Jak napisać CV nauczyciela muzyki – praktyczny poradnik
Praca nauczyciela muzyki może być bardzo ciekawa. Wymaga jednak wielu umiejętności, zarówno z zakresu muzyki, jak i pedagogiki. Choć na polskim rynku pracy istnieje niedobór nauczycieli, aby otrzymać pracę, nadal musisz napisać odpowiednie CV nauczyciela muzyki.
CV nauczyciela muzyki – przykład
Magdalena Szymańska
Nauczycielka pianina
magdalena.szymańska@gmail.com
111 123 123
Od ponad siedmiu lat nauczam muzyki w szkole podstawowej. Podczas przygotowywania zajęć lekcyjnych, dbam o aktywne uczestnictwo każdego ucznia. Przygotowałam pięciu zdolnych uczniów do olimpiady muzycznej, co zakończyło się dużym sukcesem. Jako muzyk, doskonale rozumiem tajniki tej dziedziny, a jako pedagog, jestem w stanie przekazać je uczniom w zrozumiały sposób.
Doświadczenie
Nauczycielka gry na pianinie
Prywatne zlecenia
2020-2022
- Przygotowałam trzech uczniów do egzaminów na Akademię Muzyczną – wszyscy zdali z powodzeniem.
- Nadzorowałam rozwój muzyczny ponad dziesięciu uczniów w wieku 10-18 lat.
Nauczycielka muzyki
Technikum Zawodowe nr 4
2015-2020
- Uczyłam muzyki, efektywnie zarażając pasją do niej moich uczniów.
- Przygotowałam pięciu uczniów do olimpiady muzycznej, z czego trzech dostało się do etapu wojewódzkiego, a dwóch krajowego.
Wykształcenie
Muzyka – pianino
Akademia Muzyczna
Poznań
2012-2015
Umiejętności
- Gra na pianinie,
- Nauka muzyki,
- Przygotowywanie zajęć z uwzględnieniem podstawy programowej,
- Obsługa tablicy interaktywnej,
- Umiejętność motywowania uczniów do nauki,
- Umiejętność słuchania uczniów,
- Tworzenie autorskich metod nauczania,
- Przygotowywanie zajęć lekcyjnych,
- Wysoka kultura osobista,
- Radzenie sobie ze stresem.
Taki dokument może okazać się też szczególnie pomocny, jeżeli ubiegasz się o pracę w prywatnej szkole lub jako prywatny nauczyciel. Zapewne o nutach wiesz wszystko i grasz obłędnie na co najmniej jednym instrumencie. Możesz mieć jednak problem ze stworzeniem swoich dokumentów aplikacyjnych. Nie martw się – pomożemy ci w tym.
Piosenka składa się z nut tworzących harmonijną całość, która przekazuje coś odbiorcy. Możesz na swoje CV nauczyciela spojrzeć w podobny sposób: składa się ono z wielu elementów, które muszą razem współgrać, aby stworzyć dobrze prezentującą się całość, która przekona pracodawcę, że nadajesz się do pracy.
Nie tego szukasz? Zajrzyj na naszą stronę, gdzie znajdziesz CV nauczyciela języka angielskiego (kliknij tutaj), CV nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej (kliknij tutaj), czy też CV dla nauczycieli innych przedmiotów (nauczyciel matematyki, nauczyciel historii, etc).
Fakty na temat pracy nauczyciela muzyki
Za moment przejdziemy do omówienia poszczególnych sekcji w CV. Najpierw jednak przyjrzyjmy się kilku faktom na temat pracy nauczyciela muzyki w polskich szkołach.
- Według portalu pl średnia pensja młodszego nauczyciela w szkole podstawowej wynosi średnio 3 990 złotych brutto. Specjalista może liczyć na wynagrodzenie w wysokości 4 860 złotych brutto, z kolei najbardziej doświadczeni nauczyciele zarabiają średnio 5 730 złotych miesięcznie.
- 57% osób zatrudnionych w branży to kobiety.
- Warto pamiętać, że wysokość wynagrodzenia może zależeć od wielkości szkoły, regionu, a także sektora. Osoby pracujące w sektorze prywatnym zazwyczaj zarabiają znacznie więcej.
Podsumowanie zawodowe
Podsumowanie zawodowe to część CV, która może ci pomóc wyróżnić się na tle innych kandydatów. Musisz w niej zapisać kilka ciekawych, ale zwięzłych zdań podsumowujących twoją karierę. W Polsce nadal niewielu kandydatów tworzy tę część życiorysu zawodowego, a więc robiąc to, możesz pokonać nawet osoby z lepszym doświadczeniem zawodowym.
Wpisz tu swoje osiągnięcia, szczególne umiejętności lub ukończone kursy. Liczy się wszystko, co sprawia, że sprawdzisz się idealnie na oferowanym stanowisku. Pamiętaj, że celem tej sekcji jest przekonanie pracodawcy, że warto przeczytać dalszą część twojego CV.
Jeżeli jesteś początkującym kandydatem, możesz skupić się na swoich celach zawodowych. Podkreśl, w jaki sposób objęcie oferowanego stanowiska może przyczynić się do ich realizacji.
Spójrz, jak może wyglądać ciekawe podsumowanie zawodowe:
Nadal masz wątpliwości, jak wpisać podsumowanie zawodowe w przykładowe CV nauczyciela? Koniecznie zajrzyj do naszego poradnika, w którym opisaliśmy, jak stworzyć tę sekcję, nawet jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z nauczaniem.
Doświadczenie zawodowe
W pracy nauczyciela doświadczenie zawodowe to bardzo ważny aspekt. Choć coraz częściej do szkół trafiają osoby zaraz po studiach, to zawsze warto pochwalić się swoim doświadczeniem w CV, niezależnie od tego, czy pracujesz w zawodzie dwadzieścia lat, czy też dopiero ukończyłeś pierwsze praktyki.
Możesz zaprezentować swoje doświadczenie, używając odwróconego porządku chronologicznego. Podaj tutaj:
- Nazwę pełnionego stanowiska,
- Nazwę szkoły lub innej placówki, w której uczyłeś muzyki,
- Czas trwania zatrudnienia.
Przykładowa sekcja z historią zatrudnienia
Nauczyciel muzyki
Liceum Ogólnokształcące nr 5
Warszawa
2015-2020
- Potrafię doskonale organizować lekcje, dzięki czemu co roku udawało mi się zrealizować całą podstawę programową.
- Uczestniczyłem w spotkaniach rady pedagogicznej, aby omówić postęp uczniów i program pomocy dla uczniów mniej zdolnych.
- Wykorzystywałem metody motywacji pozytywnej, aby zmotywować uczniów do nauki.
- Przygotowałem pięciu uczniów do matury z historii muzyki – wszyscy uczniowie zdali maturę na średnio 87%.
Nie musisz mieć ogromnego doświadczenia, aby zacząć pracę w szkole. Czasami wystarczy staż lub praktyki zawodowe wykonywane podczas studiów. Pomyśl więc, czy zrealizowałeś coś podobnego. Jako początkujący kandydat możesz nawet pochwalić się wolontariatem.
Wykształcenie
W przypadku nauczycieli w szkołach, wykształcenie jest bardzo ważne. Możesz mieć pewność, że pracodawca sprawdzi tę sekcję CV i zweryfikuje, czy faktycznie posiadasz podane kwalifikacje. Musisz pochwalić się wykształceniem pedagogicznym, aby móc pracować z dziećmi. Co więcej, jako nauczyciel muzyki, musisz także znać się na tym przedmiocie. Pochwal się więc wszystkimi ukończonymi kierunkami, a także dodatkowymi szkoleniami czy studiami podyplomowymi, które mogą pozytywnie wpłynąć na twoją kandydaturę.
Podczas pisania CV, pamiętaj, aby wymienić tu:
- Zdobyte tytuły naukowe,
- Nazwę ukończonej szkoły, uczelni, studium, etc.,
- Czas trwania nauki.
Spójrz na przykład:
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
Poznań
2018-2020
Muzyka – fortepian
Akademia Muzyczna
Poznań
2015-2018
- Zorganizowałam koncert noworoczny, w którym uczestniczyli wykładowcy i studenci.
- Byłam przewodniczącą koła naukowego.
Jeżeli masz już doświadczenie w branży, nie musisz podawać szczegółów ze swojej szkoły. Jeśli jednak dopiero zaczynasz pracę w branży, postaraj się wymienić wszystkie informacje, które pokażą, że jesteś osobą ambitną, gotową do działania. Pracodawcy uwielbiają te cechy w młodych kandydatach, a w przypadku nauczycieli proaktywna postawa jest ogromnym plusem.
Umiejętności w CV nauczyciela
Każdy wzór CV będzie zawierać sekcję z umiejętnościami. Nic zresztą dziwnego, profesjonalne CV bez tej sekcji na pewno nie przejdzie przez rekrutację. To z niej pracodawca dowiaduje się, jakie masz kompetencje i czy sprawdzisz się na oferowanym stanowisku.
Co więcej, w celu prowadzenia rekrutacji, duże placówki edukacyjne mogą używać systemów śledzenia kandydatów. Są to specjalne programy komputerowe, które skanują podania, a następnie odrzucają CV i list motywacyjny, jeżeli nie zawierają one odpowiednich słów kluczowych.
Nie przejmuj się jednak – te słowa kluczowe można łatwo odnaleźć, na przykład zaglądając do oferty pracy. Wymienione w niej umiejętności są zazwyczaj słowami kluczowymi.
Aby mieć pewność, że ta sekcja jest napisana poprawnie:
- Dokładnie przeczytaj ogłoszenie o pracę,
- Zapisz swoje kompetencje w ten sam sposób, w jaki pojawiają się w ofercie pracy, aby być spokojnym, że komputer odczyta je prawidłowo,
- Jako pierwsze wymień te umiejętności, które pojawiają się w ofercie jako najważniejsze.
Umiejętności twarde
Umiejętności twarde to takie, które można łatwo zmierzyć. Bez nich wykonywanie danego zawodu nie byłoby możliwe. Niezależnie od tego, czy aplikujesz o pracę w szkole średniej czy w przedszkolu, koniecznie dostosuj listę swoich umiejętności do konkretnej oferty pracy.
Oto przykładowe umiejętności twarde dla nauczyciela muzyki:
- Obsługiwanie tablicy interaktywnej,
- Przygotowywanie planu lekcji,
- Przygotowywanie zdolnych uczniów do konkursów, w tym olimpiad,
- Metody motywacji pozytywnej,
- Znajomość języków obcych,
- Techniki efektywnej nauki,
- Przygotowywanie zajęć z wykorzystaniem multimediów,
- Gra na pianinie i harfie.
Umiejętności miękkie
Umiejętności miękkie są często związane z charakterem danej osoby, choć części z nich można się nauczyć. W pracy edukatora są one niezwykle ważne. W końcu jako nauczyciel będziesz miał nieustanny kontakt z dziećmi, a także rodzicami oraz innymi nauczycielami. Dyrektor szkoły musi wiedzieć, że posiadasz zestaw kompetencji, który pozwoli ci na zgodną pracę z innymi, a także, że masz umiejętności, dzięki którym efektywnie przekażesz wiedzę uczniom oraz będziesz w stanie zachęcać ich do rozwoju.
Przykładowe umiejętności miękkie, które mogą się przydać w zawodzie nauczyciela to:
- Wysoka kultura osobista,
- Umiejętność przekazywania wiedzy w prosty sposób,
- Komunikatywność,
- Cierpliwość,
- Przykładanie wagi do szczegółów,
- Pasja do nauki i nauczania,
- Umiejętność wzbudzania w uczniach odpowiedzialności,
- Wzbudzanie ciekawości ucznia.
Dodatkowe sekcje
Dodatkowe sekcje w CV to dobry sposób na pokonanie konkurencji, a także przekonanie potencjalnego szefa, że jesteś idealnym kandydatem, a w efekcie otrzymanie lepszych warunków zatrudnienia. Nasze wzory CV są edytowalne, dzięki nim możesz dodać do swojego życiorysu zawodowego jedną lub więcej sekcji dodatkowych. Mogą to być na przykład:
- Znajomość języków obcych,
- Ukończone kursy,
- Znajomość programów komputerowych,
- Zainteresowania.
Znajomość języka angielskiego
Znajomość języka obcego jest coraz bardziej ceniona na polskim rynku pracy. Jeżeli znasz język obcy, możesz mieć nie tylko więcej szans na zatrudnienie, a także otrzymać wyższe wynagrodzenie. Jeżeli aplikujesz o pracę w międzynarodowej szkole, koniecznie pochwal się znajomością języków obcych w odrębnej sekcji. Stwórz osobną sekcję także wtedy, gdy władasz więcej niż jednym językiem. Kto wie? Może taka umiejętność przyda się na przykład podczas wyjazdu konkursowego twoich uczniów.
Kursy i szkolenia
Nauka powinna być priorytetem nauczycieli. Nie chodzi jednak tylko o edukację uczniów, ale także i o rozwój własnych umiejętności. Jeżeli brałeś udział w dodatkowych kursach lub szkoleniach, koniecznie się tym pochwal w swoim CV. W ten sposób nie tylko pokażesz nowo zdobyte umiejętności, ale także zaprezentujesz się jako osoba ambitna, która nieustannie się rozwija i podejmuje nowe wyzwania.
Znajomość programów komputerowych
Coraz częściej w pracy nauczyciela wymagana jest umiejętność obsługi pewnych programów. W szkołach coraz popularniejsze stają się tablice interaktywne, a komunikatory online były podstawą podczas nauki zdalnej w czasie pandemii. Jeżeli więc umiesz obsługiwać programy komputerowe, w tym programy graficzne, które mogą uatrakcyjnić twoje lekcje, koniecznie pochwal się tym w dodatkowej sekcji w CV.
Ulepsz swoje CV
Wiesz już, jak stworzyć wszystkie części CV. Na koniec przyjrzyjmy się kilku kwestiom, które mogą jeszcze bardziej ulepszyć twój życiorys zawodowy.
Dodaj list motywacyjny nauczyciela muzyki
CV i list motywacyjny to dwa najpopularniejsze dokumenty aplikacyjne. CV obowiązkowo powinno pojawić się w twojej aplikacji. Z kolei list motywacyjny to niejako dodatek do CV. Za obowiązkowy możesz go uznać jedynie wtedy, gdy pracodawca prosi o niego w ogłoszeniu o pracę.
Eksperci radzą jednak, by nie poprzestawać na napisaniu CV nauczyciela, ale też dodać do niego ciekawy list motywacyjny. Dzięki temu zdobywasz dodatkową przestrzeń na opisanie tych rzeczy, na które zabrakło już miejsca w CV. Pochwal się swoimi osiągnięciami, przygotowywanymi konkursami oraz tym, jak pomogłeś mniej zdolnym uczniom rozwijać się. Wszystko, co przekona pracodawcę, że jesteś nauczycielem muzyki z powołaniem, sprawdzi się tutaj idealnie.
Sięgnij po szablony CV
Szablon będzie pomocny przy tworzeniu CV nauczyciela muzyki, które zachwyci rekruterów, a także wyróżni cię na tle innych kandydatów. Rekruterzy poświęcają niewiele czasu na czytanie CV. Bardzo często po prostu na szybko je przeglądają. Oznacza to, że wygląd twojego CV jest niemal tak samo ważny jak to, co się w nim znajduje.
Aby mieć pewność, że twój życiorys zawodowy zwróci uwagę rekruterów i będzie zawierał wszystkie ważne elementy, sięgnij po szablon opracowany przez zespół specjalistów. Pamiętaj, że nasze szablony są edytowalne, a to oznacza, że możesz je dostosować do swoich preferencji.
Podsumowanie artykułu – jak napisać życiorys nauczyciela muzyki
Wiesz już, jak stworzyć profesjonalne CV. Jeżeli potrzebujesz więcej porad na temat pisania podania albo tego, jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną etc., koniecznie zajrzyj na naszego bloga. Znajdziesz tam wiele ciekawych artykułów, które poprowadzą cię przez proces pisania aplikacji.
Sięgnij po nasze szablony i już dziś napisz idealne CV dla nauczyciela muzyki.
Najczęściej zadawane pytania
Ile stron powinno mieć moje CV?
Eksperci zalecają, by swoje CV ograniczyć do jednej strony A4. Skup się na najważniejszych informacjach, adekwatnych do stanowiska, o które się ubiegasz. Nie lej wody. Zamiast zmniejszać czcionkę czy usuwać marginesy, zastanów się, jakie informacje są zbędne, a jakie są istotne.
Wyłącznie osoby, które mają ogromne doświadczenie, czy pracowały przy wielu projektach, powinny zapisać więcej stron.
Czy muszę dodawać klauzulę o ochronie danych osobowych do mojego CV?
Tak. Aby wziąć udział w rekrutacji, twoje CV musi zawierać klauzulę o ochronie danych osobowych. Zapisz ją w aktualnej formie i upewnij się, że znajduje się na wszystkich stronach CV (jeżeli twoje CV ma więcej niż jedną stronę). Dodaj ją w stopce dokumentu, aby nie zabierać cennego miejsca. Możesz też nieco zmniejszyć czcionkę.
Nie musisz dodawać takiej klauzuli do listu motywacyjnego, chyba że pracodawca zaznaczył inaczej w ofercie pracy.
Już dziś sięgnij po nasz kreator CV i stwórz idealne podanie dla nauczyciela muzyki.
Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.
Stwórz swoje CV w 15 minut
Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.