Jak napisać życiorys artystyczny – kompletny poradnik

Praca artysty różni się nieco od innych posad na rynku pracy. Właśnie dlatego, musisz napisać CV artystyczne, które będzie trochę inne niż standardowe CV. Niezależnie od tego, czy posiadasz dyplom magistra sztuki, czy też jesteś artystą samoukiem, potencjalny pracodawca może zapytać cię nie tylko o twoje portfolio, ale też o profesjonalne CV.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Wzór CV artysty

Laura Konieczna
Artystka malarka
000 222 333
Laura.konieczna@gmail.com

Notka biograficzna

Specjalizuję się w malarstwie akrylowym. Moje prace dotykają tematów takich jak feminizm i ekologia. Za cykl obrazów “Ziemia” otrzymałam prestiżową nagrodę ABC. Mój obraz “Kruk” został wystawiony w MoMA w Nowym Jorku.

Wykształcenie

Studia magisterskie
Akademia Sztuk Pięknych – wydział malarstwa
Warszawa
2013-2018

Wystawy grupowe

2022 – Wystawa “Laury ziemi”, Galeria EL, Elbląg
2021 – Wystawa “Wszystkie smutki”, Galeria Zachęta, Warszawa

Wystawy indywidualne

2022 – Wystawa “Kobieta Ziemia”, Galeria Płaska, Poznań

Granty

2020 – Grant ABC, przyznawany przez fundację XYZ


Ty znasz się na sztukach pięknych, my z kolei wiemy, jak napisać idealne CV, także dla artystów. W tym artykule znajdziesz informacje na temat tego, jak powinien wyglądać dokument aplikacyjny i jak sprawić, by podanie wyróżniło cię na tle innych kandydatów.

📌Pisząc CV artysty, nigdy nie kopiuj treści życiorysu zawodowego z Internetu. W swoim profesjonalnym CV artystycznym powinieneś umieścić dane, które korespondują z konkretną ofertą pracy, a także podkreślają twoje umiejętności. Właśnie dlatego kopiowanie szablonu, nawet takiego stworzonego przez ekspertów, nie zaprowadzi cię daleko.

Praca artystów – kilka faktów


napisać artystyczne cv

Za moment przejdziemy do tego, jak napisać życiorys artystyczny. Najpierw jednak zwróćmy uwagę na kilka faktów dotyczących pracy artystów:

  • Zarobki artystów mogą się znacząco różnić, w zależności od tego, gdzie wystawiane są ich dzieła i jaką popularnością się cieszą. Osoby, prezentujące swoje prace podczas wystawy indywidualnej prawdopodobnie zarobią więcej niż ci biorący udział w wystawach zbiorowych.
  • Przykładowo, wynagrodzenie artysty grafika wynosi średnio 4 950 złotych brutto na miesiąc (za pl).
  • Artystów może reprezentować galeria sztuki współczesnej, agent lub mogą oni pracować jako wolni strzelcy.
  • Artyści zarabiają na wystawianiu oraz sprzedawaniu swoich dzieł.

CV artystyczne – co w nim umieścić

W swoim CV musisz przedstawić swoje osiągnięcia w dziedzinie sztuki, umiejętności, a także dorobek artystyczny i ukończone szkoły. Twoje CV powinno uzupełniać twoje portfolio i zrobić wrażenie na galerii, kuratorze czy mecenasie sztuki.

📌Pamiętaj, że nawet jeżeli twoja sztuka jest awangardowa, twoje CV powinno zachowywać określone standardy rynkowe. Musi być ono przejrzyste i zrozumiałe.

W CV artysty powinny się znaleźć poniższe sekcje:

  • Nagłówek z danymi osobowymi
  • Notka biograficzna
  • Artist’s statement, czyli krótkie podsumowanie mówiące o twojej sztuce
  • Wykształcenie
  • Doświadczenie zawodowe
  • Wystawy indywidualne i zbiorowe (jeśli dotyczy)
  • Publikacje/bibliografia (jeśli dotyczy)
  • Lista prac umieszczonych w kolekcjach (jeśli dotyczy)
  • Otrzymane nagrody i granty (jeśli dotyczy)

Nagłówek w CV

Nagłówek to bardzo ważna sekcja każdego CV. Napiszesz go w zaledwie kilka minut, jednak nie możesz lekceważyć tej części. Dane, które w niej przedstawisz, posłużą pracodawcy do tego, aby się z tobą skontaktować.

Nagłówek powinien zawsze znajdować się na samej górze CV.

⚠️ Jeżeli w twój adres e-mail wkradnie się literówka lub przekręcisz cyfry w numerze telefonu, możesz stracić swoją szansę na zatrudnienie.

W nagłówku podaj tylko najważniejsze informacje o sobie, czyli:

  • Swoje imię i nazwisko
  • Adres e-mail
  • Numer telefonu
  • Link do strony lub portfolio (opcjonalne, ale zalecane)

To standardowy zestaw informacji, które powinieneś zawrzeć w nagłówku CV. Sprawdź jednak, czy w ofercie pracy pracodawca nie prosi o więcej informacji, na przykład o podanie daty urodzenia.

Czy mogę użyć mojego pseudonimu artystycznego zamiast imienia i nazwiska?

W CV artystycznym musisz być jak najbardziej przejrzysty. Nawet jeżeli używasz pseudonimu artystycznego, nie powinieneś nim zastępować swojego imienia i nazwiska.

Pamiętaj, że na dyplomie ukończenia Akademii Sztuk Pięknych, czy na liście stypendystów, najprawdopodobniej użyto twojego pełnego imienia i nazwiska. Jeżeli podasz swój pseudonim, pracodawca nie będzie w stanie znaleźć wszystkich informacji o twoich sukcesach.

Mimo, że sam pseudonim w CV artystycznym nie wystarczy, możesz go dodać zaraz obok twojego imienia i nazwiska w nagłówku. Przykład: Jagoda Kórnicka “Kura”

Unikatowe podsumowanie zawodowe

W klasycznym CV kandydaci powinni opisać w krótki, ale zwięzły sposób wszystko to, co najważniejsze na temat swojej kariery. W przypadku CV dla artysty, niezbędna jest notka biograficzna, w której krótko opiszesz swój rozwój artystyczny i przedstawisz, o czym jest twoja sztuka. Takie podsumowanie ma momentalnie przyciągnąć wzrok rekrutera i przekonać go, że warto dalej czytać twoje podanie.

W tej części wspomnij, w jakiej dziedzinie sztuki się specjalizujesz. Napisz też o najważniejszych osiągnięciach artystycznych, na przykład ważnej wystawie czy otrzymanym grancie.

Eksperci radzą, by notka biograficzna była napisana w pierwszej osobie. Dzięki temu nawiążesz bardziej personalną więź z osobą rekrutującą.

Spójrz na przykład poniżej:

Jestem artystą specjalizującym się w malarstwie. Moje prace zostały zaprezentowane na ponad dwudziestu wystawach zbiorowych i pięciu wystawach indywidualnych. Moim największym osiągnięciem jest wystawienie mojego obrazu “Sekundy” w MoMA w Nowym Jorku.

💡Ta informacja powinna znaleźć się na samej górze dokumentu, zaraz pod nagłówkiem.

Przykłady CV artystycznego

Artist’s statement, czyli dodatek do twojego CV

W życiorysie zawodowym artysty musisz też umieścić artist’s statement, czyli opowiedzieć, w jaki sposób tworzysz swoją sztukę, co stanowi dla ciebie inspirację, o czym jest twoja twórczość.

W zależności od preferencji, opis twojej sztuki może być zawarty w kilku zdaniach, a maksymalnie możesz poświęcić mu jedną stronę A4. Taki opis często jest wykorzystywany przez galerię w celu opowiedzenia o artyście, a także może zostać użyty przez prasę. To także doskonały sposób na pokazanie potencjalnemu pracodawcy, że wiesz dokładnie, jak działa twoja sztuka i co przedstawia.

Taki opis przyda ci się nie tylko w twoim CV, ale może być też pomocny podczas zdobywania grantu. Wspomnij w nim też o tym, jakie wyzwania sobie stawiasz, jakie są twoje cele i skup się na koncepcie twojej twórczości ogółem lub na konkretnym projekcie.

📌Choć w profesjonalnym środowisku użycie artystycznego żargonu to dobry pomysł, w tej części swojego CV raczej go unikaj. Staraj się mówić o swojej sztuce prosto, tak, aby treść była zrozumiała nawet dla laików.

Aby ułatwić sobie zadanie pisania tej części twojego CV, postaraj się zadać sobie następujące pytania:

  • Co sprawia, że czujesz się zainspirowany do tworzenia?
  • Jak przebiega twój proces twórczy?
  • Co sprawia, że twoja sztuka jest wyjątkowa?
  • Kto jest twoją publicznością?

Wykształcenie w CV artysty

Studia artystyczne to nie zawsze warunek kariery w świecie sztuki, ale zdecydowanie ukończenie Akademii Sztuk Pięknych może pomóc w realizacji marzenia o byciu artystą.

Każde CV, także życiorys artystyczny musi zawierać sekcję z wykształceniem. W tej sekcji powinieneś wspomnieć o:

  • Nazwie kierunku i zdobytym stopniu naukowym,
  • Nazwie uczelni lub szkoły,
  • Miejscowości,
  • Okresie nauki.

W CV artysty warto także wspomnieć o tym, w jakiej pracowni i z jakim profesorem współpracowałeś. Profesorowie z ugruntowaną pozycją na rynku sztuki mogą dodać do twojego CV artysty nieco prestiżu.

Spójrz na przykład:

Studia z zakresu sztuk wizualnych – tytuł magistra

Akademia Sztuk Pięknych

Poznań

09.2012-07.2015

  • Otrzymałam stypendium rektora dla najlepszych studentów.
  • Wygrałam uczelniany konkurs na najlepsze prace dyplomowe.

Jeżeli pracujesz jako artysta od kilku lat, a twoje nazwisko ma już bardziej ugruntowaną pozycję na rynku sztuki, nie musisz wchodzić w szczegóły swojej edukacji. Jeżeli jednak jesteś osobą, która dopiero zaczyna w świecie sztuki, warto pochwalić się sukcesami ze swojej szkoły.

W CV wspominaj tylko o najwyższym stopniu edukacji. Jeżeli ukończyłeś studia na Akademii Sztuk Pięknych, nie musisz pisać o liceum. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ukończyłeś liceum artystyczne – wówczas podaj nazwę obu szkół.

Doświadczenie zawodowe

Pominięcie doświadczenia zawodowego w swoim CV to nienajlepszy pomysł. Jednak w przypadku artystów, ta sekcja nie jest tak oczywista, jak w standardowym CV. Większość artystów pracuje indywidualnie, a nie w biurze, czy nieustannie siedząc w galerii. Właśnie dlatego musisz skupić się na najważniejszych doświadczeniach, jakie masz, wyróżniając je w osobnych sekcjach. Będą to:

  • Wystawy,
  • Publikacje,
  • Rezydencje,
  • Projekty artystyczne.

Artystyczne szablony cv

Sekcja prezentująca twoje wystawy

W przypadku artystów, ta część CV jest jedną z najważniejszych. Powinieneś wymienić w niej zarówno twoje indywidualne, jak i zbiorowe wystawy.

Do ich zaprezentowania, użyj odwróconego porządku chronologicznego, czyli jako pierwsze zaprezentuj te wystawy, które odbyły się niedawno, potem kolejno wypisz wszystkie poprzednie, aż do twojego artystycznego debiutu.

⚠️ Jeżeli twoja praca została wystawiona w prestiżowej galerii czy muzeum, możesz wyróżnić ją jako pierwszą, nawet jeśli nie była to twoja najnowsza wystawa.

Opisując wystawę podaj:

  • Rok,
  • Nazwę wystawy,
  • Nazwę instytucji, np. galerii czy muzeum,
  • Miasto,
  • Kraj, jeśli wystawa odbyła się za granicą.

Spójrz na przykład:

2022 – Wystawa “Impresje”, Galeria Kulka, Elbląg

2021 – Wystawa “Dance, dance, dance”, Galeria Zachęta, Warszawa


Użyj takiego samego wzoru do przedstawienia zarówno wystaw zbiorowych, jak i indywidualnych. Po prostu na górze listy zaznacz, o czym dokładnie mówisz.

Nazwisko kuratora wystawy

Jeżeli kuratorem twojej wystawy był ktoś znany i szanowany w branży, być może warto wymienić jego nazwisko przy wystawie. W ten sposób zwrócisz uwagę potencjalnego pracodawcy.

W swoim CV możesz podać listę kolekcji, w których znajdują się twoje prace. Pamiętaj jednak, że powinny być to znaczące kolekcje, na przykład muzea, prestiżowe galerie, etc. Jeżeli ktoś zakupił twoje dzieło do małej kolekcji prywatnej, aby powiesić je jako dekorację, niekoniecznie wspominaj o tym w swoim CV.

Publikacje w CV artystycznym

Jeśli twoje prace artystyczne zostały przedstawione jako reprodukcje lub wspomniane w jakiejś publikacji, koniecznie o tym napisz. Mogą to być zarówno internetowe teksty, recenzje, jak i książki, a nawet katalogi wystawy.

Tę sekcję możesz nazwać “Publikacje” lub po prostu “Bibliografia”.

Warto też podać stronę, na której znajdują się twoje dzieła.

Spójrz na przykład:

Wspaniała wystawa, Arteon, Laura Nowak, 2014, s. 12

Nagrody i granty

Każdy artysta wie, jak ważne w tej branży są nagrody i granty. Nie tylko pozwalają one na finansowanie dalszych działań artystycznych, ale także dodają prestiżu artyście. Właśnie dlatego warto o nich wspomnieć w swoim CV. Do ich opisania koniecznie użyj odwrotnej kolejności chronologicznej.

Spójrz na poniższy przykład:

2022 – pierwsze miejsce w konkursie “Pędzel”, organizowanym przez galerię ABC, Warszawa.

2012 – stypendium XYZ fundacji QWERTY w Nowym Jorku.


Rezydencje

Rezydencje artystyczne są bardzo ważnym momentem rozwoju artystycznego. Umieść je w swoim CV, aby pokazać, że komisja rekrutacyjna obdarzyła cię zaufaniem i uznała za obiecującego artystę.

Jeżeli jeszcze nie zdobyłeś żadnej rezydencji, pamiętaj, że CV artystyczne może ci w tym pomóc. Artyści rzadko otrzymują bezpośrednie zaproszenia na rezydencje, najczęściej muszą oni przejść surowy proces rekrutacyjny. Właśnie dlatego profesjonalne CV może ci pomóc.

Umiejętności w CV

Umiejętności w CV mogą okazać się szczególnie ważne, jeżeli aplikujesz o udział w projekcie lub rezydencję. Rekruter musi wiedzieć, że posiadasz kompetencje, które pozwolą ci na stworzenie nowych dzieł. Wymień te kompetencje w swoim CV. Skup się przede wszystkim na umiejętnościach, które mogą ci się przydać podczas danego projektu. Przykładowo, jeżeli aplikujesz o rezydencję, gdzie masz stworzyć obraz, skup się na umiejętnościach malarskich, a nie na twoich możliwościach muzycznych.

Nie zapomnij też o podaniu informacji o umiejętnościach miękkich, w szczególności, jeżeli masz pracować z innymi artystami, w grupie.


cv z doświadczeniem dla Artysty

Dodatkowe porady

Unikaj błędów

Nawet, jeżeli chodzisz z głową w chmurach, musisz zadbać o to, by twoje CV wyglądało profesjonalnie. Zwróć uwagę na ewentualne błędy, które mogły się pojawić w twoim CV. Dokumenty aplikacyjne z błędami mogą zrobić złe wrażenie na rekruterach i sprawić, że w ich głowie pojawi się myśl: "temu kandydatowi nie zależy na pracy".

Ponowne przeczytanie CV zajmie ci zaledwie kilka minut, a może znacząco zwiększyć twoje szanse na sukces.

Dostosuj CV do danej oferty

Choć rekrutacja na stanowiska artystyczne odbywa się nieco inaczej niż klasyczne poszukiwanie pracowników, warto zadbać o to, by twoje CV było zawsze dostosowane do danej oferty pracy. Przeczytaj dokładnie ogłoszenie i postaraj się wyróżnić w szczególności te informacje, które są najważniejsze dla danego projektu, rezydencji, etc.

Kreator CV – twój pomocnik

Nasz kreator CV pomoże ci stworzyć estetyczne CV, w którym niczego nie zabraknie. Za pomocą kilku kliknięć użyjesz szablonu, który zachwyci nawet wytrawnych estetów. Co więcej, nie musisz się martwić, że pominiesz jakąś ważną sekcję. Nasze CV jest edytowalne, a to znaczy, że możesz dostosować je do swoich potrzeb i zmienić sekcje tak, aby zawierały wszystko to, co niezbędne w CV artystycznym.

Najczęściej zadawane pytania

Czy do mojego CV muszę dodawać portfolio?

Zdecydowanie tak! W przypadku artystów CV jest pomocne, ale to nadal dokument drugorzędny wobec portfolio. Rekruter musi zobaczyć, jak wygląda twoja sztuka i czego może się spodziewać po twoich dziełach.

Czy moje CV musi zawierać klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych?

Każde CV powinno zawierać klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych, aby mogło wziąć udział w rekrutacji. Bez niej pracodawca nie może rozważać twojej kandydatury. Umieść klauzulę na wszystkich stronach CV. Może się ona znaleźć w stopce dokumentu. Zmniejsz czcionkę, aby nie odciągać uwagi od najważniejszych informacji w twoim dokumencie. Pamiętaj, aby zapisać ją w aktualnej formule.

Twoje portfolio i list motywacyjny nie muszą zawierać klauzuli, chyba że w ofercie pracy zaznaczono inaczej.

Już dziś skorzystaj z naszych szablonów i stwórz idealne CV artystyczne!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV