Praca w branży medycznej wymaga sporej wiedzy, doświadczenia, a także konkretnych umiejętności. Ze względu na niedobory kadrowe w niemal każdym zawodzie, nieco łatwiej jest zdobyć pierwszą pracę, nawet nie mając jeszcze dużego doświadczenia.
Elżbieta Potocka Asystentka stomatologiczna elżbieta.potocka@gmail.com 909 123 111
Podsumowanie zawodowe
Umiejętność uważnego słuchania, empatia oraz umiejętność pracy w zespole, sprawiają, że od ponad pięciu lat sprawdzam się jako asystentka stomatologiczna. Wcześniej dodatkowo pracowałam jako higienistka stomatologiczna w szkole podstawowej. Wiedza z zakresu stomatologii oraz umiejętności interpersonalne pozwalają mi na jak najlepsze wykonywanie zawodu. Obecnie chcę rozwijać swoją karierę w Państwa prestiżowej klinice stomatologicznej.
Doświadczenie
Asystentka stomatologiczna Klinika ABC 2018-2023
Pomagałam dentyście w zabiegach stomatologicznych, w tym w zabiegach chirurgicznych i ekstrakcji ósemek.
Prowadziłam dokumentację medyczną ponad 1000 pacjentów.
Dezynfekowałam narzędzia i sale, przestrzegając wytycznych i zasad BHP.
Higienistka stomatologiczna Szkoła Podstawowa numer 5 Poznań 2015-2018
Edukowałam dzieci z zakresu higieny jamy ustnej.
Sporządzałam raporty na temat stanu zdrowia uczniów.
Wykształcenie
Studium policealne – asystentka stomatologiczna Studium TEB Poznań 2015-2018
Umiejętności
Przygotowywanie i prowadzenie dokumentacji medycznej
Asystowanie przy zabiegach stomatologicznych i chirurgicznych
Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz karierę, czy poszukujesz nowej pracy, mając już doświadczenie zawodowe, musisz napisać dobre CV asystentki stomatologicznej. Prawdopodobnie o zabiegach stomatologicznych wiesz wszystko, ale czy wiesz, jak skonstruować dobre CV? Pomożemy ci! W tym artykule znajdziesz wzór CV, a także porady krok po kroku jak napisać każdą z sekcji życiorysu zawodowego, który zachwyci pracodawcę.
📌 Przykładowe CV to jedynie źródło inspiracji. Pamiętaj, aby nigdy nie kopiować treści z Internetu, nawet jeżeli wzór CV został stworzony przez ekspertów. Podczas pisania CV musisz skupić się na konkretnej ofercie pracy oraz swoich kwalifikacjach i kompetencjach. Im bardziej spersonalizowane będzie twoje podanie, tym większe szanse na zatrudnienie.
Informacje o pracy na stanowisku asystentki stomatologicznej
Z danych podanych na portalu dentonet wynika, że na stanowisku asystentki stomatologicznej zarabia się średnio 4040 złotych brutto na miesiąc. Z kolei na stanowisku higienistki stomatologicznej miesięczna średnia pensja wynosi 4310 złotych brutto. 25% najlepiej opłacanych asystentek stomatologicznych może liczyć na kwotę powyżej 4 750 złotych brutto.
Asystentka stomatologiczna - CV i jego części
Dobre CV to takie, które zawiera wszystkie istotne informacje, przekazane w ciekawy sposób. Aby przekonać pracodawcę, że nadajesz się na oferowane stanowisko, musisz napisać skuteczne CV. Jego podstawowe części to:
nagłówek z danymi osobowymi,
sekcja doświadczenie zawodowe,
sekcja z edukacją,
sekcja z umiejętnościami.
Każdy gotowy wzór CV będzie zawierał te sekcje. Jednak jeżeli chcesz się wyróżnić, być może potrzebujesz przedstawić dodatkowe informacje. Postaraj się napisać podsumowanie zawodowe, w którym opiszesz swoje najważniejsze aspekty kariery i/lub cele zawodowe, a także dodaj dodatkowe sekcje, w których pokażesz swoje unikatowe umiejętności.
Doświadczenie zawodowe w CV asystentki stomatologicznej
Doświadczenie może się przydać, jeżeli chcesz zostać asystentką stomatologiczną. Może ono wpłynąć nie tylko na szanse na zatrudnienie, ale też na stawkę, jaką zaoferuje ci pracodawca. Dokumenty aplikacyjne powinny więc zawierać tę sekcję, nawet jeżeli jedyne doświadczenie jakie masz to praktyki w szkole medycznej.
Niezależnie od tego, jak długo pracujesz w branży, podaj tu:
nazwę pełnionego stanowiska,
nazwę gabinetu, kliniki, firmy, która cię zatrudniała,
czas trwania zatrudnienia.
Powyższe informacje to tylko wymagane minimum. Aby się wyróżnić, opisz też swoje najważniejsze obowiązki i osiągnięcia na danym stanowisku. Oferta pracy na pewno zdradza, jakie będziesz mieć obowiązki, postaraj się dostosować opis swoich poprzednich stanowisk tak, aby w miarę możliwości podkreślać podobne zadania.
Asystowałam w ponad stu zabiegach chirurgicznych i innych zabiegach stomatologicznych, uważnie podążając za wskazówkami dentysty prowadzącego.
Dezynfekowałam sprzęt medyczny, uwzględniając standardy i zasady BHP.
Prowadziłam dokumentację medyczną ponad 1000 pacjentów.
Komunikowałam się z pacjentami w celu ustalenia terminu wizyt, a dzięki mojej empatii pomagałam im pokonać strach przed gabinetem dentystycznym.
Jeżeli masz taką możliwość, postaraj się użyć danych liczbowych do opisania swojego doświadczenia. To doskonały sposób, aby pokazać czarno na białym, jak przyczyniłeś się do rozwoju firmy na poprzednim stanowisku.
📌 Jeżeli nie masz dużego doświadczenia na danym stanowisku, sięgnij po format funkcjonalny życiorysu zawodowego. W nim najważniejszą rolę odegrają twoje umiejętności, a nie doświadczenie. Dowiedz się, jak wykorzystać taki układ na swoją korzyść, czytając nasz poradnik.
Medyczne studium zawodowe - jak opisać wykształcenie w CV asystentki stomatologicznej
Aby zostać dyplomowaną asystentką stomatologiczną, musisz ukończyć medyczną szkołę średnią lub policealną. Właśnie dlatego możesz mieć pewność, że czytając twoje CV pracodawca sprawdzi tę sekcję.
Umiejętności w CV higienistki stomatologicznej
Pisząc CV asystentki dentystycznej, nie możesz pominąć sekcji z umiejętnościami. Jest ona jedną z najważniejszych sekcji, która odgrywa ogromną rolę podczas rekrutacji.
Systemy śledzenia kandydatów to programy, których duże placówki używają do sprawdzania podań kandydatów. Jeżeli ubiegasz się o stanowisko asystentki stomatologicznej w dużej klinice, musisz o nich pamiętać. Te programy analizują treść CV i listów motywacyjnych, odrzucając te, w których nie ma słów kluczowych.
Te słowa kluczowe nie są jednak pilnie strzeżoną tajemnicą. Możesz je znaleźć, uważnie czytając ogłoszenie o pracę. Lista umiejętności, które są wymagane od kandydatów, jest twoją "ściągą".
Postaraj się zapisać swoje umiejętności miękkie i twarde w takim samym brzmieniu, w jakim pojawiły się w ogłoszeniu o pracę. Zadbaj też o to, by te kompetencje, które są wymienione jako warunek konieczny zatrudnienia pojawiły się w pierwszej kolejności. Dzięki temu pracodawca od razu zauważy, że masz wszystkie potrzebne umiejętności.
⚠️ Nie kłam na temat swoich umiejętności. Oprócz tego, że pracodawca może szybko zweryfikować czy mówisz prawdę, pamiętaj że higienistka stomatologiczna czy asystentka stomatologiczna opiekuje się pacjentami. Mając na uwadze ich zdrowie i bezpieczeństwo, nie możesz koloryzować swoich umiejętności lub pomijać innych istotnych faktów na temat swojej kariery. Jeżeli twoje CV asystentki stomatologicznej zawiera kłamstwo, które wyjdzie na jaw już po zatrudnieniu, możesz zostać dyscyplinarnie zwolniona.
Umiejętności twarde
Niezależnie od tego, czy masz doświadczenie jako asystentka stomatologiczna czy nie, zaczynając pracę w gabinecie stomatologicznym musisz posiadać zestaw pewnych umiejętności twardych. Możesz się ich nauczyć w szkole albo podczas wykonywania zawodu od strony praktycznej. Bez nich praca na danym stanowisku nie byłaby możliwa. Upewnij się, że zawarłaś informacje o swoich umiejętnościach twardych w CV. Przykładowe umiejętności twarde w CV to:
Umiejętności miękkie często wynikają z charakteru danej osoby. Części z nich można się jednak nauczyć, podobnie jak umiejętności twardych. W zawodzie asystentki stomatologicznej to, jak się zachowujesz i jak wchodzisz w interakcję z innymi, ma ogromne znaczenie. W końcu gabinet stomatologiczny jest odwiedzany przez przeróżnych klientów. Co więcej, na podstawie twoich umiejętności miękkich pracodawca wywnioskuje, jak mu się będzie z tobą pracować. Dlatego tak ważne jest, aby w swoim CV umieścić zarówno kompetencje miękkie, jak i twarde.
Spójrz na przykłady:
umiejętność słuchania
wysoka kultura osobista
punktualność
umiejętność pracy pod presją czasu
umiejętność pracy w zespole
Podsumowanie zawodowe - wyróżnij swoje CV
W posumowaniu zawodowym musisz opisać najważniejsze i najciekawsze elementy swojej kariery. Pamiętaj, że ta część, tak jak i wszystkie inne, powinna korespondować z konkretną ofertą pracy. Po przeczytaniu ogłoszenia wybierz te elementy swojej kariery, które mogą przekonać pracodawcę, że warto przeczytać resztę twojego CV.
Ta część powinna się składać z kilku zwięzłych i rzeczowych zdań. Nie trać miejsca i czasu na lanie wody, od razu przejdź do konkretów. Jeżeli dopiero zaczynasz pracę asystenta stomatologicznego, skup się przede wszystkim na posiadanych umiejętnościach oraz na celach zawodowych.
📌 Ta część życiorysu zawodowego znajduje się na samym początku CV, zaraz pod nagłówkiem. Możesz ją jednak napisać na samym końcu, aby dobrze pamiętać o wszystkich interesujących aspektach twojej kariery i być z nimi na bieżąco.
Przeczytaj nasz kompletny poradnik, który pomoże ci przy pisaniu CV i części podsumowanie zawodowe.
Dodatkowe sekcje w życiorysie zawodowym - stwórz najlepsze CV
Dodatkowe sekcje to wspaniały pomysł na zwiększenie swoich szans na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Dzięki nim pokażesz swoje unikatowe umiejętności, które wyróżniają cię na tle innych kandydatów. W naszym kreatorze CV możesz dodać takie sekcje za pomocą kilku kliknięć. Co więcej, zostaną one dostosowane do całości CV, tak aby wszystko wyglądało idealnie.
Niektóre z możliwych dodatkowych sekcji to:
znajomość języków obcych
kursy i szkolenia
obsługa komputera
zainteresowania
Kursy i szkolenia
Jeżeli ukończyłaś kurs albo szkolenie, koniecznie wspomnij o tym w swoim CV. Jest to doskonały sposób na pokazanie pracodawcy, że zdobyłaś umiejętności, którymi się chwalisz. Co więcej, jeżeli bierzesz udział w kursach doszkalających, prawdopodobnie jesteś osobą otwartą na rozwój i naukę. To cechy, które pracodawcy cenią w kandydatach.
Obsługa komputera i sprzętów stomatologicznych
Asystentka dentystyczna być może będzie musiała używać różnych programów komputerowych, zarówno do zapisywania spotkań, jak i do przygotowywania zabiegów. Asystentka stomatologiczna musi także obsługiwać niektóre sprzęty, na przykład sprzęt do dezynfekcji. Aby mieć pewność, że informacja o tych umiejętnościach nie umknie uwadze pracodawcy, umieść je w osobnej sekcji. W ten sposób zostaną one wyróżnione i wzbogacą twoje CV asystentki dentystycznej.
Napisz list motywacyjny asystentki stomatologicznej
Dodanie listu motywacyjnego do podania nie jest obowiązkowe, chyba że pracodawca prosi o niego w ofercie pracy. Jednak warto jest go napisać w każdej sytuacji. Oto, dlaczego:
masz więcej miejsca na opisanie tych informacji, na które nie było już przestrzeni w CV,
możesz pokazać swoją unikatową osobowość i nawiązać bardziej personalną relację z rekruterem,
możesz przedstawić swoje cele zawodowe i to, jak objęcie pracy jako asystentka stomatologiczna może pomóc ci w ich realizacji,
możesz opisać swoje umiejętności, używając konkretnych przykładów z życia wziętych,
dobrze napisany list motywacyjny asystentki stomatologicznej wyróżni cię na tle większości kandydatów i pokaże, że jesteś ambitną osobą, która potrafi zrobić nieco więcej, niż wymagane minimum.
Pamiętaj, że w liście motywacyjnym nie powinno się powielać informacji z CV: rozwiń dane z życiorysu zawodowego, a także wspomnij o tych faktach ze swojej kariery, które się tam nie pojawiły.
Uważaj na błędy w podaniu
Pisząc podanie, możesz popełnić błędy, na przykład literówkę, brak przecinka, a nawet błąd ortograficzny. Ważne jest jednak, aby poprawić je, jeszcze zanim wyślesz podanie do pracodawcy. Koniecznie przeczytaj CV jeszcze raz i zweryfikuj, czy nie ma w nim:
nieczytelnych zdań,
niepoprawnej interpunkcji,
literówek,
błędów ortograficznych,
błędów gramatycznych.
Wysyłając bezbłędne CV pokazujesz, że przykładasz wagę do szczegółów, a jest to umiejętność potrzebna w pracy asystentki stomatologicznej.
CV i list motywacyjny to dwa najważniejsze dokumenty aplikacyjne. Mamy nadzieję, że z naszym poradnikiem oraz szablonami CV nie będziesz miała problemu z ich napisaniem. Pamiętaj, żeby zawsze nawiązywać do oferty pracy, niezależnie od tego, jaką część CV tworzysz.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tworzenia podania, koniecznie zajrzyj na naszego bloga. Znajdziesz tam mnóstwo artykułów z ciekawymi poradami.
Już dziś sięgnij po nasze szablony i napisz doskonałe CV asystentki stomatologicznej.
Klauzula w CV - czy muszę ją dodawać do mojego podania?
Tak. Napisanie takiej klauzuli jest koniecznie, aby wziąć udział w rekrutacji. Jeżeli będziesz najlepszą kandydatką, a nie umieścisz jej w dokumencie, stracisz swoje szanse na zatrudnienie.
Zadbaj o to, by taka klauzula znalazła się na wszystkich stronach dokumentu i była zapisana w aktualnej formie. Eksperci radzą, by umieścić ją w stopce strony. Dzięki temu zaoszczędzisz miejsce i uporządkujesz swoje CV. Zmniejsz też jej czcionkę, aby nie odciągać uwagi od treści twojego życiorysu.
Nie musisz martwić się listem motywacyjnym asystentki. Dodanie takiej klauzuli w liście nie jest konieczne, chyba że pracodawca zaznaczył inaczej w ogłoszeniu o pracę!
Czy pisanie CV przy użyciu kreatora online jest łatwiejsze?
Używając kreatora online, oszczędzisz czas na projektowanie swojego CV. Co więcej, z szablonami utworzonymi przez ekspertów, masz pewność, że wszystkie istotne sekcje zostały zawarte w twoim życiorysie zawodowym. Wystarczy tylko, że wypełnisz poszczególne części.
Nasz kreator CV daje ci możliwość szybkiej edycji, dlatego twoje CV i list motywacyjny mogą być zawsze spersonalizowane i dostosowane do konkretnej oferty pracy. Możesz też wybrać szatę graficzną, czcionkę i kolor, które odpowiadają twoim preferencjom, bez obawy, że dokumenty będą wyglądać nieprofesjonalnie.
Już dziś sięgnij po nasze szablony i stwórz idealne podanie o pracę dla asystentki stomatologicznej.