Jak napisać doskonałe CV flebotomisty - kompletny poradnik krok po kroku
Flebotomista to osoba, która potrafi pobierać krew. Ratownicy medyczni, pielęgniarki, lekarze, a wkrótce i opiekunowie medyczni, muszą posiadać taką umiejętność. Jeżeli chcesz zdobyć pracę jako flebotomista, musisz napisać odpowiednie CV dla pracowników medycznych.
Przykładowe CV - opiekun medyczny / flebotomista
Kamil Kowalczyk
Opiekun medyczny
kamil.kowalczyk@gmail.com
000 123 112
Podsumowanie zawodowe
Od ponad trzech lat pracuję na stanowisku opiekuna medycznego. Rok temu otrzymałem uprawnienia z zakresu flebotomii. Kierując się empatią i wykorzystując moje umiejętności z zakresu komunikacji, opiekowałem się efektywnie ponad stoma osobami. Zadowolenie pacjentów z moich usług utrzymywało się nieustannie na poziomie 100%.
Doświadczenie
Opiekun medyczny
Ośrodek Słońce
2020-obecnie
- Opiekowałem się osobami starszymi, pomagając im w codziennych zajęciach, a także wykonując proste zabiegi medyczne.
- Ukończyłem kurs uprawniający mnie do pobierania krwi żylnej i włośniczkowej, dzięki czemu przyspieszyłem pracę pielęgniarek w ośrodku o 6%.
- Opiekowałem się grupą 5 stażystów, nadzorując ich zadania i edukując ich tak, aby byli gotowi samodzielnie wykonywać zawód opiekuna medycznego.
Wykształcenie
Opiekun medyczny - studium policealne
Szkoła Policealna XYZ
2018-2020
Umiejętności
- pobieranie krwi żylnej
- wykonywanie prostych zabiegów medycznych
- opatrywanie ran
- opieka nad osobami starszymi
- wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych
- empatia
- komunikatywność
- wysoka kultura osobista
W tym artykule przedstawiliśmy wszystkie istotne części, które powinny znaleźć się w twoim życiorysie zawodowym. Przejrzyj dokładnie każdą z sekcji, aby się zainspirować, a także zdobyć pomysły na napisanie poszczególnych części CV. Zaczynajmy!
Ile zarabia flebotomista?
Zarobki flebotomisty zależą od tego, jaki wykonuje on zawód. Przykładowo, według portalu rynekzdrowia.pl pielęgniarki zarabiają od 5965 do 8186 złotych brutto na miesiąc.
Technicy analityki medycznej, opiekunowie medyczni, pielęgniarki - kto może zostać flebotomistą?
W niektórych zawodach medycznych umiejętność pobierania krwi to podstawa. Dotyczy to ratowników medycznych, lekarzy, a także pielęgniarek czy położnych. W rzeczywistości, najczęściej krew pobierają pielęgniarki, choć może to także robić inny personel medyczny.
Warto wiedzieć, że pracownicy medyczni muszą być przeszkoleni z zakresu pobierania materiału z żył, a szkolenie trwa od 3 do 18 miesięcy. Długość szkolenia jest warunkowana umiejętnościami, wiedzą, a także zakresem odpowiedzialności przypisanym danemu stanowisku.
Wkrótce uprawnienia flebotomistów otrzymają także opiekunowie medyczni. Wiosną 2023 na rynku pracy pojawi się pierwszy rocznik absolwentów szkół policealnych, którzy będą posiadać uprawnienia z zakresu flebotomii.
Nagłówek w CV diagnostów laboratoryjnych/flebotomistów
Niezależnie od tego, czy chcesz pobierać krew jako opiekun medyczny, czy jesteś pielęgniarką, która chce pracować w laboratorium, w CV musisz napisać nagłówek ze swoimi danymi kontaktowymi. To właśnie one posłużą pracodawcy do skontaktowania się z tobą w celu umówienia rozmowy o pracę. Flebotomista musi być osobą uważną i precyzyjną, aby dobrze wykonywać swoją pracę. Użyj tej umiejętności podczas pisania CV.
W tej sekcji podawaj wyłącznie najważniejsze informacje. Nie zagłębiaj się w szczegółowe dane: są one niepotrzebne, zajmą cenne miejsce w twoim dokumencie, a do tego niektóre z nich mogę być uznane za wrażliwe i prowadzić do automatycznej dyskwalifikacji. Podaj tu wyłącznie:
- imię i nazwisko,
- numer kontaktowy,
- adres e-mail,
- miejscowość (bez dokładnego adresu zamieszkania).
Opcjonalnie możesz też podać nazwę swojej profesji (np. pielęgniarz flebotomista). Dodatkowe dane podawaj wyłącznie wtedy, gdy pracodawca prosi o to w ogłoszeniu o pracę.
Doświadczenie zawodowe - jak je opisać?
Prawdopodobnie pracujesz już w służbie zdrowia, a więc masz jakieś doświadczenie. Koniecznie przedstaw je w swoim CV. Poświęć mu osobną sekcję, w której wpiszesz:
- nazwę pełnionego stanowiska,
- nazwę placówki, w której pracowałeś,
- czas trwania zatrudnienia.
Oprócz takich podstawowych informacji, powinieneś też podać swoje osiągnięcia na danym stanowisku, a także zakres obowiązków. W ten sposób wyróżnisz się na tle konkurencji.
Przykładowa sekcja z doświadczeniem zawodowym
Opiekun medyczny
Ośrodek Słońce
2021-obecnie
- Opiekowałem się osobami starszymi, pomagając im w codziennych zajęciach, a także wykonując proste zabiegi medyczne.
- Ukończyłem kurs uprawniający mnie do pobierania krwi żylnej i włośniczkowej, dzięki czemu przyspieszyłem pracę pielęgniarek w ośrodku o 6%.
- Opiekowałem się grupą 5 stażystów, nadzorując ich zadania i edukując ich tak, aby byli gotowi samodzielnie wykonywać zawód opiekuna medycznego.
W opisie doświadczenia zawodowego, zawsze staraj się pokazać te swoje umiejętności, które pojawiły się w ofercie pracy jako wymagane.
Wykształcenie w CV
Wykonywanie badań laboratoryjnych, opieka nad starszymi i chorymi, pobieranie krwi żylnej czy inne obowiązki, muszą być wykonywane poprawnie. Właśnie dlatego pracodawca będzie chciał wiedzieć, jaka była twoja ścieżka edukacji. W większości przypadków do pracy w służbie zdrowia wymagane jest wykształcenie wyższe. Wynika to z tego, że zlikwidowano szkoły pomaturalne kształcące na przykład w zakresie analityki medycznej. Choć technicy analityki medycznej nadal są na rynku pracy, to jest ich coraz mniej.
Pamiętaj, aby w tej sekcji podać:
- swój tytuł zawodowy lub naukowy, jeżeli dotyczy,
- nazwę ukończonej szkoły,
- czas trwania edukacji.
Spójrz na poniższy przykład sekcji z edukacją:
Opiekun medyczny - studium policealne
Szkoła Policealna XYZ
2021-2023
- Odbyłem ponad 100 godzin praktyk.
- Otrzymywałem stypendium dla najlepszych uczniów.
- Ukończyłem kurs flebotomisty, obserwując przykład zakładania wkłuć dożylnych i asystowałem przy pobieraniu krwi żylnej.
Opiekunowie medyczni, pielęgniarki, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni, etc., którzy mają już spore doświadczenie zawodowe, nie muszą tak szczegółowo opisywać swojej edukacji.
Jednak jeżeli dopiero zaczynasz swoją karierę, koniecznie pochwal się osiągnięciami w szkole. W ten sposób pokażesz, że jesteś ambitnym kandydatem, zaangażowanym w różne sprawy, a poza tym potrafisz osiągać wyznaczone cele.
Umiejętności w CV
W celu wykonania testu, pobrania krwi żylnej i włośniczkowej, etc. musisz mieć konkretne umiejętności. Flebotomista, który nie będzie potrafił znaleźć żyły, z pewnością nie zabawi długo na danym stanowisku. Ważne jest więc, aby twoje CV zawierało listę umiejętności, które zaprezentujesz pracodawcy. To dzięki nim będzie on w stanie określić, czy nadajesz się na dane stanowisko.
Umiejętności twarde
Ponieważ profesja flebotomisty nie jest w Polsce odrębnym zawodem medycznym, kandydaci muszą mieć dodatkowe umiejętności twarde, a nie tylko pobieranie krwi. Pamiętaj, aby dostosować swoje CV do konkretnego stanowiska, o które się ubiegasz. Wyróżnij jako pierwsze te umiejętności, które pojawiły się także w ofercie pracy. Spójrz na listę przykładowych umiejętności twardych:
- pobieranie krwi żylnej i włośniczkowej,
- wykonywanie badań laboratoryjnych,
- umiejętność wykonania testów mikrobiologicznych mykologicznych,
- wykonywanie testów diagnostycznych do oznaczenia ciał ketonowych.
Umiejętności miękkie
Oprócz pobierania krwi, a także innych umiejętności, personel medyczny musi wiedzieć, jak radzić sobie ze stresem, jak reagować w sytuacjach kryzysowych, a także jak być wsparciem dla pacjentów. Właśnie dlatego tak bardzo ważne jest to, aby osoby te posiadały konkretny zestaw umiejętności miękkich. Są to na przykład:
- empatia
- wysoka kultura osobista
- poszanowanie ludzkiej godności
- cierpliwość
- umiejętność radzenia sobie ze stresem
- wysoka komunikatywność
Dowiedz się, jak wyszukać najlepsze umiejętności do swojego CV, czytając nasz poradnik.
Dodatkowe sekcje
Jednym z lepszych sposobów na wyróżnienie CV spośród setek innych, jest dodanie do niego dodatkowych sekcji, w których opiszesz, dlaczego jesteś inny niż większość kandydatów. W dodatkowych sekcjach możesz zawrzeć informacje o specjalnych umiejętnościach, które masz, takie jak języki obce. Możesz też opowiedzieć o kursach i szkoleniach, które sprawiają, że jesteś wyedukowanym kandydatem, a nawet napisać o swoich zainteresowaniach.
Tak naprawdę, jeżeli chodzi o dodatkowe sekcje, wybór należy do ciebie. Możesz wybrać jedną, dwie lub kilka dodatkowych sekcji. Wystarczy kilka kliknięć myszką, aby je dodać. Co więcej, nasz kreator CV automatycznie dostosuje twój dokument tak, aby wszystkie sekcje współgrały ze sobą i tworzyły profesjonalną całość.
Zainteresowania
Zainteresowania to jedna z dodatkowych sekcji, którymi możesz zaimponować pracodawcy. Choć jest lubiana przez kandydatów, mało kto wie, jak dobrze ją wykorzystać. Pamiętaj, że nie możesz wpisywać przypadkowych hobby do swojego CV. Powinny być one związane z twoją profesją. Oczywiście nie chodzi o to, że lekarze muszą być wyłącznie zainteresowani czytaniem książek z zakresu medycyny. Możesz też przedstawić te swoje zainteresowania, które rozwijają umiejętności potrzebne do wykonywania danej profesji.
Przykładowo, joga i medytacja pomagają zarządzać stresem i sprawiają, że osoby je praktykujące są spokojniejsze. A spokój i zarządzanie stresem to cecha bardzo pożądana w służbie zdrowia.
Podsumowanie zawodowe
Drugim sposobem na wyróżnienie CV jest napisanie podsumowania zawodowego. Jest to część twojego CV, w której pokrótce opisujesz swoje najważniejsze osiągnięcia, obowiązki czy umiejętności.
Znajduje się ona na samej górze dokumentów aplikacyjnych. Jej zadaniem jest przekonanie rekrutera, że warto poświęcić nieco więcej uwagi twojemu CV.
Warto wiedzieć, że dodawanie sekcji podsumowanie zawodowe, to w Polsce nadal pewna nowość. Wykorzystaj to na swoją korzyść - dodając ją do CV, masz szansę wyróżnić się na tle nawet tych kandydatów, którzy są bardziej doświadczeni, czy też posiadają lepsze umiejętności.
Napisz list motywacyjny
Niezależnie od tego, czy chcesz dołączyć do grona opiekunów medycznych, pielęgniarek, czy lekarzy, warto do swojego CV dodać list motywacyjny. Opiszesz w nim wszystko to, na co zabrakło miejsca w życiorysie zawodowym. Możesz na przykład szczegółowiej omówić, dlaczego zdecydowałeś się zdobyć uprawnienia z zakresu flebotomii i przedstawić swoje cele zawodowe.
To doskonały sposób na pokazanie swojej unikatowej osobowości i zwiększenie szans na zdobycie pracy.
Wyspecjalizowane CV
Ponieważ w Polsce nie ma jako tako zawodu flebotomisty, musisz napisać wyspecjalizowane CV ze swojej dziedziny. Koniecznie zajrzyj do naszych wzorów CV, aby znaleźć życiorys zawodowy, który pomoże ci w napisaniu aplikacji idealnej na twoje stanowisko.
Spójrz na poniższe przykłady:
Podsumowanie artykułu
Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, jak napisać swoje CV. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom stworzysz dokument, który zachwyci pracodawców. Wyróżnij w nim swoje uprawnienia z zakresu flebotomii, aby mieć pewność, że pracodawca je zauważy i zaoferuje ci pracę w tym sektorze opieki zdrowotnej.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat procesu szukania pracy, zajrzyj na naszego bloga. Znajdziesz tam wiele ciekawych artykułów z doskonałymi poradami. Już dziś sięgnij po nasze szablony CV i stwórz idealne podanie o pracę!
Najczęściej zadawane pytania
Jak długie powinno być moje CV?
Jeżeli nie masz ogromnego doświadczenia w wielu różnych firmach, czy na różnych stanowiskach, twoje CV powinno ograniczać się do jednej strony A4. Pamiętaj, że pracodawcy poświęcają średnio sześć sekund na przeczytanie każdego CV. To oznacza, że jeżeli informacje nie będą widoczne na pierwszy rzut oka, a także czytelne, twoje podanie może od razu trafić do kosza.
Właśnie dlatego tak ważne jest, aby nie zmniejszać zbytnio czcionki dokumentu, a także nie usuwać marginesów w CV. Dzięki temu masz pewność, że wszelkie informacje są czytelne od razu i że pracodawca niczego nie przeoczy. Jeżeli myślisz, że jedna strona A4 to za mało, zastanów się, jakie informacje są naprawdę ważne dla stanowiska, o które się starasz. Przykładowo, jeżeli od lat pracujesz w służbie zdrowia, nie musisz wspominać o tym, że dziesięć lat temu dorabiałeś do studiów za barem. Zamiast tego poświęć to miejsce na zaprezentowanie istotnych szkoleń czy kursów, które zrealizowałeś w międzyczasie.
Klauzula o ochronie danych osobowych - czy jest potrzebna?
Tak, taka klauzula to niezbędny element każdego podania. Ze względu na ustawę o ochronie danych osobowych, jeżeli twoje CV nie będzie posiadało takiego zapisu, pracodawca nie może wziąć go pod uwagę w procesie rekrutacji. Nie ma znaczenia, czy jesteś najlepszym kandydatem - po prostu takie są zasady.
Pamiętaj więc, aby klauzula znalazła się w twoim CV. Jeżeli stworzyłeś CV dłuższe niż jedna strona, zadbaj o to, by klauzula pojawiła się na wszystkich stronach. Sprawdź też, czy jest zapisana w prawidłowej formule.
Możesz umieścić ją w stopce dokumentu. Dzięki temu zaoszczędzisz nieco miejsca, a także nie będzie ona odciągać uwagi od treści twojego CV. Postaraj się także nieco zmniejszyć jej czcionkę.
Skorzystaj z naszych szablonów CV i zdobądź pracę jako flebotomista!
Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.
Stwórz swoje CV w 15 minut
Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.