazwyczaj wymagane kwalifikacje.
To normalne, że chcesz zdobyć pracę i możesz czuć pokusę, aby dodać wymagane umiejętności, których ty jednak nie posiadasz. Nie rób tego, ponieważ rekruterzy bardzo szybko zweryfikują, czy rzeczywiście masz umiejętności, którymi pochwaliłeś się w CV.
👇 Spójrz poniżej, aby poznać twarde i miękkie umiejętności, których często wymaga się od radców prawnych i adwokatów.
Umiejętności twarde:
Umiejętności twarde mogą się różnić w zależności od tego, jaką masz specjalizację i o jakie stanowisko się ubiegasz. Zawsze w pierwszej kolejności wymieniaj te kwalifikacje, które są związane z ofertą pracy. Pamiętaj też, aby wymienić wszystkie gałęzie prawa, w jakich się specjalizujesz.
Przykładowe umiejętności twarde:
- Reprezentowanie klientów na wokandzie sądu,
- Postępowanie sądowe,
- Prawo spółek handlowych,
- Prawo pracy,
- Ochrona danych osobowych,
- Umowy gospodarcze,
- Wystawianie opinii prawnych,
- Prowadzenie procesów cywilnych,
- Prawo cywilne.
Niektóre umiejętności twarde, takie jak prawo jazdy, czy obsługa pakietu Microsoft Office mogą być przydatne na każdym stanowisku. Wspomnij więc o nich w swoim podaniu.
Umiejętności miękkie
Umiejętności twarde są kluczowe w pracy prawnika. Pamiętaj jednak, że umiejętności miękkie są równie ważne, ponieważ prawnik musi pracować z ludźmi. Klienci często są wymagający, zdenerwowani, pod wpływem emocji. Musisz więc pokazać pracodawcy, że będziesz w stanie pracować efektywnie i z opanowaniem.
Oto przykładowe umiejętności miękkie, które przydadzą się w pracy prawnika:
- Praca pod presją czasu,
- Stanowczość,
- Empatia,
- Łatwość w komunikowaniu się i przekazywaniu informacji,
- Umiejętność zrozumiałego przedstawiania opinii prawnych,
- Sumienność,
- Punktualność.
Podsumowanie zawodowe: najważniejsza część CV prawnika
Podsumowanie zawodowe jest niezwykle istotne, a mimo to wielu kandydatów o nim zapomina. Nie popełniaj tego błędu. Umieść je na samej górze podania i opisz w nim zwięźle swoje najważniejsze osiągnięcia, stanowiska pracy oraz szczególne umiejętności.
Ta część ma zaledwie kilka zdań, wykorzystaj ją więc dobrze.
Podsumowanie zawodowe przykuje uwagę rekrutera, zwłaszcza że w Polsce praktyka dodawania tej części do życiorysu nadal nie jest szeroko stosowana.
Spójrz na poprawny i błędny przykład podsumowania profilu:
Pracuję jako adwokat od ponad 8 lat. Współpracowałem zarówno z klientami indywidualnymi, jak i dużymi firmami. Specjalizuje się w prawie spółek akcyjnych i osiągam doskonałe wyniki zawodowe. Wygrałem ponad 85% powierzonych mi spraw.
Jestem adwokatem. Kocham prawo. Znam prawo spółek akcyjnych, a także trochę prawa pracy. Chcę pracować w państwa firmie.
W pierwszym przykładzie kandydat przedstawił najważniejsze informacje o sobie. Swoje osiągnięcia poparł danymi liczbowymi. W drugim przykładzie brakuje konkretnych informacji, zdania są zbyt nieprecyzyjne.
Dodatkowe sekcje w CV prawnika
Profesjonalne CV prawnika musi zachwycić rekruterów. Doskonałym sposobem na zdobycie kilku dodatkowych punktów jest dodanie dodatkowych sekcji. Możesz w nich zaprezentować swoje kursy, języki, które znasz, zainteresowania, umiejętności informatyczne i inne.
Umiejętności informatyczne dla prawników
Prawnicy powinni posiadać podstawowe umiejętności informatyczne, takie jak np. obsługa pakietu Microsoft Office. Jeżeli jednak posiadasz jakieś dodatkowe kwalifikacje, na przykład umiesz obsługiwać specjalistyczne programy, wspomnij o tym w osobnej części.
Języki
Znajomość języków obcych może zwiększyć szansę na zdobycie pracy oraz wyższej pensji. W szczególności, jeżeli ubiegasz się o pracę w kancelarii pracującej z międzynarodowymi klientami, dodaj sekcję z językami oraz poziomem biegłości. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że potencjalny pracodawca zauważy wszystkie istotne informacje.
Wskazówki, jak poprawić swoje CV prawnika
Pamiętaj o poniższych poradach, jeżeli chcesz zachwycić swoim CV.
- Użyj wzorów CV, aby mieć pewność, że twój życiorys zawiera wszystkie potrzebne informacje.
- Dołączenie listu motywacyjnego do twojego CV może zwiększyć twoje szanse na zdobycie pracy.
- Zweryfikuj, czy wszystkie podane dane są aktualne.
- List motywacyjny i CV nie mogą zawierać literówek ani błędów.
Do swojego CV i listu motywacyjnego dodaj aktualną klauzulę na temat przetwarzania danych osobowych.
Podsumowanie: napisz wybitny życiorys bez wysiłku
Tworząc list motywacyjny i życiorys pamiętaj, że:
- Wzory i szablony życiorysów, a także narzędzie do budowy CV ułatwią ci pracę nad podaniem;
- Zawarcie podsumowania zawodowego pomoże przekonać pracodawcę do twojej osoby;
- Oprócz sekcji z wykształceniem, doświadczeniem i umiejętnościami, dodaj sekcje, w których zaprezentujesz swoje szkolenia, języki, umiejętności informatyczne itp;
- Dołączając list motywacyjny do twojego CV, zwiększasz szanse na zatrudnienie;
- Wszystkie informacje zawarte w CV powinny być adekwatne do stanowiska, o które się ubiegasz.
Wybierz najlepszy wzór CV, który pomoże ci napisać nieskazitelne podanie o pracę.
Zdobądź więcej szans – dołącz list motywacyjny do CV
List motywacyjny to idealny sposób na przekonanie pracodawcy do swojej osoby. Możesz w nim dokładniej omówić swoje osiągnięcia, a także pokazać swój indywidualny charakter. Nie wiesz jak zacząć list motywacyjny prawnika? Sięgnij po nasze szablony!
FAQ
Czy zawsze muszę dołączać list motywacyjny do życiorysu?
Jeżeli pracodawca nie prosi wprost o list motywacyjny, dołączanie go do aplikacji nie jest obowiązkowe. Jednakże radzimy, aby i tak go napisać. W ten sposób pokażesz, że jesteś ambitnym kandydatem, który potrafi zrobić nieco więcej niż to, o co go poproszono.
Czy muszę ukończyć studia magisterskie, aby zostać prawnikiem?
Aby pracować jako prawnik, musisz ukończyć studia wyższe. W niektórych przypadkach licencjat będzie wystarczający, ale aby rozwijać się dalej, niektóre kancelarie mogą oczekiwać od ciebie studiów magisterskich.
Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.
Stwórz swoje CV w 15 minut
Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.