Jak napisać CV higienistki stomatologicznej (asystentki dentystycznej) – kompletny poradnik krok po kroku

Choć system opieki zdrowotnej, zarówno publiczny, jak i prywatny, cierpi na braki kadrowe, aplikując o pracę musisz się wykazać. Jako asystentka stomatologiczna będziesz pełniła odpowiedzialną rolę i wspierała dentystę podczas zabiegów, a nawet operacji.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

CV asystentki stomatologicznej – wzór CV

Magdalena Wysocka
Asystentka stomatologic
znamagdalena.wysocka@gmail.com
111 222 111

Od pięciu lat pracuję jako asystentka stomatologiczna. Prowadzenie dokumentacji medycznej i wspieranie dentysty w zabiegach stomatologicznych należą do moich codziennych obowiązków.

Moja pasja do stomatologii i dzieci pozwala mi pomagać młodym pacjentom przechodzić przez zabiegi. Trzy lata z rzędu otrzymałam tytuł asystentki roku w klinice.

Doświadczenie

Asystentka stomatologiczna
Gabinet dentystyki dziecięcej “Zębuś”
2019-2022

 • Prowadziłam dokumentację medyczną zgodnie z zasadami kliniki i uwzględnieniem przepisów RODO.
 • Sterylizowałam narzędzia dentystyczne z zachowaniem ostrożności i zasad BHP.
 • Przygotowywałam małych pacjentów do zabiegów, wykorzystując umiejętność komunikacji oraz kreatywność, zwiększając ich poczucie komfortu.
 • Edukowałam pacjentów w zakresie higieny jamy ustnej i zachęcałam do codziennego mycia zębów.
 • Nadzorowałam pracę trzech stażystów.
 • Trzy razy otrzymałam nagrodę pracownika roku.

Wykształcenie

Studium medyczne – asystentka dentystyczna
Teb Edukacja
Poznań
2012-2015

Umiejętności

 • Sterylizacja narzędzi stomatologicznych
 • Prowadzenie dokumentacji medycznej
 • Asystowanie przy zabiegach chirurgicznych
 • Znajomość przepisów BHP
 • Biegła znajomość języka angielskiego
 • Wysoka kultura osobista
 • Umiejętność słuchania
 • Łatwość w komunikacji
 • Empatia
 • Precyzja w wykonywaniu zadań

Jeżeli chcesz pracować w gabinecie dentystycznym, musisz napisać profesjonalne CV asystentki stomatologicznej. Ten dokument pomoże ci wyróżnić się na tle konkurencji i pokazać potencjalnemu szefowi, że zasługujesz na szansę.

Ten artykuł pomoże ci w pisaniu CV, objaśniając krok po kroku poszczególne sekcje życiorysu zawodowego. Wskazówki w nim zawarte pomogą ci wyróżnić twój dokument na tle setek innych. Co więcej, znajdziesz tu wzór CV i przykłady danych sekcji, dzięki którym lepiej zrozumiesz, jak stworzyć ciekawe podanie. Zaczynajmy!

📌Wzór CV z Internetu, nawet taki napisany przez ekspertów, powinien być jedynie twoim źródłem inspiracji. Nie kopiuj go słowo w słowo. Pamiętaj, że dobre CV to takie, które podkreśla twoje mocne strony i współgra z daną ofertą pracy.

Fakty na temat pracy w zawodzie asystentki stomatologicznej


CV higienistki stomatologicznej

Zanim omówimy poszczególne sekcje twojego życiorysu zawodowego, przyjrzyjmy się kilku faktom na temat pracy w tym zawodzie:

 • Portal pl podaje, że średnie zarobki asystentki stomatologicznej wynoszą 4 040 złotych brutto na miesiąc.
 • 25% najlepiej zarabiających w zawodzie może liczyć na stawkę powyżej 4 750 złotych miesięcznie.
 • Pensja zależy od wielu czynników, w tym stażu pracy, edukacji, wielkości firmy, a nawet województwa.
 • Większość osób zatrudnionych na tym stanowisku to kobiety.

Doświadczenie zawodowe w CV asystentki dentystycznej

Doświadczenie zawodowe ma duże znaczenie na rynku pracy. Choć coraz więcej pracodawców chętniej przyjmuje początkujących kandydatów, to historia zatrudnienia może pomóc ci przyciągnąć uwagę rekruterów, a nawet zwiększyć stawkę, jaką zaproponuje ci potencjalny szef.

A więc, niezależnie od tego, czy jesteś doświadczoną asystentką dentysty, czy też dopiero przygotowywałaś się do wykonywania zawodu na praktykach, poświęć tej sekcji wystarczająco dużo uwagi.

Opisując swoje doświadczenie jako higienistka stomatologiczna, koniecznie podaj:

 • Nazwę pełnionego stanowiska,
 • Nazwę kliniki czy gabinetu, w którym pracowałaś,
 • Okres zatrudnienia.

Niemal wszyscy kandydaci podają te dane. Nie ograniczaj się więc tylko do nich. Jeżeli chcesz się wyróżnić i zwiększyć szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, podaj także swoje najważniejsze obowiązki i osiągnięcia na danym stanowisku. Możesz to zrobić za pomocą wypunktowania, aby zwiększyć przejrzystość dokumentu.

Przykładowa sekcja z historią zatrudnienia – asystentka stomatologiczna z doświadczeniem

Asystentka dentystyczna

Klinika ABC

Warszawa

2020-2022

 • Asystowałam przy ponad 500 zabiegach stomatologicznych, w tym 50 operacjach ekstrakcji ósemek.
 • Prowadziłam dokumentację medyczną i dbałam o porządek w gabinecie stomatologicznym.
 • Przygotowywałam gabinet do zabiegów.
 • Ze względu na moje umiejętności komunikacyjne i wysoką kulturę osobistą, retencja pacjentów zwiększyła się o 15% w skali roku.
 • Sterylizowałam narzędzia dentystyczne z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

📌Jeżeli masz taką możliwość, do opisu swoich obowiązków i osiągnięć w branży stomatologicznej, użyj danych liczbowych. Pomogą ci one przekonać pracodawcę, że będziesz wartością dodaną w klinice czy gabinecie.

cv higienistki stomatologicznej

CV asystentki stomatologicznej z małym doświadczeniem

Jeżeli dopiero zdobyłaś uprawnienia asystentki dentystycznej i nie masz dużego doświadczenia, nadal możesz stworzyć tę sekcję. Pomyśl o stażach i praktykach zawodowych, a nawet wolontariatach. Jeżeli uczestniczyłaś w wydarzeniu promującym dbanie o higienę jamy ustnej, możesz o tym wspomnieć w tej części CV. Spójrz na przykład:

Wolontariuszka

Dom Dziecka

Warszawa

Maj-lipiec 2022

 • Przy udziale asystenta stomatologicznego, informowałam wychowanków placówki o prawidłowej higienie jamy ustnej.
 • Przygotowałam i przedstawiłam prezentację na temat dbania o zdrowe zęby.

Nawet jeżeli twoje doświadczenie to staż czy wolontariat, warto się tym pochwalić. Być może nie od razu zdobędziesz wymarzone stanowisko, ale jest to doskonały krok w stronę rozwoju twojej kariery. Pracodawcy cenią w młodych pracownikach ambicję i proaktywną postawę, a praktyki i wolontariaty pokazują, że umiesz się zaangażować.

⚠️Jeżeli nie masz absolutnie żadnego doświadczenia jako higienistka stomatologiczna i starasz się na przykład o staż, nie wpisuj w tę sekcję słowa "brak". Pisanie CV ma na celu pokazanie twoich mocnych stron, a nie braków. Zamiast tego, po prostu pomiń tę część, wybierając funkcjonalny układ życiorysu zawodowego.

Medyczne studium zawodowe – jak opisać wykształcenie w CV

Aby pracować jako asystentka stomatologiczna, musisz mieć konkretne wykształcenie. Oczekuje się, że osoba ubiegająca się o taką pracę będzie miała minimum wykształcenie średnie o profilu medycznym w zawodzie asystentki stomatologicznej/medycznej. A więc, aby rozpocząć pracę w gabinecie stomatologicznym, musisz ukończyć szkołę średnią lub policealną o profilu medycznym.

Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy jesteś dyplomowaną asystentką stomatologiczną pracującą w zawodzie od lat, czy nadal się uczysz i aplikujesz o staż, ta sekcja jest obowiązkową częścią życiorysu zawodowego.

W tej sekcji powinnaś podać:

 • Swój tytuł zawodowy,
 • Nazwę ukończonej szkoły,
 • Czas trwania edukacji.

Spójrz na poniższy przykład:

Szkoła policealna medyczna

Kierunek: Asystentka medyczna

2015-2018

 • Ukończyłam szkołę z wyróżnieniem.
 • Brałam udział w wojewódzkim konkursie medycznym.

Jeśli pracujesz w branży już od jakiegoś czasu, nie musisz tak szczegółowo opisywać swojego wykształcenia. Początkujące kandydatki mogą jednak na tym skorzystać. Pochwal się sukcesami w szkole, w szczególności jeżeli pozwoliły ci rozwinąć umiejętności, które potrzebne są w twoim zawodzie. Dzięki temu pokażesz, że jesteś ambitną i gotową do działania osobą, a to cechy, które pracodawcy doceniają w młodych kandydatach.

Wystarczy, że w tej sekcji podasz tylko najwyższe wykształcenie. Jeżeli ukończyłaś medyczne studium policealne, nie musisz wspominać o gimnazjum. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy niższe wykształcenie jest bardziej związane z zawodem, przykładowo ukończyłaś studia z kulturoznawstwa, ale wcześniej zdobyłaś dyplom asystentki stomatologicznej w specjalnym liceum. Wówczas powinnaś podać informacje o obu szkołach.

Umiejętności potrzebne na stanowisku asystentki stomatologicznej

CV asystentki musi zawierać sekcję z umiejętnościami. Jest ona jedną z kluczowych części dokumentów aplikacyjnych. Poświęć jej sporo uwagi. To właśnie z niej pracodawca dowie się, czy posiadasz kompetencje niezbędne do pełnienia danego zawodu.

Co więcej, ta sekcja może okazać się kluczowa podczas rekrutacji, w szczególności jeżeli aplikujesz do dużych klinik. Coraz częściej pracodawcy sięgają po systemy śledzenia kandydatów, czyli specjalne programy komputerowe, które skanują dokumenty aplikacyjne i odrzucają te niezawierające słów kluczowych.

Na szczęście, słowa kluczowe są dostępne dla każdej kandydatki. Wystarczy, że uważnie przeczytasz ofertę pracy. Znajdziesz tam listę umiejętności, które są wymagane na dane stanowisko. To właśnie te umiejętności są zazwyczaj używane jako słowa kluczowe.

Jeżeli chcesz stworzyć skuteczną sekcję z umiejętnościami, zastosuj się do poniższych porad:

 • Dokładnie przeczytaj ofertę pracy. Zwróć uwagę, co jest wymagane od kandydatów.
 • Zadbaj o to, by twoje kompetencje były zapisane w takim samym brzmieniu, jak w ofercie pracy. Dzięki temu będziesz miała pewność, że zostaną one prawidłowo odczytane przez programy komputerowe.
 • Aby przyciągnąć uwagę rekrutera, koniecznie jako pierwsze wymień te swoje umiejętności, które są podane jako obowiązkowe.
⚠️Pamiętaj, aby nigdy nie kłamać w swoim CV. Niezależnie od tego, czy szukasz pracy w prestiżowej klinice czy stażu, twoje podanie musi zawierać tylko prawdziwe informacje. Jeżeli rekruter odkryje, że mówisz nieprawdę, stracisz szansę na zdobycie pracy. Co więcej, jeśli prawda wyjdzie na jaw już po zatrudnieniu, możesz zostać zwolniona dyscyplinarnie. Asystentka dentystyczna odpowiada za dobro i zdrowie pacjentów, a więc kłamstwo w CV jest nie tylko nieetyczne, ale i niemoralne, ponieważ możesz narazić pacjentów, a także dentystów i inny personel medyczny.

cv higienistki stomatologicznej

Umiejętności twarde

Umiejętności twarde to takie, których można nauczyć się w szkole lub podczas pracy. Są one mierzalne i łatwe do zweryfikowania. Bez nich wykonywanie danej pracy byłoby niemożliwe.

Spójrz na przykładowe umiejętności twarde, które mogą się przydać w pracy asystentki stomatologicznej/asystenta stomatologicznego:

 • Asystowanie przy zabiegach stomatologicznych,
 • Edukacja na temat higieny jamy ustnej,
 • Prowadzenie dokumentacji medycznej,
 • Sterylizacja urządzeń i narzędzi dentystycznych,
 • Opieka nad pacjentami.

Umiejętności miękkie

Pracując na stanowisku asystentki stomatologicznej, będziesz miała ciągły kontakt z ludźmi: z pacjentami, rodzicami młodych pacjentów, a także stomatologiem i innym personelem medycznym. Pracodawca na pewno więc sprawdzi, czy jesteś osobą, która z łatwością komunikuje się z innymi i czy jesteś graczem zespołowym. Pochwal się swoimi umiejętnościami miękkimi.

Przykładowe kompetencje miękkie to:

 • Łatwość w komunikacji,
 • Empatia,
 • Wysoka kultura osobista,
 • Umiejętność pracy pod presją,
 • Umiejętność pracy w zespole,
 • Precyzja,
 • Doskonała organizacja czasu pracy i zadań.

Podsumowanie zawodowe

Sekcja z podsumowaniem zawodowym to coś, co może wyróżnić twoje podanie na tle innych. Dodawanie tej części do CV jest w Polsce nadal rzadko praktykowaną metodą, a to oznacza, że możesz pokonać nawet te kandydatki, które mają lepsze doświadczenie niż ty.

Celem tej sekcji jest przekonanie rekrutera, że warto przeczytać resztę twojego życiorysu zawodowego. Powinnaś w niej umieścić wszelkie informacje, które wyróżniają cię na tle innych i pokazują, że doskonale sprawdzisz się na oferowanym stanowisku. Mogą to być na przykład wyjątkowe osiągnięcia, ciekawe obowiązki, etc. Początkujące kandydatki powinny się skupić przede wszystkim na swoich umiejętnościach, a także na celach zawodowych.

📌Choć podsumowanie zawodowe znajduje się na samej górze życiorysu zawodowego, tuż pod nagłówkiem, jego pisanie możesz zostawić na sam koniec. W ten sposób “na świeżo” będziesz pamiętała najważniejsze aspekty swojej kariery, o których warto wspomnieć.

Spójrz na przykładowe podsumowanie zawodowe:

Od dwóch lat pracuję jako asystentka stomatologiczna w klinice ABC. Dzięki moim umiejętnościom interpersonalnym i empatii, retencja klientów zwiększyła się o 12%. Znam zasady BHP i wiem, jak pracować z dentystą, aby usprawnić zabiegi stomatologiczne.

Skorzystaj z naszego poradnika na temat pisania tej części CV. Znajdziesz tam ciekawe porady, które pozwolą ci stworzyć tę część życiorysu zawodowego, niezależnie od tego, czy masz doświadczenie, czy też dopiero zaczynasz przygodę z branżą stomatologiczną.

Jaka jest prawidłowa kolejność sekcji w CV?

Sekcje w CV mogą pojawiać się w różnej kolejności, w zależności od tego, jaki format życiorysu zawodowego wybierzesz. Pamiętaj, że dobre CV to takie, które podkreśla twoje mocne strony i nieco ukrywa braki. Zdecyduj, jaki format będzie dla ciebie najlepszy, korzystając z naszych poradników opisujących poszczególne formaty/układy:

 • Chronologiczny (kliknij tutaj)
 • Funkcjonalny (kliknij tutaj)
 • Mieszany/łączony (kliknij tutaj)

Dopracuj swoje podanie

Napisz list motywacyjny asystentki stomatologicznej

List motywacyjny asystentki stomatologicznej to doskonały sposób na wyróżnienie twojego podania. Napisanie listu motywacyjnego daje ci dodatkową przestrzeń na omówienie tych kwestii, na które zabrakło miejsca w CV. Koniecznie pokaż w nim swoją unikatową osobowość i przedstaw wszystkie informacje, które wyróżniają cię na tle większości kandydatów.

Listem motywacyjnym asystentki możesz zaimponować pracodawcy. Choć nie jest to dokument obowiązkowy (chyba, że pracodawca prosi o niego w ogłoszeniu o pracę), warto go napisać, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Zwróć uwagę na błędy

Jako asystentka stomatologiczna musisz przykładać wagę do szczegółów. Wiesz na pewno, jak ważna jest precyzja. To, jak zostanie przeprowadzony zabieg, rzutuje na zdrowie i dobrostan pacjenta. Pokaż pracodawcy, że dbasz o detale, wysyłając bezbłędne CV.

Wielu kandydatów popełnia błąd, nie czytając napisanych dokumentów aplikacyjnych. Nawet jeżeli doskonale znasz zasady pisowni, tworząc CV, możesz popełnić literówkę lub przeoczyć jakiś błąd. Koniecznie więc przeczytaj swoją aplikację o pracę, zanim wyślesz ją do potencjalnego szefa.

Zwróć uwagę na literówki, gramatykę, brak interpunkcji, błędy ortograficzne, a także na czytelność i przejrzystość napisanego tekstu.


cv higienistki stomatologicznej

Jak napisać CV asystentki dentystycznej – podsumowanie poradnika

Przejrzyj naszego bloga, aby znaleźć jeszcze więcej porad na temat tworzenia dokumentów aplikacyjnych. Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą ci stworzyć podanie w łatwy i przyjemny sposób. Używając naszych szablonów, napiszesz CV w mgnieniu oka, a my sprawnie poprowadzimy cię przez cały ten proces.

Napisz CV i list motywacyjny dla asystentki dentystycznej, używając naszego kreatora CV online. Zdobądź wymarzoną pracę, zaczynając właśnie teraz!

Najczęściej zadawane pytania

Jak długie powinno być moje CV?

Najlepsza długość CV to jedna strona A4. Choć czasami może wydawać się, że to mało, skup się przede wszystkim na istotnych informacjach o swojej karierze. Jeżeli masz już doświadczenie jako asystentka dentystyczna, nie musisz wspominać o dorywczej pracy w sklepie z czasów studenckich.

Nasz kreator pozwala ci podzielić twoje CV tak, aby wszystkie informacje były jasne i czytelne. Dzięki temu masz pewność, że pracodawca nie przeoczy żadnej istotnej informacji. Jeżeli skupisz się wyłącznie na istotnych elementach swojej kariery i użyjesz naszych szablonów, z pewnością zmieścisz ciekawe i pełne podanie na jednej stronie.

Czy moje CV powinno zawierać klauzulę o ochronie danych osobowych?

Tak, taka klauzula jest wymagana podczas rekrutacji. Jeżeli nie umieścisz jej w swoim CV, twoje podanie nie będzie wzięte pod uwagę. Zadbaj o to, by klauzula była zapisana w aktualnej formie. Jeżeli zdecydowałaś się na CV dłuższe niż jedna strona, umieść ją na wszystkich arkuszach dokumentu.

Warto umieścić ją w stopce dokumentu i nieco zmniejszyć rozmiar czcionki. Dzięki temu nie tylko zachowasz cenne miejsce w CV, ale też będziesz mieć pewność, że klauzula nie odciągnie uwagi od ważnych elementów twojego podania.

List motywacyjny nie musi zawierać takiej klauzuli, chyba że pracodawca poprosił o nią w ogłoszeniu o pracę.

Już dziś stwórz idealne CV asystentki stomatologicznej przy pomocy naszych profesjonalnych szablonów!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV