Lubisz podróżować po świecie i pracować z maszynami jako inżynier? Kto powiedział, że nie możesz robić tych dwóch rzeczy naraz? Jeśli jesteś inżynierem morskim, możesz połączyć obie pasje.
Od ponad pięciu lat pracuję jako inżynier morski. Posiadam bogate doświadczenie w zakresie wiedzy okrętowej i stoczniowej. Chcę dołączyć do Capital Shipping, aby kontynuować rozwój moich umiejętności pod okiem najlepszych ekspertów w branży. Na moim poprzednim stanowisku w firmie spedycyjnej MT wprowadziłem pokładowy system konserwacji zapobiegawczej, który pozwolił zaoszczędzić 200 000 USD rocznie.
Doświadczenie
Inżynier morski Firma przewozowa MT Sierpień 2016 – obecnie
Zwiększyłem sprawność silnika wysokoprężnego statku o 4%, używając wydajniejszego cyklu konserwacji.
Generowałem bryły 3D i schematy w AutoCAD dla systemów napędowych i HVAC.
Kierowałem pracami konserwatorskimi na statku.
Przepłynąłem ponad 5000 mil morskich na pokładzie rocznie.
Pełniłem bezpośredni nadzór nad załogą działu maszynowego.
W ciągu ostatniego roku przeszkoliłem ponad 20 rekrutów w zakresie konserwacji, projektowania i produkcji.
Wykształcenie
Licencjat z inżynierii morskiej SUN Maritime College 2010-2014
Umiejętności
Naprawa i konserwacja układów napędowych
Nadzór i uruchamianie systemów na statkach
Odczytywanie dokumentacji technicznej
Projektowanie systemów mechanicznych
Programowanie komponentów automatyki
Monitorowanie terminowości dostaw
Znajomość systemów sterowania
Konserwacja zapobiegawcza
Zarządzanie czasem
Przywództwo
Odpowiedzialność
Gracz zespołowy
Certyfikaty
Certyfikat w AutoCAD i Solid Work (2D i 3D) – projekty systemu mechanicznego
Jako wykwalifikowany inżynier morski masz już umiejętności i wiedzę, pozwalające na pracę na prawie każdym statku, jaki możesz sobie wyobrazić. Aby jednak znaleźć odpowiednią pracę w światowej klasy firmie transportowej, potrzebujesz doskonałego CV inżyniera morskiego.
Jeśli nie wiesz, jak stworzyć dokumenty aplikacyjne, nie martw się. Jesteś w doskonałym miejscu.
W tym obszernym przewodniku pokażemy ci:
Jak znaleźć najlepszy format CV dla inżyniera morskiego?
Jak napisać CV inżyniera morskiego, które wyróżni cię na tle konkurencji?
Jak napisać różne sekcje CV inżyniera morskiego, nawet dla początkujących kandydatów?
Znajdziesz również wiele wskazówek i najlepszych praktyk przy pisaniu kolejnego CV.
Szukasz CV jako inżynier budownictwa lub specjalista innej branży?
Istnieją pewne ogólne zasady i standardowe procedury, których należy przestrzegać podczas pisania CV. Konieczne jest zawarcie wszystkich ważnych sekcji, zachowanie czytelnego układu, a także wybranie odpowiedniego formatu dla twojego życiorysu zawodowego.
💡Inżynierowie morscy, pracujący w zagranicznej firmie, mogą liczyć na zarobki około 9 000 dolarów na miesiąc (za Bussines Insider).
Struktura CV – inżynier morski
Struktura CV pozwoli ci na łatwiejsze stworzenie twojego podania. Sprawi również, że nie przegapisz żadnych ważnych informacji. Po zdefiniowaniu układu musisz wypełnić puste miejsca ciekawymi i adekwatnymi do danej pracy informacjami o sobie.
Zalecamy poniższy schemat dla CV inżyniera morskiego:
Nagłówek: imię i nazwisko oraz dane kontaktowe
Podsumowanie CV
Doświadczenie
Edukacja
Umiejętności
Dodatkowe sekcje (certyfikaty, języki i publikacje).
Powinieneś rozpocząć CV inżyniera morskiego od nagłówka, w którym podasz swoje dane osobowe i kontaktowe. Chociaż powyższa kolejność sekcji w CV jest dość popularna, pamiętaj, że możesz ją odpowiednio dostosować w oparciu o swoje mocne strony.
📌W naszym kreatorze możesz zmieniać kolejność sekcji, a także dodawać dodatkowe pola do wypełnienia.
Najlepszy format CV dla inżynierów morskich
Istnieją trzy popularne formaty CV:
Format funkcjonalny (oparty na umiejętnościach) kładzie nacisk na odpowiednie umiejętności, a nie na historię zatrudnienia. Idealny dla kandydatów na wczesnych etapach kariery.
Format z odwróconym porządkiem chronologicznym, to taki, w którym najnowsze doświadczenia są wymienione jako pierwsze, a potem kolejno pojawiają się poprzednie. Idealny dla wysoko wykwalifikowanych kandydatów, którzy nie mieli “podejrzanych” przerw w historii zatrudnienia, ponieważ tutaj największe znaczenie odgrywa doświadczenie zawodowe.
Możesz także użyć kombinacji dwóch powyższych formatów – będzie to format mieszany, gdzie wszystkie adekwatne do pracy informacje znajdują się na samej górze CV.
Ogranicz długość swojego CV do jednej strony A4. Zadbaj o to, by wszystkie informacje były łatwo zauważalne i czytelne.
Opisz swoje doświadczenie jako inżynier okrętowy
Większość czasu powinieneś poświęcić na pisanie i dopracowywanie tej sekcji. Jest ona kluczowa, ponieważ na jej podstawie pracodawca zdecyduje nie tylko o tym, czy cię zatrudnić, ale także jaką stawkę ci zaoferować.
Nie musisz tworzyć swojego CV od zera i zastanawiać się, czy stworzyłeś estetyczne podanie. Zamiast tego sięgnij po jeden z naszych szablonów. Wówczas jedyne co musisz zrobić, to wpisać adekwatne informacje w odpowiednie rubryki. Stroną wizualną zajmie się nasz kreator.
W sekcji z doświadczeniem musisz wpisać:
Nazwę stanowiska,
Nazwę pracodawcy,
Czas trwania zatrudnienia.
Pod tymi podstawowymi informacjami koniecznie pokaż, jakie miałeś obowiązki oraz co osiągnąłeś na poprzednim stanowisku. W ten sposób będziesz się wyróżniał na tle innych kandydatów.
Przykład sekcji z doświadczeniem
Inżynier morski
Firma XYZ
08.2019-08.2022
Przeprowadzałem konserwacje zapobiegawcze i awaryjne na pokładzie i na miejscu.
Wykonywałem prace naprawcze silników diesla i węglowych.
Opracowywałem harmonogramy konserwacji kluczowego wyposażenia zakładu, dzięki czemu wystąpiło o 15% mniej awarii.
Nadzorowane przeze mnie bezpieczne i wydajne operacje sprawiły, że firma XYZ otrzymała nagrodę dla najlepszej linii żeglugowej w 2019 roku.
Opisz swoje doświadczenie jako serię czynności, które wykonałeś. Podkreśl ważność swoich działań, używając aktywnych czasowników, takich jak: zwiększyłem, opracowałem, zoptymalizowałem, wykonałem.
📌 Aby zwiększyć wiarygodność swoich działań, używaj liczb, na przykład wartości procentowych czy liczb opisujących kwoty pieniężne. Dzięki nim pracodawca lepiej zrozumie, jakie korzyści może przynieść zatrudnienie ciebie na oferowanym stanowisku.
CV dla inżyniera morskiego bez dużego doświadczenia
Ubiegając się o stanowisko inżyniera morskiego bez doświadczenia musisz podkreślić wszystkie swoje mocne strony. Nie rezygnuj od razu z sekcji z doświadczeniem. Zastanów się, czy miałeś kiedyś okazję wykorzystać swoje umiejętności w praktyce.
Zbierz wszystkie doświadczenia zdobyte w ramach programów edukacyjnych i praktyk zawodowych, a nawet wolontariatów i przedstaw je w sekcji z doświadczeniem zawodowym.
Używaj mocnych słów, liczb i pokaż odrobinę pewności siebie w swoim pisaniu, aby twoja sekcja dotycząca doświadczeń wyglądała, jakby została napisana przez kogoś, kto ma już doświadczenie w tej dziedzinie. Pracodawcy lubią pewnych siebie kandydatów, którzy znają swoją wartość.
Wykształcenie w CV
Sekcja z wykształceniem w CV inżyniera morskiego jest kluczowym elementem. Większość pracodawców oczekuje tytułu licencjata w dziedzinie inżynierii morskiej i/lub tytułu magistra specjalizującego się w pokrewnej dziedzinie.
W tej sekcji wspomnij o zdobytym tytule naukowym, nazwie uczelni oraz czasie trwania nauki. Jako początkujący kandydat możesz wymienić konkretne przedmioty, które zdałeś, a także pochwalić się osiągnięciami, takimi jak wysoka średnia, stypendia czy udział w konferencjach.
Spójrz na poniższy przykład:
Edukacja
Licencjat z Inżynierii Morskiej
Politechnika Szczecińska
2015-2018
Projektowanie komercyjnych statków żeglugowych
Architekci marynarki wojennej
Funkcje inżynierii morskiej
Maszyny morskie
Maszyny pomocnicze
Pierwsza pomoc na pokładzie
Średnia 5,0
Umiejętności w CV
Inżynierowie morscy posiadają określony zestaw umiejętności, które są różne nawet, gdy porówna się je z innymi dziedzinami inżynierii. Inżynier budowy i inżynier produkcyjny mogą mieć najbardziej zbieżne kompetencje. Przedstaw je w swoim CV i nie zapomnij dostosować ich do konkretnej oferty pracy, uwzględniając dane stanowisko.
Oprócz twoich umiejętności technicznych, pracodawca będzie sprawdzał także umiejętności miękkie. Określają one twoją osobowość i umiejętności przywódcze. Nawet jeżeli obecnie aplikujesz na niższą pozycję w firmie, warto wspomnieć o tych umiejętnościach, ponieważ w przyszłości rekruterzy mogą cię zatrudnić jako kierownika projektów czy dyrektora. Sprawdzają oni po prostu twój potencjał na przyszłość. Właśnie dlatego w tej sekcji musisz stworzyć listę zarówno umiejętności twardych, jak i miękkich.
📌Wiele organizacji korzysta z systemów śledzenia kandydatów do filtrowania setek podań o pracę. Dokładnie przeczytaj ofertę pracy i skorzystaj z wymienionych tam umiejętności – to twoje słowa kluczowe, które powinieneś wpisać do swojego CV i listu motywacyjnego.
Programowanie komponentów automatyki i inne umiejętności twarde
Umiejętności technicznych możesz się nauczyć lub zdobyć je podczas wykonywania praktycznych zadań. Są one niezbędne, aby dostać pracę na statku. Oto przykładowe umiejętności twarde, które mogą pojawić się w twoim CV:
Określenie specyfikacji kontraktowych
Tworzenie dokumentacji technicznej
Systemy wentylacji i HVAC
Pisanie kompletnych raportów technicznych
Optymalizacja kosztów napraw
Ekspertyza morska
Praktyczne doświadczenie w działaniach działu inżynieryjnego
Systemy elektryczne
Obsługa i konserwacja sprzętu inżynierskiego
Umiejętności miękkie
Dzięki umiejętnościom miękkim pracodawca wie na przykład, jak będziesz komunikował się ze swoimi współpracownikami lub potencjalnymi klientami. Są one niezbędne w profesjonalnej relacji z innymi.
Oto kilka przykładowych kompetencji miękkich:
Efektywna komunikacja
Dbałość o szczegóły
Umiejętność prezentacji danych
Umiejętności analityczne
Praca zespołowa
Umiejętności organizacyjne
Rozwiązywanie problemów
Zdolności interpersonalne
Podsumowanie zawodowe
Napisanie podsumowania zawodowego może znacząco zwiększyć twoje szanse na zdobycie pracy.
W podsumowaniu zawodowym wspomnij o swoich największych osiągnięciach, doświadczeniu czy umiejętnościach. Bądź szczegółowy i precyzyjny, ale też zwięzły. Podsumowanie powinno mieć zaledwie kilka zdań. Pamiętaj, że jego funkcją jest przekonanie rekrutera, że warto zapoznać się z resztą twojego CV.
📌Ta sekcja powinna znaleźć się na górze CV, tuż pod danymi kontaktowymi. Jej pisanie możesz jednak zostawić na sam koniec. Dzięki temu będziesz na bieżąco ze wszystkimi najważniejszymi informacjami dotyczącymi twojej kariery.
Przykład podsumowania zawodowego
Jestem wykwalifikowanym inżynierem morskim z ponad siedmioletnim doświadczeniem na statkach i w stoczniach. Kiedy pracowałem w firmie spedycyjnej MT, wprowadziłem tam bezpieczną i wydajną procedurę obsługi programu konserwacji prewencyjnej, która pozwoliła firmie zaoszczędzić 100 000 USD rocznie. Obecnie szukam nowych wyzwań zawodowych i wierzę, że praca w Capital Shipping jest idealną szansą na rozwój mojej kariery.
📌 Jako początkujący kandydat w tej części wymień przede wszystkim swoje cele zawodowe i pochwal się posiadanymi umiejętnościami.
Wskazówki, jak ulepszyć swoje CV inżyniera okrętów
Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić, aby ulepszyć swoje CV inżyniera morskiego:
Twoje CV inżyniera morskiego powinno być wolne od błędów gramatycznych, ortograficznych i interpunkcyjnych. Przed wysłaniem swoich dokumentów do pracodawcy, koniecznie jeszcze raz je przeczytaj.
Inżynierowie operują na liczbach. Zwiększ wiarygodność swojego doświadczenia, używając liczb do przedstawienia zadań i osiągnięć.
Rozważ uzyskanie certyfikatu lub licencji specyficznej dla inżynierów morskich, jeśli ich jeszcze nie masz. Nawet jeśli dopiero rozpocząłeś proces certyfikacji, nadal możesz o tym wspomnieć w swoim CV.
Napisz list motywacyjny inżyniera morskiego
Choć nie zawsze pracodawcy proszą o dołączenie go do CV, eksperci radzą, by stworzyć list motywacyjny. W ten sposób zwiększasz swoje szanse na zatrudnienie. W liście motywacyjnym przedstaw swoją unikatową osobowość i zawrzyj wszystkie informacje, na które zabrakło miejsca w CV.
Pamiętaj jednak, by w liście nie powtarzać informacji ze swojego CV.
Stwórz profesjonalne CV dla inżyniera okrętowego – podsumowanie
Wiesz już, co zrobić, aby twoje CV było idealne i wyróżniało cię na tle konkurencji. Na koniec przypominamy kilka porad:
CV inżyniera morskiego powinno zaczynać się od nagłówka, czyli twojego imienia i nazwiska oraz informacji kontaktowych.
W dwóch zdaniach podkreśl swoje umiejętności, doświadczenie i wiedzę, tworząc podsumowanie zawodowe. Użyj podsumowania, aby zachęcić rekrutera do przeczytania całości dokumentu.
Użyj formatu CV, który podkreśli twoje mocne strony i ukryje ewentualne braki.
Wymień zarówno swoje umiejętności miękkie, jak i twarde.
Dołącz dodatkowe sekcje dla certyfikatów, zainteresowań i języków, aby zaimponować potencjalnemu szefowi.
Chcesz wiedzieć więcej na temat pisania podania o pracę? Koniecznie zajrzyj na naszą stronę internetową. Skorzystaj z naszych szablonów CV, aby stworzyć idealne dokumenty aplikacyjne, dzięki którym zdobędziesz wymarzoną pracę na statku.
Najczęściej zadawane pytania
Jakie są popularne specjalizacje dla inżynierów morskich?
Dopóki nie zostaniesz dyrektorem generalnym, kierownikiem projektu lub szefem inżynierii w firmie spedycyjnej, musisz wykazać się specjalistycznymi umiejętnościami. Jeżeli zdobędziesz te umiejętności, łatwiej ci będzie znaleźć pracę, a także będziesz mógł domagać się wyższej pensji.
Oto niektóre z obszarów, w których możesz specjalizować się jako inżynier morski:
Inżynieria morska
Inżynieria systemowa
Plan i konserwacja sprzętu
Inżynieria projektowania morskiego
Czy moje CV musi zawierać klauzulę o ochronie danych osobowych?
Tak, taka klauzula jest niezbędna do tego, aby pracodawca mógł wziąć pod uwagę twoją kandydaturę. Jeżeli nie umieścisz jej w CV, stracisz swoją szansę. Umieść ją w stopce dokumentu i zmniejsz czcionkę. W ten sposób zaoszczędzisz cenne miejsce, a klauzula nie będzie odciągała uwagi od treści twojego CV. Pamiętaj, że musi być ona zapisana w aktualnej formule i znajdować się na wszystkich stronach CV.
Już dziś sięgnij po nasze szablony i napisz idealne podanie dla inżyniera morskiego.